Restaurace, která nabízí steak z 3D tiskárnyGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:26
Počet zobrazení:2 776
Dneska už se tiskne leccos. Ale možná jste nevěděli, že třeba i veganské steaky.

Přepis titulků

Tenhle steak není vlastně steak. Tvoří ho červená řepa, mořská řasa, hrachový protein a řasa. A zrovna vyjel z tiskárny. NOVÁČEK MEZI MASY Nedaleko Barcelony na katalánských polích najdete nejmasitější restauraci. El Santuari je restaurace známá svou širokou nabídkou exotických mas. Mají tu Wagyu, krokodýla, zebru, klokana a nově i veganské steaky, kotlety a řízky z 3D tiskárny.

Jmenuji se Josep Sanitjas a jsem šéfkuchař restaurace El Santuari. Posledních 20 let experimentujeme s různými druhy masa z celého světa. Jsem Giuseppe Scionti, ředitel a zakladatel společnosti Novameat. Jsem vystudovaný bioinženýr. S Giuseppem máme společné jen jméno. On je z Katalánska, já z Itálie. Jinak jsme z jiných světů. On miluje maso, já zkouším vyřešit problém se spotřebou masa, najít alternativu.

Moje první vzpomínka z dětství je, jak prarodiče v létě dělali uzeniny. Je těžké říct, kdy přesně jsem se rozhodl být kuchařem, protože v podobných podnicích pracuju už odmalička. Takhle jsem se narodil. Jako dítě mě zajímala příroda, snil jsem o Amazonském pralese. Dědeček byl vynálezce. Byl to můj velký vzor. Koukal jsem se na kazety s da Vincim a s dalšími vynálezci a vědci minulosti. Giuseppe vymyslel koncept Novameat.

A obyčejné veganské burgery tu nedělají. Díky zkušenostem z tkáňového inženýrství vytvořil 3D tiskárnu, která je schopná vytvořit chuť, texturu i aroma skutečného masa. I na grilu se to chová jako maso. Mikrovlákna jsou uspořádána tak, aby napodobila strukturu a funkčnost zvířecího svalu. A na velkém stroji jsme schopni vyrábět stovky kilogramů masa za hodinu. V El Santuari jsme vždy chtěli nabízet maso, které jinde ochutnat nemůžete. Jednoho dne jsem v novinách zahlédl fotku Giuseppeho a jeho firmy.

A chtěli jsme ho sem. Když ten steak ochutnával poprvé, měl jsem obavy, protože on pracoval s nejlepším masem a my měli k dispozici teprve prototyp. Ale byl z toho všeho nadšený. Když jsme to maso ochutnali poprvé, tak upřímně řečeno… Nebylo to moc dobré… Můžu to takhle říct? Ale díky jeho postřehům jsme ten produkt mohli významně vylepšit.

Postupně jsme se dostali ke správné textuře a pomalu pracovali na vůni, chuti i šťavnatosti. Teď to vypadá úplně jako běžné maso. Co jsme ten produkt přidali na jídelníček, chodí sem víc veganů. I když ta atmosféra tady pro ně není úplně ideální. Podle mě je to způsob, jak zachránit planetu. A to je moje celoživotní mise. Tento nezvyklý pár možná nesdílí stejné hodnoty, ale o jídlo se podělí rádi.

- Je to měkoučké. - Tak ochutnáme. - Chceš zkusit? - Jasně. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Lidé kteří tohle jí, protože maso odmítají, mi přijdou jako těžcí pokrytci.

22

Odpovědět

Předně by se to nemělo jmenovat "Steak". Nýbrž "Červenořepnáhrachovámořskořasa".
Nikdy jsem nechápal proč vegetariáni nebo vegani a další (nic proti) mají tendenci pojmenovávat potraviny, tím co nejí. Mouka, co není mouka. Maso, co není maso.

63

Odpovědět

1) Aby to jedli ti ostatní. Aby i další lidi přešli z masa.
2) Zvyk. Peče se z mouky, tak tomu pro zjednodušení říkají mouka.

02

Odpovědět

nepochopil, proč mají zapotřebí napodobovat maso. Vždyť je spoustu chutných úprav zeleniny, u kterých se nemusí dělat takové kejkle. Když chci chuť a konzistenci masa, tak si ho snad rovnou dám, ne?
Lidé kteří tohle jí, protože maso odmítají, mi přijdou jako těžcí pokrytci.

64

Odpovědět

Tohle je i o tobě - až bude maso tak drahé že si ho sotva budeš moct dovolit (ať už kvůli inflaci nebo protože EU zavede emisní povolenky i na kraví prdy), tak si stále budeš moct koupit tadyten amaroun a podobné výrobky třeba 3x denně (tak jak je většina lidí u nás zvyklá jíst maso). Samozřejmě až se to nějak zajede a rozšíří, pokud někdy, zatím to je samozřejmě dražší, nejdražší je na tomhle vývoj, vstupní suroviny podle toho co říkal že v tom je, jsou levné...

03

Odpovědět

Aby to jedli ti ostatní. Aby i další lidi přešli z masa.

Není to o tom, že by ti lidi byli pokrytci. Oni to nedělají kvůli sobě. Ale kvůli okolíl

00

Odpovědět

Question - are you going to prague to get wasted and party? If yes, don't. We really dislike people like that. Remember that normal people live in the centre and also want to get some sleep. Be sure to leave the city in better place than before you arrived.

212

Odpovědět

Nechápu proč tomu říkají maso

95

Odpovědět

Taky nechápu, je to šíleně nekonzistentní... pomazánkový máslo nesmí být máslo, ale burákový máslo je ok... rum nesmí být rum, ale mandlový nebo sójový mléko je ok... a tady je nějaká umělá věc, raději ani neřekli, z čeho to vyrábějí, ale klidně to můžou vydávat za maso.

46

Odpovědět

+ZapomněljsemhesloŘíkají hned ve čtvrté vteřine z čeho to je.

11

Odpovědět

+JfkldzmqAno... "červená řepa, mořská řasa, hrachový protein a řasa"... hmm... to řekne hodně. Už vidím, jak vezmou řepu, hrách a řasy, hodí to do mixéru, vytvarujou a bum, hotovo. To asi ne, bude za tím daleko víc.

10

Odpovědět

+ZapomněljsemhesloKdyž už píšeš takové haty, tak bys o tom měl aspoň něco vědět. :D Polovina z toho co jsi napsal není pravda.

13

Odpovědět

+Karel PesCo konkrétně, z toho co jsem napsal, není pravda?

Pomazánkové máslo nesmí být "máslo" - evropské nařízení č. 1234/2007, které jako máslo označuje výrobek s obsahem mléčného tuku 80 až 90 %, respektive 60 až 62 % pro třičtvrtětučné máslo a 39 až 41 % pro polotučné máslo... ale burákové nebo arašídové máslo se normálně prodává, přestože obsahuje celých 0% mléčného tuku. Stejně jako mandlové mléko, které prostě není mléko, ale z nějakého důvodu to nevadí.

Rum nesmí být "rum" - kvůli pravidlům Evropské unie o značení potravin, která umožňují použít název „rum“ jen pro pravý destilát z cukrové třtiny.

Ať žije wikipedie :D

32

Odpovědět

+Zapomněljsemheslo"mandlový nebo sójový mléko je ok" "umělá věc, raději ani neřekli, z čeho to vyrábějí, ale klidně to můžou vydávat za maso"
Jsi prostě " šíleně nekonzistentní".

01

Odpovědět

Říkají tomu "maso" z důvodů marketingu.

01