Epická historie - rod Lannisterů (1. část)

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:635
Počet zobrazení:8 723

V dnešní epizodě Epické historie vám Comicbookgirl19 poví o rodu Lannisterů. Jeho historie je tak epická, že je rozdělená na dvě části. V té dnešní se mluví hlavně o Tywinovi Lannisterovi a jeho otci Tytosovi Lannisterovi.


předchozí

 

 

Poznámky z videa:

  • 02:05 - Věk hrdinů - 10,000 BAL.
  • 03:11 - Casterlyova skála - Pevnost tyčící se nad přístav Lannisport - Rod Lannisterů.
  • 04:21 - Aegon Targaryen - "Aegon Dobyvatel"
  • 04:33 - Tytos Lannister - "Bezzubý lev"
  • 11:11 - Robertova rebelie - také známá jako Válka Uchvatitele - 280-281 AL.

Přepis titulků

Jsem ten nejlepší šermíř, co kdy žil! Připravte se! Dnes se podíváme na zoubek jednomu z psychologicky nejsilnějších rodů. Je to nejbezcitnější rod celého Západozemí. Sledujete Epickou historii - rod Lannisterů. Pro roboty s porouchanýma pojistkama a prasklýma strunama je tu rychlá rekapitulace Lannisterů. Jo? Super... - Hlavní hráči jsou následující: - Jeď!

Tywin Lannister je patriarcha rodu. Je hodně schopnej, super chytrej, ale má strašně vysoký nároky, kterým žádný jeho dítě nemůže dostát. Pak jsou tu dvě incestní, krásný dvojčata, Jaime a Cersei, který jsou velký narcisti a strašně rádi spolu šukaj, protože se tak milujou. Jaime je drsnej rytíř, všichni se ho bojej a v souboji s ním byste neměli šanci. Cersei je fakt sexy, prvotřídní ku*va. Pak je tu jejich bratříček trpaslík Tyrion, kterýho všichni z jeho rodiny nenáviděj, i když je to dobrák.

A Západozemí ho nenávidí, protože je z kreténský rodiny, a tak si myslej, že je taky kretén, a to je strašně nefér. A nakonec zkažený děti Jaimeho a Cersei: princ Tommen, princezna Myrcella a král Joffrey. Joffrey je psychopatickej a sadistickej malej král, kterýho jeho máma zkazila a neměl mužskej vzor, protože ho nikdo neměl rád. Navíc je tou nejnáviděnější zápornou postavou všech dob. Docela určitě.

Vyhlašuju to! - Co si to říkala o Cersei? Že je to prvotřídní... - Ká slovo. Řekla sem to! To slovo jsem nikdy neslyšel! No... Cersei Lannister je důvod, proč slovo ku*va vůbec vzniklo. Hm... Takže Lannisteři jsou vlastně parta ku*ev, co? A jak se to vůbec stalo? Já ti to povím! A začneme od začátku. Lannisteři mohou vystopovat svůj původ až k Věku hrdinů, kterej byl 10 000 BAL.

Tvrdí, že jsou potomky legendárního šprýmaře Lana Chytrého, kterej byl prej tak chytrej, že vypudil rod Casterlyů z Casterlyovy skály, jenom díky svýmu důvtipu. Koluje dokonce i historka o tom, že ukradl slunci zlato, který si pak dal do vlasů, a proto mají všichni Lannisteři zlatý vlasy. To říkaj venkovani, ale já bych si tím tak jistej nebyl. Je to jen citrónová šťáva. A proč jsou Lannisteři tak bohatý?

Proč jsou teda Lannisteři tak bohatý? No... Je to proto, že velej západu, jasný? A západ je něco jako Kalifornie. Myslete na něj jako na Kalifornii s těma horama, akorát že v těch horách je spousta zlata a oni ovládaj všechny doly a jsou díky domu dost prachatý. Dobře... Je dobrý vědět, že Lannisteři vládli západu tisíce let, stejně jako Starkové severu.

Vládli až do doby, kdy převzali moc Targaryeni, donutili je pokleknout a udělali z nich správce. Zábavný fakt: Casterlyova skála je obrovskej super hrad, kterej je určitě parádní, protože Lannisteři maj spoustu prachů, a v knížkách se o něm jen zmiňujou, a já nevím proč, hrozně ráda bych se tam podívala. Je to ten největší hrad, hned po Harrenovu. Já mám hrady rád.

Zábavný fakt 2: Víte, jak všechny velký rody mají meče z valyrijské ocele? Lannisterové taky jeden kdysi měli, jmenoval se Jasný řev, až dokud s ním král ze Skály Tommen II. nevyplul do Valyrie. Pak už ho nikdo nikdy neviděl. Později do Valyrie vyplul Tywinův bratr, aby ho našel, a ani jeho už nikdo nikdy neviděl. Protože každej, kdo vypluje do Valyrie je zatracenej. Je to takovej drsnej bermudskej trojúhelník.

A protože oni žádnej valyrijskej meč nemaj, tak se snažej překecat menší rody a nabízej jim spoustu peněz, ale vždycky odstrouhaj, protože tyhle meče maj nevyčíslitelnou hodnotu. Řeknu vám to takhle: Meč z valyrijské oceli je důležitej symbol společenského postavení a je asi tou jedinou věcí, kterou Lannisteři nemají a hrozně moc ji chtěj. A teď mají slavnej meč Starků - Led, ten se zapojí do hry později.

Takže když přišel Aegon Kardashian, tak před ním Lannistěři poklekli a on z nich udělal strážce západu a ze Starků strážce severu, že jo? Přesně tak! A o 300 let později Tytos Lannister, Tywinův otec, skoro zničil Lannisterům jméno! Jo? Povídej! Tytos byl neprůbojnej měkkota a slaboch, byl dost zženštělej, skoro zničil celý rod Lannisterů a pro Tywina byl naprostým ztrapněním. Řeknu vám pár důvodů, proč Tywin svýho tátu tak nesnášel.

Zaprvý jeho otec ve svých vazalech nevzbuzoval žádnej respekt a půjčoval jim peníze, ale oni mu je nikdy nevrátili a akorát se mu vysmáli. A proto Tywin nefandí smíchu a usmívání, prostě tomu nevěří, protože když byl malej, tak se všichni smáli jeho tátovi, a tak smích nesnáší. Zadruhý se jednou Tytos pokusil potlačit povstání jeho podřízenýho rodu Tarbecků, tak, že lorda Tarbecka zajal a uvěznil. Tarbeckova žena na oplátku uvěznila tři Lannistery. A Tywin svýmu otci řekl: "Vole, táto, měl bys toho zasranýho Tarbecka rozřezat na třetiny a za každýho Lannistera jim tam jednu poslat."

A jeho táta na to: "A co kdybych ho radši nechal jít?" a nechal ho jen tak odejít. A potom... To je to nejlepší... Po nějakým čase Tarbeckové znova začali dělat problémy a všechny srát a nakonec se spolčili s rodem Reynů. Tywin už byl dost starej, aby vedl tažení proti tomuhle povstání, takže tátovi říká: "Táto, já to za tebe udělám, když seš takovej idiot."

Takže tam vyrazil a totálně ty dva rody zlikvidoval! Dočista je vyhladil z povrchu země! Potom už žádný Tarbeckové nebo Reynové nikdy nebyli! A zničil je tak hardcore, že díky tomu byla napsaná píseň Deště Kastameru, která je celá o tom, jak moc ty kretény pozabíjel. A tahle píseň je tak hardcore, že jednou jeden Tywinův podřízenej mlel nějaký sračky, takže tam Tywin poslal barda, aby mu Deště z Kastameru zazpíval a ten chlápek toho nechal a hrozně se mu omlouval, jen aby nevyhladil jeho rod.

A Tytos byl taková lama, že dokonce i trapně umřel. Lezl po schodech do pokoje svý neurozený milenky a na cestě tam dostal infarkt. I svojí smrtí Tywina ztrapnil. Takže doufám, že teď chápete, proč je Tywin takovej, jakej je. Je tak super vážnej, protože si vzal za úkol obnovit čest a dobrý jméno rodu, potom, jak sledoval svýho tátu všechno akorát kazit. ...slaboch, který téměř zničil náš rod i naši čest.

Je to jeho životní misí a proto, aby ji naplnil, udělá naprosto cokoli. Spal vesnice, spal farmy. Dej jim vědět, co znamená, vybrat si špatnou stranu. Bohužel se mu to vymstilo. Má strašně vysoký očekávání, kterým nikdo nedostojí, takže se všechno rozpadá a jeho rodina je úplně nefunkční, navzdory jeho snahám. Tywin Lannister je prostě zakomplexovanej. Je to zk**vená k**va! Ale taky je fakt chytrej a je strašně smutný, že v jednom ohledu je tak chytrej a v jiným zase tak hloupej.

Je to třeba geniální taktik a stratég, ale nevidí pravdu u svých vlastních dětí. A to je podle mě fakt smutný, že třeba na Jaimem a Cersei nevidí žádnou chybu a vůbec neřeší, že to spolu dělaj a radši předstírá, že to nevidí. A Tyriona, což je správnej chlap, nenávidí jen proto, že je to trpaslík, a myslí si, že ho ztrapňuje jako jeho táta. Všechno je to o jeho hrdosti.

Klasickej mužskej Lev. Stejně jako můj táta! To vystřihni. Když Tywin převzal velení, lidi si ho rychle všimli. Hlavně Šílenej král Aerys, kterej zatím tak šílenej nebyl, a udělal Tywina svým pobočníkem. Takže si Tywin sbalil svých pět švestek a přestěhoval se do Králova přístaviště, kde se stal pobočníkem Aeryse Targaryena II. Dlouhou dobu to fungovalo skvěle.

Tywin byl skvělej pobočník a všude byl mír a hojnost. Byl tak dobrej pobočník, až se mezi lidmi říkalo, že království se daří jen díky jemu a že Aerys hovno dělá. To Aeryse fakt sralo a děsně kvůli tomu na Tywina žárlil. Tywin se prý nikdy neusmívá, ale vzácnou výjimkou byla jeho svatba s Joannou Lannister, která je z mladší větve rodu Lannisterů a Tywinova sestřenka. Vzali se a on ji fakt miloval, i když je to takovej tvrďák, tak ji měl vážně rád.

Aerysovi se Joanna taky líbila, což akorát přidalo k jejich problémům. BTW, Tywinovi bylo jenom dvacet let, když z něj Aerys udělal pobočníka. Takovej on to byl drsňák. Byl to dost šikovnej zmrd. Možná, že za šest let taky budu královým pobočníkem. Naděje tu je. Zábavný fakt: Během deseti let, co byl Tywin pobočníkem, ser Ilyn Payne prohlašoval, že ve skutečnosti vládne říši Tywin, král Aerys o tom slyšel a nechal mu za to useknout jazyk.

Proto ser Ilyn Payne nemá jazyk. Teď budeme mluvit o táhnoucím se soupeření mezi Aerysem II. a Tywinem. Aerysova žárlivost na Tywinovy schopnosti způsobila spoustu problémů. Jednou se Aerys vytahoval, že Tywina nepotřebuje a všechno zvládne sám, a vyrazil do Duskendale, aby uťal hlavu chlápkovi, kterej nezaplatil daně, ale oni ho tam místo toho zajali a tak ho Tywin musel přijet zachránit, což Aerys vůbec neocenil a seřval ho, že měl přijet dřív.

Další příklad: Tywin Aeryse žádal, aby zasnoubil jeho dceru Cersei se svým synem Rhaegarem, ale Aerys to zamítl, a řekl mu, že jeho dcera není pro Rhaegara dost dobrá, což byla pro Tywina a všechny Lannistery dost velká urážka. Poslední kapkou bylo, že Aerys jmenoval Tywinova syna Jaimeho do královské gardy, a tím Tywina připravil o jeho dědice.

Tywin toho měl dost a vrátil se s Cersei do Casterlyovy skály. Tywin a Aerys jsou oficiálně nepřátelé a nenávidí se. Tywin se dokonalé pomsty Aerysovi dočkal až při Robertově rebelii proti králi, při které zůstal v pozadí a když bylo jasný, že Robert vyhraje, tak Tywin vyjel do Králova přístaviště, kam ho Aerys vpustil, protože mu Tywin řekl, že mu přijel na pomoc. A když mu otevřeli, tak naprosto vyplenil celý město a napomohl tím pádu rodu Targaryenů.

To by bylo... Tywin si pak pošpinil ruce a pozabíjel zbylý Targaryeny, protože věděl, že Robert se vidí jako hrdinu a nechce zabíjet mimina, i když ví, že by měl, protože budou mít nárok na trůn, kterej by pak mohli uplatnit, a to by se mu mohlo vymstít. Takže Tywin za něj odvede všechnu špinavou práci, zabalí těla do rudých látek, aby schoval všechnu krev, a protože je to jeho barva, a pak ukáže těla Robertovi, aby mu ukázal, že se Targaryenů zbavili jednou pro vždy, i když jim kdysi věrně sloužili, ale s tím je teď konec a můžou Lannisterům věřit.

Nejenže si Tywin získal nenávist Králova přístaviště, ale i rodu Martellů z Dornu, protože Elia, která si vzala Rhaegara, byla z rodu Martellů, takže Tywin nasral hodně lidí. Ale je mu to u prdele, protože díky tomu zajistil sňatek mezi svojí dcerou Cersei a králem Robertem. Dřív se ji snažil zasnoubit s Rhaegarem, takže teď může bejt šťastnej, protože má, co chtěl - dceru zasnoubenou s budoucím králem.

Tywin udělal spoustu příšernejch věcí, ale dělal je proto, aby zajistil svou rodinu v Robertově novém režimu. To je na Tywinovi zajímavý, že je mu to u prdele. On prostě udělá cokoliv a tak je z nich nejšílenější, protože v boji vyhraje ten, kdo pro to udělá nejvíc a Tywin pro to udělá ku*va cokoli. Prostě si na nic nehraje. On není ve své podstatě špatnej, jako je Joffrey, Boltoni a tak podobně, ale je schopnej udělat šíleně špatný věci, jako třeba zavraždit zatracený mimina, aby zajistil bezpečí svýho rodu.

Tvá matka je mrtvá, zanedlouho budu mrtvý i já, i ty a tvůj bratr a tvá sestra a všechny její děti. Všichni budeme mrtví a naše těla budou hnít v zemi. Jen rodinné jméno bude žít dál. To je to jediné, co žije dál. Ne tvá vlastní sláva, ne tvá čest, ale rodina. Rozumíš?

V tomhle světě musíte sekat svým nepřátelům hlavy, jinak useknou tu vaší, takže je docela pochopitelný, proč všechno to lhaní, podvádění a kradení, protože kdyby to nedělal, tak by prohrál a přišel by o hlavu, takže... Musíte bejt ta nezk**venější k**va! To už je trochu moc. A takhle zkažená byla středověká společnost. Takovýhle sračky se vážně v naší minulosti staly, bylo to totálně krutý a brutální.

A jde o to, že v seriálu říkají: Hra o trůny: buď vyhraješ, nebo zemřeš. A to není vtip - je to pravda. Takže to, že jsme si teď ukázali, jak neuvěřitelně nelítostnej Tywin je, by mělo trochu objasnit, proč je jeho rodina tak nefunkční a proč jsou jeho děti tak zk**vený. A ještě jsme neskončili! V druhé části si budeme povídat o další epické historii rodu Lannisterů.

Řeč bude o Tywinových dětech Cersei, Jaimem a Tyrionovi a o jeho vnoučatech Tommenovi, Myrcelle a Joffreym, a událostech, které se staly před první řadou seriálu Hra o trůny. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Za její projev bych jí dal pár facek.. slovo ''like'' používá v každý větě a je to neuvěřitelně otravný... jako když někdo neustále řiká prostě, jakože, jakoby atd...

2611

Odpovědět

Prosím další díl, potrřebuji více informací

230

Odpovědět

4:26 ... je tam Straků na místo *Starků - :D ... pobavilo ;)

180

Odpovědět

:D Díky, opraveno ;)

200

Odpovědět

Knihy jsem nečetl a tohle video mi udělalo ohromnou radost. Je hezký vidět, že moje nejoblíbenější postava ze seriálu je skutečně borec.

223

Odpovědět

"Rains of Castamere" mají fakt neuvěřitelnou moc. I ten kratičký fragment, co ve videu zazněl stačí na to, aby vám proběhl mráz pod zádech.

250

Odpovědět

"But now the rains weep over his hall with no one there to hear."
Líbí se mi, že rains a Reynes má stejnou výslovnost. Chytře napsaná píseň. :)

230

Odpovědět

Paráda, odebírám ji už nějakej čas a je boží. Jen nechápu tu logiku, že slovo cunt vypípne a f**k ne. :-D

180

Odpovědět

Protože slovo cunt je mnohem urážlivější, než f**k ;)

185

Odpovědět

Menší výtka, "Harrenhall" je v české verzi "Harrenov"

181

Odpovědět

Děkuju :) Už je to opraveno :) Knihy bohužel nemám a i když se české názvy snažím dohledávat na internetu, nepochytám vždycky všechno, takže moc díky za připomínku :)

191

Odpovědět

Opět krása, jen pár drobností:

1. Neřekl bych, že jsou nejbezcitnější rod, to bych přenechal Greyjoyům.
2. Tyriona nemá rád, protože při porodu zemřela jeho milovaná žena.

Jinak, kdyby neměla punk styl, tak by to byla fakt roštěnka. Škoda :(

2221

Odpovědět

Hele hateři, napiště aspoň proč nesouhlasíte. je to kvůli mým připomínkám, nebo kvůli tomu, že se mi nelíbí punk styl?

196

Odpovědět

greyjoy?
our blades are sharp

193

Odpovědět

Já se do ní zamiloval, sakra!!!

212

Odpovědět

Rod Lannisterů má moc zajímavý symbol, co mi to jen připomíná.

210

Odpovědět

MOC DĚKUJU,doufám, že se bude překládat dál! :)

181

Odpovědět

Jaime je sice charismatický, ale to, že schodil Brenna z věže, na to nelze zapomenout. A Tywin vraždil nemluvňata. S těmito postavami, nemůžete sympatizovat.

2022

Odpovědět

2:18 - Loki (Tom Hiddleston)? :D

201

Odpovědět

Moc děkuju za překlad seriálu. Člověk se na postavu Tywina hned dívá jinak. Vždycky jsem fandil Starkům, ale moje nejoblíbenější postavy pochází právě od Lannisterů - Tywin, Tyrion a později i Jamie. Hlavně díky jejich nádherně suchému humoru:

"Když uviděla Jaimeho, zasmála se. "Kdo je u sedmi pekel tenhleten?"

"Lord velitel Královské gardy," odpověděl Jaime s chladnou zdvořilostí. "Totéž bych se mohl zeptat tebe, moje paní."

"Paní? Já nejsem žádná paní. Jsem královna."

"Moji sestru by jistě překvapilo, kdyby to slyšela."

"Korunoval mě ser Ryman osobně." Zavrtěla svými rozložitými boky. "Královnou všech kur*v."

Ne, pomyslel si Jaime, i tento titul náleží mé drahé sestře."

242

Odpovědět

Z tohodle by jste měli udělat novy serial

211

Další