Jakou má Severní Irsko vlajku?

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:5 568

Jako vlajku Velké Británie si každý vybaví slavný Union Jack. Každá z dílčích zemí – Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko – však zároveň má svou vlastní vlajku. Totiž Anglie, Wales a Skotsko ji mají. A Severní Irsko?

Poznámka:
Lady Godiva – Lady Godiva je postava z anglické legendy, podle níž se tato šlechtična vydala na koni nahá pomoci obyvatelům Coventry, na něž byly uvaleny přehnané daně.
Problémy – Jedná se o doslovný překlad anglického "The Troubles", který označuje období druhé půlky 20. století, kdy docházelo k nacionálně etnickým konfliktům v Severním Irsku.

Přepis titulků

Chudák Severní Irsko bez vlajky. Anglie, Skotsko a Wales přitom vlajku jako země Spojeného království mají. Ale spíše než technicky správná, ale divná průhledná sukně se ve videích objevuje tato vlajka, s níž se Severní Irsko často reprezentuje. Co je dobré pro sport, je dobré i pro sukně. Ale proč není tato vlajka oficiální a proč se raději nepoužívá? Musíme se vydat po úzké pěšině přes Les vševědění a dávat pozor, abychom z ní nesešli.

Je snadné se ztratit, protože rozptýlení a nebezpečí číhají všude. Zaměřte se na vlajku, nescházejte z cesty. Vlajka je prapor Ulsteru, jednoho z historických irských krajů. Poprvé zavlála nad severoirským parlamentem v roce 1953 při návštěvě čerstvě korunované královny. A rovnou s poznámkou pod čarou, viz citace: "Ministerstvo vnitra prohlásilo, že vlajka unie je jediná oficiální, ale kdo chce mít symbol Ulsteru, může používat prapor."

Něco jako: "Tu máte vlajku, ale ne tak docela". Nebyla to ani nová vlajka, byla navržena v roce 1923 společně se znakem Ulsteru. Znaky jsou symbolické, prozkoumejme tedy jeho části. Los představuje místní Iry a červený lev ulsterské Skoty. Počkat, proč je v Irsku tolik Skotů, že jim patří půlka znaku? Nesešli jsme z cesty? Na štítu je červený kříž sv.

Jiřího, který ale vůbec nepoužívá Anglie, královská koruna a červená ruka, která je určujícím severoirským prvkem, na rozdíl od kříže a koruny, které jsou skoro všude. Ruka je z příběhu à la Lady Godiva o tom, že kdo se první dotkne Ulsteru, tomu bude patřit. Takže si někdo uřízl ruku, aby technicky vyhrál. To se ovšem nestalo. Lidé sice vítězí – technicky – od počátku věků, ale už jste si zkusili uříznout ruku? Těžší, než se zdá. Původ ruky si navíc nárokuje několik šlechtických rodů.

Její historie sahá do 13. století, jehož písemné prameny vyschly, takže to nechme na kole historických tvrzení, které říká O'Neillové. Snadno se to vyslovuje a stejně přijdou na scénu. Dodnes se vede debata, jestli ruka nebyla obrácena zleva doprava. Proto se pravačkové verzi má říkat levačková. Přehození možná bylo vrtochem jednoho výrobce vlajek stejně jako palec, který je ledaskde. Dříve neplatily vexilologické normy, které by zajišťovaly ucelenost.

Nicméně po roce 1300 byla ruka O'Neillů přidána ke znaku jiné významné rodiny, červenému kříži na žlutém poli, a utvořily znak Ulsteru. Vždyť to je kříž sv. Jiří! Sarkastická poznámka stažena. O 400 let později autor nové vlajky z neznámého důvodu změnil barvu. Na vlajku byla poté dodána koruna a hvězda a stala se skoro oficiální od roku 1953 až do roku 1973, kdy irský parlament zanikl kvůli problémům.

PROBLÉMY Problémy byly, jsou... Nepravidelný konflikt v Severním Irsku. Je součástí Irska, nebo Spojeného království? Spor začal, když Velká Británie "kolonizovala" Severní Irsko a zabrala půdu místních rodin jako třeba O'Neillů, kterou s úmyslem "pacifikovat, civilizovat a rozvinout" přerozdělila mezi anglické a skotské osadníky.

Takže proto ten lev. Stejně jako u jiných míst, která Británie "kolonizovala", i tady je zmatek ohledně vlastnictví a identity. Konflikt na ostrovech trvá tak dlouho, že na irské vlajce je bílý pruh symbolizující naději na mír. Irská vlajka stále používá poměr 2:1 jako bývalé "kolonie" spíše než 3:2 rozšířený u moderních vlajek.

Zajímavost: USA jsou bývalá britská "kolonie" a jejich vlajka má poměr 10:19. Velmi nezvyklé. Sešli jsme z cesty. Pryč odsud. I když je vlajka složená hlavně z typických symbolů Severního Irska, není oficiální, protože nikdy jí nebyla úplně. A vláda, co ji používala, neexistuje. Když je otázka o náležitosti ke království nejkontroverznějším tématem v zemi, není koruna na vlajce zrovna neutrální, a proto se pravidelně volá po nové vlajce.

Síla vlajek ovšem není v tom, zda jsou oficiální, či ne, jako spíše v tom, jestli je lidé používají a rozeznávají. Nutno říct, že přinejmenším nyní tato vlajka na ostrovech používána a rozeznávána je. Překlad: zizala www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Strašně dobrý video! :)

10

Odpovědět

Obyčejná vykrádačka Sheldon Cooper uvádí Zábavné vlajky se Sheldonem Cooperem

99