Co se skrývá pod zemíAxolot

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:4 824

Na jaké kuriozity můžeme narazit pod zemí? Kde se skrývají zapomenuté poklady, zavátá staroegyptská města a nejkrásnější i nejnebezpečnější jeskyně na Zemi? Axolot vás tentokrát zavede na prohlídku podzemí a odhalí tajemství, která skrývá.

Poznámky:
Vaucluse – jihofrancouzský departement
Abcházie – de facto autonomní region Gruzie, uznávaný několika státy za samostatnou republiku
Jeskyně Voronja již není považována za nejhlubší jeskyni na světě, překonala ji Verevkinova jeskyně s 2212 metry, která se taktéž nachází v Abcházii.

Přepis titulků

I když to tak nevypadá, nejsme v tajném doupěti padoucha z Jamese Bonda, ale v podzemní nízkohlučné laboratoře v Rustrelu ve Vaucluse. Tento komplex se skrývá pod 500 metry skály, jsou v něm 4 kilometry chodeb, a než byl přeměněn na laboratoř, jednalo se o hlavní řídicí středisko Francouzských jaderných sil. To znamená, že pokud by se Francie mezi lety 1971 a 1996 rozhodla vypálit atomovou bombu, byla by vyslána odsud. Z této dočasně nefunkční kabiny, utlumené zvedáky.

Jelikož je zařízení uzpůsobené tomu, aby odolalo jaderné válce, má speciální rysy: Elektromagnetické vlny jsou nižší než v lidském mozku během spánku. Tyto výjimečné podmínky vědcům umožňují provádět pokusy citlivé na zvukové šumy jako výzkum skryté hmoty vesmíru, slavné temné hmoty. Toto světově unikátní místo úžasně nastiňuje to, o čem vám budu povídat. Od podzemních měst až po ztracené poklady, uvidíte, co za úžasné věci se nám skrývá pod nohama.

VĚDA, PODIVNOSTI, MOZEK, ZÁŽITKY, ZVLÁŠTNOSTI, NEOBYČEJNOSTI, PŘÍRODA, DĚJINY, ZÁHADY, HÁDANKY AXOLOT ZDROJ ÚDIVU Věděli jste, že pokud jste majitelem pozemku, vlastníte podzemí až do středu Země? To uvádí paragraf 552 občanského zákoníku slovy: „Vlastník půdy vlastní její svrchní i spodní část.“ Jste zkrátka vlastníkem vrtného jádra dlouhého asi 6000 km.

Když ve Francii staví metro, musí proto skoupit všechny pozemky, i když se práce odehrávají hodně hluboko pod povrchem. Možná vás zajímá, jak blízko ke středu Země jsme se už dostali. Jak jsem řekl, zemské jádro se nachází asi 6000 km hluboko. A k jeho dosažení máme daleko.

Nejhlubší vrt, který člověk kdy vytvořil, je vrt SG3. Nachází se v Rusku na poloostrově Kola. Práce začaly v roce 1970 a jejich cílem bylo překonat zemskou kůru, která má v průměru 30 km. Nakonec se z různých technických a politických důvodů vrt zastavil 12 km hluboko po 19 letech úsilí.

To znamená, že jsme nejenom daleko od středu Země, ale i daleko od proražení samotné kůry. Kolský vrt nám nicméně umožnil získat mnoho informací o skladbě podzemí. Například víme, že v této hloubce dosahují horniny teploty asi 300 stupňů. Mluvili jsme o nejhlubší umělé dutině, ale která je ta nejhlubší přírodní? Tento titul náleží propasti Voronija, nalezené v 60.

letech v Abcházii. Její hloubka je prozatím stanovena na 2197 metrů, ale její hlubiny jsou nadále objevovány mnohými skupinami. V roce 2010 byl v propasti uskutečněn nový rekord, když badatelé objevili nový druh členovce, žijícího 1980 metrů hluboko: Plutomurus ortobalaganensis. Jedná se o zvíře, žijící nejhlouběji pod povrchem Země, o kterém víme. Zpátky k občanskému zákoníku: Ve Francii vlastníte půdu až do středu Země, což neplatí, pokud se v ní nachází ropa.

Ne. Ta patří státu. Nicméně pokud na zahradě najdete poklad, je celý váš. Ale pod podmínkou, že jste ho našli náhodou a informujete o tom úřady. Pokud ne, je to jako krádež. Mnoho proslulých pokladů bylo nalezeno pod zemí, ale ten bezpochyby nejdůležitější je z chrámu Šrí-Padmanabhasvámí v Indii. Při prohledávání podzemí chrámu badatelé v roce 2012 objevili tuny klenotů, zlatých mincí a drahých kamenů, schovaných v tajných komnatách.

Šlo především o oběti bohu Višnuovi, které tam čekaly už po staletí. Hodnota pokladu se odhaduje na 15 miliard eur, což o dost přesahuje HDP Kéraly, státu, ve kterém se chrám nachází. Ze šesti objevených komnat jedna z nich, komnata B, doposud nebyla otevřena. Je zapečetěna železnými vraty, zdobenými kobrou. Místní věří, že by na nás jejich otevření uvalilo hrozivou kletbu.

Podzemí někdy skrývá i ty nejnečekanější poklady jako egyptské město, schované v poušti v… Kalifornii. V roce 1923 režisér Cecil B. DeMille natočil němou verzi Desatera přikázání. Najal 1500 dělníků ke stavbě starověkého města faraonů v dunách Guadalupe-Nipomo uprostřed kalifornského pobřeží. Stavba trvala 6 týdnů a zahrnovala chrám vysoký 36 metrů, čtyři sochy vysoké přes 10 metrů a pět sfing, přičemž každá vážila pět tun.

Kulisy byly tak obrovské, že po natáčení neměl DeMille rozpočet na to, aby je převezli jinam. Přivolal tedy buldozery, které kulisy shodily do 100 metrů hlubokého příkopu a poté je zakryly pískem. Ve své autobiografii režisér napsal: „Až se tam pod dunami bude za 1000 let kopat, snad archeologové neuvěří tomu, že se egyptská civilizace táhla až k západu USA.“ Pod zemí najdeme i spoustu přírodních pokladů jako jeskyni Waitomo na Novém Zélandu, jejíž stěny zdobí plejády světlušek.

Nebo jeskyni Hang Son Doong ve Vietnamu, ta je tak obrovská, že ukrývá vlastní džungli. Ale jedním z nejohromnějších podzemních zázraků je důl Naica v Mexiku, kde se nachází neuvěřitelná krystalová jeskyně. Byla objevena v roce 2000, nachází se 300 metrů hluboko a má v sobě největší krystaly na světě.

Ten nejpozoruhodnější měří 11 metrů a váží 55 tun. Jeskyně je veřejnosti bohužel nepřístupná kvůli svým extrémním podmínkám. Bez speciálního vybavení do horka a vlhkosti by tam člověk nepřežil déle než čtvrt hodiny. Mezi podzemními úkazy, které můžeme navštívit, jsou solné doly, dva obzvlášť. Zaprvé důl Turda v Transylvánii, který byl přeměněn na muzeum v roce 1992.

Nachází se v něm opravdová pouť více jak 120 metrů hluboko. Najdeme v něm ruské kolo a jezero, po kterém návštěvníci mohou plout. Zadruhé důl Vělička v Polsku, který dosahuje 327 metrů hloubky se skoro 300 kilometry chodeb. V tomto dolu se nachází sochy, kaple a katedrála, které byly přímo vysekané do soli. Patří mezi památky UNESCO a ročně přivítá více než milion návštěvníků.

Místo, o kterém vám povím nyní, návštěvníky nepřijímá, a pokud vše půjde, jak se předpokládá, nepřijme je ani dalších 100 000 let. Onkalo je podzemní komplex 500 metrů hluboko, který se právě staví ve Finsku. Má uschovat veškerý jaderný odpad země, první to projekt tohoto typu. Práce začaly v 70.

letech a bude se plnit až do začátku 22. století, poté bude dutina zasypána a zapečetěna. Poté bude odpad uchovávat, dokud nepřestane být toxický, což znamená alespoň 100 000 let. Délka zdaleka přesahuje všechny stavby, které kdy byly lidmi vytvořeny. Pro srovnání, egyptské pyramidy jsou staré jen 5000 let. Tak závratná délka pokládá vědcům nevídané otázky, například: Kdyby zmizelo lidstvo se svými jazyky a znalostmi, jak dát našim vzdáleným nástupcům vědět, že do stavby nemají vstupovat?

Film o Onkalo vyšel v roce 2010. Jmenuje se Into Eternity a bezpochyby jde o jeden z nejoslnivějších dokumentů posledních let. Tento díl je u konce, snad se vám líbil. Rád bych vám oznámil několik věcí. V červnu kanál oslaví první narozeniny a k této příležitosti vydám zvláštní video, ve kterém zodpovím vaše otázky, pokládejte je na Facebooku a Twitteru.

5. června vychází má další kniha v nakladatelství AAARG, která bude o neznámých lidech s neobyčejnými osudy, pokud se vám líbila první knížka Axolota, bude se vám líbit i tato. Zároveň bude vycházet komiks Axolot, který vyjde na konci roku u nakladatelství Delcourt, a půjde o kolektivní dílo talentovaných tvůrců, jako je Marion Montaigne, autorka Neumřeš blbější, nebo Boulet a další, kteří překreslí axolotí příběhy svým stylem.

To vyjde spíš ke konci roku, takže se vám o tom ještě zmíním. Moc vám děkuji, že je vás na Axolotovi tolik, a budu se těšit zase příště. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video, kde čumim na obličej chlápka pouze čtoucího text, který je běžně dostupný na wiki nebo jinde, pro mě nemá žádnou přidanou hodnotu.

Tohle nebylo zajímavé.

03

Odpovědět


Odpovědět

Mám rád videa kde se něco dovím a tohle bylo zajímavé. Jen poznámka k Mexické jeskyni jsou to krystaly sádrovce a ne křišťál. Díky a klidně víc

110

Odpovědět

Asi chtěla napsat jenom krystaly a spletla se na křišťáli.

00

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :)

00