Las Vegas není Las VegasCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:151
Počet zobrazení:5 758

Následující video z kanálu CGP Grey se zabývá slavným městem hazardu Las Vegas a jeho velkými kasíny, které, jak se ve videu dozvíte, nejsou tak úplně v Las Vegas.

Přepis titulků

Vegas, bejby! Ráj na zemi! A to ne metaforicky, tohle doslova není město Las Vegas. Koukněte na mapu a uvidíte název Paradise a to samé, když při návštěvě zkontrolujete počasí. Tady je Las Vegas a tady je Paradise, do kterého spadá téměř vše, co lidé spojují s Las Vegas. Včetně této cedule! Možná si myslíte, že Paradise je jen poměrně neznáme město zaměňované za svého většího souseda, jako jinde, ale Paradise není vůbec městem - je to nezařazené území.

Co je to? Rychlé vládní shrnutí. Občané žijící ve městě musí dodržovat pravidla města, a také okresu, a také státu, a také země. Je to vrstvený dort vládnutí. A každá vrstva vybírá své daně k prosazení svých pravidel. Pokud někomu přijdou tyto vrstvy utiskující, můžou se sbalit a zamířit do otevřených prostor mimo hranice měst, aby žili jako drsní jedinci, kterými jsou - bez pravidel.

Avšak s výjimkou těch země, a také státu a také okresu. Ale při opuštění města je tu o jednu vrstvu méně, protože jsou v nezařazeném území. Ale pokud se jim bude dařit a populace poroste, časem lidé budou chtít policii a kanalizaci a školy a pravidla, a brzo se sepíše zakládací listina, zvolí starosta a město je zařazeno. Na Paradise je divné to, že na rozdíl od většiny nezařazených území, které obsahují většinou jen stepní běžce a možná jurtu, ve které nikdo nechce žít, tu žije téměř čtvrt miliónu obyvatel na ploše velikosti Disneyworldu.

Taková hustota je daleko za bodem, kdy byste očekávali, že lidé založí město. A není to tak, že by se s tím Paradisiané nemohli otravovat. Paradise je téměř unikátní v tom, že je oficiálně nezařazené. Proč to? Začalo to mormony, kteří jako první osídlili tuto oblast v 19. století. Vlastně ne.

Skok do roku 1950, kdy jsme ještě testovali atomové bomby pod širým nebem poblíž populačních center. Nevada nedávno legalizovala hazard a kasínové impérium ve Vegas rostlo. Tedy, hned za jeho okrajem, aby se vyhnuli městským daním. Co se týče nezbytných služeb, kasína byla dost bohatá, aby je sama poskytovala. Zejména používala svoji ochranku jako de facto policii. Což nemusí znít moc poctivě, ale tehdy všemu vládla mafie. A dnes už to tak samozřejmě není. Skutečně ne, dnes to všechno řídí asi dvě společnosti.

Nicméně, oficiální město Las Vegas bylo v 50. letech na pokraji bankrotu a se ziskovými kasíny za jeho okrajem si starosta řekl: "Děláte si srandu? Tohle rozhodně je součástí Las Vegas, protože tak říkám, a budete platit městské daně." Kasína řekla ne. Tento spor mohl rozhodnout pouze okres jakožto další vládní celek. Kasína mimochodem platila daně přímo okresu, takže překvapivě okres řekl Vegas: "Ne, nemůžete zabrat tohle území a zdanit jeho podniky jen proto, že chcete."

A aby Vegas zabránili v budoucnu něco zkoušet, okres vytvořil oficiální neoficiálně zařazené území jménem Paradise. Nad ničím, co se stane uvnitř jeho hranic, nemá skutečné město Las Vegas žádnou kontrolu. Tady vládne okres a nastavuje nižší daně všech druhů, což je důvod, proč nová kasína většinou vznikají v Paradise a ne v Las Vegas. Ale jestli máte pocit, že za vznikem Paradise bylo jen vyhýbání se daním v městské velikosti, máte pravdu!

Překlad: Frix www.videacesky.cz Než začnete všechny opravovat, že vaše dovolená byla v Paradise, ne v Las Vegas, město Las Vegas a Paradise jsou obě v údolí Las Vegas. Takže můžete říct, že jste v Las Vegas byli, i když jste do něj nevkročili, a pořád mít technicky pravdu, že jste byli v Las Vegas.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Taky bych byl pro více překladů z tohoto kanálu CGP Grey tam má plno zajímavých videí!

80

Odpovědět

Nejúžasnější místo, jaké jsem měla možnost navštívit, hned bych se tam vrátila.

80

Odpovědět

Taky jsem ho toto léto navštívil. Proto mě to video taky zaujalo. ;)

120

Odpovědět

ja si to pametám z nfs : undreground a myslím že niesom jediný :D

13

Odpovědět

Tj paráda, skoro 5 minut videa, z toho 3 minuty jsou obsah, téměř dvě minuty jsou reklama a zbytek videa je posledních 10 sekund... pff

381

Odpovědět

Takže v každém filmu kde lidi řekli že jedou do Vegas tak to znamenalo že si jedou odpočinout do klidného města a ne že jedou gamblit :-O Filmhood ruined

93

Odpovědět

Podívej se na posledních 10 sekund videa. :)

601

Odpovědět

Víc překládejte tento kanál prosím.

210