Historie videoher III (1994–1998)

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:41
Počet zobrazení:4 585

Ve třetím díle historie videoher se zaměříme na společnost, která se i bez mnoha zkušeností v herním průmyslu ocitla na vrcholu slávy díky své revoluční video konzoli páté generace. Sony a PlayStation.
Nintendo a SEGA mají nového konkurenta a spouští se velký komerční boj o klienty. Mezi sebou bojují PlayStation, Nintendo 64 a Sega Saturn.
V těchto zlatých časech herních domácích video konzolí se objevily hry, které jsou známé dodnes. Super Mario 64, Wipeout, Resident Evil, Final Fantasy, Crash Bandicoot, Tomb Raider, GoldenEye 007... a mnoho dalších.

Historie videoher (1972–1983)
Historie videoher II (1983–1994)
 

Poznámka:
Polygonová síť:  Studium polygonových sítí je velké podpole počítačové grafiky a geometrického modelování. Polygonové sítě jsou rozšířené v prostorových animacích a vizualizacích pro vizuální a zábavní účely včetně animovaných filmů, efektů a videoher.

*Ve všech dílech videoher jsou zmíněny herní kazety, které jsou u nás známé také pod jménem cartridge .

Přepis titulků

3. prosince 1994 se v Japonsku objevuje PlayStation od Sony a pár měsíců poté i v Evropě a USA. Tisk skepticky čekal na zahájení. Mysleli si, že Sony nemá tolik zkušeností jako SEGA nebo Nintendo. Zmýlili se. Sony navždy změnilo herní průmysl. Je pravda, že Sony nemělo zkušenosti. Muselo se obklopit nezávislými vývojáři, aby mohlo nabídnout širokou škálu her. Rok předtím SEGA vytvořila bojovou hru pro herny po celém světě s velkým úspěchem.

Byl to Virtual Fighter. Hráči byli vytvořeni na bázi 3D a bojovali v trojrozměrném prostředí. Začala éra polygonových sítí. Zlaté časy, kdy se tvořily skvělé videohry pro pátou generaci domácích video konzolí.

Nezávislí vývojáři chtěli zkusit štěstí a vytvořit hru podobnou Virtual Fighter pro domácí konzoli. PlayStation měl velký úspěch díky svému CD-ROMu, ačkoliv jiné společnosti zabudovaly CD-ROM dříve. Měl velmi přístupnou vývojovou sadu pro nezávislé třetí strany, které nebyly vázány na žádnou firmu. Sony vědělo o svých slabinách, a proto s vývojáři podepsalo méně zavazující smlouvy než jejich konkurenti.

Capcom, Konami a Namco začali tvořit. I přes tuto spolupráci Sony chtělo mít svůj vlastní tým, aby v následujících letech mohlo v boji čelit svým konkurentům. Líbila se jim britská firma Psygnosis a získali ji ke spolupráci. Tak vzniklo první Sony Studio. Novinkou bylo, že místo Japonska to byla Británie, odkud vycházely nové herní úspěchy.

Video konzole Sega Saturn musela soupeřit s PlayStationem. Měla to být jednoduchá herní konzole, ale když se tým SEGA dozvěděl, jak bude vypadat PlayStation, zvýšil pozornost. Nová konzole od Sony počítala s úžasně rychlým 3D procesorem. Tým SEGA se pustil rychle do práce, ale spěch nedělá dobrotu. Nainstalovali druhý procesor, který drasticky zvýšil rychlost na úkor složitějšího vývoje, čímž vzrostla cena konzole.

SEGA předstihla prezentaci PlayStationu a díky svým věrným klientům prodala 170 tisíc kusů za jeden den. Mezitím Sony, které nemělo zkušenosti v herním průmyslu, investovalo do reklamní kampaně. SEGA s fádním produktem dělala, co mohla. Bylo učiněno mnoho špatných rozhodnutí, jako upustit od katalogu titulů pro Mega Drive, kde se stále počítalo s mnoha věrnými klienty.

Mezitím PlayStation triumfoval s hrami jako Battle Arena Toshinden 2 nebo Resident Evil. To poslední, co SEGA potřebovala, byl další rival. V roce 1996 přichází očekávaná video konzole od Nintenda. Nejdříve se jmenovala Ultra 64, ale nakonec byla přejmenována na Nintendo 64, kvůli autorskému právu Conami.

Měla dobrý technický potenciál, 64bitový procesor a vylepšenou grafiku, kde už pixely nebyly patrné. Místo CD-ROMu vsadili na kazety. Šigeru Miyamoto vytvořil hru Mario Bros celou ve 3D. Super Mario 64 definitivně usadil základy 3D plošinovek.

Pro mnoho kritiků a fandů je to ta nejlepší hra všech dob. Také se představil Mario Kart 64, další úspěch. Přesto Nintendo 64, ačkoliv v mnoha ohledech lepší konzole, nevyhrálo nad PlayStationem. Komerční válka začala.

Pro vývojáře bylo jednodušší tvořit hry pro CD. Kazety byly odolnější a hry se ukládaly bez potřeby externí jednotky. Ale CD bylo levnější a dovolovalo tvořit hry s větší kapacitou. Navíc některá CD přehrávala i audio. Některé hry počítaly s bezvadnými soundtracky. Wipeout.

FIFA. Vývojáři upřednostňovali CD. Za každou videohru dostávali více licenčních poplatků. Jedna společnost, která spolupracovala s Nintendo, přešla ke konkurenci. Byl to Squaresoft. Společnost, která vytvořila slavnou ságu Final Fantasy. S Final Fantasy VII nechtěla být pozadu. První Final Fantasy ve 3D pro Nintendo64.

Ale Nintendo 64 mělo limit ukládání, který představoval mnoho úskalí. Řešení bylo přejít k PlayStationu. Final Fantasy od Hironobu Sakagučiho mělo celosvětový úspěch, díky kterému PlayStation začal vyhrávat komerční boj. Nicméně Nintendo se nevzdávalo a vydalo slavné a úspěšné hry jako The legend of Zelda: Ocarina of Time nebo GoldenEye 007, která je podle kritiků jedna z nejlepších stříleček všech dob.

PlayStation zvětšoval svůj katalog her s hrami, které jsou známé dodnes. Nintendo nevsázelo jen na Nintendo 64. V roce 1994 pracovali na nové kapesní konzoli. Game Boy Advanced. Ale projekt byl zpožděn a vznikl Game Boy Color.

Obrovský prodejní úspěch. Navíc byl kompatibilní se svým předchůdcem. Díky tomu se mohly hrát předešlé hry na novém Game Boyi v barvách. Sega Saturn byl velký propadák, a tak SEGA připravovala nový produkt, který ji měl zachránit od velké krize. V roce 1998 předbíhá všechny své konkurenty s první herní konzolí 6.

generace. Sega Dreamcast. Přeložila: Pauli www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář