Mobilní telefonyCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:114
Počet zobrazení:7 817

Jsou současné mobilní telefony rozšířením nás samotných? Dalo by se říct, že uchovávají obsah našich životů a našich myslí? A mělo by na ně být takto nahlíženo z pohledu práva, aby tak nikdo kromě nás nemohl mít za žádných okolností přístup do našich telefonů? A pokud to tak nebude, kam by to mohlo dospět? Toto krátké video od CGP Greye je doplněním minulého videa o zámcích, klíčích a šifrování. Máte stejný názor jako on nebo vám toto video a jeho myšlenka připadají zbytečně přehnané?

Přepis titulků

Uvažovat o telefonu jako o rozšíření vás samotných není šílené. Říkat, že váš telefon ví o vás víc, než vy samotní, není přehnané. Je to konstatování faktu. Pamatujete si vaši polohu každou minutu každého den? Pamatujete si, co jste přesně řekli kamarádovi minulý přestupný den v 10:47? Samozřejmě, že ne. Kruci, bez fotek by vám celé dovolené vyklouzly z paměti. Písemný záznam pohybu sice existuje už od papyru, aniž by lidi měli pocit, že ty hieroglyfy byly doslova rozšířením lidské mysli, telefon ale může uchovávat ekvivalent miliónů stránek papyru.

V určitém okamžiku se rozdíl v množství stane rozdílem druhu. Kolik hodin byl váš telefon za celou dobu dál než na dosah ruky? Dost možná vůbec. Jiná taková věc ve vašem životě neexistuje. Kdyby vám někdo měl číst v mozku nebo v telefonu, tak pokud se nad tím vážně zamyslíte, asi byste zvolili to první.

Ve srovnání s vaším telefonem váš mozek uchovává nepatrné množství informací. Mnoho z nich špatně, všechno ztrátově. Je snadné zapomenout, co trapného je ve vašem telefonu, protože je toho tolik, že si to ani nemůžete pamatovat. Jak zjistíte, když někdo prochází vaše fotky, které jste považovali za bezpečné, a náhle zjistíte, že nejsou. A zatímco je dnes telefon rozšířením našeho já, všichni víme, kam to směřuje.

Počítačový čip ve vaší lebce bude nakonec stejně kvazi-povinný, jako telefon dnes. A vyhýbání se mu z vás udělá amiše. Pokud právně neochráníme naše nejvíce důvěrná zařízení jako součást našeho já, čeká nás děsivá budoucnost. Protože právo je komplikovanou cihlovou strukturou jednotlivých zákonů - každý ležíc na tom, co přišlo dříve. Proto můžete slyšet právníky argumentovat na základě 300 let starých zákonů. To není šílenství, tak je to záměrně.

A proto lidé vyšilují ze soudních sporů, které pokládají novou cihlu v nové oblasti. Nejde o tuto cihlu. Jde o to, co bude nevyhnutelně postaveno na ní. Argumentovat: "Neboj, tenhle zákon je jen pro tento případ, pro tentokrát." je argumentováním proti tomu, co právo je. Jako hráč šachu říkající soupeři: "V tomto tahu nejde o budoucí tahy."

Takhle to nefunguje. Takhle nic z toho nefunguje. Před 300 lety vznikne zákon o písemnostech ve vašem domě, v době, kdy papír a knihy byly luxusem a půlka populace negramotná, a poté se to vztahuje na miliony nehmotných souborů ve vašem telefonu, které v souhrnu uchovávají každý detail vašeho života. Možná si myslíte, že je to dobře. Možná ne. Ale tak či tak je moderní právo postaveno na tom starém. A proto jsou lidé právem znepokojeni každým zákonem vytvářejícím precedent.

A proto tady také neplatí "klam šikmé plochy". Přemýšlení o dnešním právu je přemýšlením o budoucím právu. A přístup do vašeho telefonu dnes je nevyhnutelně o přístupu k vaší mysli zítra. Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nikdo si nevsimol ten podprahovy obrazok v 1:10?

20

Odpovědět

prikladam link s foto ako dôkaz _http://imgur.com/TJvhMff je to presne 1786 snimok vo videu...

10

Odpovědět

To je bullshit. To o tom právo, takovou ústavu má jen USA, kde co rozhodl soud je bráno jako součást ústavy. Ale třeba my narozdíl od nich jsme v těhlech věcech mnohem felxibilnější. Takže až se budou operovat čipy tak v Evropě se bude vytvářet právo o čipech samostatně né o mobilu.
Jinak to že mobil o vás ví dost je pravda.

20

Odpovědět

Nechápu lidi, co jsou pořád na mobilu. Ano, já jsem pořád u kompu. Protože mít 2 fullHD monitory, klávesnici, myš a nebát se o baterku je daleko pohodlnější. Nemluvě o HW výkonu.
Na mobilu mám GPS vypnutou. Ano, můžeme se tady dohadovat, jestli mě mobil stejně nesleduje, ale myslím, že by se to odrazilo na spotřebě baterce. Navíc, pokud nemám ani mobilní data…
Cokoliv, co tam je řečené o mobilu, by se v mém případě dalo většinou aplikovat na komp. Tam mám fotky z historie, na kterou si bez těch fotek nevzpomenu. Konverzace? QIP mi ukládá historii, ale při každém reinstalu OS o to stejně přijdu (což mi je zcela jedno). FB? Historie je na serverech. Osobně některé mrtvé konverzace mažu. Proč to mít? K čemu? FB si to možná někde nechává…na nějakou dobu. A ano, mobil mám u sebe. Většinu času. Proč? Protože pokud mi někdo bude volat, nechci být jeden z těch lidí, co sice mají mobil, ale nikdy to nezvednou, protože…nevím. Nemají ho u sebe, nebo tak. Navíc, když hledáte práci… :-)
Navíc, venku je mobil moje offline databáze JŘ. Je prostě důležitý vědět, kdy co odkud jede, ať někde nečekám naprosto zbytečně jak debil, jen kvůli tomu, že jsem nevěděl něco.
Nechtěl bych, aby se mi někdo hrabal v mysli. Fakt. Takže bych zvolil mobil. Většinu místa zabírá hudba. SMS? Nemám. Historie konverzací, ztrapňující fotky apod., to je něco, co nevedu.
Ano, mobil je mým rozšířením, ale komp je daleko větší. Fascinuje mě, že to ve videu není vůbec zmíněno. To už nikdo není na kompu? To jsou fakt všichni na mobilu? Bože… Vždyť je to nepohodlný. Nedá se na tom udělat vůbec nic. Mobil je pro mě přístup na net, pokud jsem v posteli, jasně, nebo rozšíření paměti, protože ten čip do mozku zatím ještě nemohu, ale to je asi tak všechno.
Závěr videa o právu a budoucnosti je fajn. Jen si říkám…pokud některé zákony jsou staré, tak…proč je nezměníme tak, aby vyhovovaly dnešní době? Nebo proč jiné zákony nesvážeme s určitou technologií?

114

Odpovědět

Tak pár odpovědí na ty jeho otázky:
1. ne, můj mobil si opravdu "nepamatuje" jeho (tim míň mojí) polohu... možná ty údaje má operátor (i když samozřejmě ví jen oblast, né přesný místo)
2. ne, můj mobil si opravdu "nepamatuje" co jsem přesně řek kamarádovi... zase, může to vědět operátor, pokud nahrává hovory (což asi spíš ne)
3. na mobil jsem nevyfotil jedinou fotku z dovolený.... fotky jsou zbytečnost, stejně na ně nikdy nikdo nekouká...
4. kolik hodin byl můj mobil mimo můj dosah... ok, to bude samozřejmě jen hrubej odhad... cca 10 000 by to mohlo bejt (a to počítám jen ten jeden poslední)
5. číst na 100000000% radši v mobilu... co je to vůbe za šílenou otázku? :D Veškerý vzpomínky milionkrát přesahujou cokoli, co člověk může mít v mobilu. "Mozek uchovává oproti mobilu nepatrné množství informací" ok, do tý doby se to video dalo brát vážně, ale tohle opravdu může říct jen naprostej ***. Ano, většinu vzpomínek si upravuje a dokresluje, protože detaily prostě zapomene, ale i tak se to nedá vůbec srovnávat... co má člověk v mobilu? Telefoní čísla, smsky a seznam hovorů... ok. Co by bylo lepší, kdyby někdo kdo vás zná dal někomu cizímu vaše číslo, nebo mu radši řek všechno co o vás ví? :D Všechny vaše smsky a seznam hovorů, nebo všechny vaše skutečný rozhovory + nezapomenutá část smsek (sice né slovo od slova, ale to je celkem jedno)?

Ok, od 1:25 je tohle video stejně kvalitní, jak ostatní z tohodle kanálu... ale ty sračky co tam řek předim, jsou prostě moc.

617

Odpovědět

Pár odpovědí na tvé body:
1. většina dnešních mobilů v sobě má zabudovanou GPS, která snímá jakýkoliv pohyb. Kdykoliv člověk vyfotí fotku, napíše status nebo jen napíše zprávu z mobilu, mobil si zapamatuje polohu ze které byla odeslána.
2. Myslím, že ve videu nebylo řečeno co jsi řekl kamarádovi, ale co jsi napsal v konverzaci. Když napíšeš zprávu např. na facebooku nebo jiné sociální síti, uloží se do paměti (teoreticky se neuloží do paměti telefonu ale na server provozovatele, ale pokud se pokaždé neodhlásíš, tak si to může každý s přístupem přečíst).
3. Tipoval bych že většina lidí s kvalitním foťákem v mobilu si fotky z dovolené dělá.
4. Bohužel musím říct, že jsem jeden z těch lidí, kteří tahají mobil všude sebou. Ne že bych ho používal, prostě ho mám jen u sebe :D
5. V tomto s tebou souhlasím.

102

Odpovědět

Malý průzkum: Kdo nemá telefon, ať dá palec dolů.

79

Odpovědět

Záleží, co považuješ za "mít telefon". Já bych svůj stav popsal tak, že u sebe zpravidla mám obdélníkové hodinky, se kterými zřídkakdy musím někomu zavolat. Nicméně za moderního člověka, co skutečně "má telefon" se neberu.

120