Rod StarkůEpická historie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:325
Počet zobrazení:10 514

Epická historie je YouTube série o seriálu Hra o trůny. Je určena především těm, kteří sledují seriál, ale chtějí se dozvědět i něco navíc - historii jednotlivých rodů, pozadí postav v seriálu a jejich motivy. V tomto díle bude řeč  o Dětech lesa, Andalech i o Zdi a uslyšíme i o některých Starcích, které ze seriálu neznáme. Dozvíme se i něco nového o Nedovi, jeho sestře Lyanně, i událostech, které vedly k Robertově rebeliiComicbookgirl19 také zmiňuje jednu z populárních teorií týkající se Hry o trůny, takže pokud si nechcete nic zkazit, tak video včas vypněte a raději se držte dál od komentářů. Díl o rodu Starků byl původně rozdělen na dvě části, ale autoři je nahradili jedním videem, které je vylepšenou verzí předchozích částí. Informace, které uslyšíte jsou shodné, vylepšeny byly především ilustrace ukazované ve videu a (jistě k radosti fanouškům této série) bylo také vystřiháno hodně částí s robotem. Po závěrečných titulcích následuje ještě bonus o Benjenovi Starkovi. Poznámky z videa:

  • 02:33 – Dohoda – 10000-6000 BAL.
  • 03:12 – Invaze Andalů – 6000 BAL.
  • 10:45 – Robertova rebelie – také známá jako Válka Uchvatitele – 280-281 AL/ 282-283 AL (seriál/knihy).
  • 19:52 – Robertova rebelie – také známá jako Válka Uchvatitele – 280-281 AL/ 282-283 AL (seriál/knihy).
  • 20:52 – Údolí Arryn – Jedno z původních Sedmi království.
  • 27:32 – Bouřlivý konec – Hlavní sídlo rodu Baratheon.

Přepis titulků

Tak je to konečně tady! Hra o trůny: Epická historie - rod Starků! Pomsti mě! No jo. Dnes si povíme něco z historie Hry o trůny a rodu Starků, povíme si o ženě, která zapříčinila Válku Uchvatitele - Nedově sestřičce Lyanně. Pak si povíme o Nedovi Starkovi a jeho problémech. A budeme mluvit i o potenciálním spoileru, o teoretickém otcovství Jona Sněha.

Taky si řekneme o věcech, který jsou v knížkách, ale v seriálu chybí. A pak budu znát každýho Starka zpaměti. Za pokus to stojí. Abychom mohli mluvit o Starcích, musíme jít hodně zpátky. Jak moc zpátky? Asi 12 000 let před Aegonovo přistání zpátky. Je Úsvit věků, je to čas, kdy se začala zaznamenávat historie, Páni!

Historie je teda hodně stará! Můj otec byl Ned Stark. Mám v sobě krev Prvních lidí. Moji předci zde žili stejně, jako ti tvoji. Co znamená "krev Prvních lidí"? Já ti to povím. Je to takhle: První lidé přišli přes pevninskou šíji, která se jmenuje Paže v Dorne a byla na jihu Západozemí. Byli něco jako ty týpci z Bronzový doby. Byli to první lidé v Západozemí. Takže přišli, rychle všechno dobyli a začali kácet čarostromy, který tam rostly, byly velký a bílý, měly červený listy a na jejich kmenech byly tváře.

A to nasralo Děti lesa, který tam žily ještě předtím, než přišli První lidé. - "Nesekejte mi stromy!" - Přesně tak! Děti lesa byly magický, malý, nelidský stvoření, měly na prackách jenom tři prsty a měly kočičí oči, ale hlavně měly kouzla. Nasraly se na První lidi a dva tisíce let s nima válčily, což je šílený. Během války se Děti lesa sebraly a rozbily Paži v Dorne na Kamenné schody, pomocí svých šílených kouzel. To bylo boží.

Zkoušely to pak udělat znovu a rozbít Šíji, ale nevyšlo to, a udělaly z něj jenom obří mokřad. Pak nastal klid, rozhodli se neválčit, na Ostrově tváří podepsali Dohodu a po čtyři tisíce let to bylo v pohodě. Dokud nepřišli Jiní ze Země věčné zimy, což je daleko na severu. Ti začali srát úplně všechny, takže se První lidé a Děti lesa dali dohromady a vykopli Jiné zpátky do Země věčné zimy.

Pak to bylo zase v pohodě, až dokud za šest tisíc let po příchodu Prvních lidí nepřišli Andalové, který Prvním lidem pořádně zavářeli. Touhle dobou už Děti lesa byly zahnaný hluboko do lesa a už jich moc nezbejvalo. A tak Andalové převzali země na jihu, nahradili starý bohy vírou v jejich Sedm a První lidé se museli odsunout na sever, kde se nakonec i usadili a Andalové zůstali na jihu. Proto lidi ze severu říkaj, že maji krev Prvních lidí a z toho důvodu taky uctívaj starý bohy, které přejali od Dětí lesa za vlastní.

Poté, co se Děti lesa a První lidé dali dohromady a vykopli Jiné zpátky na sever, tak se rozhodli, že potřebujou barikádu, protože Jiní je docela drtili, tak nechtěli, aby se to opakovalo. A tak do hry vstupuje Bran Stavitel. Připisuje se mu vybudování Zimohradu, Bouřlivého konce, podle všeho založil rod Starků a byl i prvním králem severu. Ale nejdůležitější ze všeho je, že Bran Stavitel postavil tu superkrutou Zeď.

Jo. Bran Stavitel byl dost šikovnej. Podle mě to byl docela borec. Nejsou to vaše země! My jsme tu byli celou dobu! Vy jste sem přišli, postavili velkou zeď a řekli, že vše patří vám! Takže si řekneme něco o Zdi. Takže v rychlosti. Je fakt parádní. Je skoro 500 km dlouhá a přes 213 metrů vysoká, což je fakt šílený. I když původně tak vysoká nebyla, ale muži Noční hlídky ji stavěli pořád výš a výš.

Ale stejně je to sakra vysoko. Zeď je postavena z kamene a ledu, ale taky do ní jsou vpletený magický kouzla, aby odpuzovaly magický stvoření, jako jsou Jiní. Má v sobě spoustu šílenýho čarodějnictví, protože Děti ji totálně stavěly taky, protože taky neměly rády Jiné. Jak mohli do zdi dostat kouzla? To já nevím, ale je to super! Každopádně...

Podél zdi bylo postaveno devatenáct hradů, o který se Noční hlídka měla původně starat a chránit je. Úplně na západě je Stínová věž, úplně na východě je Východní hlídka u moře a někde uprostřed je Černý hrad, ve kterém je Jon Sníh. Takže Bran "Stavitel" Stark byl prvním králem severu a po něm následovalo několik historicky důležitých Starků, o kterých bychom si měli něco říct. HISTORICKY MÉNĚ VÝZNAMNÍ STARKOVÉ Takže jako první je tu Rickard Stark, který porazil krále Mokřad, vzal si jeho dceru, získal Šíji pro sever a kontrolu nad ní svěřil poddanému rodu Reedů.

A to je důležitý proto, že se říká, že Šíje je klíčem pro získání severu. Takže když ji měli na severu pod kontrolou, tak jim to dost pomohlo. Pak tu máme krále Rodrika Starka, který v zápase s železným mužem vyhrál Medvědí ostrov a daroval ho Mormontům. Tak to se stalo.

Pak je tu Karlon Stark. To byl mladší brácha jednoho z králů severu. A Karlon se odtrhl a založil svůj vlastní rod, ze kterého vznikli Karstarkové. Takže takhle je to mezi Starkama a Karstarkama. Zajímavý je, že Starkové mají krev Divokých, a já vám řeknu, jak se to stalo. Brandon Stark "Bezdcerý" mlel nějaký sračky o nájezdníkovi Divokých, kterýho neznal, ale řekl o něm, o Baelovi Bardovi, že je to zbabělec. To Baela samozřejmě nasralo, a tak vylezl do Zimohradu, vplížil se tam, vydával se za zpěváka a zpíval Brandonovi celou noc, protože to byl borec a všichni milovali jeho hudbu.

Získal Brandonovu přízeň a Brandon se ho zeptal, co by chtěl. A on řekl, že bych chtěl tu nejkrásnější květinu, která roste v zahradách Starků. S tím Brandon souhlasil. Ale příštího rána, když se všichni probudili, tak zjistili, že Brandonova dcera, která byla jedináček, je pryč a v její posteli byla jediná modrá růže. Bael ji prostě unesl!

A o devět nebo deset měsíců později se najednou objevila ve svým pokoji, akorát tam s ní bylo i mimino, který bylo určitě Baelovo. Ale protože rod Starků byl zrovna na pokraji vymření, tak Brandon musel z toho bastarda udělat dědice Zimohradu. Takže Baelův syn se stal dědicem Zimohradu a převzal vedení. O třicet let později se Bael stal králem za Zdí a vedl nájezdnickou bandu Divokých na jih, kde narazil na svýho vlastního syna, kterýho nedokázal zabít, takže mu jeho syn usekl hlavu, vzal ji s sebou domů a ukázal ji svý mámě, která se kvůli tomu zabila, protože ji to tak sebralo.

Takže to byla taková zajímavá historka. A jako posledního významnýho Starka tu máme krále Torrhena Starka, který je posledním králem severu a je známý jako "král, který poklekl." Ten vyrazil na jih s 30 000 muži, aby si zabojoval s Aegonem, ale když uviděl Aegonovu armádu, kde bylo 45 000 mužů a tři draci, tak si řekl: "Tak na tohle seru!"

a namísto toho, aby se od něj nechal zabít, tak před ním poklekl, přísahal věrnost a stal se prvním strážcem severu. Docela moudrý rozhodnutí. Teď přejdeme do současnosti a řekneme si o Nedově otci Rickardu Starkovi. Rickard Stark byl docela tvrdej chlap, moc toho o jeho charakteru nevíme. Nevíme ani, kdo byla jeho žena, což je trochu divný, ale tak co... Hlavní věc co Rickard udělal je, že domluvil dvě svatby s dvěma pány z jihu, čímž si zajistil jejich spojenectví.

Svého nejstaršího syna a dědice Brandona zasnoubil s Catelyn Tully a samozřejmě se snažil zajistit manželství své dcery Lyanny a Roberta Baratheona. A teď k Brandonovi Starkovi. Byl to Nedův starší bratr, a jako nejstarší byl i původním dědicem Zimohradu. Byl vysokej, hezkej, byl to skvělej šermíř a vyhrál spousty turnajů a klání. Ale byl taky divokej a šílenej, měl tak trochu vlčí krev.

Ned byl strašně stydlivej a plachej a Brandon byl jeho opakem a všechno mu bylo u prdele. Původně byl zasnoubenej s Catelyn Tully, a jednou, když byl v Řekotočí, tak ho Malíček, kterej byl v tý době svěřencem Tullyů a zamilovanej do Catelyn, vyzval na souboj o její ruku a manželství s ní, na což Brandon kývl, protože věděl, že z takovýho trouby lehce vymlátí duši, což taky udělal. A jedinej důvod, proč to Malíček přežil, je to, že Catelyn zabránila Brandonovi Ned a Robert, nejlepší kámoši navěky.

Malíčka zavraždit a on ji nakonec poslechl. Nenechala ho ani, aby mě zabil. "Je to jen chlapec", řekla. "Prosím, neubližuj mu". Víte, co mě ta porážka v souboji naučila? Naučila mě, že nikdy nevyhraju. Ne takhle. To je jejich hra. A až dodneška je Malíček zabouchlej do Catelyn.

Podle mě hlavně proto, že s ním nikdy nic opravdu neměla a on je mocichtivej. Tvůj otec byl skvělý muž. To, co mu král Aerys udělal, byl strašný zločin. Takže tohle všechno vede postupně k událostem ze začátku Války uchvatitele, také známé jako Robertova rebelie. Takže Brandon je se svýma kámošema na cestě do Řekotočí, aby si vzal Catelyn. Na cestě tam se ale dozví, že jeho sestřička Lyanna byla unesena Rhaegarem, což ho dost nasere.

Takže se rozhodne přeskočit Řekotočí a jet rovnou do Králova přístaviště, kde vyhrožuje Rhaegarovi a chce aby vyšel, že mu dá do huby a zabije ho. Jenže Rhaegar tam samozřejmě není, ale zato tam je jeho otec Šílenej král Aerys, kterej výhrůžky moc v lásce nemá. Takže uvězní Brandona a všechny jeho kámoše, co s ním přišli a požádá všechny jejich otce, aby přišli před soud a zodpovídali se ze zločinů svých synů. Jenže když tam dorazí Rickard Stark, tak se Aerys rozhodne, že by měl zabít všechny otce společně s jejich syny.

Protože on je fakt zlatíčko. Rickard řekl, že takhle to nepůjde, a vyzval Aeryse na souboj. A Aerys řekl, že to není problém. Takže Rickard nahodil brnění a připravil se na bitku s nějakým kreténem, jenže Aerys ho přechytračil, a jako svýho šampiona jmenoval oheň, kterej Rickard samozřejmě neporazil. A zatímco se Rickard griloval ve svým brnění a vařil se zaživa, tak byl jeho syn Brandon zavřenej do takovýho škrtícího zařízení, koukal na svýho tátu a před sebou měl meč, na kterej nedošáhl, ani když se o to snažil, takže se nakonec uškrtil k smrti, když se snažil osvobodit se a zachránit tátu.

Takže je to docela pešek, pro všechny zúčastněný. - To může udělat? - On je král, kámo, může si dělat co chce, a je to cvok, tak... Tvůj otec a tvůj bratr jednou vyjeli na jih, na královu žádost. Doveď mě do krypty.

Chci uctít mrtvé. Proč si ji pohřbil na takovémhle místě? Měla by být na nějakém kopci, se sluncem a oblaky nad hlavou. Byla to má sestra. Právě sem patří. Patřila ke mně! Ve snech ho zabíjím každou noc. Pokud jste sledovali první řadu Hry o trůny, tak víte, že Lyanna Stark byla zasnoubena s Robertem Baratheonem a že ji Robert hrozně moc miloval.

Ale o moc víc toho o ní v seriálu není. Jo! Takže proč Robert Lyannu tak hrozně moc miloval? Lyanna nebyla nějaká dámička, jasný? Byla úžasná, protože byla hodně jako její starší bratr Brandon, v tom, že byla divoká a měla vlčí krev. Vlčí krev? Co to znamená? Když máš vlčí krev, tak to znamená, že je ti všechno u prdele, máš prudkou povahu, rád chodíš ven a něco děláš, třeba mlátíš do věcí mečem a tak.

Měla ráda bojování mečem, ježdění na koních,... Byla hodně jako Arya, takže byste o ní měli přemejšlet jako o dospělý Arye. A taky se o ní říkalo, že byla hodně krásná, i když ne tak krásná, jako Cersei Lannister. Ale protože byla tak divoká vlčice, tak jí takovýhle věci byly u prdele. Jo! Já mám rád divoký ženský! - Přesně tak, Robote! - Chlupatý! Každej podle svýho gusta...

Takže její táta jí dal dohromady s Robertem Baratheonem, zasnoubil je. A Robert z toho byl super nadšenej, i když ona jeho nadšení moc nesdílela. On ji miloval úplně od začátku. Myslím, že zčásti proto, že chtěl být bratrem Neda a zčásti proto, že si o ní myslel, že je krásná a tak, a hrozně si ji idealizoval. Robert byl trochu jako Jay Gatsby z Velkého Gatsbyho, který Daisy potkal jenom párkrát a šíleně se zamiloval do jejího ideálu, v mysli si ji idealizoval, miloval ji celé roky a celý svůj život vybudoval okolo téhle idey, aniž by ji skutečně znal.

Už od dětství měl pro svůj život velké plány Žádné množství ohně nemohlo zničit pohádku, kterou měl uloženou v srdci. Dokonce i Ned mu později řekl, když spolu byli v hlavním městě, a Robert mlel ódy na Lyannu, tak se Ned ohlídl přes rameno, a řekl mu: "Tys ji neznal tak jako já. Viděl jsi jen její krásu a ne železo pod ní." A já myslím, že to je dost dobrej postřeh.

Protože Robert si z nějakýho důvodu myslel, že s Lyannou by byl mnohem šťastnější, než s Cersei a že by mu tak neodmlouvala. Ale abychom si řekli pravdu, Lyanna by mu nejspíš odmlouvala mnohem víc a udělala ho ještě víc nešťastným, protože ta holka by si od něj nenechala nic líbit. Navíc Lyanna z toho celýho zasnoubení s Robertem zrovna neskákala radostí. Když to na jedný hostině zjistila, tak dokonce Nedovi řekla: "Láska je sladká věc, ale mužskou povahu změnit nedokáže."

Což znamená, že i když věděla, že ji nejspíš miluje, tak stejně bimbase v kalhotech neudrží, jestli víte, jako to myslím. A nemýlila se. Jó, tak Robert Baratheon byl proutník, zrovna jako já! A když je řeč o svůdných robotech... Tak si povíme o noci, kdy Lyanna mohla být poprvé svedena Rhaegarem Targaryenem, což je věc, která teoreticky zapříčinila celou Válku Uchvatitele, turnaj na Harrenově.

TURNAJ NA HARRENOVĚ Takže... bylo to takhle: Poté, co se zasnoubila s Robertem, jela Lyanna se svýma bráchama na turnaj na Harrenově, na kterým Robert nebyl. A během jedné hostiny na turnaji, když tam Lyanna se svýma bráchama seděla, tak Rhaegar Targaryen vstal a zazpíval strašně smutnou a krásnou píseň, protože, jestli jste to nevěděli, Rhaegar taky uměl zpívat a měl krásnej hlas.

A ta píseň je tak krásná, že Lyanna začne brečet. A její brácha Benjen se jí začne smát a posmívat, a ona vezme pohár vína, vylije mu ho na hlavu a řekne mu, aby držel hubu. Dalším důvodem, proč je turnaj na Harrenově tak důležitý je, že Rhaegar Targaryen nakonec vyhraje celý turnaj. A podle tradice má vítěz turnaje korunovat nějakou ženu královnou lásky a krásy, což je docela velká věc, v tý jejich vysoký společnosti. A nezapomeňte na to, že v tý době byl už Rhaegar ženatý s Eliou z Dorne, která na turnaji byla taky.

Takže Rhaegar vyhraje a všichni čekaj, že dá korunu svý ženě. Jenže on všechny překvapí, když Eliu pomine a královnou lásky a krásy korunuje Lyannu Stark! Po tomhle všem zamrznou úsměvy a nastane hrobový ticho. Trapas! Lidi si říkali: "A sakra! To neudělal!" Teoreticky je to jako kdyby Barack Obama vyhlásil Beyonce nejkrásnější ženou, a Michelle by stála hned vedle něj.

Bylo by to super trapný pro všechny kolem. Ser Barristan Selmy, který na turnaji soupeřil taky a samozřejmě prohrál, viní sám sebe za Robertovu rebelii, protože si myslí, že kdyby vyhrál, tak by Rhaegar nikdy Lyannu nekorunoval a celá ta válka by nebyla, protože by tomu trapnýmu okamžiku předešel. Po blíže neurčeném čase, Rhaegar a jeho kámoši Arthur Dayne a Oswell Whent, unesli Lyannu. Ale pokud chcete slyšet moji verzi, tak Lyanna s Rhaegarem utekla, protože byli totálně zaláskovaný.

Zaprvé, ona nebyla ten typ, co by se nechal unýst, jestli mě chápete, protože byla divoká, uměla jezdit na koni a tak. A když se zamyslíte nad tím, proč byla v Harrenově tak dojatá Rhaegarovou písní... Bylo to protože byla tak krásná a ona se do něj díky jeho zpěvu zamilovala, nebo protože už mezi nima něco bylo, a on zpíval píseň, která v sobě měla skrytý význam, určený Lyanně? Možná něco o dvou lidech, který spolu nemůžou bejt, ale milujou se?

Já nevím, jen to nadhazuju. A navíc se na svatbu s Robertem Baratheonem zrovna moc netěšila. A Barristan Selmy řekl, že podle něj, Rhaegar svou lady Lyannu vážně miloval. Další věc je, že Rhaegar ze svý ženy Elii z Dorne taky moc radost neměl. Byl na ní hodnej, ne, že by jí nenáviděl, ale ani ji nemiloval. No nic... Už byste měli vědět, co se stalo, když o tom všem uslyšel Lyannin starší bratr Brandon. Měli byste vědět, že díky tomuhle vypukla v Západozemí občanská válka, Válka Uchvatitele ve které zemřely tisíce lidí.

A k Lyannině příběhu se vrátíme později, poté co si řekneme něco málo o Nedovi. Takže teď k historii Neda Starka. Ned nebyl drsňák od narození. Když vyrůstal, tak mu dokonce někteří říkali "stydlivý vlk". Takže Ned nebyl tak super a krásnej a drsnej, jako jeho starší brácha Brandon, ale vůbec mu to nevadilo. Bral to v klidu. On vlastně nikdy nechtěl být dědicem Zimohradu a nemyslel si, že by na to byl dost dobrej.

I když byl skvělým otcem. Většina chlapů se tehdy o svý děti vůbec nezajímala. Trénuj dál, Brane. Byl to skvělý manžel a byl spravedlivý ke svým lidem, byl dobrým vládcem, ale radši se držel stranou, protože neměl zájem o politiku, a v těhle věcech očividně nebyl moc dobrej. Když Eddardovi bylo osm let, tak šel dělat panoše do Údolí Arryn pro Jona Arryna, který byl Obránce Údolí, což je něco jako Strážce severu.

A právě tam potkal Roberta Baratheona a oba se rychle spřátelili, protože tam sloužili společně. A oba brali Jona Arryna jako svého druhého otce. Ned a Robert, nejlepší kámoši navěky! BFF... Navždycky. Teď přeskočíme dopředu k roku 282 AL, tedy k roku, kdy se stalo všechno to, co způsobilo Válku Uchvatitele.

Takže tu máme Rhaegara a Lyannu, který spolu utekli a schovávaj se ve Věži radosti v Dorne, ale nikdo neví, že jsou tam. Brandon Stark, Nedův brácha, je z toho všeho nasranej, a tak jede do Králova přístaviště hledat svoji sestru Lyannu, kde ho uvězní Rhaegarův otec, král Aerys Targaryen, který si pak předvolá Brandonova otce Rickarda Starka. Ty dva skončej mrtví, o tom jsme už mluvili .

A král Aerys si teď říká: "No, protože Rhaegar unesl Lyannu, tak se nasere spousta lidí, tak bych měl nechat zabít každýho, kdo se nasere." Takže pošle havrana do Orlího hnízda a chce, aby mu Jon Arryn nazpátek poslal hlavu Neda Starka a Roberta Baratheona, bratra Lyanny a jejího snoubence. To Jon Arryn ale odmítnul a jako první svolal svoje vojsko a rozpoutal tak rebelii proti králi. Takže válka začala a Ned se musí tajně dostat zpátky na Zimohrad, aby povolal svou armádu.

Je to naprosto šílený, málem se utopí v moři, musí jít přes Sestrov, jde o hodně, ale nakonec se dostane na Zimohrad, svolá vazaly a vyrazí do války. Takže Ned jede do války, aby ji vyhrál, protože kdyby nevyhrál, tak je jasný, že ho zabijou, jelikož Targaryeni vyhladí všechny, kdo budou proti nim. Je prohlášen za rebela a zrádce, takže má svůj cíl - vyhrát válku, aby mohl najít svou sestru a nepřišel o hlavu.

A protože v sázce je toho strašně moc, tak se Ned rozhodne, že musí do Řekotočí, aby si vzal Catelyn Tully, místo svého bratra. To proto, že potřebuje vazaly Tullyů, a aby se jejich vojáci spojili s jeho, a mohli vyhrát válku. Takže se s Catelyn nebrali z lásky, ale dokonce se spolu ani neznali. Vzal si ji jen proto, aby dostal vojáky. Poznámka: Měl dvojitou svatbu s Jonem Arrynem, který si vzal Catelinu sestru, Lysu Tully.

A jo, taky pro vojáky. - Obětovali se za tým. - Přesně tak. Ale alespoň pro jednoho z nich to dopadlo dobře... Takže válka byla v plném proudu, po celém Západozemí se bojovalo. Ale my přeskočíme k rozhodující bitvě, bitvě na Trojzubci. BITVA NA TROJZUBCI V této bitvě byl Rhaegar, který vyšel z úkrytu, opustil Věž radosti v Dorne a chystal se Roberta porazit v otevřeném poli.

Protože Rhaegar nebyl žádnej připosranej zbabělec, Roberta se nebál a chtěl bojovat za to, co miloval. Takže tam vyrazil a s Robertem si to spolu rozdali v brodu, kde se stékaly dvě řeky. Kolem nich se všude bojovalo, bylo to strašně epický. Ale Robert Rhaegara nakonec porazil svým obřím válečným kladivem, praštil ho do hrudníku, zabil ho tím, z brnění mu přitom vyrazil spoustu rubínů, bylo to šílený.

Takže po tomhle vítězství bylo jasný, že Robert vyhraje celou válku. Jenže během boje s Rhaegarem utrpěl vážný zranění, takže místo sebe poslal Neda, aby honil královy vojáky až do Králova přístaviště a tím Neda postavil do čela svojí armády. Zatímco Ned nakopával královským vojákům zadky, tak Tywin Lannister už vyplenil Královo přístaviště a Jaime už zabil krále Aeryse.

Takže když se tam Ned konečně dostane, Královo přístaviště je už dobytý. A protože je Ned takovej paličatej pedant, tak je už teď nasranej na Lannistery, že se drželi stranou až do úplnýho konce, kdy už bylo jasný, že Robert vyhraje. Protože Ned nemá pud sebezáchovy a chce všechno dělat čestně. Pak byl nadvakrát nasranej, když přijel do Králova přístaviště, vešel do trůnního sálu a uviděl, jak na Železným trůně sedí Jaime Lannister, s mrtvým králem Aerysem na schodech pod ním.

Říká mu: "Co to, kurva, znamená, kámo? Seš Bílej plášť, vždyť jsi zabil krále, to neni v pohodě!" I když Jaime pro něj trůn jen hlídal, ale tak co, no... A po tomhle byl Ned natřikrát nasranej, když zjistí, že Tywin poslal Horu zabít Eliu z Dorne a její dvě malý děti, aby vyhladil Targaryeny, protože si myslí, že to zostuzuje Robertovo vítězství. Věří, že to špiní Robertovu čest.

Prostě nefandí zabíjení mimin, jasný? Pro něj je to třikrát a dost. Teď si říká: "Do háje s Lannisterama, jsou to naprosto ohavný lidi." Takže když se Robert konečně ukáže v Králově přístavišti a mu Ned řekne o všech těch šílených věcech, co se tam staly, tak je načtyřikrát nasranej, když zjistí, že Robert nesdílí jeho morální pohoršení nad infanticidou a všema těma ohavnostma, co se tam děly. Dokonce se s Robertem hádal, aby Jaimemu sebral Bílej plášť a poslal ho na Zeď, za to že porušil svůj slib chránit krále.

Prostě nechce, aby Jaime byl Bílej plášť. Ale Jon Arryn řekl, aby ho nechal bejt, že mu Lannisteři zrovna zajistili trůn. Robert poslechl Jona Arryna a zachoval se podle jeho rady, takže Ned si řekl: "Seru na vás! Já končím!" Byl strašně moc nasranej vším, co se stalo. A to dost poškodilo jeho přátelství s Robertem. Vyčítal mu: "Ty klidně budeš dělat tyhle odpornosti, jo? Tak jdi do prdele, já takovej nejsem!" Takže odjel z Králova přístaviště, aby se zabýval nějakýma věcma na jihu a nemusel bejt s takovejma lidma.

Jejich přátelství po tomhle už nikdy nebylo stejný. Jak sem říkala, Ned se rozhodl pomoct tam, kde bylo třeba a vyrazil za Stannisem na Bouřlivý konec, protože byl vyhladovělej k smrti, když bránil pevnost proti Tyrellům. Takže tam jede, zastaví obléhání Bouřlivýho konce, což je fajn. Ale důležitý je to, že po tomhle všem jde hledat svoji sestru Lyannu. Ned jede do Dorne, kde najde místo, kam Lyannu unesli, vyleze nahoru, je to boj tři na šest v Nedův prospěch.

Na konci boje žijou už jen dva lidi. Ned a jeho vazal Howland Reed. Jenže když se Ned dostane ke své sestře, tak Lyanna už umírá a Ned ji najde na "krvavém loži", tak se to píše v knížce, nic víc se neví. Ale já a spousta dalších lidí si myslíme, že to znamená porodní lože. Byla jedinou věcí, kterou jsem si kdy přál. A někdo mi ji vzal. Sedm království nemůže vymazat prázdnotu, kterou ve mně zanechala. Poznámka: Kdokoli, kdo rodí dítě v posteli si totálně zničí matraci.

Bude naprosto zasraná, bude na ní spousta skvrn... No nic... Lyanna umírala, Ned byl u ní a držel ji v náručí a její poslední slova byla: "Slib mi to, Nede". A pak umře. Co to znamená? Co jí slíbil? Co to bylo za slib? No... nevíme, co přesně Ned Lyanně slíbil, ale víme, že Ned Stark je hodně čestnej chlap, takže když něco slíbí, tak to i dodrží.

Totálně. Jo a mimochodem, někdy během války měl Ned aféru a neznámá žena mu porodila bastarda a vznikl z toho Jon Sníh. Starkové obsazovali Zeď po tisíce let. A ty jsi Stark. Možná nemáš mé jméno, ale máš mou krev. Tohle všechno vede k další věci: Tou je teoretický spoiler, což znamená, že pokud to není pravda, tak se nic nestane, ale když to je pravda, tak by to mohl být spoiler.

Jen vám řeknu, že je to hodně populární teorie, kterou podporuju i já. Já tak dlouho čekat nemůžu! Řekni mi to! Dneska seš nedočkavej, Robote, to se mi líbí. Žije má matka? Ví o mně? Kde jsem a kam se chystám? Zajímám ji? Až se znovu uvidíme, promluvíme si o tvé matce. Slibuji.

Existuje spousta teorií o tom, kdo to je, ale nikdo si není jistý. Ale když se nad tím zamyslíte... Ned Stark je vážně čestnej člověk. Během války už byl ženatý s Catelyn a on by za nic na světě neporušil slib! Když slíbil, že bude jen a pouze s jednou ženou, tak to podle mě bude brát vážně. Takže já si nemyslím, že Jon Sníh je jeho bastard. Já myslím, že když se dostane do Věže radosti a drží Lyannu, tak ona ví, že umírá a řekne: "Slib mi to, Nede." "Slib mi, že se postaráš o mého syna a nikomu neřekneš, kdo doopravdy je, aby ho Robert a jeho přisluhovači nezabili."

Protože ví, že její dítě je v nebezpečí. A protože to dítě má jeho krev a je členem jeho rodiny, tak jí samosebou slíbí, že se postará o jejího syna. Takže na sebe vezme všechnu vinu, vezme Lyannina a Rhaegarova syna domů, řekne všem, že je to jeho bastard, a jak je špatný, co udělal, vyslechne všechny výčitky od Catelyn. Říká si: "Já to snesu, já to vydržím." Po léta žije s tou potupou.

Takže teoreticky je Jon Sníh synem Lyanny Stark a Rhaegara Targaryena a mohl by docela dobře být "Písní ledu a ohně"! Bum! - Co?! - Co?! No celá knižní série se tak jmenuje a tak ňák si říkáš, proč... Co to s tím má co dělat? Ale když se zamyslíte... Targaryeni jsou draci - ztělesnění ohně, Starkové jsou ze severu, což je ten "led".

Navíc Jon je teď na Zdi, takže by klidně mohl bejt "Písní ledu a ohně", mohl by být Princem, který byl, ku*va, přislíben, co já vím! Takže ty říkáš, že celá Hra o trůny je o Jonu Sněhovi? No... Nevím, jestli je to hlavní... Nemyslím si, že to má hlavní postavu, ale mohl by být třetí hlavou draka. Jestliže Daenerys Targaryen je jednou z nich, tak by Jon Sníh mohl být tou druhou. Kdo ví, kdo bude tou třetí?! Je dost možností...

ale já nebudu spoilerovat. Jak jsem říkala, tohle je hodně teoretický, ale myslím, že to sedí, ale hlavně se mi to tak líbí! A nebo Jon Sníh v další knížce umře. To s Georgem R. R. Martinem nikdy nevíš. Jen to nadhazuju... Viděli jste "Jen to nadhazuju..." s Comicbookgirl19. Přesně tak. Takže válka je vyhraná a Ned odjel zpátky na sever, kde zůstal několik let.

Měl se skvěle, s Catelyn měli spoustu dětí. Když přijede domů, tak poprvé uvidí Roba, pak se do toho pustí a udělají Sansu, Aryu, Brana a Rickona. A zapomněla si ještě Terryho Starka! A Terryho Starka. A taky potlačí rebelii Greyjoyů a vezme Theona jako zajatce/svěřence. Takže tak. Ale je v pohodě.

Nechová se jako kretén, ale vychovává ho. Je to dobrej chlap. Vždyť víte. Takže pro Neda to dlouhou dobu vypadá fakt dobře, spoustu let se mu daří a má se skvěle. Jenže pak Jona Arryna zabijou a Robert přijede z Králova přístaviště a požádá ho, aby se stal jeho pobočníkem. A tím začíná první řada Hry o trůny. Lorde Eddarde Starku, chtěl bych tě jmenovat pobočníkem krále.

Překlad: Atevi www.videacesky.cz Nezapomeňte lajkovat tohle video, přihlásit se k odběru a sdílet tohle video na facebooku vaší mámy, protože ona to sama nenajde, potřebuje vaší pomoc! A mámy jsou naše nová cílová skupina! Teď mámy letěj! - Mámy! - Mámy! BONUS KE STARKŮM EXTRA STOPÁŽ!

Takže o Benjenovi Starkovi se toho moc neví, ale řeknu vám, co vím. Vím, že Benjen byl vládcem Zimohradu během Robertovi rebelie, když Ned někde bojoval. Po Robertově rebelii se z neznámých důvodů rozhodl obléct černou a sloužit jako člen Noční hlídky. Tam se stal průzkumníkem a pak i Prvním průzkumníkem, což je skvělý. A teď se o něm ví, že je pohřešovanej a nejspíš i mrtvej, ale to nemůžeme vědět, protože se ještě nenašlo tělo.

Takže tak.

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud by byl Jon vážně targaryen, tak by třetí hlava draka byla snad naprosto jasná, vždyť by to musel byt Aegon VI...

00

Odpovědět

se koukni na nový díly a uvidíš že je :)

00

Odpovědět

Jedna drobnost.. pokud by R+L=J byla pravda, proč Ned neřekl Catelyn pravdu? Ona byla dost rozumná ženská a určitě by to dál nešířila a aspoň by John nezažil mládí plný pohrdání od Catelyn a jejich manželství by neutrpělo takovej šrám...

22

Odpovědět

Ned by nikdy neporusil svoj slub, len taka drobnost.

140

Odpovědět

+KukiakTřeba mu řekla, ať slíbí že se o něj postará, nebo něco takového. Nemuselo to být doslova "Nikdy to nikomu neřikej za žádnou cenu"

11

Odpovědět

Ned byl v každém případě typ člověka, který radši trpěl neshody se svojí manželkou (kterou mimochodem jistou dobu vůbec nemiloval), než aby riskoval život svého synovce. Potažmo i svůj a všech okolo za ukrývání Targaryena.

30

Odpovědět

Ned nemohl říct pravdu NAPROSTO NIKOMU, takže ani Catelyn - čistě z toho titulu, že své sestře Laynně slíbil (mockrát na to Ned ve vězení před popravou vzpomíná - na Věž Radosti a jeho sestru umírající v krvi), že to neprozradí, a tak že ho ochrání a postará se o něj. Hlavně to ochrání. Protože bylo před kým - před Robertem Baratheonem, který totálně nenáviděl veškeré Targaryeny a chtěl je vyhladit (třeba na Daenerys posílal vrahouny ještě 15 let po Rebelii),
a úplně nejvíc nenáviděl Rhaegara ("Zabíjím ho ve snech každou noc znovu a znovu" - to říká v kryptách pod Zimohradem).
Jak by asi rozdýchával že Laynna, kterou miloval, a kterou mu Rhaegar "unesl", má targaryenského bastarda? S jeho úhlaním nepřítelem? A nechal by Jona žít? Těžko.
Ne, Ned to nesměl prozradit naprosto nikomu.

00

Odpovědět

Potenciální spoiler - v příští sérii se poměrně pravděpodobně objeví flashback jak se to odehrálo v Tower of Joy, takže se nejspíš dozvíme, jak to doopravdy bylo :)

100

Odpovědět

Můžu mít jeden debilní dotaz? Pokud by John byl synem Lyanny a Rhaegara, v jakém příbuzenském vztahu by byl k Daenerys? Už jsem dneska nějaká ztahaná a mozek mi nechce dát odpověď... díky

10

Odpovědět

Teta/synovec asi.....

70

Odpovědět

Jo jo, byla by to jeho teta.. :)

10

Odpovědět

+Angie159Díky :)

00

Odpovědět

skvelé informácie...ale tú ženskú sa nedá počúvať

59

Odpovědět

John prostě nemůže umřít, příjezd Melisandry je moc okatý.A Když si vzpomenu na díl s rodem Baratheonů, docela by mě zajímalo jak se tedka na Stannise dívá robůtek.
Ne moc příjemná první noc Sansy, (ne)smrt Johna ...ale do kolen mě stejně nejvíc dostalo upálení Shireen ...to nepobírám ještě ted.

71

Odpovědět

Jo a moderátorka je nádherná.Je sexy má ráda komixy a dalo by se sní kecat o GoT ...to se nedá nemilovat.

102

Odpovědět

To mě tam spíš vadí ten robot..

60

Odpovědět

Jak tohle všechno ví? Tedy, kde se tyhle informace dají sehnat, jsou vůbec ty informace od George R.R. Martina ? Jako že tohle asi v knize nebylo, nebo jo?

06

Odpovědět

Krom knih vyšla ještě oficiální historie v knize "Svět ledu a ohně".

60

Odpovědět

+Steverhttp://www.databazeknih.cz/knihy/svet-ledu-a-ohne-225492 vse od úsvitu věků až po dobu co je Tommen I "Baratheon" na trůnu =)

30

Odpovědět

+SteverMožná až na to, že kniha vyšla až poté, co začala dělat tyto videa. Ty informace má, podle mě, z knih samotných a asoiaf wikipedie.

20

Odpovědět

+Steverpocitam, ze i cerpa z westeros.org

00

Odpovědět

Nic proti té holce, ale kdyby to přednášel někdo jako elder scrolls, tak by to působilo mnohem lépe. Ona je moc hippie na GoT.

822

Odpovědět

Pěkná holka, skoro se nedá soustředit na ty titulky :D Jinak všechny ty informace mají z knih?

203

Odpovědět

Ano, ze sagy a pak jeste vysla Historie sveta ledu a ohne. Je to tam popsane asi od 1000-8000 BAL do vlady Roberta.

10

Odpovědět

+TheMaara0pardon 10000-8000 ;)

00

Odpovědět

Teorie R+L=J do sebe naprosto zapadá a bylo by to vážně cool, ale už jen proto jak je to zprofanované si myslím, že Martin přijde s něčím jiným. Z toho ale vyvstává otázník nad Lyanninými posledními slovy - "Slib mi to". Co tím mohla myslet těžko říct. O původu Jona se máme dozvědět v následující knize možná i v následující sezóně seriálu, (SPOILER S05E10) ale protože si nemyslím, že Jona někdo oživí (takhle to v GoTku nechodí), tak on sám se o svém původu nikdy nedozví a už navždy bude platit "You know nothing Jon Snow" :D

102

Odpovědět

No tohle mi moc nesedi. Tywin rozhodne nemel povahu klidase, jako Ned a vzdy prosazoval dobre jmeno rodiny. Kdyby se tohle me lo stat, tak bud jeho manzelku po narozeni skreta sejme nebo samotnyho Tyriona podrizne. A kazdymu by mohl namluvit, ze oba umreli pri porodu.

00

Odpovědět

+culibrkhnujA sakra :D to bylo vedle. Tenhle koment mel bejt niz ke kolegovi Moor8 :D Sry

20

Odpovědět

+culibrkhnujJenze Tywin nema zadnej primej dukaz a jelikoz je znam, jak pises, jako ochrance dobreho jmena rodiny, tak si nemuze dovolit zabit bez dukazu sveho syna :)

40

Odpovědět

+culibrkhnujNavyše - Tywin mohol tajne zabiť tyriona po pôrode, ale videl to za zbytočné, lebo všetci i lekári tvrdili že Tyrion umrie na svoje postihnutie o pár dní, ale ako dny ubiehali a Tyrion napriek tomu žil a bol zdravý, tak sa stále oddalovala šanca pre Tywina tyriona zabiť. Mohol to zabiť tajne, ale to by vynorilo otázky po celom Zapadozemí, a Tywin posledné čo by chcel je aby on čo sa snaží zveľadiť dynastiu mal prezývku Synovrah.

20

Odpovědět

+culibrkhnujCulibrkhnuj: Tywin se rozhodně dokázal ovládat a nikdy by se nenechal ovládnout emocemi. kdyby podléhal emocím, jako třeba Cersei, tak by to moc daleko nedotáhl.

00

Odpovědět

Videl jsem rozhovor s Martinem a ptali se ho tam na ruzne teorie a jestli na ne reaguje a pak prepisuje dej. Tak rekl, ze na zacatku to zkousel, ale nebylo to ono. Takze na teorie kasle a pise to podle toho, co si vymyslel on a timhle se nenecha nijak ovlivnit.

40

Odpovědět

Opět skvělé! Když nám slečna přednesla jednu teorii, tak já přednesu druhou. Třetí hlavou draka vedle Johna a Danerys je Tyrion. Tyrion podle mne není synem Tywina, ale šíleného krále, který byl zamilován do Joanny, ženy Tywina. Vezměte si jeho poslední slova: "Ty nejsi můj Syn!" Možná proto ho tak nenáviděl, né proto, že to byl trpaslík, ale proto, že tušil, kdo je jeho otcem a že díte cizího zabilo jeho milovanou. Leč jen moje teorie.

292

Odpovědět

Plus se v historii narodilo spousty postizenych Targaryenskych deti. Bylo by to super. Ale kdo vi :)

20

Odpovědět

Ta teorie je hodně, hodně nepravděpodobná. Úplně by to šlo proti logice příběhu a hlavně vztahu Tyrion - Tywin.

03

Odpovědět

Prej v posledním dílu Hra o trůny se dozví něco o svém strýcovi, nevim co se stalo dál pak jsem to vypnul :D

171

Odpovědět

Mám dojem, že Hra o trůny není o Jonu Sněhovi, už :D

81

Odpovědět

You know nothing, Kyjak.

642

Odpovědět

+TerriRichardsonSPOJLER:
Je, není .... Ono to končí sice celkem jasně, ale přece jen, ve Hře o trůny už jsme viděli oživení a ten kdo to umí, je čirou náhodou poblíž :) Takže nezbývá než počkat si na šestý díl, ale nemyslím že je to tak čirý, jak se píše nakonci pětky.

150

Odpovědět

No tak teď mám tak hroznou radost! :) Díky, díky moc! :)

40

Odpovědět

Ten Rhaegar byl teda pěkný dement, p****l to všem Targaryenům. :D

36

Odpovědět

No, jeho tatinek jejich rodu taky zrovna nepomohl :D

150

Odpovědět

Rhaegar by byl dobrý král, p****l to, ale nezpůsobil válku. Osobní vendeta Roberta by k rozpoutání nestačila, Aerys byl blázen, který povraždil spoustu nevinných lidí i ze vznešených rodin, proto měli všichni Targaryenů už dost. Podle mě nešlo o to, že se všichni mohli zbláznit z toho, že Rhaegar se zamiloval do Lyanny.... Aerys těsně před válkou zabil dva Starky a jejich vazaly a chtěl hlavu Roberta a Neda, to byla ta poslední kapka. Jak se říká...vždycky, když se narodí Targaryen, tak si bohové hodí mincí....

90

Odpovědět

Ta holka je neskutečně sexy :D

526

Odpovědět

Něco jako MyCherryCrush :D ;)

20
Další