Toto video vás bude boletCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:493
Počet zobrazení:9 374

Dnes tu pro vás máme jedno naučné video. Odvážíte si ho i přes varování v nadpise pustit?

Přepis titulků

Prosím, nasaďte si sluchátka. Slibuji, že neuslyšíte žádné hlasité zvuky. Toto video vám ale způsobí bolest. Existuje studie o hyperzvucích, které způsobují bolesti hlavy. Tyto zvuky jsou moc vysoké na to, aby byly slyšet. Stejně jako ten, který byl přidán do tohoto videa. I přesto ale způsobují bolest hlavy. Hyperzvuk ve vašich sluchátkách tlačí na vaše vnitřní ucho, čímž namáhá nervy vedoucí do vašeho mozku, kde zanedlouho začnete pociťovat bolest, protože vystavení těmto zvukům způsobuje bolest po pouhých deseti vteřinách.

Ale ne. Už to cítíte? Ten tlak v uších, kvůli kterému vám mozek tepe bolestí? Protože byste neměli. Tu studii jsme si vymysleli. V audiu žádný hyperzvuk není. I tak ale někteří z vás začali pociťovat bolest hlavy. Proč? Kvůli nocebo efektu. Ten způsobuje, že něco neškodného, jako video s neexistujícím hyperzvukem, vám způsobí újmu, jako bolení hlavy, protože tomu věříte.

Zní to jako voodoo, ale stojí za tím skutečná věda. Není to jen otravný salónní trik. Například v medicíně způsobuje skutečné problémy. Když lékaři testují nový lék, mají skupinu nemocných lidí. Jedné polovině dají nový lék a druhé dají falešnou pilulku, která nedělá vůbec nic. Tak věda zjistí, co skutečně funguje a co jsou jen nesmysly. Nové léky ale mají vedlejší účinky, kvůli kterým někteří pacienti z experimentu odstoupí.

To asi nikoho nepřekvapí. Kvůli vedlejším účinkům ale odstupují i někteří lidé na placebu. Jsou to vedlejší účinky léku, který neberou. Protože si to ale myslí, sami si vedlejší účinky přivodí. Možná je to jen případ chybného určení příčiny. Lidé mívají bolesti hlavy. Pokud je vidí v seznamu vedlejších účinků, přirozeně z nich viní nový lék. To se určitě do jisté míry děje. Nocebo efekt ale není jen chybné určení příčiny.

Způsobuje skutečnou újmu, kterou vědci mohou měřit v nesmírně krutých pokusech. To je jedním z důvodů, proč se nocebem příliš výzkumů nezabývá. Pokud etické komisi předložíte pokus, jehož cílem je ubližovat lidem, nesetkáte se s vřelým přijetím. Občas jsou ale tyto pokusy schváleny pro dobro vědy a lidstva, když už ne pro dobro účastníků. Někteří lidé, kteří od neškodné injekce čekají vyrážku, se například za správných podmínek osypou. Když ale lidé čekají, že se nic nestane, k ničemu také nedojde.

Falešné pilulky mohou být i návykové. Když testovaným lidem vezmete pilulky, o kterých se domnívají, že jsou návykové, někteří z nich začnou pociťovat abstinenční příznaky jako bolest a únavu, i když nikdy závislí být nemohli. V dalším experimentu lidé dostali neškodnou injekci. Jedné polovině řekli, ať se posadí, a druhé řekli, že se bolest na půl hodiny zhorší, k čemuž také došlo. Existuje ale lék, který nocebo efekt v této situaci může potlačit.

Ti, kterým bylo řečeno, že je injekce zabolí, a kterým byl zároveň podán lék blokující nocebo, zvýšenou bolest nenahlásili, čímž se prokázalo, že nocebo je skutečný fyzický proces. Ve všech těchto experimentech je hlavní to, že věříme, že nám ublíží. Pokud se objeví někdo převlečený za voodoo šamana a uvalí na vás kletbu ohromné bolesti, žádný účinek to mít nebude. Když jste ale v místnosti s doktorem, jeho poznámkami, velkým vědeckým přístrojem a jehlou v ruce, budete to brát trochu víc vážně.

To proto doktoři říkají: "Ani to neucítíte." Spíš než: "Tohle vás zabolí. A pořádně." To byl mimochodem skutečný experiment, který provedli na rodících ženách, kterým píchali injekce do páteře. Hádejte, jak dopadl. Nocebo tady ale nekončí. Zatímco nemoci jako chřipka se šíří kontaktem s nechutně zamořenými lidmi a věcmi, kterých se svýma nechutně zamořenýma rukama dotkli, nocebo se šíří z jedné mysli do druhé.

Žádný kontakt není potřeba. Známý případ se stal na střední škole v Tennessee. U jedné učitelky se kvůli zvláštnímu pachu ve třídě objevily symptomy jako bolest hlavy, nevolnost a dušnost. Tyto symptomy se rozšířily mezi několik jejích studentů a pak po celé škole. Téměř 200 lidí skončilo v místní nemocnici. Laboratorní vyšetření ale nic nezjistila a ve škole nic škodlivého nalezeno nebylo.

Bylo to nocebo. Přesvědčení, že vzduch byl otrávený, se šířilo z jedné mysli do druhé. Všichni, kteří onemocněli, o symptomech slyšeli od někoho jiného. Když se něco podobného stane, říká se tomu davová psychóza. Jako lék je v tomto případě třeba oddělit nemocné od ostatních a ujistit je, že přestože jsou jejich symptomy skutečné, ničemu toxickému vystaveni nebyli a všichni se rychle zotavují. To poslední je ukazatel, podle kterého se dá odlišit skutečný únik jedovatého plynu od davové psychózy.

Poslední faktor, zvyšující se počet případů s rostoucí pozorností médií, může vést k tomu, že se něco podobného rozšíří na velké vzdálenosti. Vezměte si například elektrosenzitivní osoby, které mimo jiné pociťují nevolnost, když jsou vystaveny jistému magnetickému záření, především Wifi, jehož hustota postupně roste. Obzvlášť citlivé osoby se musí stáhnout například do hrůznostrašně znějící zóny rádiového ticha v Západní Virginii.

Když někoho elektrosenzitivního postavíte do místnosti s Wifi routerem, nepozná podle svých příznaků, jestli je, nebo není zapnutý. Místo toho jejich příznaky závisejí na tom, co jim je řečeno. Pokud skupině neelektrosenzivitních lidí pustíte zprávu o škodlivosti Wifi a druhé skupině něco informačně nehodnotného a když posléze obě skupiny vystavíte falešnému signálu Wifi, nevolnost pocítí pouze ti, kteří sledovali zprávu v televizi. Podobnému fenoménu se říká syndrom větrných turbín.

Vyskytuje se v oblastech, kde o nich informují ve zprávách. V jiných oblastech se stejným výskytem, kde o nich neinformují, se nevyskytuje. Bylo by snadné posmívat se těm, kteří si myslí, že Wifi a větrné elektrárny jim ubližují. Je ale důležité si uvědomit, že oni nejsou šílení. Jejich příznaky jsou skutečné. Zmýlili se pouze v jejich původu. Všechny důkazy nasvědčují, že přesvědčení o elektrosenzitivitě je také její příčinou.

To znamená, že zprávy, které o těchto nemocech informují, v podstatě šíří virus. I když jsou tyto příklady poměrně nezvyklé, existují i důkazy, že za některými případy alergií a astmatu stojí nocebo, které také může působit jejich šíření. Když má ale někdo astmatický záchvat, není to ta pravá chvíle na to, abyste jim sdělili, že jsou hypochondři, protože jste na internetu viděli video o nocebo efektu. Oni vážně mají astmatický záchvat a potřebují něco, co by ho zastavilo.

Vaše machrování znalostmi jim vážně nepomůže. Škodlivé věci nejsou škodlivé jen proto, že tomu věříme. Správná dávka arsenu vás zabije stejně jistě jako kovadlina do hlavy, ať už jakkoliv trváte na opaku. Nocebo efekt ale dokazuje, že kvůli našemu přesvědčení nám jinak neškodné věci mohou ublížit. To znamená, že kletba našeho voodoo šamana by skutečně mohla fungovat. Museli byste jí ale naivně uvěřit. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

může to být jen NOCEBO EFEKT. Stejně jako v jednom pokuse kde podán preparát skupině astmatiků, kteří byli upozorněni na to, že tento lék může vyvolat alergickou reakci, i když šlo o zcela neškodnou látku, u několika ze zúčastněných došlo k potížím s dýcháním a několik jich dokonce prodělalo skutečný astmatický záchvat. Zanedlouho jim byla stejná látka podána s tím, že se jedná o lék, který jim zaručeně uleví a zlepšení se skutečně dostavilo.

31

Odpovědět

:( věděl jsem, že to tam nebude a přesto mi začali slzet oči a začal jsem cítit tlak v hlavě, funguje to :D

MarekSVK81 nemá pravdu, 20-20000Hz mají rozsah jen ty aušuse z kauflandu, pokud máš sluchátka za více než zhruba tisícovku, mají větší rozsah. Vysoké, popř. nízké frekvence se uplatňují například u hororů, kdy nás děsí.

60

Odpovědět

okej oprava všetky bežne sluchadla majú rozzsah tomuto blízky. Výnimkou sú len hudobný fajnšmekri, hudobníci a prijebané deti čo im rodičia kúpia slúchadla za 80€ aby na nich hrali COD a počuvali rytmusa v mp3 128kbbs :D

22

Odpovědět

I pokud takové sluchátka máš, tak YouTube komprese ty frekvence stejně ořeže a to i na 1080p.

41

Odpovědět

Bolesť hlavy sa nedostavila :( Nuž ja som im veril že tam pustili nejaký ultrazvuk ale vzhľadom k tomu že všetky sluchadla majú rozsah 20-20 000Hz tak som nechápal ako by ho mali moje sluchadla vytvoriť a jak to že to tvorcov videa nenapadlo že to nemôže fungovať :D

31

Odpovědět

Taky jsem si říkal, že moje sluchátka takovou frekvenci přece nemůžou zvládnout, takže mě nic nerozbolelo. :D

10

Odpovědět

Nejlepší je postavit se např. na plnou autobusovou zastávku, po chvíli se začít škrábat a říkat si něco jako: ,,Vždyť říkal že ten pes nemá blechy..." Pak je docela sranda sledovat jak se začne škrábat celá zastávka :D

391

Odpovědět

Nebo začít kašlat a sám k sobě říkat "Prý že tubera. To určitě. Všichni doktoři jsou šarlatáni"

A pak sledovat nejisté pohledy lidí kolem tebe a jak se nenápadně vzdalují :-D

301

Odpovědět

+TarylinTo jsou dobré nápady, to musím někdy zkusit. Dík za tipy.:-D

221

Odpovědět

Když jsem byl malý, myslel jsem si, že Davova psychóza je podle týpka, co se jmenoval Dave :D

325

Odpovědět

I kdyby takový zvuk existoval a pracoval přesně tak, někteří lidé by stejně byli imunní... :)


Woodoo a věda spolu úzce souvisí.

73

Odpovědět

Správně píšeš "Woodoo a věda spolu úzce souvisí."
Jde o nepřímou úměrnost – čím méně vědy, tím více woodoo.

282

Odpovědět

"...a druhé skupině něco informačně nehodnotného..." - History HD :D

271

Odpovědět

Nj to mi pripomína nedávnu udalosť čo sa stala. Nedávno v správach bolo info o tom, že kvôli bugu sa mohli hackeri dostať k osobným údajom a dokonca heslám na stránkach. 5 minút na to mamka volá, nech okamžite zmením prihlasovacie heslá k PC, emailom, gestové odblokovanie tabletu a aj štvorčíslie SIM karty v mobile :-D Proste davová psychóza.

81

Odpovědět

tento bug je však reálny, vďaka ktorému si môže útočník zobrať ľubovoľných 48kb dát z každého tvojho šifrovaného požiadavku na TLS/DTLS server, takže v podstate časť tvojich prihlasovacích údajov... ale každopádnem netreba to preháňať

102

Odpovědět

Zajímalo by mě jestli na stejném principu funguje fenomén tzv. stigmat. To už by ale muselo asi jít o extrémní případy noceba.

131

Odpovědět

ted me akorat nastvalo ze me nic nebolelo...

300

Odpovědět

a to sem kvuli tomu pripojil i sluchatka! :D

660

Odpovědět

No a když mě z toho začal bolet pinďour? Počítá se to taky???

116

Odpovědět

Pravděpodobně tě vzrušují kreslení panáčci. Doporučuji si koupit o číslo větší spodní prádlo.

470

Odpovědět

Počítá. Bolí to tam, kde máš mozek.

551

Odpovědět

Z čisté podezřívavosti jsem očekával nějaké záporné placebo a docela mě překvapilo když ve 12 sekundě skutečně přidali nějaký divně pištiví zvuk. Jinak si tento nocebo efekt dobře pamatuji z Dr.House v díle, jak letěl v letadle s Cudyovou.

270

Odpovědět

Mě hlava začne bolet když wi-fi nejde , to mě pak nebolí jen hlava !

770

Odpovědět

dík :o) dobre som sa pobavil. true reality :P

101

Odpovědět

A když wi-fi jde, nebolí tě ruka? :)

400

Odpovědět

Opravdu skvělí, teď mě bolí hlava z wi-fi routeru, který mám půl metru od sebe a x dalších wi-fi co je v okolí...:D

135

Odpovědět

Vira tva te uzdravi (na zdravotnictvi uz dlouho neni zadnej spoleh...)

1315

Další