První čirá kola a sovětský generálGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:106
Počet zobrazení:7 888
Víte, že existuje čirá kola? A pokud ano, znáte její původ? Jako první s tímto nápadem přišla Coca-Cola. A prvním odběratelem tohoto klasického amerického nápoje byl překvapivě jeden žíznivý sovětský generál.

Přepis titulků

Všichni známe Coca-Colu. Ale tohle je taky kola. Říká se, že čirá kola byl přísně tajný projekt, vyrobený výhradně pro žíznivého Rusa. Původní čirá kola. Sorry, Pepsi. Dobrota. Během druhé světové se Coca-Cola globálně rozšířila spolu s americkými vojáky.

Jednou se setkal Dwight D. Eisenhower s Georgiem Žukovem, sovětským generálem, který pomohl porazit nacistické Německo. - Eisenhower mu představil kolu. - Zkus to. Žukov byl nadšený. Ale po válce byla kola vnímána jako symbol amerického imperialismu a byla v Sovětském svazu zakázána. A tak Žukov zavolal americkému prezidentu Harrymu Trumanovi, - aby mu poslal tajnou zásilku.

- Budu potřebovat Coca-Colu. Truman souhlasil, že Žukovovi pomůže. Fajn, máš to mít. Svolal hlavouny z Coca-Coly, aby zamaskovali její ikonický vzhled. Odstranili umělé zbarvení nápoje, ale ujistili se, aby si nová dvojnice vodky zachovala klasickou chuť koly. Nalili ji do rovných skleněných lahví uzavřených víčkem s rudou hvězdou. Podle záznamů z druhé světové války bylo do Ruska posláno 50 beden. Žukov dostal, co chtěl.

Nikdy nebyl s maskovanou kolou přistižen. A z toho, co víme, ji od té doby nikdo další nepil. Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Odpovědět

Odpovědět

počkat... takže v Župansku ted není čirá kola?

17

Odpovědět

To měli v SSSR uvést do produkce… Říct jako že to je jejich apod.

44

Odpovědět

To je sice hezkýýýýý helééé, ale jak ji odbarvili tam nějak chybíííí.....

77

Odpovědět

Fígl je v tom že ji neodbarvovali pouze přestali barvit ....

243

Odpovědět

+mrkačekMyslím, že i když vynechali ty potravinářský éčka, co tomu dávají černou barvu tak přesto ta substance asi nebyla čistě "vodkově" průzračná. Něčím to asi doodbarvit museli...

35

Odpovědět

+Ra's al GhulNah jenom dali větší koncentraci sava vs. sračky. Chuť stejná, barva jiná.

47

Odpovědět

+mrkačekNo, pokud jim ale poslali obyč colu, tak ji museli nějak odbarvit. Oni ji nedělali od nuly ale měli již hotovou kterou jen odbarvili... Pochybuji že by jim jen tak dali recept na Colu který je doteď tajný. Navíc ve videu se mluví o bednách Coly.

18