3D tiskárny jako z Westworldu

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:5 511

Technologie 3D tisku už je nějakou dobu velice populární a používaná ve velkém. Přesto čelí mnoha omezením, které by tato novinka z MIT nyní mohla překonat. Díky nádrži plné gelu už si designéři nemusí dělat starosti s gravitací a podobnými komplikacemi a mohou tak vznikat mnohem odvážnější projekty. Navíc v nesrovnatelně kratším čase.

Přepis titulků

Vizionáři žánru sci-fi často ukazují alternativní reality s úžasnými biologickými a technologickými pokroky. Létající auta, světelné meče, humanoidní roboti. To je všechno jenom hra, dokud neuvidíte tekutou tiskárnu, která může ze skutečného světa udělat Westworld. A tu vidíme na těchto záběrech od MIT. Jako by nějaký nerd viděl Westworld a řekl si, že to zvládne taky. Je to nový způsob 3D tisku zvaný rychlý tekutý tisk.

Toto stejně jako roboti ve Westworldu – pozor, spoiler – rozvíjí naši představu o této technologii. 3D tiskárny známe všichni, dneska jsou v mnoha školách nebo knihovnách. Sice je lépe dostupný než před pěti lety, ale tradiční 3D tisk má omezení v rychlosti, kvalitě i celkové velikosti. Ty tiskárny jsou nepřenosné, vytlačují plast nebo kov, objekty staví vrstvu po vrstvě a obecně jsou dost pomaaaaaaaaalé. Jsou pomalé.

Od rozšíření 3D tiskáren v posledních 15 letech jsme z nich viděli vylézt domácí modely, specializované součástky, a dokonce boty. Ale vytvořit 3D věcičky není jednoduché Je potřeba udělat podpěry, aby se velké výtvory nezhroutily nebo přidat části, které se po vytištění musí odstřihnout. A k tomu všechny ty pohyblivé části v samotném stroji. Tady může pomoci rychlý tekutý tisk. Je rychlejší, odbourá podpěry a místo plochy máte v tom gelu kolem dokola podporu pro tištěný objekt.

Ta tiskárna vlastně maluje ve 3D. Také to odstraní další věc, která vás možná nenapadla, gravitaci. A navíc to vypadá hustě. A je to rychlý. Podle mých zdrojů z tested.com trvá vytištění tohoto mezi čtyřmi hodinami a dvěma týdny. Ta nová tiskárna vytiskla stůl za 10 minut. Ale neodlišuje se jen rychlostí, skutečné tajemství spočívá v tekutém gelu.

V závislosti na složení gelu mohou tvůrci vyrobit kvalitní materiály, třeba i kovy. Modelování probíhá v gelu a potom dojde ke ztvrdnutí přímo v nádrži díky vytvrzovacím činidlům. A můžete vylovit stůl bez dlouhého čekání, bez dalších kroků, prostě hračka. Nejlepší je, že s dostatečně velkou nádrží nemá tato metoda omezení v měřítku. Mohli byste udělat i něco v životní velikosti. Ale tenhle proces do Westworldu nepřijde... zatím. Rychlé tekuté tiskárny byly vytvořeny s myšlenkou na přizpůsobitelný nábytek, ale nakonec by mohly být základem nových vyhlídek v produkci aut a letadel, kde je rychlá velkovýroba zásadní.

Ale jakkoli super to je, můžeme se shodnout, že potřebujeme, aby se roboti servali v idylickém prostředí Divokého západu? To v životě potřebujeme. Pokud chcete mít dny plné vědy, odebírejte. A pokud vám je 3D tisk málo, koukněte se na to, jak vědci dali do robota mozek červa.

Je to v tomhle videu. Poslední věc: gel v těch nádržích má konzistenci dezinfekce na ruce nebo gelu na vlasy a trvá asi hodinu ho vyrobit. Představte si, jak si v jednu chvíli upravujete vlasy a vzápětí převratně změníte 3D tisk. Věda je šílená. Díky za pozornost. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechápu jednu věc... nejdřív řekne, že 3D tisk má omezení ve velikosti (chápu, nelze vytisknout nic, co je větší než nějaké ty vodící lišty ta 3D tiskárny), ale to snad je ten samý nešvar i u té liquid tiskárny ne ? Nebo copak tam ta hlava levituje v prostoru ?? Taky snad jezdí po nějakých ližinách ne ? Takže bych řekl, že ta nevýhoda je spíš na straně té liquid tiskárny.... postavit se větší musí obě dvě, zatímco tady se musí sehnat ještě mega bazen plný gelu....

20

Odpovědět

Myslím, že hlavní problém klasické 3D tiskárny je v tom, že musíš stihnout vytisknout tu další vrstvu dřív, než ta předchozí úplně zaschne (jinak jsi vlastně vytisknul dvě oddělené destičky nad sebou)... a protože s předmětem nemůžeš hýbat libovolně rychle - vyjde ti omezení na velikost.
Ale možná taky jenom kecám, protože tomuhle vlastně vůbec nerozumím...

11

Odpovědět

+ValsorajNejvětší česká průmyslová 3D tiskárna jež využívá technologii FDM, dokáže tisknout 3D objekty o rozměrech 1000 x 1000 x 1000 mm a s volitelným rozšířením až na 6000 mm. Jediným omezením je kategorie do které daná tiskárna spadá např. stolní tiskárny, průmyslové tiskárny atd. Ten chlápek ve videu porovnává průmyslovou tiskárnu se stolní tiskárnou.

00

Odpovědět

Borec o tom ví úplný kulový :) Nebral bych vážně ani jednu jeho větu. Jako člověk, který si vytisknul stovky předmětů na FFF, FDM, SLA a SLM 3D tiskárnách se jen usmívám.

67

Odpovědět

gerrynek to je vážne nutné vymenovať všetky značky? :) Vozil si sa aj na aute? audi, skoda, bmw, mercedes, fiat? :D
Vo videu nepovedal ani jednu nepravdu, takže si sa chcel len pochváliť, všakže chlapče? :)

105

Odpovědět

+ehmTisk podpůrných konstrukcí probíhá u technologie FDM, ale třeba technologie 3D tisku jež pracují s práškovým materiálem a tekutým spojovačem nepotřebují podpůrné konstrukce.

10

Odpovědět

+ehm"gerrynek to je vážne nutné vymenovať všetky značky?" Vidím že 3D tisku rozumíš stejně jako ten chlápek ve videu. Za prvé to nejsou názvy značek ale technologií použitých k 3D tisku. Například FDM je Fused Deposition Modeling což je 3D tiskárna využívající termoplast, dále zkratka SLA neboli stereolitografie to je metoda vytváření objektů postupným vytvrzování polymerů nejčastěji za pomoci UV záření. Za druhé zbytek zkratek si můžeš sám najít na googlu.

11

Odpovědět

coze udelali tomu cervovi? jak to muzete ignorovat:D

50

Odpovědět

tak nic, byl to clickbait :l

00

Odpovědět

Dnešná časť Westworldu bola pecka

25

Odpovědět

Analýza: Rozveďte, co konkrétního Vás k tomuto prohlášení vedlo?

10

Odpovědět

+Charlotte Hale:-I
Samostatná, kvalitne spracovaná dejová linka, naväzujúca na celkový dej.

12

Odpovědět

T-shirt by Vsauce
Mám doma ;-)

00

Odpovědět

Science is nuts! :D

10