Zloděj balíků versus nástražná bomba se třpytkami

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:106
Počet zobrazení:7 607
Mark Rober je bývalý inženýr při NASA, který studoval strojírenství na Brigham Young University. Podílel se mimo jiné i na stavbě roveru Curiosity, který právě teď brázdí rudé pustiny Marsu. Mohli jste už od něj vidět video o odstředivce, která pomáhá při léčbě malárie nejen v rozvojových zemích. Tentokrát postaví také něco, co se točí, a to nástražnou past na zloděje balíků. V USA je běžnou praktikou, že dopravní společnosti nechávají objednané balíky na verandě před domem, a tak je často někdo krade. Nebyl by to Mark, aby něco nevymyslel. Podívejte se, jak se vypořádal s těmito zákeřnými lidmi a jak jim při tom ještě pořádně zatopil.

Přepis titulků

Tenhle týpek mi z verandy sebral balík a chce ho v autě otevřít, ale neví, že to je na míru dělaná nástražná zásilka, která ho natáčí na čtyři různé kamery. Vyletí z ní půl kila těch nejjemnějších třpytek a pár dalších překvápek. Abyste pochopili, co tomu předcházelo, musíme se vrátit zpět. Před sedmi měsíci mi byla zásilka ohlášena jako doručená, ale ve skutečnosti nepřišla.

Podíval jsem se na bezpečnostní kamery a všiml si tohoto párečku, jak se prochází. Můžete vidět, že na sobě mají batohy. Chodí po ulicích a takhle si zpříjemňují večer. Pokud jste se už v takové situaci ocitli, cítíte se tak nějak poškozeni. Řešil jsem to s policií, a i když jsem je měl natočené, řekli mi, že jim to nestojí za námahu.

Takže cítíte bezmoc. Nějak se to řešit musí, abychom to těmhle parchantům nedali jen tak. A pak jsem si řekl: "Počkat..." Postavil jsem terč, který se vždy posune na střed, devět let jsem navrhoval hardware, který teď sakra brázdí jinou planetu. Jestli je někdo, kdo se pomstí nástražným balíkem a kdo to s jeho navrhováním přežene, budu to já.

První byl náčrt a návrh na počítači. Napsal jsem příteli Shaunovi, který se vyzná v malé elektronice, a dali jsme se do práce. Chci, aby byli za svoji námahu odměněni mračnem třpytek. Protože kdo je nemá rád, že? To je jednoduché, můžu to udělat pasivně pružinkou, až se otevře, ale já chci ještě nahrát jejich reakci, což celé navrhování ztěžuje.

Balík bude celý den ležet na verandě a nemůže být zapojen do elektřiny. Nevíte, kdy ho někdo odnese, takže zapnout kameru a dát ji dovnitř nejde, protože vám dojde baterie a paměť. Navíc potřebuji nahrávku získat zpět, jestliže přijdu o balík. Po půl roce plného úprav designu a spousty zkoušení jsme vytvořili tohle.

Řídí to na míru vytisknutá deska. Je na ní snímač zrychlení, který při pohybu zkontroluje signál GPS, jestli ho někdo neodnesl z verandy. Pak dá znamení všem čtyřem mobilům, aby začaly nahrávat. Použil jsem čtyři dozadu nakloněné mobily, které mohou nahrávat širokoúhle. 3D vytisknutá část je vytvarovaná pro zorné pole mobilů.

Je zaručeno, že uvidím jejich reakci nezávisle na tom, jakým směrem balík otevřou. Zde je ukrytý prdící sprej. Celou místnost lze zasmradit jen jedním stříknutím. Přidělali jsme na něj motůrek, který sprejem pětkrát stříkne. Je to skvělý přídavek. Každých třicet sekund pětkrát stříkne, dokud balík nevyhodí z auta nebo z domu předtím, než uvidí čtyři mobily.

To zvyšuje naše šance na znovunalezení, jelikož díky GPS v mobilech vždycky známe jejich polohu. I když se to nepovede, všechny mobily mají LTE internet. Videa nahrají na cloud a uvidím, co se stalo. A jako majstrštyk jsme nahoru dali nádobku, kterou pod ní umístěný motor roztočí. Nasype se tam hromada nejjemnějších třpytek, motor se roztočí a odstředivě je pošle do všech světových stran.

Kryt jsme proděrovali a nalepili na něj jednostrannou fólii, takže je dvě kamery při odchodu budou snímat. Aby to vypadalo jako běžná zásilka, přidali jsme fólii a dodací štítek. To se mi líbí nejvíc. Kdyby zloděj neměl tak naspěch, všiml by si, že odesílatelem je hrdina mého dětství Kevin McCallister, jenž mě k tomuto projektu inspiroval. Vyhledal jsem si skutečnou adresu domu z filmu a tu použil.

A příjemci jsou samozřejmě tihle dva chlapíci – Harry a Marv. Vespod je nabíjecí port. Jestli ho nikdo neukradne, můžu ho vzít domů a všechny baterie dát nabít najednou. Ideálně zloduch ukradne balík z verandy, odejme kryt a dva koncové spínače sdělí řídící desce uvnitř, že kryt je sundaný, a to všechno uvede do pohybu. Možná jsem zaujatý, ale občas je dobře navržený projekt prostě nádherný. Mobily mají GPS, tak jsme vytvořili okolo domu virtuální ohradu.

Přijde mi upozornění, když se balík dostane mimo. Umístil jsem ho na verandu a teď budeme jen čekat. Byl jsme v práci a přišlo mi upozornění, že balík opustil virtuální ohradu. Zkontroloval jsem kamery a opravdu je pryč. Koukl jsem se na GPS a trasoval ho. Asi jedou autem, protože se od mého domu celkem rychle vzdalují, ale nejspíše zastavili v parkovacím domě, kam teď mířím. A pokud mě sledujete poprvé, tohle není kanál pro pranky.

Není to pro mě příjemné. O čtyři minuty později A tady to máme! Vidím třpytky! Jako bychom našli černou skříňku spadlého letadla. Fungovalo by to, i kdybych ho nenašel, nahrálo by se to na cloud, ale připojit mobily je rychlejší. Jedu domů zjistit, jak se balík ocitl tady.

Vypadá to, že šel po chodníku a najednou prudce zabočil vlevo. Sebral balík a šel do auta a pak jel do parkovacího domu. Tam se pak odehrála tahle nádherná scénka. Co sakra? Tak to ne. Podívej se na moje auto! Je to všude! Kristovy rány, nevím, co to je. Je to doslova všude.

Auto se čtyřmi muži. Kryt se zasekne, kamery jsou zakryté. Třpytky vypuštěny. Prdící sprej - Ale no tak... - Kámo, nech to venku. Co to je sakra za smrad? - Otevři dveře! Třepe s krytem, třpytky se vysypou všude. Prdící sprej Dej to pryč, neměl jsi to ani brát.

Co to sakra? Dej to pryč! - Co s tím mám jako dělat? - Zahoď to pryč! - To je ale smrad! - To ses podělal? Fakt to dej pryč. Dej to pryč. Vezmi to celé. Odhozeno na silnici. Rozjímá nad životními rozhodnutími.

Drobný si nech, ty prase zpropadený! Obdivuje odpalovací zařízení. Jaké z toho plyne ponaučení? Nekraďte lidem jejich věci. Není to rozumné a navíc neskončíte v takovýchto situacích. Nebo dokonce v takovýchto. Teď sem přijde moje holka a začne: "Tak koho jsi tady měl?" Prosím zvažte odběr. Tohle video bylo o ochraně zásilek před zloduchy půlroční předesignovanou obludností.

Ale naštěstí pro vás je snazší bránit se před zloduchy online díky skvělým lidem z NordVPN sponzorujícím tohle video. VPN je zkratka pro virtuální privátní síť. Můžete surfovat web anonymně, vaše poloha je utajená a data šifrována. A i když nemám zlé úmysly a nic neskrývám, denně vytvořím točící se třpytivou hromadu dat.

Byl bych nerad, kdyby to někdo použil proti mně, jako je to teď v novinách. Výhodou je, že kliknutím myši se počítač teleportuje do kteréhokoliv státu, pokud se vám někdy zobrazí, že je video ve vaší zemi blokováno. Mastný! Je jisté, že je NordVPN nejlepší, protože je superrychlá a má po světě stovky serverů.

Pro mobily také nabízí zdarma Android a Apple aplikace. Ať už hodně cestujete nebo se více zajímáte o svoje soukromí, navštivte NordVPN.com/MarkRober nebo použijte odkaz v popisku. Dostanete slevu 75 % na jejich tříletý plán. Adresa je NordVPN.com/MarkRober, a pokud při placení použijete kód MarkRober, uvidí, že jste ode mě, a jeden měsíc budete mít zdarma.

Díky za sledování. Prosím zvažte odběr.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Měl bych strašnou chuť narvat tu krabici dělobuchama, aby to těm parchantům aspoň zpřelámalo hnáty.

83

Odpovědět

To by byla taky sranda... na druhou stranu chápu, proč se rozhod jinak. Ale tohle bylo opravdu hodně slabý... místo třpitek moh dát třeba nějakou nesmejvatelnou barvu, nebo něco podobnýho. Nebo s tim rovnou rostřikovat ten smrad, aby ten člověk co to otevřel nemoh několik dní mezi lidi a auto bylo kompletně nepoužitelný... a třeba tam ještě narvat nějaký pavouky, nebo něco podobnýho.

102

Odpovědět

HAHA to mi připomíná moji anabází s hlučným sousedem který miloval velmi hlasité bicí, rušení nočního klidu to ještě nebylo takže se s tím nedalo nic moc dělat až na jednu maličkost která přeci jen se udělat data .... ke zdi přiložit velmi výkonný reproduktor, otočit ho tak aby mířil do zdi, z druhé strany jej obložit zvukotěsným materiálem aby se zvuk nešířil příliš hlasitě zpět do místnosti, do zdi navrtat hlubokou díru do které stačí zapustit mikrofon tak aby snímal otřesy jdoucí převážně od souseda. Tyto nasnímané zvuky, pomocí raspberry pi počítače o fázi posunout (cca o 0.5 sekund) a vytvořit tak de fakto velmi hlasitou umělou ozvěnu ... soused se nikdy nedozvěděl odkud ta ozvěna přichází přesto že v jeho bytě předtím nebyla. Zpět jsem totiž posílal jen velmi nízké frekvence a jejich směrovost se zvlášť při zapnuté hlasité hudbě velmi těžko určuje, ... dovedete si představit, že hudba se od té doby stala pro sousedat téměř neposlouchatelná, po asi týdnu si koupil sluchátka nebo se odstěhoval a byl naprostý klid :-) SUCCESS STORY ... technologie vždy zvítězí nad bezohledností a drzostí :-)

332

Odpovědět

Nechci to zpochybňovat, ale jestli se nepletu, tak tohle přesně jsem viděl na YouTube od nějakého američana. Jsi si jistý, že je to tvůj příběh a není jen ukradený? Nebo jsi se jen inspiroval? Nebo čistá náhoda? :D

30

Odpovědět

a tady je original
Neighbor Payback Prank

00

Odpovědět

+VerBassMArk6160165 popisuje něco trošku jiného a dle mého o stupeň chytřejšího - v tom videu je pouštění zcela jiné hudby zpět = soused ví, kdo to pouští. Ale v tom popisu je pouštění jen určitých tónů, které jsou směrově těžko určitelné = soused neví, kdo to pouští.
Netuším, zda to MArk6160165 skutečně provedl, ale zní to jako dobrý plán.

21

Odpovědět

Jen malá technická, strojní inženýrství je český překlad pro mechanické inženýrství (mechanical engineering).

42

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :)

41

Odpovědět

Neříkejte mi, že v USA neexistuje nic jako služba "do vlastních rukou"...

22