Update o brexituCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:6 245

Jak to vlastně vypadá s brexitem? V čem je zakopaný pes? Proč se UK a EU nemůžou dohodnout, jak budou jejich budoucí vztahy vypadat? Hlavní důvod je v tomto videu označen jako tzv. nemožná trojice.

Poznámka: Pokud vás brexit zajímá, koukněte i na video o "tajné" vyjednávací strategii, podle které EU řídí své plány.

Přepis titulků

Jak je na tom brexit? UPDATE O BREXITU Tady na zemi vidím spoustu politického hašteření. Snad zjistíme víc, když se na to podíváme s odstupem. Tady shora je snazší vidět tři vrcholy nemožné trojice. Ale nejdřív opáčko. UK, to je Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko. Poslední jmenované sdílí ostrov Irsko se státem Irsko.

Tento ostrov je v EU a UK je... O to právě jde, ne? Před hlasováním o brexitu je všechny obklopovala evropská zeď. Není to doslova zeď, ale metafora evropských institucí. Nedá se nakreslit. Je to metaforická zeď. Maximální brexit znamená, že si UK postaví vlastní zeď s EU jako jiné země. Maximální brexit je jedním z vrcholů trojice, zeď kolem UK by podle hranic států procházela přímo ostrovem Irsko.

Ale ne. Do dlouhých, komplikovaných a děsivých vztahů Irska, Severního Irska a UK se pouštět nebudeme. Ve zkratce existovala zeď, která vedla mezi Irsky. Ale byla tam spousta násilí a problémů. Až se jednoho pátku Irsko a UK dohodly, že mezi nimi už nikdy zeď nebude. Tečka. Vztah mezi nimi sice zůstal komplikovaný, ale už ne plný násilí. Nová zeď mezi nimi by tento důležitý politický slib porušila.

UK, Irsko i EU se všichni shodují na tom, že tahle zeď? To fakt ne. Žádná zeď v Irsku je druhý vrchol nemožné trojice. Na co že potřebujeme zeď? Jo, maximální brexit vytvoří hranici s EU, protože UK je sice skoro ostrov, ale ne úplně. Pokud UK řekne, že tohle ne, a všichni říkají, že tohle ne, tak by zeď mohla být tady? Kompromis.

UK vypochoduje z EU, ale nepovede se jí to celé. Severní Irsko zůstane tak trochu v EU. Bude na druhé straně zdi, ale stále v UK. A EU mu bude šeptat do ouška, že kdyby se chtělo spojit s Irskem, tak EU to vadit nebude, v poho. Chudák Severní Irsko. Je v Irsku, samo sebe ale vnímá jako britské, ale taky irské, ale může skončit jako poslední část UK v EU. A zároveň může opustit UK a připojit se k Irsku, pokud se pro to rozhodne. Pro UK by tato situace představovala zeď v rámci UK.

Žádná země nechce vytvořit externí zeď vedoucí přes její území. To je poslední vrchol trojice, žádné zdi v UK. Severní Irsko za zdí, byť spojené s UK, taky znamená, že se přes zeď můžou dostat instituce EU. Tím by britský brexit nebyl úplně maximální. A kvůli politické geografii neexistují jiné možnosti než tyhle tři. Všechny UK odmítá. "Ale to ty chceš mít zeď jinde!

O to ti přece šlo!" "Nepřijatelné." Proto nemožná trojice, kdy si UK musí vybrat. Žádné zdi? Nebude maximální brexit. Maximální brexit? Někam tu zeď budete muset dát. A tak se dlouho nic významného nedělo. "Můžeš si konečně vybrat?" "Co takhle tu zeď dát sem, ale jen dočasně?" "To nic neřeší.

Tím se dostáváme na začátek této diskuze." Takhle to teď je s brexitem. Není nic trvalejšího než dočasné řešení. Nakonec se trojici stejně nevyhnete. Jsou tu tři věci. Tak si dvě vyberte. Už můžete jít. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Moc nechápu proč se neudělá nové referendum, když ví že pro odchod z EU je mnohem menší procento občanů UK. Kdo z toho co má, když klidně riskují návrat nepokojů, které se vždy objeví když vznikne jakákoliv hranice s Irskou republikou.
Hold nemusí uznat ani svoji chybu a v rámci ochrany bezpečnosti svých občanů, kteří za dobu přípravy odchodu hold změnili názor.
Pro změnu by mohli udělat kampaň, kde řeknou všechna fakta co je čeká v jednom i druhém případě a ať se občané rozhodnou. I když odepíší náklady, které stály přípravy odchodu i cena dalšího referenda, tak to bude měně než kolik je bude stát pokles příjmů, kterou přinese odchod z EU a plus případné nepokoje.

27

Odpovědět

1) *holt
2) Chápat to ani není z tohoto úhlu pohledu možné, jestli v tom někdo hledáte logiku, tak ji jen těžko naleznete, když nikdo z nás nezná všechny souvislosti, jen věci obecně známé.

61

Odpovědět

Tím by se vytvořil precedens pro politické špičky. Budeme dělat referenda tak dlouho, dokud nebude výsledek takový, jaký si mi sami přejeme.
A za další, jak může být pro odchod z EU menší procentu občanů, když volby vyhrál brexit?
Angličanům nešlo jen o ty peníze, tohle je argumentace hlavně u nás, proč zůstávat v EU. Ty by sis měl zjistit fakta. Stále je to ještě hrdé království, proto volby takhle dopadly.

61

Odpovědět

+KuliNo jo, ale co je to ten "brexit"? Kampaň za něj vykřikovala, co nechce, ale nenabízela alternativy, jen vysněné dohody, díky kterým se UK bude mít skvěle. A když zastánci brexitu vyhráli (nutno říct, že 52:48 není kdovíjak jasný výsledek), tak zmizli a s nimi i sliby o tom, jak se UK bude mít bez EU skvěle. A zůstala jen nejistota. Dokonce i dnes, necelé dva týdny před "brexitem", protože pořád nikdo neví, co to slovo má vlastně znamenat a pro co ti lid vlastně hlasovali. A na hranicích Irska a Severního Irska je tato nejistota hodně nepříjemná (a to nepíšu na základě toho, že jsem si o tom jen něco četl nebo viděl nějaké video, ale proto, že v Irsku žiju a v Belfastu jsem loni byl).

60

Odpovědět

+XardassJak moc se tam lidé baví o možnosti znovusjednocení ostrova? Přece jenom náboženští tmáři už nemají takovou autoritu jako v minulosti a násilnosti mezi katolíky a protestanty považuji za velmi nepravděpodobné. Pokud by k sjednocení došlo, je pravděpodobnější Irsko v EU nebo ve Spojeném království?

00

Odpovědět

+-HoNY-Podle mě sjednocené Irsko není na pořadu dne. Kdyby ale bylo, tak rozhodně ne jako součást UK.

10

Odpovědět

+XardassTo máš pravdu. Byla největší zbabělost zařídit referendum a když vyšlo, tak uboze utéct z politiky před starostma.

10

Odpovědět

+KuliNigel Farage říkal, že si chce splnit „svůj dětský sen“. Nikdy neříkal nic o tom, že chce být lídrem suverénního státu. Nechci být cynika, ale voliči to ignorovali a dobře jim tak. Z krátkodobého hlediska (jedna dvě generace) asi dojde ke zchudnutí občanů UK, z dlouhodobého se asi nic nezmění a vrátí se po bilaterálních dohodách do starých kolejí. Někomu bude lépe, někomu hůře. V některých ohledech všichni vydělají v některých ohledech všichni zchudnou.

Ono se stačí podívat na statistiku exportu a životní úrovně Českých zemí v průběhu 20. století. Teď také dorovnáváme manko z období komunismu a zbývá nám tak třetina cesty.

00

Odpovědět

Největší záhadou je však chování Irské republiky, která raději adoptuje britské normy (zásuvky, jezdění vlevo) než aby se stala zemí s "kontinentálními" normami.

16

Odpovědět

Co je na tom záhadného? Ty dvě země mají společnou historii a asi teď těžko budou přecházet na jiné zásuvky nebo na jízdu v jiném směru, zvlášť když sdílí otevřenou hranici s částí Spojeného království (nehledě na to, že tu na to lidé jsou zvyklí).

43

Odpovědět

+XardassKdyž jel Hitler v březnu 1939 navštívit čerstvě vytvořený Protektorát, tak všichni, co jeli z jeho pohledu v protisměru, dostali od jeho soukmenovců holí. A od té doby se u nás o odložení jízdy vpravo přestalo diskutovat.

Holt zvyk je železná košile. Pokud si Irové, Britové, Skotové a Walesané neuvědomí praktičnost kontinentálního systému nebo k tomu nebudou násilím donuceni, tak Britské ostrovy setrvají u svých zvyklostí i nadále. Kdo jsme, abychom jim cokoliv nutili?

31

Odpovědět

+XardassPět století útlaku. Více Irů žije ve Spojených státech amerických (pravostranné řízení). Ale Irové na ostrově raději koupí auto s levostranným řízením jen aby se mohli Angličané pokochat svým (bývalým) panstvím...

13

Odpovědět

Rozcházím se s tebou, protože se s tebou nedá žít, ale budu u tebe nadále bydlet jo? Svou část nájemného jsem si chtěla spíš šetřit, takže s ní nadále nepočítej, ale zato mi můžeš platit účet za mobil.
Ne že by to bylo kvůli němu, to s tím nemá vůbec nic společného, ale kdyby se ke mně náhodou v budoucnu nastěhoval Voloďa, tak se nediv. To je panečku chlapák! Světoznámý podmořský archeolog co umí jezdit na medvědovi! Ne takový LGBT podporujícíc chcípáček jako ty!

243

Odpovědět

Myslím, že se ještě dožijeme stavu, kdy ruský Voloďa bude rád, když věčný přítel Si nebude nárokovat dřevo, medvědy a mamuty na Sibiři (a v blízkém okolí)...

12

Odpovědět

+LObávám se, že už nemá co nárokovat, když mu potichu mizí tajga před očima, zatímco do Evropy masivně tlačí trolly, dovolenkáře a financuje vývoj vojenské techniky, kterou si armáda nemůže dovolit. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-rusko-kaceni-lesu-tajga-ekologicka-katastrofa.A181101_111015_zahranicni_baje

00

Odpovědět

+-HoNY-Voloďa bude rád, když věčný přítel Si NEbude nárokovat..

Tedy nyní si je věčný přítel Si nárokuje (což dokládá i tvá zpráva)...

00

Odpovědět

+LMáš pravdu, blbě jsem si přečetl tvůj příspěvek.

00

Odpovědět

to dáva naprostý zmysel, UK chce odstúpiť od členstva nie EU, tak prečo by sa mala ona snažiť a vyvíjať námahu?

21

Odpovědět

S výhradami s obsahem textu souhlasím. Jedná se o strategii, ke které se oficiálně hlásí Michel Barnier – unijní vyjednavač o brexitu za EU. Pravděpodobně po volbách do Evropského parlamentu vystřídá Jean-Claude Junckera.

22

Odpovědět

Ten článek je blábol, Evropská komise je jmenována stejně jako naše vláda, ale nevšiml sem si že by si někdo stěžoval že by jsme si nevolili premiera.

15

Odpovědět

+TumcasTak mi prosím objasni, jakým způsobem můžou voliči malých zemí jako Kypr, Litva, Lotyšsko, Estonsko nebo Irsko ovlivnit volbu kandidátů na tento post.

To by musela mít každá frakce (EPP - lidovci, ECR - konzervativci a reformisté, ALDE - liberální demokraté...) jednotnou kandidátku pro všechny země a velmi pravděpodobně by potom rozhodly hlasy voličů pouze největších zemí, takže by to bylo ještě horší.

13

Odpovědět

+-HoNY-Účasťou na voľbách do EP.
Tvrdenie, že voliči malých zemí nemajú na to dosah, je ako tvrdenie, že voliči malých obcí nemajú dosah na zostavenie vlády.

52

Odpovědět

+Ja.Záleží na úhlu pohledu. Z hlediska federace jménem EU je to správný argument (tak daleko jsme se v integraci ještě nedostali), pokud hodnotíš stávající stav, tak jsou to dvě rozdílné věci.

01

Odpovědět

+-HoNY-Z hlediska ' integrace ' evropské jsme se dostaly zatím nejdál, protože především ekonomické fenomény nutí vlády postupovat společně - tedy jednotné normy na zásuvky, jednotné normy na výrobu elektřiny...

Ve společnosti, kde komodita mohla cestovat maximálně týden (než se jednoduše zkazila) byly jednotné normy prostě zbytečné - mimochodem nejstarší ' evropské ' normy se týkají knih, následně oceli, následně papíru a žárovek. A až nyní se píšou normy pro potravinářský průmysl...

10

Odpovědět

+LTady je ale potom otázka, zda na tom měla podíl EU, nebo (celkem brutálně zregulovaný) trh. V počítačích je hromada instrukčních sad, konektorů a rozhraní společná napříč výrobci a nějak jsem si nevšiml, že by vznikly na základě donucení státu. Snaha o centrálně řízený internet v SSSR například zkrachovala, tuším, že lepší článek byl na Technetu, ale nemohu ho najít https://plus.rozhlas.cz/jak-v-sovetskem-svazu-malem-vynalezli-internet-nadejny-projekt-pohrbili-6520260
ovšem i plně volnotržní standardy občas docela dost drhnou https://www.cnews.cz/konektorove-peklo-usb-c-thunderbolt-3-alternate-mode

Z hlediska trhu je EU více integrována než z pohledu politického. Každý stát má svoji samosprávu, policii, sociální politiku. Evropa by nemusela ustát zavedení ze dne na den například stejné výše daní, důchodů, svátků, jednotných školních osnov, protože historicky i kulturně má od sebe spousta zemí hodně daleko. To, co je třeba u nás bráno jako jednání odborů se zaměstnavatelem o délce pracovní doby a výše odměny, je ve Francii bráno jako diktování zlým kapitalistou a už u toho lítají molotovy koktejly a hoří auta. Když se u nás řekne, že část Poláků za války aktivně kolaborovala s nacisty a antisemitistické nálady jsou ve společnosti zakonzervovány dodnes, tak v Polsku je z toho skandál, že prý poškozujeme dobré jméno Polska v zahraničí. Když na jihu Itálie řekneš, že to tam vypadá jak v Africe kvůli nepitelné vodě z vodovodu, všude hromadám odpadků, plesnivých domech a o tom jak jsou líní, tak ti začnou nadávat, že jim do toho jako východoevropan nemáš co kecat. A tak by se dalo pokračovat.

20

Odpovědět

+-HoNY-Asi jsi nepochopil přesně mou poznámku....

EU se angažuje tam, kde má jednotný trh a jednotná pravidla smysl (nebo se předpokládá, že by jednotná pravidla mohla mít smysl).

Například letecká doprava po západní Evropě se nedříve řídila pravidly jednotlivých států. Pak vykrystalizovala nějaká všeobecná pravidla (komunikačním jazykem je vždy angličtina a pod...) a nějaká specifická pravidla. Dále se rozpadl "východní blok" a Češi si všimli, že letecký provoz na západě je celkem brutálně zpoplatněn. Tak vzali západoevropská pravidla a začali je učit i na východě. Cílem pro východní země bylo přiblížit se západu - tedy hlavně aby to sypalo jako na západě. Ještě před vstupem do EU tak ČR implementovala řadu EU-směrnic (aniž by vlastně byla členem EU). Následně se vytvořila společná evropská politika řízení letového provozu (SES). Následně její update SES II a dále SES II+, nyní se pracuje na metodice SESAR, která má zase nové cíle a čeká se na schválení této metodiky.

Výhody pro piloty jsou zřejmé: nemusí se vždy přizpůsobovat lokálním jazykům a předpisům, mohou tedy dávat větší důraz na počasí a jiné neočekávatelné jevy. Letiště (erární majetek) jsou normována podle jednotlivé metodiky (stejné značky, stejné, nebo podobné vybavení). Letadla (soukromý majetek) jsou přizpůsobena letištím.

Jinak proč by se ustanovovaly jednotné školní osnovy pro každý stupeň studia, když stačí ustanovit jednotná pravidla na nejvyšší stupeň - boloňský proces (pochopitelně se nelíbí docentům a "malým doktorům", protože západní Evropa tyto tituly obvykle nezná) - a dovolit studentům cesty v rámci vysokoškolského studia - Erasmus+.

00

Odpovědět

+-HoNY-No ten počítač je celkem blbý příklad, protože hegemonem výroby bylo IBM a jeho IBM kompatibilní počítače.

Naopak si vem napájecí konektory - nový výrobek, nový napájecí konektor; nová tiskárna - nová kartridž (a každý výrobce tiskáren na tři zadnice kartridží, protože musí uživatele dojit, co to jde). Naopak formát papírů je dán už od 20. let (DIN 476), Češi tuto normu přijali v roce 1953 - představ si, co by udělali výrobci tiskáren, kdyby neexistoval tento normalizovaný formát.

00

Odpovědět

+LA věříš tomu, že by po vzájemné dohodě časem nevznikl standard papíru? To máš jako palety a kontejnery na lodě – tam také platilo „větší pes m*dá“ a rozměry si prosadily ty firmy, které vozily nejvíce materiálu během druhé světové války.

Z výrobců tiskáren mají dnes komparativní výhodu ti, kteří dokáží nabídnout nejlepší poměr cena/výkon a uživatelům neházejí klacky pod nohy. OKI toleruje repasování toneru a nabízí firmám nadstandardní servis, Brother dělá tak levné inkoustové náplně, že se nevyplatí vyrábět neoriginály. Ostatní jsou na ústupu. Koho dneska zajímají tiskárny HP, které blokují neoriginální náplně? A majorita trhu si prosadila určité standardy pro skenování, stejné konektory a univerzální multiplatformní ovladač pro tisk přes síť. A kdo neměl sílu držet krok s lídry trhu vypadl z kola ven.

Ano, letecký provoz je příliš složitý pro běžného eurobyrokrata a nezajímavý pro eurovoliče. Dokážeš si představit, že by EU nastavila jednotnou výši mýta pro přelet v EU? ČR stále patří k levnějším zemím. Je to úplně stejné jako výše daní. Nejsem schopný říct, do jaké míry je výbava letadel výsledkem lobbysmu jednotlivých společností.

Dělám právě na jedné zakázce pro nejmenovanou základní školu. Výsledkem je nasazení iPadů, protože nikdo jiný nemá pro vzdělávání tak propracovaný ekosystém. Osnovy a šablony pro nasazení jsou výsledkem lobbysmu jedné nebo dvou společností z oboru a pozitivní PR kampaně v médiích. Nemyslím si, že by to bylo nějak předražené (byť pravidelně slýchávám paroubkovské „zdroje jsou“ a „zdroje budou“), ale výběrová řízení a dokumentace je prakticky vždy psaná na míru jen tak, aby bylo možné nasadit toto řešení (+ je například vhodné brát výbavu pouze od oficiálního distributora, protože je nasazení zařízení snazší). O vágní definici, na co všechno lze tablety použít ani nemluvě (3x jeden učitel, 3x jedna třídaa jednu hodinu týdně po dobu dvou let). Apple v ČR například určité používání v rozporu s licenčními podmínkami toleruje, v západní Evropě toto chování trestá. Není to náhodou diskriminace konkurence? A nebylo by lepší v takových případech výběrová řízení rovnou zrušit? Že to není tunel je jenom o vysokém morálním kreditu všech zúčastněných a stále relativně malém objemu zakázek (utracení 400 000 Kč včetně školení a licencí není při 30 tabletech po dobu dvou let mnoho).

00

Odpovědět

+-HoNY-U toho kontejneru s
nemáš pravdu s ' větší pes mrda'. Tam vznikla dohoda na úrovni mezinárodní organizace ( IMO).

Tedy mezinárodní byrokrati něco rozhodli a přepravní společnosti to následně převzaly. Navíc výroba kontejnerů není licencovaná, takže je může vyrábět každý. ( Naprosti tomu chytrystika některých lidí je dovedla k licencování poštovní obálky a snahou bylo pustit české poště žilou.)

A dokážeš si představit, že byrokrati zakázali právě jeden druh letadla v evropském vzdušném prostoru? Tolik asi k ' nezáživnému obzoru eurobyrokrata. Takže jednotná cena ' mýta ' je tou podružnou, národní suverenitou každého státu.

00