Led – Hra o trůnyMuž ve zbrani

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:40
Počet zobrazení:5 497

Hra o trůny končí a my se vracíme k sérii Man at Arms. Dnešní díl se zaměří na legendární meč rodu Starků, Led.

Poznámky:
Baelor – odkaz na devátou epizodu první řady seriálu, kde zemřel Eddard Stark
Valyrijská ocel – fiktivní ocel světa Hry o trůny, k její výrobě se údajně používala magie
Damašek – materiál složený z více druhů železa či oceli, na jehož povrchu je zřetelná struktura těchto střídajících se vrstev
1095 a 15N20 – rozdělení ocelí, např. 1095 je široce užívaná nožířská ocel s vysokým podílem uhlíku, který je značen druhým dvojčíslím. S klesající hodnotou druhého dvojčíslí klesá i podíl uhlíku. 15N20 představuje ocel s vysokým podílem niklu
Solingen – německé město poblíž Düsseldorfu s historickou tradicí výroby mečů a nožů

Přepis titulků

Já, Eddard z rodu Starků, tě odsuzuji k smrti. Ten, kdo vynese rozsudek, by měl máchnout mečem. LED Hra o trůny - Jsem Matt. - A já Kerry. Jsme bratři Stagmerové z Baltimore Knife&Sword. Vyrobíme vaše oblíbené zbraně. I zbraně, které jste nikdy neviděli. Tohle je MUŽ VE ZBRANI Baelor!

Dones mi jeho hlavu. S návratem Hry o trůny v létě 2017 se opět podíváme do Západozemí. A podržte se, budeme vyrábět Led. Led je z valyrijské oceli, která se vzorem podobá damašku. Použijeme vikingskou vícejádrovou konstrukci, ovšem jádro nebude kroucený damašek, ale směs z 15N20 a 1095.

Vnějšek je velmi světlý, ten vyrobíme z 15N20. Nemáme dost velký kus 15N20, proto Ilya spojí několik menších a protáhne je do tvaru ostří. Ok, chystáme se složit blok pro naši GoT konstrukci. Nařezané kousky od Matta složíme dohromady a dáme do svěráku, kde se nepohnou, a navařím jim rukojeť. Po úvodním kování okrajů protáhne Ilya náš kus do prutu.

Musí udělat dostatečnou délku pro spojení s jádrem a následné kování. Meč, jak ho známe v seriálu, je složen z více prutů. Vnější ostří je velmi světlé, jako čistá ocel. K dosažení stejné barvy jsem použil svařené plátky 15N20. Jádro čepele je vzorované, má přibližně 120 až 160 vrstev damašku s nahodilým vzorem. Zde je můj blok. Skládá se z 22 střídavých vrstev 1095 a 15N20.

Musím zvýšit počet vrstev tím, že je třikrát přehnu. Pak budu schopen zkompletovat jádro s okrajem. Vyrobil jsem jádro Ledu. Úmyslně ho nechávám o něco silnější, svým nástrojem nanesu vzor a tím naruším část textury damašku. Až Matt vše vyrovná a začistí broušením, prut čepele se navaří k jádru. A narušený vzor se objeví v konečném produktu. Nyní máme ukované ostří a valyrijské jádro.

Mým dalším úkolem je vybrousit všechny strany jako tuto, zbavit se Ilyovy textury a poté musím očistit celý obvod jádra, aby se rovnoměrně spojilo s prutem. Nyní máme očištěné jádro i vnější obal, Ilya spojí jedno rameno svárem a použijeme hořák k nahřátí správného místa pro perfektní ohyb prutu kolem jádra. Když máme spojené obě části Ledu, přejdeme k bucharu a roztáhneme ho.

Musíme být opatrní na vnějších stranách, jinak mořením vzniknou nesouměrné okraje. Ilya nyní zešikmí okraje meče. Ztenčí je jen částečně, musí nechat určitý základ tloušťky pro tepelné zpracování. Když zahříváte takto tlustý kus, šance na zlomení je mnohem menší. Kování čepele máme hotové, je čas přejít k broušení. Na co musíme myslet? V seriálu se hovoří o dlouhém meči, ale charakteristikou jde o popravčí meč.

Nedávno jsem byl v solingenském muzeu mečů, kde jsem takové meče zblízka prostudoval. Nejprve čepel značně zploštím, poté zkosím celý její obvod. Po zakalení oceli vybrousím okraje čepele na konvexní brusce, tím zjednoduším usekávání hlav. Od okraje jílce vedou tři drážky, jedna napříč celým středem a dvě paralelní, zhruba do poloviny. Teď vytvořím jen střední drážku.

Kdybych udělal i dvě postranní, po zakalení by vlivem dalšího broušení zmizely. Středové se ale už nedotknu, proto ji udělám hned. Zatím to byla zábava, další návrat Hry o trůny. Chtěl jsem vyrobit Led už od první epizody a konečně je příležitost. Hádej co? Zima přichází! K výrobě záštity použiju kus měkké oceli, 1,5 na 1,5 palce. Useknu takhle velký kus a překlopím ho svisle do bucharu, tím získám potřebnou tloušťku.

Potom celý kus zploštím a vyznačím si přibližný střed sekáčkem. Nic nesekám, jen rýhuji. Odsud už obě části zužuji. Potom využiju soupravu raznic k mírnému zaoblení. Je docela složité takto zaoblovat, vzniká mi hodně hrubých míst, která musí Matt později vybrousit. Ale jde to. Po ukování záštity je čas na její očištění. To provedu bruskou. Pohyb vedu od krajů, zbavím se deformací na středu a udělám otvor frézou.

Na okrajích záštity Ledu jsou dva velké mosazné disky. Ty si vyrobíme. Později navrtáme jejich středy. Po vrtání se provléknou na střed a konce záštity ohřejeme jako nýty. Matt je upevní na místě, zatím si připravím řez a navrtám střed, vytvaruju dva korálky, ručně je seříznu a doladím jejich tvar bruskou. Jak už jsem zmínil dříve, navštívil jsem muzeum v Solingenu. Zde je skvělý příklad popravčího meče s totožnou záštitou a stejnými konci.

Záštita je vytvarovaná, teď ji pouze dobrousím a vyleštím. Použiju hlavně volné broušení, které se hodí na kulaté součásti. Pro meč s takovou délkou a obvodem musíme zajistit rovnoměrné teplo, což zní snadno, ale realita bývá horší. Vidíme Ilyu hýbat čepelí do výhně a ven, dokud nemá správnou barvu pro kalení. Stojím před vámi a přiznávám svou zradu, před zraky bohů a lidí. Porušil jsem věrnost králi a důvěru mého přítele, Roberta.

Přísahal jsem chránit jeho děti, ale než jeho krev vychladla, osnoval jsem vraždu jeho syna, abych získal trůn pro sebe. Čepel prošla kalením rovnoměrně, nechám ji vychladnout ve svěráku, kde se nepokřiví. Pak přejdeme k leštění. - Hej, Matte! - Co je? - Nechceš to přijít vyleštit? - Jsem tu na to sám. Když je čepel zakalená, přichází čas na popouštění v olejové lázni.

Rick vloží čepel na hodinu do oleje s teplotou 230 stupňů Celsia. Poté se může začít leštit. Čepel máme kalenou a popuštěnou, přišel čas na vypouklé dobroušení. Napřed čepel zbrousím horizontálně u kola, potom přejdu k volnému brusu a vše dorovnám. Tenhle způsob mě nebaví, mám rád vše čisté, ostré a zarovnané. V tomhle případě jde o vhodný postup, nějak to zvládnu. U podobných brusů je jedna záludnost.

Když se dostanete k brusnému papíru 220, okraje jsou už hodně ostré. Toto broušení má jediný důvod, dotvořit pekelně ostrou čepel. Vzal jsem kus trubky a trochu ji zmáčkl v lisu pro správné tvarování. John ji navaří k záštitě, tím nám vznikne úchyt pro dřevěnou rukojeť. Jedním z posledních kroků před sestavením je upevnění mosazných korálků. Pomocí hořáku zahřeju vrcholy a opatrně tluču tak, aby bylo pěchování rovnoměrné.

Jak už jsem zmínil při broušení hlavní drážky, po kompletním začištění čepele přidáme i zbylé dvě. Vrátím se k úzké brusce a vytvořím je. Matt dokončí tvar hrušky na brusce, ale já začnu s jejím profilováním, na soustruhu ji zaoblím a zploštím po stranách. Čepel je vyleštěná. Zbavuji ji otisků prstů a možných olejových nečistot před mořením. Ponoření do chloridu železitého vytáhne náš valyrijský vzor na povrch.

A jedeme, kamarádi. Jen rychlá ukázka. Jasně vidíte rozdílný vzor jádra a vnějšího pláště. Ponoříme čepel asi na hodinu a můžeme sestavovat. Od první sezony GoT a prvních obrázků Ledu se chtěl každý náš člen podílet na výrobě. Škoda, že Ned Stark nebude na naší předváděčce. Ten, kdo vynese rozsudek, by měl máchnout mečem. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je hnus, broušená drážka, která ztenčí materiál, místo kované, které ho zesílí. Čuňata!

10

Odpovědět

U tak masivního meče jim nejspíš šlo v první řadě o odlehčení :)

20

Odpovědět

nedokoukal jsem. Nejsem žádný mistr kovář, ale poměr v jakém tady pánové používají kování a broušení ve mě zanechává značnou pachuť...

12

Odpovědět

Ja to dokoukal a netvrdim, ze to je tak jak bych si to predstavoval, ale oproti jinym podobnym show pouzivaji preci jen dost kovarskou praci... neni to same svarovani hlinikovych profilu...

31