Americapox #2: Koně versus zebryCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
97 %
69. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:421
Počet zobrazení:14 642

V předchozí části jsme se dozvěděli, proč evropské nemoci zdecimovaly americké domorodé obyvatelstvo. Nyní nastala chvíle na otázku, na kterou jsme všichni čekali. Proč jsme byli schopní domestikovat koně, ale o domestikaci zebry si můžeme jen nechat zdát?

Přepis titulků

Ovce nebyly tak huňaté odjakživa. Nahuňatili jsme je, když jsme chovali jen ty nejhuňatější. Říká se tomu domestikace. Formování zvířat, aby lépe sloužila lidem. Jak jsme viděli v první části, zvířata byla v raných dějinách mocnými nástroji na jídlo, oděvy, přepravu, traktory... I když ale zvířata byla všude, v předmoderním světě jsme domestikovali jen hrstku z nich. Čím se lišila? Uděláme si domestikační seznam. Zaprvé musela být krmitelná.

Kráva je stroj, který mění trávu na steaky. Tygr je stroj, který mění steaky na tygra. 10 kilo trávy vytvoří kilo steaků a deset kilo steaků vytvoří kilo tygra. Ty ale mají stejné množství kalorií. Když prostě sníte krávu, ušetříte si spoustu práce. Čistokrevné masožravce domestikovat nemůžete kvůli termodynamice. Hledáte býložravce, kteří nejsou vybíraví. Měli by žrát něco, co roste všude a co vy jíst nemůžete. Všežravci by měli být ochotní sežrat cokoliv a stát za to. Nejdřív ale potřebujeme polapit něco přátelského.

Chytání masožravců není moc dobrý nápad, protože se na plný úvazek živí vraždou. Spousta všežravců, jako grizzly, vraždění mají jako vedlejšák. Ani býložravci nejsou sázkou na jistotu. Bizoni jsou děsivé tanky. Hroši drží nejvyšší skóre ve vraždění v Africe. Žirafy vypadají jako banda moulů, dokud nezvážíte jejich dostřel. Lvi je vesměs nechávají na pokoji. Zvířata, která se na domestikaci výborně hodí, nejsou moc nebezpečná. Váleční medvědi by vašemu kmenu poskytli pořádnou výhodu.

To se ale nestane. Když velké zvíře není nebezpečné, má nervy v háji. Zkusili jste se už někdy připlížit ke gazele? Vysměje se vám. Mohli byste si dát celodenní maraton a dohnat ji k vyčerpání, ale pokud si nezlomí krk, zatímco ji potáhnete domů, hravě vyskočí z jakékoli ohrady, kterou jí postavíte. Jdeme dál. Některá zvířata mají jisté reprodukční preference, které jsou neslučitelné se zajetím. Mluvím o vás, pandy. Čas a energie, které lidé vynaložili na to, aby na to pandy skočily, je k smíchu.

Lovci a sběrači potřebují zvíře, které se tak chce pářit, až se někdy splete, ne zvíře, jehož dobu páření musejí hlídat. Takže přátelské, krmitelné a plodné. Musí také růst jako z vody. Dostáváme se do centra problému domestikace. Domestikací druh měníme, aby nám lépe vyhovoval. Jen tak na okraj domestikujeme i rostliny. Pěstovali jsme je tak, aby se z nich staly obrovité verze svých divokých já. Když se hipíci chtějí vrátit do přírody, zapomínají, že tyto rostliny jsou dílem člověka stejně jako tyto sušenky.

Zpátky ke zvířatům. Vepří projekt uspěl, protože prasečí generace jsou kratší než ty lidské. Jediný člověk za svého života může udělat velký prasečí krok vpřed. Srovnejte to se slony. Dva roky na jedno mládě, pět let mezi mláďaty, 9 let, než dospěje samice, a 15 let, než dospěje samec. To nemyslíte vážně, sloni. Na tohle nemáme čas. Lidi slony můžou ochočit. Můžete slona polapit, vycvičit ho, aby nešílel kolem lidí, a dát mu práci.

Domestikace slonů by ale vyžadovala přesné záznamy v průběhu několika generací, nemluvě o tom, že jeden až dva ochočení sloni jsou nesmírně nákladní. Váleční sloni se proto vyskytovali pouze příležitostně v už komplexních společnostech. Ochočení sloni jsou luxus. Od oka to poznáte takhle. Když je to na farmě, je to domestikované. Když je to v cirkusu, je to ochočené. A na závěr rodiny. Zebry versus koně. Koně změnili civilizaci. Je podivuhodné, že chlápek na koni byl od tisíců let př.

n. l. po vynález telegrafu nejlepším dostupným připojením. K domestikaci koně došlo v Eurasii. Lidi se ale zrodili v Africe, kde jsou zebry. Proč první lidé z Afriky nevyjeli na hřbetu zebry, aby dobyli svět? Protože zebry jsou svině. Rády kopou a koušou, což je ve světě bez penicilinu nebezpečné. Zebry také mají reflex, kvůli kterému se těžko dají chytit lasem. Kromě toho, že jsou osinou v zadku, zebrám chybí rodinná struktura. Koně žijí v hierarchii.

Můžete to vidět, když za sebou putují v řadě. Hřebec, první klisna, její hříbata, druhá klisna a tak dále. Když lidé ochočí vůdčího hřebce, stanou se vůdčím koněm. Spousta hospodářských zvířat je hospodářských, protože mají rodinné hodnoty, kterých lidé zneužívají. Vyrůstají v přesvědčení, že člověk je zvláštní kráva, která jim velí. Žádný problém. Kuřata se budou klovat, dokud nestanoví top kuře. Víte ale, kdo je top kuře ve skutečnosti?

My. Tím se od sebe liší psi a kočky. Psi vás budou milovat, bránit a lovit s vámi, protože jste součástí smečky. Psi žijí, aby nám byli užiteční, což v dnešním světě znamená hraní si na mrtvolu. - Nemůžou se toho nabažit. - Bum. Hodná holka. Kočka je oproti tomu minitygr, který bydlí u vás doma. Zpátky k zebrám. Zebry žádnou společnost neznají. Potulují se ve stádech, protože je to dobrá strategie na přežití. Když polapíte zebru, žádná rodina za ní nepůjde.

Když se na ní zkusíte projet, akorát přijdete o prsty. Zebry koně připomínají jen zvenčí, ne zevnitř. To je náš seznam. Přátelské, krmitelné, plodné a rodinného typu. Není to sice dlouhý seznam, ale domestikované zvíře lovců a sběračů muselo splňovat všechno. To proto jsme v raných dějinách lidstva po celém světě domestikovali pouze něco přes tucet druhů velkých zvířat. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

98%? :D

00

Odpovědět

Tohle video mě vážně potěšilo, obzvláště proto, že zrovna před asi týdnem se mě můj malý synovec ptal, proč lidi jezdí na koních a ne na zebrách, když jsou mnohem "hezčejší" a je jich přece taky hodně (koukali jsme zrovna na Discovery). Tak jsem mu řekla, že zebra je o dost hloupější než kůň a svým způsobem jsem ani moc nekecala :) Příště mu to teda ještě doplním, že je to taky pěkná svině a ukousala by mu uši :)

90

Odpovědět

Díky za parádní druhý díl – ledacos srozumitelně vysvětlil.

70

Odpovědět

S tou kočkou to měl CGP Grey nepřesně.
Je to minitygr v jehož domě můžeme bydlet :-)

462

Odpovědět

Konečně, zase jedna solidní vlaštovka.

Už jsem si říkal, že to tady jde s úrovní videií do kytek a ejhle... :-)

Díky moc pěkné video.

400

Odpovědět

Ta hláška na hipíky byla nejlepší :D :D :D

655

Odpovědět

1kun 2osel 3kapr 4prase 5koza 6ovce 7slepice 8husa 9kachna 10pes 11kocka 12krava 13buvol 14lama 15velbloud 16holub 17vcela 18kruta 19kralik

prej jen 12 druhu, sam z paty vytahnu skoro 20

82

Odpovědět

Což je "něco přes tucet" :D

310

Odpovědět

A u jižní ameriky to nebyla jen lama ale i morčata třeba.

30

Odpovědět

Tady bych vinil spíše nepřesný překlad. V originále mluví o "velkých " zvířatech - čímž se z té "paty" rázem vytratí králík, krůta, včela, holub, kachna, husa, slepice, kapr, možná i kočka. A rázem se na ten tucet dostaneme.

120

Odpovědět

+tragram"Vinil" je možná trochu silné slovo - to video jsem sice viděl před pár dny, ale podíval jsem se tady na něj znovu, protože jsem byl zvědavej na překlad. Myslím, že se opravdu povedl! :)

40

Odpovědět

+tragramDíky ;). A ten konec jsem spravila. Slůvko mi vyklouzlo.

10

Odpovědět

Jde vidět, že nemáš kočku, protože člověk si ji neochočí, ona si ochočí jeho :D

232

Odpovědět

20 jo? A kolik z nich bylo skutečně domestikováno a používáno ve starověku? To je jádro pudla. Navíc v minulém videu říkal 12, když nebere včely a bource morušového, to už pak je +- 12 ve skutečnosti ;)

51

Odpovědět

+KorektorDomestikace kapra je záležitostí 10., nebo 11. století.

O domestikaci včel by se dalo pochybovat. Člověk a včela žijí spíše ve vzájemně prospěšné vztahu. Člověk dodá úl, který je blízko stromů, včela je pak opyluje.

Podobně je to s holubem, který sloužil až do poloviny 19. století jako potrava, ale i jako hnojivo.

A krůta je dovozu z Ameriky.

20

Odpovědět

+KorektorTady se mluví o domestikaci druhů při zrodu civilizací= tisíce let před kristem.

20

Odpovědět

Mohu se zeptat co se stalo s =3? Měl jsem za to, že je to zde docela sledovaný seriál a nezdá se mi nějak extra náročný na čas co se týče překladu. Díky

2211

Odpovědět

Překladatel =3 bohužel nemá vůbec čas na titulkování. Také doufáme, že se vrátí a to i s tímhle pořadem. :-)

44

Odpovědět

+Corwin8Díky za nový díl ;)

00

Odpovědět

Zajimave video :) hlavne CGP Grey sou fakt profici.. zadne rychle mleti - oni vi ze maj kvalitni video na ktere se radi podivate, proto nemusi rychle mlit aby vas zaujali..

Takze si clovek uzije informace.

650

Odpovědět

Řekl bych, že CGP Grey dělá videa sám a nemá žádný tým.

110