Lítice: Pomsta bohů, nebo spravedlnost?Extra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:3 095
Ve starověkém Řecku se bohové souzením a trestáním smrtelníků příliš neobtěžovali, drobné prohřešky jako krádeže za jejich pozornost nestály. Existoval však jeden čin, který spravedlnosti neunikl, takový, po němž čekala pachatele nekonečná muka…

Přepis titulků

Mýty nejsou nepravdivé příběhy. Jsou to příběhy, které nezapadají do historických záznamů a které tvoří základ kultury. Za úsvitu stvoření bohů, když Titán Kronos vykastroval svého otce Úrana, zrodily se bytosti zvané Lítice z krve, která vystříkla do moře. Byly děsivé na pohled, měly hady místo vlasů, krví podlité oči a netopýří křídla, byly starší než sám Zeus a jejich moc a temnota byly opředeny tajemstvím temnějším než hlubiny Tartaru.

Jedno je však jisté. Jestliže jsou vám v patách, existuje jediná cesta ven. A pěkně obtížná. Velké díky CuriosityStream, že pomohli mytologii vzlétnout. Když v antickém Řecku přišlo na prohřešky smrtelníků, bohové se do toho většinou nepletli.

Drobnosti jako krádež nebo neoprávněné vniknutí nestály za jejich pozornost. Existoval však čin tak ohavný, že ho nemohli nechat bez trestu, a tím byla otcovražda neboli vražda rodiče. Bohové už měli ale i tak dost práce, proto viníky obvykle nestíhali sami. Povolali místo toho své božské předchůdce – Lítice, které v podstatě suplovaly bohyně pomsty a trestů a proslavily se pronásledováním a trestáním viníků.

Jo a taky byly první boss ve hře Hades, na kterém jsem se určitě nezasekl, a je fuk, jestli vám nějaká kočka na internetu říká opak. Přestaň mi to kazit, Zoey. Nevíme přesně, kolik Lític se tehdy v moři zrodilo, ale tři z nich byly slavnější a hanebnější než ostatní.

Aléktó neboli nekonečný hněv, Megaira neboli závist a moje oblíbenkyně Tisifoné, mstitelka vražd. Je třeba zmínit, že Lítice nepovolávali jen bohové. Občas se někomu pomstily samy, když si to podle nich zasloužil. Většinou se to týkalo drobnějších zločinů, své však věděly také o rodičích, kterým ublížily jejich děti. Nezapomeňte, že samy Lítice se zrodily z podobného zločinu, vraždy Úrana, kterou spáchal jeho syn Kronos.

Když nad tím tak přemýšlím, možná proto je ve hře Hades Megaira pokaždé naštvaná na Zagrea, když jde proti svému otci. To se vám povedlo, Supergiant. Dobrá práce. Dalším typickým znakem Lític je nekonečné stíhání a trýznění obětí. Nemám na mysli nekonečnou honbu za PS5, ale skutečně neúnavné, děsivé, nesmírné trýznění, které vás má dohnat na pokraj šílenství.

No jo, možná… možná je honba za PS5 nejbližším moderním přirovnáním. Nejslavnější příběh o pronásledování Líticemi se jmenuje Oresteia. Začátek příběhu je trochu složitý, ale Agamemnón, ano, ten ze série Ilias, omylem urazil bohyni Artemis cestou do trójské války. Aby získal zpět její přízeň, nabídl jí svou dceru jako oběť. Agamemnónova žena, která čekala doma a plánovala jeho vraždu, aby se mohla ujmout trůnu se svým milencem, no, jako obvykle, použila vraždu dcery jako záminku a ve vaně Agamemnóna ubodala.

Jejich syna Oresta tak rozzuřilo, že otec zabil jeho sestru a matka poté zavraždila otce, že zavraždil matku, protože tím se to spraví. Teda asi. Nechme teď logiku stranou.

Jak jsme řekli, vražda rodičů je v očích bohů tím nejhorším zločinem. Bohové tedy poslali Lítice, aby Oresta trýznily zřejmě proto, že byl posledním přeživším z vyvražděné rodiny. Lítice ho začaly nelítostně stíhat, švihaly ho bičem, hlasitě vřískaly a nenechaly ho vydechnout. Kamkoli šel a cokoli dělal, nemohl jim uniknout.

Nedalo se to vydržet, Orestés tedy vyhledal orákulum, které ho poslalo do Athén požádat bohyni Athénu o pomoc. Cokoli, jen když to tu hrůzu ukončí. Když vyslyšela jeho prosby, přišla bohyně moudrosti s nápadem. V soudním systému antického Řecka lidi zastupují dvě různé, ale stejně důležité skupiny – Athéna zastupující moudrost a spravedlnost a Lítice, které viníky trýzní.

Toto je jejich příběh. ATHÉNINA SOUDNÍ SÍŇ Správně, bude se to projednávat během vůbec prvního soudního procesu. Několik bohů sestoupilo z Olympu, aby to drama viděli na vlastní oči. 12 občanů Athén dělalo porotce, Apollón byl Orestův obhájce a Lítice se účastní jako žalobce. Krvežíznivé Lítice předložily působivé argumenty, ale porota se rozdělila a rozhodující hlas měla Athéna.

Milovníci mytologie si možná pamatují, že Athéna byla během trojské války na straně Agamemnóna, takže… no, takže nakonec Oresta zprostila všech obvinění. Mezi trojskou válkou a vraždami kolem Oresta si Athéna uvědomila, že je načase, aby se lidé povznesli nad krvavé spory a pomsty. Věděla, že lidstvo má na víc.

Jako bohyně moudrosti s tím hodlala něco udělat. Po ostrém dohadování a asi i pár taktických lahvích nektaru Lítice souhlasily, že se stanou silou konstruktivní spravedlnosti místo nástroje pomsty. Vytvořily si novou značku a označily se za „ty hodné“. Uznaly, že je-li porota nerozhodná, měl by být viník propuštěn, protože slitování by mělo mít přednost.

Athéna poté ustanovila Athény městem spravedlnosti. Ta se bude rozhodovat u soudu místo provádění osobní pomsty. Teda. Už jen to, že Athéna přesvědčila Lítice, aby změnily své způsoby, mi dává naději a ukazuje, že ne všechno, co vypadá obludně, je skutečně obluda. Podobně jako něco dalšího. Ale to předbíhám.

Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jedna zvidava - "cut open" znamena vykastrovat? nebo jsem neco preslechl - diky

00

Odpovědět

Místo Lítice bych použil Erínye nebo pokud bychom vycházeli z římské mytologie, co si jenom přejmenovala řeckou, tak fúrie.

50