Mohli by draci existovat?

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:5 314
Všichni máme ještě v živé paměti draky ze Hry o trůny a jejich nadměrnou produkci ohně. Video se zamýšlí, jestli a jak by to bylo v reálném světě možné.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u nového pořadu DirtyBiology, LetsPlayScience. Jednoduše mi pošlete hromadu prapodivných dotazů, které ve vás hlodají. Vybraný dotaz oznámím na konci videa. V komentářích můžete navrhovat řešení, která vyhodnotím a připravím na jejich základě odpověď. Je to o sdílení a vědě, zkrátka zábava. V této první speciální epizodě odpovím na otázku: "Mohli by draci existovat? Jak udělat plameny?" Už první otázka: Jaké palivo?

Navrhli jste spoustu věcí. Zvíře na ovládání by bylo husté a je pravda, že metan je produkován bakteriemi v našem trávicím ústrojí. Bakterie produkující metan jsou všude, v bažinách, mangrovech, sibiřské půdě, v trávicím traktu krav, termitech, vybuchujících velrybách a podmořském dnu. Představme si zvíře, které má stejné bakterie jako my a uchovává plyn v sobě, dokud ho nepotřebuje. S plynem jsou ovšem dvě potíže. Zaprvé – velmi obtížně se zaměřuje. S metanem v žaludku si drak akorát ukrkne ohnivou kouli, která se rozptýlí.

Zadruhé – plynný metan zabírá místo, což lépe pochopíme ze záběrů. Pozor na spoilery. V této scéně Drogon vychrlí neobyčejné množství paliva. Pokud by to byl plynný metan při normálním tlaku, musel by mít daný objem v sobě. A to úplně nesedí. Ještě hůř. Jestli neumí plyn stlačovat, což je při takovém objemu nepravděpodobné, hypotéza plynného metanu padá. Navíc má nízkou hustotu energie.

Množství energie získané z litru metanu je malé a zcela neúčinné k upálení vyděšených vesničanek. Nebo otrokářů. Zkusme odhadnout množství energie nutné ke spálení lidského těla. Tělo vážící 70 kg se z 65 % skládá z vody, takže obsahuje 45 litrů vody. Podle termodynamiky je k odpaření 45 litrů vody potřeba 100 000 kJ. Metan má hustotu energie 0,037 MJ/l, takže na 100 MJ musíte spálit asi 3 kubíky metanu. To je kurevskejch 3 000 litrů. To se do draka jasně nevejde, takže je třeba palivo s vyšší hustotou energie.

Můžeme si říci: "Zkapalníme metan." Kapalný metan je skutečně předmětem pokusů prováděných NASA a SpaceX pro získání raketového paliva pro reaktor Raptor. Vidíme tzv. šokové diamanty – místa, kde má hořící plyn jiný tlak než okolní vzduch kvůli rázovým vlnám periodicky stlačujícím plyn. Problém s kapalným metanem je, že při běžné teplotě a tlaku neexistuje. Ve SpaceX ho museli zchladit na -161,6 °C. Pro draka dost složité. Nápad s kapalinou je dobrý, zamysleme se: Co je přirozeně kapalné a dobře hoří?

Z diagramu hustoty energie vyplývá, že kandidát se nachází v oblasti tuků, alkoholů, esenciálních olejů – molekul snadno vytvářených organismem. Při hoření uvolňují 25 až 35 MJ/l, což je mnohem lepší. Kdo si dělal táborák z eukalyptů, ví, že těkavé sloučeniny v listech a větvích dobře hoří, a australští hasiči vědí, že eukalyptus může při požáru vybuchnout. Rostliny rodu Dictanmus uvolňují tolik olejů, že mohou v horkých dnech vzplanout. Rostliny vyrábí chemicky odlišná paliva se stejnými vlastnostmi: snadno hoří a mají nízkou teplotu hoření, správně řečeno vznícení.

I lněný olej se vzněcuje v kontaktu se vzduchem, zejména s CO2. Tutanchamonova mumie byla nalezena spálená, protože plátno nasáklé olejem po delším kontaktu s CO2 vzplálo a božská mrtvola shořela. Zápalné střely se nejspíš také vyráběly z organických látek – pryskyřic a olejů. Palivo máme: rostlinný či esenciální olej, který drak dokáže nějak vyrobit. Proč ne? Jakmile máme palivo, chybí akorát jiskra. Na to jsou čtyři způsoby, proberu je od nejtrapnějšího k nejhustšímu. První tradiční způsob – drak má pokovené zuby, které při nárazu vykřešou jiskru.

Pokovení orgánu není v přírodě tak vzácné: zinkem vyztužené kladélko vos, čelist mořských červů z atacamitu, zuby chroustnatek z magnetitu. Stačilo by, aby drak synchronizoval plivnutí s křísnutím zubů, a silně foukal, aby si nespálil tlamu. Druhý způsob je hypergolická reakce – při kontaktu dvou tekutin vzniká energie a dochází k hoření. Používají to rakety, ale také prskavci. V kapse na břiše mají směs hydrochinonu a peroxidu vodíku, čímž odpuzují otravné hmyzáky.

Tím, že jim vypálí ksichty. Třetí metoda je elektrický oblouk u tlamy, který palivo zažehne. Elektrický úhoř o 20 kg umí vydat výboj o více než 600 voltech, a tak se dá čekat, že elektrický orgán 250kilového draka dokáže vytvořit dost silný blesk k zapálení kapaliny. Je to nóbl způsob, protože to není drak, ale ELEKTRO drak. Nejpodivuhodnější je poslední metoda, která překvapivě zahrnuje krevetu. Když strašek kudlankový roztáhne klepeta, dosahuje obdobného zrychlení, jako když se vystřelí náboj ráže .22. Před klepety se vytvoří tlak 20 000 P, objeví se kavitační bublina, která po pár milisekundách imploduje a vyzáří světlo a teplo o teplotě 4 700 °C.

A to je víc než dost na zažehnutí našeho paliva. Představme si podobný mechanismus v tlamě draka – třeba jazyk jako pružinu. Naplní si tlamu palivem, mlaskne jazykem a má v ústní dutině fatru. Je to spletité, ale je to sakra badass. Stručně řečeno, je to možné. Máme draka plivajícího olej, který vzplane díky jedné z ukázaných metod. Proč by drak během evolučního vývoje získal takové schopnosti? Jakou reprodukční výhodu to přináší?

Vařené jídlo je zkrátka lepší než syrové. Vařené jídlo se totiž lépe a snadněji tráví. Náš zažívací trakt se smrsknul, od té doby, co ho předci začali jíst, a získané zdroje jsme využili ke zvětšení mozku. Kromě toho vaření ničí toxiny, bakterie a parazity. Článek lakonicky nazvaný "Velcí lidoopi mají radši vařené jídlo" konstatoval, že mezi vařeným a syrovým masem šimpanzi dávali přednost vařenému. Evoluční scénář je následující: drak má jeden z výše uvedených orgánů, ale nepoužívá ho k zapalování kapaliny, ale dejme tomu k lovu nebo žvýkání.

Následkem mutace začnou drakovy buňky produkovat kromě slin i trochu paliva, které dává drobnou výhodu, například snížení rizika infekce v tlamě. Nepatrná výhoda se stane reprodukční výhodou a hořlavé sliny mají zelenou. Představme si, že samičky nakonec dají přednost samcům plivajícím největší oheň. Závod se rozjede a draci skončí s obřími hypertrofovanými slinnými žlázami vytvářejícími olej a ohrožujícími celý svět. Boží. Verdikt: Možné, ale komplikované To je vše pro první díl LetsPlayScience.

Doufám, že se vám koncept líbil! Díly budou obvykle kratší, ale toto téma jsem si připravoval, tak jsem se rozjel. Příští epizoda odpoví na otázku: "Co by se stalo, kdyby se příroda vzbouřila?" Spoléhám na vaše nápady a komentáře, které mi poslouží k vytvoření této epizody. Bez spolupráce to nepůjde, takže neváhejte psát komentáře a nezapomeňte posílat tipy na adresu dirtybiology@gmail.com. Budu rád za seznam otázek, které budu moci použít. Jsem teď taky na Tipeee, takže pokud mě chcete podpořit, běžte na Tipeee a dejte mi třeba, nevím, 10 000 euro, to je minimum... a neváhejte. Závěrečná ilustrace je od Colase Grasseta, což je mimochodem můj bratr.

Všimněte si, jak je skvělá. Jeho další taky tak skvělé ilustrace si můžete prohlédnout na jeho facebooku a tumblr. Běžte mu udělat radost, nic jiného nechce a všechno, co dělá, je skvělé. Další oznámení – jsem na FB stránce Vidéothèque d'Alexandrie, která mapuje kvalitní kanály na téma kultura. Neváhejte se tam mrknout, většina lidí není známá, ačkoli jejich talent je FAT. Vyjmenuju vám tři – Pilote, kanál analyzující seriály, skvělý a vtipný, kanál ProfOkita, který na příkladech z video her vysvětluje vědu.

Dokonalé. A Stručná historie, která vypráví dějiny jako komiks a budete se při tom lámat. To jsou jenom tři mezi spoustou dalších, takže vřele doporučuji jít se tam podívat a ztratit trochu čas objevováním tamních talentů. Děkuji předem za vaše příspěvky, ať už jsou to komentáře nebo maily s praštěnými dotazy, jsem za ně moc rád. Posílám vám turbopusu a uvidíme se příště. Překlad: zizala videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Draci sú magické stvory. Nepodliehajú zákonom fyziky a našej realite. Ale realite fantasy world sveta do ktoreho bol vytvorený. To jest, že platia zákonitosti prostredia a deja, nie NAŠEJ reality, ale "reality daneho pribehu vo fantasy". Ak je drak v GoT taký, že rozbije ľadovú stenu, chrlivým "ohňom", budiž. Ak je drak v hre HOMAM3 čierny, či diamantový.. budiž!.. šak podporuje fantasy hru , prostredie a ako daná bojová jednotka, alebo ak je drak zhovorčivý ako v Dragonhearth, budiž! , veď o tom to je celé, fantázia. Je zbytočné sa rozpisovať o ich stavbe tela, nosnosti, vzletovosti a bla,bla ,bla. Sú to špekulácie, ktoré nie sú podložené realite. Neviem o čom sa tu vlastne komunikuje, keďže mágia vo fantasy je proste mágia a nemá základy fyzikálneho rozpoznania, pretože je to mágia. Prečo drak chrlí oheň, aj keby nemal podľa našej reality? pretože je to Magick! Fantasy. Magický tvor. Fantasy nie je spojené s fyzikálnosťami dnešného dňa reality. Fantasy postavy nepodliehajú fyzikálnym zákonitostiam veľmi, a už vobec by nemali podliehať technologickým, okrem gnómoch alebo snáď trpaslíkoch. Draci sú proste draci. Sú najsilnejšie fantasy bytosti a tak by to malo aj ostať.. Neviem... podľa mňa je zbytočné sa tým viac zapodievať, koľko majú draci váhu, koľko unesú. Unesú aj 2 tony ak si to dotyčný vymyslí. A prečo? Pretože Drak je mágia.

11

Odpovědět

Toto video a rozporcovanie myšlienky ,čo drak dokáže a čo nedokáže je choré už z len hľadiska toho, že drak ako taký je fantasy postava (príšera). Je to fantastika. Nezaoberá sa pravdepodobnosťou chrlenia ohňa na báze reality. Je to fantasy postava ako taká. V scifi si môžte dovoliť polemizovať nad votrelcom alebo predátorom, preto , lebo je to vedecká fantastika a nejaké základy to musí mať. aj keď... no dobre. ale vo fantasy? polemyzovať o jeho chrlení ohňa? Jasne, že je to nezmysel ohľadom k realite! šak aj elfovia sú nezmysel,... trolovia, škreti, či trpaslíci v zbroji. Zaoberať sa Drakmi , či koľko abo ako silno vychrli ohen je ako zaoberať sa teraz trpaslíkmi v zahradkach, či by uniesol sekeru vobec a či trpaslik v zahrade je ten, čo sa spomína vo fantasy, ako je možne že vlasne elfovia su jedni z najdoležitejších rás vo fantasy proti temnote. A pritom stači jedna vec, zapáliť lesy všetky naokolo. A ríša elfoch je vprdeli. Ohen roznášať vsade po lesoch . Nemajú šancu sa zachrániť. Ich domov bude na popol. Jak to uhasia aj budú bojovať ak tam vyšlm všetky jednotky? Čo budú elfky behať po vodu a hasiť les a elfovia by bojovali ? Toľko ohňa by som tam priviedol , že všetky lesy aj s ich domovmi by som vypálil. a potom by prišiel Voj , rozbyť ich na blato. nebol by problém s elfami. Ale o drakoch som chcel, že trba nechať fantáziu natakej pôde aká je. Inak ak sa bude rozoberať každá maličkosť, jasné , že fantázia nebude fungovať,nie je to realita preboha. Je to k zábave. odľahčeniu človeka od reality, načo sa tam hneď hladaju nejaké relitné nezrovnalosti ak je to fantasy. Je mi to luto , ze to niektorí ludia vobec nechápu

21

Odpovědět

To je docela dobré, dík za překlad. Jen škoda těch dlouhých keců na konci, které nesouvisejí s tématem. No a taky je fakt, jak už je zmíněno v jiném komentáři, že by se mohl věnovat i velikosti a váze a létání, to by mě zajímalo víc, než jestli by mohli chrlit oheň, to by si klidně nějaký sedlák mohl přimyslet aby vystrašil děcka, ale v pohádkách přece je že drak žere princezny, ne že je sežehne.

10

Odpovědět

Nevím jestli je to už ve videu, nebo je to chyba v titulcích, (francouzsky neumím a navíc rychle mele pantem, takže to tam neumím rozeznat) Strašek umí udeřit silou ráže .22 což je 5,6mm (malorážka) nikoli 22mm, taková ráže asi ani neexistuje, co vím tak se používá 20 nebo 23mm což je ovšem ráže leteckých či protiletadlových rychlopalných kanonů. To je o dost jiná liga... :) https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/16018/predator-z-hlubin-casu-kdyz-strasek-uderi-pukaji-skaly.html
BTW: Je jedlý a chutný: https://www.receptyonline.cz/strasek-kudlankovy/

20

Odpovědět

Správná poznámka, už je to opraveno. Neznalost překladatelky, autor to ve videu říká správně.

20

Odpovědět

+zizalaDěkuji!

00

Odpovědět

Vážně? Na otázku "Mohli by draci existovat?" řeší plivání ohně? Co takhle velikost/váhu a lítání? To je daleko větší oříšek... jediná možnost je, že má dutý kosti a nějaký vaky plný nějakýho lehkýho plynu, který ho nadnáší - ale v tom případě by byl dalleko slabší a zranitelnější...

42

Odpovědět

Taky dřív tvrdili, že nic, co je těžší než vzduch nemůže létat. A přišel jouda, který o tom nevěděl a sestrojil letadlo (s trochou nadsázky) ;)
Takže i takovej drak může mít v p****i vrtulku... Problem solved :-D

00

Odpovědět

Pterosaurus Quetzalcoatlus northropi z období svrchní křídy žijící na území dnešního Texasu mohl dosáhnout rozpětí křídel až 15 metrů, což odpovídá středně velkému turistickému letadlu. Přesto jeho hmotnost činila zřejmě jen kolem 250 kilogramů. Toho dosáhli jen za pomoci dutých kostí a toho že měli dutiny ve svých obratlech, vyplněné vzdušnými vaky.

00

Odpovědět

+Alberto123Ano, to jsem psal, ale to by znamenalo, že je daleko křehčí (což tihle draci rozhodně nebyli).

00

Odpovědět

+BullOverPtačí kosti jsou lehké hlavně díky tomu, že jsou duté a skrz naskrz protkány dalšími dutinami naplněnými vzduchem. Proti plazím a savčím jsou navíc i podstatně tvrdší a odolnější. Kostra ptáků je totiž během letu silněji zatěžována, a proto jejich kosti dostaly od přírody relativně velké množství minerálů. Větší odolnost je zajištěna i srůstem některých kostí.

10

Odpovědět

Spoiler finále celého seriálu pěkně do perexu? Paráda, tady někdo přemejšlí p****í. :-(

25

Odpovědět

vypálení Králova přístaviště se odvysílalo asi před 3 týdny, toť ke spoileru

21

Odpovědět

+ghfxNo a? Je x lidí, kteří nemají čas sledovat seriál tehdy, kdy je uveden. Třeba kvůli povinnostem, práci, čekání na dabing... Varování před spoilerem se běžně uvádí i v textu, který se zabývá předchozí sérií, i když už běží ta další.

18

Odpovědět

+SleevaMáš pravdu, že to tam být nemuselo, k videu samotnému to není potřeba. Upraveno, díky za komentář!

11

Odpovědět

+XardassDíky. A sorry za to výrazivo, jsem včera vstávala levou nohou napřed.

00

Odpovědět

+Sleevafuj, dabing!

12

Odpovědět

To vůbec není špatné, čekal jsem něco horšího. Ta spolupráce s více lidmi, je opravdu znát a má to hloubku, taková videa bych tady rád viděl častěji !

A na nějakou Dany Vám z vysoka kašlu, věřte nebo ne, každý opravdu nemá v živé paměti jak nějaká Dany bla bla bla - zkrátka ne každý sleduje GOT ! a popravdě mě ten seriál láká méně a méně, čím více lidí to hltá - to většinou pak má nějaké "mouchy", aby to právě vyhovovalo masám lidí. Tak to bývá, buď máte vytříbený/specializovaný vkus na "něco" a jde to tím pádem mimo většinu/normu, které zase vyhovuje něco "jednoduššího". Pokud se daná "věc" setká se zájmem na obou stranách, tak nikoli kvůli perfektnosti, ale kvůli šikovnému zpracování, které ukojí ale neodradí ani jednu stranu = nemůže být příliš specializovaná, ale ani příliš "prostá".

No jestli mi tu někdo předhodí názor, díky kterému bych ten svůj mohl přehodnotit budu vděčný. Samozřejmě nemám pochyb o tom, že knižní zpracování poskytne onu "hloubku" do syta, ale mě šlo o ten seriál na který "koukají všichni".

56

Odpovědět

Tak pokud by drak plyval oheň jako v případě GOT 8/5 potřeboval by několikanásobně větší množství paliva než je jeho váha

11

Odpovědět

Kdo je Dany?

41

Odpovědět

Daenerys Targaryen za bouře zrozená, Nespálená, Matka draků, královna Andalů, Rhoaynů a Prvních lidí, Khalessi, Mhysa, Stříbrná paní, Lamačka řetězů, královna Meereenu a princezna Dračího kamene.

Pro kámoše DTzbzNMdkARaPKMSpLřkMpDk.

291