Káva: největší závislost na světěCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:316
Počet zobrazení:6 963

Máte rádi kávu? V následujícím videu se o tomto skvělém nápoji dozvíte spoustu informací. Dokázali byste si život bez kávy vůbec představit?

 

Přepis titulků

Každý den spotřebuje svět 300 tun kofeinu. Jeden šálek kávy pro každého muže, ženu i dítě. Největším dovozcem kávy jsou Spojené státy, dováží téměř vše, protože stromy, ze kterých se káva sklízí, rostou pouze mezi obratníkem raka a kozoroha, v takzvaném kávovém pásu. Pouze jediný stát, Havaj, je v tomto pásu. Spojené státy jsou největším dovozcem, protože jsou tak lidnaté.

Nejvíce nadšených konzumentů kávy na jednoho obyvatele je v, sestupně: Nizozemsku, Dánsku, Islandu, Norsku, a světovými šampiony jsou Fini, kteří pijí 3x více kávy denně než průměrný Američan. Žádný z těchto států neleží v kávovém pásu a musí dovážet 100 % kofeinové zásoby. K získání kofeinu je třeba, aby včely opylovaly květy kávovníku, které se vyvinou v červené bobule. Na rozdíl od vstřícnějších zemědělských plodin, bobule kávovníku nedozrávají ve stejnou dobu, takže se musí sbírat a třídit ručně.

Po sebrání se zrnko kávy vyndá z bobule. Tento mladý semenáček se poté suší, praží, mele a zalévá vroucí vodou, aby se uvolnil převzácný kofein. Na jeden šálek espresa je potřeba asi 40 kávových zrnek. Proč je vůbec kofein v kávových zrnech? Není to tak, že by kávovníky chtěly, aby je lidé ořezali a dopustili se holokaustu na jejich potomstvu.

Stromy přece nic nechtějí ani necítí. Původně vyvinuly kofein pro vlastní prospěch. Kofein je insekticid, jenž efektivně paralyzuje a zabíjí brouky, kteří chroustají stromy. Není známo, jestli tito brouci umírají na předávkování kofeinem. Přestože je kofein teoreticky smrtící, je to tak pro gramové brouky, ne 100 000x těžší opice.

Mohli byste se tak pokusit vyhrát Darwinovu cenu, jestli chcete... Ke spočítání dávky kofeinu, který potřebujete požít pro 50 % šanci úmrtí, svou hmotnost v kilogramech vynásobte 150 miligramy. Pokud jde o kávu, na každé kilo hmotnosti musíte vypít jedno latte, aby vás navštívila smrtka. To je spousta kávy, takže není divu, že nejsou žádná zaznamenaná úmrtí zdravých lidí.

A je sporné, jestli je to vůbec možné, protože jak se snažíte dostat do sebe kofein, tělo se ho snaží vyloučit jednou nebo druhou cestou. Vzácně zaznamenaná smrt kofeinem je z tablet na hubnutí nebo povzbuzení a bláznů, kteří drogu požili v čisté formě. Je to jed, ale stejně si na kofeinu vytvoříte závislost. Skutečnou fyziologickou závislost a ne slabošskou psychologickou závislost, kterou lidé mají na videohrách a internetu. Kofein není heroin, náhlé vysazení vás nezabije, ale způsobí rozmrzelost a strašný bolehlav.

Jelikož kofein uvolňuje dopamin pro pocit štěstí a potlačuje bolest hlavy, není důvod ho přestat užívat. Kdo by se toho chtěl vzdát? Kromě Mormonů a Rastafariánů. Kofein je světově nejpoužívanější psychoaktivní látka z dobrého důvodu - je prostě úžasný. Zvyšuje koncentraci, snižuje únavu a zlepšuje paměť.

Není to jen placebo, ale laboratorní výsledky. Na rozdíl od veřejného přesvědčení, pití kávy není faustovskou smlouvu, kdy vám ďábel výměnou za rychlejší práci zkrátí život. Zdraví jedinci nemají žádné zdravotní problémy. Káva a kofein v ní mají dokonce i lékařský přínos, jako ochranu před kardiovaskulárními chorobami, diabetem a Parkinsonem. Kofein dokáže potlačit i migrénu, ale potřebné množství a metoda požití je...

nepříjemná. Posuňme se dál. Za co dalšího vděčíme kávě? Maličkosti zvané osvícení. Na začátku 17. století pili lidé více piva a ginu než vody. Se zavedením čaje a kávy přešli lidé ze sedativa na stimulant. Není překvapivé, že se právě v tomto období objevil intelektuální boom. Ben Franklin a Edward Lloyd milovali svou kávu ze stejného důvodu jako dnešní zaměstnanci a studenti, je neocenitelná pro udržení bdělého stavu a soustředění, když potřebujete dokončit TPS zprávu nebo přežít nudnou hodinu fyziky.

Káva je palivem dnešního života, takže si klidně běžte pro šálek a pracujte rychleji a chytřeji. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (60)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Káva se nikdy nezalévá vroucí vodou..je to nesmysl,stejně jako označení latte ...samotné slovo nic neznamena,navic to co tam říká o předávkování s latéčkem nebo co je též nesmysl...nechápu prostě

11

Odpovědět

Tak ono někomu chutná i kakao, kde je víc náhražky než kakaa, ošizený europivo, levný salámy...

Je to dost o zvyku, pokud jsi celý život pil/jedl náhražky, očekáváš stejnou chuť od ostatních výrobků a pak ti nebudou chutnat i když jsou objektivně kvalitnější. Rozdíl je v tom, že když překonáš prvotní rozčarování, nebudeš chtít zpátky...

PS: Čtvrt století mi bylo a kafe nepiju. Navíc znám dost závisláků, s kterýma se nedá vydržet, pokud nedostanou svoji dávku...

223

Odpovědět

Tohle měla být reakce na nick esejewel (na první stránce komentářů)

180

Odpovědět

Kafe piju jen 1 denně většinou,ale způsobem takovým že se probudím uvařim si kafe (4-6 lžiček rozpustnýho kafe Velvet/Kronung,2 lžičky cukru a 1/4 hrnečku mléko) dam si sprchu která mě probudí přičemž mi zatím kafe vychladne které mě nakopne. Ale mam rád dobré kafe,osobně máme doma Nespresso mašinu do které si rodiče kupují Vollunto což není špatné kafe ale pro mě lehce nakyslé. Pořád to není ale to správné kafe jak má být. I když piju normálně kafe trochu prasáckým způsobem,tak když sedím někde v restauraci tak si rád vychutnám presso za které dam klidně 150kč když vím že je dobré a správně servírováno,takže samozřejmě že ne Starbucks i když když jsem někde kde je Starbucks tak často neodolám Latte které je jediné pořádně pitelné kafe od nich. Takže když mi v restauraci přinesou opravdu jen ~25ml kafe a ne obří hrníčky jak to někde dělají,k tomu ohřáté plnotučné mléko,třtinový cukr,na zapití vodu a na chuť kousek čokolády/kakaový nebo čokoládový bonbon. Známý si dělá kafe v Mokka konvi a to kafe z toho je mnohem větší uroveň než to co piju normálně,ale mít čas a rodiče kterým není jedno jak kafe chutná tak bych si konvičku koupil a dělal si kvalitní kafe i doma. Často na to ani ale není čas. Třeba jednou až budu bydlet sám :) Určitě zajímavosti doporučím hledat zde: http://www.cuketka.cz/?p=4308 .

185

Odpovědět

typický příklad člověka který absolutně neví co káva je :-D Nějaký presso nebo co?Co to je? :-D Rozpustná káva není rozpustná,ale instatní když už...nespresso si koupíš když si idiot a nemáš co dělat s penězi..a věř že v restauraci si NIKDY neochutnal dobrou kávu..-bez baristy profesionála ani nikdy neochutnáš...takže doporučuju mama coffee,doubleshot,city roasters,...na doma pak V60,moccamaster,chemex,french press..

21

Odpovědět

0:26 - ne sestupně, ale vzestupně! To Finsko je přece na prvním místě
Jinak super video, byl bych pro aby jich tu od tohoto týpka bylo víc ;)

190

Odpovědět

Měl jsem rád kávu ale jsem trochu víc hyperaktivní a trochu kofeinu mě ničí. Už dvakrát se mi stalo že jsem šel spát o půlnoci a usnul jsem až v šest, jednou jsem neusnul vůbec ale za to mohl i ten kostel o Velikonocích když jsem byl ve Znojmě :(

197

Odpovědět

Kávu jsem nepila až práce a studium dohromady mě donutily tento nápoj zkusit. přes oříškové latte nyní piji espresso :-) ale vždy s mlékem a ted jsem zkusila s máslem. pecka!http://www.extra.cz/dali-byste-si-v-britanii-se-ted-pije-kava-s-maslem

180

Odpovědět

Kávu nepiju,protože se mi v dětství znechutila.U nás doma se vždycky dělala silná,a když jsem chtěl ochutnat,tak se mi z toho udělalo špatně.Donedávna jsem byl spíš na čaje,ale i to už mě teď opustilo.Dnes jsem spíš než na teplé nápoje spíš na studené.

182

Odpovědět

Hezké je to, ale chybí tam jedna věc - byť kofein nemá žádné prokázané postranní účinky, káva má čtyři nevýhody:
1. Dehydratuje - je tedy třeba pít hodě vody, pakliže pijete hodně kávy.
2. Urychluje práci střev - to asi není třeba rozepisovat :-).
3. Káva je kyselá a relativně agresivní substance (méně než třeba kola, ale jinak) - pokud dáte denně 3 - 4 kávičky (jako třeba já), tohle může mít negativní efekt na organismus. Dá se to řešit buď racionálním stravováním, nebo už přímo pro konzumenty kafe existují vitamíny.
4. Káva barví chrup.

Takže tak nevinná substance, které je v klidu možno pít litry to není. Ale na druhé straně je zase plná antioxidantů :-)

201

Odpovědět

Souhlasím s tebou,ale rád bych dodal, že ta barva chrupu se dá ovlivnit a člověk se rozhodně nemusí bát pít kafe.
To s tím pitným režimem je na nic, protože hodně vody a káva je dobrej záhul na ledviny.

181

Odpovědět

Granulová káva, se většinou dělá z toho co se neupotřebilo při výrobě normální kávy, a jelikož se při výrobním procese zahřeje na mnohem větší teplotu než káva při normálním pražení ztrácí většinu pozitivních vlastností kávy.

190

Odpovědět

Udělám si večeři. K tomu lahodnou kávu, jdu se kouknout co je na videacesky.cz nového a co nevidím? :)

181

Odpovědět

Nikdy jsem kafe nepil. Pouze jednou jsem si ráno udělal třílžičkové kafe a pak jsem se ve škole hrozně p****l.

183

Odpovědět

"Dokázali byste si život bez kávy vůbec představit?"

Je mi 26 a představit si to ho dokážu, stačí když se podívám do ledničky jestli tam je krabice se zlatavým obsahem, pokud tam není tak si vytáhnu vychlazenou plechovku.

186

Odpovědět

Já teda proti kafíčku nic nemám, občas zajdu na presso. Je to lahodnej nápoj. Ale přiznám se, že jsem totálně čajovej, je to pro mě větší zábava, porovnávat chutě čajů rozličných typu od zelených, bílých, žlutých, oolongů, puerhů a nebo i černých. A jsem na tom totálně závislej, denně si dám minimálně litřík toho lahodného výluhu z listu čajovníkového. Je sice trochu problém dneska sehnat kvalitní čínskej, jelikož se z toho v Číně stal slušnej byznys a pěstuje se ve velkým, ale pořád tu máme Japonsko, kde mají sice druhů čajů o poznání méně, ale zase se tam naplno uplatňuje japonskej tradicionalismus, kde na pesticid nenarazíš. Není nad misku kvalitního vyzrálýho puerhu z Yixingové 20 let staré konvičky, připravovaného tak, jak už se čaj pije tisíce let. A přítomný tein (obdoba kofeinu v kávě), katechiny, antioxidanty a vitamíny v listu i nálevu obsažené člověka po ránu solidně povzbudí.

183

Odpovědět

Kedze som si este nenasetrila na kavovar :) pripravujem si kavu tak, ze asi 7 gramov mletej kavy (pomleta na zalievanie) zalej mnozstvom vody ako do malej salky a po par sekundach cez sitko prelejem do tej malej salky. Chuti to rozhodne lepsie ako ked sa sa kava len zaleje na "turka" a fazu ked som pila instantnu kavu mam uz sa sebou, clovek s na to odvykne ako na vegetu a bujony.

181

Odpovědět

Raději zůstanu u rumu

183

Další