NamibieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:15
Počet zobrazení:4 627
Vydejte se s Barbym do jedné z nejméně zalidněných zemí světa. Rozhodně to stojí za to, a ačkoliv tu nežije mnoho lidí, Namibie je plná pozoruhodností, památek a pokladů, jako je třeba Pobřeží kostí, vílí kruhy nebo taky německé pivo.

Přepis titulků

Mnoho fanoušků z Namibie mi řeklo, že pokud chcete naznačit rukou tvar Namibie, stačí pokrčit ukazováček, vystrčit palec a celou ruku otočit. - Není to znamení nějakého gangu, že ne? - Počkej, zamyslím se. Ne, myslím, že v pohodě. - Chodil jsem na státní školu v Chicagu. - Aha. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Namibie je bejvalka JARu, ale teď se zase dali dohromady, randí a ona mluví trochu německy a má nevysvětlitelné puntíky.

Afriku miluju, nikdy se s ní nenudíte. Tak si najdeme Namibii na mapě. POLITICKÁ GEOGRAFIE Namibie patří mezi nejbezpečnější a nejčistší země celé Afriky, sice není mezi nejlevnějšími, ale ještě to utáhnete a můžete se tu ztratit ve volném prostoru. - Kolik mají volného prostoru? - Hodně. Podíváme se na mapu. Namibie leží na jihu Afriky a má dlouhé pobřeží u Atlantiku.

Vypadá to, že hraničí jen s Angolou, Botswanou a Jihoafrickou republikou, ale tady vidíte, že mají ten dlouhý proužek území zvaný Capriviho pruh a úplně na konci mají říční hranici se Zambií a Zimbabwe. Tam je jediný bod, kde spolu hraničí 4 suverénní státy. - O tom jsi mluvil u Botswany, že? - Jo, zkoukněte to znova. Namibie je rozdělená na 14 regionů a hlavní a největší město Windhoek leží ve středním regionu Khomas. Také v něm najdete největší a jediné mezinárodní letiště, Hosea Kutako ve Windhoeku.

Jinak skoro v každém regionu najdete místní letiště a ranveje, jen v těchto 3 ne. Po Windhoeku jsou největší města Rundu na severovýchodě a Walvis Bay s jedním z hlavních přístavů, což je jediný přírodní přístav celé země. Odděluje ho násyp Pelican Point, kde najdete zařízení na získávání soli. Dále na jihu je potom přístav Luderitz. Přístavní města jsou poslední zastávkou pro státem vedenou železniční síť zvanou Transnamib. Protíná celou zemi a vede do Angoly a JAR, navržené jsou i trasy do Botswany.

Vraťme se ke Capriviho pruhu, vypadá to divně. Proč má Namibie takové držadlo? To se stalo asi takhle: My Němci jsme získali území na jihu, východě a západě Afriky, potřebujeme je spojit, ale hloupí Britové nám brání. - Navrhuju obchod. - Jaký? - Dej mi ty ostrovy Zanzibaru. - Cože? - Dej mi je. - Vždyť je to u našich břehů. Udělej to a já ti dám koridor k řece Zambezi, ta teče až na východní pobřeží a to je to, co chceš, ne?

- Ale vrať mi Helgoland. - Domluveno. Cha! - Co je na tom vtipného? - Nic, díky za obchod, Davide Livingstone. - Cože? - Německo. Jo, měli malé tajemství. Namibie je také zajímavě strukturovaná. Je obrovská, ale žijí tu jen asi 3 lidé na km². Takže bych tam mohl zakopat poklad a nikdo by ho nenašel? Jo, ale nepřibližuj se k severnímu pobřeží, mohl bys zemřít.

Portugalci to nazvali Branou do pekla, Bushman řekl, že to Bůh stvořil ve vzteku, ale dnes se tomu říká Pobřeží koster. Je to divný geologický fenomén, obrovské duny pouštního písku tam přímo přecházejí v oceán a najdete u nich mnoho ztroskotaných lodí - špatně připravených námořníků. - Oceán písku se setkává s oceánem vody. Krásně popsáno, Keithe. Navíc tu je několik zajímavých památek, které byste při návštěvě neměli vynechat, například město duchů Kolmanskop, hrad Sanderburg, meteorit Hoba, ten největší na světě, písečné duny na Sossusvlei, meteority u Gibeonu, instalace Solitare, dinosauří stopy na farmě, obratník Kozoroha, Christuskirche, fond pro ochranu gepardů, krokodýlí ranč, baobab Ombalantu, rytiny na kamenech v Twyfelfontein, muzeum památky nezávislosti a památník hrdinů.

Hodně místa a hodně památek, především těch přírodních. A dostáváme se k: FYZICKÁ GEOGRAFIE - Namibie je docela suchá země.

- Ale jak suchá opravdu je? Nejsušší země v subsaharské Africe. Ale v Namibii není jen písek a poušť, mají tu i bujnou vegetaci, jen musíte vědět, kde ji najít. Namibie je rozdělená asi na 5 oblastí. Podél pobřeží a na severu je nejstarší poušť světa, poušť Namib, tam je i zmíněné Pobřeží koster. Dále západně je centrální rovina, suchá oblast, kde najdete nejvyšší bod, hora Brandberg s vrcholem Königstein ve výšce 2500 m. n. m. V té oblasti žije většina obyvatel a také tam je nejvíce orné půdy. Na jihu jsou velké srázy, kopcovitá, kamenitá krajina, kterou protéká nejdelší řeka Namibie, řeka Fish, která zformovala největší kaňon v Africe.

Na severovýchodě a v Capriviho pruhu je Bushveld, nejzelenější část Namibie, se savanami a lesy až po deltu Okawanga a řeku Zambezi. Tady také najdete pánev Etosha dlouhou asi 120 km, patří tak k největším solným pánvím světa. Hele, to mám taky, měli bychom pokecat. Ale největší jezero Namibie je tenhle drobeček, který má asi 6600 m², jezero Guinas, které vyplňuje propadlinu po zřícené jeskyni.

A konečně jsme u světoznámé pouště Kalahari na východě. Je známá jedinečnou florou a faunou, protože má více srážek než jiné pouště. A jen na okraj: v poušti Namib je přírodní fenomén zvaný vílí kruhy - a to nám vysvětlí náhodná Jilian. - Dobrá. Vílí kruhy jsou podivný úkaz, který najdete jen v suchých oblastech Afriky a Austrálie. Tráva tam přirozeně roste ve vzoru s kruhem holé půdy uprostřed. Existují teorie, proč to tak je, ale přesné vysvětlení je stále zahaleno tajemstvím.

- Díky, Jilian. - Jasně. A teď je čas na moje kafe, takže zbytek této části převezme Noah. Říkal někdo Noah? Namibie je jedinečná, ačkoliv je z velké části suchá, není zcela nehostinná. Žije tu přes 200 druhů savců, například národní zvíře přímorožec, a také přes 600 druhů ptáků a více než 4300 druhů rostlin. Z těch je asi 700 endemických. Většina průmyslu se soustředí na produkci surovin jako masa, ryb, nerostů a diamantů.

Především diamantů, patří do desítky největších výrobců. - Nikdo neporazí Rusko v diamantech. - Když jsme u surovin, jídlo! Zaprvé prý Namibijci milují maso, takže když dorazili milovníci masa Němci, nebylo těžké se dohodnout aspoň na něčem. Hele, tvoje vláda nám fakt vadila, ale ty klobásy a řízky byly výborný! - A co ta šílenost s celým prasetem? - Myslíš Spanferkel? Ano! Vy jste prostě blázni! To bylo divný, nevadí. Pokrmy, které nám navrhli naši fanoušci z Namibie, jsou třeba kapana, treska, rak z Luderitzu, fritované koláčky, pap en vleis, červi mopane, potjiekos, lanýže z Kalahari a ty obrovské houby omajowa, národní nápoj oshikindu a všude prodávají zvěřinu na rožni zvanou braai z legálně ulovených zvířat jako kudu, zebra a krokodýl.

A u lidí v Namibii zjistíte, že stejně jako ta různorodá zvířata pochází ze spousty pestrých tradic. A tím se dostáváme k: DEMOGRAFIE - Díky, Noahu, najděte ho na Instagramu.

- Žádný problém. Omluvte mě. Nicméně, Namibie je obrovská, ale žije v ní velmi málo lidí, méně než na Jamajce. Přesto si stále zachovávají sotva pozorovatelný německý podtext. To je jiný příběh, k tomu se dostaneme. V Namibii žije asi 2,7 milionu lidí a je zemí s 2. nejnižší hustotou zalidnění hned po Mongolsku. Mají tu docela hodně etnik, ale to největší tvoří asi polovinu obyvatelstva, je to Owambo, následuje Kavango s 9 %, lidé smíšeného původu tvoří asi 8 %, Herero a Damara mají každý asi 7 % a zbytek jsou různá jiná etnika, ke kterým se ještě dostaneme, třeba běloši, Himba, Lozi, San a tak.

Jejich měna je namibijský dolar navázaný na jihoafrický rand, mají zásuvky D a M a jezdí vlevo. Teď zpátky k populaci. Během dělení Afriky na konci 19. století spadala oblast dnešní Namibie asi 30 let pod vládu Německa. Bylo to docela ošklivé, došlo ke genocidě, k tomu později, až nakonec v roce 1915 převzala moc jihoafrická armáda.

Ale ačkoliv tu Němci nebyli dlouho, jejich dědictví se nějak udrželo až do dneška. Poznáte to na názvech ulic, budovách, dokonce mají německé rádio a jedny noviny. Ale pouze 2–3 % populace jsou rodilí mluvčí němčiny, většinou běloši s německými kořeny. Ale němčina se hodně vyučuje ve školách a je řečí obchodu. Až do roku 1990 byla i úřední řečí spolu s angličtinou a afrikánštinou. Většina Namibijců, asi 80–90 %, se považuje za křesťany, především patří k protestantům, nejvíce k luteránům.

To bylo přineseno německými a kupodivu i finskými misionáři - v 19. století. - A tehdy jsme měli k africké kolonii nejblíž. Žádná krveprolití. Kulturně záleží na tom, jak je rozřadíte, ale je tu asi 10 nebo 15 hlavních etnických skupin. Ale můžeme je rozdělit na 4 rodiny. Bantuové, Kojsané, míšenci a běloši. Tak se na některé podíváme. Kojsané v Namibii jsou třeba Namové, Sanové a !Kungové a vlastně jsou to původní obyvatelé.

Ano, ten vykřičník je mlaskavka, nežertuju, fakt se tak jmenují. Patří mezi nejstarší kultury na světě. Už od doby kamenné jsou známí různými technikami, se kterými přežívají drsné klima. Také jsou známí svými rysy, jako jediní černoši na světě mají přirozeně epikantus u očí, - podobné jako lidé z východní Asie. - Epi co? Epikantus. Tak se oficiálně říká těm očím. Takovýmu tomu... - My to můžeme, jsme Asiaté. - Stížnosti posílejte na náš e-mail. Navíc od nich pochází kojsanské jazyky s těmi podivnými mlaskavými hláskami.

Skupiny Bantuů ze západní Afriky sem přišly kolem roku 1000 př. n. l. a přejaly tyto zvuky do svých jazyků, jako je zuluština nebo xhoština. - Ale Kojsané s tím začali. - Víte, jak ve filmu Black Panther mluví wakandštinou? To je ve skutečnosti xhoština z jižní Afriky. Je to tak originální, ještě že existuje takový zajímavý jazyk, jako je xhoština. Nech to být. Teď se podíváme na Bantuy.

Největší skupina z nich jsou Owambo, ti žijí především na severu podél hranice s Angolou, moc rádi nosí fuchsiovou barvu a slaví festival ovocné sklizně. Lidé Kavango a Lozi žijí v tom úrodném Capriviho pruhu, jsou známí svým truhlářstvím a mají zajímavou ceremonii na člunu pro krále a královnu. Lidé Hararo žijí ve střední a východní části, jsou známí barevnými viktoriánskými šaty, které jsou inspirované německými a finskými misionáři. Navíc jejich bratranci, lidé Himba, jsou asi nejizolovanější skupinou a udržují svůj tradiční způsob života.

Jsou známí pastou ojitze vyrobenou z máslového tuku a okru, kterou používají jako opalovací krém, chrání si tak kůži a vlasy před sluncem. Říká se, že lidé Damara, asi nejstarší skupina Bantuů v Namibii, byli zotročeni lidmi Nama a přejali jejich kojsanský jazyk, ačkoliv jsou to Bantuové. Kojsané na ně měli vliv i v oblékání a technice lovu. Kromě Bantuů a Kojsanů tu máme smíšené skupiny, - jiné černochy, Oorlamy, Bastery...

- Cože?! Vím, že to zní ošklivě, ale tak se opravdu sami nazývají. Tito lidé mají většinou předky z Afriky i Evropy, také si tvoří vlastní komunity a tradice jako lidé v JAR. A nakonec bílí Namibijci, to jsou většinou Němci a Afrikánci. Komunita německých Namibijců dále udržuje tradice z Německa, mají vlastní africký oktoberfest, kterého se všichni účastní kvůli pivu. Je tam i hodně dalších malých skupin, ale tohle jsou asi ty nejvýraznější. Počkej, zapomněl jsi mluvit o králích.

Nemáme na to moc času, ale mají tu přes 30 tradičních a konstitučních monarchů a 5 náčelníků, kteří vládnou právně uznaným oblastem, ale nemají skoro žádné pravomoci. A teď historie, zkusím to zkrátit: Kojsané, migrace Bantuů, tenhle Portugalec se tu staví, ale nemá zájem, v 19. století přijedou Oorlamové, usmíří se s lidmi Nama, válka mezi lidmi Nama a Herero, přijdou Němci, Německá jihozápadní Afrika, skupiny, které spolu bojovaly, se nyní spojí proti Němcům, první genocida 20.

století, 1915 převezme moc JAR, divné policejní zóny předepisují etnikům určité území, separatistická skupina začne uvažovat o nezávislosti, tomu já říkám Našemibie... Nezávislost od JAR 1990, pluralitní demokracie, Capriviho pruh se pokusí odtrhnout, ale Namibie to zatrhne. A jsme u dneška. Mezi slavné osobnosti z Namibie patří například: tento hudebník a aktivista, Na zemi s méně obyvateli, než má Jamajka, tu je těch osobností dost.

A když jsme u míst mimo Namibii, řekneme si něco k jejich kamarádům. FRIEND ZONE Kdyby byla Afrika rodinou, byla by Namibie takový slušný dvojkař, hezky proplouvají, nic moc neřeší a všichni s nimi vycházejí. S Německem mají přátelský vztah, nějakou dobu bylo v Namibii nejvíce Němců z celé Afriky.

Turisté sem moc rádi jezdí a hodně tu investují i exportují stroje. V Německu žije docela hodně Namibijců a někteří se tam i proslavili jako Eric Sell, vítěz německého X Factoru. Také Finsko s nimi kupodivu skvěle vychází, investují do lesnictví a životního prostředí, což podpořilo obchod, proto přijel premiér Nahas Angula na návštěvu. Kuba byla významným partnerem během apartheidu a nezávislosti a poskytuje stipendia a lékařskou pomoc. Jsou členem SADC, takže se sousedy dobře vychází, Tanzanie, Rwanda a Burundi na ně mrkají, když se zrovna potkají, protože také byli pod německou vládou v době státu Východní Afriky.

Ale každý Namibijec mi řekl, že jejich nejlepší kamarádi jsou nejspíš Botswana a JAR. Botswana je trochu bohatší sestra, která se nebojí dobrodružství. Kulturně mají mnoho společného, především kojsanské skupiny ve sdílené poušti Kalahari, a také hodně obchodují. JAR je zase manžel, se kterým se rozvedla, ale zase začali randit, jsou nerozluční, nejen že naprostá většina obchodu probíhá s JAR, ale také mnoho obyvatel se často navštěvuje, berou se, zakládají rodiny.

V obou zemích se mluví anglicky a afrikánsky, milují sušené maso, v Namibii dokonce přestali měnit čas, aby se přizpůsobili JAR. Jsou zkrátka roztomilý pár. Namibie je sice obrovská, je v ní spousta místa, ale s miliony barev, výhledů, zvuků, chutí a německými pivy rozhodně není prázdná!

Počkejte si, příště bude Nauru. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

r sharing the article, and more importantly, your personal experienceMindfully using our emotions as data about our inner state an https://kodi.software/ d knowing when it’s better to de-escalate by taking a time out are great tools. Appreciate you reading and sharing your story, since I can certainly relate and I think others can too

00

Odpovědět

Zdravím,
chci se zeptat kdy přidáte díl o Kataru? Na Youtube už je.
Děkuji za odpověď

20