Vy jste dvaCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:450
Počet zobrazení:11 126

Toto video může být v jistém smyslu trošku děsivé. Je možné, že by ve vašem mozku neexistovalo jen jedno vědomí, ale rovnou dvě? Co se stane, když spolu hemisféry přestanou komunikovat?

Přepis titulků

Váš mozek jsou dva mozky. Dvě hemisféry, každá z nich definuje část vašeho já. Vjemy z oka míří do jedné z nich a každá z nich ovládá polovinu těla. Pravá ovládá levou a levá pravou. Obě hemisféry koordinuje svazek nervů, ale tento svazek může být přerušen. V minulosti se to používalo jako léčba epilepsie. Po zákroku se lidé zdáli být stejní, ale jejich mozek byl rozdělen vedví.

Někteří pacienti po zákroku popisovali, že když si ráno vybrali oblečení pravou rukou, levá s tím často nesouhlasila. Levá ruka často mohla nesouhlasit, což pro pacienty bylo frustrující. Co se děje? Nejdříve si vzpomeňte, že pravý mozek vidí a ovládá jednu půlku těla, levý vidí a ovládá druhou polovinu.

Ale jen levý mozek může mluvit, protože tam se nachází centrum řeči. Pravý mozek je v tomto ohledu němý. U normálního mozku na tom nesejde, protože jedna polovina komunikuje s druhou. U rozděleného mozku to takto nefunguje. Ukažte pravému mozku slovo, zeptejte se osoby, co vidí, a uslyšíte, že nic. Levý mluvící mozek nic neviděl.

Ale pravý mozek zvedne daný předmět, který je levému mozku skrytý. Tohle je vysoce děsivé. Zeptejte se, proč tu věc drží, levý mozek si vymyslí přesvědčivou odpověď, která ale bude nesprávná. Vždycky jsem chtěl umět ji složit. Levý mozek nelže, jen dělá svou práci. Vytváří příběh, který současnému já vysvětluje minulost. Je to chování, které zpochybňuje svobodnou vůli, ale to až jindy.

Vytváření důvodů pro to, co se děje, je práce levého mozku. Normální zdraví lidé to dělají neustále. Když se zamyslíte, víte, že to děláte. Zpět k experimentu. Dejte pravému mozku nějaký objekt a zeptejte se osoby, co drží v ruce a ona nebude schopná odpovědět. Nic nedržím. Rozdělený mozek dokáže kreslit zároveň dva obrázky, což je pro nerozdělený mozek náročné.

Tyto experimenty na pacientech s rozděleným mozkem jsou znepokojivé, protože naznačují existenci nějaké oddělené inteligence, která žije v lebce. Rozděleného mozku se můžete na něco zeptat a získat rozdílné odpovědi. Takže pokud je vás mozek rozdělený, co je vaše "já"? Zvenčí se může zdát, že osobností je ta mluvící část mozku, ale něco "jiného" slyší a zodpovídá na otázky. Pravý mozek nemůže mluvit, ale dokáže rozeznat obličeje.

To levý mozek nedokáže. Pokud tohle jste vy, tak nevíte, kdo jsou vaši přátelé a rodina. Rozdělení hemisfér naznačuje, že v hlavě máte dvě mysli. Mluvící mysl nepoznává lidi kolem vás. Levý mozek bude schopný popisovat situaci kolem, ale bude neustále překvapován jednáním pravého mozku a bude ho vysvětlovat. Musím se zeptat na jednu otázku. Proč po rozdělení pravý mozek nezačne šílet, ale místo toho dál funguje, zodpovídá otázky a poslouchá pitomé příběhy levého mozku o tom, proč se co děje.

Je tohle ten nejlepší poník? Netuším. Existují spekulace. Jednou z odpovědí může být, že rozdělení neudělá z pravého mozku oddělenou... Inteligenci? Vědomí? Osobnost? Spíš to byla vždy oddělená část. U normálních lidí je pravý mozek možná společníkem, který nemá na vybranou.

Ze začátku to může být rovnocenný partner, ale poté se rozvine řeč, které se nemůže účastnit a která se stává nejdůležitější částí života, rezignuje a spolupracuje s levým mozkem. V tuto chvíli video sledují dvě "já" ve vaší hlavě. Jednu polovinu toto video naprosto udivilo, druhá neslyšně nad tou očividností protáčí oči. U rozděleného mozku pravá strana nevyšiluje, protože se toho pro ni zase tolik nezměnilo.

Možná s tím nemusíte souhlasit a možná zrovna namítáte, že tohle nemůže být možné. Je to přesně něco, co by vyvodil mluvící levý mozek. Spekulace stranou, pacienti s rozděleným mozkem ukazují, že v mysli je oddělené "něco", které při určitých podmínkách dokáže slyšet, chápat a odpovědět. Váš mozek není úplně váš. Kdo jste vy?

Vy jste dva. Ale můžeme jít hlouběji. Jste složeni z obřího množství. Vaše maso je složeno z bilionů jedinců, kteří mají vlastní život. Kdy se mnoho stane jedním? Jak spousta vašich malých "já" může utvořit jedno velké? Navštivte náš kanál a sledujte další část. Vážně, pokud neznáte Kurzgesagt, nevíte, o co přicházíte.

Kurgesagt? Kurzgesagt? Netuším. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Keby som sa naučil posumkovú reč, vedela by komunikovať ľavá strana mozgu?

00

Odpovědět

Tieto videá mám obvykle veľmi rád, ale toto je hlúpe. Bol som na jednej prednáške o oddeľovaní hemisfér, kde nám bolo jednou veľmi sympatickou psychiatričkou povedané, že sa táto procedúra nerobieva už desiatky rokov, pretože to malo pre človeka príšerné následky - takisto ako lobotómia. To, že každá hemisféra má jedinečné úlohy, ktoré tá druhá hemisféra splniť nedokáže neznamená, že každá z oboch hemisfér obsahuje jedno naše "ja". Ide o poškodenie mozgu ako každé iné - ak poškodíš tú či onú časť mozgu má to menšie alebo obrovské následky - mení sa osobnosť, pamäť, motorické schopnosti ako chôdza a pod. V žiadnom prípade sa teda nejedná o dve osoby v dvoch hemisférach. Dve hemisféry fungujú spolu ako jeden celok, pri oddelení hemisfér mozog nedokáže fungovať tak, ako predtým.

285

Odpovědět

Super video. Jen bych dodal, že:
0:05 - půlka vjemů z oka/zraku jde do každé z nich
2:50 - mám pocit, že tady je to myšleno tak, že mluvící mysl neví, že je v mozku i někdo jiný (tedy ta pravá část)

21

Odpovědět

Rychle další super překlady z tohoto kanálu ;-)

21

Odpovědět

Tak jsem si vzpomněl na:
https://www.youtube.com/watch?v=3xAOxVoRqpE&feature=youtu.be&t=22m52s

40

Odpovědět

To je jako fór z Nemocnice na kraji vesnice. "Já, když se opiju, tak se změním v jiného člověka. A ten jiný člověk se chce také napít."

230

Odpovědět

o tomhle byl jeden díl Dr. House

100

Odpovědět

Viděl jsem podobné video, kde zase zkoumali, zda fyziologické změny mají vliv na osobnost. Jeden pacient měl "úchylné" sklony. Pak zjistili, že mu na mozku roste nádor a tlačí na určitou část mozku. Nádor odstranili a tyto sklony u něj úplně zmizeli. Po nějaké době se zase ale vrátili. Po vyšetření zjistili, že nádor nebyl úplně odstraněn a začal zase růst a zase tlačit na tu samou část mozku.

Pokud není někdo spokojený se svou osobností, teoreticky ji může změnit správným zásahem do hlavy :D

70

Odpovědět

teď si mi připomněl film klub rváčů :D

21

Odpovědět

a ještě k tomu připočtěte Id, ego, superego jež jsou stejně tak rozporuplní... a nejspíš i další věci...

211

Odpovědět

To už píšeš o psychologii. Video bych zařadil do neurologie. Dvě odlišné věci.

110

Odpovědět

+DreanuxTo je samozřejmě pravda, ale v principu to funguje stejně jako ve videu bez jednoho se chováme jinak přestože je to také součástí nás. ...a jestli ne tak proč ne ?

10

Odpovědět

+DreanuxO Id, ego a superego bych mohl říct, že definují naši osobnost. Pokud je víc rozvinuté superego, tak budeme víc zakřiknutí a když bude zase potlačené, tak budeme víc "divocí". Není to tak, že by v nás žily 3 různé osobnosti a každá promlouvala v danou chvíli. Spíš jsou to části, které tvoří jednu osobnost a jejich podíl na celku pak definuje to, jací jsme a jak se chováme.
Je to hodně nadneseně napsáno, samozřejmě vím, že je tady spousta faktorů a nejen psychologických, které určují naši osobnost. Jen bych tyhle věci nebral jako "samostatné vědomí", ale spíš jako komponenty jednoho vědomí.

10

Odpovědět

Přeložíte prosím i tu "druhou" část?

290

Odpovědět

Na youtube jsou k tomu i český titulky.

62

Odpovědět

Tohle video je hrozná blbost, jedno z nejhorších videí zde. Žádné dvě vědomí nejsou. To je jako by jedna má hemisféra nesnášela toto video a ta druhá ho milovala. Dávám 10/10.

1356

Odpovědět

Nezmínil tu nejděsivější zkušenost jednoho z takhle "léčených" lidí.
Dotyčný chtěl udeřit svou ženu. Jeho druhá ruka mu v tom zabránila...

331

Odpovědět

Nemáte prosím nějaký link?

00

Odpovědět

+makedonecČetl jsem to v papírovém časopise asi před deseti lety. Je mi líto.

00

Odpovědět

Říkali, že jsem blázen!!!

110

Odpovědět

Průměr 10? To snad ani není na týhle stránce možný!

30

Odpovědět

A už to spadlo na 9,84. Škoda.

40

Odpovědět

+GGGTak to video tu je chvilku, v malém souboru je vyšší pravděpodobnost, že se sejdou lidi co jsou za jedno (třeba v tom, že si tohle video zaslouží desítku.

Pamatuji si, že jedno video J. Olivera mělo chvíli průměr 1, a než jsem ho dokoukal, bylo někde nad 9. Prostě pseudo-statistika malých vzorků.

170

Odpovědět

Já například chtěl dát 9/10, a ono, že už jsem hodnotil, přitom to vidím prvně :-(

190

Odpovědět

+PaeturTaky se mi to stávalo, prý je to kvůli IP adrese.

60