Mytologie Středozemě #1CGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 187
Počet zobrazení:19 904

Máme za sebou filmovou trilogii Pána Prstenů i Hobita, ale existují i další příběhy z pera J. R. R. Tolkiena, které (prozatím?) Peterovi Jacksonovi z pekáče utekly. Pokud nejste vášniví čtenáři a zároveň milovníci Středozemě, dnes pro vás máme první díl krátkého shrnutí historie tohoto bohatého světa.

Přepis titulků

Pán prstenů má spoustu různých lidů. Elfí, trpasličí, stromový, hobití i lidský lid. Historie tohoto světa má kromě knih a filmů asi dalších milion stran. Ale jestli to nechcete číst, tady je shrnutí. Začneme čaroději. Je snadné je považovat za pouhé lidi zběhlé v magii, ale v Pánu Prstenů to jsou "slabší" andělé. Říká se jim Istari - bude tu spousta jmen - a je jich pět.

Saruman Bílý, Gandalf Šedý, Radagast Hnědý a dva Modří čarodějové. Jejich schopnosti vychází spíše z nadpřirozena, nemají je vyčtené z knih. Byli sesláni - brzy se dozvíte kým - aby pomohli lidem v boji proti zlu. Ne, že by se jim to povedlo. Saruman, s myslí z kovu a koleček, je zkažen. Radegast je rozptýlen krásou přírody. Modří čarodějové se ztratí na východě, kde založí magické kulty. A Gandalf jako jediný vytrvá.

Kde jsou andělé, je i bůh a tady je to Eru Ilúvatar. Na počátku nebylo nic, jen Eru, což byla docela nuda, a tak si stvořil spoustu andělů. Těm se říká Ainur a jsou jich dva druhy. Valar, strážci světa, kterých je 14, nebo 15, podle toho koho počítáte, a služebníci Maiar. Čarodějové jsou Istari, druhem Maiar, kteří slouží Valar, které stvořil Ilúvatar. Ilúvatar a ostatní pak svým zpěvem stvořili svět.

Harmonie byla dokonalá, ale byl tu Valar jménem Melkor. A už podle toho jména víte, co se stane, i než vám povím, že byl nejchytřejší, nejsilnější a tak trochu samotář. Melkor nechtěl být jen řadovým sboristou jako jeho nevýrazní kolegové, chtěl svou vlastí píseň a stvoření, takže svůj hlas odlišil od ostatních a stvořil všechno zlo na světě. Jeho píseň ale přilákala některé Maiar, včetně Balrogů, takže Balrog je nižší anděl, což z něj v tabulce dělá rovného Gandalfovi.

Proto dokázal stařec odolat obrovské ohnivé nestvůře. Melkorova kakofonie stvořila i zlé tvory, jako jsou draci nebo trollové, což nás konečně přivádí k pozemským stvořením. Jiní Valar stvořili se souhlasem Ilúvatar vlastní pozemská stvoření. Manwë stvořil orly, Aulë trpaslíky a jeho žena Yavanna všechna zvířata a rostliny, než tuto drobnost zakončila vlastní rasou, enty.

Ačkoliv Eru Ilúvatar nechal většinu tvoření na Valar, osobně stvořil lidi a elfy, což z nich dělá trochu nadřazené všem ostatním. Promiňte, trpaslíci. A z těchto dvou to byli lidé, koho měl raději, což projevil tím, že dal lidem kratší životy a také dar smrtelnosti. Díky, taťko.

Jejich krátké životy je ale odlišují od ostatních a nejsou závislí na písni stvoření, takže mohou tvořit svou vlastní budoucnost. Tohle z nich dělá "akční" rasu Středozemě. To elfové jsou tak napojeni na svět, že jsou přírodou vlastě tvořeni, stejně jako trpaslíci a entové. Tyto rasy jsou úzce spjaté s přírodou, a proto mají lidé problém je k čemukoliv vyburcovat. I když čelí armádám skřetů, což nás přivádí ke skřetům.

Melkor byl silný, ale vytvořit stejně silnou rasu nedokázal, takže jich na počátku pár zkazil a několik generací je křížil do těchto stvoření. Tohle mučení, tvoření nestvůr a přetahování ostatních nakonec nepřekvapivě vedlo k válce, po které byl Melkor vyhoštěn do prázdnoty. Všechny konflikty v Pánu Prstenů se udály dlouho po epickém souboji dobra a zla. Záporák Sauron, který všechno kazí, je jen jedním z Maiar, i když nezvykle silný, který začal jako důstojník Melkora.

Po válce stvořil prsten, aby zostřil své síly, ale to je příběh na jindy. A nakonec tu máme hobity. Se svým výškovým handicapem se zdají být příbuzní trpaslíkům, ale jsou poddruhem lidí. Na tak důležitou rasu se toho o jejich původu ví málo, až na frázi "příbuzní lidem". Ani na milionu stránek nestihnete zmínit úplně vše, stejně jako v tomto videu.

Překlad: Karlja www.videacesky.cz

Komentáře (77)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jaktoze jsem tohle tady prehlid ? ;(

00

Odpovědět

aha tak neprehlid jen mam blbou pamet :DDD

10

Odpovědět

Dokoukám video...kouknu na komentáře...pustím znova video...znova komentáře....
JÁ SE BAVIM A DÍKY VÁM!!! :) :)
Ta diskuze je neskutečná,žeru to a myslim že nejsem jedinej...to rozebírání děje atd atd....už aby byly další díly :) :)

20

Odpovědět

jeste jeste jeste :)

00

Odpovědět

Hezké video, jenom pár poznámek:
1. Při Zpěvu Ainur ještě nebyli Valar. Valar jsou Ainur, kteří sestoupili na Ardu po jejím stvoření, a těch je čtrnáct (patnáct i s Melkorem). Krátce řečeno - všichni Valar jsou Ainur, ale ne všichni Ainur jsou Valar.
2. Ainur nezpívali, aby stvořili svět. Eru jim jednou předložil velké Téma a řekl jim, aby na něj zpívali - tak vznikla Velká Hudba. Z ní pak Eru vytvořil obraz světa a ukázal ho Ainur. Ti byli překvapeni tím, co stvořili, a někteří se do něj zamilovali tak, že se rozhodli na něj sestoupit -> Valar. Teprve ho ale museli vlastnoručně stvořit - všechny hory, moře apod.
3. Trpaslíci nebyli stvořeni se souhlasem Ilúvatara. Aulë se prostě jednoho dne začal nudit a přál si mít někoho, koho by mohl učit svému umění (tehdy ještě Ilúvatarovy děti spaly), tak stvořil prvních sedm otců trpaslíků. Teprve po skončení k němu Ilúvatar promluvil a dovolil mu je ponechat. Avšak Aulë je musel uspat a mohli být probuzeni teprve po příchodu elfů coby Prvorozených (stejně tak i enti přišli až po nich).
4. Nemyslím, že Manwë stvořil orly. V knížce jsou popsáni jako menší duchové, kteří na sebe vzali podobu rychlých ptáků. Předpokládám tedy, že se jednalo o nějaké nižší Maiar.
5. Na Sauronovi je zajímavé, že začal jako Maia Aulëho. To vysvětluje, proč byl natolik zručný a měl tak obsáhlé znalosti kovů a kovářství, čímž ve druhém věku uplatil elfy z Eregionu, kteří díky tomu vytvořili Prsteny moci. Teprve po nějaké době se Melkorovi podařilo přetáhnout Saurona na svou stranu.
6. O hobitech se předpokládá, že jsou vzdáleně příbuzní i s elfy. Zejména u Plavínů, jednoho ze tří poddruhů hobitů, jsou patrné elfské rysy. Mají světlejší pleť a pohledný obličej, jsou štíhlejší a mají dobrodružnější povahu.

201

Odpovědět

vice vice vice !! dik za preklad a vic.. skoro vsichni znaj lotr/hobit ale malokdo vcetne me zna pozadi.

120

Odpovědět

Len tak mimochodom, niečo si zle pamätám, alebo trošku žvaní ten ujo? Neboli náhodou zvieratá a vtáky "duchovia", ktorých na zem zoslal Eru?
Pokiaľ viem Manwe orly nestvoril, iba boli zoslané, aby mu slúžili. Či ako? :D Ako čítal som silmarillion asi 3 krát, je to trošku ťažšia literatúra na zapamätanie si všetkých faktov z knihy a nečudoval by som sa keby sa pomýlil, na druhej strane nemám vďaka tomu teraz ani ja istotu, či sa nepletiem náhodou ja.

72

Odpovědět

Trochu těžší?!? Já jsem se dostal do poloviny, pak už jsem musel u každého jména koukat do slovníku, tak jsem to vzdal. Tohle je o dost jednodušší...

00

Odpovědět

Přidejte prosím CGP Grey do tagů, kdo to má pak ručně vyhledávat, když se chce podívat, kolik jeho videí už jste přeložili...

80

Odpovědět

Přidáno, překladatelé na to bohužel zapomínají. :-(

40

Odpovědět

+BugHer0Super, díky ;-)

30

Odpovědět

Snad už další filmy nebudou, a jestli jo, tak od někoho jinýho. LotR jsou jedny z mých nejoblíbenějších filmů. V Hobitovi jsou sice pěkný efekty, ale to kouzlo Středozemě se imo vytratilo.

395

Odpovědět

Když vynechám tu příběhovou stránku Hobbita, která byla nechutná, tak i ta atmosféra je pryč. Nevýrazná hudba, zatímco LOTR měl epický soundtrack. Nechápu co se stalo s Jackonem a Shorem, ale ti by už měli jít do důchodu.

154

Odpovědět

Mně třeba přišlo, že 2. Hobit měl blíž k Pirátům z Karibiku než k Pánovi prstenů. Celá ta část s jezerním městem mi do Středozemě vůbec nezapadala a když si vzpomenu na útěk Barda z vězení ve 3. díle, tak to byl typický Jack Sparrow.
Jako jinak ty filmy, já jsem určitě radši, že vznikly, než kdyby nevznikly vůbec. Možná by tomu fakt pomohlo to, že by se někdo "obětoval" a všechny 3 díly sestříhal do jednoho s tím, že by vyházel kraviny. Těžko ale říct, jak by to dopadlo.

161

Odpovědět

+CeckoNa internetu tyhle sestřihy jsou, jak tříhodinové, tak čtyřhodinové. Jsou z toho vystříhané nejen nudné "videoherní" pasáže, ale i všechno, co není v knize Hobbit (třeba celá linie Tauriel).

Viděl jsem tří i čtyřhodinovou verzi a ta tříhodinová mi přijde prokrácená až příliš brutálně. Ta čtyřhodinová je docela v pohodě. Samozřejmě to není technicky tak dobré, jako kdyby to tak sestříhal rovnou Jacksonův stříhač, ale na to, že se stříhalo z hotového materiálu, to dopadlo výborně.

93

Odpovědět

+CeckoJá myslel, že takové věci vzniknou až po vydání prodloužené verze 3. dílu (v dubnu). Jinak třeba ten Sauron mi tam moc nevadil.
Už stahuju tu čtyřhodinovku, tak jsem zvědav. :-) Kdo by to hledal, najdete to jako: Hobbit Tolkien edit

21

Odpovědět

Tu je dobře shrnuto, jak to bude/nebude s natáčením dalších filmů
http://refresher.cz/23591-Proc-bude-treti-Hobit-jeste-dlouho-poslednim-filmem-ze-Stredozeme

90

Odpovědět

Možná to objasní v dalších dílech, ale ráda bych si něco ujasnila... Je nějaký reálný základ pro to, že v prodloužené verzi ROTK Gandalf tak, ehm, až trapně a rychle prohraje s tím Nazgulem? (Což je vlastně bývalý "obyčejný člověk...") Nebo je to jenom Jacksonův výmysl? Osobně tu scénu považuju za největší fail celé trilogie a když je teda Gandalf "polobůh" tak mi to nedává smysl tuplem... Tak kdyby mi to mohl nějaký znalec objasnit, díky. :)

21

Odpovědět

Mňo...
V knize je setkání Černokněžného krále s Gandalfem na hradbách Minas Tirith, to jo. Plamenný meč taky a taky je tam řečeno, že proti němu Gandalf pozvedl svou hůl. A dál už nic, takže si to Jackson musel trochu zinterpretovat.
Vzhledem k tomu, že vládce Nazgúlů nemůže a) zabít žádný muž, b) "každá čepel, která se jej pokusí dotknout, je ztracena", jak říká v knize Aragorn, se dá usuzovat, že Jackson mohl interpretovat i hůl jako "meč" (vzhledem k její moci by se nikdo nedivil) a protože byla pozvednuta proti někomu takovému, byla zničena.
BTW Gandalf není polobůh, jen nižší Maia. Za poloboha by mohl být považován jakožto vyšší Maia Sauron a za (skoro)boha jeho pán, Vala Melkor, jenž byl uvržen do Prázdna.
Rada: nerozčiluj se nad drobnostma a užívej si to, přece jen je to fantasticky natočený :)

143

Odpovědět

+64871Jejda, to vůbec nebylo rozčilování a mrzí mě, pokud to tak vyznělo. Jenom jsem to prostě chtěla objasnit, protože mi ta scéna přijde prostě přestřelená. Nemuseli prostě Gandalfa ukázat v takovém světle, to už to tam raději neměli dávat vůbec... A stejně to nechápu, protože v hierarchii Středozemě by měl být prostě Gandalf výš, než nějaký zlu propadlý člověk, ale tak nevadí. :D Já si jednou na ty knížky musím najít čas, mám je v pořadníku (četla jsem kdysi dávno jenom hyperkrátkého Hobita) a pak si udělám názor sama. Ale jen tak mimochodem, to už měl být zničen i Smíškův meč, protože ho proti Witchkingovi taky pozvedl... Každopádně díky za reakci. :)

20

Odpovědět

+6487164871: Ahoj, jakou knihu Aragorn máš na mysli? Neveděl jsem že nějaká existuje, proto bych si ji rád vyhledal a přečetl. díky

01

Odpovědět

+64871malic: Aragorn není název knihy, on to myslel tak, že to v knížce řekl Aragorn, teď nevím ve které, ale určitě to bylo v jednom Pánovi prstenů.

10

Odpovědět

Ze všech změn, které Jackson ve filmech udělal, je tahle asi nejpitomější. Nazgúl v tu chvíli měl sedět na koni, ne na té okřídlené stvůře, ale to je maličkost. Horší je, že Nazgúl rozhodně nemohl mít nad Gandalfem převahu a zničit mu hůl. I Gandalf Šedý by byl pro Nazgúla oříšek, ale uvědomme si, že v této chvíli už Gandalf není Istar, je to Gandalf Bílý, který je o další level výš a na rozdíl od Gandalfa Šedého už nemá fyzické limitace dané lidskou podobou a disponuje minimálně stejnou, spíše ale o něco vyšší mocí než Saruman.

A to zcela pomíjím fakt, že Witchking měl být jediný nepřítel, kterému se kdy povedlo projet bránou Minas Tirith, ale kterého právě při tom zastavil Gandalf Bílý a zachránil tím lidi z města před nazgúlovým běsněním.

95

Odpovědět

+ScalexTak nějak jsem si to myslela i já... Ale bez znalosti knih je prostě nemožné to reálně posoudit, proto jsem se na to ptala. Takhle jde jen o subjektivní pocit, že buď měl být ten střet víc, ehm, promyšlenější nebo ho ani do prodloužené verze dávat neměli...

00

Odpovědět

+ScalexMáš pravdu, že to byla jedna ze dvou nejhorších částí (prodloužené verze) filmu (spolu s useknutím hlavy Úst sauronových Aragornem). A rozhodně nemohl mít nad Gandalfem takovou převahu. Ale co píšeš dál je s prominutím blbost. Gandalf Bílý byl pořád z řádu Istari, akorát holt nahradil Sarumana (který byl taktéž z řádu Istari). Tudíž je sice, jak píšeš, o level výš než byl jako Hnědý, ale pořád je to Istari a tudíž je stále limitován svou lidskou podobou (to je prostě jejich úděl). Se zbytkem pak taktéž souhlasím, ale jak si psal, že Gandalf už není Istari a nemá limity dané lidskou podobou, to prostě není pravda ;)

40

Odpovědět

+ScalexBatbayare, domnívám se, že se mýlíš. Důvody, které mě k tomu názoru vedou uvedu ihned:
1) Černokněžný král Angmaru neměl padnout rukou muže - to pronesl v nějakém věšteckém transku tuším Glorfindel (elf) - a rozhodně to není totéž, jako kdyby řekl "bude nezranitelný, nebo neporazitelný muži".
2) Gandalf při znovushledání ve Fangornu řekl Gimlimu, Legolasovi a Aragornovi, že jeho tělo nemůže zranit žádná z jejich zbraní - když uvážíme, že Aragorn měl v té době (v knize!) již k dispozici Andúril (Narsil) - tedy jeden z téměř jistě kouzelných mečů té doby, je jasné, že obyčejné zbraně by Gandalfovi mnoho neudělaly...
3) Je pravda, že ke střetu Gandalfa a Pána Devítky v knize nedošlo - nicméně to nebylo ta, že by nic netušící Gandalf jel na koni s hobitem a bafnul na něj znenadání Pán Devítky na nazghûlovi - Gandalf za rozbitou branou stál s vědomím toho, že k jeho souboji dojít může a předpokládám, že s jeho vědomostmi věděl, že by nějakou šanci v takovém souboji měl.

No a za 4 - jak v knize, třak ve filmu porazila jak nazghûla, tak i Pána Devítky vcelku obyčejná žena, k tomu ještě obyčejným mečem (což je bezpochyby fakt). Pochybuji ale že byl přímo zničen, spíš jen poražen a kdyby nedošlo ke zničení Prstenu, zanedlouho by se dal opět dohromady...

Nicméně i já se domnívám, že souboj Gandalf VS Pán devítky by dopadl ve prospěch Gandalfa - přeci jen v přímém souboji takříkajíc tělo na tělo porazil i Balroga, který je jak podle Tolkiena, tak podle odkazů ve filmu mocnější než zotročený černokněžný král Angmaru. Samozřejmě je težké polamizovat o silách imaginárních postav, nicméně silně pochybuji, že by Tolkien nechal nejsilnější kladnou postavu bezostyšně a doslova a do písmene padnout před Pánem Devítky na zadek bez možnosti obrany a ještě že by mu nechal bez jakéhokoli souboje zničit jeho hůl....

Film v tomto případě naprosto donehostuje Gandalfa a k tomu zcela stupidně, když o pár minut později nepřítele, který mu tak strašně nakopal zcela bez potíží zabije holka s mečem.

43

Odpovědět

+ScalexTlustej: A co Smíšek a jeho dýka, kterou v knize získal, když byli s hobity vysvobozeni Tomem Bombadilem z jeskyně? To tam také hrálo velkou roli.

20

Odpovědět

+ScalexTlustej: A v čem se mýlím? :D Já sem nic co ty tady vyvracíš netvrdil.
1) To je pravda, nic proti tomu jsem však neřekl.
2) Je to skoro tak. Řekl, že mu nemůže ublížit žádná z jejich zbraní (ne jeho tělu). Což se dá vykládat i tak, že byl prostě mnohem mocnější než oni a jejich zbraně měl v podstatě pod kontrolou (v knize je dokonce přímo ovládal). Krom toho Andúril (ani předchůdce Narsil) se nedá brát jako kouzelný meč. Tolkien vždy používal (alespoň co vím) pojem "mocný". Samotný meč neměl žádné nadpřirozené schopnosti. Byla to "jen" extrémně kvalitní trpasličí práce s vynikající historií. Například skřeti tenhle a jemu podobné meče znali a báli se jich. V tom mimo jiné spočívala jeho "síla". Musím ale říci, že kdyby měl někdo k tomuhle přesnější, či doplňující info, tak ho rád ocením. Přiznám se, že se v tomhle ohledu mohu i v něčem mýlit.
3) Máš pravdu, ale opravdu nevím komu tímhle faktem oponuješ, protože nikdo nic proti tomu neřekl :)
4) Možná si to akorát špatně napsal, ale Pán Devítky je taktéž Nazghûl (Nazghûlové jsou celá Devítka). A co se týče jeho "smrti" je to opravdu jen na teoretické bázi. Nebudu ti to vyvracet ani potvrzovat, protože to se už nikdy nedozvíme a bylo by to asi na delší debatu (z které by stejně nevyšel nikdo s vítězným názorem :D ). Můj osobní názor je zjednodušeně neutrální, možné je asi obojí.

V předposledním a posledním odstavci s tebou souhlasím.
Ale skutečně nechápu, co mi tu vyvracíš :D . Já jsem totiž netvrdil, že by Gandalf Pána Devítky neporazil (s tím, že by ho gandalf porazil, jsem ve svém příspěvku výslovně souhlasil se Scalexem). Jen jsem vyvracel, že by již nebyl Istari nebo nebyl limitován lidskou podobou.

30

Odpovědět

"Největší fail" celé trilogie je neporazitelná armáda duchů, která jako deus ex machina pobije nepřátele a zachrání Minas Tirith.

32

Odpovědět

+StyvA jak by sis poradil byť jen s jedním duchem, když mu fyzicky nemůžeš nijak ublížit, nechápu co je na tom "failovýho".

13

Odpovědět

Neskutečně se těším na další díl!

100

Odpovědět

Super video i překlad, ale v titulkách je menší chyba: v českých překladech knih nejsou orkové, ale skřeti.

170

Odpovědět

Aha, on už to tu někdo zmínil. Tak nic. :D

70

Odpovědět

Díky, opravím to překladateli.

00

Odpovědět

CGP Grey má super videa, možná byste mohli navázat jeho videem o copyrightu, kde jako příklad udává sice Star Wars, ale dotkne se i LOTRa.

40

Odpovědět

Líbí se mi, že v LoTR universu není vše dořešené, jako třeba ti modří čarodějové nebo entky.

141

Odpovědět

Také se mi to líbí, ale na druhou stranu mě to také dost štve. Nemám rád nedokončené věci. Ale je pravda, že je lepší ať ot zůstane zahaleno tajemstvím než aby tam dal nějaký s**t (jak se stalo třeba v Lost).

21

Odpovědět

Evidentně četl silmarillion, ale nepochopil podstatu. Ilůvátar je stvořitel, který stvořil Ainur, což byly božské bytosti. (Tolkien nespecifikoval jejich status, tedy zda se jedná o bohy, anděly, či něco jiného) tyto bytosti se pak dělily na mocnější Valar a méně mocné Maiar. Valar bylo víc, než 14 a maiar nebyly jejich služebníci, ale o tom potom. Tyto bytosti pak Eru učil moudrosti a oni mu zpívali píseň, hudba Ainur. Nejmocnější z Valar byl Melkro, který se snažil nad hudbou získat kontrolu a začal do ní vnášet své melodie, které představovaly jeho myšlenky. Těm podlehli blízko se nacházejí Ainur. Když tento nesoulad v hudbě dozněl až Eru, tak povstal hudbo opět narovnal. Melkor to udělal 2x. Eru tedy hudbu upravoval 2x, což mělo znamenat příchod jeho dvou dětí. (Elfů a lidí). Když se Melkor zasel neosulad potřetí, tak se Eru naštval a hudbu ukončil a řekl Ainur: "Hle ukáži vám, co jste zpívali." a zjevil krásu světa Ardy. Dal Ainur možnost do světa vstoupit a podílet se na jeho díle. Někteří tak učinili a někteří zůstali s Ilůvatarem. Ti pak připravovali svět na příchod prvních Ilůvátarových dětí. melkor zlákal některé z ostatních Ainur, aby vstoupili do světa Ardy a sloužili mu. (například Balroghové, Sauron atd...) Aule stvořil trpaslíky, ale nedokázal jim vdechnout život, takže o to požádal Ilůvátara, který mu vyhověl, ale trpaslíci mohli procitnout až po příchodu elfů. než ale elfové přišli na svět, tak Melkor rozpoutal válku a ovládl středozem. ostatní Ainur prchli na západ a tam stvořili zemi Valinor. Yavana milovala rostliny a tak stvořila enty na jejich ochranu v melkorově temnotě a Eru jim dal život. Ale abych to zkrátil, pak byla další válka, kdy byl melkor poražen, ale byl zajat uvězněn ve Valinoru, kde nakonec přesvědčil ostatní, že se napravil. Domluvil s epak s ungholiat (matkou oduly) která mu pomohla ukrást světlo valinoru, pak byla další válka, po které byl Melkor schozen přes okraj světa. (v té době byl ještě placatý) Saurona Valar z valinoru ve středozemi zapomněli a on se začal vydávat za dobrého a tak začal korumpovat jednotlivé rasy prostřednictvím prstenů moci. Dokonce lidi přiměl, aby vytáhli do války proti valar ve valinoru. (Nůmenorci) Jen jeden z jejich rodů se do války nezapojil a ten pak založil gondor. Sauron pak ukoval vládnoucí prsten, aby mohl ostatní nositele ovládat. Co s etýče těch dvou modrých čaroděšjů, tak se ví je to, že se ztratili na východě. Dokonce existuje podezření, že je zabil Saruman.

3311

Odpovědět

Myslím, že pochopil dobre. Tolkien bol silný katolík a zo svojej viery čerpal aj inšpiráciu. Takže Valari a Maiari sú taká jeho verzia archanjelov a anjelov. A Melkor je jasná alternatíva diabla. V knihách ich ale vykreslil skôr ako pohanských bohov, kde každý má oblasť svojho pôsobenia, a vytvoril tak unikátnu monoteisticko-polyteickú mytológiu.

227

Odpovědět

+Emiel86tak tak... Niekedy mi dokonca prišlo, že Tolkienovo dielo by malo nahradiť Bibliu :D Ako, je jasné, že Tolkien vo svojich dielach glorifikuje vojny, a všemocnosť Boha, ale celkom zaujímavým pohľadom. Zatiaľ čo v Biblii sa v mene Boha dobíjajú mestá "neveriacich", v Tolkienovom diele sa viac menej bránia proti jednoznačnému zlu aj keď istého času, je na Boha celkom zabudnuté, aj keď je jeho prítomnosť na zemi stále reprezentovaná, či už dobrom, ale aj samotným zlom ("A ty Melkore, uvidíš, že nelze hrát žádné téma, které nemá svuj nejhlubší zdroj ve mne a že nikto nemuže zmeniť hudbu mne navzdory. Neboť ten, kto se o to pokusí, se prokáže jen jako muj nástroj k vytvoreni ješte podivuhodnejších vecí, jaké si sám vubec nepředstavoval.").
Tiež je zaujímavé, že nebo umiestnil na zem, aj keď len pre elfov a na nebesiach sa nebude odohrávať nejaký večný život, ale nájde sa v ňom pochopenie zmyslu pre všetkých, ktorí žili.

41

Odpovědět

Podstatou Silmarillionu bylo to, aby Chris využil práci svého otce a dostal z toho kupu chechtáků.

322

Odpovědět

+CamfourPodstatou silmatillionu bolo aby všetká práca Tolkiena, neostala len na papiery v jeho pracovni... Neviem čo ty musíš byť za duševnéh krypla keď aj v tomto vidíš zisk, ale dovol my ti trochu objasniť tolkienovo dielo...
Tolkien stvoril celý svet a jeho dejiny pôvodne ako podklad pre jeho lingvistickú prácu, pretože podľa neho, nie je jazyk bez hitorického zázemia plnohodnotným. Tolkien bol vo svojich prácach veľmi precízny a veľakrát menil a dopĺňal a nemenj škrtal a odsudzoval vlastné výtvory ako nehodné vydania. Napriek tomu sa celý život snažil vytvoriť fiktívny svet, čo najreálnejšímy formami. Pán Prsteňov, je román, Hobbit je rozprávka a v Silmarillione sa mieša Náboženská kniha s kronikou. Hurínové deti a Nedokončené poviedky tiež obsahujú rôzne formy podania, dokonca aj do Roverandoma začenil kúsočky z jeho sveta. Tento autor v podstate prechádzal žánrami aby výpovede o Arde neboli jednostrane podané v pár knihác, ktoré sa od seba ničím nelíšia. On, ako hádam jediný vytvoril svet, ktorý bol opisovaný ako rozprávkov, tak vážnym dielom ako aj inými literárnymi žánrami.
Jeho syn na jeho príbehoch vyrastal a predstav si, koľko toho napriek celoživotnému dielu svojho otca videl nevydaného a nezverejneného. Pre mňa za mňa, keby aj dopíše začaté príbehy po PP, veď kto iný by k tomu mohol byť fundovanejší. On však len zobral všetko to, čo bolo ako tak hotové, málo z toho dopísal sám, podľa svojho vedomia o dal to na svet. Nemyslím, že by mal pred vydaním silmarillionu nejakú finančú núdzu a keď si dáš dve a dve dokopy dojde ti, že ňou ani trpieť nemohol.
Ako fakt ma iritujú podobné žvásty. Neviem či je toto zas dáky "drsný" troling či dáky výkrik do prázdna aby sa človek pozdvihol na egu, ale tak či tak je to krátkozraké a dementné, takto haniť niekoho, kto pokračoval v diele svojho otca a predĺžil jeho odkaz o desiatky rokov... Ako ja viem viem, "veď je to len internetová diskusia" ale ty sa hanbi za seba...

122

Odpovědět

dát to do tří, čtyř odstavců tak Ti klidně zatleskám... ale takhle se to čte fakt debilně

110

Odpovědět

+DendelinOmlouvám se, psal jsem to celkem rychle v návalu zanícení pro věc. příště si dám pozor i na formální stránku.

100
Další