Rod BaratheonůEpická historie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:416
Počet zobrazení:9 200

O toto video jste si psali ještě dřív, než vůbec existovalo. A teď je konečně tu! Půlhodinové video plné zajímavostí ze světa Hry o trůny, kterými vás provede ComicBookGirl19. Dozvíte se, jak vznikl hrad Bouřlivý konec, jak vznikl rod Baratheonů, uslyšíte i o historii a pozadí postav, které znáte ze seriálu - o Robertovi, Stannisovi a Renlym, ale také o tajemné Melisandře a o jejím náboženství. Řeč bude i o Robertových bastardech a spoustě dalších zajímavostech ze světa Písně ledu a ohně.

VAROVÁNÍ: Spoilery ke druhé řadě seriálu!

 

 

Pokud v komentářích chcete diskutovat teorie zmíněné ve videu nebo spoilerovat události z nadcházejících řad seriálu, označte to, prosím, zřetelně v úvodu komentáře.

Poznámky: v čase 8:05 CBG19 říká, že do Králova přístaviště jeli Lyannu osvobodit a zachránit Robertův bratr a otec, což je samozřejmě přeřek. Ve skutečnosti to byli bratr a otec Lyanny.

CBG19 se zmiňuje o Mye Kámen a o tom, že se objeví ve čtvrté řadě seriálu, což se bohužel nestalo...

Přepis titulků

Dnes v naší show uvidíte epickou historii rodu Baratheonů! Jo! Stannis má královský koule! Královský koule! Takže dnes si budeme povídat o historii rodu Baratheonů. Nejdřív se podíváme na vzdálené dějiny, pak se dostaneme k založení rodu Baratheonů s Orysem Baratheonem, potom bude řeč o současných Baratheonech, o bastardech Baratheonů a něco si povíme i o Cibulovém rytíři a o Melisandře, takže se máte na co těšit!

Počkej chvilku. Já zapomněl, kdo všechno jsou Baratheoni. Robote, Baratheoni, které znáš a miluješ od začátku Hry o trůny jsou tři bratři: Robert je nejstarší, pak je tu prostřední syn Stannis a nejmladším z bratrů je Renly. A nesmíme zapomenout na Gendryho, jednoho z Robertových levobočků, kterého počítám, i když není opravdový Baratheon.

Robert má hodně bastardů, ale spoustu z nich Joffrey zlikvidoval, když provedl tu šílenou čistku města. Ale určitě jich pár přežilo. Například v Údolí Arryn je Mya Kámen, ale tu jsme ještě neviděli, tak pšš! Až později. Já mám určitě všude taky hodně bastardů, jestli víš, co tím myslím. Zpátky k Baratheonům! Určitě víte, že v erbu mají černého jelena na zlatém poli, jejich slova jsou: "Naše je zuřivost" a sídlí na Bouřlivém konci.

I když po Robertově rebelii vznikla další dvě sídla, protože Baratheoni jsou teď i v Rudé baště a Stannis je na Dračím kameni, takže teď mají vlastně tři sídla, což je docela slušný. - Už budeme mluvit o Stannisovi? - Skoro. Abychom pochopili historii Baratheonů, musíme se vrátit o hodně let zpátky do Věku hrdinů, ještě než vůbec nějací Baratheoni byli na světě, zpátky k původním Bouřlivým králům.

Co ti jsou zač? Podle legendy Bouřlivý konec vznikl tak, že si král Durran I. "Zármutek bohů" vzal za ženu Elenei, která byla dcerou boha moře a bohyně větru. A když takovýhle týpky naštvete, spojí se proti vám a pošlou na vás bouřky. Přesně to se stalo. A proto je taky Bouřlivý konec tak zatraceně bouřlivý. Proto, že tenhle chlápek naštval pár bohů. Vzal si tu holku a o jejich svatební noci se její rodiče dali dohromady, a udělali bouřku tak silnou, že zabila všechny svatebčany až na Elenei a Durrana, který se nas*al a přísahal bohům pomstu.

Stavěl šílenější a šílenější hrady, ale tchán a tchyně mu je pořád strhávali a ničili, dokud nepostavil sedmý hrad, Bouřlivý konec, který stojí dodnes. Stojí možná díky tomu, že s ním pomohly děti lesa a nebo možná proto, že s jeho stavbou pomohl Bran Stavitel. Asi v tom bude mít prsty magie, ale neví se to na sto procent. Takže z tohohle prastarého hradu se o mnoho generací později stalo sídlo rodu Baratheonů.

Kdy teda vznikli Baratheoni? K založení rodu Baratheonů došlo během Dobyvačných válek Aegona Dobyvatele. A tak se stalo, že Baratheoni vděčí za celou svou pokrevní linii Targaryenům. Stalo se to takhle: Nejen že se o Orysovi Baratheonovi říkalo, že je nevlastním bratrem Aegona, takže mu pravděpodobně v žilách kolovala krev Targaryenů, ale také byl jeho kámoš a jeden z jeho vojevůdců.

Při dobývání Západozemí poslal Aegon svýho kámoše Oryse a svou sestru-manželku Rhaenys do Bouřlivé země, aby na drakovi Meraxesovi dobyli Bouřlivý konec. Když se tam dostali, poslední Bouřlivý král Argilak, zvaný "Arogantní", vyjel do boje a okamžitě ho porazili. Pak se Argilakova dcera Argella prohlásila královnou, protože její táta byl mrtvej, a bránila Bouřlivý konec před Orysem a Rhaenys. To se nelíbilo lidem z Bouřlivého konce, kteří viděli, že nepřátelé měli draka, a báli se, že všichni přijdou o kejhák.

Argellu chytili, spoutali ji do řetězů, svlíkli ji do naha a s prosíkem ji donesli Orysovi, aby je se svým drakem nezabil. A Orys, protože to nebyl ču*ák, se slitoval, přikryl Argellu svým pláštěm, vzal si ji za ženu, spojil s ní rody a zbytek už znáte. Baratheoni se s Targaryeny po několik dalších století přátelili a dokonce jim pomohli potlačit Blackfyreovu rebelii.

Princezna Rhaelle Targaryen se dokonce provdala za Baratheona a časem porodila Steffona Baratheona, který se stal otcem Roberta, Stannise a Renlyho. Takže Baratheoni opravdu mají krev Targaryenů. Už jsme u Stannise? Ještě ne. Teď přeskočíme dalších 300 let a dostaneme se k narození tří bratrů, kteří, jak se ukázalo, prožili ve svém dětství traumatický zážitek.

Když byli ještě malí, požádal Šílený král Aerys jejich rodiče Steffona a Cassanu, aby jeli do Svobodných měst a zkusili Rhaegarovi Targaryenovi najít nevěstu. To se jim bohužel nepodařilo, nikoho vhodnýho nenašli, tak se vraceli zpátky s prázdýma rukama. Kluci věděli, že se rodiče vrací domů, čekali na ně, viděli, jak jejich loď vplouvá do zátoky, a pak zničehonic přišla strašlivá bouřka, která zničila loď a zabila jim rodiče přímo před očima.

Stannis s Robertem bezmocně sledovali, jak se loď jejich rodičů potápí a nenávratně klesá na dno Zálivu ztroskotání. Po předčasném úmrtí svých rodičů byl Robert poslán do Orlího hnízda, do pěstounské péče bezdětného Jona Arryna. Tam se seznámil s Nedem Starkem a rychle se z nich stali nejlepší kámoši. Spřátelili se natolik, že se Robert zamiloval do Nedovy sestry Lyanny a chtěl se s ní oženit, aby byl doopravdy Nedovým bráchou.

Já si myslím, že ve skutečnosti... bylo Robertovi úplně jedno, koho si vezme, protože to byl děvkař, a že jediným důvodem, proč se do Lyanny zamiloval, bylo to, že chtěl být s Nedem v jedný rodině. Možná si vzpomínáte na začátek Hry o trůny, kdy se snažil spojit jejich rody skrz děti. Tenhle týpek vážně chce být Nedův bráška. Kdyby tvá sestra žila, byli bychom svázáni krví. Ale ještě není pozdě.

Já mám syna, ty máš dceru, spojíme naše rody. Během jejich pobytu v Orlím hnízdě je tedy domluveno zasnoubení s Lyannou, tu ale "unese" Rhaegar a to začne celou Robertovu rebelii. Ve chvíli, kdy se tohle všechno děje, je jim okolo šestnácti. Jen říkám, že je to docela šílený. Vy znáte nějakýho puberťáka, kterej by mohl vést rebelii? Teď už ani nezvednou zadek, jak jsou tlustý.

Takže začne Válka Uchvatitele, Robertova rebelie, o které už všechno víte z naší epické historie rodu Starků, a jestli ne, koukněte na ni. Ne, já všechno zapomněl, zopakuj to. Protože už jsem o ní mluvila ve třech různých videích, uděláme jen rychlou rekapitulaci. Robertova rebelie ve zkratce: Robert a Ned jsou spolu, Robert si má vzít Nedovu sestru, ale Lyanna je unesena Rhaegarem Targaryenem, synem krále.

Lyannin brácha a táta a pár dalších týpků ji jedou osvobodit, ale uškvaří se v jejich brnění, je to dost na nic. To začne celou válku a všichni se hrozně nase*ou, bojuje se na všech stranách a Robert nakonec vyhraje Železný trůn. Ztratí ovšem Lyannu, která záhadně zemře Nedovi v náručí. A Ned nikdy neřekl, co se tam ku*va stalo. Teď vám povím o historii Roberta Baratheona. Robert Baratheon byl nejstarším bratrem, byl okouzlující, rád se bavil, byl to taky skvělej bojovník a byl odvážnej.

A taky byl za mlada strašně krásnej. Vypadal jako ti chlápci na obalu románů. Byl namakanej, měl obří válečný kladivo, což je všechno strašně sexy. A taky byl děvkař. To asi víme všichni, že si užíval ve všech částech země, snažil se dostat všech osm. U Roberta je nejdůležitější, že je to skvělej bojovník. Je to super bojovník, ale na ho*no velitel. Nemůžete zkrátka být nejlepší ve všem.

Někteří jsou dobří bojovníci i vůdci, ale on ne. Dostal se sice na trůn, ale pak nevěděl, co dělat dál. Už dosáhl maxima, účel jeho života byl naplněnej. V životě měl bejt silnej a drsnej, a když zvítězil, už neměl co dokázat. Tak akorát tloustnul, chlastal spoustu vína a spal se spoustou ku*ev. Vsadím se, že voníš po ostružinách! Nech mě přivonět.

Pojď sem. Snažil se počít děti s Cersei, ale to taky skončilo fiaskem. Měli jsme někdy šanci? Byl někdy takový čas, taková chvíle? Ne. A na Robertovi je taky zajímavý to, že když získal trůn, tak i když měl Šílenej král Aerys přes svou pošahanost docela slušný jmění, který měl všude možně uložený, dokázal to Robert všechno utratit a přivést zem na mizinu. Všechno utratil za turnaje, hostiny a podobný kraviny, takže když umřel, země byla zadlužená takovým způsobem, že je to naprosto ohromující.

- Chceš snad říct, že koruna dluží tři milióny? - Ne, koruna dluží šest miliónů. Jak jste to mohli dopustit? Správce pokladny peníze sežene, král a pobočník je utratí. Nevěřím, že by Jon Arryn dovolil Robertovi přivést říši na mizinu. Lord Arryn dával moudré a prozíravé rady, ale obávám se, že Jeho Výsost ne vždy naslouchala.

Říká tomu "Počítání měďáků". Robert možná byl dobrej člověk, ale jako vládce Západozemí stál za ho*no. - A teď už je na řadě Stannis, že jo? - Ještě ne! Po Robertově korunovaci na Železný trůn, ale ještě před událostmi Hry o trůny, se stala Greyjoyova rebelie. - Jó?

Co to je? - Uvidíš. Protože Robert byl na trůnu nováčkem, Balon Greyjoy, táta Theona Greyoje, si řekl, že je Robert zelenáč a že ho otestuje. Myslel si, že na Roberta sere pes a že jim to projde. A tak se prohlásil králem Železných ostrovů a chtěl se odpojit od sjednoceného království. Další důvod, proč to Greyjoyové udělali, je to, že během Robertovy rebelie všichni, kdo se jí zúčastnili, utrpěli těžké ztráty.

Hodně rodů přišlo o své vazaly, ale Greyjoyové se do rebelie vůbec nezapojili, takže byli v pohodě. Neztratili ani lodě, ani muže a byli v plné síle, zatímco zbytek země se ještě vzpamatovával. Co měli za problém? No...

Greyjoyové jsou prostě nakrknutý zm*di. To je jejich problém, takový prostě jsou. Jsou to zkrátka ču*áci. To proto, že žijí na Štítu, kde nejsou žádný rostliny, jsou tam jen kameny a moře a je to tam strašně deprimující. Jsou proto takový drsnější. A na jejich rebelii je nejlepší to, že v ní byla spousta lidí ze Hry o trůny. A o to zábavnější je pak zjišťovat, jak to tam se všema bylo.

Za prvé tam byli Stannis a Paxter Rudovín, kteří měli na starost rozdrcení flotily Železných ostrovů, což se jim povedlo. Zabrali největší z Železných ostrovů, Velký Wyk, na kterým byl Barristan Selmy, kterej je teď s Daenerys a který byl v čele útoku, což je naprosto skvělý. V hlavní bitvě, která se odehrávala na Štítu, byl Thoros z Myru prvním, kdo prorazil opevnění. Byl tam Jorah Mormont, kterej ten den získal rytířskej řád, a samozřejmě tam byl i Ned, kterej byl v tomhle taky zapojenej.

Myslím, že tahle bitva byla docela zajímavá, protože tam bylo tolik hráčů. Potom, co tihle drsňáci nakopali Greyjoyům zadek, byl Theon Greyjoy, poslední žijící syn Balona Greyjoye, vzat jako zajatec a poslán do Zimohradu, kde vyrůstal spolu se Starky. Odtud tam Theon přišel, z Greyjoyovy rebelie. Stannis. A teď je čas na nejoblíbenějšího Baratheona se všech - na Stannise, prostředního bratra.

Jó! Konečně. Ty máš Stannise rád, Robote, to už víme. Stannis je právoplatný král! Možná jsi v tom sám, ale to je v poho, každej má někoho rád. Stannis, do toho! Železný trůn je po právu můj. Všichni, kdo to popírají, jsou mými nepřáteli.

Celá říše to popírá, od Dorne až po Zeď. Staří to popírají svým smrtelným skřehotem a nenarozené děti zase v lůnech matek. Nikdo tě nechce za svého krále. Nikdy jsi nechtěl přátele, bratře, ale muž bez přátel je muž bez moci. Stannis, kde jenom začít? Stannis je ženatý se Selyse z rodu Florentů, se kterou má jednu dceru, Shireen, která má na půlce obličeje šedý šupiny.

Jsou to takový zpackaný neštovice, takže je napůl taková zjizvená a divná. Stannis je jako Khloé Kardashian bratrů Baratheonů. Je takovej ten odstrčenej, nikdo ho nemá doopravdy rád a on to vždycky věděl. Naprosto jasně trpí syndromem prostředního dítěte. O tom se ani nemá smysl hádat. Urážky ho vytáčejí úplně k nepříčetnosti, ať už jsou skutečné, nebo si je jen domýšlí.

Pořád skřípe zuby, určitě z toho má vředy. Je prostě... Je pořád ze všeho tak strašně zasmušilej. A nechápe, proč... Protože je schopnej. On totiž Stannis je docela borec. To nemůžu popřít. Jsme příliš daleko od bran. Je tam oheň a lukostřelci... Zemřou nás stovky! Tisíce.

Některý z věcí, který dokázal, jsou docela neuvěřitelný. Porazil flotilu Železných a zabral Velký Wyk, bránil Bouřlivý konec před Macem Tyrellem asi rok, to mělo za následek, že se vojska Tyrellů spojila a nebojovala v Robertově rebelii, což Robertovi v mnoha směrech pomohlo. Zabral pro Roberta Dračí kámen a nejvtipnější na tom je, že tohle všechno dělal...

Udělal vše, co po něm chtěli. Protože on takovej je. On věří v čest a podobný věci. Ale i přesto, že to všechno udělal, a to úspěšně, ostatní na něj serou! Robert, namísto toho aby dal Stannisovi Bouřlivý konec, což je určitě mnohem příjemnější hrad, jeho okolí je mnohem úrodnější, má víc vazalů a tak, namísto něj dá Robert Stannisovi Dračí kámen. A to z několika důvodů.

Za prvé, Robert neoprávněně viní Stannise z toho, že Daenerys a Viserys utekli, protože je Stannis jel zajmout, ale než se tam dostal, poslali je pryč přes to zatracený moře. Robert za to vždycky dával vinu jemu, i když za to nemohl. A Dračí kámen mu dal i proto, aby Stannise dostal pryč od sebe, protože ho neměl rád. Ale Stannis byl členem Malé rady, byl mistrem lodí. A upřímně...

Mně je Stannise docela líto. Opravdu. Víš co... Kdyby někdo jen... Já nevím. Třeba kdyby se Strakoš neutopil a nebyl takovej divnej, možná by naučil Stannise se smát, kdo ví? Ale to už nezměníme. Další zajímavá věc na Stannisovi je jeho vztah s Melisandrou. Převzal boha Rudé ženy a... to je docela zásadní věc.

Je to dost cizí a exotickej bůh, je až ze Stínozemí za Ašajem, nebo tam nějak. Je docela divný, že tak normální a úzkoprsej chlap by něco takovýho udělal. Spíš by se čekalo, že bude věřit v Sedm, ale Stannis se zřekl víry v Sedm v den, kdy jeho rodiče zemřeli. Nikdy jim to neodpustil, řekl si, do hajzlu s nima, tohle je na ho*no. Nabízíme Ti tyto falešné bohy. Vem si je a sešli nám své světlo.

Neboť noc je temná a plná hrůz. Všichni jste byli pojmenováni ve světle Sedmi! Takhle vy zacházíte s bohy svých otců? Proto ho Melisandra tak snadno dostala na svou stranu. Byl připravenej na novýho boha, ty starý nenáviděl za to, že mu vzali rodiče, když byl malej. Tohle jeho povaze asi taky moc nepomohlo. Možná víte, že ser Davos získal rytířský řád právě při obléhání Bouřlivého konce.

Stannis tam byl uvězněnej skoro celej rok, jak jsem říkala. Snědli všechny svoje koně, snědli i kočky, psy a krysy a chtěli začít jíst i ty, co tam umřeli. Nechtělo se jim, ale skoro už neměli jiný možnosti. A ser Davos, pašerák, se tam dostal pod rouškou tmy, překonal Záliv ztroskotání a vpašoval dovnitř cibule a slaný ryby, což jim dodalo dostatek energie k tomu, aby vydrželi, dokud tam nedorazil Ned Stark po vyplenění Králova přístaviště.

Jakmile Mace Tyrell uviděl Neda, tak okamžitě vyvěsil bílou vlajku. Takže Ned ve skutečnosti nikoho neporazil, teda trochu jo, ale vlastně se jen zastavil. Ale hlavní bylo, že Stannis vydržel, a to zachránilo Bouřlivý konec. Nebyl to Ned, ale Stannis. Ale Robert za to samozřejmě poděkoval Nedovi a na Stannise se vys*al. I když kvůli tomu pitomýmu hradu skoro vyhladověl. Není divu, že Stannis všechny nenávidí!

A moje nejoblíbenější historka o Stannisovi Baratheonovi je ta, že ve skutečnosti to byl právě on a ne Jon Arryn, kdo dal do pohybu celou tu pošahanou hru o trůny. Jóóó? Přesně tak, Robote, tvůj oblíbenec tohle všechno odstartoval. V seriálu to moc nevysvětlujou, ale v knížkách byl Stannis v Králově přístavišti mnohem víc, protože byl členem Malé rady.

Trávil hodně času s Jonem Arrynem a spolu se snažili držet zemi pohromadě, zatímco Robert chlastal a běhal za děvkama. Stannis byl tím prvním, kdo nevěřil, že Cerseiny děti jsou i dětmi jeho bratra. Byl to on, komu se to původně nezdálo. A svoje podezření svěřil Jonu Arrynovi, namísto toho, aby to řekl svému bratrovi, protože kdyby to řekl Robertovi, se kterým beztak neměl zrovna nejlepší vztah, obvinil by ho, že se snaží zajistit si pozici následníka trůnu, protože kdyby všechny Cerseiny děti byly nemanželský, byl by Stannis následníkem.

Stannis věděl, že by Robert neposlouchal nic z toho, co mu chtěl říct, a proto šel radši za Jonem Arrynem. Spolu pak procházeli město a hledali Robertovy bastardy, koukali, jaký mají vlasy, aby zjistili, jak tam funguje genetika. Takže za tím vším je od začátku Stannis! Opravdu je... Vážně je... Je... Právoplatný král?

Právoplatný král? Právoplatný král? - Chci říct... - Řekni, že je právoplatný král! Stannis je podle jejich zákonů právoplatným králem. Ano! Ano! Ano! Ale... Myslím, že je zajímavý, že to byl Stannis a ne Jon Arryn, kdo to všechno začal, to je podle mě docela super. Škoda, že to v seriálu nebylo, ale chápu, že dělají, co můžou. A jsou v tom dobrý.

Železný trůn je po právu můj. Na Stannisovi je podle mě nejzajímavější právě to, že je to takovej čestnej, přímej, pedantskej týpek, kterej je pro dodržování pravidel, zákonů a morálních řádů, a přesto je to právě on, kdo se k tradici obrátil zády a přešel k tý záhadný červený magii, což je věc, kterou byste si se Stannisem přirozeně nespojovali. Ale Stannis si touhle dobou uvědomil, že králem Západozemí se může stát, jenom když se uchýlí k alternativním způsobům.

Ke způsobům, kterým on sám tak úplně nerozumí, ke způsobům, který můžou být nebezpečný, ale jsou jedinou možností, která mu zbyla. A to je ke Stannisovi vše. Myslím, že je z Baratheonů nejsložitější a nejzajímavější. Vždyť to říkám od začátku! Ty mlč.

Všichni víme, že máš Stannise rád. A co se Stannisovi stane v budoucnosti? Řekni nám, kdy se dostane na trůn. Já nevím, jestli Stannis někdy na Železný trůn vyleze. Ale zajímavý je jeho vztah s Melisandrou. Říkáte si, jestli ho jenom tahá za nos, nebo jestli vážně věří, že je to navrácený R'hllor. Nejste si jistí. Ale nemůžu se dočkat, až to zjistím.

Jo! Stannis má královský koule! A nakonec si uděláme krátký přehled historie Renlyho Baratheona. Je tuhej. Jo. Ale předtím byl mistrem práva v Robertově Malé radě, byl hodně oblíbenej, byl okouzlující a charismatickej. Byl takový sluníčkový dítě. A když probíhala Robertova rebelie, byl ještě moc malej na to, aby v ní byl.

Zatímco se bojovalo, schovali ho někam do bezpečí. Vůbec v ní nebojoval. Byl jenom děcko. Nikdy jsem nevěřil, že jsi doopravdy fanatik. Jsi nezajímavý, zkostnatělý a nudný, ale zbožný muž nejsi. Měl bys před svým bratrem pokleknout. Je to Pánův vyvolený. - Zrozen mezi solí a kouřem. - Mezi solí a kouřem? On je snad šunka?

V knížkách je údajně hodně krásnej a seznámí se z Lorasem, protože Loras se stane jeho panošem. A pak... Dojde i na víc. Promluvme si o tom, kde to Renly pos*al. Tak jo. Za prvé, není to Stannis. A za druhé, jak řekla lady Olenna, věděl, jak se usmívat, věděl, jak se oblékat, věděl, jak se koupat, a nějak si z toho domyslel, že mu to dává právo být králem.

A já si myslím, že to docela hezky shrnula. Protože i když byl bezpochyby okouzlující a krásný a spoustu dalších super věcí, a i když ho lidi měli raději než Stannise, ve skutečnosti neměl na trůn žádnej nárok. Kdyby radši spolupracoval se Stannisem a dělal pro něj třeba styk s veřejností, mohl by být alespoň pobočníkem krále.

Ale kdo ví, protože Stannis by k němu třeba choval nenávist. Poslal by ho na Dračí kámen, jen aby ho nas*al. Kdo ví. Stannis na Renlyho určitě použil pár nepěknejch triků. No... nečekala bych to od něho. - Zavraždil jsem svého bratra. - My jsme ho zavraždili. Vypadáš jak Červená karkulka. Co se děje? Jsem rudý kněz z Ašaje.

Pokud doopravdy věřím, že Stannis je právoplatným králem, musím vyznávat jeho náboženství. Nechci být nevěřící, jako jsi ty! A teď si řekneme o třech nejlepších Baratheonských bastardech. Třetí nejlepší bastard! Edrik Bouře. Je to hodně zábavná postava, ale najdete ho jen v knížkách, v seriálu není. To je docela smutný a politováníhodný...

Ale! Nevadí to, protože vám o něm řeknu hned teď! Dobrá, takže Edrik je synem Roberta a Deleny Florent. A to, jak byl počat, je docela šťavnatej drb. Když si Stannis bral Selyse Florent, tak během svatby, ještě než se Stannis dostal s nevěstou do svatebního lože, se Robert vyspal s Delenou Florent na Stannisově svatební posteli a počal s ní Edrika Bouři! A Stannis byl strašně nas*anej, že to Robert udělal.

A je to celý strašně vtipný. A super. Protože byl Edrik počatý s urozenou lady, Robert se k němu veřejně přihlásil. Byl vychováván na Bouřlivém konci, takže nevyrůstal na ulici nebo tak. A když Stannis po Renlym převzal Bouřlivý konec, odvezl s sebou bastarda zpátky na Dračí kámen, kde se trochu seznámil se Shireen.

A zajímavý to je, protože v seriálu se Melisandra snaží přesvědčit Stannise, aby zabil Gendryho, aby z něj získala královskou krev, ale v knížkách je to Edrik Bouře, ze kterého se snaží dostat krev a koho chce takhle obětovat. Nejdřív jí Stannis říká, že ho nemůže zabít, že by to bylo špatný, ale Davos ví, že Stannis Melisandře nakonec podlehne jako vždycky, a tak pošle Edrika do Svobodných měst, kde pro něj má připravený doprovod, aby byl v bezpečí.

- Řekla jsi mi, že tvá magie vyžaduje královskou krev. - Ano. - Já jsem jediným pravým králem. - To jsi. Ale i jiní mají v žilách tvou krev. Druhý nejlepší bastard! Gendry! Gendry je z Králova přístaviště, takže je z doby, kdy tam Robert byl.

Ojel tam nějakou holčinu z pivnice, která umřela, když byl Gendry ještě malej. Namísto toho, aby z něj byl sirotek, za něj někdo zaplatil poplatek a stal se kovářovým učedníkem, takže díky nějakýmu dobrodinci skončil v kovárně. A jak všichni víme, Gendry se připojil k Bratrstvu bez praporců a dělal pro ně kováře. A to je ve zkratce jeho příběh.

Jedeme dál! Nejlepší bastard! Mým nejoblíbenějším Baratheonským bastardem je Mya Kámen. V seriálu ještě nebyla, ale měla by být v nadcházející, čtvrté, řadě. A já se na ni moc těším. Je Robertovým nejstarším levobočkem, byla počata, když byl Robert vychováván na Orlím hnízdě, abyste věděli, kam ji zařadit časově, a matně si na Roberta vzpomíná jako na pána, který ji vyhazoval do vzduchu, když byla malá.

A dokonce ji s sebou málem vzal na dvůr, uvažoval o tom, ale došlo mu, že by se ji Cersei snažila zabít, tak to neudělal a praštil Cersei do ksichtu, nebo co. Bylo to takový menší drama, ale uvidíte ji. Je na Orlím hnízdě, hodně se podobá svýmu otci, má krátký černý vlasy a krásný modrý oči, je hodně silná a strohá, se svými osly pomáhá lidem dostat se nahoru, je to drsňačka a je s ní sranda, takže se vážně těším, až ji v týhle řadě uvidíme.

Je mým nejoblíbenějším Baratheonským bastardem. Do toho, holka! Do toho, holka! Do toho! Co je zač ta Melisandra? A teď si budeme povídat o Melisandře, rudé kněžce R'hllora. Co je zač, povídej! Jak jsem řekla, je to rudá kněžka ze Stínu z Ašaje, který je až hodně daleko na Essosu.

Přišla na Dračí kámen, protože věří, že se jí v plamenech zjevilo proroctví, že Azor Ahai se znovu zrodí a že to bude Stannis Baratheon. - Musíš mít víru. - Víru? Viděla jsem cestu k vítězství v plamenech. Azor Ahai je pro rudé kněžky a kněží něco jako Ježíš. - Takovej jejich... Chlápek... - Dobře. Záhadná zajímavost o Melisandře: Možná je mnohem starší, než vypadá.

A mladá a krásná zůstává díky svý magii. A možná i díky tomu, že jsou na světě znovu draci, že se znovu zrodili, její moc exponenciálně roste. Řekla bych, že to je sázka na jistotu. Začínala ve Svobodných městech jako malá dívka Melony, kde byla otrokyní na "Sedmém místě", nebo co. A pak ji koupili a vychovali Rudí kněží z Rudého chrámu.

Tak... Vidíte... Z toho je celá žhavá. Svoje náboženství žere, je tak trochu fanatik. A nedá se jí moc věřit, vypadá docela záludně. Možná Stannise tahá za nos, nevím, jestli doopravdy věří, že je vyvolený, nebo ho využívá k něčemu jinýmu. Nevím... musíme si počkat a uvidíme. Kdo je ten Azora Azuzu?

Podle proroctví ve starověkých knihách z Ašaje se Azor Ahai znovu zrodí po dlouhém létě, když se navrátí Jiní. Což se teď tak nějak děje. Prostě... Je to tu. Ale jejich proroctví praví, "že po dlouhém létu přijde den, kdy hvězdy budou krvácet a na svět ztěžka dolehne chladný dech temnoty.

V tuto obávanou hodinu Válečník vytáhne z plamene hořící meč. Ten meč bude Světlonošem, Rudým mečem hrdinů, a ten, kdo ho bude třímat v ruce, bude Azor Ahai, a temnota před ním uprchne." Z tohohle proroctví Melisandra vychází. A taky má vidění, že to je Stannis. Tak za tím jde. Kdo ví.

Melisandra jednou řekla: "Až bude rudá hvězda krvácet a na svět sestoupí temnota, Azor Ahai bude znovuzrozen uprostřed kouře a soli, aby probudil draky z kamene." A... Vím o někom, kdo se znovuzrodil uprostřed kouře a soli a probudil draky z kamene. A Stannis to není. Vidíš, můj králi?

Ano. Myslím, že chudáka Stannise tahaj za nos. Je mi ho líto. On není pro nikoho žádnej znovuzrozenej. Stannis! Stannis. Ne, ne! Je to Stannis, stopro! - Všechno je to Stannis?

- Sama si lžeš. CBG19 neví o Hře o trůny vůbec nic. Máš pravdu. Nic o tom nevím. Stannis se znovu zrodí a dokáže, že nic nevíš! - Budu čekat. - Budeš to mít všechno špatně! - Úplně špatně! - Stannis všechno udělá! Stannis Baratheon zachrání celý Západozemí! - Jo... Přesně tak! - Já asi... - Věřím, že...

- Jo! Věřím, že při tom pomůže, ale nevím, jestli bych na něj vsadila úplně všechno. Na Stannise Baratheona bys měla vsadit úplně všechno. Volte Stannise! Buď se mi pokloní, nebo je zničím. To je z naší epické historie Baratheonů vše! Jestli se vám video líbilo, přihlaste si odběr mého kanálu, lajkněte tohle video a taky mě vyhledejte na Twitteru, Facebooku, Instagramu a Tumblru, pro všechny novinky ohledně ComicBookGirl19.

A jestli jste to ještě neudělali, koukněte na zbytek videí o Epické historii a vzdělávejte se, protože Hra o trůny toho nabízí hodně. Překlad: Atevi www.videacesky.cz Jo, jo, jo, jo! Stannis!

Komentáře (57)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Po 21 minutě je scéna z posledního dílu čtvrté serie a ona mluví o tom že měla být ten jeho bastard Kámen ve čtvrté serii? :D

40

Odpovědět

Výborný :) tyhle videa vždycky potěší :) takže díky díky ;)
ps.:třeba nebudu sama kdo by uvítal víc videí od CBG19 :) sice většině tak nějak rozumím ale většina není všechno :D takže ták ;)

121

Odpovědět

Super, tak kdy bude video o rodu Martellu? :-)

221

Odpovědět

Koukal jsem na to jen kvůli té sexy slečně :D

1323

Odpovědět

v 8:05 sa podľa mňa sekla v tom, že myslela Eddardovho brata a otca - viem, že to nie je veľký rozdiel oproti bratovi a otcovi Lyanny (keďže sú súrodenci), ale aspoň je takto jasné, že nešiel vyslobodiť Ned, ale jeho brat Brandon

40

Odpovědět

Též si myslím, že chtěla říct místo Robertova otce a bratra, Nedova otce a bratra..

00

Odpovědět

POkud se ten "vyvolený" má narodit na konci dlouhého léta a po návratu Jiných, tak to musí být někdo, kdo se teď narodí.

14

Odpovědět

Azor Ahai se má znovu zrodit na konci dlouhého léta. Tudíž se nenarodí teď, ale teď se přemění z nějakýho týpka na Azor Ahaie.

141

Odpovědět

Dost zajímavý, podle toho, co říká, to proroctví sedí na Daenerys, nikdy mě to předtím nenapadlo, já vím, jsem pomalejší :D

221

Odpovědět

Podle mě to proroctví nejvíce sedí na Berika Dondarriona.

29

Odpovědět

+Marvpodľa mňa skôr na Jona, ak je teória R + L = J pravdivá
Mellisandra ho pomerne často vidí v plameňoch, ale Daenerys, ani draky nie

133

Odpovědět

+MarvNemyslím, že teorie R + L = J je pravdivá. Za prvé, v seriálu, při rozhovoru s Robertem, řekne Ned jmeno Jonovi matky. Vím, že v knihách ne, ale Martin má nad seriálem přímy dohled, takže by to tam nenechal dát. A hlavně za druhé, bylo by to to největší klišé, které si člověk může představit a těm se Martin snaží co nejvíce vyhýbat. Což je to na jeho sáze to nejlepší.

117

Odpovědět

+MarvMarve, prosím tě, přemýšlej. Jak myslíš že by Robert reagoval, kdyby mu Ned řekl, že je Jon potomek R?

211

Odpovědět

SPOILER Nepohraje si nakonec Rammsay se Stannisem?

31

Odpovědět

Spoiler k Tanci s Draky: To se neví a osobně tomu moc nevěřím. Jediný důkaz je dopis, který dostal Jon, ve kterém se píše (pokud si dobře vzpomínám), že Ramsay zajal Abela/Manceho. Spíš si myslím, že se mu povedlo chytit jen jednu z těch kopinic, co tam byly s ním a tu vyslýchal. Ten dopis bude jen návnada, aby Jon udělal nějakou blbost (akorát ten už žádnou blbost neudělá, o to se postarali jiní).

60

Odpovědět

+DremoranPíše tam ,že jeho falešný král je mrtvý (Stannis) ,kdyby mrtvý nebyl ,tak by tím dopisem ničeho nedosáhl.A myslím ,že šance na úmrtí Jona je stejně velké jak šance na úmrtí khaleesi na krvavý průjem :D

80

Odpovědět

Stannis mrtvi neni v kapitole z Vichru je na Zimohrade kde potka Theona :)
http://www.icefire.cz/knihy/pisen-ledu-a-ohne/vichry-zimy-theon/
a Jon bude taky v pohode mel kolem sebe spoustu divokych a bud ho vyleci Val nebo mu pomuze Melisandra a vlastne ono to cele tak nejak sedi do toho proroctvi jsem si ale celkem jistej ze Daenerys to nakonec nebude a ceka ji nejakej hodne spatnej konec

80

Odpovědět

23:53 - nevim sice co by tam mělo být správně, ale určitě "bait" neni koupání :D

18

Odpovědět

Neříká "bait", ale "bathe".

80

Odpovědět

12min - byli slaní (salty). Nebyli slaní, byli naštvaní, uražení :)
http://www.urbandictionary.com/define.php?term=Don%27t+be+Salty

10

Odpovědět

Opraveno. ;-)

00

Odpovědět

A Mellisandra je podle mě ztelesněním vyššího dobra..

612

Odpovědět

Spíš zla, co si hraje na fanatické dobro. Rození stínových monster a ulaování lidi ti přijde jako dobro?

85

Odpovědět

+Moor8V knize to byl jen stín, a stín vrhá světlo. Navíc tím zabila dva lidi a zachránila nespočet dalších... Renly umřel a jeho armáda připadla Stannisovi, podobně jako Bouřlivý konec.

V mytologii jsou jen dva bohové, ledu a ohně.. a pod boha ohne ledu spadají Jiní a tihle dobytci.. řekl bych že buh Světla bude správnej

123

Odpovědět

+Moor8Nezachránila tím nespočet dalších Stanis tu armádu stejně použil k útoku na Královo přístaviště, takže zemřeli tak, jako tak.

80

Odpovědět

+Moor8Jasný, ale to by použil i Renly.. a taky by se mohli pomlátit mezi sebou.. co je blbost, když spadají pod jednoho. Renly si tu vůbec neměl hrát na krále, kvuli němu by pomřelo mrtě lidí.. to že ho Stannis zabil bylo ku prospěchu ikdyž jsem Renlyho měl lidsky rád.

34

Odpovědět

+Moor8a jak to s tím souvisí? Prostě nikoho nezachránila, jen umřeli pod jiným pánem a v jiné bitvě. Tedy neudělala nic dobrého. Upaluje lidi za živa, rodí příšery a obětovává děti.

61

Odpovědět

+Moor8Jo, ale podle mě je to pro vyšší dobro.. jde přes mrtvoly, ale podle mě je ten její Bůh hodnej, respektive je proti Bohu ledu, kterej chce lid zlikvidovat..

16

Odpovědět

+Moor8čubka, která se nechá vošukat ženatým mužem, aby porodila bestii, upaluje lidi a je arogantní... jooo fakt klaďas jak vyšitej

44

Odpovědět

Protože noc je temná a plná hrůz!

111

Odpovědět

Co vím tak Mellisandra v těch plamenech vídí Jona Sněha.. Syna Rhaegara a Llyanny, dědicem trůnu a Azor Ahaie :D a mohl by se provdat za Daenerys.

16

Odpovědět

teda ona provdat za něj :D

03

Odpovědět

Rhaegar je Daenerysin starší bratr, co já vím, takže ne... vážně nechci, aby si Deny vzala svýho synovce... :D :D

71

Odpovědět

+TerriRichardsonTakhle to u nich funguje.. :D

140

Odpovědět

+TerriRichardsonDaenerys je největší idiotka o jaké jsem kdy četl, posere všechno na co šáhne a je to nenáviděný tyran škodící vlastním lidem v přesvědčení, že jim pomáhá.

207

Odpovědět

+TerriRichardsonAle u Targaryenů je to celkem normálka :)

70

Odpovědět

+TerriRichardsonAno, v HISTORII Západozemí to byla normálka, stejně jako v naší historii incest nebyl nic špatného, ale v dnešní době se to odsuzuje. Celý seriál se točí kolem toho, že Robertovo děti nejsou Robertovo děti a je to špatný hlavně protože jsou incestní. Sama Cersei (v seriálu minimálně) řekla, že si myslí, že Joffrey je trest za to, co udělali.
Navíc Martin neni takovej vůl, aby je dal dohromady, pokud se provalí (já té teorii věřím, ale až tak přesvědčená o ní nejsem), že jsou příbuzní, člověk s těma postavama žije takovou dobu, miluje je, nenávidí je, nakonec se zjistí, že jsou příbuzný a vezmou se?? :D Ehm, už vidím puritánskou Ameriku skákat radostí až do stropu nad happy endem... :D :D

21

Odpovědět

POZOR SPOILER/Když už jsme u těch spoilerů, tak synem Rhaegara a Lyanny je někdo jiný. Měli dvě děti. Z nich jen jedno byl chlapec, a toho chlapce potká Tyrion v Tanci s draky. Je to mladý Aegon Targaryen, který se skrývá a cvičí ho šlechtic jménem Gryf, vydávající se za žoldáka. Navíc Jon Sníh je až příliš nápadně podobný Nedu Starkovi, v knize se nad tím autor několikrát pozastavuje. Plus Targaryeni měli podobně jako rod Bartheonů zpravidla stejný odstín vlasů, což Jon hrubě nesplňuje. Sice nevíme, kým byla Jonova matka, ale to, že by byl synem prince Rhaegara můžeme směle vypustit. P.S. Podle Melissandry je Azor Ahaiem Stannis, což dost vyvracel slepý mistr Aemon (náhoda, ten je Targaryen). Takže přinejmenším je Melissandra pěkná s prominutím svině. A rozhodně není tím, za co se vydává.../.POZOR SPOILER

38

Odpovědět

+Gustik5P.P.S. Dítě, o kterém se tvrdí, že byl Aegon a Gregor Clegane mu rozmlátil hlavu o zeď bylo nemluvně nastrčené Varysem, který Pravého Aegona předal Gryfovi...

30

Odpovědět

+Gustik5SPOILER - to nebyl syn Lyanny, ale Rhagarový právoplatný manželky, sestry Oberyna ze slunečního oštěpu, co jí zabil Hora. To si pleteš.

90

Odpovědět

+Gustik5V tom světě děti vypadají jako matky... jedina vyjimka, nebo jedna z mááála byl Robert a jeho děti (což si bohužel neuvědomoval). Jon vypada jako seveřan a Ned protože jeho matka je Lyanna..

20

Odpovědět

Když je to video z letošního roku, proč mluví o 'nadcházející' čtvrté sérii?
Mimochodem je škoda, že seriál bude pokračovat i sedmou řadou, kdy ještě nebude dopsána poslední kniha. Vlastně seriál bude pokračovat a skončí, i kdyby ta kniha neměla být napsána už vůbec.

15

Odpovědět

Jenže seriál striktně nedodržuje pořadí knih. Viz např. Smraďoch, který se objevil už ve třetí sérii, zatímco v knižní sáze je až v páté knize.

100

Odpovědět

+mysakDalo by se říct, že už jsem si na smrti skoro všech postav v GoT zvykla, ale ze smrti Renlyho budu asi mít psychickou újmu až do srmti :( On byl takovej ňuňatej :D

06

Odpovědět

+mysakSakra, omlouvám se, původně jsem chtěla napsat odpověď na tvůj komentář, ale pak jsem si to rozmyslela a chtěla jsem napsat jenom tohle jako samostatný komentář, ne jako odpověď, a měla jsem dojem, že jsem tu odpověď zrušila, ale jak je vidět, tak ne :D

02

Odpovědět

Video bylo natočené před 4. sérií a ke shlédnutí na Vimeu (tušim) za 2 dolary. Teprve po skončení 4. série bylo uveřejněno na Youtube.

To s tím Smraďochem není moc dobrý příklad. Zrovna to se mohlo dít souběžně i s některými událostmi 3. knihy a všemi ze 4.
Problém je teď teda hlavně se Sansou a Branem, trochu s Daenerys. Naopak o Greyjoyech jsme skoro neslyšeli, takže 5. sezóna se asi zaměří hodně na ně.

70

Odpovědět

+Dremorana nejsou ve videu záběry ze čtvrté řady? když se stannis přijede kouknout ke zdi?

160

Odpovědět

+DremoranTaky mě to zarazilo, když jsem to viděl poprvé. Patrně to ještě po konci série editovala (na Youtube to bylo asi 10 dnů po konci S4E10).

30

Odpovědět

Melisandra je blbka:D pro mě jedna z nejzlejších postav HoT

1512

Odpovědět

Nápodobně. Nesnáším je nejvíc ze všech postav v GoT, ale na druhou stranu mám hodně rád Stannise, takže je to docela komplikované. Doufám, že zhebne a Stannis se vzpamatuje.

810

Odpovědět

Víte jak se pozná člověk co nečetl knihy? Nemá rád Melisandru.

204

Odpovědět

+deieresJá je četl všechny a je to moje nejnenáviděnější postava z celé série.

20

Odpovědět

už som čítal ohľadom Písni ledu a ohne veľa veci, prakticky už poznám vetvenie významných rodín naspamäť... ale sakra niečo iné je to čítať na GoT wiki a niečo iné ked to počúvam od takej krasavice ako tá vo videu

122

Další