George Carlin – Náboženství je kravina

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 360
Počet zobrazení:21 631

Jedno z nejslavnějších a nejostřejších vystoupení George Carlina, v němž zesměšňuje náboženství. Toto video pravděpodobně není vhodné pro křesťany. :-)

Přepis titulků

Ale co se kravin týče, tak se obchodník nemůže rovnat s duchovním. Protože, lidičky, musím vám říct pravdu. Co se týká kravin, pořádných, prvoligových kravin, nezbyde vám než stát s úžasem, s úžasem nad přeborníkem všech dob ve falešných slibech a přehnaných tvrzeních, nad náboženstvím.

S tím se nemá co rovnat. Náboženství s přehledem vyhrává cenu za největší snůšku kravin. Zamyslete se nad tím. Náboženství doopravdy přesvědčilo lidi, že existuje neviditelný muž, žijící na nebi, který sleduje všechno, co děláte, každou chvíli, každý den. A ten neviditelný muž má speciální seznam deseti věcí, které nechce, abyste dělali.

a jestli uděláte kteroukoliv z těch věcí, má speciální místo, plné ohně, kouře, pálení, mučení, trýzně, kam vás pošle žít, trápit se, pálit se, zalykat se, křičet a naříkat na věky věků až do skonání světa. Ale miluje vás. Miluje vás. Miluje vás.

…a potřebuje PRACHY! Pořád potřebuje prachy! Je všemohoucí, vševědoucí, moudrý a dokonalý, jen prostě nějak… nezvládá peníze! Církev inkasuje miliardy dolarů, neplatí žádné daně a vždycky potřebuje o něco víc. Teď mi něco povídejte o největší snůšce kravin. Svatá krávo.

Ale chci, abyste věděli, a myslím to upřímně, co se týče víry v Boha, vážně jsem se snažil. Pořádně jsem se snažil. Snažil jsem se věřit, že existuje Bůh, který každého z nás stvořil k obrazu svému všechny nás velmi miluje a na všechno dohlíží. Vážně jsem se snažil tomu uvěřit, ale musím vám říct, čím déle žijete, tím víc se díváte kolem a uvědomujete si, že je něco v prdeli.

Něco je tady v nepořádku. Válka, nemoci, smrt, ničení, hlad, špína, chudoba, mučení, zločin, korupce a Ice Capades. Něco je rozhodně v nepořádku. Tohle není dobrá práce. Jestli je tohle nejlepší, co Bůh dokáže, nejsem ohromen.

Takové výsledky nepatří na životopis nejvyšší bytosti. Takovou sračku by vám spíš udělal úředník na výpomoc s blbou náladou. A jen mezi námi, v každém slušně řízeném vesmíru by tenhle chlap už dávno táhl se svou všemohoucí prdelí pryč. Mimochodem, říkám „chlap“, protože pevně věřím, když vidím tyhle výsledky, že jestli je Bůh, musí to být muž. Žádná ženská by nikdy nemohla věci takhle zkonit. Pokud Bůh existuje, dají mi snad ti nejrozumnější za pravdu, že je přinejmenším nekompetentní a možná, jen možná na to zvysoka sere.

On na to sere! To u člověka obdivuji a vysvětlovalo by to dost z těch výsledků. Takže radši než být jen další bezduchý věřící robot, bezduše, zbytečně a slepě věřící tomu, že všechno kolem je v rukách nějaké strašidelné, nekompetentní figurky otce, který na všechno sere, rozhodl jsem se, že se porozhlédnu, co jiného by se dalo uctívat.

Něco, na co bych se mohl spolehnout. A okamžitě mě napadlo Slunce. Prostě tak. Přes noc se ze mě stal uctívač Slunce. No, přes noc ne, to Slunce není vidět, ale hned další den ráno jsem se stal uctívačem Slunce.

Z několika důvodů. Za prvé, Slunce můžu vidět, jasné? Na rozdíl od mnoha dalších bohů mohu Slunce skutečně vidět. Na tom stavím. Když je něco vidět… trochu to přidává na věrohodnosti, víte. Každý den mohu vidět Slunce, jak mi dává všechno, co potřebuji: teplo, světlo, jídlo, květiny v parku, odrazy na jezeře, občas rakovinu kůže, ale tak co.

Aspoň nikoho neukřižujeme a neupálíme ho jen proto, že s námi nesouhlasí. Uctívání Slunce je docela prosté. Nemáme žádné záhady, zázraky ani patrony, sbírky peněz, písničky na naučení ani nemáme speciální budovu, kam bychom si jednou týdně chodili hodnotit oblečení. A nejlepší na Slunci je, že mi nikdy neřekne, že ho nejsem hoden. Ani že jsem špatný člověk, který potřebuje spasit. Neřekne mi nehezkého slova, jedná se mnou slušně.

Takže uctívám Slunce. Ale! Nemodlím se ke Slunci. Víte proč? Nechtěl bych zneužívat našeho přátelství. To není slušné. Říkám si, že lidi se chovají k Bohu docela hrubě, nemyslíte? Vznášejí k němu biliony modliteb každý den, žádají, prosí a škemrají o laskavosti, udělej tohle, dej mi tamto, potřebuji nové auto, chci lepší práci, a většina těch modliteb se odehrává v neděli.

V jeho den volna. To není hezké. Tak se ke kamarádům nechováme. Ale lidi se přesto modlí a modlí se za spoustu věcí, znáte to, vaše sestra potřebuje operaci rozkroku, vašeho bratra zatkli, když dělal velkou potřebu v obchoďáku, ale ze všeho nejvíc byste chtěli ojet tu malou sexy zrzku ze smíšeného zboží. Znáte ji, tu s tou páskou přes oko a koňskou nohou. Můžete se za to modlit?

Myslím, že musíte. A tak říkám: Dobrá, modlete se, za co chcete. Modlete se za cokoliv. Ale! Co boží plán? Pamatujete na to? Před dlouhými časy vytvořil Bůh svůj plán. Dobře to promyslel, přišlo mu to dobré, a tak to uvedl do praxe. A po miliardy a miliardy let jeho plán fungoval dobře. A teď přijdete vy a za něco se modlíte. Co když to, co chcete, není v jeho plánu?

Co má potom dělat? Změnit svůj plán? Jen kvůli vám? Nepřipadá vám to trochu arogantní? Je to boží plán! K čemu být Bohem, když si může každý blbec koupit modlitby za $2 a podělat vám plán? A ještě další problém, který byste mohli mít. Dejme tomu, že vaše modlitby jsou nevyslyšeny. Co na to řeknete? „Však je to boží vůle.“ „Tak budiž.“ Dobrá, ale jestli je to boží vůle, stejně si bude dělat, co chce, tak proč se vůbec srát s modlením?

Přijde mi to jako velká ztráta času. Nemůžete prostě vynechat modlení a přejít rovnou k jeho vůli? Je to dost matoucí. Takže abych tohle vyřešil, rozhodl jsem se uctívat Slunce. Ale jak jsem říkal, nemodlím se ke Slunci. Víte, ke komu se modlím?

K Joeovi Pescimu. Joe Pesci. Ze dvou důvodů. Za prvé, připadá mi jako dobrý herec, jasné? Pro mě je to důležité. Za druhé, vypadá jako chlap, který dokáže věci zařídit. Joe Pesci se nefláká. Nefláká se. Ve skutečnosti se Joeovi Pescimu povedlo pár věcí, se kterými měl Bůh potíže.

Už roky jsem žádal Boha, aby něco udělal s tím štěkajícím psem od sousedů. Joe Pesci tomu čurákovi zatnul tipec během jedné návštěvy. Je ohromující, čeho se dá dosáhnout s obyčejnou baseballovou pálkou. Takže teď už se k Joeovi modlím asi rok… A něčeho jsem si všiml. Všiml jsem si, že modlitby, které jsem dříve překládal Bohu, a všechny modlitby, co předkládám Joeovi Pescimu, jsou vyslyšeny pořád zhruba na 50 %.

V půlce případu dostanu, co chci, v půlce nedostanu. Stejné jako Bůh, 50 na 50. Stejné jako čtyřlístek, podkova, studna přání, zaječí pacička, šarlatáni, stejné jako voodoo ženská, která vám vyloží osud, když zmáčkne kozlí varlata, Všechno je to stejné, 50 na 50. Takže si jen vyberte pověru, pohodlně se posaďte, něco si přejte a užívejte si. A pro ty z vás, kteří v Bibli hledají poučení a literární hodnoty, rád bych vám doporučil pár dalších knížek.

Mohli byste zkusit O třech prasátkách, ta je dobrá. Má to pěkný šťastný konec, určitě se vám to bude líbit. Pak tu máme Červenou Karkulku, i když je tam násilná část, když velký zlý vlk doopravdy sežere babičku, což mně mimochodem bylo jedno. A konečně, vždycky jsem našel spoustu hodnotných poučení v říkačkách o Humptym Dumptym. Nejvíc se mi líbí: „Ani všichni královi koně a všichni královi muži“ „nedali Humptyho Dumptyho znovu dohromady.“ To proto, že neexistuje Humpty Dumpty a neexistuje ani Bůh.

Žádný, ani jeden, žádný Bůh, nikdy nebyl. A řeknu to takhle. Jestli Bůh existuje, nechť usmrtí toto publikum.

Vidíte? Nic se nestalo! Všichni jsou v pořádku! Ano? Víte co? Víte vy co? Trochu zvednu sázku. Pokud Bůh existuje, nechť usmrtí mne. Vidíte? Nic se nestalo. Počkat… mám trochu křeč v noze. A bolí mě koule. A navíc jsem slepý.

Jsem slep… ne, už jsem zase v pořádku. Tak to musel být Joe Pesci. Bůh žehnej Joeovi Pescimu. Velké díky všem, Joe vám žehnej! Překlad: beret www.videacesky.cz

Komentáře (244)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jakýho boha si uděláš, takovýho ho máš.....Buh je i není....Asi bude, když o něm tolik lidí mluví, a že není nám ukazuje tím, že není... A kdosi říkal, že se bavíme, jako kapky deště, jestli existuje oceán.

11

Odpovědět

Když to tady tak pročítám, tak spousta lidí se na náboženství dívá jako na nějaký film, který je více či méně uvěřitelný, má začátek, prostředek a konec. A podle to se rozhodují, zda je náboženství pitomost nebo ne.Osobně si myslim, že náboženství je spíš cesta která nekončí. Věřit náboženství spíš bude znamenat, dát se po té cestě. Když vezmu křestanství, tak příběhy v bibli jsou vpodstatě modelové situace, které každý zažíváme. Samozřejmě v jiné podobě. Ale opakují se v celé historii dokola. Morální dilemata, překonávání překážek, vypořádávání se s útrapami bylo je a bude součástí našich životů. A nejvíce lidem slouží právě když jsou slabí nebo v nějaké zlé situaci. Pak může náboženství poskytovat rady, jak z toho trablu ven. Hezky o tom mluví J. Peterson. Narozdíl ode mě má potřebné faktické znalosti.. ;)

12

Odpovědět

Víra byla, je i bude vždy slepá. Mohu věřit v jejího předkladatele? Náboženství je totéž, co, Františkem Koukolíkem popisovaná kapitola, LOGICKÉ ARGUMENTAČNÍ KLAMY. Na zrnku pravdy je vystavěn obrovský barák ze LŽÍ!!!
A nikdy jinak.
Ji

00

Odpovědět

Neviem,či som tu ktomu už písal,ale dám ešte.Tento chlapík by sa páčil Kotlebovi a Harabinovi.Tiež vyprávajú takéto "bullshit" a prekrúcajú pravdu.Sú desatoro prikázaní kraviny?!Je podla vás dobré,keď niekto niekoho zabije,okradne,znásilný?Je podla vás dobré,keď muž/žena podvádza svoju(ho) ženu/muža?V biblii sa nepíše o tom,že pojde do pekla."Na konci sveta budú súdený".Nie hneď po smrti,ako to ludia prekrútili.Mislíte si,že by nemal byť niekto za zabitie,alebo znásilnenie súdený?!Treba si aj prečítať tú bibliu,o čom to je.Nemusí hneď bežať do kostola.To sa ani nikde v biblii nepíše.Biblia je o tom,aby ludí učila o morálnych a etických hodnotách.Ak by ludia dodržovali to desatoro,bolo by všetko ok.Ale keď že sa to nedodržuje,ludia si sami vytvárajú "peklo".Kto vytvára vojny?Boh?Kto znásilňuje?Boh?Kto vraždí?Boh?Ako som už písal,cirkev spravila vela zlých vecí,ale kresťanstvo posúva civilizovanú spoločnosť,vďaka dodržovaniu morálnych zásad(ludskosti) do predu.Terajšia mladá generácia sa z kresťanstva (boha) vysmieva.A ako to vyzerá.Slušnosť a zdravý rozum idú dole vodou.Ich boh je internet,socialne siete,mobili,herci,speváci,športovci.A samozrejme sex,drogy a ruka(y) hore(zábava).

211

Odpovědět

To je absolutní dezinterpretace celého talku, nikdo neřekl, že je správné znásilňovat, zabíjet, etc. to je pouze doplnění si nějakých absolutně nepoložených informací na základně subjektivní představy, že to tak musí být, když nebyl zmíněn opačný extrém, tohle je težký argumentační faul. Je to přinejmenším stejné, jako kdyby někdo řekl, že podporuješ pálení čarodejnic a zabíjení nevěřících, jen kvůli tomu, že si automaticky odsoudil protináboženský proslov a to předpokládám není pravda. K desateru, je to víceméně blbost, protože nepotřebuju dva kusy šutrů na to, abych věděl, že nemám zabíjet, krást a znásilňovat, to je přinejmenším na morálních hodnotách každého z nás.

30

Odpovědět

George Carlin nebyl rozhodně jenom komikem. Chybí mi starouš jeden. Nechť Joe Pesci opatruje jeho duši. Náboženství si zaslouží daleko větší kritiku. Nemá to co dělat ve školách a rodiče, které své děti učí nesmysli o bohu jsou přinejmenším idioti! Doslova opovrhuji jakkoukoliv formou náboženství, nikoli však lidmi, které věří v boha. Většina lidí si tuhle pohádku nevybrala dobrovolně, ale byli k ní vlastně donuceni. Ať už to byli rodiče, které udělali ze svých dětí otroky boha nebo to mohla být jednoduše tradice v zemi, ve které se narodily. Zkrátka se vlastně nemohli rozhodnout sami čemu věřit. A když jsou pak větší a třeba by se klidně mohli rozhodnout sami, většina zůstane u své nesmyslné víry, která jim akorát ukradne život a oni si toho ani nevšimnou. Na VINĚ JSOU TI CO NÁBOŽENSTVÍ VYUČUJÍ, PŘEDÁVAJÍ HO DÁL. JE TO HNUS

177

Odpovědět

.... asi se jen snažil sdělit, že by měl každý začít sám u sebe, převzít plnou zodpovědnost ...

70

Odpovědět

Nemám rád, když lidé stvoří karikaturu něčeho, kterou pak zesměšňují či vyvrací. Přijde mi to spíš hloupé než vtipné. Ale tak to asi chodí.

Těm z vás, kterým konvenují argumenty a rozum, doporučuji si o křesťanství nejdříve něco víc zjistit, a teprve pak jej odmítnou. Doporučuji třeba výbornou knihu K jádru křesťanství od C.S. Lewise.

S jedním ale musím souhlasit. Představa, jakou si George Carlin vytvořil o křesťanství je pěkná kravina.

3593

Odpovědět

Vase cestina je stejne nesrozumitelna a nelogicka jako krestanstvi. Par veci je tam dobrych, ale celkove .. "zamotany svihadlo".

52

Odpovědět

Víra v boha hraničí s předstíráním debility s úmyslným sebepoškozováním.

00

Odpovědět

Video opět funkční.

261

Odpovědět

Nefunguje to ! Mohol by to niekto opraviťT

181

Odpovědět

Nefunguje, neustále načítá!

181

Odpovědět

je to KOMIK, dela si z veci srandu, netoci dokument.. a i kdyby- je to sranda, v necem ma pravdu... a video se mi libilo i kdyz v Boha verim

344

Odpovědět

Souhlasím, jen doplním, že ve starověku např. DESATERO mělo i výchovný cíl. Ale dnes je jakékoli náboženství tmářství, které mohu tolerovat u starých lidí, kteří neměli přístup ke "kvalitnímu" vzdělání nebo jsou nějak postižení ač duševně či zažitím hrůzných tragedií. Není ale bez zajímavostí, že spousta věřících se za II. sv. války v koncentračních táborech od Boha odvrátila.

398

Odpovědět

To nevím co to je za zajímavost. Při těch hrůzách co všechno viděli a zažili, kdy jim zabíjeli děti, rodiče, příbuzné před očima ? Při vší té beznaději ? Asi těžko mohli dál věřit v boha když viděli co dopustil. Jen člověk s velmi silnou vírou mohl věřit, že bůh má své záměry...

317

Odpovědět

holocaust? It's divine plan.

71

Odpovědět

Zdravíčko vespolek,
po zhlédnutí videa a především po přečtení pár příspěvků v diskuzi musím také reagovat. Mám-li hodnotit video, tak co se týče přednesu, intonace atd., tak je to dobré, člověk by se pobavil. Nicméně pokud ale to, co říkal, myslel vážně, co na to říct? Je to snůška blbostí, názorů nedotažených do konce. Ale vem to čert, beru to jako recesi :-) Spíš mě zaráží vaše příspěvky, ve kterých dokážete dojít k názoru z pár pseudopravd, které v Čechách kolují. Omlouvám se, jestli teď budu nějak jízlivý či útočný, ale myslím, že i tak to sem bude zapadat.
Popravdě buďme upřímní, bavíme-li se o tom, kdo koho stále o něčem přesvědčuje. Nemám známé, které by ostatním nutili svou víru..spíš je to naopak, řada lidí se mě snaží přesvědčit, že Bůh, víra a církev jsou blbosti. Být křesťanem je u nás bráno za špatnost, být křesťanem tu znamená být něco méněcenného. Křesťanství se prostě nenosí. Tloukli nám to do hlavy komančové, tluče nám to do hlavy konzumní společnost. Je to vidět i z řady příspěvků, kdy autoři s něčím z víry souhlasí, ale mají potřebu ještě zdůraznit, že nejsou věřícími. Beru to jako obranu před případným posměchem. Představě o zkaženosti křesťanů nahrává i fakt, že jsou všichni hříšníci a jsou na hony vzdálenému svému vzoru – Ježiši. Vejdete-li do kostela, v lavicích nesedí skupina svatých, ale jeden hříšník vedle druhého, kteří možná hřeší více, než vy, kdo zrovna čtete tyto řádky. K tomu připočtěme nějaké ty kněží, co nejsou zrovna podle představ ateistů. Tedy takový kněz, co nechodí v hábitu, chodí na pivo do hospody, chodí na fotbal atd. A bohužel musíme připomenout i kněze, kteří selhali a prováděli různé sexuální praktiky. Připočíst ještě můžeme i ty známé křižácké výpravy, Husa nebo čarodějnice. No tak to všechno taky jsou křesťané. Víte, jenže ono být křesťanem neznamená nehřešit, být druhým Ježíšem Kristem. Být křesťanem znamená, že když se ohlídnu zpátky na své chování v minulosti, tak dokážu přiznat, že tam bylo mnoho špatného, kterého lituji. A chci tyto věci napravit, příště se jim vyvarovat. To, že se to ale třeba nedaří, to je věc druhá. Tohle je myslím věc, která spoustě lidem uniká a přitom je podstatná. Křesťané jsou stejně hříšní jako kdokoliv jiný a netvrdí o sobě, že jsou svatí. Je zajímavé, že jsou ale vždy porovnáváni ti nejlepší ateisti, s těma nejhoršíma křesťanama. To je trochu nefér, ne? Líbí se mi myšlenky od katolického kněze a molekulárního biologa Marka Orko Váchy. Ateisté jsou ochotni nebýt křesťany z výše zmiňovaných důvodů, ale žádný z nich není ochotem přejít z ateismu ke křesťanství kvůli Hitlerovi, Stalinovi atd. A to už by byl pořádnej důvod se zříci ateismu, ne? :-P
Co se týče církevního majetku. Na to mě napadají slova „no a co“? Proč to tolik lidí sere, že má tolik majetku (záměrně neříkám bohatství)? Církev je tu stovky let a během té doby postupně majetek získávala dary. V průběhu času, měnili se ti, co vládli, měnily se politické systémy, ale církev vydržela a s ní i její majetek. Co je na majetku církve k nepochopení? Vlastní kostely, nemocnice, školy, ústavy… Tohle vám vadí? Není to zbytečné hořekování? Osobně jsem rád, že tento majetek má církev a ne stát. Stačí se podívat, jak stát hospodaří se svým majetkem...
A to, že Ježíš žil v době před 2000 let nemusí nutně znamenat, že to jsou pohádky. Ten, kdo nechce věřit, ať nevěří, ale z nějakýho objektivního důvodu. I v Ježíšově době v něj řada lidí neuvěřila, nedělám si iluze, že teď by to muselo být jinak, ale neukecávejte to na to, že se to stalo někdy v minulosti a že je to přežitek. Ono celkově, víra vychází ze slova věřit, ne vědět! Proto si myslím, že je nesmyslné osočovat někoho, že toho o křesťanství tolik neví. Prostě mu stačí to, co ví, k tomu, aby uvěřil. Ti, co potřebují mít víru doloženou důkazy, ti to mají složitější, protože je toho hodně, co člověk musí znát, aby začal vnímat souvislosti. Ale není pravda, že je to snůška blbostí. Naopak, postupně to do sebe všechno zapadá.
K tomu videu bych okomentoval jenom jednu věc. A to jak mluví o těch 10 přikázáních. Tvrzení, že ten, kdo se snaží dodržet přikázání žije méněcennej život, je kravina. Jestli mi chce někdo tvrdit, že kradením, vražděním, lhaním či smilněním žije spokojenější život, myslím si svoje a děsím se, že je to ve společnosti tolerováno.
Víc nechcu komentovat, i tak jsem toho napsal dost a popudil řadu lidí. Nikomu svoji katolickou víru nenutím, ale taky na oplátku nechci, aby mně někdo nutil nějaký bludy, který ani nemá ničím podložený.
Žijte blaze!
S pánem Bohem!

3189

Odpovědět

Vzhledem k Vašemu psanému projevu usuzuji, že byste mohl unést nějaké ty argumenty i bez následných urážek, tak tedy zkusím reagovat na Váš příspěvek.
1) Souhlasím s Vámi, že ateisté již dnes spíše přesvědčují věřící. To je ale naprosto přirozené, že pokud se dva systémy či ideologie navzájem vylučují, vždycky se ten rozšířenější pohled snaží vytlačit ten druhý. Pokud by zde v ČR bylo 90% křesťanů a 10% ateistů (a new naopak), pak by to byli křesťané, kteří by přesvědčovali, stejně jako se to děje jinde.
2) Nelíbí se mi Váš citát ohleďně Hitlera a Stalina. Rozdíl je v tom, že zatímco lidé pálili "čarodejnice" a vraždili nevinné při křižádckých výpravách kvůli své víře, zmiňovaní váleční zločinci nevraždili kvůli ateismu. Jen to byli vrazi A TAKÉ ateisté. Američtí vrazi jako Ted Bundy a John Gacy byli také křesťané, ale nezabíjeli z náboženských důvodů.
3) Svůj majetek získaly církve dost často manipulací, vydíráním, vražděním a další. Vy se opravdu divíte, že se lidem nelíbí, že se jim ten majetek prostě nechal?
4) Cituji Vás:"Ten, kdo nechce věřit, ať nevěří, ale z nějakýho objektivního důvodu. "
Takže nevvěřit se smí jen z objektivního důvodu, ale k víře důvod nepotřebujete? Jaký máte důvod věřit vy? Drtivá většina dnešních křesťanů pochází z křesťanských rodin. Pro svou víru se nerozhodla dobrovolně, byla v ní vychována. Konvertitů je velice málo a rekrutují se hlavně z obětí nehod, kiatastrof a zločinů, kdy je mysl lidí slabá a náchylná k manipulaci. To je podle Vás morální?
Já sám jsem moc rád, že jsem se narodil v rodině, kde už v Boha nikdo nevěří tři generace. Nebyl jsem tak indoktrinován a mohl jsem si z životních zkušeností vytvořit vlastní názor. Pokud by se stejná možnost podařila zajistit všem děětem, bylo by náboženství do dvou generací mrtvé. Jen možnost volby, to je vše, i to by stačilo.

6211

Odpovědět

+PsychoticAmen! :)

3011

Odpovědět

Narodil jsem se ve věřící rodině a dokonce mám to nepotěšení být pokřtěn (což je mi neustále vyčítáno pokaždé, když přijde téma víry na přetřes těmi samými lidmi, kteří si to vymysleli) a musím říct, že víra je pro mě pouze pohádka, kterou vám pouze opakují tak dlouho, až jí začnete věřit. Že nejde o to vědět, ale věřit? Proč bych měl věřit příběhu sepsaném kdoví kým, kdoví kde a kdoví kdy? Protože mi to někdo řekl? Když mi dost lidí bude dost dlouho tvrdit, že v Africe roste fialová tráva, tak to tak je? Mám se slepě obrátit od toho, co mi říká rozum, abych vzýval něco, co mi tvrdí ostatní, kterým to řekl někdo, kdo to zase slyšel někde? To je nekončící kruh stupidity na úrovni 15ti letých puberťaček šířících pomluvy, jen je to rozšířenější a organizované.
Pokud jde o majetky církve, tak pokud vím, někde v té vaší pohádkové knížce je napsáno, že duchovní má pomáhat chudým a sám žít střídmě, ale církev vlastní neuvěřitelné množství majetku, který k ničemu není, například papež by si místo obrovského trůnu ze zlata mohl pořídit normální křeslo a už jenom peníze vynaložené na opravy a stavby kostelů a podobných zbytečností by uživili několik rozvojových zemí. Copak bůh, který stvořil celý svět a všechno na něm potřebuje nějakou šílenou stavbu, aby slyšel modlitby? Mají na střeše nějakou obří anténu, kterou je vysílají hromadně?
Pokud jde o to, že hlásáte jenom dobrotu a lásku, tak to, že jste na někoho hodní, neznamená, že bude hodný i on na vás. Nastavit druhou tvář znamená nechat se sebou orat. Úmyslně ze sebou nechat orat z vás nedělá lepší lidi, ale ovce a ovce může být plná lásky a pochopení, ale vlk jí na to s rozmachem sere. Proč si prostě nevyvěsit nad hlavu ceduli "Využij mě" a nemusíte v neděli ráno vstávat? Existují dva způsoby jak s někým manipulovat, donutit ho bát se něčeho a dát mu naději. Jak příhodné, že náboženství obsahuje obojí.
Zakončím to citátem od svého oblíbeného autora: Učení, které popírá rozum, popírá život. Kdo popírá život, toho čeká pouze smrt.

396

Odpovědět

bůh stvořil svět a člověka za šest dní... předtím ale Chuck Norris luskl prsty a stvořil boha a sám je tak dobrý, že se stvořil sám. :P

252

Odpovědět

tak ci onak, zabudas ze je to stand up comedy show, nie vedecka konferencia.
komedia nie je o faktoch, ale o zabave

269

Odpovědět

Martin Rexa
1) to, ze sa niecom niekto zaobera este nic neznamena. Lochnesku hladalo (a dnes stale hlada) vela ludi, Yetiho a mimozemstanov podobne. Transcendentno je proste nicim nepodlozene tvrdenie a teda si nezasluzi taku pozornost, aka mu je venovana. to sa rovno miliardy ludi mozu zaobeat spominanym yetim alebo neviditelnym ruzovym jednorozcom (podotykam ze existencia ani jedneho z nich nie je uplne vylucena :P)
2)biblia (a takisto kazdy text) by sa mala vykladat tak, ako bola napisana s prihliadnutim na dobu a pomery v dobe, kedy bola napisana. vsetky ostatne 'vysvetlenia' a 'obraznosti' su len chabym pokusom udrzat ju 'zivu'.
a aj ak vezmem obraznosti, stale je plna protikladov a 'NEmoralnych pouceni'

201

Další