Epická historie - rod Targaryenů

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:870
Počet zobrazení:12 900
Dnes tu máme něco pro všechny fanoušky seriálu Hra o trůny. Je to video z YouTube kanálu ComicBookGirl19, který je hlavně o komixech, filmech, sci-fi a fantasy. V rubrice Epic history (Epická historie) se ComikBookGirl19 zabývá historií všech slavných rodů ze Západozemí, která v seriálu chybí. Je tedy určena hlavně těm, kteří chtějí mít ze seriálu bohatší zážitek, ale z nějakého důvodu nemají přečtené knihy Písně ledu a ohně, ale i těm, kteří je přečtené mají, ale rádi si historii rodů zopakují. !!!VAROVÁNÍ!!! Video obsahuje spoilery k prvním dvěma řadám seriálu. Poznámky z videa:
 • Draci podle oficiálních dat vyhynuli roku 131 po Aegonově přistání (AL).
 • Vzestup a pád Valyrie: 5000 před Aegonovým přistáním (BAL) až 100 let BAL.
 • V době své největší slávy vlastnili Valyrijci více než polovinu známého světa.
 • Rod Targaryenů převzal vládu nad Dračím kamenem kolem roku 200 let BAL.
 • Zkáza Valyrie – cca 100 let BAL.
 • Války Dobyvatele: Aegon Dobyvatel napadl Západozemí roku 1 AL.
 • Dynastie Targaryenů – 1-270 AL.
 • Lyanna Stark – sestra Neda Starka.
 • Robertova rebelie – 282-283 AL.
 • Vyplenění Králova přístaviště – 283 AL.
 • Události „Hry o trůny“ začínají roku 298 AL.
 • *V knižní verzi mu useknou bradavku.
 • Qarth – „nejhonosnější město, jaké kdy stálo.“

Přepis titulků

Jó, Hra o trůny! Jó, začíná třetí řada! Skoro, Robote. Uklidni se trochu. Buď opatrnej, jinak si s tim mečem vypíchneš oko, jo? - Ááá sakra. - Co se děje, Robote? Sem tak natěšenej na třetí řadu, že jsem si vyhodil pojistky. Né! Zapomněl jsem všechno, co se stalo v prvních dvou řadách! Vážně? Úplně všechno? Podívej na všechny ty lidi!

Kdo je tohleto? Hra o trůny je tak komplikovaná, že jsem přečerpal svojí paměťovou kartu! Žádný strachy, Robote, to bude v pohodě. Nejen, že do vaší paměťové banky dodám informace o všech klíčových postavách a rodech Západozemí, ale navíc vám povím i o historii Západozemí, která v seriálu chybí. Povím vám celou historii rodu Targaryenů, Lannisterů, Starků a spoustu dalších věcí, abyste všichni byli připraveni na třetí řadu Hry o trůny. Takže začneme s rodem Targaryenů.

Vím, že ze seriálu znáte Daenerys a Viseryse, ale znáte celý příběh rodu Targaryenů? To si nemyslím. Generaci za generací se tam děly šílený věci, u těhle šílených Targaryenů. Povím vám, jak se v Sedmi královstvích dostali k moci, jak vládli Západozemí, během nejlepšího období, jaký Sedm království kdy zažilo, jak nakonec jejich sláva pominula a jak to vedlo k událostem z první řady seriálu. Jasný.

Sem napnutej jak kšandy. Jde o to, že hodně lidí, kteří Hru o trůny sledují, neví, jak moc bohatou, složitou a dlouhou historii ten svět má. Sahá až 12 500 let zpátky, mohli bychom se o ní bavit celé dny a v seriálu se jí moc nevěnují. Zmiňují ji, ale nemůžou se zabývat detaily, jako to dělají v knížkách. A já vám o ní trochu povím, zatímco budeme sledovat třetí řadu. Písně a spisy Sedmi království. Hra o trůny začíná roku 298 AL.

'AL' znamená 'Aegon's Landing', tedy 298 let po Aegonově přistání. Přesně tak. Targaryeni jsou tak šílený a důležití, že se podle nich měří i čas. V týhle době už moc lidí nevěří v magii, protože už je strašně dlouho pryč. Bílý chodci tam naposledy byli před 8 000 lety, nebo tak nějak, takže si lidi myslej, že se jima akorát strašej děti. ...měchohubci a ostrozubci a všechny ostatní nestvůry, o kterých ti vyprávěla chůva. Jsi chytrý chlapec, takovým nesmyslům přece nevěříš.

Někteří dokonce nevěří, že existovali draci. Myslej si: "Co? Já celej den rybařím. Nevím, jak vypadá drak, proč bych měl?" Jestli se o Targaryenech chcete dovědět víc, musíte začít v místě, odkud pocházejí - ve Valyrii. Valyrie už je dávno pryč. Býval to poloostrov, který se rozprostíral na jihu Essosu. Kdysi dávno tam žili Valyrijci s bílejma vlasama a fialovejma očima, kolem byla spousta magie...

Nevím, co přesně se tam dělo, ale je jasný, že tam byla spousta šílený magie, kterou dodneška nikdo nechápe. Valyrie byla starý kouzelný ostrov, kde vyráběli tu šílenou valyrijsou ocel, která byla plná magie, čarodějnictví a kouzel. Spousta starých rodů, včetně Starků, vlastní meče, ukuté z valyrijské oceli, které si předávají z generace na generaci. A už se ani neví, jak to vyrobit. Valyrijská ocel. Nikdo už to neumí.

To je valyrijská ocel. Valyrijci jako první objevili draky, kteří hnízdili ve Čtrnácti ohních Valyrie. Našli draky, zkrotili je pomocí svý šílený magie, začali na nich jezdit a nakopali díky nim spoustu zadků. Draci jsou ztělesněním ohně. A oheň znamená moc. Jednoho dne má jedna valyrijská holka vizi, že na Valyrii přijde zkáza, řekne to tátovi, ten jí věří, a tak se Targaryeni přesunou z Valyrie, zaberou ostrov Dračí kámen na pobřeží Západozemí a utáboří se tam.

O sto let později se věštba naplní a nastane Zkáza Valyrie a všech těch čtrnáct ohňů - sopek tam vybouchne a zabije všechny ostatní Valyrijce, zbylé urozené rody a taky všechny draky. Targaryeni jsou teď posledním vznešeným Valyrijským rodem s posledními draky. Generace poté, co se usadili na Dračím kameni, se jeden z Targaryenů - Aegon - rozhodne, že chce sakra dobýt celý Západozemí. Takže sebere svoje dvě sestry-manželky Rhaenys a Visenyi, protože u nich se bratři ženili se sestrami a strýci s neteřemi, je to fakt divný, ale tak to je.

Mimochodem, Targaryeni jsou incestní, proto to někteří nemají v hlavě v pořádku. Takže Aegon a jeho dvě sestry-manželky, Rhaenys a Visenye, nasednou na svoje draky, doletí do Západozemí, nakopou všem zadky a přinutí šest ze sedmi království pokleknout. Během jednoho konkrétního konfliktu, známého jako Bitva na Ohnivém poli, je dračím ohněm zaživa upáleno na 4000 mužů. Všichni jsou povražděný a Aegon Dobyvatel se stává prvním králem Západozemí.

A pak vládli nepřerušeně po celých 300 let. Stateční muži na nich létali. Vyletěli z Valyrie a vybudovali tu největší civilizaci, co svět kdy viděl. Drak na jejich znaku má tři hlavy proto, že symbolizuje Aegona a jeho dvě sestry-manželky. Nejspíš už jsi slyšel, že Železný trůn byl ukovaný dračím ohněm. A já ti řeknu, jak se to stalo. Když Aegon Dobyvatel přiletěl a dobyl všechny království, sebral od lidí, který porazil asi tisíc mečů a pak z nich udělal Železný trůn, pomocí dračího ohně draka Baleriona Černého děsu, na kterým on sám létal.

A udělal ho nepohodlný, protože věřil, že král by neměl mít lehký posezení. A králové se na tom vždycky pořezali, protože je doslova udělaný z mečů s ostrými čepelemi a špičkami. Říkej si o Targaryenech, co chceš, ale byli to dobyvatelé. Takhle sedají dobyvatelé.

Když poskočíme o 300 let, dostaneme se v Targaryenské pokrevní linii k Aerysovi, Šílenému králi, poslednímu targaryenskému králi Západozemí. Byl to úplnej magor. Aby se mu postavil, musel koukat, jak někoho upalujou zaživa, Totálně jak Howard Hughes s těma dlouhýma nehtama a paranoiou. Se svou sestrou měl tři děti: Rhaegara, Viseryse a Daenerys. Rhaegar byl nejstarší, všichni ho hrozně zbožňovali, byl naprosto dokonalej a všichni se těšili, až bude králem. Ale pak si to posral, když utekl s Lyannou z rodu Starků.

Šíleně se do ní zamiloval a unesl ji, což způsobilo Robertovu rebelii, protože Robert byl s Lyannou zasnoubenej. Robert Rhaegara zabil v bitvě na Trojzubci, rozdrtil královská vojska a to vedlo k tomu, že se Jaime Lannister rozhodl zabít svého vlastního krále, i když byl členem Královské gardy, která by měla krále chránit a ne zabíjet. Ale on si řekne: "Seru na to, tyhle lidi jdou stejně ke dnu." Zapíchne krále, ukončí jeho utrpení, všem se uleví, i když se na Jaimeho pak koukaj spatra, ale k tomu se dostaneme později.

Takže Viserys a Daenerys, poslední dva Targaryené, jsou jako děti poslaný přes Úzký moře, aby unikli a nebyli zavražděný jako ostatní Targaryeni. Viserys a Daenerys jsou úplně sami a krátce žijí v domě s červenýma dveřma. Když jejich ochránce umře, tak jsou vyhozený a putují od města k městu a Viserys musí prosit lidi o příbytek, až se mu začne přezdívat Žebrácký král, což mu kurva leze na nervy. Zaplete se s obchodníkem Illyriem, kterej mu pomůže prodat jeho sestru králi Dothraki, aby výměnou dostal nějaký vojáky, nějaké dothrácké jezdce.

Khal Drogo! Já mu dám královnu a on mi dá armádu. Já nechci být jeho královna. Doufá, že dostane nějaký dothrácký jezdce, aby se mohl vydat přes Úzký moře a vzít si svůj trůn zpátky, protože věří, že na něj má právo a to je vlastně pravda, když se podíváte na jeho pokrevní linii.

Tak on na něj má nárok. Čekal jsem na svůj trůn sedmnáct let. Takže má na trůn docela oprávněnej nárok, i když nemá nic, čím by ho získal zpět. Půjdeme domů s armádou. S armádou khala Droga. Dovolil bych všem jeho mužům, aby tě ošoustali. - To je ale kretén. - Takže Viserys a Daenerys zůstanou s khalesarem a Daenerys se z jeho poslušnýho otroka stane hustokrutou královnou, která s Drogem dennodenně šoustá.

A to ženskou sakra změní, což se přesně stalo. Čekala dítě khala Droga, který se mělo stát hřebcem, kterej si osedlá a poddá celej svět. Měl se jmenovat Rhaego, a byli z něj celý pryč. - Rhaego! Rhaego! Rhaego! - Dnes je skutečnou královnou. Jenže Viserys je celej žárlivej, páč všichni maj rádi jenom ji a ne jeho. Jsem poslední nadějí dynastie, Mormonte. Největší dynastie, jakou svět kdy viděl, spoléhá jen na mne už od mých pěti let.

A nikdo mi nikdy neprokázal takovou čest, jako jí v tom stanu. Dokonce na ní a její nenarozený dítě vytáhne meč a to se Drogovi vůbec nelíbí, roztaví nějaký zlato, nalije ho Viserysovi na hlavu a zabije ho. - Dany, prosím! - Koruna pro krále! Dal mu tu zlatou korunu, kterou vždycky chtěl. Je to totální nářez. To si pamatuju. A Daenerys a khal Drogo pak maj úplně skvělej život bez jediný chybičky. Je těhotná, budou mít svýho syna, všechno je fajn...

Ale pak se to všechno posere, během běžnýho dothráckého plenění a drancování. Khalovi Drogovi useknou bradavku a do rány se mu dostane infekce, Dany se mu snaží zachránit život tím, že dovolí čarodějnici, kterou zachránila před znásilněním, použít krvavou magii. Jen smrt je cenou za život. To jí ale nevyjde a přijde o svýho nenarozenýho syna. Khal Drogo žije, ale nic nevnímá a Dany ho musí udusit polštářem, aby netrpěl. Pak je Dany extra nasraná a čarodějnici, která ji podvedla upálí s Drogovým tělem a spolu se zkamenělýma dračíma vejcema, který dostala ke svatbě.

A co se nestane! Semele se tam něco šílenýho a potom, co oheň dohoří, Dany tam ráno pořád je. Živá, nezraněná a se třema zatracenýma drakama! To byla ta nejlepší věc, co jsem kdy zažil. Budeme pokračovat druhou řadou, kde Daenerys se zbytkem svýho khalesaru trčí v Rudé pustině, což je velká mizerná poušť. Potom co umře její kůň Silver, vyšle jezdce na sever, na západ i na východ, hlavně odtamtaď někam zmizet.

Jeden chlápek přijede s useklou hlavou, dostal ho jinej khalesar, ale pak někdo další přijde s pozvánkou do přístavního kupeckého města Qarth. A oni tam samozřejmě chtěj jít, protože tam maj vodu. Takže se tam vydají, dorazí tam a pak těch třináct debilů vyjde ven a chtěj aby, jim Dany ukázala draky, že ji tam jinak nepustěj. Ona chce, aby ji sakra pustili dál, že jim ukáže draky až pak, takže to vypadá, že se nikam nedostanou a pak si jeden z nich, Xaro Xhoan Daxos, rozřízne ruku, a tím jim ukazuje, že za ní ručí, a že může jít dál.

A oni ji teda konečně pustí. V Qarthu ji Xaro Xhoan Daxos hostí a snaží se jí ukecat, aby si ho vzala, Ona na to: "Díky za nabídku, ale ne, nevdám se za tebe, ale dej mi pár lodí." On na to: "No, co naděláš..." Ona pak obchází ostatní obchodníky ve městě, aby jí dali lodi, ale oni jí pošlou do háje. Jsem Daenerys za bouře zrozená, z krve staré Valyrie, a vezmu si, co je mé. Vezmu si to krví a ohněm.

Ano, má paní, ale ne mými loděmi. Potom, co domluvila nějakou koupi u obchodníka s kořením, se vrátí ke Xarovi a vidí, že všichni její lidi jsou mrtví a že její draci sou pryč, takže vyšiluje: "Kde jsou, kurva, mí draci!?" Xaro jí řekne, že půjdou na setkání rady Třinácti a ti že třeba pomůžou. Takže tam jde, ale na tom setkání Xaro a Pyat Pree, ten zasranej černokněžník, všechny ostaní členy Třináctky zabijí a Dany řeknou: "Město si stopro zabíráme pro sebe, máme tvý draky a jestli je chceš, tak musíš do Domu neumírajících."

Přijď si pro ně. Dany říká Jorahovi: "Bože, musím jít do toho šílenýho Domu neumírajících." On na to: "Nelez tam, je to určitě past." A ona říká: "Musím zachránit moje děti." Takže tam jde. Nějakým způsobem se dostane dovnitř věže bez dveří. Má spoustu divnejch vizí a na konci se střetne s černokněžníkem Pyatem Pree. On jí říká: "Víš ty co, já si tu ty draky nechám, protože mi zlepšujou magii," protože draci totálně zlepšujou magii, "a tebe tu připoutám a klidně se poser, ale nic na tom nezměníš."

A ona mu řekne: "Tak to teda ne, zmrde." Poručí svým drakům, aby ho uškvařili. Jí dračí oheň očividně nemůže ublížit, takže jeho upálí zaživa a sama se dostane ven, i se svýma drakama. Jde zpátky do Xarova domu, najde ho v postele s jednou svojí služebnou, která ji taky zradila, a myslí si: "Jděte do prdele. Oba jdete do trezoru a já vás tam zamknu," což udělá a vyplení jeho zatracenej dům, aby měla zlato na lodě a mohla se ve třetí řadě vrhnout na dobývání.

Paráda! Teď už si to pamatuju. Příběh Daenerys je jeden z mých nejoblíbenějších, fanoušci ji očividně zbožňujou, já ji mám taky ráda, ale nejvíc se mi líbí, že George R.R. Martin umí napsat silnou ženskou postavu a změnit ji z ničeho v něco naprosto skvělýho. A prostě...

Ráda sleduju, jak to probíhá. - Ale jednu věc jsi vynechala. - Co, Robote? Co je zač ten Jorah Mormont? A dá mu Dany vůbec někdy? Já ti neřeknu, jestli jo a nebo ne, protože to by byl obrovskej spoiler. - Ale v 60-ti vteřinách vám řeknu o Jorahovi. - Jeď! Jorah Mormont je z rodu Mormontů z Medvědích ostrovů a je vazalem Eddarda Starka ze severu. Jeho táta se zřekl funkce, připojil se k Noční hlídce, a stal se jejím velitelem a je jím doteď.

Jorahova žena je šílená kráva. Je to prostě zlatokopka, taková ta: "tohle musim mít." A on nemá žádný peníze, takže se uchýlí k prodávání pytláků otrokářům. Co to znamená? Co to je pytláků otrokářům? Hledal lidi, který na Medvědích ostrovech nelegálně lovili... Oni lovili medvědy? - Já nevím, co lovili, ale chci říct... - Určitě medvědy. - Nenávidím tě. To nikdy nepochopíš.

Anebo sysly! Takhle nikdy nepochopíš Hru o trůny! Ned Stark teď chce mojí hlavu. Vyhnal mě z mé země. Ned Stark mu za to chtěl useknou hlavu, takže se svojí ženou utekl přes Úzké moře do Svobodných měst, kde žije v exilu. Jeho žena ho opustila a teď je konkubínou nějakýho obchodníka. A jak se tak potuluje po Svobodných městech, nějak se mu podaří stát se špiónem krále Roberta, a doufá, že se dostane zpět do Západozemí, kde mu král udělí milost.

Takže špehuje Dany a dává Robertovi informace o tom, co se děje, jenže Dany si ho získá na svoji stranu a on k ní má spoustu neopětovaných citů a následuje ji doopravdy. Ale ona netuší, že Jorah má královskou milost jistou a může se kdykoli vrátit, ale on nechce, protože ji miluje. Někdo, kdo by dokázal a měl by vládnout. Po staletí tu nebyl nikdo, jako jsi ty. Občas se na tebe dívám a pořád nevěřím, že jsi skutečná.

Měla by do toho jít, protože bez něj by se nikam nedostala. Jorah sehrál v Danyině životě a úspěších naprosto zásadní roli. To, že se potkali a on jí pomohl, upevnilo její pozici vůdce. A nejen, že je k ní přitahovanej sexuálně, on ji vážně miluje a chce, aby uspěla. Nejde jen o chtíč, jasný? Prostě mu na ní záleží. - To je ale chlap. Správnej chlap. - K nakousnutí. Zatraceně sexy starej týpek.

Příště vám řeknu vše o krvavý historii Lannisterů, mýho nejoblíbenějšího rodu. Řeknu vám spoustu věcí, co v seriálu nebyly, ale musíte je vědět, jestli chcete mít lepší zážitek. Věděli jste třeba, že Tywin Lannister býval pobočníkem Šílenýho krále Aeryse? Překlad: Atevi www.videacesky.cz Khal Drogo! Do toho khale Drogo! Doufám, že khal Drogo vyhraje Železnej trůn. - Vždyť je mrtvej, Robote. - Je to drsňák jako já!

Komentáře (87)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Musel jsem si vypnout titulky, protože mi zacláněly ve výhledu na kozy

283

Odpovědět

Nemam z toho nic, jelikož jsem se ji musel celý díl koukat do výstřihu. :/

4213

Odpovědět

ješte mohla zmínit, že Mad King ugrilloval Nedova otce divokým ohněm a při tom se musel na to Nedův bratr dívat...
a ti co nečetli knížky si je musí přečíst, protože jsou lepší jak seriál

335

Odpovědět

Kedže som prečítal všetky knihy tak som sa nič nedozvedel ale napriek tomu to bolo fajn

213

Odpovědět

Fakt dobrý, ona je boží a ikdzž jsem četl knížku je dobrý to takhle uceleně vidět. PROSÍM DALŠÍ!

230

Odpovědět

Hodně zajímavé vyprávění a hodně zvláštní holka.

240

Odpovědět

Vůbec nic z toho nemám, ať jí příště daj rolák ke krku. Takhle jsem akorát čekal kdy se natočí do ''správnýho'' úhlu a ukáže kozy

2416

Odpovědět

Video je skvělé, ale jen maličkost k poznámkám pod videem. Robertova rebelie probíhala v letech 282 - 283 AL ;)

183

Odpovědět

Poznámky pod videem jsou opsané přímo z videa, kde je údaj 280-281 AL. Stejné datum je i tady: http://gameofthrones.wikia.com/wiki/Timeline (i když v plném článku je 282-283 AL). Knížky bohužel ještě přečtené nemám, takže nevím, kdo má pravdu... Nějaké důkazy? :)
A jinak... Tak pozitivní reakci jsem ani nečekala, takže Epickou historii budu ráda překládat dál a dalších dílů se určitě dočkáte :) Jen se mnou, prosím, mějte trpělivost. Díly jsou poměrně dlouhé a jejich překlad mi chvíli potrvá :)

190

Odpovědět

+AteviZa důkaz bych považovala, že vyplenění Královy přístaviště proběhlo v roce 283 AL, což je taky v poznámkách. To se stalo na konci rebelie, takže to těžko mohlo být až 2 roky po válce. Já jsem si to datum, ověřovala tady: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Robert's_Rebellion ;). Mimochodem jestli ještě nemáš přečtené knížky, tak ti je doporučuji, jsou skvělé. ;)

180

Odpovědět

+AteviTak upraveno, nejspíš máš pravdu ;)
A knížky bych si přečetla moc ráda, věřím, že jsou skvělé a moc se ně těším, ale chvíli mi potrvá, než si najdu čas. Studuju anglický jazyk a literaturu, takže moje četba se teď skládá z úplně jiného druhu knížek... :(

180

Odpovědět

+AteviPrakticky obojí je správně, protože časové linie seriálu a knížky se mírně liší ostatně na te stránce je to popsaný. V nějakým videu to G.R.R.Martin vysvětloval, že je nevkusné, mít sexuální scény se sedmnáctiletou herečkou, která hraje 13letou dívku, takže místo toho je toho 23letá herečka co hraje sedmnáctiletou, takže Daenerys a další postavy jsou starší tedy se zároveň historie udála jindy..

180

Odpovědět

Ultraspoiler:

Není to Rhaegar, ten je skutečně mrtvý, ale Danny (Daenerys) má ještě jednoho sourozence, je to mladý Griff, jak se mu říká v knížce. Shodou okolností se jmenuje taky Aegon. Cestuje s exilovým lordem ze Zápoadozemí, kterému se říká Starý Griff. Je ve vyhnanství od konce Robertovy rebelie, protože bojoval za Targaryeny. V páté knížce se k nim na chvíli přidá dokonce i Tyrion. Aegon se spolu se Zlatým společenstvem vydá do Západozemí dobýt právo zase žít ve své domovině. (Zlaté společenstvo je jedno z nejsilnějších žoldáckých uskupení, které se pohybuje kolem svobodných měst. Jsou to lordi, vazalové a jejich poddaní poslaní do exilu po smrti Šíleného krále Aegona.)

211

Odpovědět

Je to její synovec, ne sourozenec.

240

Odpovědět

SPOILER!!!!!!!!!!
no co jsem se dozvedel tak prej ma zit ten RHaegar ( ci jak to je , proste bratr daenerys a viserise) a prej je to targaryen jak se slusi a patri, proste krutoprisny master

1917

Odpovědět

Byl jsem fascinovanej tim, ze nema podprsenku :O

293

Odpovědět

taky jsem občas nestíhal titulky

291

Odpovědět

Zapomněla na Aemona Targaryena, správce Černého hradu (neplete-li se Edna) ;-)

221

Odpovědět

Jenže Aemon vstoupil do Citadely a stal se Mistrem. Tím zanikly jakékoli jeho nároky na trůn. Navíc je na Zdi, čili se zřekl jména i rodiny. Proto se asi nezmínila.

232

Odpovědět

Fajn video pro lidi co nečetli knížky, ale hodnocení 9,25 si to nezaslouží.

PS Škoda, že seriál začal tolik odbočovat od knížek.

2019

Odpovědět

Ti si asi nevidel tu rozopnutu bluzku a tu žensku čo to video komentovala. Si to fakt nezasluži 9,25 ale 10.

2111

Odpovědět

Hádám, že tvou oblíbenou postavou v GoT je Loras Tyrell.

246

Odpovědět

Seriál je super. Až budu mít trochu času, tak si koupím knihu.

190

Odpovědět

přeložit další prosíííím :D

180

Další