Meč Jaimeho LannisteraMuž ve zbrani

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:564
Počet zobrazení:8 651

Meč Jaimeho Lannistera ze seriálu Hra o trůny je spíše takovým typickým zástupcem filmových zbraní. Proto se pojďte podívat, jak se takový běžný meč vyrábí.

Přepis titulků

Byl jsem zbrojířským kovářem po 30 let. Piráti z Karibiku, Zorro, Blade... Vytvořil jsem zbraně pro 200 filmů. Tohle je Muž ve zbrani. Meč Jaimeho Lannistera Hra o trůny Čepel bude 90 cm dlouhá. Vždycky začínáte se vzorem nebo šablonou. Načrtnu vzor přímo na ocel, abych měl obrys pro pásovou pilu.

Žlábek uprostřed je známý jako "žlábek na krev". Říkali mu tak, protože když jste někoho bodli, žlábek uvolnil vakuum a meč se v těle nezasekl. Pásová bruska má 5 000 otáček za minutu. Pouhý dotek s běžící bruskou vám sedře kůži až na kost. Rychle se naučíte to nedělat. Ochladím čepel v oleji, abych ji zpevnil.

Čepel je trochu ohnutá, takže ji musím zahřát a narovnat. Tento stroj mi dodá sílu 70 kladiv. Spoustu věcí dělám od oka. Nemám šablony a nic neměřím. Vše dělám ze zkušenosti. Ale tentokrát mě můj odhad trochu zklamal. Dobré je, že když něco zkazíte, můžete to zahřát a předělat. Ruční kladivo se lépe ovládá, takže když tvořím detaily, dělám to ručně.

Mám tu 200 let stará kladiva, ale i kladiva, která jsem si vyrobil teprve nedávno. Detaily na jílci vytvořím z ozdobného mosazného štítku. Lannisterův meč má hlavici s dvojitou lví hlavou. Vytvořím voskový vzor. Když mám hotovo, namíchám si hmotu na formu, která se trochu podobá sádře. Naliju ji do plechovky, ve které je voskový vzor.

Když to vložím do trouby, vosk roztaje, hmota zatvrdne a tak získám formu. Na hlavici musím roztavit bronz. Bronz taje při 960°C Celsia, takže to bude horké. Potrvá nějakou dobu, než bronz zchladne. Je tu pár nedokonalostí, které snadno napravíme. Tohle je umění. Zatlačíte moc a máte po detailech.

Hlavice mě překvapila. Čekal jsem, že to bude zklamání. Složím všechny části a meč Jaimeho Lannistera je hotový. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (58)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hnusnej bastlíř a ne mistr. Dělá srágory pro film a ne zbraně a zbroje. Věci jsou to naprosto reálně nepoužitelné a hnusné.
Půl hvězdy za drzost nazvat se mistrem, ale smečka bastlířů kolem filmu má velké sebevědomí.

00

Odpovědět

zaujímavé že dokáže robiť i hrubú manuálnu prácu i maličké jemné detaily :)

01

Odpovědět

Včera jsem se podíval na hodně jeho videí a prosím o přeložení těch, kde vyrábí Zlatý meč Finna z Adventure Time, Meč Sokky z Avatar: The Last Airbender (u totohle je skvělé že na výrobu použil opravdové úlomky meteoru, aspoň pokud jsem dobře rozuměl :D) a Skrytou Čepel - tyhle tři zbraně mi přišly jako nejzajímavější :D

A taky nechápu proč tady každý nadává, že neví co dělá. Myslím že kdyby nevěděl co dělá, nedostával by zakázky pro takové filmy jako jsou Piráti z Karibiku. Navíc jsou to zbraně do filmů, nikdo neříkal, že je vyrábí za účelem boje. I tak myslím že skoro všechny jeho zbraně by se daly využít pro boj, snad kromě Štítu Kapitána Ameriky, ten mi přišel docela nepovedený a hodně se prohýbal i pod melounem :D

80

Odpovědět

Pfff.. tak to mu gratuluju, že vzal plátek ocele a zbrousil ji do podoby meče. Vytvořil hezkou hračku, ale meč určitě ne...

1728

Odpovědět

Ach ti Amíci. Když se chlápek živí jejich výrobou, alespoň by měl o skutečných mečích něco načíst...
=> Žlábek na meči rozhodně nemá co dělat s odtékáním krve ani podtlakem. Slouží ke zpevnění meče. Žlábek totiž není vytvořen odebráním materiálu čepele, ale vykováním...

227

Odpovědět

Musím říci, že tohle video bylo pro mě jako dárek, protože jako vyučenej kovář, co dělá aktivně historický šerm, se vždy rád podívám na práci druhých. Navíc čtením komentářů jsem se hezky zabavil. Nu abych k tomu řekl svůj názor, když jsem se kvůli tomu vlastně registroval: Jak dělá meč je prasárna, něco vydrží, ale na šerm se vskutku nehodí a na to není ani dělanej ;-). Jediné co tam dělal snad bez rozdílu, byla ta záštita a odlévaná hlavice(ne to jak ji zasadil). Prostě je to výrobek pro herce, přeci jenom netrénovaný herec máchat s 3kg železa + třeba ještě s pravou kroužkovkou (min 14kg) není to pravé ořechové. Podle všeho by asi zvládl i meč na šerm... pěkné videjko ale krátké.

311

Odpovědět

Mě se to teda líbí. Líbí se mi nástrojařina a rozhodně nečekám, že ten borec bude v celém videu kovat pravý meč i když to narozdíl od místních odporníků určitě umí. Tenhle díl dělal i normální repliku narozdíl od té s prominutím "demence" minule. Jediné co vytknu, tak mi strašně vadí ten "supercoolovní" rychlostřih aspoň, že je nenapadlo to propojit i se "supercool" rychlomluvením.

51

Odpovědět

Hmm, koukám že se to zde hemží zkušenými kováři a odborníky na toto řemeslo..

256

Odpovědět

Možná budu za hlupáka ale zeptám se. Jak se to jméno Jaime vyslovuje správně. Je to Džejmí jak říká ve videu nebo Chajme jak je to v českém dabingu?

39

Odpovědět

Dobrý tak nic už vím.

24

Odpovědět

Lidi by se tady měli vážně zamyslet nad tím, co znamená replika.

154

Odpovědět

Máš pravdu, jen se ale jedná o rekvizitu. Replika je téměř stejná jako originál včetně postupu výroby. Aby bylo možné vytvořit repliku například fantasy meče je nutné nejdřív vyrobit originál což je většinou nějáká filmová rekvizita. Prostě je rozdíl mezi replikou a rekvizitou.

77

Odpovědět

+Alberto123Já bych právě řekl, že rekvizita je pravý předmět, který herec používá.. naopak toto je replika, protože ten kovář se snaží udělat měc, podle toho jako ho vidí třeba na obrázku

replika je stejná jako original včetně postupu výroby - to mi přijde jako blbost.. kdyby byl stejný postup výroby tak by replika stála stejně jako original :D v tom případě by nikdo repliky nechtěl.. replika je právě v tom, že VYPADÁ jako originál, ale za použítí třeba méně kvalitních věci apod. aby to bylo levnější (pro lidi na ozdobu)

1210

Odpovědět

+Alberto123Věci na ozdobu nejsou repliky, ale právě rekvizity. Repliku středověkého meče si můžeš koupit, ale stojí balík a výroba jednoho meče může trvat i pár měsíců. Rekvizitu středověkého meče z oceli si můžeš pořídit okolo dvou tisíc a jeho výroba trvá pár hodin a o tom to je. Na internetu můžeš nalézt jak funkční repliky historických mečů tak i meče na ozdobu to jest rekvizity. Kovář na videu vyrábí rekvizitu, což se dá dohledat na internetu.

53

Odpovědět

+Alberto123Jo takže podle tebe když si nechám udělat repliku obrazu třeba Vykřik tak má stejnou hodnotu jako original? :D

28

Odpovědět

+Alberto123Kromě rekvizit a replik se taky pořád vyrábí funkční originální meče z moderních materiálů jako například katany, šavle, kordy a podobně. Jsou o něco dražší než meče na parádu.

61

Odpovědět

+Alberto123Při výrobě replik historyckých mečů se platí především za práci a zkušenosti daného mistra kováře, příkladem může být replika meče svatého Václava, byl o tom nedávno moc pěknej pořad na čt2. Na internetu je několik videjí jak se vyrábí historické repliky a je to vážně o umu a zkušenostech daného kováře.

52

Odpovědět

+Alberto123"Jo takže podle tebe když si nechám udělat repliku obrazu třeba Vykřik tak má stejnou hodnotu jako original?" Co tím myslíš? Originál je přeci originál a replika je replika. Smajlíka neumím.

51

Odpovědět

+Alberto123byla reakce na tvoje " Replika je téměř stejná jako originál včetně postupu výroby"

replika je pouze napodobenina, vytvořená levnou variantou výroby..

ten meč je replika nějakého jiného meče, takže v tvém případě teda té tvoji rekvizity

35

Odpovědět

+Alberto123ale sorry nebudu se s tebou hádat, seš očividně kápo všech kovářů a největší znalec replik a rekvizit

15

Odpovědět

+Alberto123"ten meč je replika nějakého jiného meče, takže v tvém případě teda té tvoji rekvizity" Opakuji kovář na videu vyrábí rekvizitu, což se dá dohledat na internetu. Použil jsem google překladač takže lecos se mohlo ztratit v překladu.
"ale sorry nebudu se s tebou hádat, seš očividně kápo všech kovářů a největší znalec replik a rekvizit" Proč se hádat a o co? Jde přeci jen o to jak ten kovář v v tom videu vyrábí ten meč, ne? Mimochodem vyrábí i funkční meče nejen rekvizity. Zrovna teď koukám na moc pěknej dokument ve kterým českej kovář vyrábí katanu podle tradičního postupu výroby to jest s damaškové oceli (doufám že se to takhle píše). Myslím že ten dokument je i na youtube, ale nejsem si jistej. Po prohlídce několika dárkovej obchodů si myslím že je jedno jestli se tomu říká rekvizita nebo replika o ni v tom nedělaj žádnej rozdíl.

33

Odpovědět

Ale tenhle kovář dělá do p****e repliku.. nedělá rekvizitu.. nikdo ho nebude používat na natáčení lol.

18

Odpovědět

+ZlopánA nedela nahodou repliku rekvizty !?

70

Odpovědět

Hele chlapi, já o kovařině vím hovno, ale na pojmech se snad shodneme ne?

Rekvizita

výrobek určený pro splnění účelu, protože originální nástroje jsou zbytečně nákladné či dokonce nemožné na použití (papundeklové stromy, meče které nemají vydržet ale dobře vypadat na jevišti, cokoli co je ve filmech)

Replika

výrobek určený sběratelům, co nejvíce totožný s originálem, často ze stejných materiálů - ano, klidně si můžete koupit naprosto dokonalou kopii mečů, uměleckých děl, zbraní a všeho, co se vyplatí replikovat. Samozřejmě nikdy nedosáhne hodnoty originálu, protože je to prostě jen replika a Da Vinci to nenamaloval.

Takže dávám za pravdu Alberto123 a věřím, že jsem tímto objasnil Zlopánův argument "takže replika Výkřiku bude mít jako stejnou cenu jo?" Ne, replika čehokoli je pouze replika, i když naprosto totožná.

50

Odpovědět

+BratricekTenhle kovář dělá rekvizitu do filmu - to zaprvé.

A za druhé, abych úplně roznesl jakékoli argumentační pochyby - replikovat můžeš pouze něco existujícího. Myslím, že Jamieho meč nikde ukovanej v hoře osudu z dračí krve a pokřtěnej v bradavicích asi není.

Tak prosím netlač na Alberta123, fakt má argumentačně pravdu bejku :-)

70

Odpovědět

...A keď zavoláte do 10 minút, dostanete k Lannisterovmu meču sadu profesionálnych kuchynských nožov zo Starkovej svadby a vreckový "Hodor" slovník...

891

Odpovědět

Tak určitě je rozdíl mít ukovaný meč od kováře co dělá pro film a mít třeba katanu od japonského mistra kováře. Rozdíl nejen ve výrobě, materiálu, peněz, ale hlavně úplně jiná hodnota.

35

Odpovědět

Ten "zlabek na krv" nesluzi pre ulahcenie vytahovania zbrane z obete ale redukuje hmnost zbrane, pri mecoch niekedy az 30%.

207

Odpovědět

To je poměrně rozšířená fráze, ve skutečnosti je primárním smyslem žlábku utlumení vibrací čepele při nárazu do jiného meče.

41

Odpovědět

Njn, od američana kvalitní práci nečekejte, tohle je opravdu děs. V podstatě ani jednu věc neudělal správně :-(((.

1831

Odpovědět

Správně , kdyby to chtěl udělat pořádně musel by ten meč kovat , takhle z toho je čínská (v boji nepoužitelná) replika co dobře vypadá

196

Odpovědět

Podle mě to má k čínským plastovým replikám hodně daleko a i když to možná nebude nejlepší meč na použití v boji, tak lepší repliku udělal málokdo. Pokud tam je hodně dekorativních prvků a jde hodně o vzhled, tak jde kvalita trochu stranou.

Např nedokážu si představit, jak by udělal Buster sword (minulý díl) klasickým způsobem a z kvalitní oceli, protože by pak museli přivést jeřáb na to, aby ho vůbec zvedli. Doporučuji se podívat např na tenhle díl, kde je vidět klasičtější technika.

http://www.youtube.com/watch?v=DITY1WzbLj8

61

Odpovědět

Nechtěli by jste přeložit tohle podobně laděné video, ve kterém se ková místo zbraní brnění, které je normálně použitelné: http://www.youtube.com/watch?v=tWg-ZrYfsHo

31

Další