Zákopová paliceMuž ve zbrani

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:40
Počet zobrazení:4 206
V dnešní epizodě Man at Arms nám populární kováři ukážou výrobu poněkud netradiční zbraně, tzv. zákopové palice. Tento díl vznikl roku 2016 v souvislosti s vydáním hry Battlefield 1 a o historický výklad se postaral Danny Trejo.
 

Přepis titulků

Tohle je MUŽ VE ZBRANI Dnes vyrobíme zákopovou palici ze hry Battlefield 1. Jde o jednu z mnoha použitelných zbraní ve hře, dostupné od 21. října 2016. První světová válka byla jedním z nejbrutálnějších konfliktů historie a zákopová palice patřila mezi nejpříšernější zbraně. S nástupem kulometů a tanků kopali vojáci zákopy jako úkryt před palbou a při nočním vpádu do nepřátelského zákopu nechtěli střílet a upozornit hlídky, ale v úzkém zákopu se ani nemohli rozmáchnout puškou.

Proto měli zákopovou palici, se kterou si podrobili nepřítele úderem. Brutální, ale účinné. Teď už víte, k čemu palice je. Pojďme ji vyrobit. Palice se běžně vyráběly z předmětů okolo bojiště, ale my jsme řemeslníci, proto vám ukážeme vlastní výrobu spolu s předměty, které se daly použít. Začneme s rukojetí. Po bouřce z minulého měsíce tu máme hezký kus ořechu. Kus použijeme, jádro by mělo být tvrdé, Kerry ho zpracuje na soustruhu. Matt nám uřízl kus ořechu.

Nejprve ho zbavím kůry a potom vytvořím kulatý tvar. Pak pomocí průměrek změříme a hezky zarovnáme oba konce. Teď začneme vyrábět vinutou pružinu pro naši palici. Tehdy by je určitě nevyráběli, použili by nalezené. Ale kdyby si je chtěli vyrobit, asi by to provedli takto. Spojili jsme kousky dřívek a přidali jsme vodící tyčku. Očkem provlékneme náš materiál a budu pomalu navíjet, Ilya ho nahřívá a tím se obtočí kolem středového prutu. Pružinu máme.

Zkroutila se teplem, to vyrovnáme dřevěným kladivem. Teď pružinu zakalíme, popustíme a hotovo. Vzal jsem si obrázek přímo ze hry. Tohle je naše palice. Vrchní hlavice je hodně symetrická, vytvarujeme ji soustruhem, provrtáme střed vrtákem 5'H. To nám dovolí protáhnout prut skrz hlavici i celou pružinu až k upevnění. Začnu s vrtáním a po něm udělám vnější zakřivení. Od Kerryho máme nahrubo vysoustruženou hlavici, kterou bychom normálně ještě více zaoblili, aby se podobala předloze.

Ale ukážu vám jinou techniku. Navléknu hlavici na tenhle prut a takhle ji obrousím, budu ji trochu přibržďovat palcem. Tuhle část chci více zploštit a tato křivka půjde až ke středu. Další krok je ochranný kroužek na konci rukojeti. Trochu jako u našeho tavícího nástroje. Krytka, která ochrání napojení pružiny. Nejspíš by ji vyrobili z velkorážové patrony, tahle má 20 milimetrů, prostě by z ní kus uřízli. Ale rádi děláme komplikované výroby a vám se líbí kování, takže vezmu pár menších ráží, roztavím je a udělám z nich ingot.

Kerry ho zploští a nakonec vytvaruje soustruhem. Než zploštím mosazný ingot, musím ho v první řadě nažhavit. Zahřívám ho hořákem, dokud nezačne zářit, pak ho ponořím do vody. Teď, když ingot změkl, použiji relativně malé kladivo a zastudena ho zploštím na kovadlině. Potřebuji dostatečně velký kus na výrobu ochranného kroužku. Ukovaný ingot začnu protahovat obráběcím válcem.

Postupně utahuji válečky, tím se zformuje vrstva, ze které vznikne ochranný kroužek. Až bude vrstva správná, uděláme výřez. Vracíme se tam, kde Kerry skončil. Ilya dokončí tvarování rukojeti. Nejprve vybrousí celý tvar a potom přidá drážky pro lepší úchop. Začátek války v roce 1914 znamenal první globální konflikt od dob Napoleona. A díky průmyslové revoluci probíhal v měřítku, jaké svět dosud nepoznal. Vojáci v zákopech museli improvizovat. Shromažďovali odhozené kusy dřeva, ze kterých vyráběli děsivé palice.

Používali bedny na granáty pobité hřebíky a obalené ostnatým drátem pro maximální zranění. Návrat k metodám středověku. Rukojeť máme vytvarovanou, vypadá skvěle. Navrtal jsem ji, můžeme provléknout šňůru. Ta se při použití prostě omotává kolem zápěstí. Ještě ji ručně dobrousím. Nechci ji moc zkrášlovat, má vypadat jako vyrobená na bojišti. Doladím ji hořákem, aby vypadala starší. Přišel čas na tepelné ošetření pružiny. Vezmu pružinu a libovolný prut. Takto je spojím, abych zabránil pružině v rozvinutí uvnitř pece. Umístím pružinu do výhně a rovnoměrně ji zahřeji, hned poté ji přesunu do várnice, kde se vytvrdí.

Nesmím ji přehřát, jinak bude křehká. A rozhodně ji musím popustit, aby se během používání nezlomila. Nechci nic připálit, jen dodat trochu barvy. Vše doladím lněným olejem. Ten přidá a zvýrazní různé detaily, dodá válečný vzhled. A je to. Pružina je zakalená, musíme ji popustit. Na pár hodin ji dáme do vypalovací pece při 200 stupních Celsia.

Ukážeme vám, jak jsme na tom s montáží. Hlavici máme zaoblenou a vyleštěnou, středový prut se umístí takto, přesah se nahřeje a upěchuje, tím se prut spojí s hlavicí. Na druhém konci se udělá závit, který se zašroubuje do rukojeti. Prut se vloží do cívky, tím ji zpevní a bude vypadat jako ve hře. Chystám se spojit údernou hlavici s prutem. Prut nažhavím a vtluču podobně, jako by šlo o hrušku a meč. Když je pěchování hotové, zahřeji i zbytek hlavice, abych jí dodal pěkný tmavý odstín.

Zde vidíte změnu barvy. Tady trochu přidám, aby byla rovnoměrná. Za mě dobré, ještě trocha drhnutí a můžeme vše poskládat. Do pružiny můžeme natěsno zašroubovat rukojeť a objímka ji přidrží. Zákopové palice se dělaly buď v továrnách, nebo přímo na bojišti. Během výroby jsme vám ukázali spoustu skvělých postupů. Těším se na prezentaci. Zase příště. Zůstaňte ostří. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak už někdo upozorňoval pod jiným videem - v 8:01 je "have to temper it" - musím to popustit. Tomu po kalení se říká popouštění - viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Popou%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD
"Ocel se vždy po kalení popouští."
O temperování se mluví obvykle v souvislosti s temperovanou litinou.

9:03 - "Díky vytvarování můžeme..." - nevejde se tam už ta pružina? On říká: "Given the form of the spring...". Ta pružina je tam docela důležitá - bez toho se musí dohadovat, že to zašroubovává do té pružiny.

12

Odpovědět

To temperování se řešilo i posledně a vyšší kovářská autorita mi termín požehnala, navíc jsem ho pak našel i u odborníků https://e-konstrukter.cz/novinka/strucny-prehled-procesu-tepelneho-zpracovani-kovu Je to tedy opravdu věcně chybné, nebo spíš něco na způsob legendárního samopalu, který ve větru a dešti rezaví a také koroduje? :)

A s tou pružinou máš pravdu, už se nevejde do textu (znaky na řádek jsou limitované), leda bych úplně rozstřelil časování. Ze samotného videa i dema mi to ale přijde celkem pochopitelné.

22

Odpovědět

+L1ghtJde o to že temperování je hodně široký pojem, temperovat můžeš místnost, plasty, čokoládu etc. U zpracování kovů se termín "temperování" používá pro zpracování šedé litiny. Žádný vyučený kovář ti neřekne že bude "temperovat" ocel, ale vždy ji bude kalit, žíhat, nebo popouštět, což jsou specifické úkony.

22

Odpovědět

+L1ghtI v tom textu v odkazu je to temperování v závorce, zkusil jsem hledat na Google fráze "kalení a temperování" a "kalení a popouštění" - popouštění je častější.
Mám to naučené ze školy a temperování mě "tahá za uši".

22

Odpovědět

+L1ghtA ještě k tomu textu z e-konstrukter.cz - mají to věcně špatně.
Píší: "Popouštění (temperování). Kov se po vytvrzení znovu ohřeje, udržuje se po nějakou dobu na konkrétní teplotě a pak se zakalí."
Mělo tam být: "...a pak se pomalu ochladí."
Aha, u toho článku je uvedeno: "zdroj: machinedesign.com" - takže také překlad z angličtiny, pak se nedivím tomu, že místo "ochladí" napíší "zakalí". A možná i proto dali do závorky to temperování.

Díval jsem se ještě na výsledky google "kalení a temperování" - podstatná část z nich nejsou české texty, ale české překlady anglických, takže na správnost názvosloví se u nich nedá spolehnout.
Vím, jak to při překladu svádí, aby člověk použil počeštěný výraz jako překlad anglického - ale při dobrém překladu je lépe respektovat zaužívané označení (nemluvě o tom, že občas se počeštělý výraz používá v mírně odlišném významu, než anglický).

12

Odpovědět

+L1ghtJeště k té pružině: místo "Díky vytvarování můžeme natěsno" by se dalo napsat "Díky tvaru pružiny můžeme natěsno" - ten řádek pak bude mít o 2 znaky více, celkově méně než řádek pod tím.
Pokud je problém s počtem znaků za zobrazený čas, tak bych použil jednoznačnější (a volnější) "Do pružiny můžeme natěsno" (tím se to ještě zkrátí a věcně to bude nejjasnější vyjádření).
Píši to proto, že pro mě to pochopitelné hned nebylo, chtělo to nad tím chvíli přemýšlet, o jaké vytvarování jde a kam to vlastně šroubuje - než mi došlo, že to bude do té pružiny.

22

Odpovědět

+Blabula2Ok, opět jsem to předělal, včetně předchozích videí. Ale jestli se i příště objeví další písmenkový záchvat, který to bude vykládat zase jinak, už na to prdím :D

30

Odpovědět

+L1ghtDíky, myslím, že to bude OK.

10

Odpovědět

Napoví mi někdo proč je tam ta pružina, když všechno pohromadě drží ten silnej kovovej prut?

60

Odpovědět

Palici dělali přímo podle designu tvůrců Battlefieldu, nákres je dobře vidět v čase 3:06. Takže pružinu měli přímo v zadání, ale bez toho prutu by vyrobili jen takový zmrzačený řemdih, vhodný leda k vyražení vlastních zubů :D

22

Odpovědět

+L1ghtTenhle druh palice má mít pouze pružinu - je bez tyče. https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/30001743
Aspoň teda co jsem našel. Jinak teoreticky by pružina mohla trochu tlumit nárazy, kdyby se setkaly dvě palice.

42

Odpovědět

+ČitoslavVe hře je u ní jasná tyč, viz třeba zde Battlefield 1 CLUB KILLS!!! ;)

00