Beatbox ve zpomaleném záběruSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:8 545

Když se Destin vydal do Německa, potkal se s beatboxerem Flulou. Ten mu ukázal, jak beatboxovat, výměnou za zpomalené záběry. Obojí můžete vidět ve videu.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Existuje mnoho druhů inteligencí. Když vám jde fyzika, máte vizuálně-prostorovou inteligenci. Jestli dobře vycházíte s lidmi, máte interpersonální inteligenci. A dnes bohužel nejsem inteligentní v tom, čemu se budeme věnovat. A to bude beatbox. Pak budeme natáčet beatbox ve zpomaleném záběru.

Vypadá to šíleně. Pak použijeme záběry, abychom zjistili, co pusa dělá, aby vydávala zvuky, které známe jako beatbox. Nejsem dost inteligentní, abych to zvládl sám, takže půjdeme za někým, kdo je daleko inteligentnější. Možná to nebude moc dávat smysl, ale tohle je Flula. Ahoj, lidi! Flula je Němec a...

Děláš hudbu. Ano, dělám beatbox, techno, hip hop a podobně. Jde o tohle. Líbí se mi jeho kanál, protože je zábavný a dělá hudbu, které nerozumím. Souhlasil s tím, že mi dá lekci v beatboxu. Naprosto. Takže tohle je looper, na který mohu nahrát několik smyček přes sebe. Ale pokud chci, tak můžu smyčky přesunout do tohoto přístroje, kde mám k dispozici čtyři stopy.

Cože? - Mám ti to ukázat? - Ano, prosím. Tady mám beat. Teď ho přesunu sem. Teď už žije tady uvnitř. Teď něco přidáme. Jdeme na to.

Bacha na ty basy. A teď nějaké vokály. Jasné? Jo, chápu to, chápu to. Každý to dělá jinak, ale pro mě jsou hlavní tři věci. Nejdřív basy. A pak firbl. Ten s paličkami. - Virbl?

- Jo, virbl. Líbí se mi takhle. Takhle. Ostatní dělají... - Takhle děláš virbl? - Jo. Pokračuj. A pak jsou činely. - Chápu. - A teď dohromady. Zjevně to Flula dost umí. Teď uděláme tohle. Uzavřeli jsme takový obchod.

Když mě naučí beatboxovat, natočím ho ve zpomaleném záběru. Tak jdeme na to. Mám tady kameru a budeme natáčet tvoje rty. Je to v pohodě? Jdeme na to. Vi... Viděli... Radši na to nebudeme moc myslet. Tady je beatboxující Flula a nade mnou je spektrogram.

Na ose x je čas a na ose y je frekvence. Koukejte. Vidíte to? Pěkné barvy. Čím světlejší barva tam je, tím hlasitější je v tu chvíli frekvence. Vypadá to, že tam jsou tmavé výstupky. Jako kdyby byla frekvence uvnitř frekvence. A je to přesně tak.

Je to velmi důležité, je to barva tónu. Zkusíme zahrát C na pianu. Teď to samé s trojúhelníkovým signálem. Všimněte si, že frekvence, které určují notu, jsou stejné. Ale alikvotní tóny jsou jiné. Pomocí nich náš mozek rozeznává různé nástroje. Říká se tomu zabarvení zvuku. Myslete na strukturu Flulova beatboxu.

Jsou to dvě funkce dohromady. První je normální tón vycházející z hlasivek. Je to normální zvuková vlna. Ta druhá vychází z jeho rtů. Když se jeho rty zavřou, zvýší se tlak, dokud není tak vysoký, že znovu rozevře rty. Rezonantní frekvence je určená tlakem uvnitř pusy, prouděním zvuku a sílou, kterou tlačí rty k sobě.

Tyto funkce dohromady tvoří unikátní zvuk. Takže pokud jsme pozorovali správně, měli bychom všechny tyto věci vidět ve spektrogramu. Jo, koukejte. Je vidět, že jeho frekvence z hlasivek je tady dole, ret se zavře každých 25 milisekund a zastavuje proud vzduchu. Pak je vidět, že zvuk je nehlasitější hned po otevření rtu. Pokud se podíváte hodně zblízka, jsou vidět i místa, kde se ret zavírá.

Tady to máte. Beatboxeři nejenže umí vnímat rytmus, jsou to biomechanické syntetizéry, které se specializují na časování, ale i na frekvence. Snad jsem si dnes zasloužil váš odběr, ale co je důležitější, měli byste sledovat Flulu. Nikdy o mně neslyšel, zavolal jsem mu, protože jsme byli ve stejném městě. Má menší kanál, který ale je velmi zajímavý.

Stojí za zkouknutí. Nechám vám odkaz. Dělá něco, čemu říká auto tunes, kdy jede v autě a sám zahraje celou písničku v jednom záběru. Je to velmi chytré, ohromilo mě to. Běžte se na něj podívat. Také vám ukážu, co udělal se zpomalenými záběry. Které jsou vtipné samy o sobě.

Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se. Mohl bys mi udělat outro na konec videa? Samozřejmě. Den ode dne chytřejší! - Děkuju moc, Flulo. - Kdykoliv. Korintským 13, 1

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

možná je to tim že jsem malinkato zhulenej, ale já se při tom p******u řezal, až jsem si vyprsknul čínskou polívku na stůl

00

Odpovědět

Hrozné porno. :-D

00

Odpovědět

To bylo jako pičiprd

60

Odpovědět

Chvílemi mi to připomínalo trochu jiné pysky

60

Odpovědět

Neni to ten nemec, co byl s Conanem na nudaplazi kdyz byl v nemecku? :D

90

Odpovědět

A já jsem si říkal, proč na mě působí jako úchyl :D

50