MauriciusGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:23
Počet zobrazení:5 201
V tomto díle nás Barby spolu se svým kamarádem Nickem přenese na tropický ostrov východně od Madagaskaru, který i přes své malé území nabízí pestrou krajinu i populaci. Vítejte v zemi ptáka dodo.

Přepis titulků

Kupte si trička Geography Now na našich stránkách. Ahoj všichni, víte, jak jsme před lety dělali díl o Komorách? Říkal jsem, že z Komor jsem nikoho nenašel, že bude stačit Mauricijec. Takže si určitě pamatujete Nicka, - mého jediného kamaráda Mauricijce. - Ahoj, rád vás zase vidím. Nick bude se mnou provázet tímto dílem. - Co chceš, aby každý věděl o Mauriciu? - Vlastně jsem vyrostl v Británii, ale moje kořeny jsou na Mauriciu.

To bude muset stačit. Je čas učit se zeměpis – teď! - Ahoj všichni, já jsem Barby. - A já jsem Nick. O Mauriciu byste měli vědět, že je to takový Singapur Afriky, malý, ale prosperující s luxusním ubytováním... - Nicku, tys tam byl, viď? - Ano. - Jak bys Mauricius popsal? - Podle mě je to nádherný malý ostrov, dobrý výběr lidí, skvělé jídlo, naprosto tropické.

Tak o tom tropickém ostrově zjistíme víc. Vítejte v zemi dodů. POLITICKÁ GEOGRAFIE Sice kolem Mauricia projížděli Arabové i Portugalci, ale kolonizovali ho až Nizozemci v roce 1598 a pojmenovali ho po princovi Moritzovi von Nassau. - A od té doby se toho změnilo hodně. - Mauricius je ostrovní země asi 700 km od Madagaskaru a patří k němu největší ostrov, Mauricius, 2.

největší Rodrigues a okrajové ostrovy St Brandon, - to je atol pustých korálů a ostrůvků. - Kde dočasně žije pouhých 70 lidí, potom nejvzdálenější ostrov Agaléga, kde žije asi 300 lidí. Ještě jim patří 49 menších pustých ostrovů u břehů Mauricia. Dále na severovýchod mají sporný ostrov Tromelin, který spravuje Francie, a Čagoské ostrovy, které spravuje UK v rámci Britského indickooceánského území. Mauricius je rozdělen na 9 distriktů, jeden se jmenuje Pamplemousses, což znamená grapefruit.

Hlavní a největší město Port Louis - leží na severozápadě země. - Ale pokud letíte na Mauricius ze zahraničí, největší mezinárodní letiště Sira Seewoosagura Ramgoolama najdete na úplně opačné straně ostrova asi 42 km od hlavního města. Jediná další letiště jsou Sira Gaëtana Duvala na Rodriguesu, kde se létá jen z a na Mauricius a v sezóně na Réunion, - a malá ranvej na Agaleze. - Další dvě největší města jsou Beau Bassin a Vacoas, která stále leží v metropolitní oblasti - Port Louis.

- Stejně jako jsme říkali u Jamajky, mnoho měst se jmenuje v překladu vtipně. Často jsou francouzsky - nebo v mauricijské kreolštině. - A všechna jména mají odůvodnění. - Třeba Mon Goûr. - To znamená Můj vkus. - Mon Desert. - Má poušť. - Bel Ombre. - Krásný stín. - Nouvelle Decouverte. - Nový objev. - A na závěr Britannia. - Všechny silnice tak nějak začínají v Port Louis, kde najdete i moderní mrakodrapy.

Nejvyšší má 22 pater, je odolný proti hurikánům a sídlí v něm Mauricijská banka. Vysoký je 124 metrů. Nejen to, ale na celém tom ostrově najdete spoustu historických památek, jako například dům Eureka, botanickou zahradu, Champs de Mars, trh Flacq, vesničku vodních parků, mauricijské akvárium, bazar v Port Louis, hindský chrám Triolet Shivala, nákupy v Grand Bay, trosky Balaclavy, trosky nizozemského Vieux Grand Port a zkuste se dostat na ostrov Agalega, podívejte se na pobřeží Rodriguesu a rozhodně nesmíte minout místní krajinu, která je plná nádhery, ale i tragédií.

K tomu se nyní dostaneme. FYZICKÁ GEOGRAFIE Mark Twain řekl: "Nebe bylo vytvořené podle Mauricia." - Když přijedete, zjistíte proč. - Mauricius leží na desce Mascarene, zvýšeném podvodním hřbetě, kde dříve docházelo k sopečně aktivitě, ale dnes jsou na Mauriciu jen spící sopky. Sice je to malý stát, ale najdete tu i pohoří, třeba Moka na severu.

Nejvyšší bod je v pohoří Black River a je to Piton de la Petite Riviere Noire se svými 800 m. n. m. O kousek dál najdete největší vodní plochu, nádrž Mare Aux Vacoas, a dále na východ je nejdelší řeka, Grand River South East. Zároveň je celý ostrov obklopen korálovými útesy. Podél pobřeží je asi 335 km pláží, ale bohužel je jen asi 12 % veřejných, zbytek je v soukromém majetku, což mnoho obyvatel rozčílilo.

Ostatní ostrovy jako Agalega a St. Brandon jsou ploché, zato Rodrigues je trochu kopcovitý a pláže tam jsou přístupnější. Kromě nádherných vodopádů jako Tamarind, malebných kráterů jako Trou aux Cerfs nebo podvodního vodopádu La Morne je na Mauriciu spousta podivných věcí. Například sedmibarevná země. To je zvláštní úkaz, písek, který zdobí hned 7 barev, nepodléhá erozi, po dešti zůstává stejný. Z vrcholu La Pouche uvidíte panorama celého hlavního ostrova a v horách La Morne Brabant se udál smutný příběh, skočili z nich otroci, co zahlédli policisty.

Ale ti jim přišli říct, že otroctví bylo zrušeno. Co se týče flóry a fauny, roste tu asi 700 druhů rostlin, z čehož 246 je endemických, včetně posledních 2 stromů elaeocarpus bojeri na Zemi, jsou to asi nejvzácnější stromy. Najdete je na hoře Piton Grand Bassin a poznáte je podle zvonovitých květů. Kvůli zavlečení cizích rostlin, které ovládly ekosystém, například guavy, by bez zásahu člověka zmizely všechny tyto stromy.

Ale u Mauricia samozřejmě musíme zmínit jejich národní zvíře, které už bohužel vymřelo, je to pták dodo. Tento metr vysoký nelétavý zázrak vymřel v 17. století z více příčin, jako byl lov a invazivní druhy, a dnes není jenom maskotem Mauricia, ale přežil po celém světě v literatuře, pop-kultuře a médiích. Ano, navždy v našich srdcích, drahý, sladký dodo. Ekonomika Mauricia je docela různorodá, mají 3. nejvyšší HDP na osobu v Africe, průměrný roční plat je asi 22 000 dolarů.

Nejvíce lidí zaměstnává průmysl, bankovnictví a služby, především díky nárůstu turismu v posledních desetiletích. Nejvíce vyvážejí textilie, ryby a cukrovou třtinu. Mauricijská kuchyně je také různorodá. Mezi národní jídla patří roti se 7 kari, gateaux piment, asijské nudle po mauricijsku, solená ryba a čočková polévka, národní street food dhal puri, mereveilles, boulette poisson, bol renversé a aigre doux. To všechno vypadá skvěle a pochází to od různých etnik.

Tím se dostáváme k: DEMOGRAFIE U Mauricia je většinou nejdůležitější otázka, - co to znamená být Mauricijec? - Odpověď je šokující! Klikněte sem... Dělám si legraci. Žije tu asi 1,3 milionu lidí a tím pádem je to nejhustěji osídlená země Afriky s 624 lidmi na km². Teď něco, co mě dost rozčiluje, na Mauriciu se ve sčítání lidu od roku 1972 neobjevila otázka na etnikum, takže dnes nemáme žádné přesné statistiky, kolik procent lidí patří k jakému etniku.

Ale obecně se říká, že zhruba dvě třetiny populace jsou Indové, nebo míšenci Indů a Mauricijců a zbylá třetina jsou především běloši, hlavně potomci Britů a Francouzů, nějací Asiaté, hlavně Číňané, a černoši hlavně z východní Afriky. Jako měnu používají mauricijsou rupii, mají zásuvky C a G a jezdí vlevo. Teď něco zajímavého, Mauricius nemá domorodé obyvatelstvo. Nevíme, kdo ho objevil jako první, našly se tu voskové tabulky, které možná patřily Řekům nebo Féničanům, ale Arabové jako první zapsali své přistání u jeho břehů.

Ale moc je nezaujal, potom připluli Portugalci, chvíli zůstali, ale taky je to nezajímalo. Nakonec přišli Nizozemci a jako první oficiálně obydleli ostrov. Pak ho převzali Francouzi a potom Britové, přivezli si otroky, potom bylo otroctví zrušeno, pak přijeli indičtí služebníci a lidé z Čagosu a Číny. Uběhly roky, všichni měli děti, někdy smíšené, a jsme u dneška.

A co ty, Nicku, ty jsi Mauricijec, jaké jsou tvé etnické kořeny? No, moje máma je napůl Afričanka, napůl Francouzka a myslím, že to jsou ti původní Mauricijci, později přijeli Indové, tak se tu rozšířili a dnes někdo řekne, že je Mauricijec, ale vlastně je celý Ind. Ale podle mě původně znamenalo Mauricijec - ten mix mezi Afričany a Francouzi. - Navíc jsou skoro všichni místní nejméně trilingvální, někdy umí i čtyři jazyky. Angličtina a francouzština jsou úřední jazyky, potom mluví svými rodnými jazyky, to může být všechno od hindštiny - přes hakku, čínštinu po bhódžpurštinu.

- A čtvrtá je mauricijská kreolština, - kterou používají všichni. - Je založená hlavně na francouzštině a je to divný, lidé tu běžně střídají všechny čtyři své jazyky. - Třeba fanoušek Manish nám napsal tohle: - Jak se máte, pane? - Zdravím, rád bych si otevřel účet. - Jistě, hoďte mi sem ty dokumenty. Omluvte mě. Ahoj kámo! Večer jdeme na nudle, jdeš s námi?

Manish také říkal, že kupodivu na hindských pěveckých soutěžích mluví moderátor francouzsky, titulky jsou anglicky, písničky hindsky a v rozhovoru mluví lidé kreolsky. Zajímavé, co? Ale kdybychom ty skupiny měli rozdělit, většinou je to spíše podle víry než podle rasy. Mauricius je jedna ze tří zemí světa, kde převládají hinduisté, ty zbylé dvě jsou Indie a Nepál. Všude najdete jejich chrámy. Kráterní jezero Ganga Talao je pro hinduisty nejsvětější místo v zemi a jsou u něj chrámy zasvěcené bohyním a bohům, jako je Šiva, Hanumán, Ganga, a každoročně sem putují.

Dále tvoří třetinu populace křesťané, kteří jsou všech možných ras, Indové, Číňané i běloši. Muslimové tvoří asi 17 %, většinou jsou to sunnité z Pákistánu a Indie. A nakonec patří několik lidí k víře Bahá'í - a někdo k žádné. - U kultury hodně záleží na komunitě. Všude uslyšíte písně sega zpívané v kreolštině, za poslední roky je stále oblíbenější ragby a právě vyhráli první zlato v boxu na olympiádě - díky Brunovi Julie.

- Čeho jiného sis na Mauriciu - ještě všiml, když jsi tam byl? - Je tam velká komunita surfařů. Často je potkáte na pláži, všude jsou specializované obchody. A často sedí celé rodiny na pláži, zpívají, jedí a tak. Užívají si ten čas. Mezi známé osobnosti z Mauricia patří například: první premiér sir Seewoosagur Ramgoolam, nositel Nobelovy ceny Jean-Marie Gustave, - a kardinál Maurice Piat.

- Jak vidíte, na Mauriciu - se mísí mnoho kultur. - A ještě rozmanitější mají styky s okolním světem. Na to se podíváme v: FRIEND ZONE Přátelé Mauricia napovídají mnohé o jeho minulosti. Zaprvé Francie, téměř 100 let bývali její kolonií, takže její kultura je všude, včetně kreolštiny, kterou hovoří. Mauricijci také vyrůstají s francouzskými animáky a seriály.

Také je pro ně důležitý obchod, ale trochu soupeří s francouzským územím Réunion, to Mauriciu z legrace říká "zpátečnická Indie" a Mauricijci to oplácejí slovy "rádoby Evropané". S Čínou mají blízký vztah, protože Mauricius byl pro Čínu odrazový můstek do Afriky díky jeho velké čínské komunitě. Ale za nejlepší kamarády označuje většina Mauricijců Indii. Premiér Paul Raymond Bérenger řekl: "Indii a Mauricius spojuje cosi jako pupeční šňůra."

Jako jedna ze tří zemí s hinduistickou většinou má Mauricius krásné místo v politickém srdci Indie. Mají s Indií smlouvu zamezující dvojímu zdanění a Indie je tak nejdůležitější investor. Darovala jim spoustu peněz, půjček, lodí pro boj se somálskými piráty a vystupují tu i indičtí umělci. - Nicku, co bys řekl na závěr? - Mauricius je nádherný, tropický, pestrý ostrov, kde se setkává Afrika s Asií v prosperující ekonomice. Moc hezky řečeno.

Počkejte si, příště bude chlapák, Mexiko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář