Gimliho sekeraMuž ve zbrani

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:554
Počet zobrazení:9 357

V tomto videu se dočkáte ukázky toho, jak by se dala vykovat sekera Gimliho, trpaslíka z Pána prstenů. Kovář si navíc zvolí svůj způsob, takže sekera bude od filmu trochu odlišná, ale možná i hezčí.

Přepis titulků

Gimliho bradatice Byl jsem zbrojířským kovářem po 30 let. Vytvořil jsem zbraně pro 200 filmů. Tohle je Muž ve zbrani. Tvořím Gimliho bradatici. Z pěti seker, které nosí, patří k menším, ale je více tradiční a je více podobná vikingským bradaticím.

Vypadá skoro jako širočina. Jsem Gimliho fanouškem. S mojí výškou vypadám trochu jako fousatý trpaslík. Trpaslíci pracují s kovem, těží drahokamy a podobně. Máme něco společného. Koupil jsem si licencovanou repliku této sekery. Byla celkem dobrá, ale věděl jsem, že ji zvládnu lépe, tak jsem se rozhodl vytvořit ingot damascénské oceli.

Damascénská ocel je vrstvená ocel. Začnu s 37 vrstvami různorodých kovů. Začínám s vrstvou 1075 pružinové oceli. Stará čepel z pásové pily je vytvořena z 15N20. Je to vysokoniklová slitina. A dále čistý nikl, který vezmu z matic k tvorbě vinylových desek.

Dnes je to celkem vzácnost. Každá vrstva kovu má jiný vzhled. Takže to bude vypadat jako letokruhy ve dřevě. Malé spirálky a tak podobně. Hlavním důvodem přidání niklu je, aby byla sekera lesklá. Každý kov seříznu na 25 krát 4 cm. Upnu je do svěráku a svařím dohromady. Vložím je do pece a spojím je do celistvého ingotu.

Rozpůlím ho a přeložím, takže tím získám 74 vrstev. A pak ho přeložím ještě jednou a získám 148 vrstev. 148 vrstev vypadá jako jedna. Použiju tavidlo, které zabraňuje oxidaci. Usnadňuje tavení kovu. Je to bezvodný tetraboritan sodný. Jde o boraxové mýdlo, ze kterého je odpařena všechna voda.

Také použiju kyselinou boritou, kterou se hubí hmyz. A dál použiju chlorid amonný, který se používá při výrobě výbušnin. Takže kdykoliv někam letím a mám na sobě oblečení z dílny, odvedou mě do temné místnosti k výslechu. Tohle je kovářská matrice. Je zakřivená těmito dvěma směry. Díky nim můžu kov táhnout vybraným směrem. S pomocí matric dokážu udělat bradku sekery.

V obchodu se dřevem jsem si vzal násadu od lopaty a na pásové brusce ji vytvaruju do osmiúhelníkového tvaru. Bude to topůrko sekery. Vezmu si 3 mm silnou trubku a vytvaruju ji do osmiúhelníku, aby šla nasadit na topůrko. Pak na ni přivařím zdobení z vyleptaného bronzu. Pracuje pro mě Elisabeth, která je talentovanou umělkyní. Obtáhne vzor pro bronzové zdobení na velum a z něj na polymerovou síťotiskovou šablonu, která odolá elektrochemickému leptání bronzu.

Máme tu 148 vrstev různých kovů slitých dohromady ve vyleštěné čepeli. Když něco doleštím, vložím to do kýble plného chloridu železitého, který vyleptá detaily a tak uvidíte ty vlnkovité vzory. V této sérii je to má oblíbená zbraň. Práci s damascénskou ocelí jsem si užil.

I když Gimliho sekera z této oceli nebyla, pro film byla vytvořena z hliníku, tvorba ingotu a vytvoření oceli se vzory mi přišlo zábavnější. Tahle sekera je skutečná. Nejenže je hezká, ale i efektivní. Váha a balanc této sekery je neskutečný. Úplně vyzývá k úderu. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No ne sekera co dokaze rozbit sklenenou lahev, to je asi zazrak moderni metalurgie :-D

1813

Odpovědět

a dolámať ti kosti alebo ako posledný záber, celkom pekne rozcuchať časť tela.

31

Odpovědět

Docela rád bych věděl, proč těch vrstev udělal zrovna 148. Proč to nepřehýbal dál a neudělal jich třeba deset tisíc? Nebo proč jich nestačilo jenom těch 37? Tady mi to asi nikdo nevysvětlí co? nebo jo?

31

Odpovědět

Každym přeloženim sou ty vrstvy slabší a slabší, asi i proto by nemělo smysl to honit do desetitisíců

40

Odpovědět

Jak psal eXe, vrstvy se logicky ztenčují a je jen na kováři jak výraznou chce kresbu... kdyby to hnal do desetitisíců tak kresba vidět nepůjde a už to bude jen jednolitá šeď.

40

Odpovědět

Svářkový damašek je technologie při, které se dohromady spojují dva příbuzné materiály o různých vlastnostech. V minulosti se většinou používala ocel s vysokým obsahem uhlíku (křehká ale tvrdá) a ocel nízkým obsahem uhlíku (měkká ale houževnatější). Čím více vrstev tím má výsledný materiál lepší vlastnosti, ale při příliš velkém počtu vrstev hrozí, že se kresba stane nezřetelnou nebo že se zcela ztratí, což znamená že oba materiály ztratili své jedinečné vlastnosti. Navíc čím víc překladů tím víc svárů a tím víc šancí udělat někde v celém tom postupu chybu.

20

Odpovědět

www.templ.net zbraně pro fajnšmekry :-)

44

Odpovědět

jestli je dělají jako v Kovex-ars tak ruce pryč...

00

Odpovědět

Nejde mi do hlavy, proc vynalozi takovy ulsili 148 vrestev odlisnych kovu a pak sekeru zneucti nasadou od lopaty. Myslel jsem ze to bude aspon nejaky echt drevo, jako Listrova kytara z kafrovyho a pak tohle :-O

334

Odpovědět

Taky mě zaskočila ta násada od lopaty, jak kdyby dělal motyku

92

Odpovědět

+Tom86Většina násad na lopaty (alspoň v ČR) se dělá ze dřev listnatých stromů nejčastěji jasanu nebo buku. Což by odpovídalo knižní předloze.

200

Odpovědět

Nebo z myslícího hruškovníku :-)

130

Odpovědět

Nádhera. ALE! na dokument to má naprosto tristní kadenci "akčních" půlvteřinovejch střihů, musel sem si to pustit 2× a neustále zastavovat, abych vůbec pochytil, do čeho tam zas čim tluče :(

194

Odpovědět

Super ale prosím, přeložte Ichigův meč Zangetsu z Bleache! :D

189

Odpovědět

Tiež ma to práve napadlo:-D

10

Odpovědět

Čekal jsem, že tam bude nějaká kovorytba, kvůli čemu tam dával jiné druhy vrstev a pak celkem odfláknutý výbrus. A závěr pro Američany.

929

Odpovědět

Damašková (je to takový hezčí název podle mě :-) ) ocel pak dělá nádhernou kresbu pokud se umí správně ukovat a poté ve správném směru leštit. Kovoryt by pak musel být hodně hluboký a i tak by byl nepřehledný. Daleko větčí parádu udělá jen přeleštění a přeplátování leptanými bronzovými plátky, tak jak to provedl ... Dobré video

372

Odpovědět

+pilinaDamašková zní hrozně... :-P

410

Odpovědět

+pilinaElessar - damašková zní rozhodně líp než Damascénské..... pfff

00

Odpovědět

S tímhle bych sekal dřevo snad i rád :)

661

Odpovědět

Znal jsem jednoho takového......proč nejdeme přes doly Morie, ptal se mě. Doufám, že příště zkusí Balrogovy důtky :D

222

Odpovědět

Čau Gandalfe, jak se má Harry? Ještě furt je zavřený ve Hvězdě smrti Spockem?

575

Odpovědět

tvl, chtěl bych si ji potěžkat a vyzkoušet :) Fakt nádhera, ty detaily, práce z kůží a všechno. Fakt jde vidět, že to dělal s láskou. :)

416

Odpovědět

cool

81

Odpovědět

Hezké video, ale ten konec... ať alespoň pokácí nějaký strom, to co tam s tou sekerou dělal by mohl udělat i s obyčejnou železnou tyčkou....

1226

Odpovědět

Bojové sekery nie sú určené na kácanie stromov.

3015

Odpovědět

+Azarchanielomg, ja věděl, že se nějaký chytrák ozve s touto výmluvou... Ne, bojové sekery vskutku na sekání stromů nejsou, také ale nejsou na rozbíjení soch a poskládaných prkének. Jde o demonstraci její síly. Pokud by s ní třeba dokázal přeseknout strom o průměru 10 cm, tak je jasné, že by s ní mohl klidně oddělit hlavu od zbytku těla, nebo pouze končetinu - jednou ranou. Stačí ti to takhle?

897

Odpovědět

+AzarchanielMyslím že ako posledné rozsekáva kus balistického gélu, čo by malo simulovať hrúbku ľudského tkaniva nad kosťami, takže tam máš demonštráciu. :)

384

Odpovědět

Paráda, mohlo by od něj přibýt víc videí, určitě má další super kousky :)

480

Odpovědět

videí má dost, udělal třeba Frodův meč Sting, Thorovo kladivo Mjornir a nebo to sčím házel Blade :D

230

Odpovědět

+bulljokertak Thorovo kladivo musí být další na seznamu k přeložení

613

Odpovědět

+bulljokerNo ty vole, ale jestli ho neudělá dutý nebo z hliníku či tak něco, tak ho budou zvedat jeřábem :-D

60

Odpovědět

+bulljokerSting vypadá podle mě líp než Mjolnir, zejména kvůli povrchové úpravě potom. Ale spousta zbraní od něj vypadá luxusně

10