Vysvětlení limitu dluhuCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:388
Počet zobrazení:6 728

Víte, co je americký limit dluhu? V následujícím videu vám Grey svým suchým sarkastickým stylem vysvětlí nejen co to je, ale že se v podstatě dotýká všech.

 

Přepis titulků

Limit dluhu je finanční zbraní hromadného ničení připoutanou ke Spojeným státům vládou Spojených států. Jste zmatení? Pak je čas na vysvětlení amerického limitu státního dluhu. Abyste to pochopili, musíte vědět, že Amerika rozděluje finanční odpovědnost mezi prezidenta a kongres. Prezident má dvě úlohy, když se jedná o peníze.

1. Vybírat daně. 2. Utrácet daně za činnost vlády. Mohli byste nabýt dojmu, že s ohledem na peníze je prezident všemocný, obzvlášť když ve zprávách mluví o novém rozpočtu nebo plánu na zvýšení daní galanteriím nebo snížení daní včelařům. V realitě je to obráceně a prezident přijímá rozkazy. Od koho? Od kongresu. Prací kongresu je stanovení daní a rozhodnutí o výdajích vlády sepsáním rozpočtu.

Zatímco prezident předkládá rozpočet kongresu a žádá o změnu výše daní, jsou to pouze požadavky, na které kongres nemusí brát ohled. Kongres může přidat či odebrat cokoliv chce z rozpočtu prezidenta nebo ho zahodit a sepsat nový. To samé platí i pro výši daní. Kongres rozhodne, co chce: mosty, tanky, budovy, soudy, roboty na Marsu, roboty na Zemi, národní park, cokoliv, a schválí rozpočet s tím vším.

Po schválení musí prezident dle zákona utratit peníze, které kongres uvedl v rozpočtu, a zaplatit daněmi, které kongres určil. Dokud se vybere víc daní než se utratí, je všechno v pořádku. Téměř vždy zařadí kongres do rozpočtu víc věcí, než pokryjí daně, což znamená, že si prezident musí půjčit, aby pokryl ten rozdíl. Ve většině zemí je to konec příběhu, protože pokud zákonodárci schválí větší výdaje než příjmy, tak také schválí nezbytné půjčování.

Ale ne v Americe. Tady kongres schvaluje i limit dluhu, který mohou Spojené státy mít. Limit dluhu se zdá jako dobrý nápad, dokud v reále nevidíte následky interakce těchto dvou větví vlády. Jak se celková výše půjčky přiblíží k limitu, kongres obvykle ukáže na prezidenta a je šokován, že ho jeho lehkomyslné rozhazování přivedlo tak blízko k limitu, který on, rozumný a opatrný kongres, schválili.

Zatímco je technicky správné, že si prezident vypůjčil peníze, kongres ho k tomu donutil schválením rozpočtu, který je prezident právně povinen utratit bez zbytečného zvyšování daní, které by to pokryly. Boj o limit dluhu je vlastně vládní verzí oblíbené hry z dětského hřiště: Přestaň se mlátit, s přidanou hrůzou pro každého, kdo se dívá.

Je důležité podotknout, že limit dluhu není o budoucích výdajích. Není to kreditka, na které se dá zvednout limit, aby se mohla uspořádat bláznivá vládní party. Limit dluhu je na splácení již vzniklých dluhů. Například vláda najme společnost na stavbu federální dálnice. Pokud ale Státy dosáhnou limitu, když chce společnost zaplatit po provedení práce, vláda platit nemůže. To otřásá důvěrou ve Spojené státy, a jelikož velká část globální ekonomiky závisí na důvěryhodnosti dolaru, zahrávat si s tou důvěrou je velký problém.

Existuje ale východisko. Kongres může zvýšit limit dluhu a díky uvedenému strachu to vždycky udělal. Takže pokud dožení stropu dluhu není potenciální katastrofou a řešení je jednoduché a nakonec uplatněné, proč tyhle debaty trvají měsíce?

Protože: politika. Limit dluhu není v ústavě, kongres ho vytvořil sám, a z jeho pohledu je úžasný. Protože: 1. vytváří problém, za který 2. kongres může vinit prezidenta, který 3. potřebuje řešení, které může nabídnout jen kongres. Kongres využívá hrozbu vzájemné finanční sebedestrukce jako páku ve vyjednávání, ze kterého těží do poslední možné vteřiny.

Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud někoho zajímá finanční problematika, historie peněz, inflace, hospodářská krize, bankovnictví atd. , pak doporučuju si přečíst knihu "Co neSMÍTE vědět" od Michaela Morrise (šikovní stáhnou i v pdf, ostatní koupí v knihkupectví). Na 390 stranách se dočtete vše od A do Z, autor to vysvětluje srozumitelně a "lidsky", čili to musí pochopit každý, předem ale podotýkám, že obsah knihy Vám zcela jistě změní celkový pohled na svět

241

Odpovědět

Chtěl bych napsat, že američani jsou ještě větší idioti, ale kdo ví jak je to vlastně u nás :(

180

Odpovědět

V ekonomické praxi se používá spíše termín "dluhový strop" nežli limit ;)

190

Odpovědět

http://www.youtube.com/watch?v=_q7njXlxik0 tohle se mi zdá trošku lepší

180

Odpovědět

To souhlasím... Ale to už přeložený je :) U toho bankéře se mi zas líbí, jak je to podaný...

190

Odpovědět

Přeložili byste, prosím, tohle video? Jestli to není na tyto stránky moc "konspirační" :)
The Banker (5:43) http://www.youtube.com/watch?v=peX4dBEF0Vg

180

Odpovědět

Proc nas parlaments neschvaluje pujčovani penez?

188

Odpovědět

A dle tebe schvaluje půjčení peněz pro stát kdo? Ješížek? :D

200

Odpovědět

A nejhorší na tom je, že s tím nikdo nic nenadělá ...

190

Odpovědět

Spíš by měli vysvětlit, kde se tyhle dluhy berou. To, že jsou peníze kryté dluhopisy a že peníze v USA netiskne stát, ale FED (soukromá banka, mimochodem) dává veškerou kontrolu nad penězi bankám v čele s FEDem. Takový JFK tohle věděl a chtěl moc nad penězi vrátit zpět státu a krýt dolar stříbrem a jak dopadl... Doporučuju kouknout se na dokument "Peníze jako dluh", tam je jasně a srozumitelně vysvětleno, jak funguje nebo spíš nefunguje (jak pro koho) současný finanční systém.

185

Odpovědět

Měnu krytou stříbrem a zlatem už má z těch velkých zemi snad jen Británie. Tam pořád můžeš napochodovat do banky s desetilibrovkou a dostaneš sterlingové stříbro. (Tak nějak to vysvětluje její stabilitu).
A není třeba se dívat na video... Banka může operovat s 4x větším množstvím peněz, než vlastní. Má dolar, může půjčit čtyři. (Stejně fungujou i ostatní státy, jen s jiným poměrem) což znamená, že ano, peníze tiskne jen stát/FED, ALE peníze vytvířá každá banka, která kdy někomu půjčila (v elektronické formě).
Pak se to nemá sypat, že...

182

Odpovědět

+ChristopherAno, proto jsem psal, o tom dokumentu, kde se tohle všechno vysvětluje. S každou půjčkou je v oběhu více peněz - vzniká inflace. A pokud FED tiskne peníze na dluh s úrokem, tak jak někdy můžou být veškeré dluhy splaceny, když jsou větší, než množství peněz v oběhu? Tenhle systém nemůže fungovat věčně, protože jsou v něm zásadní chyby.

191

Odpovědět

+ChristopherJo, Jo... ale co s tím chceš dělat, žejo. Inflace je z části způsobená tímhle nadměrným vyráběním peněz, obchodováním se státními dluhopisy a závislostí na trhu, který stojí na uměle kontrolovaných cenách ropy a zlata. Když se začne pro normální populaci ozývat inflace, začnou protesty za zvýšení platů. Ve většině je dostanou, ale to opět zvýší inflaci. Do toho přihodíš spekulanty s valutami (spekulanti komoditní nejsou zas taková rána), kteří v případě pořádného kapitálu, dokáží pohnout kurzem mezi státy o desítky centů/haléřů za den. Což ovlivní mezistátní dohody, což ovlivní komoditní trhy, což ovlivní cenu benzínu, plastů, zkrášlovacích výrobků... všeho co se z ropy vyrábí, a tím se zvedne cena koncových produktů. Běžná populace zase nemá na to, na co měla předtím, zase chce víc, a zase jede kolečko. Tohle se spravit nedá... Uživilo by to tvrdý restart celého systému, kde by bylo hodnotou něco hmatatelného (ale co, že) a ne kov, kterého je na Zemi tolik, žebys celou planetu obalil několikametrovou vrstvou. A k tomu nedojde, leda by se sesypala naše globální společnost a z prachu povstala nějaká nová dobrůtka (kterou bychom stejně taky zneužili, ale třeba by nás dostala o dalších tři sta let dál). Krapínek jsem se rozepsal :D

210

Odpovědět

+ChristopherPřečetl jsem si komentář nad mattos a hned si vzpomněl na to, co říkal Vsauce ve svém videu: Kolik je na Zemi peněz? A už věděl jak odpovím.

No, zdá se, že si to udělal za mě. =D

Alespoň poukážu na to, jak videacesky.cz vzdělávají.

190

Odpovědět

Ještě jeden citát, protože o tomhle se vědělo už dávno:
“Pokud by americký lid někdy dovolil soukromým bankám kontrolovat měnu, bude to nejdřív inflací, potom deflací – banky a korporace narostou okolo nich a budou usurpovat jejich majetek, až nakonec se jejich děti probudí jako bezdomovci a kontinent jejich otců bude dobyt.”
Thomas Jefferson

190

Odpovědět

+mattosJefferson taky chtěl omezit moc federální vlády pro větší moc lokálních a ideál pro něj byl minimální průmysl, USA jako země kde každý svobodný(=muž, ne-otrok) měl svoji malou farmu ve které by si produkoval většinu věcí, jako jídlo, oblečení, apod sám. Nebyl tak závislí na obchodu s ostatními (pro většinu věcí) a tak by USA byla země svobodných lidí(=nezávislých na ostatních).

Jak je vidět USA se nakonec za jeho ideálem nevydalo.
Jestli je to dobře nebo ne je na každým ať si posoudí pro sebe.

180

Odpovědět

Všude mají svého Kalouska.

2141

Odpovědět

Tady nejsi na novinkách.cz!

196

Odpovědět

+MaFFianCZProhlížeči Google Chrome se nepodařilo nalézt server novinkach.cz

1948

Odpovědět

+MaFFianCZNázvy serverů se v obecné češtině takto skloňují, tak si jdi šířit svoje rozumy jinam... ;-)

187

Odpovědět

+MaFFianCZZmiňovaná stránka "novinkách.cz" neexistuje. Jak je to možné pane?

1854

Odpovědět

+MaFFianCZUbohost milovníků novinky.cz a podobných stol zavítala bohužel i sem, jak koukám. :(

180

Odpovědět

Nad trapností těchto komentářů se dá fakt jenom povzdechnout..

200

Odpovědět

"Kdyby lidé věděli, jak funguje náš peněžní systém, byla by tu zítra ráno revoluce."

203

Odpovědět

Pokud já vím, tak český peněžní systém nefunguje, takže klid ;)

191

Odpovědět

Díky moc za překlad, víc takových :)

201

Odpovědět

Asi jim to moc nefunguje když USA mají dluh vyšší než jejich roční HNP, btw zajímalo by mě co s penězi které USA vrátí dělá FED.

180

Odpovědět

FED jim je pučí znova, aby USA mohly zaplatit svoje rostoucí dluhy + úroky, mimo jiné i vůči FEDu samotnýmu. Tradá, pekelnej plán je kompletní.

181

Odpovědět

+ČarodějTohle by možná i fungovalo, kdyby FED nebyla SOUKROMÁ banka...

187

Odpovědět

+ČarodějRevane ona to sice soukromá banka je, ale Žumpy ten systém popsal skvěle. Samozřejmě jim na to napálí další úroky, nemůžeme nechat stát jenom tak beztrestně vydělávat.

180

Odpovědět

+ČarodějMě na tom fascinuje spíš to jak se sebou amíci nechaj vytírat, když v podstatě všichni jejich zakladatelé varovali před tím že národ nesmí ztratit kontrolu nad svou měnou ale není to jen tohle, třeba jejich federální daň kterou skoro všichni platí i když není žádný zákon který by ji přikazoval zaplatit, navíc je protiústavní.
Navíc je celkem děsivé, že dnešní systém je schopný vymýt mozek celkem velkému národu jako US v podstatě bez problému za pár desítek let, radši ani nechci vědět za jak dlouho by se to povedlo s naším "plivancem" uprostřed evropy, menším než NY.

202

Odpovědět

To bude tím, že to nezavedli proto, aby to fungovalo :)

180

Odpovědět

'Merica... Díky za překlad, takovéto videa mě opravdu zajímají :)

180

Odpovědět

Z té nabídky dalších videí by mě docela zajímalo Can Texas Secede from the Union? Jinak díky moc za překlad, jakékoliv informace o fungování systému vlády a ekonomiky ať už kdekoliv jsou u mě velmi vítány.

180

Odpovědět

Je zajímavý a odpověď je jednoduhá. Texas se nemůže odtrhnout.

185

Odpovědět

+ČarodějMůže se odtrhnout pokud USA změní svoje zákony (nemá žádná pravidla pro odtrhnutí státu - žadný se nemůže legálně odtrhnout).

Nebo stejně jako se kdysy odtrhli od Mexika, válkou! (Ale každému je asi jasné kdo by vyhrál USA vs Texas válku)

181

Odpovědět

+ČarodějNo, mě ani tak nezajímá, jestli se dá nebo nedá, protože je mi jasné, že spíše ne. Mě jde o tu omáčku okolo. Stejně tak by mě zajímalo, jaké by to bylo, nebylo kdyby některá země chtěla odejít z EU. Když jsem tuhle otázku položil v době referenda, tak mi na ni nikdo nebyl schopen odpovědět.

180

Odpovědět

+Čarodějerazmus: od 1.12.2009 (Lisabonská smlouva vstoupila v platnost) je možné z EU vystoupit

180