Jak se stát papežem?CGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:741
Počet zobrazení:11 952

Pokud jste nežili posledních pár týdnů někde v jeskyni, tak určitě víte, že po rezignaci posledního papeže musela být zvolena nová hlava katolické církve. Ale jak tento proces probíhá? Kdo papeže volí a hlavně, jak byste se mohli stát papežem vy?

Přepis titulků

Řekněme, že se chcete stát papežem, hlavou katolické církve a pastýřem miliardy věřících. Co musíte splňovat na tuto vznešenou pozici? Zaprvé, být katolík a zadruhé, být muž. To se může zdát trochu lehké, ale i když je teoreticky možné, aby se stal běžný nedělní katolík papežem, naposledy, kdy se to stalo, bylo v podstatě nikdy, protože stát se papežem není jako stát se prezidentem, nemůžete prostě kandidovat.

Vybírání papeže je vnitřní záležitost a muži, co ji řeší, jsou kardinálové, a přestože mohou vybrat jakéhokoliv katolíka, aby se stal papežem, ve skutečnosti preferují si vybrat někoho z vlastních řad. Naposledy, kdy se nekardinál stal papežem, bylo před více než 600 lety. Takže, není to oficiální požadavek, je to ale neoficiální oficiální požadavek. Tedy, abyste se stali papežem, musíte nejdřív být kardinálem, a aby jste se stali jím, musíte začít stoupat po katolickém žebříčku hodností.

Krok 1: Staňte se knězem. Na rozdíl od některých církví, kde můžete vyplnit formulář online a jste vysvěceni, katolická církev se chová k vysvěcení jako k opravdové, studované profesi. Takže budete potřebovat hodně vzdělání. Obvykle titul z katolické filosofie a poté magisterský titul z teologie. K tomuto dosaženému vzdělání musíte být ještě: Muž, svobodný a ochoten zůstat navždy v celibátu. Pokud splníte tyto podmínky a pracovali jste s církví, můžete být oficiálně vysvěcen jako kněz.

To v podstatě znamená, že budete řídit katolický kostel, nebo pomáhat jinému. Ale vy chcete jít dále a k tomu potřebujete sebrat práci muži, který vás právě udělal knězem. Krok 2: Staňte se biskupem. Biskupové jsou mnohem více výběrová skupina, zatímco na světě je asi 400 000 katolických kněží, biskupů jen 5000. Kněží řídí kostely, biskupové řídí katedrály, odkud dohlížejí na několik místních kostelů.

Abyste postoupili dále, musíte počkat, než je biskup ve vaší oblasti donucen k odchodu do důchodu ve věku 75 let nebo než umře a uvolní vám tím místo. Nemůžete se jednoduše ucházet, protože existuje tajný seznam potenciálních biskupů, aktualizovaný každé tři roky podle doporučení současných biskupů v oblasti, na základě jejich názoru, kdo by dobře nahradil jednoho z nich. Abyste byli na tomto seznamu, kromě očividné podmínky, že budete zbožná osoba, měli byste také: být minimálně 35 let starý, být už knězem alespoň 5 let, mít doktorát v teologii nebo ekvivalent.

Předpokládejme, že splníte všechny tyto věci, vaše jméno může, nebo nemusí být na tajném seznamu. Místní biskupové poté dají tento seznam papežovu velvyslanci ve vaší zemi, známého jako apoštolského nuncia. Nuncius vybere tři kněze z tohoto listu, pořádně si je proklepne, provede pohovory a vybere jednoho, o kterém si myslí, že je nejlepší.

To ale není vše, protože Nuncius pošle návrh do Vatikánu a kongregaci biskupů, kteří tam pracují a kontrolují možné jmenování z celého světa. Pokud se kongregaci biskupů nelíbí ani jeden z kandidátů, mohou říct Nunciovi, aby začal znova, vrácení se k seznamu, vybrání tří kandidátů, více zkoumání, více pohovorů a posílání výsledků. Když je kongregace biskupů spokojena s jedním s Nunciových kandidátů, je toto jméno dáno papeži, který ho může odmítnout a proces začne celý znova. Nemělo by být překvapení, že doba mezi uvolněním místa a znovu obsazením může trvat měsíce a občas i roky.

Ale předpokládejme, že biskup ve vaší oblasti šel do důchodu nebo umřel ve správnou dobu a vy jste byli na tajném seznamu dobrých kněží a Nuncius vás vybral, zvládli jste to skrze pohovory, kongregace biskupů vás schválila a papež vás nevetoval, bum, teď jste biskup. Ale stále nejste na vrcholu. Předposlední povýšení je... Krok 3: Staňte se kardinálem. I přes to ozdobné jméno a fajnový červený oděv, kardinálové nejsou šéfové biskupů.

Jsou to biskupové, jen s dalším titulem a dalšími zodpovědnostmi, především volení papeže. Jediný způsob, jak se stát kardinálem, je donutit současného papeže, aby vás jím učinil. Z těch 5000 biskupů je jenom 200 z nich kardinály. Ale řekněme, že si vašich ambicí papež všiml a učiní vás kardinálem. Nyní musíte čekat na jeho smrt nebo rezignaci. A u papežů je smrt mnohem pravděpodobnější. Až se jedno z toho stane, kardinálové mladší 80 let jsou povoláni do Vatikánu, kde jsou izolováni od vnějšího světa, pravděpodobně odebráním telefonů, tabletů a poštovních holubů.

Jakmile jsou odděleni, volba nového papeže může začít. Tyto volby nejsou vždy naprosto stejné, protože expapež zanechává instrukce ohledně vybírání jeho následníka, obvykle je to ale takto: čtyřikrát denně jdou kardinálové do Sixtinské kaple volit. Aby se stal papežem, jeden z nich musí získat většinu dvou třetin. Vůbec se s ničím nespěchá, protože kardinálové prostě nezvedají jejich ruce, žádný moderní volební systém, ale napíší jméno na kousek papíru, postaví se před oltář a řeknou dlouhou latinskou frázi, než oficiálně odhlasují.

Jakmile to všichni kardinálové udělají, hlasy jsou sečteny a pak spáleny. Proto televizní stanice vysílající o volbě papeže používají supermoderní HD živý přenos, aby se koukaly na komín. Pokud je kouř černý, žádný nový papež. Vysoké procento hlasů a zdlouhavý volební proces, kvůli tomu trvá volba tak dlouho. Obvykle to bývá alespoň dva týdny volení čtyřikrát denně, šest dní v týdnu (jeden den je pro modlitby), ale rekordní doba jsou tři roky.

Předpokládejme, že nakonec vyhrajete podporu dalších kardinálů, musíte vyřídit poslední věc, než se stanete papežem. Vybrat si nové jméno. Není žádné formální pravidlo, můžete se pojmenovat jak chcete, ale je tradice si vzít jméno předchozího papeže. Po vašem přijetí nového jména jsou poslední lístky spáleny čistě, aby byl kouř bílý a ohlásil, že byl vybrán nový papež. Takže taková je kariérní cesta, naroďte se do správné půlky populace, staňte se jedním z miliardy katolíků, poté jedním z 400 000 kněží, poté jedním z 5000 biskupů, poté jedním z 200 kardinálů, počkejte, než současný papež umře nebo odstoupí, a přesvědčte dvě třetiny ostatních kardinálů, aby vybrali vás jako toho jediného, jediného papeže.

Překlad: miki www.videacesky.cz

Komentáře (89)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mně by stačil biskup. Ale žádná whiskey pijící, do muslimských zemí cestující zdravotní sestra v nedohlednu.

00

Odpovědět

lol pekny :) co sem dat i to jeho vatican city explained?

220

Odpovědět

Zaujimave video :D ale jedna vec ma nasrala poriadne... preco hovoril tak rychlo !?!!?!?!

213

Odpovědět

proč ve videích, kde se něco vysvětluje vždycky mluví tak rychle? :-D ne že bych neuměl rychle číst, ale na to abych vstřebal všechny informace se na to musím podívat víckrát :-D Jinak video je zajímavé ;-)

231

Odpovědět

Joo, být taková papežka :D

191

Odpovědět

Pravdepodobne pápež-ka už bola pozri si film Pope Joan- Pápežka Jana :) Bolo to v temnom období cirkvi a vysvetlovalo by to dlhotrvajuci zvyk, kedy sa svojho casu pápž musel posadiť na stolicku s otvorom a zospodu sa mu skontrolovalo, či pohlavné orgány sedia :)

231

Odpovědět

a nejde ve finale přece jen o tu jednu duležitou věc? a to milovat malé chlapce

2566

Odpovědět

Video celkem zajímavý, ale (to Calid) tolik povyku kuli jednomu senilnímu dědovy, kterej bude zaštitovat stovky let starou instituci zlodeju a vrahu?

2042

Odpovědět

Katolici a podobna svoloc, jsou neskutecne bezducha stvoreni, to svet nevidel. Pamatuji si, z filmu Mlha, jak v krizove situaci dav idiotu zacal poslouchat jednu vylizanou poboznou kravu co citovala hovadiny z bible a nakonec chteli obetovat nevinnyho na usmireni bohu :D. A presne takovyhle pomatenci cekali v ulicich na zvoleni noveho papeze. :D

2063

Odpovědět

ja som videl v jednom filme ako godzilla napadla manhattan, v inom, že M.Korvín žil v roku 1000 a je otcom upírov a vlkodlakov... Neviem či vytváranie si nejakého názoru na základe filmov je tá najšťastnejšia cesta...

272

Odpovědět

+radoslavTo byl jen priklad jak primitivni zvirata to jsou. Kdyz veri v cirkev, ktera vrazdila po mnoha staleti. Nebo to je jen dalsi godzilla? Ateista je daleko bliz bohu nez antikrist katolik. :D

2041

Odpovědět

+radoslavTo Hey Joe:
To , že o někom tvrdíš, že je primitivní zvíře, kvůli víře, z Tebe dělá něco horšího a to člověka.
Kdybys sečetl počet obětí zabitých skrz slovo boží a porovnal to s počty zabitých rukou "normálních" lidí, tak bys už v životě něco takového nenapsal. Já osobně v boha nevěřím, ale moji příbuzní jsou silně věřící. A troufám se vsadit o cokoliv, že hodnějšího člověka, jako je moje polská babička, už nepoznám. Takže si to urážení pro příště nech pro sebe a neztrapňuj se před normálně smýšlícími lidmi.

253

Odpovědět

+radoslavskrz slovo boží bylo zabito v POMĚRU SVETOVÉ POPULACE xkrát více lidí než ve válkách moderního světa =)

214

Odpovědět

Vcelku se mi osvědčilo předpokládat, že největší omezenci jsou ti, kteří jsou s nějakou záležitostí rychle vypořádaní. Že, Hey Joe? Vytvořit si nějaké stanovisko a toho se držet zuby nehty, to je ta nejjednodušší věc. Když jsi mluvil o těch filmech, pusť si 12 rozhněvaných mužů, myslím, že sám sebe poznáš v posledním z odporujících...

211

Odpovědět

Moc hezky udělané video, které zjednodušeně vysvětluje, že dostat se na místo papeže není ani trochu jednoduché. Škoda jen, že se tu místo ocenění videa a překladu objevují protinábožensky zaměřené a bezduché komentáře.

2411

Odpovědět

Já bych byl Satanus Maximus 666th.

2318

Odpovědět

Papež Kabrňák první.
Tak bych se pojmenoval.

195

Odpovědět

a taky musi mit rad deti

2024

Odpovědět

Ani ne, "Blaze tomu, kdo tvá nemluvňata uchopí a roztříští o skálu." žalmy 137-9

2010

Odpovědět

+Spooner:D Nemáš tam pár podobných?

200

Odpovědět

+SpoonerStarý zákon je holt drsné čtivo. Tahle pasáž tuším pochází z babylonského zajetí a to byli Židé na Babylonce pěkně naštvaní...

181

Odpovědět

+SpoonerMám, ale už to není taková sranda jako rozbíjet lebky nemluvnátkům. Tohle je podle mě nejzvrácenější.
2. Samuelova 12:11-14

11Toto praví Hospodin: Hle, já způsobím, aby proti tobě povstalo zlo z tvého domu. Před tvýma očima vezmu tvé ženy a dám je tomu, kdo je ti blízký; ten bude s tvými ženami spát za bílého dne.
12A ačkoli tys to spáchal tajně, já tuto věc učiním před celým Izraelem, a to za dne.“
13David Nátanovi řekl: „Zhřešil jsem proti Hospodinu.“ Nátan Davidovi pravil: „Týž Hospodin tvůj hřích sňal. Nezemřeš.
14Poněvadž jsi však touto věcí zavinil, aby nepřátelé Hospodina znevažovali, syn, který se ti narodí, musí zemřít.“

Bůh veme nevinné ženy a dá je někomu cizímu ke znásilnění a pak zabije dítě. Jen normální den, asi...

Deuteronomium 22: 28-29

28Když najde muž dívku, pannu, která není zasnoubena, a chytí ji, bude s ní ležet a budou přistiženi,
29muž, který s ní ležel, dá otci té dívky padesát šekelů stříbra. Stane se jeho ženou, protože ji ponížil. Po celý svůj život ji nesmí propustit.

Jakej magor by nutil ženu vzít si toho, kdo jí znásilnil?odpověd všichni známe...

Levivitus 19-19
Nebudeš nosit šaty utkané z dvojího druhu vláken.

O tomhle tak 95 % křestanů neví a nedodržuje to nikdo.

186

Odpovědět

+SpoonerSakra zdá se, že stojí za přečtení. Šílené, ale aspoň to dokazuje, že civilizace jak ji známe dnes se nevyvinula ze dne na den.

181

Odpovědět

+Spoonermajme na pamäti že to písali "len" ľudia a doba v tomto čase bola viac ako iná :)

190

Odpovědět

+SpoonerA na této knize z doby bronzové napsané pologramotnými muži si zakládá život přes dvě miliardy lidí.

204

Odpovědět

CEO největší firmy na světě.

201

Odpovědět

V půlce jsem přestal poslouchat, ale poselství je jasný. Papežem nikdy nebudu (stejně jako kupa žen, které ale věří-což já ne).

191

Odpovědět

Hlavně si prosím nepleťte víru v Boha a církev, jsou to dvě zcela odlišné věci. Já jsem věřící člověk, věřím v Boha, ale z celého srdce nenávidím církev a vše s ní spojené. A to nejen kvůli historii, ale ta má na mém názoru také velký podíl. Důležité je, že víra v Boha je svědomí, ne povinnost jít v neděli do kostela a chovat se podle Bible. Důležité je věřit, a ani si nemusíte Boha představovat jako vousatého chlapa nebo už vůbec ne jako bytost. Bůh jako takový je, jak jsem říkal, především svědomí a to je důležitější než uctívat člověka, který se pasoval na vyslance "Boha" na Zemi.

2215

Odpovědět

Pokud chcete věřit v Boha, tak jen přes jeho prostředníka na týhle planetě. A tím je kdo? Papež a církev. Takže sice dobrej pokus o výmluvu a snahu vymanit se z keců církve, ale buď věřím a beru vše nebo nevěřím a neberu nic.

1967

Odpovědět

+TichýZmrdNemáte pravdu. Církev je pouze organizace, která vydělává nespočetné množství peněz na lidech, kteří v ni věří. Už od jejího počátku jen využívala lidi pro svůj vlastní prospěch. Církev je kostel, kněz, desatero.. pravidla, která určují váš život. Víra, to není nic hmotného, to je jen a pouze vaše přesvědčení. Víra v Boha a víra v církev není ta stejná věc, opravdu ne. Jen nevím, jak lépe to vysvětlit takhle přes komentáře na internetu.

208

Odpovědět

+TichýZmrdTichyZmrd nejsi, jsi hlasitý z**d. Papež a církev jsou maximálně prostředníky mamonu, zakrývání skandálů a okrádání lidí natolik hloupých, že jim snad něco dávali či dávají.

189

Odpovědět

+TichýZmrdMně to je jasný, jen rejpu a ukazuju, že Vaše kecy nejsou tak jednoduchý v aplikaci. Jinak řečeno-taky nemáte pravdu a je to jen Váš alibismus. :-)

1821

Odpovědět

+TichýZmrdInk: Kašlete na něj, je to pako. Je to zřejmě církevník a tomu nic nevymluvíte. Oni mají totiž takovou mylnou představu, že jsou středem všeho a jediní mají pravdu.

186

Odpovědět

+TichýZmrdnoirut64: Lepší být hlasitej z**d než vymytej jak Praha po dešti. :-)

1811

Odpovědět

Přesně tohle vždycky říkám. Věřit v Boha a být členem nějaké církve jsou jiné záležitosti. Jestli chce někdo věřit, ať věří, chová se podle svého nejlepšího přesvědčení k okolí a nikomu nic necpe. Církev jako taková je středověký přežitek, který měl být zlikvidován. Odpustky, vyvražďování v minulosti, zpátečnické odsuzování v přítomnosti. A především hrabivost a zneužívání dětí, které ovšem církev jen zametá pod koberec. A sekty typu mormonů, kteří jsou tak pitomí, že nějakému pupkáči odvádějí procenta z výplaty, a on se pak chechtá ve svém blahobytu, který mu ti pošuci zaplatí...no comment...

1910

Odpovědět

+noirut64Děcka, zajděte na pořádnou vš a tam vám vysvětlí, jak se to s tou církví vlastně u nás má. Možná, že si ty kecy o zpátečnictví, vyvražďování či uzurpaci majetku odpustíte.

2019

Odpovědět

+noirut64To TichyZmrd:"Kecy o vyvražďování nebo uzurpaci majetku"? To skoro vypadá, jako by jste tvrdil, že to není pravda. Umíte si vůbec představit číslo mrtvých, které má církev od svého počátku na svědomí? Ať už to byly křížové výpravy, inkvizice.. to číslo mrtvých, umučených a zmrzačených je obrovské. A odpustky, to také popíráte? To já nazývám největší zhovadilostí v dějinách lidstva. "Dej nám své peníze a bude ti odpuštěno", to je výrok a čin hodný uznání.

187

Odpovědět

+noirut64Táhni papeženče. Já na VŠ chodil a existenci desátků či upalování čarodějnic je tvrdá realita, to nijak neokecáš, papeženče. A půjdeš do pekla. A já jdu pryč, protože s neznalem nemá cenu diskutovat.

187

Odpovědět

+noirut64Proto mám rád internetové diskuse. Nikdy se tam nezapojí skutečně vzdělaný člověk. Krátkozrakej pohled na věc. Vlastně kdybych tady po někom chtěl, aby mi podal prameny, které tyhle věci dokládaj, tak jen bude ticho...

188

Odpovědět

+noirut64Já jen doufám, že v pekle skončím, protože raději budu hrát mariáš s normálníma lidma a ne s hlupákama. :-)

182

Odpovědět

+noirut64Jinak není VŠ jako VŠ. To je základ, kterej je nutné si uvědomit.

181

Odpovědět

+noirut64To TichyZmrd: Teď už si ale vážně děláte legraci. Prameny o odpustcích, inkvizici a křížových výpravách? To nemyslíte vážně, že tyto historické události popíráte. Popíráte také například bulu Ad Extripanda nebo Summis Desiderantes Affectibus? Popíráte pálení knih?

183

Odpovědět

+noirut64Lidi nevěřte mu, je to jen další pitomí troll, kterého kecání podobných hovadin a dívání se na reakce asi hrozně rajcuje. A jestli ne tak je tak pitomí, že se sním bavit taky nemá cenu, lepší prostě ignor ;)

182

Odpovědět

+noirut64Nejlepší je takové debily rovnou házet do pece po vagonech, jenže to už dávno zakázali...

185

Odpovědět

+noirut64však načo cirkev, ja si budem veriť svoje... a tak to aj vyzerá..každý si vytvoril vlastnú predstavu Boha, ktorá mu odobrí jeho skutky... veď dnes kradne každý, tak prečo nemôžem aj ja, veď dnes je vernosť vo vzťahu staromódna, raz za čas si môžem užiť aj s inou-veď nakoniec ide len o sex...atď atď.... Jasné, že predstava, že v cirkvi je všetko v poriadku, je predstava naivná a utopistická...no rovnako taká istá je aj predstava, že je totálne prehnitá a skazená. Ináč cirkev je v prvom rade chápaná ako spoločenstvo nie ako organizácia. Organizovanosť je praktická vec, aby to nebol jeden chaos (keďže ide o veľký počet ľudí). A to,že veriaci potrebuje byť v nejakom spoločenstve, to netvrdí len katolícka cirkev...na tomto sa zhodujú baptisti, anglikáni, evanjelici, pravoslávni...aj napriek tomu, že v mnohom s katolíkmi nesúhlasia.

190

Odpovědět

Souhlasím s tebou, jsem na tom podobně - věřím, ale nepodporuji žádnou církev, teď ale chci reagovat na tvůj druhý komentář -) v této době je samozřejmě interní víra v Boha možná, ale v době, kdy lidé byli negramotní, se o Bohu nijak dozvědět nemohli - tehdy fungoval kněz v kostele jako prostředník, který je s Bohem seznamoval, byl často jediný vzdělanec (resp. se schopností číst a psát) v okolí, proto se k němu i obraceli jako k autoritě. Když byla úroveň vzdělání a životní podmínky lidí na uplně jiném levelu než dnes, byla pro ně církev ztělesněním toho, čemu věřili (či naučili se věřit) a uměli si to díky ní i reálně představit. Troufám si tvrdit, že tehdy měla církev své opodstatnění.

180

Odpovědět

+Kveee- patří Inkovi (:

180

Odpovědět

K víře v Boha a k samotnému "spasení", jak to popisuje Bible, opravdu církev není potřeba. ("Vyznáš-li svými ústy Ježíše jako Pána a uveříš-li ve svém srdci, že ho Bůh vzkřísil z mrtvých, budeš spasen." Římanům 10,9) Ale církev není výmysl lidí. Pokud budeme brát křesťanství jako to, co popisuje Bible, vidíme, že Církev byla ustanovena Bohem. ("...on sám připravil církev slavnou, bez poskvrny, vrásky a čehokoli podobného, aby byla svatá a bezúhonná." Efezským 5:27) Já církev beru především jako místo pro vytváření přátelství, je totiž přirozené, že se budeme přátelit s lidmi s podobnými názory, jako jsou ty naše. Miluji Církev! Samozřejmě křesťané nejsou perfektní, protože to, že uvěřím v Boha neznamená, že se automaticky stanu dokonalým, znamená to jen to, že mám někoho, kdo mi pomáhá se k tomu blížit. (Možná bych měla ještě poznamenat, že nejsem katolička) A když tu byl někde zmíněn ten celibát, Bible k tomu říká toto: "Nuže, biskup má být bezúhonný, jen jednou ŽENATÝ, střídmý, rozvážný, řádný, pohostinný, schopný učit, ne pijan, ne rváč, nýbrž vlídný, smířlivý, nezištný. Má dobře vést svou rodinu a mít děti poslušné a počestné."

190
Další