Mytologie Středozemě #2CGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
97 %
55. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:752
Počet zobrazení:13 432

V druhé části mytologie Středozemě tentokrát bude řeč o jednom z ústředních motivů trilogie Pána Prstenů, samotném Prstenu moci.

 

Přepis titulků

Tyto knihy jsou o tomto Prstenu. Jak je nalezen a - pozor spoiler - jak je zničen. Ačkoliv Tolkien stvořil ten nejdetailnější svět, občas mu rozhodně nevadilo být vágní. Jestli jste si po přečtení pomysleli: "Co ten Prsten vlastně dokáže a kde se vzal," jste tu správně. Ale hezky od začátku.

Jeden prsten není jediný. Je to nakonec Pán Prstenů a ten Pán je Sauron. Dlouho před tímto příběhem přišel přestrojený Sauron za elfím mistrem Celebrimborem, aby ukoval Prsteny moci. Společně udělali 16 Menších prstenů. Pak Celebrimbor použil Sauronovu formuli a stvořil 3 vlastní, které se ukázaly být ještě mocnější. Proč tvořit prsteny na návrh cizince s tisíciletými trhlinami v životopise? Protože slíbil, že prsteny vyřeší největší problém elfů.

Tento svět chřadne. Množství velkého, úžasného a kouzelného se snižuje v závislosti na čase. Pro kouzelné a nesmrtelné elfy je to špatná zpráva. Prsteny měly uchovat to, na čem nositeli záleží nejvíc. Proto jsou elfí království oproti okolnímu světu tak fantaskní. Prsteny je uchovaly. Navzdory té slavné básni, elfové stvořili Prsteny pro sebe. Do rukou těch smradlavých lidí a trpaslíků se neměl dostat žádný.

Takže se něco muselo pokazit, což nás vede zpět k "Jeden prsten vládne všem..." Sauronovou schopností je ovládat mysl ostatních, i proto dokáže ovládat tak velké armády, a Jeden prsten stvořil tajně proto, aby tuto sílu zostřil. Část formule, kterou Celebrimbor neznal, také oslabila vůli ostatních 19 nositelů. Jeden prsten posiluje mentální útok a ostatní oslabují mentální obranu.

Plán A byl ovládnout pár nabušených elfů, ale když si Prsten nasadil, přirozená obrana elfů jim umožnila si zavčas ty jejich sundat. Sauron Celebrimbora zajal a mučil ho, dokud mu nedal 16 Menších prstenů, ale zemřel předtím, než odhalil nositele těch 3 nejsilnějších. Teď má Sauron 16 mysl ovládajících prstenů a musí se uchýlit k plánu B... trpaslíkům. Sauron vmanipuloval 7 prstenů trpasličím králům, ale to taky moc nefungovalo.

Ti jsou tak trochu mechaničtí a Sauron je nedokázal kontrolovat. Ale jakožto milovníkům pokladů trpaslíkům prsteny taky moc nepomohly. Jejich bohatství vzrostlo natolik, že přiletěli draci a sežrali je i s Prsteny. Prsteny nakonec zafungovaly v rukou vždy zkorumpovatelného plemene lidí. Sauron je ovládl a jelikož si nejvíce cenili života, Prsteny ty jejich roztáhly na tisíce let. Roztáhly je tak tence, že se změnili v přízraky. Nicméně tyto plány byly odhaleny, proběhla válka, Sauron prohrál a Jeden prsten byl ztracen.

Ale Prsten je lišák. Má svou vlastní vůli a chce se vrátit k Sauronovi, což nás vrací k jeho silám. Zaprvé téměř všechny pokouší příslibem, že je mocnou zbraní, či nástrojem, kterým jde změnit svět. "A nejsi na to zrovna ty ten nejvhodnější chlápek?" "Co takhle pro začátek zničit tam toho poloboha, co?" Proto jsou hobiti tak skvělí nositelé, jsou spokojení s tím, co mají, a neusilují o velikost.

Jistě, je tu Glum, který byl hobitem, ale když se to tak vezme, několik století se celkem držel. Dejte Prsten na stůl člověku a většina ani nedopije kávu, než zamíří do Mordoru, aby vládla světu a tentokrát správně. Nutno říci, že sliby Prstenu jsou samé lži. Nikdo nemůže Saurona nahradit. Prsten jen chce, aby se jeho nositel odhalil, což nás dovedlo k neviditelnosti.

To je mimo mysl nositele jediná viditelná síla Prstenu. Neviditelnost vypadá skvěle, ale zatímco se skrýváte před trollem, ve světě přízraků záříte jako maják, kde vás taktéž neviditelné přízraky mohou snadno vidět. V krátkosti - Prsten: a) poskytuje neviditelnost s háčkem b) je nejspíš plný lží, protože... c) je částí Saurona a pracuje pro něj.

Jsou tak propojení, že jeho zničení jej zahubí, ale formule propojuje Jeden prsten se všemi ostatními, takže jejich síla zmizí společně. Proto jsou elfové tak zasmušilí. Vítězství nad Sauronem znamená, že prsteny již nebudou uchovávat je ani jejich království. Tyto knihy jsou o konci věku kouzel a začátku věku lidí. Překlad: Karlja www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak to bylo s Frodem a zbytkem skupiny ? Ti co odpluli do Valinoru stane se tím pádem Frodo a spol nesmrtelnými nebo tam jenom dožili zbytek života ?

11

Odpovědět

Knihy jsem četl, všechny. Mytologii celkem znám a proto musím říct že některé informace z videa jsou dost zavádějící a dalo by se o nich polemizovat. Ale jinak dobrý no.

222

Odpovědět

Jasně, tohle je spíše pro ty co viděli jenom filmy a chtějí si trochu rozšířit obzory. Nemá cenu zde popisovat vše dopodrobna, jen to lehce nastínit.

120

Odpovědět

Jak tak koukám, tak se v diskuzi ještě řeší nesmrtelnost elfů. Elfové jsou první Ilůvatarovi děti. Jejich osud je spjat s Ardou. (záměrně říkám Arda, jelikož tak se celý ten svět jmenuje a tam několik oblastí, či kontinentů. ve středu leží překvapivě Středozem. Na severu je severní pustina, kde dříve sídlil Morgoth. Východní země nejsou prozkoumány a v knize není řečeno, co tam je. Na jihu je Harat a na západě pak ostrov Avalon a země neumírajících, Valinor). Elfové nestárnou, ale mohou zemřít na následky zranění, jejich duše pak odejde do Valinoru, kde je znovuzrozena. Lidé jsou druhé Ilůvatarovi děti, které jsou smrtelné a po smrti jejich duše opustí svět Ardy a odchází dál. Kam není specifikováno. Co se děje s dušemi ostatních ras není specifikováno. Arwen si může vybrat smrtelnost proto, že její děda byl člověk a babička elfka. Mimochodem to byli i předkové Aragorna, proto mu v době pána prstenů bylo kolem 90.

Co se týče magie, tak klasická magie ve Středozemi není. Nelze zamumlat zaklínadlo a seslat kouzlo. Veškerá kouzla pocházejí z moci konkrétních bytostí, buď Valar, nebo Maia, kteří ji mají vrozenou. Podobně na tom jsou elfové. Každopádně tato moc je spojena s konkrétní bytostí a není závislá na nějakém externím zdroji magie, který by se mohl vytrácet.

232

Odpovědět

Arwenin děda nebyl člověk. Arwen je dcera Elronda, který byl synem Eärendila a Elwing, a Celebrían, dcery Galadriel a Celeborna. Eärendil byl půlelf, jeho otec byl člověk Tuor a matka elfka Idril Celebrindal, dcera Turgona, pána Gondolinu (mimochodem to byl jeden ze tří známých svazků mezi člověkem a elfem). Elwing byla také půleflka (nebo třičtvrtěelfka), jejím otcem byl půlelf Dior, který byl synem Berena a Lúthien (druhý z tří svazků elfa a člověka).

Je otázka, zda si Arwen může vybrat nesmrtelnost díky svému částečnému lidskému dědictví, či díky svazku se smrtelným člověkem. Koneckonců, i Lúthien bylo dovoleno vrátit se zpět s Berenem a žít s ním smrtelný život, přestože rozhodně neměla žádného lidského předka (naopak, měla božskou matku). Pravda, musela kvůli tomu nejdřív zemřít, ale stejně.

Co se týče Aragorna a Arwen, nejvtipnější na tom stejně je, že jsou vzdáleně příbuzní (tedy vzdáleně z Aragornovy strany, pro Arwen je to jenom jedna generace).

240

Odpovědět

Jsem trochu zklamán. Čekal bych, že když se to jmenuje mytologie středozemě, tak pojede pěkně postupně. Obávám se, že to nebude o celé historii, ale pouze dovysvětlení věcí, které se týkají filmu a nejsou v něm rozvedeny do detailů.

Pak je tu pár faktických chyb:

1. 16 prstenů moci nevyrobil Celebrimbor (dále jen Cel), ale elfští kováři, kterým Sauron pomáhal. Cel vyrobil jen ty 3 nejmocnější a vyrobil je sám, bez pomoci Saurona byly poslední a nejmocnější, jelikož nebyly pošpiněny Sauronem, přesto byly podřízeny Jednomu prstenu.

2. Sauron byl mistrem přeměny, tedy mohl měnit svoji podobu. Ve filmu jsme ho viděli, jako válečníka, pak jako hořící oko a temný stín v angbadu. V minulosti se proměnil třebas v obrovského hada a v době po 2. válce moci, kdy byl Morgoth poražen a vyhozen přes okraj světa na sebe vzal světlou podobu a předstíral, že se napravil a litoval svých zlých činů. Když pak Valar odcházeli, tak se kryl a oni na něj zapomněli. Skryl se na východě, kde korumpoval tamní lidi a obracel je ke zlu.

3. Po odchodu Valar chodil ve své světlé podobě po Středozemi a dal si jméno Annatar (Pán darů), které štědře rozdával a to v podobě moudrosti a učil elfi tvořit krásu. jen Elrond a Gil-galad mu nevěřili. Elfi netrápil úpadek magie, to vůbec. Trápil je svět rozbitý válkou moci, ve kterém bylo ještě spousta morgothovi temnoty. Válka moci byla válka božských bytostí a podle toho vypadala, zemně byla rozervána, některá zaplavená, jinde vyrostly hory. Středozem byla spustlá a temná a elfové ji toužili učinit blaženou. A k tomu jim měly pomoci prsteny moci. A ony jim k tomu sloužily, ale sauron pak vytvořil Jeden prsten, aby elfy a vše stvořili ovládl.

4. Elrond, ani nikdo z jeho lidí žádný prsten nepřijal a přesto je roklinka stejně fantaskní, tedy tohle nezáleží na prstenech. Elfové neodcházeli protoože ubývalo magie, ale magie odcházela s elfy. Odcházeli proto, že tak to chtěl Ilůvatar. Jeho záměrem bylo, aby Zemi zdědili jeho nejmilejší děti, lidé.

5. Cel Sauronovi žádné prsteny nevydal. Ty Sauron získal tak, že když selhala jeho nadvláda nad elfy pomocí prstenů, tak si je rozhodl podrobit silou. Záminkou mu bylo právě to, že mu je elfové nechtěli vydat. Sauron tvrdil, že na ně má právo, jelikož by je bez něj elfové nikdy nevytvořili. Stále si zachovával světlou podobu a tak se zdál lidem krásný a moudrý, takže na svou stranu získal trpaslíky a lidi boji proti těm proradným elfům, kteří mu odmítli vydat to, co je jeho. Postupně získával prsteny moci a rozdával je vládcům trpaslíků a lidí, kteří s ním bojovali. Válka trvala dlouho a časem začal vládnout silou s trachem a začal povolávat všechny zlé tvory ze středozemě. Tedy plán A: Ovládnout středozem pomocí prstenů moci. plán B: Ovládnout středozem silou a vyhladit elfy. (a Nůmenorce, ale o Nůmenoru kdyžtak snad v jiném videu)

2012

Odpovědět

Nenazval bych to faktické chyby. Jen jsi to trošku víc rozvedl, něco jako rozdíl mezi středoškolským dějepisem a studiem historie na VŠ.
ad4 co myslíš tím, že Elrond žádný prsten nepřijal, vždyť je přece nositelem jednoho z oněch tří nejmocnějších.

51

Odpovědět

+ElessarNěco jsou opravdu faktické chyby, jako například to o Celebrimboriovi, či o té vytrácející se magii.

Elrond nikdy od Saurona prsten nepřijal, aby s jeho pomocí tvořil. Žádný z prstenů nikdy nenosil, ale byl mu posléze svěřen do úschovy, když se projevil pravý Sauronův záměr. 3 elfské prsteny byly dány do úschovy moudrých, kteří je už nikdy nepoužili. Proto je ve filmu nesmysl, že je nosí.

58

Odpovědět

+Elessar"Paprsek sklouzl po prstenu na jejím prstu" - Společenstvo prstenu.

90

Odpovědět

+ElessarMoor8 : http://cs.wikipedia.org/wiki/Celebrimbor a ve videu je řečeno, že je udělal spolu se svými kováři . Což je pravda, protože byl jejich mistrem .

30

Odpovědět

+ElessarElrond byl nositelem Vilyi, modrého prstenu vzduchu. Prsten nosil a používal, avšak moc Tří prstenů není taková, jaká se dá čekat například od Devíti prstenů, tj. nedají svému nositeli super sílu či nesmrtelnost. Elfové si ze všeho nejvíc cení krásy a magie a zlem nedotčené země, jelikož jsou tak těsně s Ardou spjatí. Navíc jsou velmi staří, tudíž samozřejmě nostalgicky vzpomínají na přešlé věky a touží po tom, alespoň částečně tyto vzpomínky zachovat v reálném světě. Proto například v Lothlórienu jsou mallorny - vzpomínka na Dva stromy, které rostly ve Valinoru ještě před vznikem Slunce a Měsíce (pokud se nepletu, v době Války o Prsten byla Galadriel poslední elf ve Středozemi, který kdy Dva stromy spatřil, považovala bych ji proto za nejmocnějšího elfa).

30

Odpovědět

+ElessarAlberto123: Ve videu je jasně řečeno, že je stvořil Sauron a Cel. vykovali je kováři elfů a Cel jen ty 3. (koukni se do rejstříku) Proto je nesmysl, že by Cel Sauronovi vydal 16 prstenů.

Avari: Elrond měl ho pouze v úschově, dostal ho od Gl-galada, ale nepoužíval ho. Všech 19 prstenů bylo tvořeno pro elfy, takže měly stejnou podstatu, jen ty 3 byly nejmocnější. Jejich hlavní silou bylo bránit rozkladu, který působí čas a oddalovat únavu světem. Nejsem si jist, zda je Galadriel poslední elf, který spatřil dva stromy. Přeci jen z Valinoru putoval celý národ Noldor a určitě všichni nepomřeli.

10

Odpovědět

+ElessarMoor8: Nebyl to celý národ Noldor. Poměrně dost jich zůstalo ve Valinoru s Finarfinem. Ale úmrtnost museli mít slušnou. První zabíjení rodných v Alqualondë, pouť přes Helcaraxë, tři velké beleriandské bitvy (pokud počítám dobře) - a Nirtnaeth Arnoediad byla pro elfy extra decimující - plus Válka hněvu, Obléhání Angbandu (nepamatuji si přesně, jak dlouho trvalo, ale určitě i tam museli mít slušné ztráty), pak různé šarvátky ve Druhém věku, Poslední spojenectví... Bylo toho dost, navíc velká část Noldor (a dalších elfů) odplula na Západ po Válce hněvu. A i ve Druhém a ve Třetím věku stále další a další lodě opouštěly Šedé přístavy, v době Války o Prsten už pak moc původních Eldar ve Středozemi nebylo. Círdan pravděpodobně nejstarší, ale on nikdy nebyl ve Valinoru, a kdyby se tam nacházel nějaký další elf, který spatřil světlo Dvou stromů, předpokládám, že by o něm bylo víc slyšet. Myslím, že jinak zbytek elfů byli převážně potomci Sindar, Nandor a možná i nějací zapomenutí Avari.

10

Odpovědět

+ElessarCel byl králem říše Gwaith-i-Mírdan, a byl mistrem všech elfských kovářů v jeho zemi. Právě jeho elfští kováři jeho tovaryši a učni v jeho kovárnách ukovali menší Prsteny Moci za pomoci Saurona. Nikde jsem nenašel že by je jeho elfští kováři vyrobili bez jeho vědomí nebo pomoci. On sám však bez Sauronovy či jiné pomoci ukoval tři velké Prsteny Moci. Nebyli všichni Noldor a Sindar jež jim pomáhali, stále pod Mandosovou sudbou?

00

Odpovědět

+ElessarJá mám pocit, že jsem někde četla, že Celebrimbor byl vždycky k Annatarovi nedůvěřivý, nikdy s ním přímo nespolupracoval a nevydal mu svá tajemství (nebo si to pletu Fëanorem a Melkorem? Možná obojí). Rozhodně měl na vytvoření oněch šestnácti prstenů velký vliv, ať už se podílel přímo či nepřímo.

Tehdy už elfové nebyli pod Mandosovou sudbou, po Válce hněvu jim bylo odpuštěno a mohli se svobodně vrátit do Valinoru. Navíc se Sudba týkala jen Noldor, na Sindar Valar prostě kašlali už z principu. :D

10

Odpovědět

+ElessarAle Elrond prsten používal stejně jako Galadriel a Gandalf. Nepoužívali je jen dokud Sauron vlastnil vládnoucí prsten, když byl ztracen a hrozba pominula udržovali s pomocí svých prstenů Lórien a Roklinku.
A Sauron nepřišel za Celebrimborem jen tak pro nic za nic, Celebrimbor sice vytvoři tři sám, ale bez toho co se naučil od Saurona by to nedakázal stejně jakou Sauron využil získané znalosti při vytváření Jednoho prstenu.

40

Odpovědět

tiež vidíte tu paralelu prsteňa moci a politickej funkcie ? ľudia s najlepšími úmyslami sa uchádzaju o tieto funkcie, ale nakoniec aj tak skončia skorumpovaní a prinášajú len zlo - stávajú sa tým, proti čomu sa zaviazali bojovať

131

Odpovědět

,,Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly"

221

Odpovědět

nemyslím si, jsou tací, kteří nebyli zkorumpováni. Viz nositelé 3 prstenů elfů. Pak jsou další, kteří nepodle svodu prstenů a přesto byli mocní a konali dobro.

11

Odpovědět

+Moor8regressiv měl na mysli jeden prsten, ten jediný měl jako svůj původně zamýšlený záměr korumpovat.

00

Odpovědět

+Moor8Ano, ale i ten byl odmítnut Gandalfem a Galadriel a hobiti mu dokázali vzdorovat.

11

Odpovědět

+Moor8Ano dokázali mu vzdorovat, protože byli moudří a znali své slabosti odmítli ho vzít pro sebe protože věděli, že by mu časem podlehli. No a hobiti mu nedokázali vzdorovat tak docela... jednak nebyli dostatečně mocní aby s jeho pomocí dokázali vládnout a taky si vzpoměň na Froda v Hoře osudu. Dokázal jej sám zničit? Ne.

20

Odpovědět

Všechna moc korumpuje, a absolutní moc korumpuje absolutně.
-John Dalberg-Acton

31

Odpovědět

Páčili sa mi LotR filmy a už dlho sa chystám prečítať si knihy, ale už dlho sa neviem k tomu dostať. Prídem o zážitok z kníh ak si pozriem toto video, resp. sériu týchto videí?

40

Odpovědět

1.) Doporučil bych nejprve přečíst "Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky", což je knížka poměrně útlá oproti trilogii Pána prstenů a čte se líp - resp. myslím si, že Vás to lépe vtáhne do světa Tolkiena. Koneckonců jestli se nepletu, tak Hobit byl pohádka na dobrou noc, kterou Tolkien zprvu vyprávěl svým dětem, a samotně jej sepsal o x let později (avšak prý dle něj: bohužel si u toho -když to vyprávěl- zprvu nedělal poznámky :) ).

2.) Až budete číst knihu, tak věřím, že Vás nadchne mnohem víc než film, ale na úkor toho, že Vaše fantazie bude hodně ovlivněná filmem. A dost možná po přečtení celé trilogie k Vám přijde mírné zklamání z toho, jak je zpracován konec ve filmu na místo toho, co je v knize.

3.) Vzhledem k tomu, že já zmíněné knihy četl před tímto videem, tak nedokážu posoudit, zda příjdete o jejich zážitek, ale osobně jsem radši, že už to mám přečtené (několikrát :) ) a nemusím řešit, zda budu tímto ovlivněn (ač možná ex post vlastně jsem).

PS: Doporučuji přečíst i v originále :)

103

Odpovědět

Pokud jste viděl filmy, kde je celá dějová linie (v hlavních věcech je stejná, byť se liší ve spoustě detailů), tak je dost nepravděpodobné, že by vám nějaké video pokazilo zážitek. Obzvláště ne tohle, které se věnuje pozadí těch příběhů.

110

Odpovědět

bezva, další :)

50

Odpovědět

A kde jsou ty 3 spešl mocný prsteny teda a proč jejich nositele nic nedělaj?

44

Odpovědět

v době pána prstenů má jeden galadriel jeden gandalf a ten poslední nevím

160

Odpovědět

+BrunclaPosledný má Elrond

260

Odpovědět

Ten Gandalfův měl původně Círdan(ten v Šedých přístavech odkud odplouvaj elfové na západ), ale dal mu ho.

120

Odpovědět

Dělaj, proč myslíš, že je v Roklince a Lórienu tak krásno a bezpečno.

90

Odpovědět

Pořád jsem ale tak nějak nepochopil, proč ke konci trilogie odjíždí Frodo, Gandalf a někteří z elfů do té "krajiny za mořem" (o níž také nic nevím :D )

To že prsteny ztratily moc - znamneá, že elfové ztratily svou nesmrtelnost?

611

Odpovědět

Je to takový ráj a kdo by hnil ve středozemi, když přichází věk lidí..:-D

261

Odpovědět

To je Země neumírajících ve který právě žijou všichni ti Valar a Maiar. A právě protože končila éra Elfů a ze středozemě odchází ta magie tak Elfové tam odjeli. A kdo by tam nejel když jsi tam nesmrtelnej a žiješ tam s andělama :D A ano stanou se smrtelnými(myslím) :)

63

Odpovědět

+Authanaha ... díky :)

10

Odpovědět

+Authanne, nestanou, jejich život je spjat a ardou, jen duše lidí mohou jít dál. Když elf zemře, tak se znovuzrodí. Otázka je, jak je to se skřetama, jelikož jsou to původně elfové, které mučila mrzačila temná moc, až z nich vznikli skřeti.

50

Odpovědět

+AuthanPochybuji že by se stali smrtelnými to je dar pouze pro lidi, ale odplouvají všichni kteří byli ovlivnění prsteny.

10

Odpovědět

Nestanou se smrtelnými, ale můžou odplout za moře do Valinoru.

40

Odpovědět

Elfové neztratili nesmrtelnost. Osud elfů je protkán z osudem Ardy a jejich duše nemůžou odejít až do konce Času (říká se, že až se odehrají veškeré osudy na Ardě, pak se všechny duše, Valar, Maiar i Ilúvatarovy děti, znovu shromáždí před Ilúvatarem a budou společně zpívat druhou Hudbu, která bude ještě mocnější, krásnější a bezchybná). I když je elf smrtelně zraněn, jeho duše se odebere do síní Mandosu a tam dlí. Dokonce se duše některých elfů vrátily zpět (například Glorfindel, kterého ve filmu nahradila Arwen).

Na konci odplouvali na Západ do Valinoru, Zemí neumírajících, kde sídlí Valar a zbytek elfů. Když se elfové poprvé probudili (strašně strašně dávno, ještě ani nebylo Slunce a Měsíc a země měla jiný tvar), Valar jim nabídli, aby přišli za nimi do Valinoru. Krátce řečeno - někteří elfové šli, někteří zůstali. Z těch, co šli, se pak někteří rozhodli po nějaké době vrátit (vysvětlovat proč by tu zabralo pěkných pár odstavců - nicméně můžu to sepsat, jestli bude zájem). Jenže si tím znepřátelili Valar, takže na dost dlouho byli vyhnáni. Po Válce hněvu jim bylo odpuštěno a dovoleno, aby se vrátili do Valinoru. Tehdy byla ještě Arda rovná - teprve po jistém incidentu s Númenorejci na konci Druhého věku Eru Ardu zakulatil a nadále už jen elfské lodě mohly najít cestu do Valinoru.

80

Odpovědět

+Avari"Glorfindel, kterého ve filmu nahradila Arwen"
Takze v knize si vzal Aragorn Glorfindela?

41

Odpovědět

4 minutove video pozeram 7 minut... :)

490

Odpovědět

Neboj nejseš jedinej, ja sem si stopnul snad každou delší větu.

210

Odpovědět

Přiznám se, že u podobných videí mám občas problémy s objektivním hodnocením. Mám totiž takovej dojem, že tu člověk ani tak nehodnotí to video a jeho zpracování/formu, ale spíš celý dílo Tolkiena, který má rád. Jinými slovy, tak pozitivní hodnocení videa plyne z mýho pohledu spíš z nadšení fanoušků (patřím mezi ně :D ), že se někdo zabývá jejich oblíbeným autorem, než aby se vzal v potaz, jak je to video doopravdy zpracovaný...

401

Odpovědět

Také mám občas problém s hodnocením podobných videí, ale zrovna tento chlápek to podává tak zábavně, že jsem neměl s hodnocením žádné velké dilema. To třeba u Witcher lore s tím mám obrovský problém.

70

Odpovědět

U některých videí by se hodilo tlačítko "Zpomalit o 20 %" :/

1222

Odpovědět

To jsem jediná komu to vůbec nědělalo problém? :D

454

Odpovědět

Mě by se hodilo tak o 50%.

31

Odpovědět

Přímo na Youtube ta možnost je (ozubený kolečko napravo dole), ale pak už to halt budeš mít bez titulí :/

20

Odpovědět

Konečně, už jsem se nemohl dočkat.

880