Klikat znamená znečišťovat

Thumbnail play icon
41 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:5 055

Odmítáte brčka, jezdíte zásadně jen na kole a poctivě třídíte odpad... Ale napadlo vás někdy, jaký dopad na životní prostředí může mít i jenom jediný klik? Co naše věčné surfování po internetu doopravdy způsobuje? A co proti tomu zmůžeme?

Přepis titulků

DEKÓDAKTUÁL KLIKAT ZNAMENÁ ZNEČIŠŤOVAT Obejít se bez internetu je dnes těžké, protože ovládl naše každodenní životy. Ale ke komunikaci se nepotřebujeme přesouvat a neplýtváme tolik papírem, jeho ekologický dopad je tedy znatelný. Abychom se však do tohoto světa připojili, uživatelé skupují přístroje náročné na energii a vstupní materiály.

Kvůli omezené životnosti končí počítače, chytré telefony a tablety v popelnicích, už tak přeplněných. E-maily, sociální sítě, vyhledávání informací, virtuální nákupy, streamování, zálohování fotek na cloudu, videohry a online hudba...

Z velkých dat se stala data obrovská. Závratná čísla jako důkaz: podle Agentury životního prostředí a Mistrů energie se na světě za jednu hodinu pošle 8 až 10 miliard e-mailů a na Googlu se uskuteční 180 milionů vyhledávání. Informatika dnes představuje 7 % světové spotřeby elektřiny. Kdyby byl internet zemí, na světě by byl třetím největším spotřebitelem po Číně a USA a před Ruskem.

Neviditelné znečištění, způsobené tímto průmyslem, a jeho dopad na klima se vyrovnají letecké dopravě. Počet uživatelů nepřestává narůstat. Z dnešních tří miliard se na konci dekády dostaneme přes čtyři. Ale co za tím vším stojí?

Emise skleníkových plynů, způsobené numerickou galaxií, jsou různého původu. 47 % je způsobeno spotřebními přístroji kvůli zpracování materiálu a spotřebě energie. 28 % síťovou infrastrukturou. Konečných 25 % je způsobeno datovými centry, která uchovávají naše údaje a pracují s nimi.

Naštěstí může existovat i jiný internet! Ekologické datové centrum založili například v Norsku. Jejich serverovny nejsou klimatizovány na bázi znečišťujících paliv jako plynu nebo uhlí, ale díky hydraulické energii a polárním teplotám. Také můžeme vypouštění CO2 do vzduchu omezit recyklací tepla z datových center na vytápění paneláků nebo veřejných koupališť.

Můžeme jednat i na osobní úrovni. Stačí pravidelně vymazávat e-maily z koše, nainstalovat si antispam, komprimovat přílohy, místo streamování videa stahovat, nebo abyste se vyhnuli spotřebě energie vyhledáváním, uložit si své nejnavštěvovanější stránky jako třeba France tv éducation. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Môže to byť pravda ale príde mi to ako totálna blbosť riešiť už aj toto.

102

Odpovědět

lol

00

Odpovědět

Já věděl, že být Francouz je dnes klinická diagnóza!

121

Odpovědět

Je vědecky dokázáno a svědecky prokázáno, že dýchání způsobuje emisi Céódvje, což je to nejhorší zlo hned po Satanovi, Šejtánovi, Bubákovi a Rokurokubi.
Kdyby tedy tvůrci videa přestali dýchat, rozhodně by pro záchranu planety udělali něco důležitého a velikého!
:D

141

Odpovědět

Tak video je cypina od začátku do konce. Ale dají se s tím trollit všechny ty grínpigsácké facebookové kampaně typu Chceš zachráni planetu? Klikni zde!
Jinak samozřejmě v rozvojových zemích internet dost pomáhá k přežití a ke konkurenceschopnosti. Takže se budeme tvářit, že Afriku jsme nemysleli a že přírodu ničí jenom bílé heteterosexuální klikání.Aneb na straně nákladů jsme to zveličili a přínosy zapřeme.

111

Odpovědět

OK. Několik problémů. V Norsku mají jiné podmínky, než v jiných zemích. Mohou tam udělat něco, co jinde jít nemusí (ale může).
Ano, výroba elektroniky je…well…způsobuje bordel. Znečištění, zneužívání lidí při těžbě vzácně se vyskytujících kovů apod.
Stále lepší, než biliony tun papíru. Taky snad existuje nějaká recyklace.
Stahování místo streamování? Jo…proč ne. Ale osobně to dělám proto, že mi net může vypadnout kdykoliv. A když hraju a něco paralelně sleduju, tak to je nepříjemné.
Komprese a dekomprese je výpočetně náročná. Bez komprese je to zase náročnější na úložiště a přenos dat. Pick your poison. Antispam má každý pořádný mail server anyway. Stejně tak jako odstraňování věcí z koše a spamu.
To, že lidi občas neprojedou jejich mailové schránky a nesmažou staré a zbytečné věci, to je ale symptom jiného problému, co se projevuje i jinde.
Nepoužívání záložek a neustálé hledání často navštivovaných stránek… Bože, to snad nedělá nikdo, ne? Vždyť je to “línější“, si tu stránku prostě uložit a pak jen kliknout…
Využití tepla z datacenter… O.M.G. You got to be… OK. Teromdynamika? Huh? Pokud budu teplo přenášet, tak potřebuju rozdíl tepla a super kvalitní teplenou izolaci (a ta by jistě byla drahá, náročná na výrobu jak energeticky tak materiálně), a i kdyby ne…desítky km trubek s…mírně teplou vodou? Nebo čím vlastně? Protože to není tak, že by to ty datacentra vytápěly na 90 °C, aby to do nějakého sídliště vzdáleného města dorazilo se 40 °C. Oceňuji nápad, ale tohle prostě nebude fungovat. Protože zákony fyziky. Jsou nastavený prostě debilně, co s tím uděláš…
Jediný, tak můžeš datacentra hodit do vody. Jakože pod hladinu oceánu. Sevisovat to bude prakticky nemožné, zato chlazení a tím i životnost komponent bude pohádková. Ale tohle taky už někdo dělá. Má to ale jeden problém. Potřebuješ k tomu oceán. Co dělat uprostřed kontinentu? Přenést všechny datacentra na pobřeží? Do v případě nějaké katastrofy?

36

Odpovědět

Tak jestli má, podle videa, informatika 7 % podílu celé spotřeby tak je to s kombinací její nutností a užitečností hodně efektivní číslo. Video mi přijde jako klasické "omezit lidi = řešení problému".

221

Odpovědět

maîtrise de l`energie nejsou mistři energie :-)

33

Odpovědět

Tak teď si opravdu nejsem jistej, jestli komprimace přílohy nevyžaduje více energie, než její odeslání v původním stavu. Obzvlášť, když velmi často zůstane archiv nečinně ležet vedle původního souboru a není odstraněn.
Stejně tak stáhnutí videa místo streamování (pokud je vůbec možné stáhnout): Video zůstane ležet na disku, dokud tento není plný a uživatel buď nepromaže a nebo nekoupí nový disk (a nové emise). V případě, kdy sleduje video online, nejpozději po restartu jeho stroje nezůstane na disku nepořádek a nedochází tak k téměř nekonečnému duplikování dat.

PS: Celkově dopad na životní prostředí nepopírám, jenom se zamýšlím nad některými doporučeními.

72

Odpovědět

Nejde o data na soukromém disku, ale na datových centrech. Každej stream, každé stahování a každé vyhledávání prostě zatěžuje servery = zvýšení odběru energie a produkce tepla.

24

Odpovědět

Pokud se na video podívám jednou, pak streamování = stáhnout, shlédnout, smazat. Streamování má méně operací, takže lepší. Ale některá videa (soubory, stránky) mi stojí za to stáhnout proto, že to, že je na internetu něco dostupné teď, neznamená, že to už za hodinu může být pryč.
Pokud se na video podívám vícekrát, pak je lepší jednou stáhnout a využít disk, než opakovaně stahovat.
Typicky u hudby - mám velký archiv MP3, při jejich poslouchání nemám permanentní datový tok přes X serverů.

11