Dobroty pro nerdy #1 - Star Trek dort

Thumbnail play icon
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:226
Počet zobrazení:7 385

Kdo u nás viděl Rosannu Pansino v Table Topu, slyšel o jejím kanálu Nerdy Nummies. Tato sympatická YouTuberka vymýšlí sladké dobroty na téma deskových i počítačových her, filmů, seriálů, knih a komiksů... zkrátka všeho, nad čím srdce nerda plesá. Často si také do pořadu zve zajímavé hosty. Dnes s ní bude péct Neil deGrasse Tyson a kromě receptu na dort z epizody Star Trek:Voyager vás naučí něco o matematice, vesmíru a E.T mimozemšťanovi. Pokud vás Ro bude bavit, může se na webu objevovat pravidelně. Některé recepty sice obsahují specifické ingredience, které u nás nemusí být k dostání, v takových případech ale vždycky zkusím vymyslet nějakou alternativu. Odkazy na Neila: Twitter Facebook webové stránky StarTalk podcast

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz DOBROTY PRO NERDY Ahoj, tady Ro, vítejte u dalšího dílu Dobrot pro nerdy. Dnešní velice speciální host je astrofyzik Neil deGrasse Tyson. - Ahoj, díky za pozvání. - Jsem ráda, že jste ho přijal. - Jsem tu poprvé. - A já jsem z toho na větvi. - Hrozně rád peču. Jsem pekař. - Proto máme tyhle čepice. - A oba dva máme rádi Star Trek.

- Je to tak. - Moje oblíbená řada je Voyager. - Já jsem spíš stará škola. Jako dříve narozený pamatuju, když začala první série. Takže jsem Trekkie první generace. - První generace do toho! - Kapitán Kirk a Spock a jejich posádka. Proto se dnes naučíme Star Trek dort ze 6. dílu 6. série, který upekl Tuvok. Bude to pistáciový dort. Připraven? - Ten díl jsem viděl. - Vážně? Říkáš to, jako kdyby pekl celou dobu, ale bylo to jen pět minut.

To je pravda. V tom díle z něj byl pekař, protože... - Letěl v Deltaplánu a zbláznil se. - Jo, zbláznil se. Když vás zasáhne mimozemská zbraň a zblázníte se, - bude z vás pekař. - Přesně tak. - Takže, připraven? - Připraven. Začínáme! Budeme potřebovat: šest bílků, 480 gramů mouky, 360 gramů krupicového cukru, jeden balíček pistáciového pudinku, 2 čajové lžičky vanilkového aroma, čtvrt čajové lžičky soli, 2 čajové lžičky kypřicího prášku a k tomu navíc...

K tomu navíc 200 gramů másla a ještě 240 ml mléka. Polotučného. Pak tady máme mixér... Za mých časů se šlehalo pěkně ručně, vy si jen zmáčknete čudlík, co už. - Máme to snazší. - To tedy máte. Pak se nám budou hodit dvě misky na míchání. Líbí se mi, že mají neklouzavé dno.

A formu s průměrem 20 centimetrů. A teď to všechno dáme dohromady. Jako první si připravíme formy, takže si vezmete trošku másla... - To je docela dost másla. - No, docela jo. A vymažeme pěkně všechny okraje. Když jsme byli malí, sestra nám máslo pořád ujídala. Uďobávala z něj prstem, vždycky tam byly vidět její otisky. Takže jsme jí přezdívali "kostka másla". Teď si vezmeme kousek pečícího papíru, vystřihla jsem je tak, aby se vešly na dno a přitlačíme je na spodek, ať máme jistotu, že se nám dort nepřilepí.

Těsto z receptu se víc lepí a hůř vyklepává z formy. Vy byste se taky neměli nechat nikým vyklepnout. Ve velké misce utřeme máslo s cukrem. - Prosím, Neile, je to na vás. - Proto sis mě taky pozvala. - Abych ovládal elektrické nářadí. - Přesně tak, díky, že jste přišel. - Šup tam s ním. - To máslo je měkké? Ano, máslo má pokojovou teplotu; dobrý postřeh.

Nedávejte ho přímo z lednice, ale nechte ho změknout. Jinak tuhle věc zlámete. Máslo se tam zasekne, metly se nebudou točit, začne to kouřit a hořet a to nechcete. Pak bychom museli utéct... - Jdeme na to. - To se mi líbí. Pěkně to smícháme. Neil ví, co dělá, koukněte. - Jde mi to. - Paráda. Kapitáne, potřebujeme větší výkon!

Pokud potřebujete vyšší výkon, tak přidejte, má to pět rychlostí! Pořád nemůžu uvěřit, že jste astrofyzik. Musíte být tak chytrý. Vždyť je to jen vesmír. Nic víc. Úžasné. Jaký jste měl na střední oblíbený předmět? - Mám rád matematiku. - Já taky. Když chcete mluvit s Číňany v Číně, naučíte se čínsky. Chcete mluvit se Španěly? Naučíte se španělsky. Chcete mluvit s vesmírem?

Učte se matematiku. To je jazyk vesmíru. To se mi líbí! V prvním ročníku jsem vedl seminář o černých dírách. - Nikdo o tom neví, jsi první, komu jsem to řekl. - No páni, to je super! Teď, když máme utřený cukr s máslem, přidáme sypké ingredience a smícháme to dohromady. Máme tu balíček pistáciového pudinku. Otevřeš to, než tam nasypu tohle? Tohle je 480 gramů mouky.

Šup tam s ní. A dvě lžičky kypřicího prášku. Hotovo. Jsou v tom přímo rozemleté pistáciové oříšky. Taky tak voní. Jasně, že tak voní, když to jsou pistácie. - Doufejme. - Kdyby to vonělo jako banány, měli bychom problém. Nasypu to tam. A čtvrt lžičky soli. Vezmu si metličku a pěkně to promíchám. Promíchám! Proč se říká promíchat, když je to metlička?

Protože se sebou nenechá zametat! Z tekutých přísad budeme potřebovat šest bílků; jenom bílky bez žloutků, vanilkové aroma a mléko. - Připraven rozklepnout pár vajec? - Vždy připraven. - Proč to děláte ze strany? - Protože je tam tenčí hrana. Okraj misky má ostřejší hranu, která se zařízne do skořápky jako nůž. Tady je okraj moc široký a rozbíjíš o něj skoro celé vejce. Právě teď se učím věci od astrofyzika.

Lidi, tohle je bezvadný! Teď přidáme vanilku a mléko. Prosím, Neile, a já se ujmu mléka. Tohle je tekuté vanilkové aroma, protože pravá vanilka je rostlina. Voní to skvěle. A znovu to rozšleháme. - Takhle to vypadá nechutně. - Pravda, jak se to odděluje. Takže se na to nebudeme dívat. Než se do toho pustíme, musím se zeptat na to tričko. Je parádní. Jo, tohle? Obsadíme Mars. Chci přimět lidi myslet dopředu.

Myslet na budoucnost. Já tam chci. - Na Mars? - Jo. A chtěla by ses vrátit, nebo tam zůstat? Někteří tam chtějí zůstat, ale já si říkám, že to nebude jako s osadníky, kteří přepluli oceán do Spojených států. Ti tam aspoň mohli dýchat vzduch. - Na Marsu takový luxus mít nebudete. - Kdy si myslíte, že se tam člověk dostane? To nevím. V 60.

letech si lidé mysleli, že to bude v osmdesátkách. A v 80. letech zase, že to bude v roce 2000. Jak čas plyne, tím vzdálenější nám Mars připadá, takže... Ale pořád je dobré snít, tak řeknu kolem roku 2030. Tohle je poslední krok snadné části; budeme na střídačku přidávat sypké a tekuté přísady do utřeného másla s cukrem. A celou dobu to budeme míchat. Připraven, Neile? Jasně; opět jsem tvůj oficiální... člověk přes elektrické mixovací nářadí. Jděte na to.

- Půlku sypkých? - Jako první půlku sypkých. - To vypadá jako půlka. - No, spíš to vypadá jako dvě třetiny. Super, promícháme to. - A teď půlku tekutých. - Jasně, tady to je. - To je akorát. - Odhadem. Smíchat. A seškrábnout okraje, ať je to tam všechno. - A zase sypké... - Barví se to do zelena! Zbytek tekutých...

Připraven na mou oblíbenou část? - Odepnutí metliček. - To miluju! - Zkusíme se trefit do umyvadla? - Jasně, zkuste to. Když chceš něco odpálit co nejdál, musíš to udělat v úhlu 45 stupňů. - Úhel 45 stupňů. - Když je to víc, vyletí to do výšky a spadne. Když je to míň, půjde to k zemi rovnou. Takže úhel 45 stupňů. Připravená? To je super! Tohle musíme víc...

jo, zkusíme to. Takže máme zelené těsto. Vypadá úplně mimozemšťansky. - Všichni ví, že ufoni jsou zelení. - To teda jsou. A věděla jsi, že E.T. nebyl zvíře, ale rostlina? - E.T. je kytka? - Už to tak bude. Napadlo tě, proč měl tak dobrý vztah k rostlinám? Uměl je oživit a tak... Protože sám je rostlinná hmota, ne živočišná. Ve filmu to není, ale já to vím od Stevena Spielberga. - Říkal, že tak si ho vymyslel.

- No to teda... - To je bezva. - E.T. je zelenina. Máme tři formy, bude to třípatrový dort. Máme tolik těsta. Dáme třetinu do každé formy. Třikrát jedna třetina se rovná jedna. Zase odhadem, jak nejlíp vám to půjde. Zatímco to budeme rozdělovat, mám pro tebe další fakt o E.T. E.T.

se objevil v první epizodě Hvězdných válek. Myslím, že byl jednou z ras v Senátu. A jméno té rasy je... Spielberg čtené pozpátku. Jakmile je těsto rozdělené, zapnete si troubu na 360 stupňů. - A budete péct 30 minut. - Tři sta padesát stupňů Fahrenheita. Čas na výrobu ozdob. Jinak to nebude vypadat jako správný dort. - Byla by to nuda. - Proto tu máme tuhle směs. Je to rozpuštěná mléčná čokoláda, ale můžete použít i hořkou, nebo jakoukoliv chcete. Dala jsem ji do sáčku s nástavcem velikosti 3, aby se nám líp kreslilo.

Pak tady máme dva druhy vzorů, které vám naskenuju, pokud je budete chtít použít. Ale v podstatě jsem je kreslila podle dortu z toho dílu. - Položíme na ně voskovaný papír... - Takže to nejsou náhodné čáry? - Ne tak docela. - Takže jsi studovala ten dort na screenshotech... - A překreslila je sem. - No, vždycky jsem dala pauzu... - Větší nerd už nemůžeš být. - Děkuju. Takže si vezmete čokoládu a obkreslíte vzory na voskovaný papír. Nemusí být přesné, zkrátka jak vám to vyjde.

Až to bude hotové, šoupneme je na 10 minut zchladit do mrazáku. Než se ozdoby vychladí, poskládáme dort. Po vytažení z trouby ho ale taky nechejte odstát. Dáme nádivku na první patro... - To hezky voní, z čeho to je? - Je to vanilkovo-smetanová poleva. V té epizodě se jmenuje para-poleva, ale netuším, z čeho je, protože je to ze Star Trek univerza a prostě to neexistuje. - Takže zůstaneme u vanilkové polevy.

- Neexistuje to na Zemi. Na Zemi ne, to je pravda. Budete střídat dort, polevu, dort, polevu, dort. - Skvělá práce. - Děkuju. Nádhera, nádhera. Čokoládové ozdoby ztuhly, takže je naskládáte po obvodu dortu. Jak vás napadne. Dort máme ozdobený. Chcete si s ním zatočit? Ten stojan se točí. A tady mám máslovo-vanilkovou polevu obarvenou na červeno. S nástavcem číslo 10 nakreslíme maskovací frekvenci jako Tuvok.

- Dolů... - Doprostřed, a pak nahoru... - Nahoru. - A stůj. Tady přijde další kousek. - A malou tečku. - Ťup. Dámy a pánové, chlapci a děvčata, mazlíčci a jiné druhy... které sledují tuto show. Představujeme vám... maskovací frekvenci z 6. epizody 6. řady Start Trek: Voyager. Když začali tuto frekvenci vysílat ve vesmíru, v kterém se právě nacházeli, odhalili zamaskované lodě nepřátelských mimozemšťanů.

- Prásk. - Je to jako neviditelný plášť z Harryho Pottera. Akorát ve vesmíru. Děkujeme vám za pozornost a Neile, Vám díky za návštěvu. - Bylo mi potěšením. - Pro mě to byla nejlepší věc za celý rok. - Můžu to sníst? - Jistě. - Jak skončíme, můžeme si ukrojit. - Pak na to ale nebudeme mít důkaz. - Tak ho rozkrojíme hned.

- Ne, na to je moc krásný. A hlavně nevíš, jestli náhodou ufoni už nečíhají na orbitě a nebudeme na jejich odhalení tu frekvenci potřebovat. - Přijdeme tam a zachráníme svět! - Přesně, dejte tohle Pentagonu. Je to přísně tajné! Mám dát do popisku nějaké speciální odkazy? Jasně, tweetuju na @NeilTyson. Jsou to takové kapky myšlenek, co mi vypadnou z hlavy. Co s nima budu dělat? Hm, hodím je na Twitter. O tom jsou moje tweety. A můj Facebook není těžké najít... Mám taky pořad v rádiu, který měl úspěch, takže bude i v televizi.

Na kanálu National Geographic a bude se jmenovat "Rozhovory z hvězd". To se mi líbí, bude to super. Fotky dnešního výtvoru budou na Facebooku, Tumblr, Twitteru a Instagramu. Pokud dort upečete taky, pošlete nám svoje obrázky, moc rádi je uvidíme. Neilovy odkazy budou v popisku, takže na ně mrkněte. Je to astrofyzik v jednom kole a pracuje na spoustě skvělých projektů, které stojí za to. Ještě jednou díky a ahoj! - Žijte dlouho...

- a blaze.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ona je pro mne neskutečně nesympatická líza s protivným hlasem a jeho účast mi připadá jako děsné plýtvání
nevydržel jsem ani do poloviny

31

Odpovědět

V momentě kdy jsem uviděla titulek "Dobroty pro nerdy" mé srdce zaplesalo. Jsem nerd, miluju sladké a když mám náladu, tak i ráda peču. Ale tohle jsem bohužel musela vypnout po celých dvou minutách. Že má slečna ne úplně příjemný hlas bych jí odpustila (uvědomuju si, že sama nemám úplně ideálně znějící hlas, takže mám pro tento handicap vcelku pochopení), ale její rádoby "gesta afektovanejch celebrit", až příliš naivní humor a fakt, že Neilovi přítomnost v tom pořadu nebyla úplně příjemná mě přinutily to vypnout... Poznámka na okraj- zajímalo by mě co mu za hostování v tomhle pořadu naslibovali...

30

Odpovědět

jasně.. ona je typickej nerd

30

Odpovědět

Díval jsem na prvních pět minut jen proto, že ta holka byla hezká, ale dál už to nešlo. :-(
Byla to nuda

11

Odpovědět

Můj ty světe, co je to za krutý humor? jednou za uherskej rok se tu objeví Neil deGrasse a vy musíte vybrat zrovna video o pos.aným dortíčku s nějakou otravnou slepičkou, který je tak bolestně slabomyslný, že se ani nedá dokoukat, ježíšku na křížku, mějte s námi slitování!

73

Odpovědět

(nedostal sem se přes část, kdy si vymazala plech máslem, aby se jí to nepřilepilo a pak na to dala papír, jestli se pak stal zázrak a najednou to začalo být trochu normální, omlouvám se za hejt)

60

Odpovědět

+St.CroissantPečicí papír na vymazaný plech? No ještě že jsem to náhodou přeskočil... A to jsem chlap... :D

40

Odpovědět

Na to ,že jí je pět, upekla celkem dobře.

186

Odpovědět

chtěl jsem to vydržet spíš kvůli degrassovy co bude vyvádět, ale ten její hlas se prostě nedá

144

Odpovědět

koukal sem se na to jen kvůli Neilovi :D měli byste překládali víc jeho videí, myslím, že nejsem jediný, kdo je tu jeho velkým fandou :)

190

Odpovědět

lidi sry zepisu ale sem na ghovna

512

Odpovědět

Chvilku po půlnoci a ty už jsi na ghovna? Ty toho teda vydržíš :)

42

Odpovědět

+BushidoChlastačka od odpoledne, btw vymažte to někdo :D

81

Odpovědět

Příště by s ní mohl péct Štefan Hawking :)

351

Odpovědět

Ta má hlásek :-)

110

Odpovědět

No, tohle je asi nejlepší kuchařská show, kterou jsem kdy viděl. Pravda, hlavně kvůli Tysonovi, ale ta holka mu docela dobře nahrávala. Ani recept nevypadá špatně (na to, že je to dort, to nevypadá složitě=plusové body u mne).

182

Odpovědět

Sice taková blbost, ale jak je roztomilá, plus výbornej host, na to se kouknu rád znova :)

223

Odpovědět

Keby tam nebol Neil, tak to po minúte vypnem. A z tej holky mám zvláštny dojem, trochu nudnú, trochu neprirodzená...
Napriek tomu Vám (všetkým prekladateľom) veľmi pekne ďakujem za preklady a za Vašu ochotu a úsilie ktorú venujete tomuto webu

221

Odpovědět

Moc me to teda nechytlo, jsou az moc "slunickovi" a tak jsem to radeji vypnul.

203

Odpovědět

V některém z příštích dílů bude Hopkins připravovat játra s fabiánskými fazolemi

20
Další