Izanami a Izanagi: Historky z podsvětíExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:3 656
Japonské příběhy se nebojí být brutální a bizarní. Nejinak je tomu i u mýtu o nejmladších z bohů, Izanami a Izanagim, jejichž manželství bylo dost... no, divoké je slabé slovo.

Přepis titulků

Temná komnata. Těžké dýchání. Křik, pláč. Zářící světlo, pak ticho. Měl to být významný den. Vznešený den. Do rodiny bohů mělo být přivítáno nové dítě. Nejmladší z božstev, Izanagi a Izanami, měli mít další dítě. Ale toto dítě bude Kagucuši, ztělesnění ohně.

A jeho narození sežehlo jeho matku, Izanami, a z onoho hrůzného ohně zemřela. Rozzuřený Izanagi vytáhl svůj meč a rozsekal dítě na osm kusů. A z osmi kusů se stalo osm velkých sopek Japonska. Krev, která mu kapala z meče, dala stvořit novým bohům. A tak se zrodili bůh moře a bůh deště. Před tímto činem byla smrt světu neznámá a nyní se stala skutečností.

Ale Izanagi smrt své chotě nepřijal. Rozhodl se, že ji najde. Tak sestoupil do Říše mrtvých. Zde byly jen stíny, tlumené světlo a éterično. Temný odraz světa na povrchu. Procházel temnotou, hledal a hledal, až nakonec našel Izanami.

Ale nemohl rozeznat její tvář, protože byla schovaná ve stínech. Ale věděl, že je to ona, a tak ji požádal, aby se k němu znovu připojila v říši jasu a světla. Odmítla a řekla, že nemůže, protože už jedla jídlo připravené ve výhni Země mrtvých. Izanagi na tom ale trval. Bez ní se nevrátí. Nakonec souhlasila.

Ale musí si prý na chvíli odpočinout. A měla jednu podmínku. Nebude se na ni dívat, až bude spát. Izanagi souhlasil a Izanami šla spát do své komnaty. Čas plynul a Izanagi se začal obávat. A nakonec, přemožen zvědavostí a obavami, vstoupil do místnosti, kde spala Izanami. V temnotě nic neviděl.

A tak vytáhl hřeben ze svých vlasů a zapálil ho, aby mohl vidět. Nebyla to ona. Ona byla maso. Hnijící, visící na kostech. Hromada vnitřností a masa plná hmyzu a červů. Bylo vidět její lebku skrz rozkládající se maso. Izanagi vyběhl v hrůze z místnosti.

Ale světlo a zvuk Izanami probudily a ta začala kvílet a křičet. Ozval se její pronikavý ryk a začala honit svého zrádného chotě, který ji miloval jen tehdy, když měla půvab a krásu jasného světa. Vyzvala Šikome, démonickou ženu podsvětí, aby se Izanagiho zmocnila. Pak se všichni rozhodli, že je čas na grotesku! Démonka honí Izanagiho.

Ale Izanagi udělá to, co by každý normální a důvtipný člověk jeho ražení udělal také. Hodí na ni svou čepici, ze které se logicky stanou hrozny. A tak to ta démonka schytá hrozny do ciferníku. A jako nenasytný démon podsvětí je začne jíst. Ale hrozny jsou snědené, Benny Hill znělka jede od znova. A Šikome Izanagimu zase dýchá na paty. Tentokrát na ni hodí zuby hřebenu, protože si jaksi spálil hřeben, ale asi si nechal zuby?

Jasně. Tohle jsou bambusové výhonky a ty se zabodnou do Šikome. A ta je samozřejmě vytáhne a zdlábne je. Následuje mistrovská taktika. Izanagi vidí strom a udělá jedinou rozumnou věc. Vymočí na něj doslova řeku. Jo, tohle Šikome zpomalí, ale pořád na něj doráží, takže po ní hodí broskve.

Kde je sebral? Vůbec to nechápu... Hodí na ni broskve a to očividně zabere? Asi? Dobře. Fajn, fajn broskve. Nakonec dorazil ke vchodu do podsvětí. Sebral veškerou svou božskou moc a před ústí Země mrtvých uvalil obří balvan. Ale když balvan uzavřel temnou zemi nadobro, uslyšel hlas Izanami, jak křičí, že protože ji opustil, zabije každý den tisíc lidí.

Izanagi reaguje jako dospělý a říká: „Jo? Tak to já dám život patnácti stovkám.“ Stěr, asi? A po tomto posledním výstupu se šel očistit. Jak voda teče z jeho těla, rodí se z jejích kapek bohové. Amaterasu, bohyně slunce, se zrodí z vody z jeho pravého oka, a Cukojomi, bůh měsíce, se zrodí z levého.

Nakonec Susanó, bůh bouří, se zrodí z kapek z jeho nosu. Izanagi pak mezi ně rozdělí žijící svět. Amaterasu vládne přes den, Cukujomi vládne přes noc a Susanó ovládá bouřící moře. Ale o nich si povíme až někdy příště. - A když mluvíš o příbězích na příště...

- Kde jste se tu vzali? Vyprávíte si o nefunkčním vztahu, že? Kéž by Izanami našla muže, kterého nezajímá vzhled. Jako ten japonský mýtus o lásce dřevorubce a pavouka. No jo, ty vztahy. Počkat, počkat. Zdáte se mi povědomí. Vy jste... - Jsem Red. - Já Blue. Jestli tě to zajímá, tak koukni na video od Overly Sarcastic Productions. To zní celkem dobře, ale...

Momentík, kde je Ally a James? - Už asi koukají na video. - Pojď, doprovodíme tě. No, nebude to poprvé, kdy budu vlákán do lesa cizinci s příslibem super mytologie, takže proč ne? Tohle se tu děje často? Že se vůbec ptáš. Můžu vzít micku? Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zábavné. To je asi tak jediné jaké mi to přijde a k čemu to dobré je. Smysl mýtu degradován na prostoduchou historku, jež nedává smysl ani samotnému autorovi a namísto snahy o pochopení pokračuje z dělání si srandy vlastní hlouposti. Jestli je to úplně jinak a má to být parodie pro ty, kteří se v mytologii a jejím smyslu vyznají tak fajn, spíše však věřím, že se autor/ři pokouší z posledních hodnotných zbytků skutečné mytologie udělat slátaniny hodné pohádek a bájí starověkého Řecka dobrá leda tak pro malá děcka a samozřejmě neujít si opět možnost z toho dělat telenovelu mezilidských vztahů. Pravý smysl mýtů je někde jinde a tyto paskvily jsou dobré možná tak pro bavení malých dětí..

Animace se mi líbí, pojmout to zábavné zní také jako fajn nápad, ale ten trend degradovat mýty a dělat z nich něco co vůbec nejsou se mi příčí. Nedělám si iluze, že to většina diváků uvidí jako já, ale tak právě proto: zkuste mytologii alespoň trochu seriózně studovat a nebudete litovat.

514

Odpovědět

Nůůůůůůdáááááá!

03

Odpovědět

Já ten mýtus četl a opravdu je to takový bizár jak tady prezentují, takže to téma grotesky se tu hodilo dokonsle. Přiště ten mýtus poznej taky, než tu začneš psát zbytečné odstavce o tom, jak je to vůči mýtům neuctivé.

161

Odpovědět

+HejkoAha ty jsi četl "originál" ? A sedí dokonce na tuto prezentovanou verzi přesně ? Tak ty opravdu víš houbeles nejen o tomhle mýtu :-D o tom, že jsem poukazoval na smysl/význam mýtu, namísto převodu informací, pro pobavení malých dětí nemluvě. Asi jsme se nepochopili, nevadí. Jen mě mrzí, že tenhle smysluplný mýtus "znáš" jako takovou verzi a k tomu s chybami, ale tak tobě to asi stejně vadit nebude, když ta úroveň bizarní historky ti stačí..

08

Odpovědět

+QufadAno, před pár lety jsem četl anglický přepis jednoho z nejstarších dochovaných písemných pramenů. Ve videu mi možná ještě chyběla ta část, kdy se ze zvratek mrtvé Izanami zrodili další bohové, ale to nechme stranou. Takže pokud nějaký mýtus vybízí k takovéhle bizarní formě vyprávění, tak je to tenhle. Ve výsledku jsi to tedy bohužel ty, kdo ví o tomhle příběhu úplné houbeles. ;) Promiň.

60

Odpovědět

+HejkoJediný rozdíl a ke všemu takový si vybavíš ? To teda opravdu moc dobře nesedí :-D A snad sis nemyslel, že postačí plácnout tak chabé info o zdroji pro důkaz tvého argumentu ? Nic lepšího bych asi čekat nemohl od někoho kdo tyhle paskvily tak konzumuje..

A zkusím opět nemožné: já netvrdil NIKDE, že mýtus NENÍ bizarní :-) Ty jsi ani opět nepochopil co vlastně kritizuji na těchto paskvilech, bohužel pochybuji, že to má s tebou smysl, ale dám ti i tak nápovědu: mýty jsou právě o tom mimo jiné - o smyslu, významu, vědění přesahujici svět smyslů a dalším hodnotném nikoli pro pouhé pobavení. Mohou být různorodé, ale mýtus není určen jako "pohádka pro malé děti" jak se v tomto videu tak prezentuje, ani to není telenovela mezilidských vztahů jak se s pokračujícím trendem např. u Řeckých "mýtů" děje.

Kdyžtak doporučuji seriózní práce etnografů a vědců co se tím zabývají na profesionální úrovni, ne někoho kdo z toho s chybami uhňátá historku hodnou pro malé děti.

04

Odpovědět

+HejkoDal jsem si práci navíc s hledáním knihy, ze které vycházím já, abych ji nejen uvedl jako zdroj, ale také jako ukázkový příklad k serióznímu studiu mytologie.

Napřed však - mám za to, že jsme se neshodli v tom co už jsem výše vysvětloval - já nemám nic proti tomu, že nejen tento mýtus je bizarní, kritizuji zde prezentované video a zásadní chyby v mýtu jak ho autor uvádí, dále absolutní absenci jeho smyslu a významu. Také jsem vyjádřil sympatie pro animaci i pojmout to zábavně - ty jsi to nazval "téma grotesky". Ale docílit toho skrze chybně prezentovaný mýtus, nepochopení samotného autora a absolutním vynecháním poselství-obsahu jež ten mýtus má, není opravdu nic více, než paskvil...

Zdrojem prvotním je pochopitelně Ko-ji-ki "Records of Ancient Matters" mnou studovaný v knize "The hero with a Thousand Faces" autorem Joseph Campbell. Není zač za doporučení všem nadšencům k mytologii ;-) Sám bych si býval přál znát seriózní zdroje informací včetně prací odborníků s nimi spjatých mnohem dříve, ve škole se stále učí mnoho špatně a nedostatečně, chce to hledat nejen dobré zdroje, ale i lidi co se v tom vyznají.

A všem, kteří by chtěli pojmout prezentování mýtu zábavnou formou jen tleskám, hlavně však bez chyb a ne na úkor toho co mýtus vlastně je.

04

Odpovědět

+QufadPodle délky té odpovědi si asi těžce třídíš myšlenky, ale budiž. :D Když vidíš každý mýtus jako něco, co přesahuje "hranici smyslů", tak gratuluju, ale bohužel ne vše, co je slavné, je geniální. Cambella jsem četl (nejen tohle) a názor je stejný. Navíc říct "nepochopení autora" je dost odvážné, když není žádné jeho vyjádření. Při rozborech současníků někteří autoři už ani neví, co zrovna tou částí v knize tehdy mysleli (pozor, autorské tajemství), a jiné to nebylo ani tehdy, takže tvoje uctívaní mýtu je trochu přehnané. Střízlivost by neuškodila. :D

42

Odpovědět

+HejkoAno těžce se mi myšlenky třídí, kor takto pozdě po každodenní fyzické práci. Trochu to i osvětluje můj přístup k videu zde i k tobě, mohl bych to vše psát zkrátka mnohem lépe, ale ta motivace dát si s tím práci a krotit emoce při pokusu vysvětlit nebo až dokázat pravdu svého názoru je o to menší. Komplikované psaní na mobilu v uzoučkém formátu taky nepomáhá. Jsou to samozřejmě jen mé "výmluvy", ale chtěl jsem se tím jaksi omluvit za to jak tady píši, stejně už není co dodávat za mě, ty Campbella znáš a to je výtečné, včera jsem se opět díval na to jak právě k tomuto mýtu přistupuje a jsou tam rozdíly, které právě dokazují chyby v zde prezentovaném videu, jasně je pak vidět, že to autor VIDEA opravdu nepobral, ani se podle mě nesnažil, je to prostě trend co největší "zábavy" i kdyby drtivě na úkor kvality, je to v mnoha odvětvích dnešní společnosti. Tenhle mýtus (ano je bizarní, opravdu proti tomu nic nemám) je, ale však také smysluplný a právě Cambell pomáhá i tupcům jako já to "vidět". Proto mě toto video tak "pobuřuje". Rád čtu i práce etnografů a vědců zabývajících se právě i mýty i kdyby ne třeba až tak do "intelektuální" hloubky významu jako Cambell a také dávám tedy za pravdu, že ne všechny mýty jsou "geniální" , není třeba je vehementně uctívat a já tak ani nečiním. Co se mi nelíbilo na tomto videu a proč jsem se snažil popsat, odkázal jsem také přímo ke zdroji ze kterého vycházím a tím to vnímám ze své strany za zcela kompletní, nemám tu k tomu co víc přidat. Sdělil jsem svůj názor a co nejlépe jak jsem dovedl ho "vysvětlil" a to i přímo v diskuzi v opačném názoru s tebou. Stále si stojím za tím, že video je dobré jen k pobavení a bohužel degraduje navíc s chybami jinak opravdu zdařilý mýtus.

Pro: lmlmfvkldmsd, můj osobní fetiš, já jsem si i ve škole si četl své knihy namísto probírané látky, školní látka jak jsem ji poznal mě sem tam navedla na něco zajímavého a čím více jsem zjišťoval, že se věci pak mají ve skutečnosti jinak, tím méně jsem o učivo stál - na škole základní/střední, což je škoda, věřím nebo doufám, že na vysokých školách je úroveň učiva výše - snad dokonce bez pokroucení skutečností ? Ale já školní typ nejsem a už od mládí žiji samostatně, takže musím pracovat a co chci studovat tak ve volném čase..

Tak se asi můžeme rozloučit ? Za mě je to tady vše.

02

Odpovědět

+QufadNejsi jediný, kdo má praci a píše z mobilu. Zřejmě se musíš o mýtech ještě dost učit, když máš tuhle verzi zs špatnou. To někdo, kdo má o mýtech přehled nemůže jen tak vypustit. Víš kolik existuje verzí různých mýtů. Pro začátek si nastuduj třeba Promethea.

10

Odpovědět

+HejkoAno existují různé verze a správná bude tedy ta, která se jí ani nepokouší seriózně pobrat a nedává smysl ani význam, byť jen prostý, jako je tomu zde ? Ne, věřím, raději lidem, kteří tomu zasvětili život než vtipálkovi co se ani nepokusí jejich seriózní práci zvážit.

Nejsem jediný kdo píše na mobilu a má práci ? Díky za info to jsem netušil :-O a díky za uvedeni tvého zdroje informací a vůbec vnímání pointy toho co tu píši.

Kdyžtak tedy polopatě: je mi to tady s tebou naprosto marné, díky za nulové obohacení a pokus o plodnou diskuzi. Zdar, sílu a lepší vkus na zábavu přeji ;-)

02

Odpovědět

+QufadCo je na téhle špatně? To jsi neuvedl, takže se uklidni. Můj zdroj není z internetu ani z knihy, ale z archivu, takže když ti tu dám číslo položky a kartonu, tak ti to stejně bude k hovnu, Einsteine. :D
To, že to tu podtrhli absurdno toho mýtu ještě význam toho mýtu nemění. Nauč se to.

00

Odpovědět

+QufadTohle se učí někde na fildě nebo to je tvůj osobní fetiš? :D

20