San MarinoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
100 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:16
Počet zobrazení:3 992
Pojďme se podívat do nejstarší republiky světa. Tento mikrostát zcela obklopený Itálií je opravdu jedinečným světem plným nezvyklých tradic, podivných památek, aut a nebezpečných zbraní. Byl založen jako útočiště pro pronásledované křesťany a vyrostl v zemi, kterou ročně navštíví 100× více lidí, než kolik jich v ní bydlí. Vítejte v San Marinu.

Přepis titulků

Představte si, že vás chtějí zabít, tak zdrháte, utečete pirátům a hovíte si na pláži. Nový život je super, ale pak nějaká šílená neznámá tvrdí, že má s vámi dítě a vy neplatíte alimenty. Tak utečete do hor, postavíte tvrz a další uprchlíci v podobné situaci jako vy se přidají, takže je z vás komunita. To je zkrácená vykuchaná verze příběhu, jak vznikla tahle země. Vítejte v nejlepší schovávačce světa, San Marinu. Je čas učit se zeměpis – teď!

Ahoj všichni, já jsem Barby. Vítejte v 5. nejmenší zemi světa, nejstarším suverénním státu s nejstarší ústavou, který je nejmenší republikou. Jasně, vy máte míň souše, ale taky máte 430 000 km² výsostných vod… - Ajo, ku*va, to asi vyhráváme. - Gratuluji, Nauru. Asi víte, že točíme během pandemie covidu 19, takže udržujeme odstupy. Točíme v mé kanceláři.

Kaleb a Jillian tu žijí, jsme jedna domácnost, tak tu můžou být. Art bydlí kousek ode mě, takže tu bude pravidelně. A pak máme jednoho dalšího moderátora. Tento týden je to Hannah! - Co to držíš v ruce? - Tento týden na stránkách nabízíme merch. - Na jakých stránkách? - Geographynow.com. Asi si to tričko nechám. Měli bysme spolu ladit? - Jestli chceš, jasně. - Poslouchejte, dáváme si pozor, máme roušky, dezinfekci a točíme v různé časy, - aby nás tu nebylo moc.

- Tak tady máš dezinfekci. Takhle mě Paul platí. A asi mu potom ukradnu toaleťák. Tak tedy San Marino. Založil ho sv. Marinus, tedy San Marino, a vyrostlo do mikrostátu, který se těžko hledá. Koukneme na glóbus. POLITICKÁ GEOGRAFIE San Marinu se někdy říká nejklidnější republika a je to taková zázračná země. Založili ji lidé prchající před perzekucí a přežila skoro 2000 let, vyhnula se asi každé velké válce, - protože agresoři reagovali takhle: - Vy jste tak roztomilí a neškodní.

Víte co, já vás nechám, zůstaňte si samostatní. Samostatnost se jim podařilo udržet na samotce v horách. Tady je mapa: San Marino ze všech stran obklopuje Itálie, leží mezi regiony Emilia-Romagna a Marche. S pouhými 61 km² jsou 3. nejmenší zemí Evropy po Vatikánu a Monaku. Na hranici s Itálií nemají kontroly. Stát je rozdělen na 9 okrsků zvaných castelli, hrady.

Hlavní město s jen 4 000 obyvateli se jmenuje jako země sama San Marino a leží v okrsku San Marino. Je na západním svahu nejvyšší hory, po níž stoupají ostré serpentiny. Stezka po hřebeni vede ke 2 slavným věžím. Jestli tam chcete bez auta, můžete vyrazit lanovkou, která vyjíždí z Borgo Maggiore s vystoupá 166 metrů na vrchol. Nemají přístup k moři, takže žádné přístavy, zato mají malinkatou soukromou ranvej v Torracia.

Ale kdo chce letět komerčně, přiletí vždy do Rimini na letiště Frederica Feliniho vzdálené asi 15 km směrem k pobřeží. San Marino s tímto letištěm spolupracuje, má na něm svou oficiální celní správu, kterou mohou turisté využít. Dále už můžete jedině po silnici, kterých z Itálie do San Marina vede ze všech stran hodně. Nejrušnější je dálnice SS72 do Dogana. San Marino ale bývalo ještě menší, v roce 1320 se přidala komunita Chiesanouva a v roce 1463 se přidaly další 4 komunity, Faetano, Fiorentino, Montegiardino a Serravalle.

Od té doby už se hranice nezměnily, ponechali si tuto velikost. Malá země, ale má vše, co potřebuje. - Teď si asi říkáte: - Jak to, že je prostě nevstřebala Itálie? Říká se, že sv. Marinus byl obyčejný křesťanský kameník z ostrova Rab u Dalmácie. Tehdy římští císaři aktivně zabíjeli křesťany a Dioklecián se zaměřil na Dalmácii.

San Marino utekl do Rimini, začal nový život na pláži, když nějaká šílená paní, možná víc, to se různí, tvrdila, že je jeho manželka a on ji opustil. To ho naštvalo, tak utekl do hor a založil poustevnický klášter. Jiní pronásledovaní křesťané se o útočišti dozvěděli, přišli a postavili tvrz. To území původně patřilo římské šlechtičně paní Felicitě. Její syn onemocněl a San Marino prý uměl léčit, takže jejího syna vyléčil.

Z vděčnosti dala horu jemu a jeho lidem. Tak zhruba bylo San Marino založeno. Ale než zemřel, sdělil svým lidem poslední poselství: - Osvobozuji vás od obou mužů. - Cože? Předpokládá se, že mluvil o papeži a císaři. Toto bylo nejspíše zdrojem inspirace, aby si lidé San Marina udrželi suverenitu. Časem si napsali ústavu, nejstarší na světě, zvanou Leges Statutae Republicae Sancti Marini. Je to 6 knih latinsky z 16.

století. San Marino není jen spolkem zemědělců na náhodné hoře, je to komunita inspirovaná světcem, aby v rukách držela otěže svého osudu. Fungovalo to. Pokud přijedete, navštivte tyto památky: bazilika sv. Marina, náměstí a socha svobody, Sacello di San Marino, známky a sběratelské mince seženete v turistickém centru, Cava dei Balestrieri, dobrodružný park Monte Cerreto, muzeum upírů a vlkodlaků, starý hrad Serravalle, stezka čarodějnic, muzeum zbraní v Cestě, muzeum mučení a kuriozit, muzeum starověkých zbraní, muzeum sv.

Francise, státní muzeum a nejznámější památka je Torre Guaita a její dvě sestry Torre Cesta a Montale, ta není veřejnosti přístupná. Po celé zemi také uvidíte sochy a pomníky samotnému sv. Marinovi. Uvidíte, kolik jich najdete. V San Marinu mají podivné i tradiční památky, netuším, proč mají muzeum upírů, ale když je to baví… V těch 61 km² mají docela hodně přírodních památek.

A jsme u: FYZICKÁ GEOGRAFIE Už jsme tu mluvili o mikrostátech. Když máte minimální rozlohu, asi si musíte najít zdroj příjmu, který nevyžaduje obrovské lány polí. San Marino si našlo svoji cestu. Celé území San Marina je hornaté, leží v pohoří Apeniny, které tvoří páteř italského poloostrova, táhne se od severu k jihu. Toto pohoří patří k menším zlomům, na které tlačí jaderská litosféra neboli mikrodeska.

Proto tu někdy mají menší zemětřesení. Uprostřed San Marina u hlavního města je vápencová hora Titano, nejvyšší bod, který má asi 740 metrů. Proudí odtamtud potůčky a řeky, například Ausa, Fiumicello a Marano. Na jihovýchodě zemi přetíná řeka zvaná také San Marino. Nemají tu žádné přirozené vodní plochy, nejblíže je Lago di Faetano, rybník sloužící k rybaření u hranice okrsku Faetano. Jak vidíte, v údolích hor najdete farmy a ranče.

Kvůli hoře Titano se San Marinu říká též Titánská republika. San Marino si umí se vším poradit. Nemají zahraniční dluh, dokonce jsou v plusu a ročně je navštíví 3,2 milionu turistů. To je 100× víc než počet obyvatel. Zemědělství sice není hlavním odvětvím, vzhledem k jejich velikosti, ale asi 3/4 půdy je obděláváno. Asi 17 % tvoří orná půda. A teď je čas na moje kafe.

Normálně by tu byl Noah, ale nemůže, máme tu jako hosta Hannah, takže ho zaskočí Art. Čau lidi. San Marino získává peníze ze 3 hlavních zdrojů. Bankovnictví a finance, největší společností San Marina je Agricola, ale i podnikání a turismus, který tvoří asi polovinu ekonomiky a vydělává čtvrtinu HDP. Daň z prodeje je oproti Itálii poloviční, takže sem lidé jezdí za nákupy. Především sběratelé známek a mincí, shání tu vzácné liry, které platily před přijetím eura. A to ani nejsou v EU.

Když vyrazíte k hranicím, najdete tam obrovské sklady a fabriky patřící externím společnostem. To je proto, že daň korporátních zisků činí v San Marinu jen 19 %, u kapitálových výnosů 5 % a srážková daň úroků je 13 %. V Itálii je korporátní daň 24 %, průměr EU je přitom 22 %. - To se mi líbí. - Navíc má San Marino zajímavé věci, které je nelegální kupovat mimo jeho hranice. Například střelné zbraně, ale i meče, kuše, věci, co vás můžou zabít.

- Proč myslím na vraždu? - Mluvíme o vražedných zbraních. A jo. San Marino je také jednička ve vlastnění aut. Je to jediná země, kde je více aut než obyvatel. - To je bohatá země? - Pamatuješ na Monako? Něco podobného. I na tak malém území mezi horami a útesy najdete divoká zvířata. To je rubrika Garyho Harlowa, ale ten tu zrovna není. - Tak koho tu máme, Paule? - Musí to dnes vzít Hannah. - Potřebuju klobouk.

- Tohle mám z Maroka. San Marino je malinká země, ale rozhodně mu nechybí příroda. - Ten akcent mi nejde. - Je to hrozný. Najdete tu zvířata typická pro Itálii a jižní Evropu. Je tu spousta luk, řek a potoků, které tvoří domov savců, jako jsou lišky, ježci, vrápenci, vydry a lasice kolčavy. To je nejmenší masožravec planety. Nenechte se zmást červeným kožichem, bílým bříškem a špičatým čumáčkem, v době páření u nich probíhá na savce nezvykle násilné dvoření.

Navíc tu hnízdí asi 96 druhů ptáků jako labuť, včelojed lesní, sokol stěhovavý, sova pálená i strakapoud. A to je od Garyho Harlowa vše. Díky, Hannah Harlow nebo jak se teď zrovna jmenuješ. Je mi to fuk. A tento segment uzavřeme jako vždy čím? Přece jídlem, baby. Jídlo! - Máš rád jídlo, Arte? - Ano, strašně moc! Asi vás nepřekvapí, že v San Marinu vaří podobně jako v Itálii těstoviny a pizzu.

Je to všude. Ale mají i vlastní speciality. Cappalletti, passatelli, ciambella, bustrengo, vlastní druh lasagní a likér pentolaccia. Pak se všude prodávají tyto koláče, ale nejsou původní, je to jen pro turisty. Za národní pokrm mnozí považují piadinu, což vypadá dobře. Trochu jako italské taco. I tak malá země může mít svůj vlastní šarm, často to souvisí s obyvateli.

A jsme u: DEMOGRAFIE Díky, žes to vzal, Arte. Tu máš dezinfekci. - Klídek, neumřel jsem. - Pro mě jako by ano. Místní se česky jmenují Sanmariňané, ale v angličtině ve jménu nemají N, jmenují se anglicky Sammarinese. Sanmariňané už dlouho říkají: „Noti a noi, ignoti agli altri,“ což znamená: „Známe sebe, ostatní nás neznají.“ Jejich identita se zakládá na tom, že je nikdo nezná.

Jsou na to hrdí. Takhle vypadá graf. San Marino má asi 34 000 obyvatel, což je 5. nejmenší populace na světě. Většinu obyvatel, asi 86 %, tvoří Sanmariňané, zbytek populace, nějakých 1 400 lidí, tedy 14 %, se narodil jinde. Většinou v Itálii, Rumunsku nebo jinde v Evropě. Dalších asi 12 000 Sanmariňanů žije v zahraničí, většinou v Itálii, Francii a USA. Jako měnu používají euro, mají zásuvky typu C, F a L a jezdí vpravo.

Co se týče identity, sice je úřední řečí italština a mnozí místní mají italské předky, ale rozhodně je nenazývejte Italy! Jsou hrdí, že jsou Sanmariňané. Když patříte do exkluzivního klubu, kde vás je méně než v Disneylandu, jste speciální. Jako Kaliforňan vám říkám, Disneyland nestojí za to. Six Flags je lepší. K sanmarinskému občanství se vážou tradice a zvyky.

Většina populace, asi 97 %, se považuje za katolíky. Taky to konec konců založil světec. V San Marinu ale nemají vlastní biskupství, spadají do italské diecéze Montefeltro. Pokud nevíte, o co jde, katolická církev je rozdělena do okrsků neboli diecézí, ale je to matoucí, ani já tomu nerozumím, a to mám strýce kapucínského mnicha. San Marino je také známé jedinečným systémem vládnutí. Jsou jednou ze 3 diarchií na světě, mají tedy dvě hlavy státu, a to už od roku 1243.

Jsou to kapitáni-regenti. Jsou vybráni radou, která se volí každých 5 let. Musí jim být alespoň 25 a v úřadu setrvají pouhých 6 měsíců. To je nejkratší mandát hlavy státu na světě. Počet mandátů není omezen, ale musí před znovuzvolením 3 roky počkat. To také znamená, že tu měli nejvíce žen v roli hlavy státu na světě. Co je specifické pro jejich kulturu? To už nám řekne náhodná Hannah s kulturou. Je skvělé být zpátky.

San Marino je země, která ctí svou tradiční středověkou stránku. V červnu, během historického festivalu, probíhají všude představení s vlajkami. A když si zvolí nové regenty v dubnu nebo říjnu, probíhá ceremonie investitury. Největší místní festival je 3. září, je to národní hostina San Marina. Sanmariňané jsou také známí jako nadšenci do zbraní, proto se tu všude prodávají. Jejich specialitou jsou kuše. Je to boží.

Mají i sbor asi 80 kušníků, kteří trénují, oblékají dobové kostýmy a pravidelně vystupují na slavnostech. Se sporty je to takové zajímavé. Kdykoli v Evropě hraje San Marino fotbal, vypadá to takhle: - Bezva, super! - Ale ne z důvodů, které vás napadly. - Vydělám si sázkou proti nim. - Jejich národní fotbalový tým hrál poprvé v roce 1990 a od té doby vyhrál jediný zápas proti Lichtenštejnsku roku 2004. Jsou tedy oficiálně nejhorší tým nejen Evropy, ale i světa.

V sestavě mají většinou málo profesionálních hráčů, brankáře jim dělal také jeden účetní. Co jim chybí ve fotbale dohánějí jinde. Jejich baseballový tým je lepší. Jsou čtyřnásobní mistři Itálie, vyhráli 2 italské poháry a 3 evropská mistrovství. Navíc milují motocyklové závody a daří se jim skórovat na Gran Prix. Trénují většinou na dráze v Rimini. A na závěr: někteří místní milují klasické umění a hudbu.

Já také. Tito dva skladatelé klasické hudby jsou velmi cenění. Teď mi došlo, že to už je hudební segment. Převzala jsem to. Asi jsem vyhrála ten spor. - A máš to, Keithe! - Tolik od tebe, tak s odstupem odstup. A teď je čas na historii. Už jsem vysvětloval jejich původ, tak přeskočíme k 15. století. 1463 získají poslední území a tím svou dnešní velikost, 1503 je obsadil na 6 měsíců tenhle chlap, 1543 se je snažil obsadit tenhle, ale ztratil se v mlze, 1739 je okupoval papežský místodržící Raveny, napoleonská doba, Napoleon je měl rád, nabídl jim více území, ale odmítli, během sjednocování Itálie se tu ukrýval Garibaldi se ženou, slíbil, že si po sjednocení zachovají nezávislost, světové války, snažili se být neutrální, i přesto je bombardovali, chvíli byli komunisté, přidali se do OSN, OECD a Rady Evropy, vzrostl turismus a prodej levných suvenýrů a jsme u dneška.

Mezi slavné obyvatele, které mi doporučili fanoušci, patří skladatel, spisovatel a biskup Francesco Maria Marini, ikona 60. a 70. let Little Tony, olympijská sportovkyně Alessandra Perilli, zpěvačka z Eurovize Valentina Monetta, kapitánka-regentka Assunta „Tina“ Meloni, tito fotbalisté: a tito závodníci na motorkách: To není špatné na zemi s méně obyvateli, než měl Bob Saget filmových členů rodiny. Když jsme u rodiny, čeká nás: FRIEND ZONE Už jsem tak nějak vysvětloval, že samotná existence San Marina závisí na jejich schopnosti vyhýbat se a unikat konfliktům.

Vždycky se museli z problémů vymluvit. Fanoušek Diego říkal: „To je na nás asi nejlepší, slova u nás vítězí nad zbraněmi.“ To se mi líbí. To neznamená, že jsou poustevníci, rozhodně mají svou partu. Mají v zemi 3 ambasády, když počítáme i Maltézský řád, což není země, ale to sem nepatří, a k tomu 8 čestných konzulátů a také více než 85 ambasád a konzulátů v zahraničí.

Navíc mají zajímavý vztah k ostatním mikrostátům Evropy, tedy Andoře, Lichtenštejnsku, Monaku a Maltě. Všechny se spolu s jinými malými státy účastní Her malých států Evropy, hrají tam Lucembursko, Černá hora, Island, zvali i Vatikán, možná se 2021 poprvé zúčastní. Jiné katolické země chovají k San Marinu respekt, když vidí jeho hrdost a vytrvalost, se kterou je všechny přežilo.

Obzvlášť Chorvatsko má pro ně slabé místo, zakladatel byl z Rabu, což je u chorvatského pobřeží. Často sem jezdí Poláci a Rusové, takže spousta prodavačů v San Marinu umí polsky a rusky. To zákazníky potěší. Zároveň mají blízký vztah s Íránem, alespoň obchodní. Íránské aerolinky se často stavují na letišti v Rimini v sanmarinské části, protože je jednou z mála zemí, která má s Íránem dohodu o dotankování.

Ale co se týče nejlepších kamarádů, asi vás nepřekvapí, že je to Itálie. Italové hlavně z oblasti Romagna a Sanmariňané jsou jedna rodina. Mají podobnou kulturu, hodnoty, dojíždí přes hranice do práce nebo školy, velmi často se berou a obecně si skvěle rozumí. San Marino začínalo jako projekt chlápka, co chtěl utéct problémům, to ale nevěděl, že o 700 let později sem budou jezdit miliony lidí, aby se dívali na muzeum upírů a kupovali zbraně za peníze získané sázkami proti místnímu fotbalovému týmu.

San Marino, jsi nenápadné tím nejlepším způsobem. Počkejte si, příště bude Svatý Tomáš a Princův ostrov. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mohli by aj rychlejsie rozpravat.Titulky sa pomaly nedaju stihat, su ako naspidovani.

04