Thumbnail play icon

Americapox #1: Chybějící morCGP Grey

Přidat do sledovaných sérií 17
97 %
64. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:575
Počet zobrazení:10 676

Když Evropané připluli k břehům Ameriky, přivezli s sebou množství smrtících nemocí, které zdecimovaly domorodé obyvatelstvo. Proč ale Evropany na oplátku nezdecimovaly nemoci Ameriky? Pohodlně se usaďte a CGP Grey vás zasvětí do říše evropských bacilů. Na video brzy naváže druhá (a závěrečná) část, která se bude věnovat domestikaci zvířat.

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle video se opírá o teorii, která ale opomíná spousty faktů. Například se téměř v celé stopáži bojí říci epidemie a místo toho používá mor(plague - reference hlavně u bakteriálního původu onemocnění). Ať již se jedná o bakterie nebo viry, jde o epidemie. Vyskytují se kvůli potkávání lidí a zvířat a domestikace zvyšuje riziko přenosu, ale není to jediný faktor. Příklad z poslední doby? Ebola. Tam žádná domestikace opic neprobíhala a přesto v klidu zvládala vyhladit několik kilometrů řečistě Konga. Dokazovalo to inejspíše stovky let nazpět, ale kvůli vysoké mortalitě a nedostupné oblasti se nikam dál nerozšírila.

31

Odpovědět

Ebola mimo jiné napadá také prasata, což také odpovídá tomu, že nejvíce mrtvých je v Libérii (z 11 tisíc je 5 tisíc mrtvých); v sousední Sieře Leoně (z 14 tisíc jen 4 tisíce mrtvých);

V dalším státě-Guineji- lze ebolu vysledovat v tělech netopýrů.

A jako bombu na závěr? Aktuální data pocházejí z 24. dubna 2016.

10

Odpovědět

Video se zdá hodně chytrý, ale opomíná spoustu skutečností a některé přímo vyzdvihuje, aniž by byly pravdivé...

24

Odpovědět

Víc videí od CGP prosím :)

131

Odpovědět

To, že v Evropě bylo mnoho epidemií se nedá přičítat domácím zvířatům. Tyhle věci jsou ve skutečnosti o dost složitější.

Je všeobecně známo, že před morem se utíkalo na venkov, což jasně ukazuje, že problémem nebylo domácí zvířectvo, ale hygiena a vysoký počet obyvatel ve městech.

Jinak ale bylo ve hře více faktorů:

1) Obchodní styky s Asií. Mor se k nám a na Přední Východ rozšířil z Asie. Na obchodních lodích jsme si přivezly potkany (neplést s krysou) jejichž blechy ho přenášely.

2) Špatné lékařství a hygiena. Lidé vyhazovali odpad na ulice, které často nebyli ani dlážděné. Odpadní jámy a jímky prosakovali do zdrojů vody...Přičtěme k tomu lékařství podobnější pověře než vědě a představu, že mor je božím trestem (ne, opravdu, sebemrskáni proti moru nepomáhá)...průšvih je na světě. Arabové byli v tomto ohledu ve výhodě - měli mnohem lepší lékařství, ale mor pro ně byl také katastrofa. Zdecimoval obyvatelstvo už beztak prořídlé přičiněním Mongolů (Východ se z nich nikdy pořádně nevzpamatoval).

3) Pokud se Ameriky týče - severní Amerika nebyla příliš zalidněná - nemoci se tam šířily méně. Mexiko a Jižní Amerika...Mayové a Aztéci byly dost posedlí hygienou a Inkové měli zákony proti odhazování odpadků na ulici.

4)Vzhledem k výše zmíněnému jsme měly vyšší imunitu než indiáni, Afričani atd.

Syfilis jsme si z Ameriky patrně nepřivezly. Pokud ano, nedostali jsme ji od původních obyvatel, protože mezi nimi se nevyskytovala. Původ této nemoci je neznámý. Amerika je jen jedna z hypotéz.

67

Odpovědět

Ano, věci bývají většinou o dost složitější, než jak je vysvětluje dvanáctiminutové video z YouTube. Míra přijatelného zjednodušení je samozřejmě diskutabilní, ale vaše protiargumenty mi nepřipadají nějak zásadní a silné.

1) Tady jste to video nepochopila. Domácí zvířata představují riziko vzniku mutace, která má vznik epidemického zárodku na svědomí. Nejde o to, jak často přichází do kontaktu se zvířaty ten který konkrétní člověk, ale že existuje velké množství lidí, co přichází do kontaktu se zvířectvem.

2) Máte to nějak pomotané. Potkani jsou v Evropě doložení až po roce 1500, tedy dlouho po Černé smrti, krysy od prvního století, tedy i před Justiniánským morem. Navíc spíše stromová krysa je pro suchomilnou blechu morovou vhodnějším hostitelem než pozemní potkan. Navíc ve videu se používá slovo mor pro všechny epidemické choroby, nejen pro mor jako takový, a mluví o celém Starém světě, ne jen o Evropě.

3) Ale to je přesně to, co říkali ve videu+ Nová informace o větší hygieně v indiánských městech.

4) Ano, závěr sedí.

23

Odpovědět

Vedle jak ta jedle, téměř ve všem...

Přední Východ je částí Asie, v původním významu je slovo Asie synonymem pro Přední Východ, ta druhá půlka se jmenovala "Indie"-za řekou Indus.

Arabové s Mongoly téměř jistě nikdy nebojovali. Ti, které Mongolové terorizovali, byli Peršané (Íránci). Dál na západ se nedostali, protože polopouště je docela náročné překračovat. A stavět lodě pro invazi po moři Mongolové opravdu neuměli.

Kontakt s Afričany Evropa navázala už během Alexandra Velikého. A Afričané docela dlouhou dobu okupovali celou Hispánii a říkalo se jim Maurové. Dokonce až k Etiopii dorazila raná forma křesťanství.

41

Odpovědět

ty cgp grey jsou proste dobri, strasne dobre se to posloucha, informativni, je tam i sranda, clovek si to muze poslechnout v klidu jako klasickej dokument.

120

Odpovědět

Dámy a pánové, nové nejlepší video na VideaČesky!!! Alespoň podle hodnocení.

21

Odpovědět

Pokud by byla zvířata přesunuta na americký kontinent, pak by se tak moc nerozšířila.

Z jednoduchého a prostého důvodu: Mezi Vancouverem a Ottawou (asi 5 tisíc kilometrů) se dá využívat jen asi polovina tohoto pásu pro koně (polovina tvoří Kordilery, které tvoří srážkový stín); na druhou stranu mezi Calais (Francie) a Permem (Rusko) se koně mohou prohánět po měkké a rovné půdě téměř všude.

Amerika má čtyři delší řeky (Orinoco, Amazonka, Mississipi, řeka sv. Vavřince), Eurasie jich má asi 15, Afrika pak další čtyři (Nil, Niger, Kongo, Zambezi).

47

Odpovědět

Nákazy označovat za mory je docela matoucí, dnes už máme mor jen jeden, takové použití je archaismus.

123

Odpovědět

Vůbec by mi nevadilo vidět další videa z tohohle kanálu.

381

Odpovědět

Paráda. Velký dík a těšení na druhý díl.

190

Odpovědět

Třeba Tenochtitlán měl cca 200 tisíc obyvatel. Které evropské město tohle v roce 1500 mělo? Možná tak Istanbul a Paříž. Navíc video nevysvětluje, proč tedy na Evropa nepřišla o 90% populace taky, když to tu u nás tak řádilo. Nejdřív ta nemoc přeci musela přijít, abychom na ni získali posléze protilátky.

41

Odpovědět

Nepřivezli si s Ameriky syfilis?

242

Odpovědět

Přivezli, ale ten narozdíl od toho co tam dovezli se šíří sexem a tak nezpůsobí masový umírání.

310

Odpovědět

+SmichJako příhoda k táboráku? Bez chyby.

Jenže lidé byli/jsou takové bestie, že některé lamy i jedli/jedí.

83

Odpovědět

+Smicha přežije syfilis v mase tepelnou úpravu ?

41

Odpovědět

Zaujimave...pozrel som si rovno aj druhu cast

71

Odpovědět

Nemám moc rád dlouhé a poučné videa viz Geography now atd, ale tohle bylo super! :) Dobře vysvětleno a konečně někdo, kdo nemluví jak kulomet, nebo tam musí vložit svůj obličej aby zaujal...

853

Odpovědět

Právě zrovna CGP Grey jako ten kulomet většinou mluví, ale u tohodle videa se dost mírní...

180

Odpovědět

Vysvětlení číslo 2, Evropané byli prasata sami o sobě. Proto si rochnili v těch sračkách (doslova).

1436

Odpovědět

Morové rány řádily i na Blízkém a Dálném východě. Byla snad celá Eurasie tvořená prasaty? :-D

130

Odpovědět

+Magister_PeditumV číně jim tekly ve městech po ulicích sračky ?

110

Odpovědět

+Magister_PeditumAsi taky, když tam řádil mor. Ostatně ani starověký Řím, který máme zafixovaný, jako čistoskvoucí město, měl do našich dnešních standardů hodně daleko. Mimochodem i v něm řádily nákazy.

150

Odpovědět

+Magister_PeditumCo se týče morů na tom byli o mnoho lépe, takže i čisto tam museli mít mnohem víc. To jen tady v Evropě sme byli nechutný prasata která si z absence hygieny udělala i módu.

09

Odpovědět

+Magister_PeditumNevím, jestli je toto členění správné, ale středověká Evropa je ohraničena dvěma mory-justiniánským morem a "černou smrtí".

Jeden do Evropy zavedl feudalismus, druhý jej v Evropy pomalu vyvál.

00

Odpovědět

Ve skutečnosti měly středověké domy normální záchodové jámy, vydřevené a vymazané jílem. Pokud tě problematika středověkých záchodů zajímá, najdi si něco o záchranném archeologickém výzkumu města Most. Problém byl v tom, že ne v každém domě bydlel milionář a někdy museli chudší měšťané mít i pole a dobytek, aby se uživili. A protože čištění ulic se neprovádělo, hnůj se prostě nechával ležet na ulicích a čas od času se uježděná vrstva hnoje zavezla pískem, nebo něčím. Vůbec první písemný údaj o dlažbě, (která se už čistit musela) pochází ze 14. století, přesněji král Jan Lucemburský nechal dláždit ulice v Praze. Jinak se kopy hnoje na ulicích využívaly jako noclehárny pro chudé. V zimě, když mrzlo, přišla kopka hnoje vhod.

220

Odpovědět

+Jo_DoOn problém by i to, že se spodní voda mísila s tou odpadní, takže voda ze studny nebyla úplně nejčistší ... :)

70

Odpovědět

Mas pravdu, nevim zac tolik minusu... pokud srovname hygienu tehdesich Evropanu tak byli idniani oprvdu o mnoho vice cistotnejsi...

38

Odpovědět

+knigaŽe by za tu formu? :-/

61

Odpovědět

+knigaJsem za ty minusy hrdý, akorát to ukazuje jací idioti neschopný sebereflexe žijou v Evropě.

Hygienou na úrovni prasat to začalo, rozvrácením kultur Ameriky a Afriky to skončilo.

38

Odpovědět

+knigaTo hddless: Jsi ty hochu při smyslech? Jestli jsi nějaký musulman, běž si svou propagandu vykládat někam jinam. Jestli jsi dítě, kterému právě učitelka nasypala do hlavy povinnou dávku sebenenávisti, budeš se s tím muset poprat. A neohrnuj laskavě nos nad svými předky. Za to čím Evropa dnes je, nebo spíš donedávna byla, vděčíš jim.

52

Odpovědět

+knigaVděčím? Za co? Za ignorantskou, sebestřednou, sobeckou kulturu s bezpáteřníma zmrdama v čele? Né děkuju, ty si toho klidně važ. Předci byli z***i rochnící se ve sračkách a genocidách.

Aktuální muslimská invaze je víceméně spravedlnost. Ne za hříchy Evropy z minula ale za ty aktuální. Kdyby všichni nebyli nemocní z peněz a vlastního prospěchu, ubránili by jsme se.

Evropan zůstane sebestřednou sračkou až do konce.

17

Odpovědět

+knigahddless: No nevím, kdo tady je id**t, když o svých předcích prohlásí, že jsou to zm**i rochnící se ve sra*kách a genocidách (pokud si neměl mezi svými předky nacisty, tak by mě zajímalo, čím si tvůj ortel nějaký nejspíš chudák sedlák vysloužil. A se hříchy Evropy jsi mě taky pobavil. Jo_Do tě vystihl dobře. Sebemrskač, co ze všeho vinní jen Evropu. :-D

22

Odpovědět

+knigaDocela by mě zajímalo, proč se neroznesli nemoci způsobené priony, když jsme takový barbaři......


Já ti nevím hiddless ale už jen to, že zde můžeš napsat svůj názor je důkazem vývoje evropských hodnot rozšířených po světě. Naši předci udělaly chyby, nepopiratelně. Na druhou stranu jakýsi řád vzešel právě od nich, od té nevyvinuté sebranky. Jen díky technologickému pokroku v Evropě jsme tam, kde jsme. Jsi velmi povrchní. Zkus o tom uvažovat víc do hloubky. Důkazem chybky ve vývoji je totiž právě tvůj komentář, za něhož velmi děkujeme. Určitě bude velkým přínosem pro další generace.

31

Odpovědět

ano, byli to čuňata nehygienický a dali tím vzniknout mnohočetným bakteriím a virům...
Navíc se ani pořádně nemyli, a mazali se místo sádlem, které déle vydrží být "čerstvé", máslem, které zežluklo a tak pro svět jsme byli navíc smraďochy..ale to už jsem zašla daleko.. :-D

00
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK