Carolin Kebekus: Maria 2.0Stand-up okénko

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 28
57 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:5 124
Carolin Kebekus patří mezi známé německé komiky a má i vlastní show. V tomto stand-upu se ale zabývá palčivým tématem: přístupem katolické církve k ženám. Napadlo vás třeba někdy, proč jsou všichni katoličtí kněží muži? Může tento zastaralý přístup katolické církve souviset s její upadající popularitou? Carolin se vám to svým svérázným způsobem pokusí objasnit.

Přepis titulků

Teď se podíváme na téma, které je pro mě osobně srdeční záležitost: katolická církev. Dobře, možná trošku míň sakrálně. Ale mlhu nechte, ta je cool. Jde o církev. A o ženy. Já vím, už zase tohle téma, prostě to nemůžeme nechat být. Katolická církev, ironicky asi nejstarší spolek mužů na světě, by byla bez žen opravdu nahraná.

Pane, odpusť jí, neboť hřeší svými slovy i činy. Amen. Církev je skvělá kariérní příležitost pro muže, kteří se rádi přepychově oblékají, ale vykořisťovatelský podnik, když jde o rovnoprávnost žen. Protože i když nám ženám přepychové oblečení sluší víc než papeži, je pro ženu největší kariéra v církvi holt role trpící jeptišky v klášteře, pokud tam zrovna náhodou nevkročí Whoopi Goldberg, aby natočila Sestru v akci 3.

Přitom jsou ženy páteří katolické církve. Církev podpírají ženy ve funkcích placených i dobrovolných. Jsou to učitelky náboženství, kostelnice, církevní hudebnice a advokátky v církevním soudním řízení, slouží bohoslužby, udílejí svaté přijímání a pohřbívají mrtvé. Kromě toho tvoří 70 % těch, kteří se v církvi dobrovolně angažují, ženy. Mohou tedy klidně faráři chystat oblečení a péct koláče na farní slavnosti…

Koláč náš vezdejší dej nám dnes, amen! …ale žádný důležitý post ani hlas už nedostanou. Vlastně to ani není překvapivé, protože ačkoliv si Boha představovat nemáme, samozřejmě jednu představu máme. Překvapení! Bůh je očividně lehce popudlivý a neviditelný starý muž. Tedy, tak nám o něm alespoň vyprávějí.

Jak opravdu vypadá, samozřejmě nikdo neví. Možná ale vypadám takto, Bůh smí všechno, proč ne být žena? To si nemyslím, amen. Ale že je maskotem katolické církve starý bílý muž, dává absolutně smysl, když je celý ten podnik sexistický. Už církevní učitel Tomáš Akvinský řekl: „Zásadní hodnota ženy spočívá v její schopnosti rodit a v užitečnosti v domácnosti.“ Stabilních 12 z 10 bodů na škále sexismu, ale to bylo přece jen před 800 lety a tenkrát to tak viděla celá společnost.

Už se toho určitě spousta změnila, ne? Změnami se nikdy nic nezlepšilo, to vám řekne každý. Teda každý ve Vatikánu. Nic se samozřejmě nezměnilo. A aby církev nedělala ráj na zemi jen pro muže, ale i pro ženy, sešla se v květnu roku 2019 skupina věřících žen a založily skupinu Maria 2.0, tedy takovou novou a feministickou verzi Marie.

Spouštěčem založení byl mimochodem také skandál kolem zneužívání, ti nevěřící z vás jistě ještě nezapomněli. A Maria 2.0 požaduje věci, které papeži málem odvály z hlavy solideo, ano, tak se jmenuje pokrývka papežovy hlavy, a hned jste se naučili cizí slovo od ženy, co všechno dneska není možné.

Držte se, teď přichází Maria 2.0 a její požadavky. Zaprvé: Ženy by měly mít přístup ke všem církevním postům včetně těch vysvěcených. Zadruhé: Zrušení povinného celibátu. Zatřetí: Rozsáhlá osvěta ohledně sexuálního zneužívání kněžími. No co to je za troufalé požadavky?! Copak tajně upíjely mešní víno během úklidu sakristie? Já k mešnímu vínu doporučuju francouzský měkký sýr a kousek bagety.

Amen. Ženy se chtějí podílet na všech úrovních církve. Chtějí, aby byl diakonát i kněžský úřad i pro ženy. A biskupové říkají: „Klidně můžete církvi sloužit, milé ženy, ale spolurozhodovat ne.“ To mohou jen vysvěcení muži. Mám skoro pocit, že by se církev nejraději obešla bez žen úplně. Dokonce totiž už stvořila i perfektní rodinu bez ženy. Otec, Syn, Duch svatý.

Praktické. Reakce na otázku ohledně žen na církevních postech je pořád stejná. Biskup z Řezna Rudolf Voderholzer, který nám bohužel neposkytl interview, v kázání řekl: „Ježíš vědomě prohlásil za apoštoly pouze muže.“ Dále říká: „V antice bylo ženské kněžství zcela známé. Jejich služba bývala spojena s prostitucí jako znázorněním plodnosti země.“ Aha, cool, ráda bych si přečetla ten popis práce.

Ráda kážete, jste ale dobrá i v matracovém sportu? Ale jedno odůvodnění slýcháme opravdu často, je to běžný argument: Ježíš měl taky jen apoštoly mužského pohlaví. To se mému synovi ale vůbec nepodobá, že by se k ženám neměl. Miluje všechny lidi. Některé dokonce několikrát. V křesťanské historii byla spousta důležitých ženských postav, dokonce i kolem Ježíše.

Ale kam se poděly? Když to shrneme, v průběhu staletí udělala katolická církev ze všech žen v Ježíšově okolí buď muže, nebo děvky. Požadavky od Maria 2.0 mimochodem oficiálně míří do Říma. A jak na ně církev aktuálně reaguje? Správně. Ženy na vysvěcených postech? To bohužel nejde. To už taky říkal i svatý Jan Pavel v roce 1994 po konzultaci se svým šéfem ve svém apoštolském listu. Že církev není nijak oprávněna k tomu, aby vysvěcovala ženy, a že se tímto rozhodnutím všichni věřící musejí řídit s konečnou platností.

Takže církev není oprávněná k vysvěcování žen na kněze, my nemůžeme, máme svázané ruce. Aha! A co vás tedy opravňuje k vysvěcování mužů? Ale já vím, svatí jako Jan Pavel se nezpochybňují, ten dělal chytré věci, třeba v Africe zakázal kondomy proti AIDS. To muselo být správné, papež je přece jen neomylný.

To jsem vybavila lidstvo tak malým mozkem? To příště udělám jinak. Ale této argumentace se vážně drží. Mají vyšší povinnost a tu nemá nikdo co napadat. Církev není žádným výsledkem vlastní… …fantazie, vlastních myšlenek, ale Kristus nám uložil povinnost, kterou taky musíme zachovat. Takže Ježíš vám uložil povinnost, tedy vám mužům.

Ale zjevil se přece nejdřív Marii Magdaléně, ne? Aha, pravda, ona je vlastně děvka, to není žádný dobrý svědek. To je ale tak trochu typické křesťanství, že? Ti si všechno tak přizpůsobí, aby se jim to hodilo, a pak řeknou: „Bůh to tak chtěl.“ Přesně tak to děláme, Bože, jak jsme chytří. Z toho mě laskavě vynech! Jasně, chytré, jde to, protože se vám ten podnik zrovna celý rozpadá.

V roce 2019 v Německu z katolické církve celkem vystoupilo více než 270 tisíc lidí. To je víc než kdy dřív. Těch 22,6 milionů katolíků už tvoří pouhou čtvrtinu německého obyvatelstva. Hrozí jim, že z nich brzo bude už zase ta mrňavá sekta, jak kdysi v Římě začínali. Samozřejmě jsou tato čísla ovlivněna tím, že je úmrtnost katolíků vyšší než počet jejich křtů, ale za ten pokles od roku 1990 mohou z více než 70 % rozhodnutí z církve vystoupit.

A to jsou čísla, která těžko můžete pokřtít na pěkná. I z bohoslužeb se mezitím stala šíleně smutná záležitost, na to ani nepotřebují pohřeb. Teda můj kostel bývá narvaný. Třeba na Vánoce nebo… Ne, vlastně jen na Vánoce. Ze sta katolíků jich v roce 2019 na bohoslužbu chodilo přesně 9,1.

Pro srovnání: V roce 1950 jich bylo ještě 50. Poslední farář, kterého jsem viděla, vypadal takto: A to jsem kvůli němu ani nemusela do kostela. Katolická církev má problém: Živá představení už tak moc nefrčí. Spousta lidí je ještě přihlášená, ale nikdo už tam nechodí. To je trochu jak ve fitku. A když to s ním srovnáme, pomalu dochází i trenéři.

Počet kandidátů na kněze se od vrcholu v roce 1984 snížil o 86 procent. V McFIT by řekli, že jestli to tak půjde dál, můžou příští rok zavřít. Nový kněžský personál už se bere i z Afriky. Ale jestli to je teď fér nechat je kázat v zapadákovech kdesi daleko na východě… A tady přichází do hry Maria 2.0 a ptá se, proč se ženy pořád nemohou stát kněžími.

No k čertu proč?! Promiňte. Na toto ráda cituji jako odpověď žurnalistku Christiane Florin: „Protože ti by raději vysvětili spíš kus dřeva než ženu.“ No jo, nebo třeba mříž. Beze srandy. Tři dny poté, co přišla zpráva o vystupování z církve, požehnali tady v Kolíně nové mříži před dómem.

Máte ještě v plotu všechny latě? Jo, máme požehnané latě. Oni požehnají radši blbým mřížím než homosexuálním párům! Žádný div, že je kritika pořád hlasitější. Mým úkolem jakožto biskupa je umožnit a podporovat zůstávání spolu, nesmíme to rozdělovat. Zůstat spolu, to je typický chlácholivý manévr těch, kdo mají v církvi rozhodující slovo.

Společně stojí všichni pokřtění, a ne jen jedna vrstva úplně nahoře, pak přijdou muži a pak méně důležití laici, to jsou v církevním právu ženy. To musí konečně skončit, a to hned teď. Jen tak to jde společně, a ne proto, že vy to říkáte a stojíte tam nahoře. To přece musíte chápat, že v něčem takovém ženy nemohou pokračovat. Ano. Všimli jste si? Ženy začínají být pomalu naštvané!

Rovnoprávnost totiž není momentální trend, který by se prostě vyřešil sám. Dřív nebo později to bez žen nepůjde. Vidí to snad někdo jinak? Možná vy, kardinále Wölki? Debata o kněžství pro ženy je definitivně uzavřena. - Dobře. - Do postele, huš! Ráno, pokud je to boží vůle, vás zase vzbudí.

Když někoho tak odbývají, ptáme se sami sebe, proč prostě tyto ženy nevystoupí a nenechají katolíky v té blbosti samotné? Takže zaprvé: To určitě obrovská spousta žen opravdu udělá, ale ve skutečnosti chtějí zůstat. Jsou ve svých církevních obcích doma, svou vírou žijí a je součástí jejich identity. A to všechno se mimochodem netýká jen katolíků, ale nás všech.

Protože církev je v Německu po státu největší zaměstnavatel. Církev navíc vlastní lesy, pozemky a nemovitosti a má obrat dokonce ve výši 129 miliard eur ročně. Víc než automobilový průmysl. A smí mít kompletně své vlastní pracovní zákony, propouštět neodpovídající jejich náboženským představám: homosexuály, znovu ženaté a tak dál. Propuštění, protože si vezmete někoho, kdo zaměstnavateli nesedí.

To je přece absurdní! To by Volkswagen mohl propouštět, když se budete mazlit s někým s Mercedesem. A to všechno v mém jménu? Asi tam zase někoho pošlu, třeba svou dceru Jessy. Jak to všechno vlastně zapadá do moderního světa? Otázkou přece je, jak můžu dnes jako moderní, nezávislá žena být zároveň členkou katolické církve. Pro mě je to mimochodem osobní otázka, já jsem z církve vystoupila, protože jsem si to nedokázala sama ospravedlnit, ale jsem katolicky křtěná a cítím se samozřejmě pořád jako křesťanka.

Naprosto tedy chápu to propojení žen z Maria 2.0 s jejich vírou a církevní obcí. Pro mě je to prostě obrovská hádanka, proč tu angažovanost těch žen nevyužijí. Jde to s vámi z kopce a stojí tam chytré, inteligentní, studované ženy plné lásky k vaší církvi a chtějí pomoct!

Nikdo to neřekne lépe než Christiane Florin: „Ta samozřejmá ponížení, ta ignorance, ta arogance v masce pokory, to nebrání vážně jen proto, že je protějškem žena.“ Kdyby tak někdo jednal a mluvil proto, že je protějšek tmavé pleti, byl by to rasista. Když tak někdo jedná proto, že je protějšek žena, je to pak katolík?

- Amen. - Ale… Amen jsem řekla! Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Paní není vtipná a plete si pojmy s dojmy. Vydržel jsem do poloviny

11

Odpovědět

Nemám pocit, že by to malo niečo spoločné so standupom, skôr to bola taka nevtipná verzia Late night.

31

Odpovědět

Na otázku ženského kněžství můžeme mít různé názory a nemusíme se shodnout. Nicméně ve videu zaznívá několik manipulativních tvrzení. Například výstupy z církví v Německu jsou de facto stejně časté u katolíků jako u evangelíků, kteří již od roku 1994 "Frauenordination" umožňují. Tedy korelace ne-svěcení žen a výstupů z církve zde evidentně nebude kauzalitou.

30

Odpovědět

A právě proto má toto video méně než 60%.

Každé století (od oficiálního rozhodnutí Konstantina Velikého) přineslo křesťanům minimálně TŘI různé odnože "pravého křesťanství", některé se ujaly, některé zubem času zanikly. Tvrzení, že když nyní založíme Církev 2.0, která bude ta "pravá, čistá a nezkažená" je jen smutné nepochopení, že každá křesťanská odnož nakonec skončí jako ta církev katolická.

10

Odpovědět

Nechteji tam zeny, protoze je to instituce plna pedofilu co se kryji navzajem .... tady jsou skvele polske dokumenty s cz titulky o zneuzivani deti v polske cirkvi (Hra na schovávanou a Hlavně to nikomu neříkej) chtěl sem si pustit jen kousek, nakonec sem to nemohl vypnout až do konce... ZABAWA W CHOWANEGO (2020) - cały film braci Sekielskich (napisy PL) a TYLKO NIE MÓW NIKOMU | dokument Tomasza Sekielskiego | cały film | 2019

23

Odpovědět

Jinými slovy Carolin Kebekus tam chce poslat svou dceru/sebe, protože je to několikrát usvědčená banda pedofilů (v současné době mohou ženy jen pracovat v pozicích obhájců pedofilů), a chce, aby jim šéfovala dcera/sama.....

00

Odpovědět

Ten druhý dokument máme přeložený i u nás na webu :) Jen to nikomu neříkej – Tylko nie mów nikomu

20

Odpovědět

Pedofilu v katolicke cirkvi dve procenta, pedofilu v populaci pet procent.... matematika je exaktni veda...A ted pojdte se hadat, ze jedna a jedna neni dva, ale mozna sedm celych tri.

14

Odpovědět

+panzvedavyA tato čísla jste vytáhl odkud? Nebo jste si je vycucal z prstu? :-)

21

Odpovědět

+AnonyMařkaNo tak zapatrejte a reknete sama jak si ty cislo stoji? Kdyz budete hledat poctive, urcite se dostanete na 90%katolicka a 0,0002% zbytek populace :)

14

Odpovědět

+panzvedavyTakže i jiné celosvětové organizace záměrně přesouvají své zaměstnance po celém světě, aby zabránily skandálu/odhalení svých zaměstnanců?

Můžeš mi jmenovat jinou takovou celosvětovou organizaci?

00

Odpovědět

+panzvedavyU zneužívání v katolické církvi právě nejde o pedofilii, ale o dominantně-submisivní vztah mezi knězem a jeho obětí (nedokáže fungovat v normálních vztazích, a proto využívá podpory katolíků).

Milostné vztahy můžeš najít i v "klasickém" zaměstnání, ale tam zaměstnavatel neposkytuje záchrannou síť v podobě "celosvětové působnosti" a "přestěhování na jinou pobočku".

00

Odpovědět

+panzvedavy2% ? To počítali jen mezi jepiškama ne? Já odebírám časopis Krimi a tam byl kdysi článek o zneužívání dětí kněžími v ČR a jsou to desítky ututlaných případů z poslední doby a další stovky obětí byli mimosoudně odškodněny. Navíc nejde ani tak o to kolik % jich tam je, ale o to, že je církev všechny kryje.

31

Odpovědět

+KnizepekelOvšem zneužívání dětí páchá jen málokdy pedofil.

00

Odpovědět

Chápu, že se to ženám nelíbí. Na druhou stranu, pokud je ta církev na postech kněží a výš nechce, tak je tam prostě nechce. Argumentovat tím, že je to diskriminace je sice pěkné, ale ve světě je hromada diskriminace.

Například 18 letý se nemůže stát prezidentem, i když by ho lidé chtěli volit, nejde to.

84

Odpovědět

Ženám se to nelíbí, a proto 70% členů katolické církve tvoří ženy;

to je jako ta povídačka s Božkou Němcovou, která byla feministický symbol numero uno, ale pak oplakávala svého syna Hynka, nechala vystudovat svého dalšího syna Karla (v zaháňské zahradě), zatímco svou dceru Theodoru nechala trpět na své ošetřovatelky, domácké zahradnice a pomocné učitelky

00