FrostmourneMuž ve zbrani

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:506
Počet zobrazení:9 427

Po delší době vám znovu přinášíme video o kování z kanálu Man at Arms. Tentokrát se budou snažit vytvořit kopii velmi žádané herní zbraně Frostmourne z herní série Warcraft.

Přepis titulků

Byl jsem zbrojířským kovářem po 30 let. Vytvořil jsem zbraně pro 200 filmů. Tohle je Muž ve zbrani. Tento meč každý rok navrhovala spousta lidí. Je to Frostmourne z World of Warcraft. Jako vždy jsem si nejdřív vytvořil papírovou šablonu. Tento vzor jsem přenesl na 6,3 mm tlustou 1075 pružinovou ocel. Vyřízl jsem ho na pásové pile.

Spodní část jsem nechal širší, takže jsme ji na bucharu prodloužili. Poté jsme na ní vytvořili závit 3/8-16. Čepel byla následně vybroušena na pásových bruskách. Začali jsme na keramickém pásu s hrubostí 36. Poté jsme přešli k pásu s hrubostí 120. Následně jsme ji vložili do elektrické pece. Zahřáli jsme ji asi na 850°C a kvůli vytvrzení zchladili v oleji.

Používám speciální olej. Je to velmi drahý olej. Běžně ho nekoupíte. Všimněte si, že když do něj vložím kov, který má 850°C, olej nevzplane. Má vysoký bod vzplanutí. Zpevním čepel v elektrické peci. Na 6 hodin ji vložím do žáru 300°C.

Čepel jsme vytáhli a po krocích ji začali leštit. Použili jsme brusivo s hrubostí 600 a doleštili jí na leštícím kotouči. Tohle je průmyslová leštička. Používáme 30 cm široká kola, která jsou pokryta tím, čemu říkáme gorilí nudle. Ale ve skutečnosti je to jemná bezmazná složka. Je to abrazivo s hrubostí 320 a hliníkové abrazivo, spojené lepidlem na kůže. Mrtvé koně přemění na lepidlo, smíchají ho s abrazivy a my to patláme na tahle kola.

Je to podobné technice, která byla používána už dávno v minulosti. Nejspíše používali lepidlo na kůže jako pojivo a písek jako brusivo. Ale předtím zbraň obrousili na pískovcovém kole. Můj způsob je o hodně rychlejší. Nyní na ni může Johnny přiložit šablony. A pak se elektrochemicky vyleptají vzory tady, tady, tady a tady.

Nakreslil si piktogramy nebo runy, které budou na čepeli a na ricassu, na velum. Následně jsme je přenesli za pomoci světlocitlivého polymeru na šablonu, kterou použijeme při elektrochemickém leptání. Vytvořil jsem ty ostruhy nebo drápy, které jsou po straně čepele. A také ten trojúhelníkový plát, který zakrývá neostrou část čepele které se říká ricasso. Tohle jsem vytvořil ze slitiny niklu a stříbra.

Vzor jsme vytvářeli ručním kladivem na hlavici. A pak jsem všechno spojil dohromady a vyleštil. Na konec jsme na tyto části vyleptali symboly ze šablon. Nejtěžší věcí na Frostmourne je jílec a jeho ozdoby. Museli jsme z vosku vymodelovat 26 miniatur a abychom později mohli přivést taveninu, připevnili jsme na ně voskové tyčinky. Kolem toho jsme umístili konzervu. Vrchem na voskový model jsme nalili tuhnoucí směs.

Poté jsme to nechali vyschnout, dali do pece a zahřáli to tak, aby se vosk rozpustil a forma se zpevnila. Kdysi dávno se na výrobu modelu používal včelí vosk a kolem něho se nalil jíl. Vosk roztál, vytekl ven a dovnitř následně nalili bronz nebo stříbro. V tavící peci jsme si roztavili bronz. Nyní ho nalijeme do formy.

Zespodu jsme vytvářeli vakuum, aby byl odlitek kvalitní. Poté, co jsme měli odlito a dostali to z formy, měli jsme před sebou hodně čištění. Na tomhle dělala Elishia. Brousila, vyrývala detaily a všechno leštila. Také jednotlivé části spojovala dohromady. Dělala na tom asi 2 až 3 dny v kuse. Proto jsem s výrobou tohoto meče tak dlouho váhal. Část rukojeti byla vytvořena z delrinu, ve kterém jsme uprostřed vyvrtali otvor.

Poté jsme ho nařezali tak, aby odpovídal vzoru. Nakonec ho Johhny pokryl kůží. Jílec, hlavici i zbytek rukojeti jsme nechali poniklovat u společnosti, která se tím zabývá. Sami to neděláme, protože je to moc nebezpečné. Má čepel byla o trochu lehčí než licencovaná kopie, kterou Blizzard nabízí. Ale i tak je to masivní kousek.

Je to velmi těžký meč. Je to funkční čepel, ale není to něco, co byste běžně nosili do bitvy. Celý rok jste nás o to prosili. Opravdu jste o to stáli. Za hordu! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (54)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nějak jsem asi přehlédl tu část,kdy se děje nějaká skutečná poctivá kovařina

26

Odpovědět

Že by taky kovář? kolega? Ano pan "kovář" opravdu neukazuje poctivou práci, ale strojní obrábění. Jen jednou jsem viděl, že by opravdu doval a to byla Gimliho sekera, kterou dělal z damašku, nicméně, jí udělal nehezký vzor, damašek je super, ale musí se umět i ty vzory. Nic proti, ale to co tu předvádí je pro nás, kteří uznávají poctivou ruční práci opravdu něčím hrozným. Nebavilo by mě to ani. To že v americe z toho nerdi chč..ou magi v kostkách se nedivím, ale že i češi, kteří byli tak pověstní znalostí dobrého řemesla oceňují strojní výrobu jako ruční, to je hnus velebnosti...

12

Odpovědět

+McFishJsem také kovář, zatím tedy pouze v učení. Jeho práce mi ale přijde dobrá.
Přesto, že ten člověk víc brousí, šroubuje a frézuje, než kove, tak jsou to skvělá videa. Za prvé: Dá se v nich pochytit spousta užitečných tipů, které se dají v běžné praxi využít. Za druhé: Ta videa jsou zajímavá sama o sobě. Sice to není poctivá kovařina, ale to neznamená, že to proto nemá žádnou hodnotu. Je to pouze trochu jiné odvětví výroby. Ono vyrobit něco takového, byť s použitím spousty těch strojů, si žádá nutnou dávku dovednosti.
Jo a ten vzor damašku, sic obyčejný, mi přišel nanejvýš vhodný. Jaký by jsi volil ty?

50

Odpovědět

+McFishRozhodně bych si kovář neříkal jen po třech relativně dobrých čepelích a jednom prstenu. Nicméně pradědečka jsem sledoval v jeho kovárně jako více než osmdesátiletého mistra kováře a když si pak někdo, kdo vyřeže čepel z kusu plechu a pak se ani neobtěžuje s tím pracovat na celém meči, říká "kovář," mám chuť mu dát čočku.

03

Odpovědět

:( škoda, lidičky moc bych rád dělal věci jako dělá on bohužel. Jsem umělecký kovář a musím vám říct, že je to dřina se tím uživit. On sám ten meč dělal příšerně strojně, co šlo to vybrousil aby to měl co nejrychleji místo to udělal s láskou ručně. Ještě jsem neviděl nic od něj, co bych sám nemohl udělat. Kéž bych měl čas dělat youtube videa kde kovu kovové předměty z filmů a her. :D asi zkusím kickstarter :D

30

Odpovědět

Prosím víc man at arms, klidně i reforged. Sleduju je v angličtině, ale rád bych rozumněl všemu a ne jen smyslu z kontextu

10

Odpovědět

mno, křičet: "For the Horde!" s pozdviženým Arthasovým mečem v ruce? :D ..každopádně Mrazivý smutek se povedl moc, jedinou jeho chybou je snad to, že nevisí na zdi u mě v obýváku :))

111

Odpovědět

Nevíte co s těmi meči dělá potom? Jestli je prodává nebo si je nechává?

01

Odpovědět

Tohle je taková labutí píseň Tonyho Swattona a zároveň jeden z nejlepších mečů, po tomto díle nastoupili jiní kováři, kteří začali vytvářet totální hovadiny. Teď už je to sice lepší, ale ze začátku to byly kombinace stylu Wolverine-Iron Man nebo My little pony-jednorožec (snad u žádného videa jsem neviděl skoro stejný poměr liků jako disliků, pokud se jednalo o stovky tisíc shlédnutí).

00

Odpovědět

tak to mrkni na Anacondu od Nicki Minaj...

00

Odpovědět

For the Horde! Tak se ukažte, kdo ví o čem je řeč :D

1615

Odpovědět

S Ledovým smutkem říkat za Hordu, to se jen tak nevidí.

479

Odpovědět

Mrazivý smutek

1031

Odpovědět

mel říkat za Krále lichůůů

370

Odpovědět

+DarketahZase práce? Tak já teda jdu.

540

Odpovědět

Měl říci "Za Elune!"

62

Odpovědět

For the HORDE!

2634

Odpovědět

Tak ted jeste muze udelat Shadowmourne.

161

Odpovědět

Ashbringer, Gorehowl nebo Blades of Azzinoth by taky nebyly špatný

181

Odpovědět

Uz se nemuzu dockat az vyjde film Warcraft.

380

Odpovědět

můj kamarád se nemůže dočkat už asi 7 let od chvíle dky řekli, že se nšějakej film točit bude :D

390

Odpovědět

+lenaciaMoje kamarádka taky čeká.

34

Odpovědět

+lenaciaten film se uz ale točí a vyjde 2016, režíruje to Duncan Jones

31

Odpovědět

+lenacia@Kohba: Gratulujem, a bude to chlapec alebo dievča? :-D
@Darketah: Natáčanie skončilo pred viac než pol rokom. Teraz je to už v postprodukcii.

180

Odpovědět

+lenacianu což, taky čekám už těch 6, 7 let :D ty dva, tři roky ještě nějak vydržím :)

00

Odpovědět

Největší motivace žít dál .. :D WoWko už sice nehraju ale ten film chci vidět

180

Odpovědět

do každýho videa na YT,na twitter,FB jsem jim psal ať udělají frostmourne..pak jsem se na to přestal dívat:D

70

Odpovědět

Chyběla mi tam rána do balistického gelu na závěr.

120

Odpovědět

"Weapon: Frostmourne (World of Warcraft)". To mě naštvalo. Ta zbraň se objevila už v sérii Warcraft a tak by tam mělo být pouze Warcraft. Na druhou stranu, ten chlápek mi je sympatický. A ještě jedna věc. Mohli by jste dávat stejné tagy? U Gimliho sekery je to Man in Arms a Muž ve zbrani, tady je to pouze Man at Arms.

144

Odpovědět

Doplněno.

70

Odpovědět

+MithrilDíky.

21

Odpovědět

Teď jste mi udělali opravdu radost :-D Prosím o další...

190

Další