Dylan Moran - Víra

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 100
Počet zobrazení:11 557
Další stand-up je tu a tentokrát jsem vybral irského komika, Dylana Morana, kterého můžete znát z úžasného sitcomu Black Books. Část pochází z vystoupení Dylan Moran Live: What It Is, které se na ČSFD pyšní 90 %. Dylan tentokrát detailně řeší otázku víry a to nejen v oblasti náboženství, ale i politiky nebo vědy.

Přepis titulků

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz Je naprostou pravdou, že lidé potřebují v něco věřit. Děsivé ale je, když začnete věřit politikům. Jim nemůžete věřit. Ale v něco věřit potřebujeme. Nemáte dovoleno věřit v náboženství. Můžete, ale lidé na vás pak budou se smíchem něco házet. Ve 20.

století se prostě došlo k takovému názoru, že náboženství je v podstatě zformalizovaný strach ze smrti. Tak to je. Jen se podívejte na katolickou církev. Nejpřihřátější organizace na celé planetě. Ty jejich fialové róby se zlatými korálky po stranách. Šperky tak velké, že kdyby jim spadly, tak někoho zabijou. Co jiného by to mělo být než forma rituálního strachu ze smrti? "Smrt se blíží! Rychle si nasaď zlatou čapku." To lidé nikdy opravdu nedospějí?

Většina pobožných lidí mi nevadí. Normálně s nimi mluvím, poslouchám je, jak žvaní. "Usilovně jsem se modlil a duch se mi zjevil." "Fakt? Dobře. Vem si oplatek." Naštvou mě jen tehdy, když chtějí, aby se mi taky zjevil duch. "Musíš nechat vpustit ducha do svého srdce." Hele, já bych ho nevpustil ani do své zahrady. Hned bych ho zastřelil, kdyby existoval, ale on neexistuje, tak si vezmi další sušenku a buď zticha.

Ale ta touha v něco věřit se dá naprosto pochopit. O něco se opřít, víte? Děti se rády nechají hlídat dospělými. Proto stále dělají: "Podívej, co umím." "Podívej, v čem jsem dobrej." Ať je to cokoliv. Potvrzuje jim to fakt, že tam jsou, když je někdo jiný hlídá. U dospělých je to stejné.

I když asi neexistuje něco jako "dospělý". Také chtějí, aby na ně něco dohlíželo. Protože planeta nás nebude postrádat, až to tady dosereme a navzájem se pozabíjíme. Proto potřebujeme představu Boha, který nás bude postrádat, nebo si alespoň všimne, že už tu nejsme. Protože jsme vymřeli, jak jsme to všechno dosrali. Bůh řekne: "Hele, oni tam nejsou, ale ješterkám se daří dobře. Super." Ale postupně už to vychází z módy.

Nedávno jsem šel okolo kostela a viděl jednu tu ceduli, na které stálo: "A Ježíš pravil: Jsem světlem tohoto světa." To je dost mužský úhel pohledu. Kdyby nebyl Ježíš ale Ježíška, byl by pak skromnější. Protože by byl žena, a ty jsou tradičně skromnější. Ježíška by řekla: "No, trochu se lesknu." A protože...

Každý máme nějaké sny, které chceme skrze víru uskutečnit. Z některých pobožných lidí se pak evidentně stávají extrémisté. Co ale nechápu na sebevražedných atentátnících je důvod, proč to dělají ženy. Mužům je na konci slíbeno 72 panen. Řekl bych, že to vymyslel chlap. Ale vsadím se, že ženám je nabízeno něco mnohem skromnějšího. Něco jako... Flexibilní pracovní doba a řádná péče o děti.

Ale když lidé už nevěří v náboženství, v co tedy věří? Do politiky jít nemůžete. Vždyť se na ně podívejte, kurva. Podívejte se na Vladimíra Putina. On si pěstuje pověst zločince. A baví ho to. Jak můžete věřit někomu, kdo vypadá, že ho naklonovali z mrtvého žraloka? Nebo Berlusconi z Itálie.

Kolébka světa, co se týče historie, umění a kultury. 98 rozdílných politických stran a stejně se podaří zvolit jeho. Je tak kurevsky pokřivený, že spí na točitém schodišti. Je tak zkorumpovaný, že pokaždé, když se usměje, anděl dostane kapavku. Kvůli všem faceliftům se mu ksicht přesunul na vrchol hlavy, takže abyste ho viděli lhát, musíte si stoupnout na štafle. Nemůžete věřit ani jednomu.

Všichni si myslíme, jak jsme racionální a světští, ale pořád si vytváříme nějaké bohy. Všichni se mohli posrat, když zvolili Baracka Obamu. Byl jsem potěšen. Všichni byli nadšení. Zdravá, rozumná a inteligentní lidská bytost v takhle významné funkci. Skvělé. Ale jeho největším problémem jsme my všichni ostatní. Všichni ho milujou.

Při projevech je přesvědčivý a impozantní. Všechno dává smysl. "Jsou těžké časy, musíme pracovat společně, být realističtí." A podobný věci. A všichni na něj zírají a říkají: "Ne! Udělej to ty!" "Jsi Superježíš." "Jsi tak pohledný, když zvážníš." "Posiluješ?" A tak...

Ale co můžete dělat jiného? Lidé pořád mluví o technologiích a vědě, ale to jsou kecy. Lidé sem přijdou se svými foťáky v mobilech. Ve všem jsou dneska foťáky. Seberete ovoce a ono vás vyfotí. Nebo počítače, které jsou všude. Což je důkaz, že jsme rádi sledováni. Tímhle jsme nahradili Boha. Technologiemi. Jsme posraní být sami ve výtahu nebo taxíku.

Všude potřebujeme kamery, aby nás natáčely. Jinak si uvědomíme, že jsme sami a uděláme něco děsivého. Třeba fňukat, co já vím. Ty stroje... Laptop, který mám, mě dokáže poslat do prdele 400 způsoby, kterým nerozumím. Otevřu ho a on udělá: "Jaké je magické slůvko?" Co já vím! Proto jsem si tě pořídil.

Mám mizernou paměť. Proč se místo těhle zvuků nechováš jako já? Když tě otevřu, máš udělat: "Co je?!" A věda... To je vtip. Podívejte se na vědecké vysvětlení původu života, jak ho známe. Má jednu zásadní trhlinu. Není pak divu, že existují kreacionisté. Lidé, které Bůh miluje a kteří tvrdí svým dětem, že jsme původně chodili do školy s dinosaury.

Kdo ví, co jim říkají. Není divu, že tu takoví lidé jsou. Poslechněte si objasnění původu života. Nezní totiž moc vědecky. Byl tu Velký třesk. A pak jsme se vyvinuli z opic. "Jo, to je všechno. A teď už zavíráme, tak vypadni!" Potřebuju víc. Musí být víc než "Třesk"!

"Zlato, jsem doma!" No ták. Zkrátka a dobře, je to nudná teorie. Zajímavější je, když obrátíte pořadí. Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (85)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

video je smazane z youtubu, ta část co tu byla přeložená je z jeho show What Is It Dylan Moran Stand Up Dylan Moran What It Is Full Show čas 11:20 až 19:40
nejbližší podobný útržek je tady Dylan Moran - Needing to believe in things - German subtitles

00

Odpovědět

Díky, sedělo to přesně, takže video je zase funkční :) Mimochodem, co ty a překlady? :)

00

Odpovědět

+XardassHoja, ja bych hodně chtěl pokračovat, ale v posledním roce jsme to měl hodně pracovní, teďka řeším nové bydlení, tak uvidím jak ušetřím čas. Snad aspoň dopředkládám ty earthlings, ale nechci nic slibovat.

10

Odpovědět

nefunguje :(

110

Odpovědět

:D jéé, on tak vypadá i v civilu:)

360

Odpovědět

zlato sem doma! -> *zvuk opic* -> BANG"
:)

390

Odpovědět

Není to vystoupení, při kterém bych se smál, ale ze všech stand up komiků co si vzali jako téma náboženství, víru nebo církev rozhodně dává největší smysl. Aspoň se nesnaží kritizovat svou vlastní dětstkou představu o církvi založenou na zběžně prolistované obrázkové bibli a vydávat to za kritiku boha.

235

Odpovědět

Dlho som sa tak schuti nezasmial :) "The shop's closed, f**k off!"
Dylan je génius, muž slova a navyše Ír... A ten pohár v ruke už je proste bernardovská klasika :D

250

Odpovědět

jinak, Rowan Atkinson z Anglie, Dylan Moran z Irska, Craig Ferguson ze Skotska a Wales ????? uvidíme třeba se nám ještě někdo předvede ;)

221

Odpovědět

Miluju Iry, obzvlášť tohodle, je totiž až moc upřímný a nepotřebuje se přetvářet...jeho mimika a gesta vám často řeknou víc než jeho slova. Nejvíc umíram, když se začne hrabat ve vlasech:D Tomu kdo neviděl určitě doporučuju, obzvlášť What it is...chtěla jsem zmínit nějakou svoji oblíbenou hlášku, ale zjistila jsem, že to nepůjde, protože jich mám tolik, že nevím kterou vybrat, takže oprvdu musíte shlédnout sami:)

230

Odpovědět

Viděl jsem všechny tři jeho stand-up shows a můžu je jen doporučit, je to největší týpek, a donutí vás pochybovat i nad kouskem chleba :-D A What it is se mi líbí nejvíc :)

210

Odpovědět

trupkin: ani omylem ;) Dylan Moran pobaví a donutí k zamyšlení. Každá jeho stand up show je diamant žánru...Elmaleh...bleh...

211

Odpovědět

tohle je největší borec a hlavně mluví pravdu kterou si tolik lidí hnedka neuvědomí, lepší než posranej Elmelah nebo jak se menuje

222

Odpovědět

na Gada Elmaleha nema

1824

Odpovědět

Garf kto tu sakra mluvi o ceskym dabingu ??? kdybyses kouknul na ty videa co jsem sem dal zjistil bys ze to je PRELOZENY to znamena ze tam jsou ceske titulky

180

Odpovědět

garfe ty si jouda, on rek ze tam byl velky tresk po kterom vznikli opice z kterejch sme se vyvinuli tak k čemu by tam bylo tu velké Bum ? :D

180

Odpovědět

btw Devilrock:proc prekladat?.. hmm treba proto ze cesky dabing stoji za hovno a rozhodne bych se na to nedival.. hlavne ne s britskym prizvukem ktery se mi v AJ libi..

181

Další