Problém s transportéryCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:204
Počet zobrazení:5 982

Ve Star Treku je cestování transportéry zcela běžnou technologí, kterou denně využívají biliony lidí a mimozemšťanů. Prostě vlezete dovnitř a objevíte se na jiném místě. Ale to opravdu tak bezpečné, jak se to tváří, nebo se jedná o stroj na obří holokaust?

Přepis titulků

Ve Star Treku vás transportéry přenesou z jednoho místa na druhé. Šetří to palivo raketoplánů a peníze za speciální efekty. Je to ten nejbezpečnější způsob cestování. Ano, vzácně dva lidé zemřou děsivou ošklivou smrtí, ale biliony jedinců se každý den transportují do práce. Co když transportéry nejsou tak bezpečné? Co když úmrtnost není téměř nulová, ale stoprocentní? Transportéry jsou stroji na smrt.

Jak transportéry fungují? Existují technické návody, které obsahují přehnaně specifické detaily, přesto neříkají nic moc určitého. Star Trek je konzistentně nekonzistentní. Ale podle nejčastějších detailů vás transportér naskenuje na úrovni kvarků, vezme vaše atomy a odešle vás do cíle, kde se opět zhmotníte. Ale jste to na druhé straně vy, nebo je to vaše kopie, která si myslí, že jste vy? Kdo je to "vy"?

Je to složitá otázka. Ale jděme na to vědecky. Nepředpokládáme, že by existovala nějaká vaše kouzelná část, kterou nemůžeme měřit. Pokud něco nemůže být měřeno, znamená to, že to nemůže nic ovlivňovat. Tohle vypusťme a berme vás tak, jací jste. Jste shlukem atomů, který si myslí, že jste vy. Protože shluk atomů před transportem a po něm je stejný, musíte to být vy. Vyřešeno.

Ale může ve vás hlodat pocit, že cestování transportérem bude vypadat jako legrační zvuk, prudké světlo a pak věčná temnota. Na planetě se objeví nová bytost, která bude mít stejné vzpomínky jako vy. Bude předpokládat, že jste to vy. Jak by taky ne. Bude žít po celou dobu mise a pak nový život s vašimi vzpomínkami vznikne zpátky na lodi. Vynásobte to členy posádky, množstvím lodí a hvězdnými systémy a tento transportní systém se bude jevit jako tichý holokaust.

Každá epizoda Star Treku se stane mnohem pochmurnější. Když člen posádky musí jet výtahem, místo aby se transportoval, je to pro něj milosrdenství. Ale třeba tohle není přesné, možná jsme jen paranoidní, a už teď máte zpoždění při cestě na dovolenou, takže do něj vlezte. Zpětné složení atomů je optimistickou variantou a transportér na tomto principu nemůže fungovat. Občas náhodou spojí dva členy do jednoho nebo jednoho rozdělí na dva. Ve vás není dostatek atomů, abyste vytvořili své druhé já, takže se zde musí atomy měnit na energii a energie na atomy.

Jste zničeni, nabije se vámi baterii a pak jste znovu vytvořeni. Tohle opravdu vypadá jako smrt. Vidím, že filosofové v místnosti hned vytahují Theseovu loď. Dobře, vyplujete s lodí za dobrodružstvím. Postupně poškozené části lodi nahradíte, až nezůstane nic původního. Když se vrátíte, je loď stejnou lodí, se kterou jste vypluli? Zdá se, že ano.

Tohle vaše tělo dělá každodenně jedením, kdy získáváte nové atomy, a vylučováním, kdy atomy ztrácíte. Srovnejte to s Cutty Sark, koloniální lodí, která shořela a byla znovu postavena. Je pořád tou stejnou lodí? Výsledek je stejný, obě lodě jsou z nových částí, ale časová osa je jiná. Pokud žijete život stylem Theseovy lodi, což děláte, tak by přeprava transportérem ve stylu Cutty Sark neměla hrát roli, ne? Avšak vstupte do fungujícího transportéru se špatným rozkladačem a zjistíte, že jste měl zemřít.

Vaše já před transportem a po transportu se neshodnou, kdo jste vy. Když Scotty řekne vašemu já před transportem: "Rozkladač se rozbil. Hned to spravím." Rozhodně tam nezůstanete čekat. To, že vaše kopie dosáhne cíle, není žádnou útěchou. Transportér vás musí zabít. Dobře, proč se bavíme o metafyzických následcích fiktivní technologie.

Transportéry nás vedou k problému s vědomím. Rychle jsme utnuli myšlenku neměřitelného, protože vše měřitelné je u kopie identické. Ale existuje něco, co nelze měřit. Transportéry se dostávají do křížku s možností, že něco na stvoření s vědomím není měřitelné z vnějšku. Nejsme jediní, kdo má mozek s vědomím? Jak můžeme vědět, že ostatní mozky jsou taky vědomé?

Pravdou je, že vědomím si můžete být jistí jen u sebe. U ostatních lidí se o tom můžeme jen domnívat. Pokud bude počítač tvrdit, že má vědomí, jak si můžete být jistí? Váš nepřetržitý tok vědomí tvoří váš život. Jste jediní, kdo ho může prožívat. Jediný, kdo ví, že existuje a že je kontinuální. Transportéry jsou děsivé, protože způsobují přerušení vědomí. Vznikne kopie, která bude dál žít život, který jste jí přenechali.

Nikdo by rozdíl nepoznal. Transportéry nejsou skutečné, ale přerušení vědomí skutečné je. Pokud jdete na zákrok a dostanete anestezii, nemůžete si být jistý, že jste to vy, kdo se vzbudil. Sebevražedným přístrojem by mohla být i vaše postel. Každou noc upadnete do nevědomí, do vřelé náruče Smrťáka. A každé ráno vznikne nová bytost s vědomím, která bude existovat jeden jediný den. Je nemožné to vědět.

Dobrou noc. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten konec mi připomněl Smrtihlava, pecka film, kde lidem ve spánku změnili vědomí, takže někdo šel spát jako učitel a probudil se třeba jako holič a myslel si, že je holič než šel spát a udělali z něj zase někoho jinýho :D

20

Odpovědět

Díky za tip, ten film vypadá super!!

00

Odpovědět

Nerd alert, palte ze vsech phaseru...

21

Odpovědět

The Prestige

60

Odpovědět

"Soma"

60

Odpovědět

RIP: Harry, Hemiona, Ron a spol.

01

Odpovědět

*Hermiona

00

Odpovědět

Sakra už nikdy nevlezu do transportéru a ani nevím jestli budu ještě někdy spát. :( :D

160

Odpovědět


Odpovědět

Mnohem lepší video na toto téma: https://www.youtube.com/watch?v=dAaHHGHuy1c

40

Odpovědět

03:03 Vžýsledek :-)

10

Odpovědět

Díky :-)

10

Odpovědět

Nejlepší by byl teleport na principu červích děr. Nemyslím teď zrovna hvězdnou bránu, tam to bylo pojato dost zvláštně. Nebyla to přímá spojnice a člověka to stejně rozkládalo, i když nechápu proč :D Nicméně teleport, který by ohýbal prostor, by na lidi neměl žádný vliv, jen by spojil dva vzdálené body. Ale pořád je to jen sci-fi, takže nemá smysl se tím nějak hlouběji zaobírat :D

51

Odpovědět

Vědci se tím už zaobírají DOST do hloubky. Třeba NASA má něco jako vlastní "podvýbor" zkoumající možnosti podobných technologií, a zrovna tohle se tam řeší dost. Nejde o červí díry, ale o to, co popisuješ, tedy o "přehýbání" prostoru zhruba ve smyslu Star Trek warpového pohonu. Na rozdíl od teleportace tohle není v TAKOVÉM principiálním rozporu s fyzikou a je docela možné, že to bude prakticky proveditelné. Kdy a za jakých podmínek je věc druhá, ale tady bych osobně jistou šanci viděl.

70

Odpovědět

+BorgDogJe mi jasné, že vědci se tím zabývají, přesto osobně pochybuji o tom, že se něco takového někdy uskuteční... Každopádně jsem měl za to, že červí díra a ohýbání prostoru je totéž :D

00

Odpovědět

+BorgDogUdělat do papíru díru nebo ho ohnout opravdu není totéž :)

20

Odpovědět

+BorgDogAbys ty díry na papíře spojil, musel bys ho ohnout :D Tohle paradigma s papírem asi nebude nejideálnější, když se jedná o čtyřrozměrný prostor :)

00

Odpovědět

Pár kritických komentářů z "trekkie/scifistického" hlediska: :-)

1.) Ve skutečnosti v ST nebyl transportér nikdy stoprocentně bezpečný, ani se nepoužíval masově. Na povrchu planet jen pro nouzové účely, jinak tam stále existovala běžná doprava. Vysvětlovalo se to jednak energetickou náročností procesu, jednak právě určitým rizikem, a jednak tím, že na kratší vzdálenost byly přenosy nebezpečnější, než na delší (což není nesmysl, má to jistou vědeckou oporu.)

2.) Transport v ST byl jednoznačně TRANSPORT, nikoliv kopírování. Vědomí přenášeného se nepřerušovalo, naopak, během přenosu viděl různé zajímavé efekty a vnímal nepřerušeně okolí. Ke "zkopírování" během transportu došlo v celém ST jen jednou v důsledku unikátní souhry poruchy a vzácné anomálie, přičemž obě takto vzniklé osoby přežily a dál normálně fungovaly. Dokonce jsme je mohli vidět v dalších epizodách. :-) Sloučení dvou osob do jedné byl podobný případ, navíc se nakonec ukázal být plně vratný. Opakovaně bylo jasně řečeno, že zkopírovat kompletně člověka s jeho vědomím i vzpomínkami pomocí transportéru (a třeba ani replikátoru) není řízeně možné.

3.) Transport, jaký to video popisuje, se používal třeba v Simakově románu "Přestupní stanice" kde se ale počítalo s "kontinuitou vědomí" v tom, že sice vznikla kopie mrtvého těla, ale vzpomínky i "duše" se transportuje do nového, a pak ve známé zfilmované Kelleyho povídce "Myslet jako dinosaurus." Tam už to opravdu bylo "natvrdo" přesně jak to video ukazuje s tím, že při transportu se člověk zkopíroval a původní kopie byla operátorem přenosu vzápětí "utracena", aby se zachovala "rovnováha rovnice." Nutno podotknout, že přenášené osoby o tomto postupu věděly a podepisovaly předtím prohlášení o informovaném souhlasu. Povídka přitom řešila právě situaci, kdy k utracení jaksi.. nedošlo tak hladce, jak mělo.

3.) Z fyzikálního hlediska Star Trek transportu brání Heisenbergův princip neurčitosti (ve videu je i narážka na známou legrační historku kolem "Heisenbergova kompenzátoru"), což podle všeho bude "stopka" přes kterou vlak nikdy nepojede. Plus obrovské nároky na energii u takového procesu. Zbytek z toho videa je už metafyzika bez vědeckého významu.

332

Odpovědět

To s tou gilotinou, je totální nesmysl. Jedná se o báchorku. Hlava s tebou nemůže komunikovat poté co je useknuta od těla. (Už jen to, že nemáš plíce ani hlasivky - by ti mohlo napovědět). Ta komunikace bude spíše jen o nervových záškubech a svalových křečích, které člověk (kterému byla právě useknuta hlava) 100% neovlivňuje.

22

Odpovědět

a co ty dily ST,kde nechavali lidi ulozeny v barelech jako energii a pak je zpetne materializovali? nevim ja na tom nikdy nepochopil,ze kdyz uz nekoho transportovali,nebo na jednom konci zabili a na druhym zhmotnily,tak stejne by kazdej z nich mel vlastni vzorec a ten by si mohl vzit na flashku :D
cize by byli vsici nesmrtelni :P

00

Odpovědět

+dawTo šlo aspoň u terranské technologie jenom po velmi omezenou dobu, v řádu minut, nanejvýš hodin. Pak ten vzorec začal degradovat a nikdy se už člověk nesložil, a čím déle se čekalo, tím větší tohle riziko bylo. Nešlo uložit člověka jako konzervu do skladu a zhmotnit třeba za rok - nějací vyspělejší emzáci to tuším uměli, ale lidé, respektive Federace, ne. Vyjímka byla jenom to, co v jedné epizodě udělal Scotty, když připojil transportér přímo na zdroj lodi a "zacyklil" přenos ve smyčce, protože měli havárii a všichni by se tam jinak udusili. A i tak to z celé posádky přežili myslím jenom dva lidé.

V podstatě si to představ jako obrovskou haldu písku, kterou musíš uložit a držet každé zrníčko přesně na té samé pozici, kde bylo. Se špičkovou technikou to po nějakou dobu zvládneš, ale nakonec se ti ta hromada začne bortit. A zkopírovat ji nedokážeš už vůbec, takovou kapacitu prostě nemáš. Všimni si, že se nikdy netransportovalo víc než zhruba pět lidí naráz, a to ještě když šlo o okamžitý přenos. Nebylo možné dělat to masově, jak se podsouvá v tom videu, přenést současně třeba město nebo planetu.

00

Odpovědět

Podobný problém zdařile řešil film Dokonalý trik. :-)

321

Odpovědět

Takže to řadím mezi Problémy pod označením "Srat na to".

162

Odpovědět

Konec zní celkem divně. Když usnete vaše atomy se nerozloží, takže když se probudíte jste to stále vy. A ta nemocnice to je to samé nikdo neroztrhá vaše tělo na atomy a nepřeruší obvody v mozku, takže stále to jste vy.
Jinak jsem vždycky doufal, že ten teleport funguje tak, že udělá díru ve vesmíru, vy ní projdete, tak že se vaše tělo neroztrhá a vyjdete na druhé straně. Doufal jsem proto, aby to nebylo tak hrozivě morbidní.

120

Odpovědět

Mezi živým a mrtvím tělem taky není rozdíl.

04

Odpovědět

+luftmausmannJe mozek nedostal kyslík včas, tudíž zde zemřeli důležité buňky, takže vědomí, už neexistuje.

40

Odpovědět

+luftmausmannNo nevím to by asi chtělo odborníka. Moje úvaha je - Když má člověk zástavu srdce a nedostává krev může několik minut žít, když mu hlavu uřízneš je mrtví hned takže v tý smrti může být i něco jinýho než jen poškození mozku.

21

Odpovědět

+luftmausmannPrávě že i když někomu utneš hlavu, tak ta hlava pořád žije. Jen za pár vteřin upadne do bezvědomí kvůli nedostatku krve, ale kdyby ji někdo teoreticky odřízl a za minutu zase dokonale připojil zpátky, tak je to podobný, jako zástava srdce.

40

Odpovědět

+luftmausmannKdyž mu hlavu uřízneš, tak není důvod aby byl "mrtví" hned. V podstatě se jenom přeruší přívod krve do mozku. Takže pokud v důsledku bolesti dotyčný neupadne do bezvědomí, je stále, byť krátce, "živí".

60

Odpovědět

+luftmausmannAhhh, pozdě. Überroggen byl rychlejší, a lepší. Chjo.

30

Odpovědět

Pamatuju si jak sem se po běžné operaci v nemocnici vracel k vědomí a cítil jsem zklamání že už operace skončila. "Bootování" vědomí není moc příjemný. Naopak postupné vypínání vědomí večer při usínání je nádhera. Myslím ve Star Treku to budou mít ošetřený aby je ten přenašeč nerozkládal při vědomí. Mnohem nepříjemnější musí být probouzení té kopie na druhé straně přenašeče: "Ach ne, sem zase naživu, to je vopruz!" :-)

70

Další