Budoucnost 3D tiskuAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:200
Počet zobrazení:5 041

3D tisk je jedním z velkých technologických fenoménů dnešní doby. Jak tato technologie funguje a k čemu všemu se dá využít se dozvíte ve videu. Co byste si na 3D tiskárně nechali vytisknout vy?

 

Přepis titulků

O 3D tisku už se mluví nějakou dobu. Mluví se o třetí nebo 3D průmyslové revoluci. Co to vlastně 3D tisk je a jak ovlivní naši budoucnost? Princip je jednoduchý. Místo inkoustu „vyplivne“ 3D tiskárna materiál, ať už plast, kov nebo beton, a vytvoří z něj 3D předmět. Na rozdíl od běžné tiskárny, která vytiskne jednu vrstvu, 3D tiskárna kupí několik vrstev na sebe a vytváří 3D předměty.

Je to, jako když krájíte chleba, ale naopak. Kladete jeden plátek chleba na druhý, tak dlouho, dokud nemáte celý bochník. Něco jste ztratili nebo rozbili? Podle návrhu, který si můžete stáhnout, to jednoduše vytisknete. Máte nápad na dárek a nemůžete ho sehnat? Vytiskněte ho. Tumblr spolčenosti GE vám přesně tohle o svátcích umožňuje. Odkaz je pod videem. Tiskárna umí i pohyblivé části.

Na patřičných místech nechá mezery, nebo použije gel, který se rozpustí. 3D tisk umožňuje výrobu předmětů na zakázku, které vyhovují vašim požadavkům. To se netýká jen nábytku, bot a spotřebičů na míru. Dokonce i umělé končetiny se mohou vyrábět na míru konkrétnímu pacientovi. Je libo něco drobounkého? Běžná 3D tiskárna dělá vrstvy po 100 mikrometrech.

Ale špičkové stroje zvládnou i 16 mikrometrů. Pro srovnání, bakterie měří 1-10 mikrometrů. To nám umožňuje použít jako materiál molekuly a úspěšně vytisknout farmaceutická léčiva, jako je ibuprofen. Drobné molekuly jsou uspořádané tak, aby měly kýžený účinek. Máte hlad? V budoucnu vám Siri bude moct vytisknout pokrm vyhovující vašim potřebám. Ale asi nejvýznamnějším využitím je vytvoření 3D struktur z živých buněk, neboli bioinkoustu.

Místo plastu nebo kovu se vytiskne tkáň, která nahradí poškozenou kůži, nebo se vytvoří celý nový orgán. Namísto shánění dárce orgánu si můžete vytisknout vlastní. Tato technologie už dokonce prochází vývojem. Popáleniny a odřeniny snímá skener a vytváří tak mapu kůže pacienta. Poté tiskárna vytvoří jednotlivé vrstvy buněk, dokud ránu nezacelí. Orgány jsou složitější kvůli velikosti, cévám a propojení se zbytkem těla. Skener udělá průřezové snímky orgánu, kde jsou patrné i ty nejmenší detaily.

Tento orgán je pak po jednotlivých vrstvách reprodukován a přizpůsoben konkrétnímu pacientovi. I když to ještě pár let potrvá, výsledný dopad na medicínu bude obrovský. Na domácí 3D tiskárnu si ještě budete muset počkat, ale až se dočkáte, svět bude vypadat úplně jinak. Pokud tak dlouho čekat nechcete, nechte si něco vytisknout od GE, a to do 3. prosince. GE ten den rozdává na míru upravené dárky z 3D tiskárny.

Stačí navštívit stránku 3Dprintmygift.tumblr.com, vybrat si dárek, tweetnout o tom a čekat, jestli dárek vyhrajete. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

شما به هر حرفه ای که مشغول باشید، حتما به این موضوع فکر کرده اید که چقدر خوب بود که اگرفن بیان خوبی داشتید، اینکار را ما به راحتی به شما آموزش میدهیم فن بیان در واقع میزان نفوذ سخن شما در افراد را شامل می شود. یعنی اینکه صحبتهای ما به چه میزان در افراد اثرگذار خواهد بود. هنگامی که از فن بیان خوبی برخوردار نباشیم مدام نادیده گرفته می شویم و همین امر موجب می شود که اعتماد به نفس خود را از دست داده و دچار اضطراب گردیم. برای بهبود فن بیان روش های گوناگونی وجود دارد که هریک از این روشها از جنبه های گوناگون مورد سنجش و بررسی قرار گرفته است. ارتباط چشمی ، لبخند زدن و اشتیاق برخی از این راهها می باشد.

00

Odpovědět

Obávám se, že by paradoxně přibylo nemocí, násilí a zbytečného hazardu, protože by se nikdo nebál. Proč taky, když se můžu jít nechat opravit do Člověkoservisu? A prodlužující se délka života je problém už dneska, natož pak s možností obnovy orgánů. Taková Věc Makropulos.

22

Odpovědět

3D printing, attack of clones

40

Odpovědět

já mít 3D tiskárnu, tak si vytisknu po součástkách další 3D tiskárnu, tu prodám a takhle budu dál tisknout 3D tiskárny a za chvíli jsem miliardář :-)

101

Odpovědět

Tiskárna schopná vytisknout sama sebe už existuje: http://josefprusa.cz/co-je-reprap/

31

Odpovědět

Pěkný scifi... I když (aspoň klasický plastový) 3D tisk kráčí celkem rychle dopředu, stále je to dost drahá záležitost a hned tak nebude cenově konkurovat velkosériové výrobě... (Asi jako domácí tiskárny nekonkurují knihtisku).

Aféra kolem zbraní je taky nafouklá bublina. S dnes běžně dostupnými nástroji si vyrobíte mnohonásobně použitelnější (čti: použitelnou) zbraň za zlomek ceny 3D tisku. A ohledně toho, že je taková zbraň z plastu a neodhalí ji tedy detektor kovu... Stejně se do toho ládují klasické náboje a ty už kovové jsou.

12

Odpovědět

Mě by spíš zajímalo kde lidi vezmou práci když každá větší firma nahradí lidi těmito tiskárnami :(

112

Odpovědět

V terciárním sektoru (služby). Stejně tam už maká většina.

61

Odpovědět

Lidi jsou líní, aby si poskládali vlastní auto, stůl, ... . ;) Jinak výroba slitin (náplní) pro tiskárny zaměstnává dost lidí na světě (zemědělce, horníky, hutníky, ....)

21

Odpovědět

předpokládám, že je to překlep, ale těším se až mi bude 3D tiskárna tisknout "plat" :-D

120

Odpovědět

Překlep opraven. ;) Ale bylo by fajn si tisknout plat :)

101

Odpovědět

Je to všechno krásný a určitě se těším až se to dostane do podobný fáze co ukazujou ve videu, jenom je škoda toho problému se zbraněma.. Lidi by si takhle mohli doma tisknout zbraně, to je taky problém.. Sice materiál by byl těžší na sehnání, ale když člověk něco chce tak se to dá vždycky sehnat..
Hold je to úžasná věcička, ale z jinýho úhlu pohledu je tak trochu nebezpečný, uživateli to dává až moc možností..
No to máte jedno, jen jsem to chtěl zmíňit, stejně je to hustý a těším se na to :D :D

112

Odpovědět

Podle mě ozbrojený lid = svobodný lid. Když bude mít kvér každý, tak si všichni nekalí živlové dobře rozmyslí, jestli budou krást nebo mlátit lidi na ulici.

511

Odpovědět

+64871coz take znamena vetsi brutalitu - dneska zlodej utece, ve Vasem pripade Vas zabije protoze nebude chtit riskovat ze ho pri uteku zastrelite... takze mene zlocinu nicemene vice vrazd... (ale treba ne..)

44

Odpovědět

Celkem dobre napsano: http://pctuning.tyden.cz/hardware/multimedia-zvuk-tv/27034-uvaha-smesna-hysterie-kolem-tistenych-zbrani
Jinak
pokud chces, zbran sezenes mnohem jednoduseji a lepsi nez si ji tisknout z plastiku

21

Odpovědět

Četl jsem nevím kdy a nevím kde, že si někdo vytiskl zbraň, byla na jedno použití a z plastu, pak z toho byl docela průser, když se zjístilo že se to dá.

14

Odpovědět

Já bych si vytisknul moderní auto co by vypadalo jako DeLorean.

91

Odpovědět

každý kdo tady píše, že neví kdy se čeho dočká. Myslím, že budete překvapeni jak brzy to bude. 3D tisk už se používá i v některých laboratořích pro medicínské účely i v čr a sr. Věřte, že to nebude trvat žádné lidské věky. Je to a ještě chvíli bude drahé. Kde jsou ale peníze tam vývoj doslova skáče každý den. A lidi chcou žít a jsou ochotni dát cokoliv, takže podle mě na orgány si počkáme pár let.

120

Odpovědět

Umělou vagínu

543

Odpovědět

To mě napadlo asi po první minutě videa ...:D

130

Odpovědět

radši živou

251

Odpovědět

+vintasonJistě, ale vytisknutou :)

91

Odpovědět

+vintasonA bez hlasivek a ještě zjistit kam se má umístit sporak.exe

131

Odpovědět

Pěkné, ale ta reklama je vcelku štvala. I když chápu, že se musí nějak živit.

77

Odpovědět

3D tisk jídla je už v akci. V New York times o tom byl článek. Jednodenní 3D akce (tři jídla, talíře, sklenice, nádobí... vše vytištěno) sice vyšlo na nějakých dvanáct tisíc dolarů, ale jde to :D NASA na tom pracuje aby si mohli kosmoši tisknout jídlo. Případně mají tiskárnu, která umí z prachu vyrábět stěny. V budoucnu bude použita (pokud k tomu někdy dojde) na měsíci, kde z povrchového prachu vytiskne celou základnu.

150

Odpovědět

Měsíční prach je čistý jed.

27

Odpovědět

+Meg.A.ByteMaximálně v Portalu

120

Odpovědět

+Meg.A.ByteNejsem si uplne jiestej, ale ma takovej pocit ze jsi myslel Andelsky prach. ;)

00

Odpovědět

+Meg.A.Byte@64871: Aspoň někdo to pochopil :)

10

Odpovědět

hned mi napadla epizoda z Big Bang Theory, ked si robili vlastne akcne figurky...:D not bad :D

280

Odpovědět

pohoda, budu chlastat jako duha a pak si jen vytisknu nový játra.. :D

152

Další