Relikvie z AksúmuAxolot

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:3 746

V etiopském Aksúmu se nachází kaple, do které může vkročit jen jediný člověk na Zemi. Chrání zde posvátný předmět ohromné síly, který by cizího zvědavce spálil na popel. Co za posvátné tajemství je před našimi zraky skryto?

Poznámky:
Kaporet – přesný český ekvivalent francouzského výrazu "propitiatoire" se mi nepodařilo dohledat, užila jsem proto židovský výraz dle online slovníku Židovského muzea v Praze

Přepis titulků

Relikvie. Ať už jde o posvátné předměty nebo části těl svatých, i v dnešní době relikvie vzbuzují značnou úctu. Některé jsou zvláštní jako hlava Kateřiny Sienské, uchovaná v kapli sv. Dominika v Sieně v Itálii. Některé jsou tak kultovní, že jim jsou zasvěceny slavnosti. Například Buddhův zub má svůj vlastní chrám v Kandy na Srí Lance. Uvnitř chrámu, nejposvátnějším místě buddhismu, mohou věřící obdivovat zlatou schránku s truhlou uvnitř, která obsahuje 5 truhel s tím zubem uvnitř.

Ale věděli jste, že v kapli v Aksúmu v Etiopii leží relikvie tak posvátná, tak jedinečná, že ji kromě jejího strážce nikdo na světě nesmí vidět? VĚDA, PODIVNOSTI, MOZEK, ZÁŽITKY, ZVLÁŠTNOSTI, NEOBYČEJNOSTI, PŘÍRODA, DĚJINY, ZÁHADY, HÁDANKY AXOLOT ZDROJ ÚDIVU Co se tedy v této záhadné kapli ukrývá?

Podle legendy jde o relikvii relikvií, nejposvátnější artefakt třech jednobožství, poklad tak výjimečný, že inspiroval dobrodružství Indiana Jonese: - Jak se jmenuje? - Archa úmluvy. Ve Starém zákoně je Archa úmluvy popisována jako pozlacená dřevěná truhla, která obsahuje desky zákona – Desatera – které Bůh předal Mojžíšovi na hoře Sinaj. Biblické texty jim přikládají mimořádnou moc, třeba moc rozprášit celá vojska.

Víko archy je natolik zvláštní, že pro něj existuje speciální slovo: kaporet. S dvěma zlatými anděly na jeho vrcholu je víko považováno za trůn Boha na Zemi. Poté, co ji Židé během exodu přesunuli, byla Archa úmluvy podle Bible umístěna do srdce chrámu v Jeruzalémě králem Šalamounem. A zhruba v této době se Archa ztratila. Doopravdy se poté zdálo, že Archa záhadně zmizela. Některé hypotézy tvrdí, že byla schována během dobytí Jeruzaléma Babyloňany.

Ale hypotéza, která nás zajímá dnes, je ta o pravoslavném etiopském kostelu. Podle Kebry Nagast, středověkého spisu ze 14. století, měl mít král Šalamoun syna s královnou ze Sáby, prince Menelika I. Ten se později vrátil do Jeruzaléma, kde Archu ukrýval s pomocí 20 Židů. Archa byla poté převezena do Etiopie, kde Židé zavedli izraelské náboženství. Tuto legendu, popisující události staré 3000 let, podporuje existence Falašů, starobylého rodu černých Židů, kteří žijí na severu země.

Okolo roku 300, po pokřesťanštění Etiopie králem Ezanou, byla Archa úmluvy konečně převezena do Aksúmu. Podle etiopské tradice se tam nachází dodnes, v kapli kostela sv. Marie ze Sionu. Možná se ptáte, proč záhada přetrvává, když stačí vejít dovnitř a podívat se, jestli tam Archa leží? Jednoduše proto, že nikomu není dovoleno vejít, až na jednoho muže: velekněze Aksúmu, mnicha, který svůj život zasvětil bdění nad relikvií.

Až do konce svých dní nesmí opustit zahradu okolo kaple a dny stráví uctíváním Archy. V současné době toto břímě nese Abba Tesfa Mariam. Je v pořadí 30. v linii posvátných strážců a jen on může jmenovat svého nástupce. Ani etiopský prezident, ani primas pravoslavné církve, ekvivalent papeže, nemůžou Archu vidět.

To ale nezastavilo spisovatele a novináře, aby zkusili štěstí. V rámci spisu o záhadě v Aksúmu měl novinář Paul Raffaele zvláštní výsadu promluvit se strážcem přes plot, který kapli obklopuje. Na své dotazy o Arše dostal pouze jednu odpověď: "Nic vám o ní říct nemůžu. Žádný král ani žádný papež ji nemohou vidět, jen já. Tak to je od doby, kdy Menelik Archu přivezl – 3000 let." Když se historik Cruikshank zeptal, co by se stalo, kdyby ji viděl, odpovědí bylo, že by na něj uvalila svou ohromnou moc a na místě ho spálila.

Pokud po tomto videu musíte nutně vědět, co se skrývá v kapli v Aksúmu, a pokud už si představujete, jak se skupinou ninjů zneškodníte strážce, nezapomeňte, co se nakonec stane dobyvatelům ztracené Archy... Možná je některá tajemství lepší nechat neprolomená... SCÉNÁŘ A KOMENTÁŘ REŽIE STŘIH TITULKY HUDBA VIDEOUKÁZKY DOBYVATELÉ ZTRACENÉ ARCHY ODEBÍREJTE KANÁL AXOLOT Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

skoda, ze je to francouzsky. musel sem to vypnut po peti vterinach...

07

Odpovědět

Kaporet = z hebrejského Kapparah, hebrejské K-P-R má význam zakrýt, přikrýt ale i vyčistit. Kapparah je vlastně místo smíření, slitování. (smíření znamená, že zakryješ věci, které se staly, a už je nevytáhneš :D) V českých překladech se pro kapparah používá výraz slitovnice. Označuje víko archy úmluvy.

80