Nejhlasitější zvuk v historii lidstvaGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:3 859
Napadlo vás někdy, jak moc hlasitý byl nejhlasitější zvuk v dějinách?

Přepis titulků

Napadlo vás někdy, co vydává nejhlasitější zvuk na světě? NEJHLASITĚJŠÍ ZVUK NA SVĚTĚ Pro kontext začněme u něčeho tichého. Dýchání má hlučnost 10 decibelů. Déšť zhruba 40 decibelů. Vysavač má hlučnost asi 70 decibelů. Mixér tak 90 decibelů. A živé vystoupení rockové kapely asi 120 decibelů.

Decibelová škála měří hluk logaritmicky. Pro nematematiky, když se hluk zvýší z 10 na 20 decibelů, je desetkrát silnější. Když se zvýší z 20 na 30 decibelů, opět se zvýší desetinásobně. Když se dostanete k 150 decibelům, může vám z toho hluku prasknout ušní bubínek. Takže byste se měli vyhýbat startovací pistoli se 140 decibely.

Nebo startu rakety se 180 decibely. Na úrovni 194 decibelů se ze zvukových vln stávají rázové vlny, které mohou zničit nedaleké budovy. Ale to je nic proti tomu, co se stalo 27. srpna 1883. Na indonéském ostrově Krakatoa vyprodukoval podle vědců výbuch sopky nejhlasitější zaznamenaný zvuk v historii o odhadované hlučnosti 310 decibelů. Tento zvuk zaznamenali na více než 50 místech světa a zvuková vlna třiapůlkrát oběhla naši planetu.

Ještě pět dní po výbuchu zaznamenávaly meteorologické stanice bezprecedentní nárůst tlaku, a to zhruba každých 34 hodin, při každém oběhu zeměkoule. Následkem byly smrtící tsunami u Havaje a v Jižní Americe. Také pokles teploty na severní polokouli a pestrobarevné západy slunce. Podle některých vědců Výkřik Edvarda Munche zobrazuje právě toto oranžové nebe.

Nic v zaznamenané historii se tomuto zvuku ani nepřiblížilo. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hned v prvním titulku chyba (chybí "j"). A ještě se to opakuje.

00

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno.

20

Odpovědět

Mám takový pocit, že dopad meteoritu, který vyhubil dinosaury musel vydat zvuk ještě hlasitější...

08

Odpovědět

Jenže asi zničil všechny měřící přístroje, takže nebyl zaznamenám.

150

Odpovědět

Nejhlasitější zvuk který nikdo neslyšel?
Hmmm, a co takhle "jitrnice jakou svět neviděl"? :D

010

Odpovědět

Ani ne před měsícem u konkurence: http://titulkomet.cz/nejhlasitejsi-zvuk-na-svete/

Vidím, že kopírování Ti pořád jde.

324

Odpovědět

Kopírování čeho, prosím pěkně? URL adresy videa na YouTube? Jo, to je tak trochu potřeba, aby se tady jakékoliv video objevilo :)

Great Big Story tu překládáme pravidelně. Když jsem si všiml, že zase začali publikovat nová videa, zaměřil jsem se na ně. Takže v adminu na publikování čekají už i How Star Wars Creatures Come to Life a Making a Masterpiece... with a Vintage Typewriter. Takže pokud v budoucnu tato videa vyjdou přeložená na Titulkometu, tak budeš obviňovat z kopírování Ajvngoua? Nebo tohle „obviňování“ funguje jen jedním směrem? :)

153

Odpovědět

(Pepek): Trapáčku.

54