Přijde lidstvo o práci?CGP Grey
17
Technologie uhání vpřed mílovými kroky a přináší s sebou blahobyt a zvyšování životní úrovně. Nezapomínáme ale na jeden podstatný háček? O tom, co bude automatizace znamenat pro lidstvo, přemítá v novém videu CGP Grey.
Přepis titulků
LIDÉ NETŘEBA Všichni lidé se pro přežití
kdysi museli věnovat lovu nebo sběru. Lidé jsou ale chytří... lenoši. Vytvořili jsme si nástroje,
které nám usnadňují práci. Od klacků, přes pluhy,
po traktory jsme se dostali z bodu, kdy si jídlo museli obstarávat všichni, do bodu, kdy si jídlo obstarávat nemusí
skoro nikdo. Přesto ale máme nadbytek. Netýká se to jen zemědělství.
Týká se to všeho. Posledních několik tisíc let jsme strávili budováním nástrojů, které by snížily množství fyzické práce všeho druhu. Jsou to mechanické svaly. Silnější, spolehlivější a vytrvalejší, než by kdy mohly být lidské svaly. Je to tak dobře. Nahrazení lidské práce mechanickými svaly lidem umožnilo, aby se začali specializovat, díky čemuž si všichni polepšili. I ti, kteří se stále živí fyzickou prací. Roste díky tomu hospodářství i životní úroveň. Někteří lidé se specializují jako programátoři a inženýři, jejichž úkolem je budovat mechanické mysli.
Stejně jako mechanické svaly snížily poptávku po lidských svalech, snižují mechanické mysli poptávku po lidské duševní práci. Nastává ekonomická revoluce. Možná se domníváte, že jsme si jí už prošli. Tak to ale není. Tentokrát je to jiné. FYZICKÁ PRÁCE Automatizace ve vás asi vyvolává tuto představu. Obrovské, specializované, nákladné, efektivní, ale neskutečně hloupé roboty, slepé vůči světu kolem sebe i vůči vlastní práci.
Tato automatizace nás sice vystrašila, ale nepřevzala vládu nad světem, protože se její náklady vyplatí jen v omezených případech. Je to ale starý druh automatizace. Toto je její nový druh. Seznamte se s Baxterem. Na rozdíl od těchto robotů, u kterých jsou potřeba kvalifikovaní operátoři, technici a miliony dolarů, je Baxter vybaven zrakem a umí se úkony naučit pozorováním. Stojí méně než průměrný roční plat pracujícího člověka.
Na rozdíl od svých starších bratrů není naprogramovaný pro jeden konkrétní úkol. Dokáže odvést jakoukoliv práci v dosahu svých končetin. Na Baxtera by se dalo pohlížet jako na univerzálního robota. Univerzálnost je důležitá. Vezměte si počítače. I ty zpočátku byly vysoce specializované a nákladné. Když se ale objevily poměrně levné univerzální počítače, rychle pro všechno začaly být životně důležité. Univerzální počítače snadno umí spočítat drobné, přiřadit místa v letadle, hrát hry a cokoliv dalšího pouhou změnou softwaru.
Díky obrovské poptávce po počítačích všeho druhu jsou každým rokem jak výkonnější, tak levnější. Dnešní Baxter je počítačem 80. let. Není vrcholem, ale počátkem. Přestože je Baxter pomalý, jeho hodinovými náklady je cena elektřiny v řádu halířů. Jeho organická konkurence oproti tomu stojí minimální mzdu. Desetina rychlosti je stále nákladově efektivní, když stojí setinu ceny.
Přestože Baxter není stejně inteligentní jako jiní roboti, je dost chytrý na to, aby se zhostil mnoha zaměstnání s nízkou kvalifikací. Už jsme viděli, jak zaměstnance nahradili i hloupější roboti než Baxter. Co v supermarketech bývalo 30 lidí, je nyní jeden člověk dohlížející na 30 samooblužných pokladen. Nebo si vezměte stovky tisíc baristů po světě. Brousí si na ně zuby robot barista. Váš barista možná umí připravit dvojité mocha nevímco přímo dokonale a vy byste se nikdy nesvěřili do rukou někoho jiného.
Milionům lidí, kteří pouze chtějí slušné kafe, je to ale jedno. Tento robot je mimochodem součástí obrovské sítě robotů, kteří si pamatují, kdo jste a jaké kafe pijete, ať už jste kdekoliv. To se může hodit. Technologickou změnu vnímáme jako nové, drahé vymoženosti. Skutečnou změnu ale přinášejí věci minulého desetiletí, které jsou čím dál levnější a rychlejší.
Právě k tomu nyní dochází u robotů. Protože jsou robotické mysli schopné rozhodování, poráží lidi při hledání zaměstnání způsobem, jakého by čistokrevný mechanický sval nikdy nebyl schopen. KONĚ LUDDITŮ Představte si pár koní z 20. let, kteří si povídají o technologii. První se obává, že kvůli mechanickým svalům koně přestanou být potřeba. Druhý mu připomene, že jim doposud všechno usnadnilo život. "Pamatuješ, jak jsme pracovali na farmách, rozváželi poštu a cválali do bitev?
Byla to hrůza. Nové práce ve městech jsou nádhera. S tím, kolik ve městech žije lidí, bude pro koně víc práce než kdy dřív. I kdyby se ta vozítka ujala, objeví se pro koně nová zaměstnání, která si ani neumíme představit." Ale vy, drahý diváku z 21. století, víte, jak to dopadlo. Někteří koně sice stále pracují, ale s minulostí se to nedá srovnat. Populace koní dosáhla vrcholu v roce 1915.
Od té chvíle už jen klesala. Žádné ekonomické pravidlo neříká, že lepší technologie vytváří lepší zaměstnání pro koně. Říct něco takového nahlas zní překvapivě hloupě. Když ale koně vyměníte za lidi, všichni si najednou myslí, že to zní správně. Stejně jako mechanické svaly z hospodářství vytlačily koně, udělají to samé mechanické mysli s lidmi. Nedojde k tomu okamžitě ani všude, ale stane se tak v dostatečně velkém množství a dostatečně brzy na to, aby to představovalo obrovský problém, pokud na to nebudeme připravení.
A my připravení nejsme. Stejně jako druhý kůň byste se mohli podívat na současný stav technologie a říct si, že není možné, aby nahradila vaši práci. Technologie se ale zlepšuje, zlevňuje a zrychluje rychlostí, které se biologie nemůže rovnat. Stejně jako auto značilo začátek konce pro koně, nám nyní ukazuje, co bude následovat. AUTOMOBILY Samořídící auta nejsou záležitostí budoucnosti.
Už po světě fungují. Samořídící auta už bez lidského zásahu ujela sta tisíce mil podél pobřeží Kalifornie a skrz různá města. Otázkou není, zda nahradí běžná auta, ale jak rychle k tomu dojde. Nemusí být dokonalá. Musí jen být lepší než my. Řidiči mimochodem jen v USA auty zabijí 40 000 lidí ročně. Vzhledem k tomu, že samořídící auta nemrkají, neesemeskují, neunaví se a nedělají pitomosti, je snadné si představit, že jsou lepší než lidé, protože to tak je.
Nazývat samořídící auta běžnými auty je jako nazývat první auta mechanickými koňmi. Auta ve všech svých podobách tak dalece překonávají koně, že podobný název omezuje naše představy o tom, co dokážou. Přiznejme si, jaká ta auta skutečně jsou. Autonomní. Řešení problému přepravy objektů z bodu A do bodu B. Normální auta velikostí odpovídají lidem, aby je mohla přepravovat. Malinkatá autonomní auta ale mohou pracovat ve skladištích a obrovská auta v dolech.
Přeprava představuje kdo ví kolik pracovních pozic. Přepravní průmysl ve Spojených státech zaměstnává asi tři miliony lidí. Když to vztáhneme na celý svět, představuje to alespoň 70 milionů pracovních míst. Těmto pracovním místům odzvonilo. Obvykle se argumentuje tím, že tomu zabrání odbory. Dějiny jsou ale plné pracovníků, kteří bojovali proti technologii, která je měla nahradit.
Pracovníci vždy prohrají. Ekonomie pokaždé zvítězí. Nejrůznější průmysly jsou značně motivovány k tomu, aby adoptovaly autonomní automobily. Lidé pro mnoho přepravních společností představují třetinu celkových nákladů. A to jsou jen platy. Čas a peníze stojí i spící lidé v dálkových kamionech, nehody, neopatrnost... Pokud si myslíte, že se jim postaví pojišťovny, hádejte co. Jejich ideálním řidičem je někdo, kdo platí pojistné a nikdy se mu nepřihodí nehoda.
Autonomní automobily jsou na cestě a jsou první oblastí, na které většina lidí uvidí, jak roboti mění společnost. V hospodářství je ale spousta oblastí, kde se děje to samé, jen méně nápadně. To, co platí u autonomních aut, bude platit u všeho. PODOBA NADCHÁZEJÍCÍCH VĚCÍ Je snadné si říct: "Technologie se vždy zbavovala prací s nízkou kvalifikací, které by lidé stejně dělat neměli. Získají lepší kvalifikaci a začnou zastávat práce vyžadující lepší vzdělání."
I když problém budeme ignorovat a přimějeme sto milionů lidí navíc k vyššímu vzdělání, ani kancelářské práce nebudou v bezpečí. Pokud je vaší pracovní náplní sezení u monitoru, psaní a klikání, něco, co možná máte dělat právě teď, roboti si přijdou i pro vás. Softwaroví roboti jsou jak nehmotní, tak mnohem rychlejší a levnější než fyzičtí roboti. Když vezmeme v potaz, že jsou kancelářští pracovníci z hlediska společností nákladnější a početnější, motivace k automatizaci je vyšší než u prací s nízkou kvalifikací.
Přesně o to usilují automatizační inženýři. Jsou to kvalifikovaní programátoři, jejichž úkolem je nahradit vaši práci softwarovým robotem. Možná si myslíte, že ani ten nejchytřejší inženýr by nevytvořil robota, který by dokázal odvést vaši práci. A možná máte pravdu. Špičkou programování ale nejsou geniální programátoři, kteří píšou roboty, ale geniální programátoři, kteří píšou roboty, kteří se sami naučí, jak dělat věci, které by je programátor nikdy nenaučil.
Princip toho, jak to funguje, dalece přesahuje rámec tohoto videa. Existuje ale omezené množství způsobů, jak robotům ukázat, jak se něco dělá. Když robotovi ukážete, jak se něco správně dělá, sám přijde na to, jak práci odvést. Aby se roboti mohli učit, nemusí vědět, jak se něco dělá, stačí jim cíl. Vezměte si burzu, která v mnoha směrech přestala být lidským úsilím. Z většiny to jsou roboti, kteří se naučili, jak obchodovat s akciemi, kteří obchodují s dalšími roboty.
Podlaží newyorkské burzy proto už není plné pracujících obchodníků. Je to především televizní studio. Roboti porozuměli trhu a naučili se i psát. Pokud jste poslední dobou otevřeli noviny, asi jste už četli článek napsaný robotem. Jisté společnosti roboty učí psát cokoliv. Články o sportu, zprávy o testování, dokonce i čtvrtletní zprávy, které v práci píšete vy. Papírování, rozhodování, psaní... Do této kategorie spadá spousta lidské práce.
Poptávka po lidské duševní práci je v těchto oblastech na ústupu. Profese jsou ale před roboty v bezpečí, nebo snad ne? ROBOTI A PROFESE Když se řekne právník, představíte si soudy. Velkou část právničiny ale představuje psaní právních dokumentů, předvídání rozsudků a dopadů žalob a takzvané discovery, při kterém jsou právníci zahlceni krabicemi dokumentů, v nichž je třeba najít vzorec nebo jedinou vymykající se transakci.
Zvládnou to i roboti. Discovery už v mnoha právnických firmách neprovádí lidé. Ne že by už nebylo třeba prokousávat se lejstry. Je jich víc než kdy dřív. Chytří roboti se miliony e-mailů, sdělení a účtů ale prokoušou v rámci hodin, ne týdnů, čímž své lidské protějšky drtivě poráží nejen v rámci nákladů a času, ale především v přesnosti. Roboti se neunaví, když musí pročítat milion e-mailů.
To je ale jednoduché. IBM má robota jménem Watson. Možná jste viděli, jak ovládl vědomostní soutěž Jeopardy. To byl však jen zábavný vedlejší projekt. Watson má v popisu práce být nejlepším doktorem na světě. Porozumět tomu, co lidé chtějí říct, a odpovědět správnou diagnózou. Už nyní působí v centru Sloan Kettering, kde radí při léčbě rakoviny plic. Lékařští roboti stejně jako autonomní auta nemusí být dokonalí, musí jen dělat méně chyb než lidé.
Lidští doktoři rozhodně dokonalí nejsou. Četnost a závažnost špatných diagnóz je děsivá. Lidští doktoři narážejí na vážná omezení, když se potýkají s komplikovanými anamnézami. Znát každý lék a každou jeho reakci na všechny ostatní léky přesahuje možnosti lidských znalostí. Zvlášť když existují výzkumní roboti, jejichž jediným úkolem je testovat tisíce nových léků najednou. Lidští doktoři se mohou zlepšovat pouze prostřednictvím vlastních zkušeností. Lékařští roboti se mohou učit skrz zkušenosti všech robotů.
Mohou číst o nejnovějších lékařských výzkumech, držet krok se vším, co se děje všem pacientům po světě, a odhalit korelace, které by jinak nebylo možné najít. Všichni lékaři sice nezmizí, ale až budou lékařští roboti, kteří jsou jen mobil daleko, srovnatelní s lidmi, potřeba pro normální doktory klesne. Automatizace tedy ohrožuje profese, kancelářské práce i práce s nízkou kvalifikací.
Vámi to ale možná nehnulo, protože jste unikátní, tvořivá sněhová vločka. Hádejte co. Až tak unikátní nejste. TVOŘIVÍ ROBOTI Tvořivost nám může připadat jako magie. Ono to tak ale není. Mozek je komplikovaný stroj. Možná ten nejkomplikovanější ve vesmíru. Ani to nás ale neodradilo od toho, abychom se ho nepokusili napodobit. Někteří se domnívají, že stejně jako nám mechanické svaly umožnily přechod k duševní práci, mechanické mysli nám umožní přechod k tvořivé práci.
I když ale budeme předpokládat, že je lidská mysl magicky tvořivá, což není pravda, ale pro účel argumentace řekněme, že ano, většina zaměstnání v umělecké tvořivosti nespočívá. Množství spisovatelů, básníků, režisérů, herců a umělců, kteří se svou prací živí, představuje nesmírně malé procento pracovní síly. Když vezmeme v úvahu, že tato zaměstnání závisí na popularitě, toto procento vždy malé i zůstane.
Hospodářství založené na básních a malbách nemůže existovat. Hudbu, kterou právě posloucháte, mimochodem složil robot. Jmenuje se Emily Howell a je schopná celý den zadarmo skládat nekonečné množství hudby. Když lidi podrobíte testu naslepo, nepoznají rozdíl mezi ní a lidskými skladateli. Mluvit o umělé tvořivosti je podivné. Co to vůbec znamená?
Nicméně je to rozvíjející se oblast. Lidé si kdysi mysleli, že je hraní šachů jedinečnou tvořivou schopností lidí, kterou by stroje nikdy neuměly napodobit. Pak ale porazily toho nejlepšího z nás. Tak to bude se všemi lidskými talenty. ZÁVĚR Možná toho na vás bylo hodně a vy se to zdráháte přijmout. Je snadné být cynický ohledně přihlouplých představ o budoucnosti, které se nikdy nenaplní. Je proto důležité znovu zdůraznit, že se nejedná o sci-fi.
Tito roboti už existují. V laboratořích a skladištích všude po světě funguje děsivé množství automatizace. Hospodářskými revolucemi už jsme si prošli, ale robotická revoluce se liší. Koně nejsou nezaměstnaní, protože jako druh zlenivěli. Jsou nezaměstnatelní. Práce, kterou kůň může zaplatit za přístřeší a seno, je pomálu. Z mnoha inteligentních, schopných lidí se stanou noví koně, nezaměstnatelní bez vlastního přičinění.
Pokud si ale stále myslíte, že nás zachrání nová zaměstnání, zvažte tento závěrečný bod. Sčítání lidu v roce 1776 zaznamenalo pouze několik druhů zaměstnání. Dnes jsou zaměstnání stovky, ale ta nová nepředstavují významnou část pracovní síly. Zde je seznam zaměstnání seřazených podle počtu lidí, kteří je zastávají. Tento seznam, jemuž vévodí doprava, vás vyvede z omylu. Všechna tato zaměstnání v jisté podobě existovala už před sto lety a téměř všechna jsou snadným cílem pro automatizaci.
Na něco nového v seznamu narazíme až u čísla 33. Nemyslete si, že to začne být problém, až když o práci přijdou všichni baristi. Míra nezaměstnanosti během velké hospodářské krize byla 25 %. Položky nad číslem 33 představují 45 % pracovní síly. To, o čem jsme mluvili dnes, věci, které už fungují, nás přes toto číslo mohou zanedlouho překotit. Vzhledem k tomu, že ani v moderní technologické říši divů nové typy prací nejsou významnou částí hospodářství, to představuje velký problém.
Toto video není o tom, že je automatizace špatná. Spíš o tom, že je nevyhnutelná. Je to nástroj umožňující nadbytek za málo úsilí. Musíme začít přemýšlet o tom, co budeme dělat, až budou velké části populace nezaměstnatelné bez vlastního přičinění. Co budeme dělat v budoucnosti, ve které lidé pro většinu prací nebudou potřeba.
Překlad: qetu www.videacesky.cz
Týká se to všeho. Posledních několik tisíc let jsme strávili budováním nástrojů, které by snížily množství fyzické práce všeho druhu. Jsou to mechanické svaly. Silnější, spolehlivější a vytrvalejší, než by kdy mohly být lidské svaly. Je to tak dobře. Nahrazení lidské práce mechanickými svaly lidem umožnilo, aby se začali specializovat, díky čemuž si všichni polepšili. I ti, kteří se stále živí fyzickou prací. Roste díky tomu hospodářství i životní úroveň. Někteří lidé se specializují jako programátoři a inženýři, jejichž úkolem je budovat mechanické mysli.
Stejně jako mechanické svaly snížily poptávku po lidských svalech, snižují mechanické mysli poptávku po lidské duševní práci. Nastává ekonomická revoluce. Možná se domníváte, že jsme si jí už prošli. Tak to ale není. Tentokrát je to jiné. FYZICKÁ PRÁCE Automatizace ve vás asi vyvolává tuto představu. Obrovské, specializované, nákladné, efektivní, ale neskutečně hloupé roboty, slepé vůči světu kolem sebe i vůči vlastní práci.
Tato automatizace nás sice vystrašila, ale nepřevzala vládu nad světem, protože se její náklady vyplatí jen v omezených případech. Je to ale starý druh automatizace. Toto je její nový druh. Seznamte se s Baxterem. Na rozdíl od těchto robotů, u kterých jsou potřeba kvalifikovaní operátoři, technici a miliony dolarů, je Baxter vybaven zrakem a umí se úkony naučit pozorováním. Stojí méně než průměrný roční plat pracujícího člověka.
Na rozdíl od svých starších bratrů není naprogramovaný pro jeden konkrétní úkol. Dokáže odvést jakoukoliv práci v dosahu svých končetin. Na Baxtera by se dalo pohlížet jako na univerzálního robota. Univerzálnost je důležitá. Vezměte si počítače. I ty zpočátku byly vysoce specializované a nákladné. Když se ale objevily poměrně levné univerzální počítače, rychle pro všechno začaly být životně důležité. Univerzální počítače snadno umí spočítat drobné, přiřadit místa v letadle, hrát hry a cokoliv dalšího pouhou změnou softwaru.
Díky obrovské poptávce po počítačích všeho druhu jsou každým rokem jak výkonnější, tak levnější. Dnešní Baxter je počítačem 80. let. Není vrcholem, ale počátkem. Přestože je Baxter pomalý, jeho hodinovými náklady je cena elektřiny v řádu halířů. Jeho organická konkurence oproti tomu stojí minimální mzdu. Desetina rychlosti je stále nákladově efektivní, když stojí setinu ceny.
Přestože Baxter není stejně inteligentní jako jiní roboti, je dost chytrý na to, aby se zhostil mnoha zaměstnání s nízkou kvalifikací. Už jsme viděli, jak zaměstnance nahradili i hloupější roboti než Baxter. Co v supermarketech bývalo 30 lidí, je nyní jeden člověk dohlížející na 30 samooblužných pokladen. Nebo si vezměte stovky tisíc baristů po světě. Brousí si na ně zuby robot barista. Váš barista možná umí připravit dvojité mocha nevímco přímo dokonale a vy byste se nikdy nesvěřili do rukou někoho jiného.
Milionům lidí, kteří pouze chtějí slušné kafe, je to ale jedno. Tento robot je mimochodem součástí obrovské sítě robotů, kteří si pamatují, kdo jste a jaké kafe pijete, ať už jste kdekoliv. To se může hodit. Technologickou změnu vnímáme jako nové, drahé vymoženosti. Skutečnou změnu ale přinášejí věci minulého desetiletí, které jsou čím dál levnější a rychlejší.
Právě k tomu nyní dochází u robotů. Protože jsou robotické mysli schopné rozhodování, poráží lidi při hledání zaměstnání způsobem, jakého by čistokrevný mechanický sval nikdy nebyl schopen. KONĚ LUDDITŮ Představte si pár koní z 20. let, kteří si povídají o technologii. První se obává, že kvůli mechanickým svalům koně přestanou být potřeba. Druhý mu připomene, že jim doposud všechno usnadnilo život. "Pamatuješ, jak jsme pracovali na farmách, rozváželi poštu a cválali do bitev?
Byla to hrůza. Nové práce ve městech jsou nádhera. S tím, kolik ve městech žije lidí, bude pro koně víc práce než kdy dřív. I kdyby se ta vozítka ujala, objeví se pro koně nová zaměstnání, která si ani neumíme představit." Ale vy, drahý diváku z 21. století, víte, jak to dopadlo. Někteří koně sice stále pracují, ale s minulostí se to nedá srovnat. Populace koní dosáhla vrcholu v roce 1915.
Od té chvíle už jen klesala. Žádné ekonomické pravidlo neříká, že lepší technologie vytváří lepší zaměstnání pro koně. Říct něco takového nahlas zní překvapivě hloupě. Když ale koně vyměníte za lidi, všichni si najednou myslí, že to zní správně. Stejně jako mechanické svaly z hospodářství vytlačily koně, udělají to samé mechanické mysli s lidmi. Nedojde k tomu okamžitě ani všude, ale stane se tak v dostatečně velkém množství a dostatečně brzy na to, aby to představovalo obrovský problém, pokud na to nebudeme připravení.
A my připravení nejsme. Stejně jako druhý kůň byste se mohli podívat na současný stav technologie a říct si, že není možné, aby nahradila vaši práci. Technologie se ale zlepšuje, zlevňuje a zrychluje rychlostí, které se biologie nemůže rovnat. Stejně jako auto značilo začátek konce pro koně, nám nyní ukazuje, co bude následovat. AUTOMOBILY Samořídící auta nejsou záležitostí budoucnosti.
Už po světě fungují. Samořídící auta už bez lidského zásahu ujela sta tisíce mil podél pobřeží Kalifornie a skrz různá města. Otázkou není, zda nahradí běžná auta, ale jak rychle k tomu dojde. Nemusí být dokonalá. Musí jen být lepší než my. Řidiči mimochodem jen v USA auty zabijí 40 000 lidí ročně. Vzhledem k tomu, že samořídící auta nemrkají, neesemeskují, neunaví se a nedělají pitomosti, je snadné si představit, že jsou lepší než lidé, protože to tak je.
Nazývat samořídící auta běžnými auty je jako nazývat první auta mechanickými koňmi. Auta ve všech svých podobách tak dalece překonávají koně, že podobný název omezuje naše představy o tom, co dokážou. Přiznejme si, jaká ta auta skutečně jsou. Autonomní. Řešení problému přepravy objektů z bodu A do bodu B. Normální auta velikostí odpovídají lidem, aby je mohla přepravovat. Malinkatá autonomní auta ale mohou pracovat ve skladištích a obrovská auta v dolech.
Přeprava představuje kdo ví kolik pracovních pozic. Přepravní průmysl ve Spojených státech zaměstnává asi tři miliony lidí. Když to vztáhneme na celý svět, představuje to alespoň 70 milionů pracovních míst. Těmto pracovním místům odzvonilo. Obvykle se argumentuje tím, že tomu zabrání odbory. Dějiny jsou ale plné pracovníků, kteří bojovali proti technologii, která je měla nahradit.
Pracovníci vždy prohrají. Ekonomie pokaždé zvítězí. Nejrůznější průmysly jsou značně motivovány k tomu, aby adoptovaly autonomní automobily. Lidé pro mnoho přepravních společností představují třetinu celkových nákladů. A to jsou jen platy. Čas a peníze stojí i spící lidé v dálkových kamionech, nehody, neopatrnost... Pokud si myslíte, že se jim postaví pojišťovny, hádejte co. Jejich ideálním řidičem je někdo, kdo platí pojistné a nikdy se mu nepřihodí nehoda.
Autonomní automobily jsou na cestě a jsou první oblastí, na které většina lidí uvidí, jak roboti mění společnost. V hospodářství je ale spousta oblastí, kde se děje to samé, jen méně nápadně. To, co platí u autonomních aut, bude platit u všeho. PODOBA NADCHÁZEJÍCÍCH VĚCÍ Je snadné si říct: "Technologie se vždy zbavovala prací s nízkou kvalifikací, které by lidé stejně dělat neměli. Získají lepší kvalifikaci a začnou zastávat práce vyžadující lepší vzdělání."
I když problém budeme ignorovat a přimějeme sto milionů lidí navíc k vyššímu vzdělání, ani kancelářské práce nebudou v bezpečí. Pokud je vaší pracovní náplní sezení u monitoru, psaní a klikání, něco, co možná máte dělat právě teď, roboti si přijdou i pro vás. Softwaroví roboti jsou jak nehmotní, tak mnohem rychlejší a levnější než fyzičtí roboti. Když vezmeme v potaz, že jsou kancelářští pracovníci z hlediska společností nákladnější a početnější, motivace k automatizaci je vyšší než u prací s nízkou kvalifikací.
Přesně o to usilují automatizační inženýři. Jsou to kvalifikovaní programátoři, jejichž úkolem je nahradit vaši práci softwarovým robotem. Možná si myslíte, že ani ten nejchytřejší inženýr by nevytvořil robota, který by dokázal odvést vaši práci. A možná máte pravdu. Špičkou programování ale nejsou geniální programátoři, kteří píšou roboty, ale geniální programátoři, kteří píšou roboty, kteří se sami naučí, jak dělat věci, které by je programátor nikdy nenaučil.
Princip toho, jak to funguje, dalece přesahuje rámec tohoto videa. Existuje ale omezené množství způsobů, jak robotům ukázat, jak se něco dělá. Když robotovi ukážete, jak se něco správně dělá, sám přijde na to, jak práci odvést. Aby se roboti mohli učit, nemusí vědět, jak se něco dělá, stačí jim cíl. Vezměte si burzu, která v mnoha směrech přestala být lidským úsilím. Z většiny to jsou roboti, kteří se naučili, jak obchodovat s akciemi, kteří obchodují s dalšími roboty.
Podlaží newyorkské burzy proto už není plné pracujících obchodníků. Je to především televizní studio. Roboti porozuměli trhu a naučili se i psát. Pokud jste poslední dobou otevřeli noviny, asi jste už četli článek napsaný robotem. Jisté společnosti roboty učí psát cokoliv. Články o sportu, zprávy o testování, dokonce i čtvrtletní zprávy, které v práci píšete vy. Papírování, rozhodování, psaní... Do této kategorie spadá spousta lidské práce.
Poptávka po lidské duševní práci je v těchto oblastech na ústupu. Profese jsou ale před roboty v bezpečí, nebo snad ne? ROBOTI A PROFESE Když se řekne právník, představíte si soudy. Velkou část právničiny ale představuje psaní právních dokumentů, předvídání rozsudků a dopadů žalob a takzvané discovery, při kterém jsou právníci zahlceni krabicemi dokumentů, v nichž je třeba najít vzorec nebo jedinou vymykající se transakci.
Zvládnou to i roboti. Discovery už v mnoha právnických firmách neprovádí lidé. Ne že by už nebylo třeba prokousávat se lejstry. Je jich víc než kdy dřív. Chytří roboti se miliony e-mailů, sdělení a účtů ale prokoušou v rámci hodin, ne týdnů, čímž své lidské protějšky drtivě poráží nejen v rámci nákladů a času, ale především v přesnosti. Roboti se neunaví, když musí pročítat milion e-mailů.
To je ale jednoduché. IBM má robota jménem Watson. Možná jste viděli, jak ovládl vědomostní soutěž Jeopardy. To byl však jen zábavný vedlejší projekt. Watson má v popisu práce být nejlepším doktorem na světě. Porozumět tomu, co lidé chtějí říct, a odpovědět správnou diagnózou. Už nyní působí v centru Sloan Kettering, kde radí při léčbě rakoviny plic. Lékařští roboti stejně jako autonomní auta nemusí být dokonalí, musí jen dělat méně chyb než lidé.
Lidští doktoři rozhodně dokonalí nejsou. Četnost a závažnost špatných diagnóz je děsivá. Lidští doktoři narážejí na vážná omezení, když se potýkají s komplikovanými anamnézami. Znát každý lék a každou jeho reakci na všechny ostatní léky přesahuje možnosti lidských znalostí. Zvlášť když existují výzkumní roboti, jejichž jediným úkolem je testovat tisíce nových léků najednou. Lidští doktoři se mohou zlepšovat pouze prostřednictvím vlastních zkušeností. Lékařští roboti se mohou učit skrz zkušenosti všech robotů.
Mohou číst o nejnovějších lékařských výzkumech, držet krok se vším, co se děje všem pacientům po světě, a odhalit korelace, které by jinak nebylo možné najít. Všichni lékaři sice nezmizí, ale až budou lékařští roboti, kteří jsou jen mobil daleko, srovnatelní s lidmi, potřeba pro normální doktory klesne. Automatizace tedy ohrožuje profese, kancelářské práce i práce s nízkou kvalifikací.
Vámi to ale možná nehnulo, protože jste unikátní, tvořivá sněhová vločka. Hádejte co. Až tak unikátní nejste. TVOŘIVÍ ROBOTI Tvořivost nám může připadat jako magie. Ono to tak ale není. Mozek je komplikovaný stroj. Možná ten nejkomplikovanější ve vesmíru. Ani to nás ale neodradilo od toho, abychom se ho nepokusili napodobit. Někteří se domnívají, že stejně jako nám mechanické svaly umožnily přechod k duševní práci, mechanické mysli nám umožní přechod k tvořivé práci.
I když ale budeme předpokládat, že je lidská mysl magicky tvořivá, což není pravda, ale pro účel argumentace řekněme, že ano, většina zaměstnání v umělecké tvořivosti nespočívá. Množství spisovatelů, básníků, režisérů, herců a umělců, kteří se svou prací živí, představuje nesmírně malé procento pracovní síly. Když vezmeme v úvahu, že tato zaměstnání závisí na popularitě, toto procento vždy malé i zůstane.
Hospodářství založené na básních a malbách nemůže existovat. Hudbu, kterou právě posloucháte, mimochodem složil robot. Jmenuje se Emily Howell a je schopná celý den zadarmo skládat nekonečné množství hudby. Když lidi podrobíte testu naslepo, nepoznají rozdíl mezi ní a lidskými skladateli. Mluvit o umělé tvořivosti je podivné. Co to vůbec znamená?
Nicméně je to rozvíjející se oblast. Lidé si kdysi mysleli, že je hraní šachů jedinečnou tvořivou schopností lidí, kterou by stroje nikdy neuměly napodobit. Pak ale porazily toho nejlepšího z nás. Tak to bude se všemi lidskými talenty. ZÁVĚR Možná toho na vás bylo hodně a vy se to zdráháte přijmout. Je snadné být cynický ohledně přihlouplých představ o budoucnosti, které se nikdy nenaplní. Je proto důležité znovu zdůraznit, že se nejedná o sci-fi.
Tito roboti už existují. V laboratořích a skladištích všude po světě funguje děsivé množství automatizace. Hospodářskými revolucemi už jsme si prošli, ale robotická revoluce se liší. Koně nejsou nezaměstnaní, protože jako druh zlenivěli. Jsou nezaměstnatelní. Práce, kterou kůň může zaplatit za přístřeší a seno, je pomálu. Z mnoha inteligentních, schopných lidí se stanou noví koně, nezaměstnatelní bez vlastního přičinění.
Pokud si ale stále myslíte, že nás zachrání nová zaměstnání, zvažte tento závěrečný bod. Sčítání lidu v roce 1776 zaznamenalo pouze několik druhů zaměstnání. Dnes jsou zaměstnání stovky, ale ta nová nepředstavují významnou část pracovní síly. Zde je seznam zaměstnání seřazených podle počtu lidí, kteří je zastávají. Tento seznam, jemuž vévodí doprava, vás vyvede z omylu. Všechna tato zaměstnání v jisté podobě existovala už před sto lety a téměř všechna jsou snadným cílem pro automatizaci.
Na něco nového v seznamu narazíme až u čísla 33. Nemyslete si, že to začne být problém, až když o práci přijdou všichni baristi. Míra nezaměstnanosti během velké hospodářské krize byla 25 %. Položky nad číslem 33 představují 45 % pracovní síly. To, o čem jsme mluvili dnes, věci, které už fungují, nás přes toto číslo mohou zanedlouho překotit. Vzhledem k tomu, že ani v moderní technologické říši divů nové typy prací nejsou významnou částí hospodářství, to představuje velký problém.
Toto video není o tom, že je automatizace špatná. Spíš o tom, že je nevyhnutelná. Je to nástroj umožňující nadbytek za málo úsilí. Musíme začít přemýšlet o tom, co budeme dělat, až budou velké části populace nezaměstnatelné bez vlastního přičinění. Co budeme dělat v budoucnosti, ve které lidé pro většinu prací nebudou potřeba.
Překlad: qetu www.videacesky.cz
Komentáře (98)
EveryknownSTD (anonym)Odpovědět
12.04.2017 21:54:58
V automatizácii nevidím problém. Ľudia by nemali mať za životný cieľ akékoľvek povolanie. Nebodaj niekto sníva o tom stať sa predavačom v potravinách? A v čom sú rozdielne povolania ako prezident, riaditeľ, modelka, inžinier? V zdanlivej nadradenosti?
Najväčší a povedal by som neprekonatelný problém strojov je rozklad. Mašiny môžu fungovať dlho ale všetky sa raz pokazia. Takže kto bude chcieť naďalej pracovať bude môcť byť opravárom.
Tí ostatný nevyužitelný, alebo zmenia prístup alebo si budú mocť hodiť slučku. Život pôjde ďalej.
I am the OodOdpovědět
24.07.2020 15:26:37
V budoucnosti s největší pravidelností budou stroje (vyráběné a vymýšlené roboty), které se budou specializovat na opravu strojů. Jako velkou chybu bych rozbitelnost nebrala. Ty si taky můžeš zlomit ruku a pokud někdo máte plán, jak neumřít, podělte se. :D
Osriku (anonym)Odpovědět
25.11.2015 14:26:35
Pochybuji, že ti co řídí hospodářkou ekonomiku to nechají dojít tak daleko, aby se na světě objevila 40% nezaměstnanost. K čemu produkovat více (a levněji) , když si to nemůže koupit 40% populace. Já si umím představit svět, kde se vytváří umělá (nepotřebná) pracovní místa prostě jen proto, aby měli lidé práci a mohli být živy (mohli nakupovat a tím udržet systém v chodu)...co to povídám...vždyť ten svět tu už je dávno :-D (osobní zkušenost).
Neustálým zvyšováním (posouváním) svých životních standardů se jen více stáváme závislý na prostředcích, které poskytuje systém. Výměna pohodlí za kontrolu a řízení svého života se zdá být přiměřená. Z pohodlí pramení lenost a ta přináší... NO to už trošku zavání klišé. Nic méně, kdo je závislý, ten je dobře ovladatelný. Aby nás správci systému mohli dobře ovládat, tak potřebují, aby systém fungoval. Ohlídají si to. Nebojte.
V systému je pohodlně. Proto v něm také jsem.
Umění. Hudba, literatůra, obrazy, keramika, sochařství...
Můj pohled: to není tvořeno proto, aby se vydělaly peníze, ale proto, že to naplňuje. Tvorba v různých formách je cesta naplnění života. Přátelé já tu mluvím o vnitřní spokojenosti duše. Robot umí namalovat obrázek? Hm ok a co? Já si takový obrázek nekoupím. Raději si ho namaluji.
Tak mě napadá.
Mělo snad ve mě video vyvolat pocit, že vlastně nejsem jako člověk ničím výjimečným? Mělo ve mě rozbouřit emoce nad troufalostí autora. V komentářích se rozhořet nad nehorázností takových domněnek nebo naopak nad věcí přemítat o možných scénářích? Povedlo se. Nechal jsem se vyprovokovat. Myšlenka evidentně vytržena z kontextu. Probuzení silných emocí. Nutnost se vyjádřit. Mnoho komentářů snad i odběrů a právě na to se hraje. To se počítá. Asi jsem se zase chytl. Pořád se mě někdo snaží manipulovat či ovládat. Nebo paranoia?
Hřeje mě alespoň vědomí, že tento komentář nejspíše nikdo číst nebude, je prostě příliš dlouhý a video příliš staré, a tak moje zaváhání zůstane díky jisté lenosti a přehlcení bez valného povšimnutí. Hezky jsem se vypsal. Díky autore CGP Grey. Cítím se lépe ;-)
Frix (Překladatel)Odpovědět
06.12.2014 15:02:38
Chtělo by to spravit tag CGP Grey. Předchozí videa mají tag bez mezery cgpgrey... Tak, aby to bylo jednotný. :)
bombrasOdpovědět
28.10.2014 18:07:50
No, socani musí cákat blahem, když tohle vidí. Taková snůška nesmyslů a polopravd, to by jeden bl*l..
HMTDOdpovědět
22.10.2014 12:10:52
Ve světě kde bude ubývat pracovních příležitostí a zároveň bude narůstat populace, nejspíš dojde k částečné redukci populace, zřejmě formou války, zvyšování počtu neplodných párů asi také pomůže i když tady zase narážíme na léčbu neplodnosti která je poměrně efektivní. Dalším krokem řešení ať už k redukci populace dojde nebo ne. Bude noví světový řád. Představte si, že nebude existovat žádná pracovní příležitost. Každý kdo se narodí bude mít v budoucnu zřejmě přesně daný osobní životní standart který se nebude moci odvíjet od toho jak je přínosný pro společnost, jediný kdo budou mít více než standard budou ti jež vlastní stroje. Bohužel z toho tak trochu koukají nepokoje a je to tak trochu na principu sociálního státu, což mne vůbec netěší, ale asi to tak bude.
bobasoOdpovědět
21.10.2014 00:48:19
ono i relativne nove prace (napr. webgafik) maju na kahanku.. pred par rokmi to chcelo fakt machra vymyslet stranku, momentalne to dokaze kazdy idiot za par klikov a je spokojny.. samozrejme, niektori chcu stranky vypiplane, jedinecne, ale drviva vacsina (podobne ako s kavou vo videu) chce jednoducho standard, nic extra.. myslim, ze i umelecke (resp. kreativne) prace nahradia roboty, staci len zmena vkusu vacsinoveho obyvatelstva, takze ked bude dopyt po malbach (hudbe, basnach apod.) vytvorenych robotmi, budu to robit roboty, zadarmo a 24/7..
vintasonOdpovědět
21.10.2014 00:41:27
v důsledku je třeba si uvědomit, zdali opravdu chceme umělou inteligenci vylepšit do takové míry, že bude inteligentnější ve všech směrech, než jsme my a než si tato umělá inteligence neuvědomí, že lidstvo je nebezpečné a planetu zatěžuje...Za druhé si nemyslím, že vzhledem k technickému pokroku i přes většinová zaměstnání bude v budoucnu v tomto směru problém, protože např při poslední ekonomické globální krizi bylo nezaměstnaných méně a jejich životní úroveň i přes krizi vypadala dost podobně, jako by pracovali, možná si nemohli koupit nejnovější model auta, ale potravu, domov a sociální jistoty měla většina nezaměstnaných a stát se o ně i přesto dokázal postarat, na druhou stranu připouštím, že základní zaměstnání jsou důlitější, taková zbytečná zaměstnání existují vlastně i dnes. Třetí a poslední věc je ta, že lidstvo si prostě musí uvědomit, kam až tohle nechá zajít, protože nepochybně zde bude existovat stále chamtivost těch nahoře, kteří mají moc, nicméně pokrok se zastavit nedá, není otázkou, jestli bude populace klesat, ale kdy a můj názor je takový, že čím dříve tím lépe, možná na tom vlády už pracují, možná se to děje i přirozeně (neplodnost, nemoci apod). Tento názor sdílím hlavně z obavy o planetu, ne o lidstvo. Takže je jen otázkou, zda budeme v rodu lidí pokračovat "my", nebo ti druzí, protože vždy přežije pouze silnější a v tomto případě platí hlavně chytřejší ;) a to platí pro každého jedince zvlášť
whiteeyeOdpovědět
20.10.2014 22:39:52
Vše by bylo ok, kdyby automatizace fungovala v jiném systému než je kapitalismus, kdy zisk kupříkladu jednoho stroje, který nahradí 10 lidí jde do kapsy jednomu člověku.. a co pak když těch strojů vlastní stovky..
thorium.cekuj.netOdpovědět
21.10.2014 14:41:16
Kúp si akcie spoločnosti ktorá vypláca dividendy.
Kapitalizmus dáva možnosť voľby...Buď si vyberieš, alebo necháš tak :)
Keď si niesi schopný ani vybrať akcie, tak wtf ? :)
whiteeyeOdpovědět
24.10.2014 13:13:30
+thorium.cekuj.netOvšem.. Kupte si všichni akcie a v podstatě jste v pohodě.. Ani nemusíte do práce a do smrti nic dělat.
Naneštěstí, aby mi např. ČEZ vyplatil dividendu 360k, tak bych musel nakoupit akcie za více jak 5 milionů. Toto považuji jako docela likvidační částku pro člověka který pracuje někde ve fabrice a vydělá na nájem, jídlo a nějaký ten konzum.. Samozřejmě to nebudu kupovat najednou, ale postupně.. No takže myslím, že někdy v 80 bych mohl předat štafetu další generaci a doufat, že to nerozfofruje za venkovní vyhřívaný bazén.
V podstatě investice = peníze
Poctivou prací ještě nikdo nezbohatl (výjimka potvrzuje pravidlo)
A konečně - "peníze dělají peníze" to zná snad každý, takže pokud už jednou bohatý jsem (a nejsem bezdomovec který vyhrál v loterii), tak v kapitalistické společnosti vzniká velká pravděpodobnost že budu ještě bohatší...
Společnost se stále více polarizuje na bohatou elitu a pracující dělnickou třídu. Střední třída si musí rychle vybrat kam se zařadí, nebo jí systém zařadí sám.
Je evidentní, že v Evropě se máme tak dobře jen díky tomu, že na každého evropana dělá nějaký ten Číňan v továrničce....
.... odtud už začíná konspirace a do toho se pouštět nehodlám..
LannisterOdpovědět
20.10.2014 21:04:36
They took our jobs! https://www.youtube.com/watch?v=768h3Tz4Qik
630R93Odpovědět
20.10.2014 18:41:54
heh, jasne, a co asi tak bude, az tech 45% lidi prijde o praci, s vyhlidkou ze uz ji nikdy zpatky neziskaji? Jiste je, ze krome toho ze budou bez prace a nas*ani, tak taky za ne nikdo nebude odvadet dane, coz pripravi vsechny zucastnene staty o silenou cast penez. Coz se asi zadne vlade ani lidu moc libit nebude. A s tou kritikou kreativnich lidi, tak nejak zapomel na jeden malicherny fakt, ze kazdy, kdo muze za rozvoj robotiky i za jakykoliv jiny rozvoj tak sam pouziva kreativitu k reseni problemu. At zije forma nad obsah, voe
EveryknownSTD (anonym)Odpovědět
12.04.2017 21:25:19
Tak ako sa dajú hodiť dane na človek je možne ich zaviesť aj na stroje. Všetky potrebné nástroje nato dávno existujú.
CamfourOdpovědět
19.10.2014 19:00:29
No tak uvidíme :)
thorium.cekuj.netOdpovědět
19.10.2014 11:56:02
Bože to sú zas "myšlienky" ... keby sa za tuposť platilo, boli by ste trilionari..kreteni
komunardOdpovědět
19.10.2014 21:58:49
Nebyli, protože byste je kvalitou svého zboží zastínil, a jeho kvantitou zahltil trh.
thorium.cekuj.netOdpovědět
09.11.2014 22:33:57
+komunardKeď to vraví socan :)
eXeOdpovědět
19.10.2014 01:40:50
Na tohle můžu říct jediný: díky bohu že mi už bude 30, tedy mne se to zas tak nedotkne, než půjdu do důchodu (stejně žádnej mít nebudu). Bude to ale každopádně zajímavá výzva pro budoucí generaci
DesperatOdpovědět
19.10.2014 00:57:01
Fajn, ale nikdo neví kdo to báječný zboží a služby bude nakupovat, když téměř všichni lidé budou bez práce. Možná ty roboti budou i nakupovat, ale tím si nejsem až tak jistý.
AjokeOdpovědět
19.10.2014 00:25:11
V nejhorším případě dopadneme jako koně.. bude nás méně a už nebudeme klusat do válek.