RwandaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:24
Počet zobrazení:4 373

Rwanda je zemička ve Východní Africe, kde zhruba na rozloze Albánie žije asi tolik lidí jako u nás. Většině lidí se jako první vybaví rwandská genocida, ale od 90. let už Rwanda ušla velký kus cesty a dnes patří mezi nejlépe prosperující země Afriky. Jak to dokázali, vám poví Barby se svými kolegy a kamarádem Edmundem z Rwandy.

Poznámky:
RVF je zkratka pro Rwandskou vlasteneckou frontu
DRK je zkratka pro Demokratickou republiku Kongo
Hannah nazývá Keitha mužem z Floridy (Florida man). Toto označení se stalo memem v roce 2013. Lidé na internetu sbírají novinové články, ve kterých „muž z Floridy“ spáchal nějaký šílený zločin. Vznik tolika bizarních článků a stereotypu muže z Floridy vysvětlují novináři CNN souběhem více faktorů platných ve státě Florida, jako je snadný přístup novinářů k policejním záznamům, velká a rozmanitá populace Floridy nebo nízké financování programů péče o duševní zdraví.

Přepis titulků

- Singapure! - No? Pojď sem, seznam se s Rwandou. Potřeste si rukou. Snaží se být africkou verzí tebe. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, já jsem Barby. Jestli existuje příběh pravého comebacku, Rwanda by ho splňovala. Jedna věc, tohle je Edmund, je Rwanďan a párkrát se tu objeví. Ahoj, uvidíme se za chvíli.

Díky, Edmunde! Tak se podíváme na glóbus. POLITICKÁ GEOGRAFIE Rwanda poslední dobou plní titulky novin. Málo zemí dosáhlo tak rychlého socioekonomického úspěchu. A vypadá to stále lépe. Tak si tu zemičku prohlédněme. Leží těsně pod rovníkem a hraničí se čtyřmi zeměmi. Demokratickou republikou Kongo, Ugandou, Tanzanií a Burundi. Na západě se dělí s DRK o jezero Kivu.

Velký ostrov Idjwi uprostřed ale patří DRK. Na jihu mají asi jediný územní spor, a to s Burundi. Je to území o rozloze 2 km² zvané Sabanerwa. Řeka Akanyaru totiž v roce 1965 po přívalových deštích změnila tok, ale nikdo to neřeší. Hlavní město Rwandy je Kigali skoro přesně uprostřed země. Země je dále rozdělená na 5 provincií zvaných intara. Severní, východní, jižní a západní a Kigali má vlastní provincii.

Kigali je největší město s více než milionem obyvatel, zároveň tu je největší a nejrušnější letiště. Ale o kousek jižněji je letiště Bugesera, které se má stát tím největším letištěm obsluhujícím hlavní město, protože letišti Kigali dochází kapacita. Mají jen jedno další mezinárodní letiště, letiště Kamembe v západní provincii u jezera Kivu na hranici s DRK. Mají hustou síť zpevněných cest, které vedou do každého koutu země a do každého většího města, ale všechny vycházejí z Kigali.

Protože je Rwanda malá a nemá přístup k moři, nemají přístavy. Skoro všechno zboží ze světa se dováží přes Mombasu v Keni nebo přes Dar es Salaam v Tanzanii. Jen na okraj, Rwanda je členem EAC, tedy Východoafrického společenství. To je mezivládní organizace 6 zemí zajišťující volný obchod a jednotná cla. Mluvilo se i o vytvoření megastátu Východoafrické federace, kde by se všech 6 států spojilo, zatím se jedná pouze o plány, ale kdo ví. Rwanda se kupodivu jako jediná země přidala ke Commonwealthu, ač ji Britové nikdy nekolonizovali.

Podle Světové banky je Rwanda nejkompetitivnější ekonomikou v Africe a také má nejlepší podmínky pro podnikání. Africká rozvojová banka investovala 2 mld. dolarů do Kigali Innovation City, kde mají vyrůst špičkové univerzity, technologické a biotech firmy a centra s více než 50 000 pracovními místy. Asi 95 % dětí chodí do školy a gramotnost vyskočila z 58 % v roce 1991 na téměř 75 % dnes.

Ale jak se to všechno stalo? V roce 2000 napsali vizi pro 2020, - vypadala takhle: - Lidi, zrovna jsme prošli genocidou, takže si musíme spravit zemi. Uděláme to za 20 let. - Co potřebujeme? - Dostavět domy a opravit infrastrukturu. Vypořádat se s těmi zvěrstvy a poskytnout sociální služby. Uklidit ten zas*anej bordel na ulicích. No, nemáme moc zdrojů, máme hodně obyvatel a málo peněz. Nějaká výhodná řešení?

Investujme asi 22 % rozpočtu do vzdělání a postavme dotované domy pro lidi, kteří ztratili domov. Zaveďme místní komunitní soudnictví a zpracujme ty 2 miliony případů. Udělejme v Kigali umugandu, všichni musí dobrovolně uklízet. Jasný. A první a třetí neděle v měsíci bude den bez aut. Dobrý nápad. A ten den budou lékařské prohlídky zdarma. A veřejné koncerty zdarma. A potom zakážeme plastové tašky.

Budeme prohledávat zavazadla příchozích. To všechno udělali a Kigali je dnes nejčistším městem Afriky. Opravdu se o to zasadili. O pohled na výsledek se všichni rwou. Když jsme u návštěv, nenechte si ujít památky navržené našimi fanoušky. V Kigali je hodně památníků genocidy, belgický památník Camp Kigali, Hotel des Mille Collines, etnografické muzeum v Butaré, národní umělecká galerie v Nyanze, v Butaré a Nyungwe jsou královské paláce, národní univerzita, čtvrť kulturního dědictví, centrum kultury Ibyiwacu, kostel Nterama, stezka Congo Nile, továrna na čaj Pfunda, jeskyně Musanze, mléčný bar Kuruhimbi, pláže u jezera Kivu, města Ruhengeri a Gisenyi jsou skvělá a asi nejvýraznější místo je národní sopečný park, kde žije velmi vzácné zvíře.

O tom si povíme teď. FYZICKÁ GEOGRAFIE Rwandě se často říká země tisíce hor. Je malá asi jako Haiti nebo Albánie, ale díky zeměpisné poloze má velmi zajímavou krajinu.

Ačkoliv je malá, leží v důležité oblasti východoafrického riftu. O tom už jsme hodně mluvili. Ta propadlina začíná u Rudého moře a táhne se až k velkým jezerům, které pomáhala vytvořit. Rwanda leží na západním úseku tohoto riftu vedle jezera Kivu, to je menší, ale ve Rwandě je největší. Také se tam mimochodem těží metan. Rwanda je na tektonickém zlomu, takže je zčásti geologicky aktivní.

Najdete tu spící i aktivní sopky. Největší jezero patřící jen Rwandě je Ihema na východě země v NP Akagera. Mají dva další národní parky, Nyungwe Forest NP na západě a známý sopečný NP na severu. Poblíž tohoto parku najdete nejvyšší bod Rwandy, horu Karisimbi, spící sopku, která patří k pohoří Virunga na západě Rwandy. Jeho součástí je osm známých sopek, pět z nich patří Rwandě.

Více zdálky uvidíme, že Rwandu odvodňují dvě hlavní řeky. Asi 80 % vody odvádí Nil a zbytek odvádí Kongo. Nejdelší řekou je Kagera, která tvoří hranici s Tanzanií, ale nejdelší řeka ležící celá ve Rwandě je Nyabrongo, ta se vlévá do Mwoga. Podle některých tvoří tyto řeky asi nejvzdálenější prameny Nilu.

Ano, je to malá země, ale má velmi bohatou krajinu. Také tu hodně pěstují kávu. Když jsme u toho, čas na moje trojité kafe, přichází Noah. Hráč poražen Rwanda je malá, ale leží docela vysoko. Díky poloze v tropech u zlomu se sopečnou půdou a blízko rovníku tu mají ideální podmínky pro pěstování plodin. Také tu někdy najdete vřídla.

Ale nezapomeňte, že po válce a genocidě se museli vzpamatovat. V roce 2006 zavedli program krávy pro každého neboli Girinku. - Asi takhle: - Máme spoustu chudých lidí na venkově, - jak jim pomůžeme? - Kráva je velký symbol blahobytu. Dávají mléko, maso, oblečení… Dáme každému krávu. - Ale jak to uděláme? - Můžeme začít vykupovat nějaké krávy a dát je některým uchazečům. A každou první narozenou krávu pak musí věnovat do jiné rodiny.

- A kruh pokračuje. - Kruh pokračuje. Od zavedení toho programu kvalita života ve Rwandě vzrostla a i střední délka života se od 90. let zvýšila o 20 let. Zdravotní pojištění má dnes asi 87 % obyvatel oproti 40 % v roce 2008. Velkým tahákem Rwandy je fakt, že je jedním z mála bezpečných míst, kde mohou lidé vidět velmi vzácné gorily horské. Ve Rwandě jich žije nejvíce, asi 200, a jsou přísně chráněné. A o zvířatech vám poví více náš odborník přes faunu.

Ahoj lidi, tady Gary Harlow. Ve Rwandě jsou na východě více savany a na západě spíše džungle. Na východě najdete hrochy, slony nebo nosorožce dvourohé, kdežto na západě najdete více primátů a ptáků jako kočkodany, turaka velkého… Taca velkého! Turaka velkého, komby, paviány a samozřejmě gorily horské. Ale národním zvířetem je i přesto levhart. - Díky, Gary.

- Není zač. To je asi všechno, teď to zakončíme jako vždy jídlem! Jako obecně ve východní Africe tu často najdete přílohu ugali, kuličku z rozmixované kukuřice. Maso jedí jen párkrát v měsíci, a pokrmy jsou tedy plné zeleniny, sacharidů a místy mléka. Mezi známé pokrmy patří: amateke, ibihaza, inkinyiga, imizuzu, isombe a u Kivu najdete tlamouna nilského. A nejspíše národní, ale ne moc rozšířený pokrm, je ibitoki. Oblíbené je i banánové víno urwaga, ale nejradši mají mléko.

Krávy jsou pro Rwanďany zásadní. Dokonce si je půjčují na svatby, ale to už jsme u kultury, přesouváme se tedy k: DEMOGRAFIE - Díky, Noahu. - K službám. Už jsme hodně mluvili o prosperitě a pokroku ve Rwandě, ale teď to bude složitější. Rwanda má docela intenzivní historii, ale první na řadě je graf.

Ve Rwandě žije asi 11,5 milionů lidí a je 2. nejhustěji obydlenou zemí Afriky. Patří mezi tři nejméně zkorumpované země Afriky. Téměř všichni obyvatelé patří do širšího etnika Banyarwanda ze skupiny Bantuů. Většinou se místní identifikují jako Rwanďané a neradi zmiňují konkrétní etnikum, ale podle odhadů patří asi 83 % obyvatel ke kmeni Hutu a asi 15 % ke kmeni Tutsi.

Další jedno procento je z kmene Twa a zbylé procento tvoří další skupiny, hlavně jiní Afričané, ale i bílí a Asiaté. Jako měnu používají rwandský frank, mají zásuvky C a J a jezdí vpravo. Jak jsme před dlouhou dobou říkali v epizodě o jejich dvojčeti Burundi… Je to fakt dlouho. Sice to neradi rozdělují, ale když to musí říct, zmíní, zda jsou z kmene Hutu nebo Tutsi. A Edmund vám vysvětlí, proč je to tu tak důležité. Rozdělení na Hutu a Tutsi bývalo třídní rozdělení.

Tutsiové mívali více krav a Hutuové bývali služebníci. Až po kolonizaci se z toho stala identita. Lidé dostali občanky, kde měli napsáno, do kterého kmene patří. Tehdy začal ten konflikt. V podstatě jsme jeden národ. Mluvíme stejným jazykem, někteří tvrdí, že jsme fyzicky trochu rozdílní, ale to je vlastně zanedbatelné.

Děkuji, Edmunde. Je to šílené, etnografové se shodují, že Hutu a Tutsi nejsou odlišná etnika. Ve Rwandě mají 4 úřední jazyky. Angličtina, francouzština, svahilština a domorodý jazyk rwandština. Je to divný, Britové tu nikdy nebyli. Jak to, že je angličtina úřední řečí? Bylo to asi tak: 60. LÉTA Musíme pryč! Ta revoluce je nebezpečná! - Kam půjdeme?

- Schováme se v Ugandě. Promiň, Paule, ale jestli chceš být přesný, měli byste mluvit rwandsky, ne francouzsky. No dobře, tak znova. To samé, ale Edmund to přeložil do rwandštiny. O 30 LET POZDĚJI Jsme zpět, zm*di, a přinesli jsme trochu té zku*vené angličtiny. Když zapomeneme, že jsme na hranici přijatelnosti humoru o skutečné události, tak nějak se do Rwandy dostala angličtina.

S Tutsii, kteří se vrátili z Ugandy. Rwanda je asi nejznámější svou největší historickou jizvou, rwandskou genocidou. Vysvětlení přenechám Edmundovi, on to zná. Celé to začalo už v 50. letech, už tehdy začali Hutuové pomalu zabíjet Tutsie. Některé rodiny utíkaly a v roce 1994 bylo sestřeleno letadlo úřadujícího prezidenta.

Ten den genocida skutečně začala, ale kořeny to mělo už v 50. letech. Byl jsem u toho a mnoho mých sousedů bylo zabito, několik příbuzných také, měl jsem velké štěstí, že jsem přežil. Skončilo to, když RVF porazila armádu, tak byla ta genocida zastavena. Během pouhých 100 dní bylo na příkaz Hutuů na vedoucích pozicích zavražděno asi 0,5–1 milion Tutsiů, umírněných Hutuů, ale i Twaů.

Odhaduje se, že čtvrt až půl milionu žen bylo znásilněno a brutálně napadeno. Zemřelo asi 70 % všech Tutsiů žijících ve Rwandě. Kroky správným směrem tu berou velmi vážně. Mají dva státní svátky, které událost připomínají. Popírání nebo historická revize genocidy je trestným činem. To bylo z dnešní epizody to nejobtížnější téma. A teď kultura. Kdo je to vlastně Rwanďan? Máme zpět náhodnou Hannah, ta to vysvětlí. Je krásné být zpět.

Když vynecháme ta náročná témata, pokusím se shrnout rozdíly mezi etniky. Tutsiové byli spojení s dobytkem, Hutuové s farmami a kmen Twa s lesem. Pygmejský kmen Twa, který vyniká malým vzrůstem, považují etnografové za asi nejstarší lid žijící poblíž velkých jezer Afriky. Žijí v lesnatých oblastech, obchodují se zvěřinou nebo rukodělnými výrobky. Ve Rwandě byla také dlouho monarchie, až v roce 1961 ji zrušili.

I když jste městský člověk bez farmy, krávy hrají velkou roli v tradicích. Na svatbách stále dodržují gusabu neboli věnnou tradici a věnují krávu. Někdy si také dobytek jen vypůjčí na obřad. Kráva pro každého! Někdo by mi taky mohl dát tele. Nebo ne, neměla bych ho kam dát. Velké rodiny jsou tu také zcela běžné. Je to tak, já jsem nejmladší ze 6 dětí. Ne, ze 7.

Jsem 7. dítě. Už jsme říkali, že místní školství vzkvétá, ale kvůli nedostatku místa, peněz a husté populaci narůstá počet překvalifikovaných občanů, kteří někdy těžko hledají práci ve svém oboru. Ale legislativa tento problém nemá. Dokonce 65 % jejích zaměstnanců tvoří ženy. Panuje tu náboženská svoboda a populace je rozdělená zhruba na půlku mezi katolíky a protestanty.

Rwanďané jsou známí tvořivostí. Často vyrábí proutěné košíky a misky, jako je například tahle zvaná agasake. Také vyrábí toto, imigongo, obrazy z kravského trusu. Když to uschne, je to v pohodě, ani to nesmrdí. A jedna zajímavost na závěr, Rwanďané z vyšších vrstev nosili účesy zvané amasunzu. Bylo to běžné až do začátku 20. století. Na festivalech také často najdete tanečníky intore s dlouhými čelenkami z agávy, které jim při tanci vlají.

Ale to je téma na hudební segment, takže se vrátí ten opravdový muž z Floridy. Ano, Hannah, jsem z Floridy! Rush je moje oblíbená kapela, R.I.P., Neile Pearte. To jen na okraj. Nežalujte nás, je to fair use. Jak jsme říkali, intore neboli tanec hrdinů a ikinimba jsou asi nejznámější mužská hudební představení Rwandy. U žen je to umushagirairo, dobytčí tanec, je nejběžnější a nejoblíbenější.

Jejich tradiční hudbě se také říká gakondo a je jedinečná, má totiž pěti osminový rytmus. Takhle: K tradičním nástrojům patří například tyto. Od začátku tisíciletí tady také úžasně vzkvétá moderní hudba. Většinou jde o hiphop, R&B, gospel nebo východoafrický afrobeat. Jean Paul Samputu patří mezi nejslavnější hudebníky a hudební průmysl se tu rozvíjí, včetně velkých festivalů jako KigaliUp.

Mají i pěvecké soutěže jako Primus Guma Guma Super Star. Díky, Keithe! Teď je čas na velmi zkrácenou historii Rwandy. Doba železná, lovci a sběrači, migrace Bantuů, Hutu a Tutsi, malá kmenová království, Rwandské království s králem z kmene Tutsi, který Tutsiům nadržuje, tenhle Brit přijede jako první Evropan, Němci, Belgičané, spojení s Burundi ve Ruanda-Urundi, kmenové občanky, manifest Hutuů, zrušení monarchie, nezávislost, občanská válka, smlouva Arusha, genocida, boj RVF, vyhrává, zvolení Paula Kagame, všichni ho milují, růst a obnova, z 12 provincií 5, vstoupí do Commonwealthu, Paul Kagame je pořád milovaný prezident, ale je to divný, má neomezený mandát.

Lidi se toho trochu bojí, on je v pohodě, ale radši bychom ho měli hlídat.

A jsme u dneška. Teď několik známých Rwanďanů, které navrhli naši fanoušci a Edmund. Stromae je napůl, spousta sportovců. Fotbalistů a účastníků olympiád jako tito: Miss Francie 2000 byla napůl Rwanďanka. Tenhle režisér, herečka a Rose Kabuye. Z toho popela povstalo hodně lidí, kteří Rwandu proslavili ve světě. A když už jsme u světa, dáme si: FRIEND ZONE Rwanda má historii plnou strastí a úspěchů a v tom příběhu hrálo roli hodně světových aktérů.

Z Evropy třeba Belgie, ale je to divné. Hodně Rwanďanů tu má rodinu, kolonizátoři totiž lidi stěhovali, a Belgičané sem často jezdí, ale vlády se moc nestýkají, ten vztah je teď asi tak nějak dobrý. USA a Čína sem hodně investují.

USA je největší přispěvatel do fondu pro boj s AIDS a malárií a hodně Rwanďanů už žije v USA. Více vzdělání v angličtině to také usnadňuje. Čína jim hlavně půjčuje na stavbu cest a továren a v roce 2007 jim odpustila 160 milionů dolarů dluhu. Bližší přátelé jsou z oblasti velkých jezer v Africe. Keňa a Tanzanie jsou velké a cool svahilské sestřenky, hodně Rwanďanů tam jezdí nebo má rodinu a závisí na nich velká část ekonomiky, pomáhají jim s obchodem.

Ale nejlepší přátelé jsou různí podle toho, koho se zeptáte. Říkají Burundi, Uganda nebo DRK. Uganda byla útočištěm uprchlíků a ovlivňovala generály v exilu, kteří poté bojovali v RVF, rwandské vlastenecké frontě. Od té doby Uganda Rwandu podporuje i po válce a momentálně si jsou blízké. Do DRK také uprchlo mnoho lidí, když se stupňovalo napětí.

Na konci 90. let byl problém s rebely podporovanými Rwandou, kteří chtěli svrhnout J. Kabilu, ale uzavřeli příměří. V roce 2009 se setkali prezidenti, znovu otevřeli ambasády a dnes úzce spolupracují. A už jsme u země, která je skoro dvojčetem Rwandy, Burundi. Burundi má skoro stejnou historii a kulturu. Jsou tam Hutu a Tutsi, byli kolonizováni Němci a Belgičany, mají skoro stejnou řeč a podobnou rozlohu i populaci.

Lidé z obou zemí se často berou mezi sebou a vždy se podporují v politických věcech. Na závěr bych měl předat slovo Edmundovi. Rwanda je nádherná země. Máme složitou minulost, ale opravdu nádhernou přítomnost a zářnou budoucnost. Zjistěte si o naší zemi více a přijeďte na návštěvu. Všichni vás tu vřele přivítají. Děkuji, Edmunde. Počkejte si, čeká nás série trojčat, v příštích dílech budou svaté ostrovy.

Jako první bude Svatý Kryštof a Nevis. Jupí, trojčata! Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V 10:57 neříká nic o výslovnosti, ale o tom, že někteří lidé tvrdí, že jsou mezi těmi dvěma kmeny drobné fyzické rozdíly.

00

Odpovědět

Díky moc za upozornění. Špatně jsem mu rozuměla a zmátla mě ta věta, že „lidé říkají“. Už je to opravené :)

00

Odpovědět

This is Congo, najlepsi dokument za posledne roky

11