Mytologie v Zaklínači – Divoký honExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:6 519
Jedním z hlavních záporáků v Zaklínači 3 je skupina přízraků zvaná Divoký hon. Tedy… přízraků, které vlastně tak úplně přízraky nejsou. Legenda o Divokém honu je v různých obdobách známá po celém světě, ten zaklínačský není výjimkou. Kdo se skrývá pod hrůznými maskami jezdců na nemrtvých koních, kteří se prohánějí noční oblohou?

Přepis titulků

Mýty nejsou nepravdivé příběhy. Jsou to příběhy, které nezapadají do historických záznamů… a které tvoří základ kultury. Kruci. Dneska budeme u táboráku dělat něco trochu nezvyklého. V Extra Credits milujeme hry stejně jako mytologii. Když jsme znovu hráli Zaklínače 3, došlo nám, že je to mnohem lepší, když rozumíte symbolice mýtů, ze kterých hra čerpá, což platí pro spoustu her.

Je mnoho případů, kdy popkultura využívá mytologii jako podtext nebo mytické postavy jako metafory k osvětlení toho, co chtějí tvůrci sdělit. Dnes se do toho tedy ponoříme a budeme mluvit o Divokém honu. Co je zač? Co znamená? A proč se kolem něj točí Zaklínač 3? Než začneme, berte na vědomí, že tento díl obsahuje spoilery ze hry.

Pokud jste ještě nedohráli, vraťte se za zhruba 80 hodin. Pořád tu budeme. Není tajemstvím, že mytologie v Zaklínači vychází ze skutečných mýtů. Vydavatel hry, polská společnost CD Projekt RED, a jejich hlavní autor Marcin Blacha sdělili, jak hru ovlivnily tradiční slovanské mýty. Jedním z hlavních mýtů ve třetím díle je titulní Divoký hon.

Tento mýtus se objevuje na mnoha místech, například v Německu, Anglii a Skandinávii. Ve světě Zaklínače jsou příběhy o Divokém honu prakticky všudypřítomné. Válkou sužovaní lidé popisují Divoký hon jako kavalkádu přízraků cválající po obloze na nemrtvých koních. Když však pátráte hlouběji po jejich původu, zjistíte, že to vůbec nejsou přízraky, nýbrž elfové. Ve světě Zaklínače v roce 2230 před lidmi, což u nás znamená před Kristem, byli jedinými inteligentními tvory na světě trpaslíci.

Pak ale na kontinent dorazili na bílých lodích elfové, prchající před zkázou vlastní země. Byl to sjednocený národ, dokud se nezačaly otvírat časoprostorové portály během události zvané konjunkce sfér. Tato konjunkce transportovala všelijaké bytosti z jiných světů do světa elfů a trpaslíků.

Ghúly, upíry a nejhorší ze všech, lidi. Nevíme, co se stalo s původním světem lidí, ale říká se, že sami sobě přivodili zkázu, než utekli skrz portály. Lidé byli obzvlášť nebezpeční, protože dovedli využít magii chaosu. To bylo něco. Aby utekli z toho nově sdíleného světa, prošli někteří elfové portály sami.

Začalo se jim říkat Lid olší. Dostali se do jiného světa, tentokrát obývaného pouze lidmi a jednorožci, a povedlo se jim způsobit vyhynutí lidské rasy. Dokázat totéž s jednorožci bylo těžší, proto si je místo toho podrobili. Pak, když si elfové z tohoto světa vybudovali civilizaci, došlo jim, že vyhlazení lidské rasy byla chyba. Některé věci jim totiž přišly pod jejich úroveň.

Jednorožci sice mohli tahat vozíky nebo vozit jezdce, nebyli však, řekněme, tak zruční jako lidé. Lid olší tedy přinutil jednorožce, aby otevřeli portály mezi světy, a oni tak mohli cestovat vesmírem, jako to udělali během konjunkce. Nyní, s přístupem ke všem portálům, vytvořil Auberon, král elfů, kavalerii známou jako Rudí jezdci. Ti měli jediný cíl – cestovat vesmírem a zotročovat lidi.

Zní to dost podobně jako mind flayeři z D&D. Poznamenám si, abych pak prošel i tohle. Jedeme dál. Jak jezdci začali projíždět světem a hledat oběti, začala se zemí šířit legenda o skupině divokých přízraků. Když se teď vrátíme do našeho světa, máme vlastně podobný mýtus. Je v něm sice o něco méně jednorožců a portálů, ale to odbíhám.

Detaily se v jednotlivých kulturách liší, ale podobnost zůstává. Divoký hon se zjevuje jako přízraky prohánějící se noční zimní oblohou a přinášející sníh a bouři. Hroziví a děsiví, tito jezdci, někdy zobrazovaní jako přízraky nebo duchové, někdy jako lidé z masa a kostí a někdy jako nemrtví, jezdí na černých koních a doprovází je smečka psů, kteří hlasitě štěkají a vyjí.

Pokud jste v noci osamělí a uslyšíte přízračné psy a klapot kopyt, doufejte, že je uvidíte první a stihnete se schovat. Pokud vás totiž uvidí, unesou vás a už vás nikdo nikdy neuvidí. Ve středověké Anglii se věřilo, že čarodějnice se k honu mohou přidat dobrovolně. Jejich duše poletí s kavalkádou, zatímco jejich těla budou spát v posteli. Divoký hon se také může dostat do vašeho města nebo dokonce domu, aby vám ukradl jídlo a nadělal nepořádek.

Někteří lidé u sebe na ochranu nosí chléb, když jdou o Vánocích do kostela. Věří totiž, že kdyby narazili na Divoký hon, hodí chleba psům a získají čas k útěku. Ve středověké Anglii to nazývali Divoká honba, ve středověkém Německu zase Odinova jízda. To dává smysl.

Odin není jen norský bůh mrtvých, ale i boje, extatického transu, šílenství a je asociovaný s Vánocemi a zimními měsíci. Tato asociace je tak silná, že legenda o Divokém honu přetrvávala ve Skandinávii po celá staletí, dokonce i poté, co v zemi převládlo křesťanství. Proč si tedy ze všech mýtů vybrali autoři Zaklínače zrovna tenhle? Proč přivolávat Divoký hon ne na prastarou vánoční oblohu, ale jako nepřítele protagonistů?

Odpověď zní válka. Divoký hon předpovídá válku a Zaklínač 3 je příběh o válce. Mrtvoly pokrývají půdu Severních zemí, padlí Nilfgaarďané i Seveřané. Na stromech visí těla, uprchlíci se krčí v chatrčích a vojáci hlídají cesty, po kterých projíždíte.

Ovšem když popojedete, narazíte na rolníky, jak obdělávají pole, děti si hrají, matky perou prádlo, zatímco na obzoru se možná zvedá sloupec kouře z vesnice, která takové štěstí neměla. Válka v Zaklínači je všudypřítomná a neustále číhá ve stínu. Tahle hrůza je přesně to, co představuje Divoký hon. Zkoumáním původu tohoto mýtu můžete ještě lépe porozumět příběhu Zaklínače, jak jeho svět na tyto přízraky reaguje a proč je Geralt odhodlaný zařídit, aby Ciri Divokému honu nepodlehla.

Díky za zhlédnutí. Pokud se vám příběh líbil a chcete více popkulturních mýtů a jejich skutečných základů, tak dejte groš vypravěči do komentářů a uvidíme, co se dá dělat.

Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak nějak nechápu, proč je toto video tak oblíbené.
Nepochopil jsem nijak danou linku s elfy, kteří na jednorožcích unáší lidi, aby jim sloužili.
V zaklínači je divoký hon zástup přeludů a přízraků, které vede Smrt a stejně, jako kterékoliv jiné přízraky, vznikají při utrpení a úmrtí lidí (zde ve velké míře).
V mytologii je divoká honba různě ztvárněna a její vznik či představa se také velmi liší, no, nenarazil jsem na jedinou, kterou by toto video popisovalo.
Nádherně je rozpracovaná např. v této bakalářce
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:MDSdLHeaerAJ:https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/130152644+&cd=5&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

00

Odpovědět

Pokud si to ze Zaklínače ještě správně pamatuji, tak linka s elfy tam byla proto, že elf Eredin je Král honu. Ve světě Zaklínače tudíž Divoký hon nebyly přízraky, ale právě elfové, původně Rudí jezdci, kterým až lidé začali říkat Divoký hon. Lidi unášeli proto, že prostě chtěli otroky. Mám dojem, že Ciri na nějaké lidské otrokyně narazila, když byla u Auberona. Je to už ale nějaký ten pátek, co jsem to četla a hrála, tak se případně ráda nechám opravit :)

50

Odpovědět

To, že neustále mluvili o "tvůrcích Zaklínače" a ani jednou nezmínili Sapkowského, autora světa, který je tak prošpikovaný "popkulturními" odkazy, díky kterým mohla vzniknout hra jako je Zaklínač 3, mi přijde strašně smutné. Je to jako by u hry odehrávající se ve Středozemi nezmínili Tolkiena...

293

Odpovědět

No, nesešly se tu ty neostřejší tužky v penále, když si tu někteří myslí, že sedmiminutový rozbor knížky Zaklínače může jít do nějaké extra hloubky. Jestli tohle je cílová skupina knižní série, tak potěš koště. :D

125

Odpovědět

Dufal som v nejaky hlbsi rozbor :(

915

Odpovědět

V 7 minutovém videu? :D

135

Odpovědět

+Tvé jménoTo ze ma 7minut som zistil az po pozreti. Takze najprv bolo ocakavanie.

24

Odpovědět

Mohl by být, ovšem rozebrat kompletní mytologii ze Zaklínače, nebo klidně i jen ten Divoký hon, by bylo opravdu na dlouho. Určitě je ale možné o tom dohledat víc :)

81

Odpovědět

Tak to proste s Extra Credits je, mají své přednosti - očividně jinak by tak populární nebyli, ale na druhou stranu pokulhávají často v té hloubce nebo dokonce přesnosti. Bral bych jejich přínos ve vytvoření zájmu o mytologii u úplných laiků a těch, kterým to nic neříká. Rozhodně se to však nevyrovná kvalitní četbě a čas/rozsah zas tak zcela klíčový být nemusí jak spisovatelé těchto prací dokazují. Co řádek to podnět k přemýšlení, každá strana znovu přečtena přináší stejné ne-li větší potěšení.. takže doporučuji knihy a když už videa tak opravdu seriózní odborníky v oboru.

38

Odpovědět

+LulPrezentuje se snad Extra Credits jinak? Nevím, co tu kdo čeká. :D

102

Odpovědět

+Ach joČekám kvalitu, která je dosažitelná. Easy :-) a jestli se prezentují tak či onak to už je hodně subjektivní a vypichovat z čeho já nebo druzí usuzují, že se EC prezentuje tak nebo onak by byla dobrá ztráta času pro neseriózní diskuzi ne ? Autoři jsou snad zapálení do mytologie a naučně zábavnou formou k tomu tvoří videa. Absence hloubky/přesnosti se s tím nutně nevylučuje. Očekává se kvalita ? Inu za mě ano, protože v tom opravdu není nic nemožného..

45

Odpovědět

+LulTak jednodušeji:
- 7minutové video mluvící o 50hodinové hře
- kanál s videi pro laiky, ne zapálené odborníky (pokud sleduješ jejich YouTube kanál, už to tam párkrát zmínili), takže nic subjektivního
- dostupnost dřívějších videí, která ti naznačují, jak bude pravděpodobně výklad o Zaklínači uchopen

Takže když to vezmu kolem a kolem, čekal jsi od toho něco, o čem sis mohl pohodlně zjistit, že to nenaplní tvoje standardy. Snad jsi to pochopil. Kdyby ne, napiš. :)

53

Odpovědět

+Ach joNapriklad ja som zistil ze ma 7minut az po pozreti. Takze najprv bolo ocakavanie.

24

Odpovědět

+Ach joNebudu vypichovat každý bod, přestože by se s tím dalo nesouhlasit, vezmu prostě ten závěr tvého komentáře - pokud někde sdělují, že jejich tvorba neuspokojí odborníky - skvělé, ani já však nejsem kdo ví jaký odborník a dostávám se s tímto svým nedostatkem běžně do potíží. Tahle vysoká laťka by byla pochopitelně už příliš pro širokou veřejnost. Takže jsme zase u té subjektivity. Tu kvalitu vidím jednoduše “mezi tím”, nemusí to být přímo “hardcore-odborný” level. Naproti tomu si nedovedu představit nic “nižšího”, než EC dělá. Nevidím v tom smysl to rozebírat. Někdo si myslí, že je nemožné zvýšit kvalitu bez zvýšení času, já si “nemyslím”, já přímo věřím, že je možné dělat kvalitu bez zvyšování času, protože jsem se s tím setkal. Možná tady spíše dochází k nepochopení názoru druhých. Své názory tu nějak pořádně neobjasňuji. Slovíčka jako kvalita, hloubka, rozsah,.. co si pod tím má vlastně ten čtenář mých komentářů představit ? Inu pokud měl výhrady k videu a použil by výrazy jako já tak by intuitivně rozuměl jak to myslím. Pokud je to naopak a ještě tady se mnou argumentuje tak se nelze divit, že se nepobíráme. A jdeš na to dobře, když se snažíš uvádět věci co nejpřesněji a ještě mi je v bodech píšeš, ale k čemu je to dobré, když já to tak nedělám a ani o to nestojím, protože to je zbytečné ? Nechci top level od těch tvůrců, jen trochu více a opravdu mi to nepřipadá nemožné, moje zpráva byla hlavně mířena k podobně nespokojenému divákovi, jestli si nakonec svoje hodnocení rozmyslel, nevím, neřeším. Tyhle komentáře mají minimální hodnotu pokud nejsou podány pořádně a já se o to opravdu ani nesnažim a ani nechci. Jestli mi tu chce někdo dokazovat, že něco nejde tak to je ta nejjednodušší věc, člověk je expert na to hledat důvody proč něco nejde. A moje snaha dokázat opak ? Maximálně v tom odkázáni na další zdroje i formáty a nemusí být nutné cílené na odborníky. Opravdu to ber/berte jako komentář nevalné hodnoty, nemám zájem si tu dokazovat pravdu, tu mají dokazovat a že tak činí ti, kteří umí říct nebo napsat naučně zábavnou formou informace k tématu a to kvalitně a bez natahování.. Piš jestli pochopíš nepochopíš, piš jak se ti zachce, mě je to šumák.. :-D

35

Odpovědět

+LulZkus ty svoje texty zkrátit pod 7 minut. :)

84

Odpovědět

+Ach joZkus více číst, ať nemáš podprůměrné čtecí schopnosti ? Zvedáme laťku diskuze, skvělé ! Tak já budu moudřejší a ustoupím ťulpasovi nazdar !

25

Odpovědět

+LulZkus si nejdřív utřídit myšlenky ať text s potenciálem na pár řádků neprodloužíš na jednu slohovku. :)

41