Komu patří socha Svobody?CGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:5 280

"Komu patří socha Svobody?" Vypadá to na jednoduchou otázku, která by měla mít jednoznačnou odpověď, ale to by nesměly být USA, aby v tom nebyl pořádný binec.

Poznámka k překladu: New York se v češtině standardně objevuje v mužském rodě, New Jersey zase ve středním, takže jejich vyobrazení ve videu může působit trošku jako nějaká agitka, ovšem v angličtině jsou New York i New Jersey rodu ženského ;-)

Přepis titulků

Komu patří socha Svobody? New Yorku, nebo New Jersey? Mělo by to být jasné, ale o ostrov, na kterém socha stojí, Liberty Island... se oba státy hádají už několik staletí, konkrétně o hranici na řece a ostrovy na ní. Hádali se v 90., 80., 30. letech, ve 30. letech 18. století a možná ještě budou. Abychom to pochopili, musíme se vrátit do 17. století. Nové Nizozemí si hledělo svého, když si Anglie, která měla větší námořnictvo, nizozemskou kolonii přivlastnila.

Tady je zakopaný pes. Anglie Nové Nizozemí rozdělila vedví, ale ne jasně. Nebyla to chyba jen a pouze Anglie, byla přeci jen daleko a mapy v 17. století nebyly špatné, ale taky nebyly zrovna skvělé. V listině rozdělující Nové Nizozemí se píše: "Tato smlouva uzavřena v červnu dvacátého a čtvrtého dne roku šestnáct... Tedy v listu nesoucím velkou pečeť anglickou, datující se k dvanáctému dni..." Dobře, dobře. "Dala tento kus země, počínaje západně od Long Islandu a ostrova Manhitas, na východě zčásti ohraničeném hlavním mořem a zčásti Hudsonovou řekou...

A tento řečený kus země nechť se nazývá jménem Nova Caesarea. Nebo New Jersey." Můžete si vybrat. Panečku, to se nečte snadno. Anglie, zkus oddělovat odstavce. V této listině jsou nejasně napsané názvy snad všeho, špatné údaje o zeměpisné šířce a délce a neúplné popisy řek.

Takže je v tom totální binec. Například, je toto část řeky Hudson, nebo ne? Nepíše se to tu. "Na východě ohraničeném"? Ale kde? A pak je tu pasáž o "několika dalších ostrovech", ale kterých přesně? Patří tam Ellis Island a Liberty Island? Anglie řekla, že to není její problém, a nechala mladé kolonie, aby se 300 let hašteřily mezi sebou.

New Jersey řeklo, že Hudson plyne do moře a jeho hranice bude uprostřed řeky, jako tomu je v ostatních koloniálních listinách, takže ostrovy Staten, Ellis a Liberty jsou jeho. Ale New York, The Empire State, nesouhlasil. Řeka Hudson teče kolem a pak až dolů. Tyto ostrovy patří New Yorku. A taky řeka, celá řeka, i mola, která jste na řece vybudovali.

To vše je New Yorku a všechno to patří nám. New Jersey nesouhlasilo, ale když jsou hranice nejasné, vyhrává silnější. Když je bohatý a mocný Nový Amster... New York v srdci konfliktu, dostane New York to, co chce. Když Nova Caesarea... New Jersey navrhlo rozdělení řeky, New York řekl: "Donuť mě. A kde jsou daně za ta mola?" "A na tomhle ostrově je karanténa kvůli neštovicím." "A přestaň se mlátit."

V roce 1832 toho mělo New Jersey dost a zavolalo učitelku... Nejvyšší soud. New York se nedostavil, soud podle něj nemá pravomoc, aby vyřešil spor mezi státy, což dnes zní šíleně, ale tehdy to nebylo dořešené, protože v Americe mezi sebou bojovaly vzpurné státy. A to, že New York kašle na Nejvyšší soud, tomu nepomohlo. A kdyby soud rozhodl, že se New York musí rozdělit, což je pravděpodobné, New York by se podvolil...

Ani omylem! New York by poslal soud do háje. Amerika ve snaze stát se mocnou federální vládou tohle nechtěla. Takže Nejvyšší soud rozhodl, že případ zatím nevezme, možná později. A Amerika politickými pákami donutila New York a New Jersey, aby spor vyřešily mezi sebou. "Tohle je vaše rozhodnutí. Není třeba do toho tahat soud. Pak nebudu muset vymáhat jeho rozsudek. Tak to bude lepší pro všechny." Takže smlouvaly.

New Jersey se vzdalo práv na Staten Island a na oplátku New York souhlasil, že severní hranice New Jersey bude procházet středem řeky. Za ostrovy Ellis a Liberty... Vmáčkne se za Staten Island a pak pokračuje do moře. Aha! Takže socha Svobody je v New Jersey! Ne. New Jersey se vzdalo ostrovů Ellis a Liberty. Působí to jako velký ústupek, ale přístup po řece v časech parníků byl důležitý.

A obětování pár ostrovů za cenu vlastních mol za to stálo. A Amerika měla radost, protože odvrátila boj o moc mezi ní a státy. A všechno byla pohodička... No nic. Oba ostrovy jsou enklávami New Yorku za hranicemi New Jersey. Takže odpověď na otázku: "Kde leží socha Svobody?" je technicky vzato New Jersey, ale je to zcela bezcenná informace. Během těchto dohadů si Amerika všimla, že Liberty Island má strategické umístění, tak si ho zabrala pro sebe jako federální půdu.

A postavila na ní hvězdicovou pevnost, která mohla střílet na všechny strany. Nepřipomíná vám něco? Když Francie poslala Americe sochu Svobody, jako symbol věčného přátelství, vzniklo pevné bratrské pouto v žáru boje mladých rebelů za svobodu proti impériu. Pouto, na které Amerika jistě #NikdyNezapomene. Amerika řekla: "Dám ji semhle, kde bude tím prvním, co všichni příchozí do USA uvidí. Francie, budeme nejlepší přátelé navždy!"

Takže sochu umístili na federální pevnost na federální půdě a udělali z ní národní památník. Takže sochu vlastní Amerika? Tím se otevírá kniha "Co je to federální půda? Co to jako znamená?" Tu necháme zavřenou, vyřešíme to jindy, jinak tohle video nikdy neskončí. Jsme teprve v 60. letech, a to ještě musíme mluvit o hádkách o půdu pod vodou. Ano. Na chvíli se vrátíme na Ellis Island.

Po 150 letech od údajného vyjasnění hranic si jej New Jersey znovu nárokuje. Zčásti. V 19. století byl ten ostrov takhle velký, ale v 90. letech už byl takhle velký. A protože rivalita z mládí nikdy zcela nezanikne, New Jersey do toho opět zatáhlo Nejvyšší soud. Tentokrát se New York ukázal. Přidaná země byla podle New Jersey jeho. New York nesouhlasil, celý zvětšený ostrov prý stále patří jemu.

"Jak to, že se Ellis Island zvětšil?" Podle New Yorku se při hloubení metra hlíny zbavovali zde... v části řeky, která patří New Jersey. Ale jeho hlína, jeho nová země, což je zajímavá strategie k získání území. Ani New York, ani New Jersey soudu nedodaly žádné podklady, které by prokázaly, odkud ta půda je. Takže to, jak se Ellis Island ztrojnásobil, je ztraceno v dějinách. No co už, podle soudu patří vše nad hladinou vody New Yorku a vše pod hladinou vody New Jersey, ale pokud nějaká země přibude, získá ji New Jersey.

A tak tento ostrov patří New Jersey a tato malá původní část patří New Yorku. Je to nádherná a směšná hranice, která otevírá dveře pro jeden poslední spor. Liberty Island byl kdysi takovýhle, ale teď je takovýhle, což znamená, že tato část by měla patřit New Jersey, ne New Yorku.

Zatím to ale nikdo neřešil. Možná proto, že si toho státy nevšimly. Socha Svobody by pak sice zůstala na straně New Yorku, víte, co by ale patřilo New Jersey? Obchod se suvenýry. A jediná věc důležitější než to, komu patří celý památník, je to, komu patří obchod se suvenýry, který je jeho součástí. Uvidíme. Ale zatím je to tak, že ve vodách New Jersey je ostrov New Yorku, což je federální půda, na které stojí národní památník – socha Svobody.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz A pak je tu ještě Shooters Island. Hranice prochází skrze něj. Nevím, jestli si toho někdo všiml. Je to ptačí rezervace spravovaná New Yorkem.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pripomina mi to hastereni se zebrikem Žebřík, kterým nesmíte pohnout 300 let a porad nic:)

91