Hra o trůny: Když vás opustí nadšení z příběhuJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:9 842

Šestá a hlavně sedmá série Hry o Trůny sklidila velkou kritiku, když se odklonila od původní atmosféry knižní předlohy. Co je ale v novějších sériích tak odlišné a jak by se to dalo napravit? Video obsahuje spoilery.

Přepis titulků

Do Hry o trůny jsem se okamžitě zamiloval. Už víte proč. Jako vás mě svedly detaily a atmosféra jejího světa, okouzlily mě detailní postavy a jejich složitá moralita. Její odhodlanost popřít zažité vyprávění fantasy mě fascinovala a jako spisovateli mi to otevřelo dveře k možnostem, které jsem předtím neviděl. Ale seriál se začal rozpadat, jakmile došly knihy k adaptaci.

A během sedmé série se rozletěl na kusy. Produkce, CGI, muzika a tak dále jsou stále bezchybné. Střih nikdy nebyl zábavnější. Ale od konce série jsem četl přes dvacet článků o zhoršujícím se vyprávění. A zmíněné problémy byly vždy stejné. Mezery v zápletce, zrychlené tempo vyprávění, náhlé teleportace postav z jednoho místa na druhé a zjevně nesmyslné plány, se kterými postavy přijdou, nebo spíš se kterými přijdou scénáristé, jen aby se mohli na plátně objevit draci.

Ale tyto problémy jsou jen důsledek. Dva největší problémy jsou konzistence postav a chybějící následky jejich činů. Třeba Malíček nebo Varys se stali pouhými stíny sebe samých. Jejich role jsou jen být něčím služebníkem a nemít žádný vliv. Postavy jako Tyrion nebo Sansa se chovají proti vlastnímu přesvědčení, aby se objevil dočasný konflikt.

Postavy jako Jamie, Tormund a Jon Snow se ocitly ve smrtelných situacích, ale zázračně vyvázli bez jakékoliv vnitřní změny. Je to rána do zad původní atmosféře příběhu, kde se na chyby tvrdě doplácelo. Hra o trůny byla letos jiným seriálem, ale nechci ji hanit až moc. Moje první videa na tomto kanálu byla o zklamání z Hobita. A i když se za tón těchto videí trochu stydím, nemůžu říct, že nebylo zadostiučinění vyjádřit svůj vztek, ale tady žádný vztek, který bych ventiloval, není.

Jen bolest z toho, když vás opustí nadšení z příběhu. Je to něco jiného než nenávist. Myslím, že u seriálů už jsme se s tím potkali všichni. Seriály, které jsou ke konci pořád lepší a lepší bych spočítal na jednom... prstu. Protože příběh, který se musí vymýšlet za daný čas nevyhnutelně vede ke kompromisům.

Délka seriálů umožňuje vytvářet zajímavé postavy a světy, ale ty stejné podmínky kladou překážky dobrému zakončení. Logika je většinou první obětí a příliš se hodící náhody se stanou běžnými. v mém předchozím videu o Hře o trůny jsem ji chválil za vytváření empatie k postavám. Na postavách nám hodně záleží.

A teď, když seriál sjel z kolejí, o to víc cením, jakou má empatie sílu. Přehlížíme chyby, abychom strávili více času s oblíbenými postavami. Hra o trůny chyby dělala i dřív, ale byly ojedinělé. Jestli zápletka v Dornu byla špatná, bylo padesát jiných a lepších. Jako kdyby se naplnila jedna místnost Titanicu vodou, celou loď to nepotopí. Ale pak... Tak přines mrtvé k ní.

Nemůžeš vyjet za Zeď. Proč tu ještě je? Běž za Hlídkou. Pošli havrana za Daenerys. Co říkáš na tato obvinění... Lorde Baelishi? Ale ale, jestlipak to není náš starý kamarád Lord Baelish. Problémy jsou teď všude a vyhánějí empatii, kterou jsme dřív cítili.

Tak dlouho jsme seriál sledovali, protože sliboval nějakou změnu, že na konci bude nějaký vnitřní zážitek, který nám dá tu jednu věc, kterou v příběhu hledáme. Smysl. Hra o trůny slibovala, že bude smysluplná, a dlouho byla. Ukazovala nám strašidelnou stránku lidskosti. Zpochybňovala náš smysl pro dobro, jestli není jen spojený s naším egem.

Ukazovala nám naši krutou stránku a to, že krutost může být i moudrostí. Ale to všechno se vrátilo do konvencí fantasy, kde dobro vítězí a zlo je zažehnáno. Kde nesmrtelní hrdinové dělají tohle. A něco se cestou ztratilo. Všechno teď je moc rutinní, aby to mělo význam. Uvědomuji si, že když nás opustí nadšení, neznamená to, že ji začneme nenávidět. Ale že se při sledování cítíme rozpolcení.

Že už se necítíme tak nadšení, tak vystrašení nebo radostní, jako bychom měli. Že u scén, jako je tahle, bychom dříve skákali radostí. Ale i tak se díváme dál z povinnosti, ze setrvačnosti empatie, která nás nalákala. A vůči chybám jsme slepí, protože to někam spěje, nebo ne? Musí tam nějaký smysl zbývat. Je to jako otevřít archu úmluvy a nalézt jen písek.

Ale možná to jsou moc velké nároky. Příběhy jsou přeci jen trochu alchymií a je těžké je tak dlouho udržet. A že jeden z nich byl tak dobrý tak dlouho je skoro zázrak. Možná bychom v seriálu nebo knihách neměli hledat odpovědi. Seriál je totiž doslova fan fiction. Ale nikdy nevypadal tolik jako fan fiction jako v téhle sérii. Takže proč bychom neměli smysl hledat ve vlastní představivosti? Televize, film a literatura jsou pasivní média, ale nemusí jimi být.

Ve hrách si aktivně vytváříme vlastní příběh. To může platit i pro další média. Vyprávění bylo interaktivní dlouho před představou, že autor má poslední slovo. Že existuje konečná verze. Když si přečtete Odysseu nebo Iliadu, je údajně od Homéra, ale tyto příběhy měly generace autorů, byly součástí ústní tradice stovky let, než se dostaly do psané podoby.

Každý autor příběh upravoval. Takže jestli se cítíte zklamáni Hrou o trůny, Hobitem nebo Posledním vládcem větru a podobně, vypište se z toho pocitu. Nahraďte vztek a zklamání sebereflexí. Lepším spisovatelem a lepším člověkem se stanete, když budete víc přemýšlet o tom, co čtete. Protože když se zapřemýšlíte nad tím, jak příběhy mohly dopadnout, všechen nesouhlas zmizí.

Mohu se k nim vrátit jako do sna, kde se znovu ujistím, že radost z příběhů a konstantní zdroj smyslu není jen zažívání příběhů, ale přemýšlení o nich. Původně jsem toto video chtěl publikovat jako blog, kdybych to udělal, byla by to hračka se Squarespace. Squarespace je způsob, jak jednoduše zřídit webovou stránku.

A všichni by měli mít své stránky, hlavně spisovatelé. Takže jestli nevíte nic o programování, doporučuji vám zdarma zkusit Squarespace a jít na Squarespace.com/justwrite, kde dostanete 10 % slevu. Použití odkazu podpoří tento kanál, takže děkuji, a kdybyste chtěli, můžete ho podpořit přímo na Patreon.com/justwrite. Děkuji Squarespace za sponzoring videa.

A jestli si říkáte, co to bylo za blog, ano, mám svoje stránky. Dávám tam víc obsahu než jen videa, která dávám i sem. Takže si počtěte. Děkuji za pozornost, odkazy jsou v popisku, uvidíme se za pár týdnů. Pište dál. Překlad: Šaman Bobo www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V podstatě nesouhlasím s ničím co autor tohoto videa řekl. Přiznám se, že jsem nikdy nečetl knižní předlohu a proto mám také na seriál názor jaký mám. A to ten správný. Jsem ohledně většině zfilmovaných počinů tabula rasa a proto je hodnotím objektivně a neporovnávám je s jejich knižními předlohami, což bohužel skoro žádný filmový recenzent neumí. Chápu, že je těžké koukat na seriál po tom, co jste dočetli tu úžasně rozvětvenou knihu. Potom je ale fakt ten, že váš názor na čistě filmovou verzi nikdy nebude zcela objektivní. Já hodnotím filmařskou práci od A do Z podle toho co vidím, jakou hudbu slyším, jak se chovají postavy, jak mluví a jaký smysl a pointu film na plátně má. Toho ale lidé kteří četli knihy nejsou schopni, protože se na film neumí podívat jako na samostatné umělecké dílo a dělají z něj pouze stín. A to rozhodně není dobře. Knihy a filmy jsou dva úplně jiné světy a lidé, kteří to dodnes nepobrali a stále je snaží porovnávat to asi nikdy zcela nepochopili. Logicky nikdy nemůžete, prostě nemůžete do filmu narvat vše, co bylo v knize. Ale pořád je to nejoblíbenější komentář lidí, co četli předlohu (samozřejmě nemyslím jenom Hru o trůny)
A teď konkrétně. Hra o trůny je seriál s nejlépe napsanými postavami co jsem kdy viděl. Nikdo ještě neudělal komplikovanější a sofistikovanější postavy než Hra o trůny. Děj je téměř dokonalý, stále napínavý a nikdy nevíte, co bude dít dál. Nic se nezměnilo ani po 7 sériích. Nesouhlasím proto s názorem, že poslední série klesla kvalitou. Vždyť seriál dospěl do 7 série a je před námi posledních 6 episod, které ukončí, celý děj. Bože, proč všem vadí tak, že seriál graduje ? Je to základní princip každého dobrého dramatu. Každý děj má gradovat, aby konec tou nejvýraznější tečkou za celým dílem. Na stejný princip fungují vtipy u kterých se vždy máte zasmát až s poslední větou. Na co jsou potom seriály typu Dexter, který prožije svojí nevětší gradaci ve 4 sérii ? Tvůrci na to jsou brilantně a omlouvám se, ale lidé co si stěžují, že se uzavírají dějové linky si musí dělat legraci :D To se snad děje u každého konce, každého filmu i seriálu. Postavy jsou pořád stále inteligentní a vychytralé. A opět si lidé stěžují, že se upouští od polarity osobnosti postav a jde o dobro a zlo. Asi sám RR Martin to ke konci tak trochu zamýšlel, když do samotného příběhu zahrnul draky, zombie a bílé chodce. A to je vyšší, záměr, který má hra o trůny přinést. Jinak by to bylo přece jen středová povídačka o pár urozených co se hádají o místo na trůnu. Přiznám se, že náladu mi zkazila jedna episoda, ale pouze 1 za celou existenci seriálu. Konkrétně episoda Za zdí, ze 7 série která byla klišé od začátku až do konce a už na začátku jste ji s klidem celou odhadli. Kromě tohoto drobného kazu na kráse nevidím ale v seriálu stále jedinou chybu. Vám se snad nesevřelo srdce, když Cersei nechala málem zabít Jaimeho ? Nebo když se Jaime rozlej proti Daenerys ? Páni recenzenti asi do dnešní doby sami nepochopili o čem seriál je a kam směřuje. Když se v prvních sériích nic moc nedělo nedělo, všichni říkali nuda, nyní je zde zase akce až moc. Hold kritika za každých okolností.

912

Odpovědět

Právě, že srdce se mi nesevřelo. Bylo úplně jasné, že přijde Deus ex machina a někdo/něco ho zachrání. A zachránilo. Páni, paráda.
A to je přesně ta degradace, o které mluví. V dřívějších epizodách se nám srdce sevřelo. Protože podle toho, jak to bylo psané, se nedalo spoléhat na "tahle postava je moc důležitá na to, aby teď umřela".

K tomu třeba ty zjevné logické díry, jako že Daenerys musí napadnout armádu s draky, aby získala jejich zásoby a zlato z vozů. Co napadne a zničí jako první? Vozy. Ne lukostřelce, ne velitele, ale ty samé vozy, které z té bitvy chce získat! Proč? Protože to vypadá cool. Aha. (a ty mi tvrdíš, že postavy jsou pořád stejně inteligentní? ;) )
V dřívějších sériích mraky silných hrdinů dojedou na infekci v ráně, je to takový věčný strašák toho, že zranění je vždycky o strach. Později je Arya bodnutá do břicha, spadne do špinavé řeky a nějakým záhadným nevysvětlitelným způsobem ji z toho za pár dní dostane nějaká bylinkářka. Aha.
To není o gradaci děje, množství akce nebo o vyobrazení knížky. To je o tom, že je to mizerně vymyšlené a odbyté. Jak dlouho věděli, že tu knížku doženou? Proč je to najednou na úrovni nějakého zapomenutelného seriálu s tisícem dílů?

Bez urážky, ale myslím, že jsi tu stížnost z videa nepochopil.

120

Odpovědět

Píseň ledu a ohně je skvělá knižní série a pomalé tempo k ní sedí. V seriálu mi tohle ale vždycky neskutečně vadilo. 90 % dílu se nedělo vůbec nic, pak přišla jedna zajímavá scéna. Teď je to akčnější, samé plot twisty, konečně se dozvídáme to, co nám GRRM tak dlouho tajil. Proto se mi poslední série líbí víc než ty na začátku. Není to tak, že by se postavy teleportovaly, ale že je mezi scénami delší časová prodleva. Kromě teda toho těžkého přešlapu, kdy by drakům trvalo minimálně 14 dní doletět ke Zdi, ale Jon & spol. čekali na kře jenom jeden den. To byl těžký BS. Ale odpustím jim to, protože ty ostatní scény byly pecka. Scéna draci vs. Lannisteři... jedna z nejmrazivějších a nejlepších v seriálu.

88

Odpovědět

Za až tak těžký přešlap bych to moc nebral, protože ač by tam čekali dva dny nebo dva týdny, tak Night king by s bitvou tak jako tak počkal. Přece jenom, nalákat draky do pasti za to čekání stojí. Na ději by se v podstatě nic nezměnilo.

11

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Dva týdny na té kře fakt nečekali :D. A je to MINIMÁLNÍ délka cesty pro DRAKY. Musí se tam započítat ještě tak další cca 2 týdny, než havran ze Zdi dorazil k Daenerys + několik dní než Gendry doběhl (LOL) zpátky ke Zdi. Takže by tam museli čekat minimálně měsíc :D. Což je blbost. Už jenom kvůli tomu, že neměli jídlo, oheň atd. Prostě šlo vidět a bylo to tam natočeno, že čekali na kře přes noc.
Byla to zatím podle mě jediná skutečná blbost v celém seriálu.

32

Odpovědět

+KolikokoliNeříkají ti bliku? Skutečně tam nečekali dva týdny :D
Samozřejmě mohli tu scénu natočit tak, že by například celý měsíc Night king celou skupinu (krom Gendryho) naháněl. Můj koment byl jen o tom, že by to na dějové lince nic nezměnilo...

00

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Jak nezměnilo??? Vždyť to je jedno, jak dlouho by je NK držel, ale není jedno, že jedné straně trvalo čekání 1 den a další straně trvala cesta 1 měsíc, ale přesto se setkali ve stejný okamžik, i když výchozí okamžik byl také stejný? Chápeš, kde je ta nelogičnost? Tohle není stejné jakože Varys je v jedné scéně v Dorne a v další scéně na lodi s Danny, protože mezitím uběhla dlouhá doba, která je tam započítaná, akorát to nebylo natočeno. Tohle byl BS, protože to popíralo fyzikální zákony, které platí i ve Westerosu.

00

Odpovědět

+KolikokoliNo tak do třetice :D
Vezměme, že by je NK držel měsíc a cesta "Gendry + havran + draci" by trvala taky měsíc.
Jak by se změnil děj příběhu, který následuje po této měsíční záchranné akci (oproti jednodenní verzi)?

00

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Asi tak, že by chcípli zimou, hladem, žízní (ledová voda moc k pití není) a podobně. Takže draci by přiletěli k mrtvolám. Chápeme?

30

Odpovědět

+KolikokoliBohužel nechápete.
Proč by je NK nechal umřít, když je může použít jako návnadu na draky. Stále nic stratégu?
Je spousta možností, jak by jim mohl opatřit obživu, například by je mohl nahánět v oblastech, kde ta obživa prostě je...

02

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Ale tak to tak měli natočit! Ježiš, vůbec to nesouvisí se strategií NK. To je jak kdyby se najednou objevil znovu Robb, živý a zdravý a ty bys řekl, že to neva, že sice byl pobodán, ale kdyby ho místo bodnutí oběsili, tak to je jedno :D. Prostě tady nejde o NK nebo draky. Tady jde o to, že si tvůrci uvědomili, že musí dát draka NK a jaksi zapomněli, že jsou na druhým konci světa a už to nepůjde vyřešit logicky, tak holt úplně vynechají zákony fyziky a teleportují je tam. Prostě blbost.
A ano, i to, že NK si vzal draka je blbost. Blbost byla i to, jak ho vůbec vytáhli z vody. Blbost byla celkově celá ta scéna, kdy střílel po drakovi, který kličkoval, i když mohl střelit po drakovi, kterého měl pár metrů před sebou, a při tom ještě pravděpodobně zabít/zranit všechny lidi na tomto drakovi. Jednoduše celá ta scéna neměla nic společného s příběhem, ale totální panikou tvůrců, kteří potřebovali rychle vymyslet, jak dát draka NK, ale nechat Jona & spol. naživu.
Takže abych reagovala přímo na tvůj příspěvek - kdyby NK naháněl Jona & spol. měsíc po lese, tak bych neřekla ani slovo. Protože to nepopírá zákony fyziky. Ale on je nenaháněl. A ano, kdyby to natočili tak, že na kře byli měsíc a on jim nosil jídlo, pořád to dává smysl. Ale to, že oni tam byli den a Dany cestovala měsíc ne.
To je asi jako kdybys byl na Václaváku v obchodě a poslal svý holce, která by byla na stáži v USA, SMSku, že nevíš, co koupit, a ona by se tam do dvaceti minut objevila a řekla ti, že brambory. Chápeš? Taky můžu říct, že kdyby se objevila až za měsíc, tak se nic nezmění a pořád řekne brambory. Ale to neznamená, že to dává smysl. Není důležitý jenom ten výsledek, důležitá je ta cesta. A tady v tom případě prostě byla špatně napsaná, natočená, vymyšlená. A je jedno, jak měla nebo neměla skončit. Nemůžeš ignorovat přírodní zákonitosti, protože se ti to zrovna nehodí do krámu.

40

Odpovědět

+KolikokoliS kým si to vlastně píšeš? Se mnou? Tolik povyku jen kvůli poznámce, že i kdyby to natočili jinak, tak by následný děj po této výpravě zůstal stejný?

02

Odpovědět

+Kolikokoličistá pravda. veď vravím, že treba len vyložiť nohy, vziať do ruky chypsy a nejak sa už nad tým nepozastavovať a len sledovať seriál a baviť sa. Viacmenej "vykašľať sa už na logiku a zákony ak si je človek istý, že niečo nieje vporiadku". bavte sa. neberte to tak tragicky aj keď máte pravdu :-) , čo už.

01

Odpovědět

Sice to tempo bylo pomalé, ale to proto, že se v maličkostech rodily ty důležitější momenty, aby nabyly na váze a aby dávaly větší smysl.
Např. u Baelishe mi to opravdu nesedělo. Vzhledem k tomu, že šest sérií dokázal oblbnout každého, koho potkal, bych čekal něco víc než: "a pak přišel Bran, který ví všechno, takže ho zabili." Chybí v tom ty složité a dlouhé intriky, díky kterým to bylo napínavé. Je to víc děje, ale do menší hloubky.

150

Odpovědět

Co se dozvídáme, jsou výplody scénáristů, nikoli to, co GRRM teprve NAPÍŠE do další(ch) knih(y). Seriál měl hluchá místa z pohledu 15letého cápka, kterej chce akci, ale jeho původní záměr, hloubka a propracovanost jsou fuč. Prostě se stal tuctovým, něčím, co zkoukneš při večeři a pivu jedním okem.

20

Odpovědět

No, draci vs. Lannisteři mi taky nepřišla zrovna jako majstrpíc. Vizuálně jo. To bylo super. Ale Jaimie padající do louže, jež se vzápětí proměnila v mariánský příkop? A v dalším díle vylovený i s plnou zbrojí na druhém břehu? Totální obrat postavy Bronna, který šel přesně proti jeho dostavadnímu vývoji postavy... Danny pálící při první příležitosti jediný důvod, proč k té bitvě vůbec došlo?

Nevím, mě tyhle blbosti prostě tak moc bily do očí (a do mozku), že jsem si ty výborné efekty a choreografii ani neužil. Prostě pro mě tvrdá práce X lidí na place a v postprodukci byla zabita jedním scénáristou, který to napsal jak školák.

10

Odpovědět

Nemůžu říct, že souhlasím. Za chyby se platí (viz drak). I předtím v seriálu docházelo k deux ex machina a nikomu to nevadilo. Taky nemohu souhlasit s tím, že by se charaktery ustálily, možná se naopak na něco připravují. Pochybná rozhodnutí Daenerys (poprava lidí po bitvě), Varysovo váhání (a tady také nesouhlasím, že je stínem sám sebe...on byl vždycky stínem, pouhý našeptávač). Baelish zase postupem času začal až přeceňovat svou inteligenci a myslím, že za svou chybu doplatil. Sansy vývoj je pravda až trochu moc stabilní, ale alespon kontrastuje s naprostou labilitou některých postav (její dva mladší sourozenci opravdu ztratili něco ze své normálnosti.)

24

Odpovědět

Hru o trůny mám velice rád. I knihy. Nicméně si myslím, že dochází k extrémnímu přeceňování jak předlohy, tak i adaptace. Určitě člověka pohltí postavy, z nichž je většina karmově neutrální, dále šokující způsob odstraňování postav, které takřka vždycky navštíví smrtka, ať provedou sebemenší (byť osudovou) chybu. Výborně je vykreslena historie světa i zákonitosti, které v něm panují. A point-of-view způsob vyprávění výborně podtrhuje výše zmíněné vlastnosti. Určitě by se mohlo o charakteristice, jež se vyznačuje mnohými kvalitními ingredienci, napsat mnohé. Nicméně... nicméně je třeba říci, že tyto "zásahy" si mohla Hra o trůny dovolit pouze v úvodních sériích/knihách. Jde o to, že stále představuje žánr fantasy, což je hlavním determinujícím aspektem, který ovlivňuje i výše zmíněné vlastnosti. Je třeba dodržet jistá klišé či jmenovaná zrychlování příběhu (a to i když si odmyslíme, že knižní série, ze které by se mohlo čerpat, není dokončena). Stále je třeba, aby postavy procházely cestou, v níž zažijí přerod, dále naplnit motivy např. vzkříšení apod., aby nakonec celý příběh dosáhl epické bitvy. Jinak by se nedosáhlo, předpokládám, uměleckého účinku, respektive ucelení díla. Kdo chce "příběh", ve kterém náhodně a nečekaně umírají postavy, ať si přečte historickou odbornou knihu. Hra o trůny je stále fantasy a její úloha spočívá v něčem jiném... Na závěr se musím přiznat, že moji první krizi s Hrou o trůny jsem zažil v průběhu třetí série, protože právě v tu chvíli jsem si začal klást otázky, jaký má celé dílo smysl, protože docházelo k tendencím k brutálnímu natahování, které by bylo přímo úděsné, kdyby příběh pokračoval v duchu předcházejících, byť brilantních sérií. Zkrátka by se z Hry o trůny stala nekonečná telenovela bez takřka žádné výpovědní hodnoty. Je třeba každý příběh nějak ukončit, i když se zdají některé postupy jako klišovité.
A ještě k tomu zrychlování příběhu - ehm, to vám to opravdu tak vadí? Naprosto jsem nechápal, proč tolika lidem např. vadilo, že nebylo zobrazeno odkud nemrtví získali řetězy k vytažení Viseriona. To jako vážně? Myslím si, že chyba je pak v divácích, kterým zcela chybí imaginace. A ty "teleporty" postav? Vždyť je zcela zřejmé, že se všechny dějové linky neodehrávají na 100 % současně...

104

Odpovědět

Samé bláboly. Sa zamýšľate nad seriálom z oblasti fantastiky, jakeby to bola dizertačná práca. F**k off! Vyložte nohy a len proste sledujte seriál pri ktorom sa dá odreagovať a baviť sa. Na kieho také vedecké rozbory. Úprimne, nudný je komentár k videu a mal som chuť to vypnúť už v polovici času, ale bol som zvedavý kam až autor povedie svoju rozmluvu a hľa, reklama pre Squarespace (tá bola asi to jediné čo ma na týchto bláboloch zaujalo,ponevač už teraz si nepamätám absolútne nič z tých 8 minútových drístoch ale na reklamu ešte myslím,čo by som označil ako nenápadný zámer vytvorenia tohto "veľdiela"). dávam pol hviezdy za zbytočnosť tohto videa.

37

Odpovědět

Já nevydržel ani půlku první série, každý říká jak je to super a skvělé ale furt se tam kecalo o tom jak tenhle zradil toho a tenhle todlecto a tenhle tamto...
Zkrátka nuda.

317

Odpovědět

No, tak teď by se ti to líbilo :)

140

Odpovědět

Osobně mi nejnudnější přišla série 4. Největším zklamáním Série 5, V 6 sérii už bylo vidět, jak musí zkracovat příběh a uzavírat linky, Dorne, Black Fish, ale příběhy hlavních postav se začaly poměrně zkvalitňovat, Setkání Jona a Sansy byl nádherný.
7 série už figuruje hlavně s linkama hlavních postav, kdy každý má své místo, a děj okol hlavních postav funguje a člověka to zaujme, ale bohužel příběh pak kazí právě zae další eiminace postav, Pouštní zmije, Tarlyovic kluci, smrt Baelishe přijde člověku logická ve chvíli, kdy s uvědomí chybu, ktero udělal při rozhovoru se Sansou, ale také si zasloužil více prostoru.

Seriálu uškodila jednak absence knižní předlohy, ale primárně mu uškodila rávě ona obšírnost děje. Čtenáři si na kvalitu seriálu začali stěžovat někdy od 2-3 série, že tam chybí plno postav, že některé postavy spojují, že někdo žije, že někdo umřel... Vždyť sám Martin má s dějem svých knih očividně pořád problémy, a raději píše nějaký kuchařky a vedljší příběhy a pohádky...
Jenže seriál je drahý, herci stárnou, umírají, výměna herců taky nejde dělat donekonečna, hlavní herci dostávají čím dál více nabídek na natáčení filmů atd... přičemž hraní v takovémto seriálu je dosti zavazující.
Příběh Západozemí je něco, co by potřebovalo těch sérií minimálně 15, ale také potřebuje svého stvořitele, který už někdy od 5 série stále slibuje Vichry Zimy, a ty stále nikde.
A tak se příběh, který v rámci fantasy byl revoluční svou komplexností, se zkrouhl na více klasický fantasy styl, jaký známe z jiných knih.
Stále je to kvalitní počin, oproti jiným, ale příběh tou uspchaností k zakončení a uzavření těch linek prostě utrpělstrašný rány.

147

Odpovědět

Většina diváků očekává stálou akci, když ji nedostanou tak brblají. Kdy ji dostanou opět brblají, že tam bylo moc akce na úkor děje. Technicky je strašně náročné najít rovnováhu nad tím, kdy to přeháním z akcí a nebo dialogy. Autor videa říká, že postavy jsou teď více černobílé, a že se chovají více hrdinsky. Problém je, že určité postavy už prostě zabít nemůžete, protože pak by jste neměli o čem vyprávět. V příběhu jste museli pouze zjistit které jsou ty důležité, které musejí přežít. Autor videa naráží na rychlé přesuny postav, ale pokud se podíváte na mapu Západozemí, kde se nacházela Danerys a kde John, zjistíte, že nebyly vzdušnou čarou od sebe zas tak daleko. Někdy se musejí sledovat detaily které vám poodhalí záměr autorů a nebo o co se alespoň snažili a souhlasím z tímto komentářem , že aby byly všichni spokojení musel by mít seriál 15 sezón po deseti dílech o stopáži jedné hodny. Autoři se nemohou zavděčit všem a hlavně seriál byl natáčen z tím, že Sága Ledu a Ohně je ukončená série, to autor začal psát další díly.

62

Odpovědět

+Petr L."... a hlavně seriál byl natáčen z tím, že Sága Ledu a Ohně je ukončená série, to autor začal psát další díly."
Když začalo HBO natáčet seriál, bylo vydáno 5 dílů knihy s tím, že dva díly ještě autor dopíše...

00

Odpovědět

podľa mňa nové série len dokazujú že Benioff a Weiss niesú takí geniálni tvorcovia ako si ľudia mysleli. Odkedy idú viacmenej bez predlohy snažia sa celý príbeh čo najrýchlejšie dokopať ku koncu a aby nenahnevali fanúšikov (predovšetkým teens základňu na ktorú sa to začalo orientovať) tak zabíjajú len nenávidené alebo bezvýznamné postavy...a títo páni budú mať na starosti aj nové star wars filmy :/

211

Odpovědět

já se toho nebojím, první tři série Hry o Trůny stály za to, tři filmy s max dvouhodinovou stopáží, přičemž SW není GOT, a je to právě více pohádkoidní - Dobro vs zlo, já se naopak těším, myslím si, že ti dva vytvoří kvalitní počiny. I GoT, který jede bez předlohy a i když ztratil dost ze svého základu je stále velmi kvalitní fantasy seriál, a co se týče akce a emocí (v hlavních dějových liniích) tak to stojí za to.

23

Odpovědět

Jsem hluboce přesvědčený, že se plete. Kvalita příběhu jde dolů z důvodu, že systém kterým je příběh psán vede do slepé uličky. Základním lákadlem je totiž princip, že zemřít může i hlavní postava bez ohledu na to, jak moc do té doby byla podstatná pro příběh. To ve výsledku musí vést k vyčištění šachovnice, jelikož zásadní postavy nelze nahradit někým novým do nekonečna. Další problém je, že při zůžení pozornosti pouze na zbylé hlavní postavy ubývá možností jak se může příběh vyvíjet a to přestane tolik dráždit divákovu představivost jak to dál bude.
Tento problém ale nevznikl díky scénáristům seriálu, je přítomen od začátku díky zákonitostem keré G. Martin příběhu dal. Ano, dalo by se pokračovat tak jako na začátku a zabít kompletně všechny postavy které známe, ale obávám se, že kdyby na konci usednul na trůn někdo, koho neznáme od začátku, normální divák to neunese...

297

Odpovědět

Myslím si, že to může být i důsledek zrychleného tempa vyprávění, které zmiňoval. Není čas na vedlejší postavy, které by případně odumřely, aby divák zůstal na pochybách. Knihy jsem nečetl, ale očekával bych, že v nich bude Martin do příběhu postupně uvádět další postavy a dodávat propracovanější obrázek dění.
Scénáristé možná také nechtěli uvádět nové postavy sami, aby nebyl rozdíl mezi knihami a seriálem až tak obrovský potom, co je Martin dopíše... nebo proto, že by točení seriálu trvalo tři generace.

51

Odpovědět

+Šaman BoboTo co píšeš nerozporuju, jen kdyby pokračovali ve stejném rozsahu pořád dál, byl by z toho nekonečný seriál a nutně by časem muselo docházek k recyklaci obsahu. Proto mi "zrychlení vývoje" ve chvíli kdy se zůžil seznam zásadních postav nevadí, dokonce to považuji za chytré, zvlášť když postavy jako Tywin Lanister, Ned Stark atd... prostě nejde nahradit

51

Odpovědět

+NolmoJá myslím, že problém je ještě někde malinko jinde a je to důvod, proč ten seriál všichni tak zbožňují.

Mně totiž přijde, že Martin píše tak pomalu právě proto, že nechce napsat příběh, ale vžívá se do postav a nechává je "interagovat", což potom vytváří příběh. Naopak scénáristé upouští od tohoto konceptu a prostě píšou příběh s širokým spektrem postav. Ale už do důsledku nedomýšlí vlastnosti a způsob, jakým postavy jednají, což způsobí, že jednotlivé postavy začnou být ploché a hloupé, protože to prostě po nich PŘÍBĚH vyžaduje.

Abych to shrnul, dle mého scénáristé příběhem utváří postavy, kdežto Martin postavami utváří příběh. Což je podstatně náročnější, chce to velkou představivost a zároveň i důvtip a v neposlední řadě, co scénáristé GoT téměř určitě nemají, čas. A to je podle mě kámen úrazu, který s trochou štěstí by mohl se dočkat nápravy odložením finální série o rok. Nechme se překvapit.

61

Odpovědět

+TStancekSouhlasím s tebou, ostatně myslím si, že se to nevylučuje s tím co píšu, oby problémy existují vedle sebe současně. Kdo ale za to tedy může? Scénárista těžko, ten dostal za úkol napsat scénář a má na to termín který musí dodržet, neobviňoval bych ho z nedostatku talentu, ale pokud se nemůže držet G. Martina který každou knihu píše roky má prostě problém a těžko studio řekne, dobře... počkáme než dopíše knihy, protože by jim prostě mezi tím Aria vyrostla sice v krásnou mladou ženu, ale v příběhu by nutně chybělo 6 let děje.

00

Odpovědět

Přečtěte si knížky. Docela reálně hrozí, že na trůn usedne někdo, kdo se objevil v (zatím) poslední knize :D. V seriálu tu postavu nahradili Jonem.

10

Odpovědět

Je škoda, že seriál ztrácí hloubku, ale tvůrci se prostě přizpůsobili většině. A většina chce více efektů a více draků. Snad budou mít závěrečné filmečky nějakou hloubku.
Kdyby vám to taky zůstalo v hlavě: Game of Thrones: Season 6 OST - Light of the Seven (EP 10 Trial scene)

61

Odpovědět

Ten problem je v tom, ze ta adaptace prepisu z knih do filmu vynechala prilis mnoho detailu. Prilis mnoho obsahu... proste moc spechali a ted uz nemaj kde brat.. a to je problem.

60

Odpovědět

Ten odklon je uz od 2 rady, pritom od 3-4 rady to s knihou nema uz moc spolecneho

110

Odpovědět

A co si má člověk představit pod pojmem odklon? Co si pamatuji, už první scéna prvního dílu Hry o Trůny byla dosti odlišná. Důležité je, že jádro děje a pointa zůstala, alespoň do 4. série, stejná.

252