Bo Burnham - Jak to vidí Bůh

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:996
Počet zobrazení:20 805

Bůh a náboženství obecně je populárním tématem stand-up vystoupení různých komiků. Bo Burnham se na toto téma zkusil podívat z druhé strany - z pohledu Boha.

Přepis titulků

Ve své show se nerad dostávám k určitým věcem. Jde o mě samotného, ale tomu se nevyhnu. Někteří si neuvědomují, že tohle je hrané. Nechci, abyste si mysleli, že si o sobě myslím, že jsem něco víc a vím všechno nejlíp. Takže tak... Tato písnička se jmenuje Jak to vidí Bůh. Knihy, co jsem prý napsal, jsou až moc tlusté. Kdo asi tak potřebuje tisíc metafor, aby mu došlo, že nemá být kretén? Nesleduju vás při spaní.

Svou všehomoucnost možná překvapivě nevyužívám ke šmírování. Do nebe nepůjdete. Proč si, kurva, myslíte, že bych tu chtěl zrovna vás? Nikdo z vás do nebe nepůjde. Existuje bilion mimozemšťanů, který jsou víc cool než vy. Neměli byste neznásilňovat jen proto, že si myslíte, že to podle mě není vhodný. Neměli byste znásilňovat, protože je to kurevsky zvrácený. Je to celkem jasný.

Prostě neznásilňujte. Nemyslel jsem si, že vám to musím taky napsat. Nemyslete si, že masturbace je obscénní. Je to naprosto přirozená a taky široko daleko nejdivnější věc k vidění. Kvůli vám je moje práce učiněný peklo. Abych udělal něco s přelidněním, poslal jsem na Zemi gaye. To se mi fakt povedlo! Do nebe nepůjdete. Jíte hostie po tisících, zpíváte milióny chvalozpěvů.

Nikdo z vás do nebe nepůjde. Nejste moje děti, jste jen nepovedenou hrou Simsů. Neměli byste odmítat jíst vepřový jen proto, že si myslíte, že to tak chci. Klidně vepřový jezte... Proč by mě to mělo srát? Stvořil jsem vesmír, tak proč by mě zajímalo, co si kupujete v masně? Hádáte se, handrkujete a bojujete spolu. Ateisti a katolíci, židi a hinduisti, dnem a nocí se hádáte ohledně toho, kdo má pravdu.

Ale věří Bůh ve vás? Nikdo nebere v potaz tuhle myšlenku. Usilovně se modlíte k nebi s tím, že nevíte, který den bude váš poslední. Ale možná život na Zemi může být nebem, nestojí tahle myšlenka aspoň za zamyšlení? Moje láska je něco, co si musíte zasloužit, a až si ji zasloužíte, nebudete ji už potřebovat. Moje láska je něco, co si musíte zasloužit, a až si ji zasloužíte, nebudete ji už potřebovat.

Nedám vám svou lásku jen proto, že byste to tak chtěli. Jestli chcete lásku, musí přijít od vás. Překlad: sp00ne www.videacesky.cz

Komentáře (121)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neviml jak to vidi pan buh lidi sou zly a dost pana boha prosim o pomoc o zdravy a bozi ochranu a o mir ve svete vim ze pan buh je dobrej prosim pre moji rodinu dekuji Amen

01

Odpovědět

Mne je opravdu záhadou, že někdo stále dokáže věřit. Já vlastně ani nevím jak si příslušníci jednotlivých náboženství vysvětlují existenci tolika různých a kulturně odlišných náboženství. Neni evidentní ze stejně tak, jako si každá kultura postupnou evoluci vytvořila své kulturní zvyky a tradice, tak si sama vytvořila i své vlastní příběhy o fungování světa, jelikož ho nedokázala jinak pochopit a jak víme, lidé chaos opravdu v lásce nemají? Pro vývoj lidi je víra bezpochyby důležitá ale v dnešní době vědy, která je založena na objektivním pozorování okolního světa a bezpochyby funguje mi to přijde zvláštní. Lidi věří kdescemu, to je pravda, nebýt toho ze sme vzali rakety a koukli se na zemi z výšky, možná bysme porad doufali ze plujeme na obrovském krunyri želvy. Bohužel dnešní náboženství jsou tak nekonkretni a flexibilní, že se můžou přizpůsobovat skoro donekonečna. Představa ze bůh stvori tak neskutečně obrovskej vesmír a zároveň dokazuje existenci promítáním Ježíše na pripalene tousty..

3210

Odpovědět

Možná proto, že na všechny otázky věda prostě odpovědět nedokáže. A pokud vím, tak i dost slavní vědci (např. Isaac Newton) věřící byli a i dnes je na světě plno věřících vědců.
Jinak ty tousty mě fakt dostaly. :-D

A k videu musím říct, že mě celkem mrzí, když už chci o něčem vtipkovat, tak si o tom apoň něco zjistím. Všechny narážky jsem přešla s úsměvem, ale to že si lásku/Lásku musíme zasloužit je naprostá blbost a jedna z nejhlavnějších věcí, na kterých je křesťanství postavený - LÁSKU SI ZASLUHOVAT NEMUSÍME! A na tom nevidím nic špatnýho, ba právě naopak. :-)

525

Odpovědět

+befelemea preto je svet v p****i. lebo si každý lásku nárokuje. práve naopak, lásku si treba zaslúžiť. načo milovať niekoho, kto si tvoju lásku nezaslúži??? miluj a buď milovaný...ži a nechaj žiť...nie jednostranne- daj mi tvoju lásku, ja ti nedám nič. To sú dobre zvrátené kraviny. ako celé náboženstvo.

31

Odpovědět

Podle mě je náboženství největší kšeft všech dob.

427

Odpovědět

a můžu se zeptat, jak ten kšeft funguje? Tohle slyším dost často a pořád si to neumim představit, jak že se teda na tom bohatne.

919

Odpovědět

+tatarty tatare, ty jsi ale prostá milá dušička!

66

Odpovědět

+tatarale opravdu, kdo mi to vysvětlí, tak mu dám za odměnu zlatýho bludišťáka a tričko pořadu AZ kvíz

96

Odpovědět

+tatarnení to tak striktní jakože kdo věří je bohatej, ale např. Vatikán,k tomu už není co dodávat. Každá víra když se mrkneš do její struktury tak na vrcholu je bohatsví a to jen díky víře ostatních tzv. oveček. A netýká se to jen náboženství, víra v peníze funguje uplně stejně, stačí být mezi horníma,vedět jak to funguje a podporovat víru ostatní v to. Všehcny ty nesmyslný věci co prý potřebuju,všechny ty startupy.., je to víra a když tomu věříš tak to akceptuješ a podporuješ.
Jen jakýsi náhled na svět kolem nás, stejně tak můžu tvrdit že moje práce na smlouvu..., smlouva je upsání se ďáblu, dostávaš měnu a za tu si lehce pořizuješ co potřebuješ a chceš, ale stojí tě to většinu krásného času co nám byl dán na tomto světě.
P.S. ďábel vlstně není zlo on trestá zlo, nemá cenu se v tom hrabat do toho se člověk dycky akorát zamotá :D

10

Odpovědět

proboha :D ta diskuze =DDDDDDDDDDDDD

51

Odpovědět

Už pradávno, když existovala Církev, tak se do ní dávali peníze. Ono to možná člověk nevidí, ale dříve, se církev měla skvěle. Penízky, jídlo, postavení...Jak je to teď nevím, ale podle mě, to funguje pořád tak.... :)

00

Odpovědět

Tak toto nemá chybu :3

90

Odpovědět

<3

21

Odpovědět

Žili první lidé, Adam a Eva se jmenovali. Ti měli dva (později tři) syny. To byli Kain, Ábel (a Šét). Kain zabil Ábela a byl vyhnán do pustiny. Tam po nějakém čase poznal Kain svou ženu. Ta otěhotněla a porodila Kainovi Enocha...

A já se ptám, kde se tam do p**e ta ženská vzala? Knížka stará několik tisíciletí a oni nebyli za tu dobu schopni opravit tak do očí bijící debilitu?

Ne, náboženství nemá v 21. století místo.

15623

Odpovědět

Nerozciluj se Pepo, v klidu... :D

380

Odpovědět

Adam a Eva byli první lidé, které Bůh stvořil. První. Ne jediní.

3014

Odpovědět

+DayaPřesně tak. Je tam napsané "Bůh jim DAL ženu" :)
Takže pro věřící to do očí bijící není a je to logické. A pro nevěřící na tom nesejde, protože si najdou statisíce dalších věcí co jim tam vadí. :) :)

215

Odpovědět

Tady je takové docela uhýbavé vysvětlení, které mi zrovna dvakrát nesedí:
http://www.vira.cz/otazky/Kde-vzali-zeny-Adamovi-synove.html

Ale jinak, Adam a Eva měli hromadu dětí a Kainova žena byla podle všeho jedna z mračna jeho sester.

62

Odpovědět

+Jžena z mračna SESTER?........fuj! to jako že lidstvo žačalo incestem, díky moc křesťani :D

135

Odpovědět

+JTak intelektuální úroveň lidstva by tomu zhruba odpovídala.

311

Odpovědět

Bible není encyklopedie, ale dává rady do života. Já jsem si z příběhu o Kainovi odnesl to, že nemám zabíjet bráchu. Myšlenka že je to jenom příběh, bez hlubší hodnoty mi příjde dětinská. Bible je plná ponaučení. Věřím v evoluci, to mi ale nebrání být křesťan.

298

Odpovědět

+miroslavJo, ale když se nad tím zamyslím stejně jako J a Rester výše, tak si z toho odnesu, že sice nemam zabíjet bráchu, ale můžu vojet ségru.

Bible je plná ponaučení.

603

Odpovědět

+miroslavTakže z příběhu o Abrahámovi sis odnesl že bys měl zabít svýho syna pokud si myslíš že ti to přikázal bůh.

45

Odpovědět

+miroslavTo že se tam píše o někom kdo spí se svou sestrou ještě neznamená, že si z toho máš brát příklad. Bo Burnham to zpívá " The books you think I wrote are way too thick. Who needs a thousand metaphors to figure out you shouldn't be a dick?"

52

Odpovědět

+miroslavBible je i o oslavě boha. Ja bibli nikdy nestudoval, nejsem fanatik. Něco mě nadchne, něco mě vůbec nezajímá. Nechci hájit bibli, šlo mi poukazat na to, že je dětinské brát ty příběhy jenom jako prázdné příběhy a myslet si že křesťani tomu všemu slepě věří.

43

Odpovědět

+miroslavTo tě šlechtí. Problém je ovšem, miroslave, v tom, že podle statistik společnosti Gallup kolem 50 procent Američanů je sto doslovně věřit tomu, co je v Bibli psáno, 80 procent zavrhuje evoluci a "muzeum", ve kterém dinosauři a lidé žijí pospolu, má milionové obraty. Přesně s vědomím toho je třeba se dívat i na Boovu píseň.

Bible dává rady do života na Blízkém východě před zhruba 2000 lety, pro dnešní společnost nemá z morálního (či vědeckého) hlediska absolutně žádnou hodnotu.

65

Odpovědět

+miroslavMě bible v ničem nezaráží, protože to co si dnes můžeme přečíst je již tak překrouceno a využito ve prospech kněžích (případně bývalé svrchovanosti), že se původní text nezachoval.

Nicméně to co mě zaráží je fakt, že nám musí nějaká kniha říkat co máme a nemáme dělat. Nemělo by nám to dojít samotným?

34

Odpovědět

+miroslavNám by mělo dojít, co máme dělat a co ne? Koukni se na lidstvo. Každej hrabe jen pro sebe, lidi se navzájem okrádají, vraždí, jsou na sebe hnusní...ničí Zemi...sebe...lidi by měli být rádi, že Bible vůbec je...ať už je překroucená sebevíc (věřím, že pokud je, tak je překroucená tak, jak to vyhovuje Bohu...aby v Bibli bylo to, co nám chce sdělit).
Vyrosteš v sociálně slabé rodině a dojde ti, co máš dělat...já vím, co to bude...to, co dělali tví rodiče. A tak to bude nadále pokračovat. Ano, Bůh dal lidem vlastní rozum, ale...přemýšlet stále jen nad tím, jak bych z něčeho mohl profitovat a být bohatý, nepracovat, jen si užívat...to je pro lidstvo tou nejdorší zbraní...myslet si, že vše, co dělám, je to nejlepší. Ano, pro mě. Když Kain zabil Ábela, Bůh se rozlobil a řekl, že nyní člověk bude obdělávat půdu, aby se uživil...a taktéž je napsáno, že aby se bohatý do nebe dostal, to nejdříve velbloud projde okem jehly...být bohatý znamená--> nepodřídit se již prvnímu "zákonu" a to takovému, že KAŽDÝ DEN si budeme vydělávat na své živobytí, KAŽDÝ DEN budeme obdělávat půdu, aby nám dala své plody.

21

Odpovědět

To že v Bibli jsou zmíněny pouze tři synové neznamená, že Adam s Evou neměli více dětí. Jeden z prvních Božích příkazů je "Milujte se a množte se a naplňte mi Zemi." Vzhledem k tomu, že Adam i Eva byli nazí, dostali to příkazem a navíc asi neměli nic moc co jinýho na práci, tak bych tipl, že dává smysl, že měli víc než jenom tři děti.
Lidi se pak pozastavují nad incestem, ke kterému muselo docházet, ale nikdo už se na to nepodívá z pohledu logiky Bible. Jediná věc, která je na incestu škodlivá jsou recesivní geny a možná ještě mutace na chromozemch X a Y. Jenomže Adam a Eva byli stvořeni jako dokonalí lidé, tudíž jejich děti ještě neměli žádné genetické mutace nebo vady takže incest neměl stejné důsledky, jako má dneska. Jenomže nad tímhle už nikdo nepřemýšlí a to je právě ta škoda.

33

Odpovědět

+davidnitraA nikde v Bibli není napsáno, že Adam s Evou byli jedinní lidé. To, že byli první, tam napsáno je, ale ne jedinní. Adam s Evou měli 2 syny. Když Kain zabil Ábela, Bůh ho vyhnal. Nesměl se vrátit a tam, kam ho Bůh vyhnal, Kain poznal svou ženu. Což znamená, že již byli na Zemi další lidé. Kaina nesměl nikdo zabít, jinak by na sebe strhl sedminásobnou pomstu, jak by se tedy Kain mohl vrátit z vyhnanství domů a tam poznat svou ženu?

03

Odpovědět

Krása.........:-))))

00

Odpovědět

I jako křesťan jsem se zasmál. :)
Ale rád bych dodal, že obecně nemám rád, když někdo pomlouvá Boha a věřící a naši víru, aniž by kdykoliv tu Bibli vážně četl.
Například to Desatero. Každý říká, že je jasné, že je to člověka napadne přirozeně, ta morálka. Přesto KAŽDÝ desatero porušil, a to každé z těch přikázání, některé opakovaně. Jelikož nenávist je jako vražda, či chtivé pomyšlení na ženu (i p***o) je smilstvo. Vím, že vás třeba nepřesvědčím, že je to pravda, ale píšu to proto, že kdo nevěří, tak říká, jak je to desatero logické a proč ho vůbec musel psát. Přesto všech deset přikázání každý porušuje, jelikož jsme nedokonalí. Občas nenávidíme, občas chtivě toužíme, občas se vzepřeme rodičům, občas nevěříme, či máme jiné Bohy či modly (ateisté také), a cizoložství je i mít více než jednoho partnera za život či předmanželský sex.
Další věc pak s tou masturbací. Nikde v Bibli to zakázané není. Je tam jen příběh o Onanovi, kterého Bůh zabil, ale nikoliv za masturbaci, jak se to mylně vykládá, ale za to, že když spal se svou druhou ženou, tak před koncem soulože vystříkl semeno vedle, aby s ním nemohla mít dítě...
Dále bych ještě chtěl říct, že Bůh miluje každého a lásku nám chce dát, stačí je o ni požádat a uvěřit skrze Ježíše Krista, který se za naše hříchy obětoval a chce nás životem vést. :)

A že máme i smysl pro humor, tak:
"Rada pro praktikující křesťany: Není to předmanželský sex, když si jí nevezmeš" :P

3284

Odpovědět

Kdyby nikdo nepomyslel chtivě na ženu tak by lidstvo vymřelo.

825

Odpovědět

+TwoRMike neskutočne ti ďakujem za to že si to tu napísal. A TwoR pomyslieť a myslieť na to stále a potom to aj vykonať tak to je rozdiel. Ak máš pravú vieru v Boha takéto veci sú na tvojom rebríčku hodnôt v tých nižších pozíciách.

741

Odpovědět

+TwoRTo ti řekl bůh jaká pravidla máš dodržovat míň a která víc?

333

Odpovědět

+TwoRTwore je to tak nějak jak napsal Leonidas. A zadruhé se mluví o cizoložství Ty můžeš chtvě pomyslet na ženu, ale na tu svou. A než s ní něco vykonáš měl by sis jí vzít.
A pak na ní chtivě mysli jak chceš, naopak láska je krásná a to pravé. Ale ne myslet na každou ženu.
Asi jsi špatně pochopil co jsem napsal, ale tvůj argument je prostě blbost. :)

210

Odpovědět

V Bibli ale masturbace zakázána je ;) Přeci...když jen chtivě pomyslíš na ženu, již jsi zhřešil a nikdo by nemasturboval s prázdnou hlavou :D
Je fajn, že i křesťané zavítají na tyto stránky :D

353

Odpovědět

+AjemdospelymenNemasturboval s prazdnou hlavou :DDDD

101

Odpovědět

+Ajemdospelymenhlavně tě podle bible při každém zhřešení sleduje Bůh .. nemyslím si, že má čas na to sledovat, jak pětina třeba desetina lidstva neustále masturbuje .. Náboženství je jen nástroj k manipulaci masy, což jak známe z historie i ze současnosti, moc dobře funguje

235

Odpovědět

+AjemdospelymenKde máš v Bibli psané, že tě Bůh sleduje při každém zhřešení? :O
Já vím, že je v Bibli psané naopak to, že Bůh odvrátí svou tvář/svůj zrak...;)

50

Odpovědět

+AjemdospelymenTak zaprvé jak jsem napsal výše, ty můžeš myslet na ženu, ale na tu svou a ne na cizí. :) Od toho cizoložství. Takže si ho klidně hoň, ale nečum u toho na p***o. Myslí na svou slečnu, přítelkyni, či manželku.
Zadruhé masturbace není zhřešení, ale tvoje myšlenky mohou být.
A zatřetí, Bůh může sledovat všechno, ale to neznamená, že tě ze všeho ihned odsoudí, naopak... :)
Ale ty sám by ses měl chovat podle svého svědomí a chovat se tak aby jsi nikomu neublížil. A věř mi, že plno lidí z vlastní zkušenosti ví, jak může být i to sledování p***a ubližžování ostatním. Všechno má hlubší důsledek, a tím že si budeme myslet že nemá, tím podstatu věci nezměníme. Jen odvrátíme zrak od zkutečností... :)

33

Odpovědět

+AjemdospelymenAha, takže pokud nemám přítelkyni, potom v podstatě nemůžu onanovat. Zajímavé. V tom případě se dá říct, že pokud člověk čekal do 25 let na tu pravou, ale během toho období běžně onanoval, pak je vlastně horším člověkem než 15 křesťan, který onanuje nad svou dvanáctiletou přítelkyní, protože v Bibli to zakázáno není.

31

Odpovědět

+AjemdospelymenNemůžeš masturbovat a myslet při tom na svou přítelkyni. Manželku ano, ale přítelkyni ne. Proč by jinak byl sex až po svatbě? Pokud na ni myslíš, tím hřešíš. Je taky v Bibli psáno, že by manželé měli plnit své manželské povinnosti, takže je velice nepravděpodobné, že po svatbě bys masturboval.

11

Odpovědět

+AjemdospelymenBible se k masturbaci nevyjadřuje: masturbace se ale nezhoduje k nekterým přikázáním

10

Odpovědět

Už dlouho se chci nějakého křesťana zeptat na pár otázek. Opravdu čistě ze zvědavosti, nemám v úmyslu nějak zesměšňovat víru či Boha, jen se snažím trochu více pochopit náhled věřících. Bibli jsem nečetla, ačkoli to mám v brzké budoucnosti v úmyslu, takže pokud se dopustím nějakého omylu, tak mě prosím opravte.

Bůh prý požaduje, abychom v něj věřili, jen pak můžeme být spaseni. Jenže pokud nás tolik miluje, jak tvrdí křesťané, proč požaduje takovou slepou víru? Kdyby nás opravdu všechny miloval, tak nepošle ty, kteří se od něj trochu odkloní, do pekla. Je to jako kdyby rodiče milovali jen ty děti, které půjdou studovat, a ostatní vydědili.

Pak je tu ta věc s 'testováním víry'. V těžkých časech prý Bůh testuje naši víru v něj. Abrahámovi přikázal, aby zabil vlastního syna. Jenže pokud je Bůh tak vševědoucí, pak by měl dokonale znát duši a mysl každého člověka. K čemu tedy testovat něčí víru?

Navíc, údajně nás všechny stvořil Bůh. Veškerý život pochází z něj. Pak ale také Bůh rozhodl, jakými lidmi budeme. Jakou budeme mít povahu, morálku, touhy, vlastnosti. Ať už je tedy člověk ortodoxním křesťanem nebo kriminálníkem, který znásilňuje a vraždí školačky, vše pochází od Boha. Lidé se tudíž chovají podle toho, jak je stvořil Bůh (a to včetně víry/nevíry v něj). Jak nás tedy může trestat (či odměňovat) za to, že se chováme podle toho, jak nás stvořil?

Budu moc ráda za zodpovězení těchto otázek, protože jsou to takové nejzávažnější logické trhliny, které v křesťanství vidím, a jsem velice zvědavá na názor věřícího člověka.

220

Odpovědět

+AvariSlepá víra není totéž, co skutečná víra. Každý křesťan, který svou víru opravdu prožívá, ochotně přizná, že pochybuje a váhá. Ona totiž víra neučí hledat odpovědí (to dělá věda), ale naučit se žít s faktem, že pro některé věci prostě odpověď neznáme - že nás hodně věcí přesahuje.
V dávnověku byla pro člověka děsivá velikost světa, dnes to je velikost vesmíru, vůči kterému jsme zanedbatelní - a ten úžas a bázeň na prahu stvoření je něco, co je vlastní všem náboženstvím (jen ateisté se tváří, že věří v ne-Boha, ale něco vyššího).

Skutečná potíž je, že lidí vnímají Boha jako konkrétní personifikaci - chlápka na obláčku, který si pokecá s Mojžíšem, naštvaného strejdu, který sešle pohromu na Egypt... Valná většina příběhů v Bibli jsou ale podobenství a forma lidové slovesnosti - možnost jak předat principy víry (a historii národa) napříč generacemi bez možnosti ji zapsat - a když už to bylo zapsáno, tichou poštou se ze skutečných příběhů staly legendy a zázraky.

Skutečný Bůh ale není rozumem uchopitelný. Něco jako matematické nekonečno - princip a teze, která je pro hloupé lidi omezená písmem svatým. Bible je bod, od kterého se dá začít a studnice příběhů, nad nimiž lze přemýšlet.
Třeba Zen-buddhismus má takhle koany... a spousta žáků na cestě za osvícením si myslí, že jim rozumí, pak zjistí, že ne, a o mnoho později na ně nahlédne znovu, skrze víru oproštěnou o předsudky, a spatří v nich něco úplně jiného a tehdy se u nich mluví o satori - prohlédnutí.
Podobně to má i křešťanství , i když se na tenhle aspekt nabalilo poměrně dost světského práva - nicméně ti, kdo skutečně věřili a věří se k tomuto principu rychle dostanou.

Takže ve zkratce - je poměrně hloupé stavět představu o víře na tom, že soubor příběhů o lidech a Bohu, napsaný lidmi, není úplně konzistentní ve všech souvislostech. Stejně jako je hloupé ten soubor příběhů brát doslovně a nepídit se po společných principech a významu těch příběhů. O tom víra není. I když je tak často zjednodušeně interpretována.
Zejména proto, že prostí lidé chtějí prosté odpovědi - a těmi rozumem neuchopitelný Bůh a víra skrze pochybnosti, není.

100

Odpovědět

+AvariNejsem si jistý jestli jsem pochopil příspěvěk Fionora. Takže mám pár dotazů. Říkáš tedy, že Bůh není konkrétní osoba? A že příběhy v bibli jsou jen podobenství? Tedy se ve skutečnosti ani nestaly podle tebe? nebo jsem tě jen špatně pochopil? :) S jednou věcí, ale musím nesouhlasit. "..víra neučí hledat odpovědí..", tohle rozhodně pravda není. Jen samotná bible je plná odpovědí na spoustu otázek a Bůh rozhodně učí člověka hledat odpovědi na otázky.

A teď bych rád zkusil odpovědět na otázky Avari z mého pohledu (věřícího křesťana). Tedy:

U první otázky je rozhodně chyba, že jste nečetla bibli, neboť je v ní popsáno hodně příběhů kde je vidět jak Bůh miluje člověka, včetně jednoho z nejznámějších a to, že Ježíš, jeho vlastní syn, za nás zemřel. Navíc v tomhle je potřeba rozumět duchovnímu světu, protože hřích působí smrt. Za hřích musí být prolita krev. Není to tak, že by Bůh chtěl poslat lidi do pekla, ale ono to jinak nejde.

Ano, Bůh zná každého jednoho z nás. Ale stále máme svobodnou vůli. Váš dotaz v podstatě staví na tom, že existuje neměnný osud. Protože kdyby se dle toho jací jsme dalo určit každé rozhodnutí, tak by to přece znamenalo neměnný osud, protože by jsme se prostě rozhodli nějakým způsobem podle toho jací jsme a žádná jiná možnost by nebyla. Ale tak to není.

Bůh nás stvořil, ano. Ale znovu říkám, dal nám svobodnou vůli. A od prvního hříchu se více a více odtrháváme od Boha. Tedy boží hodnoty z nás vyprchávají. Do Adama s Evou jich bylo vloženo nejvíc (stále však svobodná vůle člověka zavinila hřích, ne chyba Boha). A stále a stále vyprchávají. Podívejte se na poslední roky. V podstatě ještě nedávno bylo normální věřit v Boha. Dneska je to na společenské úrovni to skoro nejhorší. A věci které byli dříve tabu jsou dnes uctívány.

Snad jsem Vám dokázal nějak rozumě odpovědět. A srozumitelně vyjádřit mé myšlenky :D :).

47

Odpovědět

+AvariBůh neposílá do Pekla lidi, kteří se od něj trochu odkloní. Křesťanství má jednu jedinnou věc, kterou nemá žádné jiné náboženství :) Tím je jedinečné. A to: Milost. Když Ježíš Kristus zemřel za naše hříchy, tím každého jednoho zachránil. To, že ten člověk hřeší, neznamená, že půjde do Pekla. Existuje Pokání -> kdy člověk Bohu vyzná své hříchy. Bůh nás nestvořil dokonalé.
Víra v Boha není slepá. Každý křesťan by Vám/Ti řekl, že Boha osobně zná a to skrze Ducha Svatého, kterého má každý, kdo uvěřil. Sobecké? Ne...je to takový dárek :) O Duchu Svatém by se dalo hodně povídat, ale...je lepší si o Něm počíst v Bibli ;) Skrze Něj má každý věřící osobní vztah s Bohem.

Testování víry...ono je to tak, že Bůh neslíbil klidný let, ale hladké přistání. Potkají-li někoho problémy, není to testování víry...každý má problémy. Je ale na tom člověku, jestli si je chce vyřešit sám a nebo se modlí o pomoc :) Já osobně věřím, že s Bohem je vše snažší a vím, že můj život nebude dokonalý, že to nebude pohádka...možná to bude horor, ale mám se na co těšit :) (viz. Nebe)

Ano...Bůh nás všechny stvořil a ano, má pro každého z nás nějaký plán. Na toto téma se názory poněkud liší. Můj názor je takový, že Bůh má pro nás plán, ale na každém "záchytném bodě" máme na výběr z více možností (naše svobodná vůle) a podle toho, jak se rozhodneme, se plán odvíjí dál. Myslím, že nemáme život nalinkovaný :) Lze to usuzovat již z toho, že už i Adam s Evou měli 2 možnosti, jak se rozhodnout...buď sní ovoce ze stromu Poznání a nebo ne...a dle jejich rozhodnutí se život na Zemi poněkud zmenil :D (nedávám jim to za vinu) :D

60


Odpovědět

+AvariJá na to pohlédnu ještě jinak, jako agnostik. Ne jako normální agnostik, který se skrývá za ateismus, ale jako agnostik, který se tak rozhodl na základě nesrovnalostí v téměř každé knize každého Abrahámovského náboženství, tedy islámu, hinduismu, judaismu a křesťanství.

Žádost ve víru je relativní. Pokud nebudeme v boha věřit, nemá potřebu nám pomáhat a i kdyby, jeho zázraky, jakkoliv velké a úžasné, budou smeteny ze stolu jako náhodný přírodní či fyzikální jev. Nijak netrestá člověka, který v boha nebude věřit, ale takový člověk nemůže čekat, že jej jen tak pozvou po smrti do nebe. Nebe je víceméně konstrukt lidské mysli, která má strach ze smrti, která chce, aby po jejich smrti nebo smrti lidí blízkých měli nějakou útěchu. Je to jako VIP klub, jehož vstupenky se musí kupovat dlouho předem, protože je tam věčně plno. Pokud bych přešel tedy k tvému přirovnání, rodiče milují všechny své děti, ale samozřejmě se budou víc, lepe a radši starat o ty, které budou studovat a ponesou jejich dobré jméno dál a těm také dají v závěti větší podíl.
Je to rozsáhlé filosofické dogma. Čím jsem? kdo jsem? Jsem boží výtvor a jestli ano, může mě bůh trestat za to, kdo jsem?
Náš život je nejspíše rozsáhlým testem lidství. Bůh na nás může pohlížet různě, ale nejvíce se mi líbí přirovnání k vědci, který si k jeho výtvoru vytvořil pouto a přitom stále pokračuje v testech a jeho pozorování. Nevíme, proč nás testuje a co bude dál. Možná nic, možná něco úžasného.
My sami se rozhodneme, jestli budeme věřit v boha, jestli budeme ke svým rodičům a lidem v okolí zlí, na nás záleží, jaký náš svět bude, ale také musí mít člověk zatracené štěstí, aby mu jej nepřekazil někdo jiný mající vlastní cíle.
Bůh je všemocný. Ovládá fyzikální zákony, udržuje vesmír funkční a kromě jiných se stará i o ten náš kout zvaný země. Je všude tam, kde je jeho principů a zákonitostí potřeba, ale jak se vyvíjelo myšlení lidí, jeho moc ustoupila. Neovládá lidské myšlení. Může mu leda vnuknout například špetku lásky, nebo hněvu. A není tu od toho, aby řešil naše chyby. Pro něho je lidská populace puberťák ignorující jeho rady a který se vytáčí z jeho vlivu a bůh je natolik dobrý otec, aby mu šel z cesty. Takže tak.

Abych ujasnil, já jsem agnostik. Věřím v boha, který je velmi blízký křesťanskému ideálu, ale odmítám bibli či korán brát jinak, než jako prosté náhledy na svět a sborníčky rad. Snažím se spojit víru s vědou, neboť jak jistý moudrý věřící profesor biologie řekl; "Věda nám říká jak a víra proč."

To Rayus:
Možná. Adam a Eva nikdy neexistovali. Pokud ano, nejspíše ve formě starší generace lidského druhu. Bůh nestvořil vesmír v sedmi dnech, zabralo mu to cca. 4 a půl miliardy let a stále s tím není spokojen. A svobodná vůle je něco, co nás nepohoršilo. Pokud to vezmeme doslova podle bible, měl celý ráj, vzorkovnici všech možných i nemožných stromů, ale stejně stvořil strom s jablky poznání, které dávaly svobodnou vůli, stvořil hada, který NEMĚL svobodnou vůli a který nasadil prvním lidem do hlavy touhu ovoce okusit a korunu tomu dal, když dal první dívce zvědavost, nevinnost a to něco, co dovedlo Adama k tomu vzít si od Evy jablko, o kterém věděl, že je zakázané. Jestli byl bůh všemocný, jestli byl bůh bohem, věděl, co se může stát. Bylo jen otázkou času, než z něj ochutnají. Pokud bych byl já v tu chvíli bohem (neber to jako rouhání, jen jako příklad), také bych huboval, ale ve skrytu bych byl rád. Tento první hřích, už jen ochota jej učinit totiž prokázala, že jsme více než zvířata. Že my jsme tvorové schopni samostatného života a nepotřebujeme neustálý boží dohled. Byl to jen další test a dle mého test, kterým jsme prošli. Dokonce to můžeme brát tak, že jablka byla placebo, že Adam a Eva projevili svobodnou vůli už tím, že se rozhodli jablko sníst. Alias: Snězení onoho jablka je jen otázkou interpretace.

A v posledních letech víra v boha ustupuje? Ty se divíš? Lidé stále věří a budou věřit v boha, ale nebudou se kvůli tomu klepat v područí nějaké zkostnatělé církve, kde se de facto neuctívá bůh, ale hlava onoho uskupení. Každý věří v boha, jen jej každý nazývá jinak, protože pro člověka už není možné nevěřit v boha. Věříme v boha, v matku přírodu, osud, nebo já nevím, jak to ještě chceš nazvat, ale nikde není psáno, že to vše není jedno a totéž.

21

Odpovědět

+AvariAgent:
Ten strom nedával svobodnou vůli. Svobodnou vůli měl Adam i Eva od počátku. Kdyby ji dával, tedy by ji předtím neměli, tedy by nesnědli ovoce, protože by prostě neměli důvod žejo :).

Had svobodnou vůli neměl, ale taky to nebyl had kdo Evu svedl, ale Satan, který na to použil hada a to je rozdíl :).

Ano, Bůh věděl co se může stát a stejně člověku důvěřoval, nezdá se ti to logické? Rodič taky důvěřuje svému potomku. Docela nechápu tohle u lidí (pokud to není tvůj případ, tak to neber v potaz), strašně se jim nelíbí, že víra je strašná diktatura (i když není, ale oni si to myslím, jak se dá ostatně dočíst i někde tady v komentářích), ale když dojde na věc řeknou, proč je nezadržel, proč je prostě svou všemohoucností nezadržel, nezměnil myšlenku nebo tak. Protože tohle je důkaz, že není diktátor. Člověk udělal špatné rozhodnutí, ale on ho nechal. Lidi by si měli uvědomit co se jim vlastně nelíbí :) .

Byli víc než zvířata od počátku, protože na rozdíl od zvířat byli stvoření na boží obraz. Člověku byla dána vláda nad celou zemí (kterou, tím že zhřešil, předal Satanovi), tedy i nad všemi zvířaty.

Co se týče toho co jsi psal o tvoření světa miliardy let, tak tomu opravu nevěřím. Věřím tomu co je napsáno v bibli. Navíc mi prostě příjde děsně arogantní od lidí tvrdit, že ví jak dlouho existuje zem když ji pozoruje (myslím tím, opravdu seriozní výzkum na toto téma) jak dlouho? řekněme 100 let? možná víc? každopádně po tak krátké době se snaží tvrdit, že ví co bylo před 4 miliardami let se zemí? to samé evoluce, Darwin pozoroval živočichy 60 let dejme tomu a stejný výsledek, mluví se o miliardách let. Ne, prostě tohle je neskutečně arogantní tvrzení.

PS: nikde v bibli není řečeno, že tím snědeným ovocem bylo jablko :D

Ne, ani trochu se nedivím, že víra v Boha ustupuje, protože všechno bylo dopředu řečeno v bibli, že se stane :) . "..v područí nějaké zkostnatělé církve..", zase jsme narazili na stejnou věc na jakou narážím vždy. Tohle je zřejmě narážka na katolickou církev, ale já se tady o ní vůbec nebavím a tyhle názory co tu prezentuji nejsou z její produkce. S katolickou církví nesouhlasím v mnoha ohledech.

12

Odpovědět

+AvariTo Rayus:
Počkej. Ty do toho přidáváš další činitel a to Satana.
Satan je lidský výplod. Vymysleli jsme si jej, abychom mohli o zlých činech říci "Tohle udělala satan." a dál tu blbost dělat. Budme to svádět na Satana... Jsem pod jeho mocí, proto vyvraždím rodinu, ale bůh mě stále bude milovat.
Satan způsobil globální oteplování, Satan zavinil ekonomickou krizi, Satan stvořil čarodějnice a současně i inkvizitory...
Satana škrtni. Nikdy jsem nezjistil důvod, proč jej víra potřebuje a v původních biblích o něm není ani zmínka.

Bůh v bibli neustále a znovu zkouší lidstvo. Sodoma a Gomora, Velká velryba (teď si nevzpomenu na jméno toho chlapíka, jenž skončil v jejím žaludku), Jákob. Náš svět se dá popsat jako série neustálých testů a to prakticky ve všech směrech. Vraťme se k tomuto příběhu. Zrodí se Adam, jehož tělo bylo uplácáno z hlíny. Bůh jej provede celým rájem a ukáže strom, kterého se nesmí dotknout, jehož ovoce nesmí ochutnat. Pak stvoří Evu, aby si usnadnil práci, využije k tomu Adamova žebra a proto, aby měl Adam společnost.
Za chybu o stromě se omlouvám. Máš pravdu, to je strom poznání.
Jednou z prvních otázek, kterou Eva Adamovi byla o stromu a proč se z něho nemá jíst. Tuhle otázku, značně přeformulovanou položil Adam bohu a ten jej odpálkoval. Bůh mohl tušit, k čemu to spěje a předejít této chybě už jen tím, že by k tomu něco řekl. A to, jak moc mu to připadalo zlé, si můžeš vzít z trestu naděleného hadovi. "Budeš se moci jen plazit."
Teď k chybě samotné. Buď to berme jako chybu. Že to nemělo být provedeno. Bůh by nás pak v takovém případě netestoval. Zaujal postoj, že dítě něco nesmí, nesmí, nesmí, aniž by mu vysvětloval proč. Buď nás testoval a zkoumal, jak dlouho nám potrvá, než uděláme něco, co nám zakázal a když zjistil, že neuvěřitelně brzo, udělalo mu to:
Starost. Nemohl nás hlídat. Jednoho dne by nás totiž napadlo, že bychom mohli ten ráj chtít opustit.
Radost. Nemusel nás hlídat. Mimo ráj totiž zvládneme svévolně přežít.

Vláda nad zemí? A co máme teď? Já bych řekl, že svět. Plus mínus. Bůh už v tomto dění hraje jen druhé housle. Zda-li je to dobře nebo špatně, to už je na delší debatu. Vládu zvířat si bůh ponechal, ale dal nám dar si zvířata osvojovat, ochočovat. Pochybuji, že tohle byl výtvor Ďábla (Pokud jsi jej ještě neškrtl).

Takže nevěříš? Ou... Nebudu kreacionistovi vysvětlovat, že svět nebyl vytvořen před 6018 lety (4004 let př.n.l.), když si vědci pořádně ani nejsou jistí tím, jak hrozně moc je lidstvo staré. Stále se nachází ostatky, které náš vznik posílají do stále hlubší minulosti, ale pro počátek skončíme u toho, že pyramidy jsou staré několik tisíc let, odhaduje se, že dokonce víc jak deset. Sumer a Babylón byly říše už 5000 let před Kristem, dle stáří některých hliněných destiček a mohl bych pokračovat. Nacházíme Ostatky zvířat staré miliony let, ryb staré desítky a trilobitů staré stovky. O těch červech produkujících oxid uhličitý a starých miliardy let se ani nemusím zmiňovat.
Darwin nesledoval živočichy a jejich evoluci, neboť trvala neskutečně dlouho. Je to prostý závěr dle sledování například Galapágských želv a různých poddruhů ptactva. Došel k závěru, že tvorové se vyvíjejí dle prostředí, v němž žijí, že pokud by vzal několik kusů a vypustil je do odlišného prostředí, většina z nich pomře a zbytek se přizpůsobí. On sám byl hluboce věřící člověk a než se rozhodl své poznatky publikovat, trvalo mu to několik let. Polovina vět v jeho knize O původu druhů začíná slovy jako: Dá se předpokládat, Jestliže, Pak, Pokud atp.
Všechno, co se odehrálo v prehistorickém období, je jen odhad, ale jsou metody, kterými lze velmi přesně vypočítat věk člověka, zkameněliny i neživých předmětů. Seriózní věda obecně tu je teprve 200-300 let, ale za tu dobu objasnila pravdivě mnohé mýty. Nikdo neví, jek vesmír vznikl. Nějak vzniknout musel. Jak? Třeba nakupením energie a jejím nahromaděním na jednom místě. Proč se tam ta energie nahromadila. To už věda objasnit nedokáže a zde má místo víra.
Bůh je možná všemohoucí, ale není vševědoucí. Budu rád věřit tomu, že celá planeta je nepodařená partie her SPORE a The Sims, kterou neustále razil a jel v globálním měřítku. Že několik pokusů, například trilobity a dinosaury smetl ze stolu a hodil na ně bobek (V tom druhém případě respektive meterorit). Je to jen teorie, ale pořád se mi líbí víc, že tak, jako se učíme my od boha, tak se bůh učí od nás.
Neil Gaiman, velmi inteligentní muž věřící v boha, napsal spolu s Pratchetem krásnou knihu nazvanou Good Omens (dobrá znamení), kde je hromada nádherných vyobrazení. Například, že člověk dokáže krutosti, kde i ďábel kroutí hlavou, aby je vykoupil skutky natolik úžasnými, že jich nejsou schopni ani andělé. A přesně tohle člověk je. Jsme úžasný výsledek tvorby, který může v mnoha ohledech dohnat a předehnat svého stvořitele. Bůh nás stvořil ku obrazu svému, ale v době, kdy ještě plně nebyl poučený o svých chybách.
Ani bůh zřejmě nebude dokonalý, ale je dokonalejší, než my.

To je má víra. A podle ní žiji. Nijak nekoliduje s mým náhledem na svět. Dovoluje se k němu stavět jako k něčemu naprosto úžasnému. Bůh existuje a víra tu je, aby nám to připomínala. Jak už jsem řekl, pro člověka není možné nevěřit, jen to neradi nazýváme Bohem. A věda nám ukazuje boží tajemství. Je to způsob, jakým se my sami můžeme stát sami sobě bohy. Nikdy nedosáhneme boží úrovně, Bůh má před námi velký náskok, ale můžu s klidnou duší říci, že jsme tam, kde byl Bůh, když začal utvářet život na zemi.

Nikdy nevěřím proroctví, která nejsou řečena s přesným datem. Neříkám, že věřím všem s daty, ale proroctví, které říká:
"Zatroubil třetí anděl, a zřítila se z nebe veliká hvězda hořící jako pochodeň, padla na třetinu řek a na prameny vod. Jméno té hvězdy je Pelyněk. Třetina vod se změnila v pelyněk a množství lidí umřelo z těch vod, protože byly otráveny."
...a až mrazivě připomíná Černobylskou elektrárnu, pro mne není proroctví. Pokud řeknu, že se na zemi zřítí kosmická loď, jejíž jméno bude Pozemská a způsobí smrt mnoha milionů lidí v místech, které nazýváme EuroAsií, budeš mě brát za proroka, pokud za tisíc nebo dva let dopadne na na Brusel loď s názvem Terrestria? Proroctví bez data se totiž vždy vyplní. Není možné jej nevyplnit. Potrvá to, než se vyplní, ale nakonec všechny proměnné padnou do těch správných přihrádek.

P.S.:Mě se jablko líbí. Jestli chceš pomeranč, tak to doplň za pomeranč. Nebo tam třeba dej kivi, granátové jablko, meloun, citrón, švestky, třešně...

20

Odpovědět

+AvariAgent:
Satana do toho budu "přidávat" ať se ti to líbí nebo ne, protože prostě existuje. Nevím kde jsi slyšel ten blud, že v původní bibli o něm není ani zmínka. Taky nechápu proč si myslíš, že Bůh člověka miluje když vraždí. Bůh miluje lidstvo jako celek. Ale pokud ho nenásleduje, tak s ním nechce mít nic společného ;).

Ne všechno jsou zkoušky. Krom toho žádná z těchhle "zkoušek" by nenastala nebýt prvního hříchu v ráji. A ne, situace v ráji nebyl test. Taky nechápu kde bereš ty rozhovory údajně probíhající mezi Adamem, Evou a Bohem. Že jedna z prvních otázek Evi na Adama byla ohledně stromu atd. Tohle se v bibli nikde nepíše. Takže to můžou být tak maximálně domněnky. To, že je odpálkoval to je prostě blbost. Určitě jim to dostatečně vysvětlil, protože to je to co mi sedí na Boha jak ho znám :). Co se týče stromu samotného, tak osobně si myslím, že ten strom není něco co tam dal Bůh. Myslím, že se tam vetřel Satan a dal tam strom. Na to je ovšem potom spoustu otázek, ale jak říkám, je to jen má domněnka takže nemusí být správná.

A ne, první hřích lidstva rozhodně nebyl známka toho, že by se člověk o sebe dokázal postarat. Bůh prostě člověku důvěřoval, že neudělá co mu přikázal, to je prostě přirozené.

Proč hada potrestal, tak jak potrestal? Tomu se přiznám, že sám nerozumím. A taky si říkám, že se to v ráji dalo udělat jinak, ale v bibli toho zase tolik o dané situaci není a z pár řádků v bibli tvrdit, že něco byla chyba Boha je dost odvážné (a řekl bych i nebezpečné) tvrzení. Navíc se rozhodně necítím kompetentní na to abych soudil Boha proč udělal něco tak a něco jinak :).

Že svět obýváme neznamená, že mu vládneme. Vládnout znamená se vším všudy. Což je něco co nemáme. Přírodní katastrofy, zvířata útočící na lidi nebo jen to, že musíme pracovat pro obživu (což je jedno z prokletí, které bylo uvrženo na Adama), ... Král když vládne tak si přece taky neobstarává sám jídlo. Vláda vypadá jinak.

Vůbec jsi nepochopil jaký problém mám s vědou v tomhle smyslu. Všechno určování stáří kostí, destiček, prostě čehokoliv vychází z výzkumů, které jsou poměrně mladé. Moc mladé na to, aby určovali stáří tisíce let dozadu, ne to milióny. Když pozorování probíhá maximálně několik stovek let. Jak ví, že ty kosti reagují na věci celých těch milión let o kterých mluví stejně, že se něco nezměnilo. Ano, můžou to tvrdit, ale pouze jako domněnky, teorie, možnou pravdu. Je to arogance tvrdit, že to tak určitě je. Věda už tolikrát něco tvrdila a pak se ukázalo, že to tak není. Vždycky je prostor pro další možnosti.

Taky mi přijde nelogické, že když teda tak nějak i věříš, že Bůh je. Proč ti přijde nemožný, že by Bůh sám stvořil ty zvířata jenom drobně odlišné od toho kde žijí. Navíc moje víra je odlišná od katolické (a většiny tradičních církví) kdy církev v podstatě odmítá vědu. Bůh ji neodmítá a naše církev taky ne. Věda je dobrá. I my se snažíme hledat jak věci byli v souladu s biblí. Dříve se i u nás hlásalo, že evoluce je blbost a podobné věci rovněž. Dnes se řeší možnosti toho, že země jako taková exituje opravdu třeba i milióny let. Nicméně až při stvoření dostala téměř takový tvar jaký má dnes, objevili se zvířata, atd. Také se už učí, že před potopou byla země jeden celek a až po ní dostala tvar jaký má dnes. A tedy podle mě se musela zvířata nějak přizpůsobit jinému prostředí, takže na tom asi taky bude něco pravdy. Církev by taky měla zkoumat a ta naše to dělá :).

Já věřím i ve vševědoucího Boha. A ne nevěřím tvému scénáři připodobněného Spore nebo The Sims. Bůh si nehraje, Bůh nedělá pokusy. Dinosauři vymřeli (věřím, že v ráji i na arše byli i dinosauři, byli nalezeny i stopy dinosaurů vedle lidských, takže by to i sedělo). To se některým druhům stává no. Je dost možné, že je třeba Bůh schválně vyhubil, protože jak se člověk postupně odvracel dál a dál od Boha, tak jak jsem psal výše, zvířata začala i útočit na člověka a kdyby zaútočil takovej dinosaur, tak by to asi nebylo úplně super :).

Dohnání Boha nehrozí a předehnat ho, to už vůbec ne. Protože ano, Bůh je dokonalý. A ne, nejsme tam kde byl Bůh když nás tvořil, protože "..Bůh je stejný včera, dnes i navěky..". Je dokonalý od počátku a je dokonalý dodnes. Za to člověk se od Boha odtrhává stále dál.

Proroctví s přesným datem. To je těžké vzhledem k tomu, že nic není dáno přesně na den. Když se budou lidé chovat (poměrně) dobře, tak příchod Ježíše a následný soud oddálí. Když se budou chovat hůře, příjde dřív. Proto nejsou v bibli datumy ;).

Že se proroctví bez data vždy vyplní? To je docela směšné tvrzení :).

Co se týče jablka, byl to jen takový detail, který jsem s humorem nadnesl. Nezáleží na tom jaké to bylo ovoce. Ale nikde není řečeno, že to bylo právě jablko. Nic víc, nic míň.

01

Odpovědět

+AvariOdkud mám ten blábol, že satan není? Moje bible staršího data vydání, nevydaná pod záštitou jakékoliv církve je ti asi málo. Co třeba korán, kde o něm nic není.

Satan je výplod křesťanství a já odmítám věřit v něco, co by mou víru kazilo. Pak by to totiž bylo vše až příliš jednoduché. Náš svět je složitý. Není černý ani bílý. Je šedý. Budu s radostí věřit v něco tak prostého, jako že můj bůh je komplikovaný a proto jsme komplikovaní i my lidé.
Nezapomínej, že já věřím ve svého boha. Ve složitého a nejednoznačného. Mocného, ale náladového. Tvora, který je jen jakousi nadprostorovou entitou, má chováním stále blízko k nám lidem. Chápe nás, protože nás tak stvořil.

K tomu se satanem, dovol abych ti citoval proslov k prvnímu zákonu ze slovutného desatera:
"Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají."
Věříš v Satana. Chápu-li dobře, v entitu morálně odlišnou, nežli je bůh. Entitu stejně mocnou, jako bůh (už jen proto, že se nedokáží navzájem zničit). V dalšího boha. To je prohřešek proti prvnímu přikázání. Pokud máš bibli s tímtéž citátem a zmínkou o satanovi, pak tu máš malou nesrovnalost. Tento problém.

Kvůli tobě jsem tuhle starou a zaprášenou bibli, kterou bych dneska mohl slušně vydražit, znovu otevřel a nalistoval kapitolu Genesis. Stejně tak jsem musel oprášit znalosti starší angličtiny. O hadovi se jako o sluhovi ďáblově nemluví. Je tam zmíněno, že jeho slova měla náznak ďábelské svůdnosti, ale to je všechno. Bible nezmiňuje důvod, proč to tak bylo. Prostě bylo. Jestli byl had ve službách ďábla, pak to bible jen naznačila a nechala každého křesťana, aby to řekl nahlas.

K odpálkování Adama bohem, tohle tam také je. Ve skutečnosti byl bůh mnohem přesnější, jakmile na to přišla řeč (Parafrázuji, je to celkem složitá angličtina);
Bůh pozorně vyslechl Adamovu otázku a na jeho tváři se objevovaly první náznaky hněvu. Uběhla dlouhá doba, nežli na jeho otázku odpověděl.
"Jíst z toho stromu jsem ti zakázal. Neodporuj mému slovu a mým příkazům." Když pak zhlédl tvář prvního muže, který ustrašeně o krok ustoupil, jeho hněv ustoupil též.
"Pokud sníš třeba jen kus plodu ze stromu poznání, pak umřeš."
Můžeš to brát libovolně. Možná to Adamovi vysvětlil, ale nevysvětlil to dostatečně.

Ke království, podle mě ano. Král sklízí odměnu, může si cokoliv přikázat. A také se musí starat o to, aby svět pod jeho rukou prosperoval.
Jsme králi. Možná ne králi, ale minimálně je člověk princem. Jsme na vrcholu potravního řetězce. Zvířata na nás útočí jen v krajních případech a to jen, pokud jsou ohrožena, nebo mají hlad.
Jsme nejpočetnější rasa ze všech. Když nepočítám několik malých savců, pár druhů ptáků a hmyz, protože ty se množí "jako králíci", pak jsme nejpočetnější. Momentálně je na světě 7 Miliard lidí. Ani holubů není tolik resp. až na některé druhy.
Chápeme fyziku jako nikdo jiný na planetě. Jsme schopni vytvářet nové druhy a poddruhy a jsme napřed i na poli zabíjení, protože žádný jiný tvor nevytvořil opásaný obrněný dopravní prostředek schopný vypálit velký výbušný projektil na kilometry daleko. Ne že by to poslední mělo být něco, čím bychom se měli pyšnit, ale jsme na hranici vytvoření moci a energetického potenciálu, který se na zemi neobjevil od jejího vzniku.
Za to vše si neseme následky svých rozhodnutí, stejně jako špatní králové. Země se nám bouří. Nechce být naším poddaným a tak s námi bojuje. Přírodními katastrofami...
A pracovat? V dnešním světě? Pro obživu? Dnes pracovat znamená sednout k počítači a dělat jenom 'něco, co tě nebaví'. Kdyychom o tom mluvili před několika sty lety a ty bys musel ve čtyři hodiny vstávat, aby sis mohl k snídani dát mléko a namazat chleba máslem, pak bych to uznal za chybu, ale když ti stačí ujít několik metrů a vzít si jej od prodavače výměnou za papír, který ti dali za pár hodin sezení a ťukání do počítače, popřípadě čtení něčeho nudného...

K tomu, že se proroctví bez data vyplní. Ano. Stačí počkat. Prorok, jehož proroctví se vyplní, nesmí být přesný. Proto jsem řekl nad EuroAsií, To je při mém výpočtu zhruba polovina pevniny (bez Antarktidy... možná i s ní). Musí zmínit nějaké jméno. Aby to bylo co nejpravděpodobnější, jméno, které najdeš v tisících různých podob. Pak jen stačí počkat. Je to jako sázet v lotrii stále na to samé číslo. Nakonec padne. Je jen otázka, zda tobě, nebo tvému potomkovi, nebo potomkům jeho potomků.

K ostatnímu; Je mi úplně, ale vážně naprosto jedno, čemu věříš. Já jen poukázal na nedostatky. Začínáš to brát osobně. Chápej, že neútočím na tebe, ale na tvou víru, od které jsem se v poměrně nízkém věku odklonil. Respektive na křesťanství obecně, nikoliv na tvou víru z něho vycházející přesně.
Projevuješ jisté náznaky Fanatismu. Začínají osobní urážky typu 'zda jsem vůbec četl bibli' Pak nemá cenu se s tebou o tom hádat. Celou tu část jsem zakončoval slovy, jako: já věřím, to je má víra atp. poukázal jsem tu jen, že Náhled křesťana na křesťanství není jediný správný a mnohdy může být i slepý.

Tím to hodlám zakončit. Pokud nebudeš mít, co říci, pak to prosím zakonči také.

PS: Pokud uvěříš přístroji, který na základě jediné molekuly dokáže určit tvůj věk včetně data početí s přesností na měsíce a dokáže tohle i s tvým pradědem starým dvě stě let (přičemž se v obou případech trefí), pak nechápu, co ti nedovolí věřit tomu po pokusu na ostatcích dinosaura.

10

Odpovědět

+AvariAbych to zkrátil, neboť Dimp má pravdu. Přečtěte si bibli. nějakou dobrou, v dobrém jazyce, nejlépe tu, kterou teď Gideoni rozdávají na každém rohu, malou asi jako peněženka. Pak si přečtěte Gnostické vysvětlivky. Gnostici jsou lidé, kteří se na bibli dívají ze zlého, řekněme Satanova náhledu, ačkoliv jejich slova jsou mnohdy velmi poučná. Pak pochopíte, že víry v boha se nezbavíte. Víra v boha do nás byla vrážena po celá dvě tisíciletí, takže už neumíme v něj nevěřit. Přesto vám radím, abyste zůstala agnostičkou. Abyste si na boha udělala vlastní názor. Vaše víra by se měla přizpůsobit vašemu životu. Víra vám má pomáhat a dávat vám naději.

10

Odpovědět

+AvariŽe je tvá bible stará ještě nic neznamená, stejně tak, že je vydána mimo církev. Ale v originálu, tedy starý zákon v hebrejštině a nový v řečtině, se o satanovi píše. Ale teď absolutně nechápu proč do toho pleteš Korán O.o. Korán má s biblí pramálo společného, takže tomu fakt nerozumím. Bavíme se o bibli.

Já ti tvou víru neberu. Stejně jako ty říkáš svůj pohled na věc, tak i já, jen některé věci, které zaštiťuješ biblí, v ní vůbec nejsou.

Ano, vím co je v desateru. Ale tam se mluví o tom, že si nevytvoříš napodobeninu ničeho a nebudeš se tomu klanět. A taky, že se nebudeš klanět jiným bohům. Ani jedno z toho nedělám. V Satana věřím, to ano, ale to neznamená, že ho uctívám. Takže ne, neporušuji tím přikázání. A ano, bible mluví o Ďáblu a ne, jednou. Co se týče toho, že Bůh a Satan jsou si rovni. Satan byl původně na straně Boha jako archanděl Lucifer, ale vzepřel se. Tedy Satan je na úrovni archanděla. Bůh je mocnější než archandělé. Takže ne nejsou si rovni.

Ano, ne všechny věci jsou řečeny v bibli přímo, ale hodně z těchto myšlenek a výkladů bible, které prezentuji, pochází od lidí, kteří se roky zabývají biblí. A taky to, že Ďábel svedl člověka je řečeno jinde než v Genesis, ale bohužel nevím přesně kde.

Jinak opravdu nevím co to máš za "bibli", ale rozhodně je to hodně upravená bible. Protože tyhle rozhovory v originále opravdu nikde nejsou. (To, že jsem to dal do uvozovek neber nijak ofenzivně, ale prostě bible je hodně stručná a tedy jakákoliv jiná interpretace už závisí na výkladu daného pisatele, což nezaručuje správnost.)

Ano, jsme na vrcholu, protože jsme vždycky byli, tak nás Bůh stvořil. Ale to, že na nás útočí (a dnes to už nejsou jen krajně výjimečné situace), protože prostě lidstvo upadá. Už tu vládu nemá.
Nejpočetnější ano, protože to i tak Bůh chtěl, abychom zaplnili zemi. Abrahamovi řekl, že bude mít potomků jako písku v moři, takže Bůh splnil zaslíbení.

Nevím co děláš za práci, že to nazýváš jen papíry, ale pokud ti jakékoliv zaměstnání přijde lehké, tak na to ti fakt nemám co říct. Najde se pár opravdu lehkých povolání. Ale jinak se v každém dře. To, že se nedře fyzicky, neznamená, že to není náročné. Já teda ještě nepracuji v mém oboru, ale studuji IT a "..pár hodin sezení a ťukání do počítače.." je vyloženě výsměch. Zřejmě vůbec nevíš co to obnáší. Fakt mi nepřijde práce jako požehnání.

Ne, každé proroctví se nevyplní. Což jsi potvrdil i ty sám. Protože ty mluvíš pouze o proroctvích, které mají konkrétní parametry. U tebe se zakládají na určitých nejčastějších nebo nejvíce pravděpodobných jevech. Do toho, ale hodně proroctví nespadá.

První jsi reagoval ty na mě. Nemůžu to brát jinak než osobně ve smyslu mé víry. Chápu, že neútočíš přímo na mou osobu. Ale reagoval jsi na mě. Tedy minimálně na mou víru. Nemůžeš čekat, že se začnu bavit o všech vírách, když jsem od začátku mluvil o své víře. Ty v podstatě útočíš na víru, o které víš půlku, protože ač je má víra křesťanská, tak oproti katolické má mnoho rozdílů. (Téměř vždy se všichni baví o katolické, proto ji zmiňuji i já. Nevím jestli jsi mluvil o katolické, ale nepochybuji, že jsi pochopil co jsem tím chtěl říct :) ).
Fanatismus? Lehce bych ti na to mohl kývnout, protože ano, některé věci co lidé říkají mi vadí. Některé opravdu hodně. Takže jistá nelibost (možná i vztek v malé míře) vůči lidem s kterými jsem argumentoval mě kvůli tomuhle opravdu už párkrát popadla. Jistě, trošku i možná v téhle konverzaci. A ano, možná to není úplně dobrá věc, ale zase mi přijde přirozené bránit něco čím žiju. Dost mě udivuje, že lidé nechápou proč lidé vedli války pro víru (většinou mluví o minulosti). Ale to, že se fanoušci fotbalu dokážou pobít (a ne ojediněle někdo i umře) vůbec nikdo neřeší, protože to je přece normální.

Oprav mě pokud se mýlím, ale nevím o žádné urážce vedené na tvou osobu. Ani to, že bych řekl, že jsi nečetl bibli. Pokud jsem něco takového řekl, tak mi řekni kde abych se ti mohl případně omluvit. Ale fakt to nevidím :).

Co se týče posledního odstavce. Nevím o jakém přístroji mluvíš, ale nikdy jsem neřekl, že takovému věřím. Navíc určení lidského stáří je něco jiného. Lidské tělo člověk zkoumá už delší dobu. Zkoumá objekt který žije a ví jak v téhle době reaguje na okolí. Ale určení stáří dinosaurů, jejich kostí a podobných věcí. Zkoumají až z pozůstatků. A toho jak tento objekt reaguje teď na aktuální dění kolem. Ale to neznamená, že tak reagoval na okolí i v té době co tento tvor žil nebo krátce potom co umřel. Nevím jestli mi rozumíš co chci říct. Nevím jak mám tyhle mé myšlenky dobře vyjádřit aby byli pochopitelné i z druhé strany. Takže se omlouvám pokud jsem to nedokázal vysvětlit. Prostě ten přístroj je vytvořen člověkem a má tedy pouze maximálně jeho znalosti.

00

Odpovědět

+AvariRayusi, takže ty nevěříš na radioaktivitu?

10

Odpovědět

Pro mě je snažší uvěřit příběhu Johna Oldmana ve filmu Pozemšťan než příběhům v Bibli.

266

Odpovědět

To je krásný film, ale nějak nechápu o co jsou zázraky vysvětlené nějakou náhodou či smyšlenými příběhy opírajícími se o vědu, pravděpodobnější než vysvětlení Bohem? :)

22

Odpovědět

+MikeJednoduchý Miku, věda = ověřitelná, víra = slepá důvěra bez důkazů. Za tu dobu co můžeme vědeckou metodou vysvětlit různá fenomena, ani jednou to vysvětlení nebylo "ups zázrak / bůh to udělal". A jestliže věda něco nedokáže vysvětlit, zasadit si za to boha je logický omyl. To je jako "nevím proč jsou za bouřky blesky = Thor se zlobí". Takhle ale realita nefunguje.

115

Odpovědět

+MikeTo TwoR:
Věda = Ověřitelná?
Vědecká fakta v průběhu staletí.
Země je placka.
Země je středem vesmíru
Člověk má Přesně Pět smyslových orgánů
Těžší předměty padají rychleji
Lidský mozek má po obvodu díry, kterými protéká krev
Tohle jsou tři fakta řečená v rpůběhu staletí. v Některé se věří dodnes a do určité doby jsou to vědecká fakta. Nikdo se totiž nenamáhal s jejich ověřením.

Čas není vázán na prostor.
Čas je vázán na prostor.
To je druhá věc. Co o tom víme. Einstein je chytrák, to jo, jenže Newton byl taky a ta první z těch dvou vět je jeho výmysl.

Věda je omezená. Víra ne. Kdysi někdo řekl, že věda bere z přírodních jevů tajuplnost.
Nehodlám tu říct, že víra je jediná správná cesta, ale ty mi hodláš namluvit, že věda ano. Mnoho věcí není ověřitelných. Nevím, jak ověříš na zemi časovou relativitu, jsou to jen výpočty a teorie.
To s těmi blesky a Thorem mě začíná iritovat. To je jako korelace mezi populací čápů a narozenými dětmi (množství čápů kvůli komínům zvýšeno ve městech, kde žije více lidí, kteří souhrnně mají více dětí). Nikoho nezajímalo, že to byl statický elektrický výboj o hodnotě několika tisíc wattů. Lidi zajímalo, že to zapalovalo domy a zabíjelo lidi. Když se někdo zeptal, co je vlastně blesk, všichni řekli, že energie. Tehdy boží, ano, ale pořád energie. A zrovna na blesky se věřilo (i v Čechách) ještě do 18. století. To, že toho duchovní využívali jako božího trestu a "Kajte se hříšníci.", že tím chtěli zvýšit morální úroveň bylo stále po morální stránce lepší, než když tam přišel Prokop Diviš a postavil bleskosvod.

42

Odpovědět

+MikeAgente já tady mluvím o fungování. Vědecká metoda kritického myšlení, díky níž můžeš opravdu přijít na to jak věci fungují je přesným opakem víry. Víra není nic než psychologická přikrývka pro ty co nedokážou čelit realitě, nebo záminka pro konání amorálních skutků. Ty říkáš "jenom výpočty a teorie". Ale to je přeci to nejpřesnější co můžeš použít! Díky teorii relativity funguje např. GPS navigace přes satelity. Až se teorie relativity ukáže v nějakém směru chybná tak se opraví, žádný vědec nebude chtít popravit ty ostatní vědce ovládané satanem. "Jenom teorie" to zase sere mě. Rozlišuj ověřenou teorii a hypotézu.

21

Odpovědět

+MikeTo Twor:
Za to "Jen teorie" se omlouvám. Poněkud jsem přestřelil.
Jsem tu zaseknut mezi dvěma mlýnskými kameny. O pár příspěvků výše na mě tlačí silně věřící člověk.
V jednom mu musím dát za pravdu, pokud jsem už nedal. Je úplně jedno, jak si proti sobě víra a věda stojí. Ty dvě se vzájemně doplňují. je pitomost kvůli jinému názoru toho druhého upalovat, ale teď jsme se dostali do naprosto opačného stavu, kdy víra (především katolická), zkostnatělá a zastaralá, ve své podstatě dokonale selhává. Je jen takovým komikem, kterému se věda směje.
Věda a víra se doplňují. Například na počátku byl velký třesk. Proč se tam ale energie potřebná ke vzniku vesmíru nahromadila.
Věda je až cynicky zlá. Dokonce i uznávaný lékař mluví radši o zázraku, když se na smrt nemocná dívka uzdraví, než aby jí řekl, že se mezi sebou pomlátily dvě různé bakterie. Nebo, když nechce dívce, která prý náhodně počala i přesto že je pana říci, že už panou není a před tím chlapcem jí říci, že mu zahnula.

Jediný smysl víry je, že nám má pomáhat. Dávat naději. Věda je poněkud fyzičtější, ale přesto nemůže nabídnout totéž co víra. Mnozí vědci věří, protože je větší legrace koukat na svět a říkat si 'a tohle všechno udělal jeden chlap, protože mu nicota připadala příliš prázdná'.

10

Odpovědět

Není úplně špatnej, chlapec. Sice má vtipy dost často takový prvoplánový a hlavně neoriginální, ale probleskujou mu v písníčkách hezký pointy a když přejde na vážnější notu, tak je mi mnohem sympatičtější.
Moc se mi nezdá jeho zpěv, ale chápu, že u komediálních zpěváků to není až tak rozhodující.
Každopádně je to teda hodně slabej čajíček proti Timu Minchinovi, kterej má lepší texty, je sympatičtější a ještě ke všemu je i hudebně nadanej.
Jen můj názor. :B

115

Odpovědět

Ještě bych asi dodal, že Minchin tu nemá úplně nejlepší reputaci ani hodnocení, protože jsou tady od něj slabší či sprostější kusy, který mají spíš šokovat v kontextu ostatní tvorby než stát samy o sobě. Špičky jako Storm (která má i pěkný animovaný videoklip), Dark Side, The Fence nebo If I Didn't Have You pořád na překlad čekají.
Budu rád, když s tím někdo pohne. :)

111

Odpovědět

Ja si teraz pekne pockam, ked sa tu zjavi nejaky zaryty veriaci.And watch all the fun :D

157

Odpovědět

Zase naše oblíbený téma :) Video pěkný, připomnělo mi jak sem se zase nedávno zhrozil nad náboženstvím. http://i.imgur.com/GqrRo0O.jpg

21

Odpovědět

Moc pěkné video :)

100

Odpovědět

Keď vidím video s kresťanskou tématikou, spomeniem si na Mela Brooksa a jeho desať prikázaní :) https://www.youtube.com/watch?v=4TAtRCJIqnk

30

Odpovědět

Vždy mě fascinovali katolíci, kteří se pak rozvedou (mají většinou i děti). Tomuhle říkám následovat hodnoty, se kterýma jsem do toho šel. :D
Proto se těším, až se taky rozvedu a tyhle kecy mě přejdou.

1020

Odpovědět

Copak je za problém?

47

Odpovědět

+TichýZmrdUž vím, palce dolů od dětí, kteří vyrůstali v neúplných rodinách. Sorry, děti, je mi vás líto-není-máte dementní rodiče. :-)

315
Další