Restaurace, která nabízí steak z 3D tiskárnyGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:14
Počet zobrazení:645
Dneska už se tiskne leccos. Ale možná jste nevěděli, že třeba i veganské steaky.

Přepis titulků

Tenhle steak není vlastně steak. Tvoří ho červená řepa, mořská řasa, hrachový protein a řasa. A zrovna vyjel z tiskárny. NOVÁČEK MEZI MASY Nedaleko Barcelony na katalánských polích najdete nejmasitější restauraci. El Santuari je restaurace známá svou širokou nabídkou exotických mas. Mají tu Wagyu, krokodýla, zebru, klokana a nově i veganské steaky, kotlety a řízky z 3D tiskárny.

Jmenuji se Josep Sanitjas a jsem šéfkuchař restaurace El Santuari. Posledních 20 let experimentujeme s různými druhy masa z celého světa. Jsem Giuseppe Scionti, ředitel a zakladatel společnosti Novameat. Jsem vystudovaný bioinženýr. S Giuseppem máme společné jen jméno. On je z Katalánska, já z Itálie. Jinak jsme z jiných světů. On miluje maso, já zkouším vyřešit problém se spotřebou masa, najít alternativu.

Moje první vzpomínka z dětství je, jak prarodiče v létě dělali uzeniny. Je těžké říct, kdy přesně jsem se rozhodl být kuchařem, protože v podobných podnicích pracuju už odmalička. Takhle jsem se narodil. Jako dítě mě zajímala příroda, snil jsem o Amazonském pralese. Dědeček byl vynálezce. Byl to můj velký vzor. Koukal jsem se na kazety s da Vincim a s dalšími vynálezci a vědci minulosti. Giuseppe vymyslel koncept Novameat.

A obyčejné veganské burgery tu nedělají. Díky zkušenostem z tkáňového inženýrství vytvořil 3D tiskárnu, která je schopná vytvořit chuť, texturu i aroma skutečného masa. I na grilu se to chová jako maso. Mikrovlákna jsou uspořádána tak, aby napodobila strukturu a funkčnost zvířecího svalu. A na velkém stroji jsme schopni vyrábět stovky kilogramů masa za hodinu. V El Santuari jsme vždy chtěli nabízet maso, které jinde ochutnat nemůžete. Jednoho dne jsem v novinách zahlédl fotku Giuseppeho a jeho firmy.

A chtěli jsme ho sem. Když ten steak ochutnával poprvé, měl jsem obavy, protože on pracoval s nejlepším masem a my měli k dispozici teprve prototyp. Ale byl z toho všeho nadšený. Když jsme to maso ochutnali poprvé, tak upřímně řečeno… Nebylo to moc dobré… Můžu to takhle říct? Ale díky jeho postřehům jsme ten produkt mohli významně vylepšit.

Postupně jsme se dostali ke správné textuře a pomalu pracovali na vůni, chuti i šťavnatosti. Teď to vypadá úplně jako běžné maso. Co jsme ten produkt přidali na jídelníček, chodí sem víc veganů. I když ta atmosféra tady pro ně není úplně ideální. Podle mě je to způsob, jak zachránit planetu. A to je moje celoživotní mise. Tento nezvyklý pár možná nesdílí stejné hodnoty, ale o jídlo se podělí rádi.

- Je to měkoučké. - Tak ochutnáme. - Chceš zkusit? - Jasně. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Question - are you going to prague to get wasted and party? If yes, don't. We really dislike people like that. Remember that normal people live in the centre and also want to get some sleep. Be sure to leave the city in better place than before you arrived.

28

Odpovědět

Nechápu proč tomu říkají maso

55

Odpovědět

Taky nechápu, je to šíleně nekonzistentní... pomazánkový máslo nesmí být máslo, ale burákový máslo je ok... rum nesmí být rum, ale mandlový nebo sójový mléko je ok... a tady je nějaká umělá věc, raději ani neřekli, z čeho to vyrábějí, ale klidně to můžou vydávat za maso.

13

Odpovědět

+ZapomněljsemhesloŘíkají hned ve čtvrté vteřine z čeho to je.

00